Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα...

Σήμερα; Πότε ήταν διαφορετικά δηλαδή; Πότε η εφορία δε σε εκβίαζε; Πότε δεχόταν τι δηλώνεις; Πότε σου επέστρεφε χρήματα άμεσα; Ποτέ είναι η λέξη κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα; Πότε ήταν διαφορετικά δηλαδή; Πότε η εφορία δε σε εκβίαζε; Πότε δεχόταν τι δηλώνεις; Πότε σου επέστρεφε χρήματα άμεσα; Ποτέ είναι η λέξη κλειδί.

Οπότε; Οπότε όποιος μπορεί να φοροδιαφεύγει, φοροδιαφεύγει, και όποιος δεν μπορεί ας ήταν μάγκας να άνοιγε μαγαζί.

Δεν έγραψα ένα σκέτο "Έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα...".

Link to comment
Share on other sites

Οπότε; Οπότε όποιος μπορεί να φοροδιαφεύγει, φοροδιαφεύγει, και όποιος δεν μπορεί ας ήταν μάγκας να άνοιγε μαγαζί.

Δικό σου συμπέρασμα. Λύσεις υπάρχουν, αλλά δεν τους βολεύουν. Το έχω γράψει 1000 φορές, θα το γράψω άλλη μία:

Θέλεις να αλλάξεις κάτι προς το καλύτερο;

Ωραία. Βρες κάποιον που είναι περίπου στη δική σου ιδιοσυγκρασία και είναι εκεί που θέλεις να πας και κάνε ότι έκανε για να φτάσει.

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις χώρες. Θέλεις να μειώσεις τη φοροδιαφυγή; Ποιά χώρα μοιάζει με εσένα και έχει τη μικρότερη; Εφάρμοσε το σύστημά της. Απλό. Αλλά θέλουν;

Link to comment
Share on other sites

Δικό σου συμπέρασμα. Λύσεις υπάρχουν, αλλά δεν τους βολεύουν. Το έχω γράψει 1000 φορές, θα το γράψω άλλη μία:

Θέλεις να αλλάξεις κάτι προς το καλύτερο;

Ωραία. Βρες κάποιον που είναι περίπου στη δική σου ιδιοσυγκρασία και είναι εκεί που θέλεις να πας και κάνε ότι έκανε για να φτάσει.

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις χώρες. Θέλεις να μειώσεις τη φοροδιαφυγή; Ποιά χώρα μοιάζει με εσένα και έχει τη μικρότερη; Εφάρμοσε το σύστημά της. Απλό. Αλλά θέλουν;

Θέλουν δεν θέλουν, μήπως είχαμε συνέχεια σε αυτή τη χώρα; Η κάθε αντιπολίτευση μιλάει καθημερινά για το πως θα ανατρέψει/αλλάξει/καταργήσει αυτά που κάνει η εκάστοτε κυβέρνηση. Η κάθε αντιπολίτευση ποντάρει στο να πάει χειρότερα η χώρα ώστε να καβαλήσει την καρέκλα της εξουσίας στις επόμενες εκλογές. Αντίστοιχα η κάθε κυβέρνηση κοιτάει να κάνει τις χάρες των οικονομικών συμφερόντων όσο είναι καιρός, διότι σήμερα είμαστε, αύριο μπορεί να μην είμαστε.

Το συμπέρασμα ναι δικό μου ήταν όπως δικό σου ήταν και το συμπέρασμα ότι έγραψα μόνο έξι λέξεις πριν. Τα άλλα που έγραψα ήταν απλά το δελτίο καιρού, άσχετα με το θέμα. :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Σου λέω ότι δεν τις θεωρώ αξιόπιστες, αλλά ότι απλά δείχνουν μια γενική κατευθυνση, μου λες ότι της θεωρώ αξιόπιστες επειδη μας βγάζουν πρώτους.. Απορώ μερικές φορές αν καταλαβαίνεις τι γράφω..

Ποια γενική κατεύθυνση μωρέ; Πριν 2 μήνες δεν καταδεχόσουν να τους δώσεις καν σημασία.

Συμφωνούμε απόλυτα, απλά, δεν σε βλέπω να λες ξεκάθαρα "Ε ναι, ψήφισα ένα κόμμα που ήξερα από πριν ότι έκανε ρουσφέτια" , έτσι να ξέρουμε τι και πως δηλαδή..

