Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Και 1 νεκρος μου αρκει για να καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα σε μια χωρα.

Αλλα για να κατσω να το αποδώσω εκει που θελεις να το αποδωσεις εσυ και το αρθρο σου... η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα παραπανω πληροφοριες.

Ναι το ξερω οτι ειναι 7 νεκροι σε σε επεισόδια λεηλασιών, δεν ειπα εγω οτι πεθαναν απο βαθια γεραματα!

Πες μου ποσοι πεθαινουν απο ληστειες σε αλλες χωρες να εχω πιο σφαιρικη εικονα του πραγματος.

Link to comment
Share on other sites

Και 1 νεκρος μου αρκει για να καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα σε μια χωρα.

Αλλα για να κατσω να το αποδώσω εκει που θελεις να το αποδωσεις εσυ και το αρθρο σου... η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα παραπανω πληροφοριες.

Α! εγώ και το άρθρο μου θέλει να το αποδόσει στην ''φανταστική οικονομική κατάσταση'' !! Δηλαδής το πλιάτσικο το κάνανε απο χόμπι. Έτσι για να ξεπιαστούν απο την απραξία τα παιδιά !! Δεν έγινε επειδή πεινούσαν. Κοροιδευόμαστε ??

Είπαμε όμως: Εδώ θα είμαστε να τα λέμε κατα καιρούς. Φρόντισε να κρατάς εσύ το λογαριαμό, ωστε να με ενημερώσεις σε ποιόν αριθμό νεκρών θα συμφωνήσεις με ''το άρθρο μου''.

Πες μου ποσοι πεθαινουν απο ληστειες σε αλλες χωρες να εχω πιο σφαιρικη εικονα του πραγματος.

Γιατί επιμένεις να θολώνεις τα νερά ??? Σιγά να μη σου πώ πόσους νεκρούς είχε πέρσι το Κατάρ απο χιονοστοιβάδες !

Ληστεία λεηλασία.

Εντιτ: ορίστε !

http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/604571/le-figaro-sta-prothura-tou-haous-i-argedini/

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Α! εγώ και το άρθρο μου θέλει να το αποδόσει στην ''φανταστική οικονομική κατάσταση'' !! Δηλαδής το πλιάτσικο το κάνανε απο χόμπι. Έτσι για να ξεπιαστούν απο την απραξία τα παιδιά !! Δεν έγινε επειδή πεινούσαν. Κοροιδευόμαστε ??

Είπαμε όμως: Εδώ θα είμαστε να τα λέμε κατα καιρούς. Φρόντισε να κρατάς εσύ το λογαριαμό, ωστε να με ενημερώσεις σε ποιόν αριθμό νεκρών θα συμφωνήσεις με ''το άρθρο μου''.

Γιατί επιμένεις να θολώνεις τα νερά ??? Σιγά να μη σου πώ πόσους νεκρούς είχε πέρσι το Κατάρ απο χιονοστοιβάδες !

Ληστεία λεηλασία.

Νταξει για να μην μπερδευεσαι.

Για την απεργια των "οργανων" ευθυνεται η οικονομικη κατασταση. Εκτιμω... δεν ειμαι σιγουρος κιολας.

Για τις "μαζικες ληστειες" (λεηλασιες) ευθυνεται η απεργια/απουσια "οργανων". Εκτιμηση και του αρθρου. Εσυ παλι εκτιμας οτι για τις μαζικες ληστειες φταιει η χρεοκοπια του 2001.

Για ποιο λογο νιωθει ο κοσμος την αναγκη να βγει να "τα σπασει" δεν μπορω να εκφερω αποψη τοσο αβιαστα οσο εσυ. Δεν ξερω αν εκλεβαν μονο σουπερ μαρκετ και μακντοναλντς απο την πεινα. Επιμενω στο πρωτο ποστ που εκανα.

Θυμαμαι και στα επεισοδια του '08 να εχουμε λεηλασια π.χ του multirama+Π στη στουρναρη μπροστα στα ματια των "οργανων". Ουτε χρεοκοπια, ουτε απεργιες, ουτε "πεινουσε" κανεις (εκτος αν εκλεβαν το κολατσιο των υπαλληλων που ειχαν αφησει μεσα).