κοίτα δεν ξέρω τι παίζεται στην Αθήνα, αλλά η Καλαμάτα είναι γενικώς μικρή πόλη και όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας. Οπότε άσε με να ξέρω τι έκαναν ολοι οι κομματάρχες εκεί κάτω ανεξαρτήτως κόμματος

Ο ΣΥΡΙΖΑ θα βρεθεί σε ένα δίλλημα αν πάρει την κυβέρνηση, να χάσει τους ρουσφετολάγνους ψηφοφόρους του ή να χάσει τους ρουσφετομάχους ψηφοφόρους του. Πυθία δεν είμαι σαν άλλους εδώ μέσα, αλλά θέλω να πιστευω ότι θα επιλέξει το πρώτο.

Εδώ δεν έχετε καταφέρει να απαντήσετε ακόμα στο ερώτημα τι ακριβώς θα σκίσετε αμα ανεβείτε στην εξουσία για να μη στενοχωρήσετε τις (πλεον πεθαμένες όπως εσύ λες) συνιστώσες σας και θέλεις να βάλεις στον Αλεξ και άλλα δίλήμματα; Άστο καλύτερα

1. Τουλάχιστον το μενού έχει διαγραφή χρέους και όχι PSI να μαμάμε τα ταμεία...

2. E ναι, ότι φθηνό εισάγεται από την Ινδία, είναι και καλό, και ποιος νοιάστηκε για τους Έλληνες φαρμακοβιομήχανους στην τελική?

3. Είστε συγκυβέρνηση, μια χαρά τα έχετε βρει και σέρνετε τον χοντρό από το στομάχι.. Υπόψιν, ο Σαμαράς είχε δηλώσει ότι δεν πρόκεται να συγκυβερνήσει με το ΠΑΣΟΚ.. Έχει μπέσα ο ατιμούλης..

4. Αδήλωτο δεν ήταν αλλά μην κοιτάμε ποτέ τα ψιλά γράμματα όταν μας συμφέρει, ε? Δεν καταδίκασα κανέναν, απλά ανέφερα αυτό που διάβασα σήμερα στις ειδήσεις, εσύ λες για όλους "γ@μηστέ τους" και πας και τους ψηφίζεις.. ντάξυ, αυτό ναι δεν το κατανοώ..

1. Όπως πολύ σωστά είπες "το μενού". Να προσθέσω εγώ "...της ημέρας". Τη Δευτέρα "Σκίζω το μνημόνιο πλακί", την Τρίτη "Διαγράφω μόνο το 5% του χρέους στιφάδο" και τελικά θα καταλήξουμε με @@ καπαμά. Αλλά πέραν τούτου θέλω απάντηση στο εξής:

Λες διαγραφή χρέους και όχι PSI να μαμάμε τα ταμεία. Απάντα μου λοιπόν. Τα ταμεία έχουν ακόμα ομόλογα (δεν είχαν συμμετάσχει στο buyback). Αν κάνεις διαγραφή χρέους με ποιον τρόπο δε θα τα πάρει και αυτά η μπάλα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

2. Πέστο στο μέσο Σουηδό του οποίου η χώρα είναι πρότυπο περίθαλψης.

3. Το πρότεινε και σε εσάς (και ακόμα καλύτερα σας πρότεινε να αναλάβετε εσείς και να δώσει ψήφο εμπιστοσύνης) και στον πανικό σας πήγατε και συνομιλήσατε στα πλαίσια της διερευνητικής εντολής με το συνδικάτο θυρωρών. Το ποιος κρύβεται απο τις ευθύνες του νομίζω πως είναι ξεκάθαρο

4. Σου απάντησε ο Γιάννης. Επιπλέον μιας εσείς εκεί οι παλιοί Συριζαίοι είστε μια οικογένεια, όταν τον ξαναδείς κάνε μια καλή και ζήτα να σου δείξει το στέλεχος απο την απόδειξη που έκοψε για τους 2500 υπαλλήλους της ΑΤΕ τους οποίους εκπροσώπησε......

Απο κει και πέρα απο αυτόν που ψηφίζω έχω την απαίτηση ναι, όποιο άθλιο υποκείμενο βρει να κλέβει να το πηδάει ασάλιωτα. Και αν μη τι άλλο οι πολιτικοί που έχουν ντράβαλα αυτή τη στιγμή με τη δικαιοσύνη μέσα σε έναμιση χρόνο διακυβέρνησης Σαμαρά είναι περισσότεροι απο ότι απο το 89 μέχρι και σήμερα.

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] Κάτι είπες πριν κανα 2 σελίδες για PSI ότι έγινε για να σωθεί η τράπεζα. Σου ζήτησα να το εξηγήσεις. Ακόμα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] Κάτι είπες πριν κανα 2 σελίδες για PSI ότι έγινε για να σωθεί η τράπεζα. Σου ζήτησα να το εξηγήσεις. Ακόμα περιμένω.

Sorry, αλλά επενδύω το χρόνο μου μόνο σε ανοικτόμυαλους. Άλλωστε, η πληροφορίες είναι διάχυτες παντού, δε θα δυσκολευτείς να βρεις αυτό που ζητάς. Το θέμα είναι αν θέλεις να δεις την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά επενδύω το χρόνο μου μόνο σε ανοικτόμυαλους. Άλλωστε, η πληροφορίες είναι διάχυτες παντού, δε θα δυσκολευτείς να βρεις αυτό που ζητάς. Το θέμα είναι αν θέλεις να δεις την αλήθεια.

Α μάλιστα. Συμβουλή. Κλείσε και κανα παράθυρο διότι απο την πολυ ανοικτομυαλιά μπορεί να αρπάξεις καμια πούντα.

Κάποιος σου το είπε, το αναπαρήγαγες και ανάθεμα και αν ξέρεις τι ήθελες να πεις. Ανοιχτόμυαλε μου άνθρωπε εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το PSI νομίζω δεν είναι ότι έγινε, αλλά ότι έγινε με 2 χρόνια καθυστέρηση. Όσο χρειαζόταν για να ξεφορτωθούν οι ξένες τράπεζες την πλειοψηφία των Ελληνικών ομολόγων την ίδια στιγμή που οι Ελληνικές τα κατακρατούσαν και οι Κυπριακές αγόραζαν!!!!

Παίχτηκε παιχνίδι εδώ και εις βάρος των Ελληνικών τραπεζών και εις βάρος των Κυπριακών, κατ' επέκταση εις βάρος των Ελλήνων και των Κυπρίων φορολογουμένων, και ειδικότερα των (μικρό)μετόχων των τραπεζών, επιπλέον και των καταθετών στην Κύπρο.

Αν σας μυρίζει τίποτα γκαζάκι ή πετρέλαιο, τυχαίο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το PSI νομίζω δεν είναι ότι έγινε, αλλά ότι έγινε με 2 χρόνια καθυστέρηση. Όσο χρειαζόταν για να ξεφορτωθούν οι ξένες τράπεζες την πλειοψηφία των Ελληνικών ομολόγων την ίδια στιγμή που οι Ελληνικές τα κατακρατούσαν και οι Κυπριακές αγόραζαν!!!!

Παίχτηκε παιχνίδι εδώ και εις βάρος των Ελληνικών τραπεζών και εις βάρος των Κυπριακών, κατ' επέκταση εις βάρος των Ελλήνων και των Κυπρίων φορολογουμένων, και ειδικότερα των (μικρό)μετόχων των τραπεζών, επιπλέον και των καταθετών στην Κύπρο.

Αν σας μυρίζει τίποτα γκαζάκι ή πετρέλαιο, τυχαίο είναι.

Μέγα λάθος (το άκουσα αυτό εχτές νομίζω στον Χατζηνικολάου).

Η ECB σταμάτησε τo SMP για τα ελληνικά ομόλογα κάπου στον Ιούνιο του 2010. Άρα άλλες αγορές ελληνικών ομολόγων δεν έκανε.

Οι ελληνικές τράπεζες άλλα ομόλογα αυτά τα δυο χρόνια δεν αγόραζαν.

Οι Κυπριακές αν θυμάμαι καλά συνολικά είχαν 6 δις ελληνικού χρέους όταν τις πήρε ο διάολος.

Και επίσης αν δεις τους όγκους συναλλαγών 10,11,12 (στους προυπολογισμούς του κράτους κάθε χρόνου υπάρχουν σχετικοί πίνακες απο την ΗΔΑΤ) θα δεις ότι μιλάμε για αμελητέους όγκους συναλλαγών αυτά τα τρια χρόνια (ειδικά απο τον Ιούνιο και μετά).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις χώρες. Θέλεις να μειώσεις τη φοροδιαφυγή; Ποιά χώρα μοιάζει με εσένα και έχει τη μικρότερη; Εφάρμοσε το σύστημά της. Απλό.

Απλό και συμφωνώ.

Η φοροδιαφυγή θα μειωθεί δραματικά με κάρτες (debits, credits) και συναλλαγές μέσω τραπεζικούς λογαριασμούς.

Για ρώτα μερικά (μεγάλα κατά προτίμηση) χωριουδάκια να μάθεις ποια είναι η επικρατέστερη άποψη για το παραπάνω.

Απο κει και πέρα απο αυτόν που ψηφίζω έχω την απαίτηση ναι, όποιο άθλιο υποκείμενο βρει να κλέβει να το πηδάει ασάλιωτα. Και αν μη τι άλλο οι πολιτικοί που έχουν ντράβαλα αυτή τη στιγμή με τη δικαιοσύνη μέσα σε έναμιση χρόνο διακυβέρνησης Σαμαρά είναι περισσότεροι απο ότι απο το 89 μέχρι και σήμερα.

Με Σαμαρά/ΝΔ έχω ακόμα τις αμφιβολίες μου, αλλά αυτό το διάβασε κανείς ή έφυγε απαρατήρητο? Να ξέρω ρε παιδί μου αν τα ντράβαλα με τη δικαιοσύνη είναι άλλο ένα μεγάλο κόλπο παραπλάνησης του ευρύ κοινού και αναλόγως να κάνω χαρακίρι.

Link to comment
Share on other sites

Μέγα λάθος (το άκουσα αυτό εχτές νομίζω στον Χατζηνικολάου).

Η ECB σταμάτησε τo SMP για τα ελληνικά ομόλογα κάπου στον Ιούνιο του 2010. Άρα άλλες αγορές ελληνικών ομολόγων δεν έκανε.

Οι ελληνικές τράπεζες άλλα ομόλογα αυτά τα δυο χρόνια δεν αγόραζαν.

Οι Κυπριακές αν θυμάμαι καλά συνολικά είχαν 6 δις ελληνικού χρέους όταν τις πήρε ο διάολος.

Και επίσης αν δεις τους όγκους συναλλαγών 10,11,12 (στους προυπολογισμούς του κράτους κάθε χρόνου υπάρχουν σχετικοί πίνακες απο την ΗΔΑΤ) θα δεις ότι μιλάμε για αμελητέους όγκους συναλλαγών αυτά τα τρια χρόνια (ειδικά απο τον Ιούνιο και μετά).

Δεν το άκουσα στον Χατζηνικολάου. Τα ακούω εδώ και πάρα πολύ καιρό αυτά, από προ PSI, αλλά και κατόπιν. Και δεν λέω για αγορές Ελληνικών ομολόγων από ξένους, αλλά για πωλήσεις. Και αγοραστής δεν είναι νομίζω κατ' ανάγκη μόνο η ECB, χώρια ότι υπήρξαν περιπτώσεις ομολόγων που αποπληρώθηκαν/αποπληρώνονται/θα αποπληρωθούν πλήρως. Στο link που είχα βάλει από το bankingnews στο post #15669 αναφέρει χαρακτηριστικά ο αρθρογράφος ότι

Έτσι εξηγείται πως οι τράπεζες παγκοσμίως και ειδικά της Ευρώπης κατείχαν ελληνικό χρέος 196 δισεκ. ευρώ και βρέθηκαν προ του PSI+ με 45 δισεκ. ευρώ.

Δεν είναι κάτι που ο αρθρογράφος το ανακάλυψε προχτές. Για τις Ελληνικές τράπεζες το ανέφερα και εγώ. Δεν είπα ότι αγόραζαν. Απλά δεν πωλούσαν όπως οι άλλοι. Τα κράταγαν, τις υποχρέωσαν να δεχτούν στην συνέχεια το κούρεμα και μετά τις υποχρέωσαν να συμμετέχουν και στο πρόγραμμα επαναγοράς καταγράφοντας επιπλέον ζημιές. Η Τράπεζα Κύπρου αγόραζε όσο οι Γερμανικές πουλάγανε. Γενικά προστατεύτηκαν τα ξένα συμφέροντα και τιμωρήθηκαν οι Έλληνες, οι Κύπριοι και οι αφελείς. Αλλά δεν προστατεύτηκαν μόνο τα ξένα συμφέροντα. Προστατεύτηκαν και κάποια εγχώρια. Η περίπτωση της Eurobank που την κατέστρεψε το PSI+ για παράδειγμα είναι χαρακτηριστική. 2,5 δις έδωσε η Credit Agricole(ήταν Γαλλική τράπεζα, ας πρόσεχε) πακέτο με την Εμπορική στην Άλφα για να καλύψει την χασούρα από το PSI+. Ο βασικός μέτοχος της Eurobank δεν έδωσε δεκάρα τσακιστή. Απλά συμμετείχε στο φιάσκο της συγχώνευσης Eurobank και Εθνικής. Ένα φιάσκο που στήθηκε για αυτό ακριβώς το λόγο. Ώστε να δραπετεύσει ο βασικός μέτοχος από το πλοίο που βούλιαζε και να βρεθεί μέτοχος σε μια άλλη τράπεζα χωρίς να πληρώσει το μάρμαρο. Το μάρμαρο το πληρώνει ο λαός και θα πληρώσει επιπλέον αν η νέα ανακεφαλαιοποίηση της Eurobank δεν πετύχει.

Παίζονται πάρα πολλά παιχνίδια από το 9 και μετά. Το όπλο στο τραπέζι, οι Τιτανικοί, το Τ+10, το PSI+, όλα οδηγούν στο να φορτώσουν τον λογαριασμό στον κοσμάκι ώστε αυτός να πανηγυρίζει όταν οι τράπεζες, τα παραθαλάσσια οικόπεδα, τα πετρέλαια και το αέριο θα περνάνε στα χέρια των ξένων και των ντόπιων μεγάλων συμφερόντων με αντάλλαγμα την ελάφρυνση του χρέους(προσωρινά) κατά Χ μονάδες.

Και βέβαια η πορεία αυτή δεν θα αλλάξει υπό μια κυβέρνηση εκατομμυριούχων πρώην στελεχών διεθνών οικονομικών οίκων και τραπεζών που το παίζουν αριστεροί με δεξιά όμως τσέπη.

JMO

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Eκείνος που δεν φρικάριζε με τα ίδια που έλεγε και στην Ελλάδα ήταν ο Παππαδάκης που συνεχώς τον καλούσε (προωθούσε) στην εκπομπή του πριν γίνει βουλευτής.

Link to comment
Share on other sites

Eκείνος που δεν φρικάριζε με τα ίδια που έλεγε και στην Ελλάδα ήταν ο Παππαδάκης που συνεχώς τον καλούσε (προωθούσε) στην εκπομπή του πριν γίνει βουλευτής.

Κάτσε και διάβασε από κάτω τα απολαυστικότατα σχόλια του Χ.Δαγρές και των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Έδωσε ρέστα ο Δαγρές! :worship:

Διαβάζεις στο θέμα για τη Νορβηγία το εξής:

Η φορολογία στη Νορβηγία είναι αρκετά υψηλή, ξεκινάει από το 28% και φτάνει μέχρι και το 54%, ανάλογα το εισόδημα.

Και μετά, πέφτεις πάνω σε αυτό το άρθρο:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63955205

όπου λέει μεταξύ άλλων:

«Οι φτωχοί έχουν γίνει ακόμη πιο φτωχοί και οι πλούσιοι πλουσιότεροι», αναφέρεται χαρακτηριστικά. Τονίζεται δε πως σήμερα το 42% του πληθυσμού έχει πραγματικό εισόδημα χαμηλότερο από τη γραμμή φτώχειας του 2009.
Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανέφικτη μια «Δανία του Νότου» | Χρ

Σε σύγκριση με τις σκανδιναβικές κοινωνίες, η ελλαδική μοιάζει η χειρότερη, η πιο αποτυχημένη ίσως περίπτωση πραγμάτωσης του νεωτερικού «παραδείγματος». Aξίζει να προβληματιστούμε με το ερώτημα: Ποιοι παράγοντες συνέβαλαν αποφασιστικά στη σκανδιναβική επιτυχία και ποιοι στην ελλαδική αποτυχία; Aς σημειωθεί ότι και στις δύο περιπτώσεις έχουμε πρόσληψη, όχι δημιουργία – γένεση του «παραδείγματος» – το νεωτερικό «παράδειγμα» είναι γέννημα των λαών της (μεταρωμαϊκής) κεντρικής και δυτικής Eυρώπης.
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε και διάβασε από κάτω τα απολαυστικότατα σχόλια του Χ.Δαγρές και των υπολοίπων.

Εντάξει είναι απόψεις. Προσωπικά τις απόψεις του Τσακαλώτου τις θεωρώ καθαρά θεωρητικές κινούμενες στη σφαίρα του ακατόρθωτου ή του ονείρου θερινής νυκτός. Θα δούμε όταν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ αν θα τις εφαρμόσει. Είμαι υπέρ της σκληρής διαπραγμάτευσης και ΑΝ χρειαστεί και έχουν οι άλλοι κλείσει την πόρτα, τότε της απεμπλοκής από το μνημόνιο έστω και μονομερώς με τις όποιες συνέπειες, δεν είμαι όμως υπέρ των ακραίων υπέρ του κρατισμού της οικονομίας οικονομολόγων που από το 81 μέχρι πρόσφατα μας έφτασαν σε αυτό το σημείο. Υπάρχει και η μέση οδός όπου το κράτος μπορεί να συμμετέχει σαν απλός μέτοχος σε εταιρίες και όχι σαν κύριος μέτοχος. Να ρυθμίζει την αγορά στις παραμορφώσεις της (δημιουργία καρτέλ, πολυεθνικών, αισχροκέρδια, πολλοί κρυφομεσάζοντες κλπ), όχι όμως να την έχει δική του.

Έγινε επεξεργασία από alexgk
Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι όμως υπέρ του κρατισμού της οικονομίας οικονομολόγων που από το 81 μέχρι πρόσφατα μας έφτασαν σε αυτό το σημείο

Big news for you, κανένα κόμμα δεν είναι υπέρ του "Κρατισμού", -άσε που σαν λέξη προήλθε μάλλον από νεο/φιλελευθερες λογικές-, κόμματα που δεν έχουν κυβερνήσει είναι υπέρ του "Κοινωνικού" κράτους, χωρίς αυτό να σημαίνει "όλα δημόσια, μόνο δημόσια, και 5 εκατομμύρια Έλληνες στο δημόσιο", και τα 2 κόμματα που κυβερνούν και κυβερνούσαν δεν σταμάτησαν τις ρουσφετολογικές προσλήψεις από την μία μεριά, και τις "περίεργες" αναθέσεις έργων από την άλλη.

---------------------------------

Να ρωτήσω όμως κάτι τους απανταχού αντι-κρατιστές, σοβαρά, αν είναι να φτιαχτεί ένας δημόσιος δρόμος, γιατί να κάνουμε διαγωνισμούς, να δίνει λεφτά το κράτος στον Μπόμπολα (ή σε όποιον μειοδοτήσει) και να δίνουμε και εμείς λεφτά στον Μπόμπολα μέσω διοδίων? Δεν θα έβγαινε ποιο φτηνό για το κράτος να έχει την "Δημόσια Εταιρεία Κατασκευής Αυτοκινητόδρομων", με μισθούς δημοσίου, και να πληρώνει και το κράτος και εμείς λιγότερα?

Αν ο Μπόμπολας θέλει να τα οικονομήσει φτιάχνωντας δρόμο, να πληρώσει το κράτος για να αγοράσει γη, να πληρώσει από την τσέπη του να φτιάξει τον δρόμο, να τον κάνει ανταγωνιστικότερο από τον δημόσιο, και ας βάλει και ότι διόδια θέλει.. Αυτό είναι επιχειρηματικότητα, όχι το προηγούμενο...

Δεν ακούγεται ποιο δίκαιο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.