Νεκροι απο χιονοστοιβαδες στο Καταρ = νεκροι απο ληστειες... και μετα εγω θολωνω τα νερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, ελβετικό φράγκο. Οι δουλοπάροικοι σε χαιρετούν

Τώρα λοιπόν που ο επίτροπος της ΕΕ Χοακίν Αλμούνια κατέστησε σαφές, πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι οι καταθέτες είμαστε ουσιαστικά (συμ)μέτοχοι από το πρώτο ευρώ στην περίπτωση που οι τράπεζες βαρέσουν κανόνι, και ότι η Κύπρος δεν ήταν η εξαίρεση αλλά ο κανόνας για όσα θα ακολουθήσουν, πρέπει να έχει γίνει απόλυτα κατανοητό ότι τα χρήματά μας δεν είναι ασφαλή πουθενά. Κατανοητό όχι μόνο σε κάθε εχέφρονα άνθρωπο, αλλά ακόμη και στον τελευταίο νεοφιλελεύθερο, που επέλεγε να εθελοτυφλεί πιστεύοντας στην ελεύθερη αγορά και την ελευθερία κίνησης κεφαλαίων…

Γιατί άραγε, εν μέσω της πρωτοφανούς κρίσης που μαστίζει τη χώρα, ένα πιστωτικό ίδρυμα τέτοιου είδους αποφασίζει να ανοίξει παράρτημα στην Ελλάδα; Μην είναι η ανάπτυξη που έρχεται; Μπα… Μην είναι που οι υπουργοί της κυβέρνησης κατάφεραν να προσελκύσουν επιτέλους μια επένδυση στη χώρα; Παρότι δεν είναι διόλου απίθανο να τους δούμε να διαγκωνίζονται για το ποιανού κατόρθωμα είναι, ούτε αυτό ισχύει. Μάλλον οι δηλώσεις Αλμούνια έφεραν την ελβετική τράπεζα, αλλά μην πάει ο νους σας στο… καλό. Η Credit Suisse έρχεται εδώ για να εκμεταλλευτεί ακριβώς αυτή την ανασφάλεια που προκύπτει από τις δηλώσεις του κ. Αλμούνια και το ξύπνημα του εφιάλτη για το ληστρικό κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο.

Με απλά λόγια: Αν διαθέτετε 130.000 ευρώ (συγκεκριμένα, 136.000 ελβετικά φράγκα, τόσο είναι το μίνιμουμ ποσό για να ανοίξετε λογαριασμό) ή περισσότερα, από τις αρχές του 2014 θα μπορείτε να τα καταθέσετε στην ελβετική τράπεζα μέσω του υποκαταστήματός της στην Αθήνα. Έτσι, θα γλιτώσετε τον εφιάλτη του κουρέματος α λα Κύπρος, ό,τι κι αν συμβεί. Έτσι και αλλιώς τα πολύ μεγάλα πορτοφόλια της χώρας έχουν ήδη τα χρήματά τους στο εξωτερικό. Όμως, υπάρχουν καταθέτες που ακόμη έχουν τέτοια ποσά στις ελληνικές τράπεζες –αυτοί έχουν την επιλογή. Για τους υπόλοιπους, οι επιλογές είναι δύο: είτε το ρίσκο της αποταμίευσης σε ελληνικές τράπεζες είτε το ρίσκο της αποταμίευσης στο… στρώμα, που λέει κι ο Στουρνάρας.

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION] Τρέξε να γλιτώσεις τις καταθέσεις σου ; )

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι θα δουμε...

Βόμβα της Σερβίας στο τραπεζικό σύστημα

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION] Σχωρα με μανα μου... εγραφα την απαντηση πριν κανεις το edit να το βαλεις. Ετσι κι αλλιως ολοι μας πιστευουμε και ποσταρουμε τα αρθρα που μας βολευουν. Δοξα τον Αλλαχ υπαρχουν δημοσιογραφοι πληρωμενοι απο ολες τις μμμπαντες για να γραφουν αυτα που συμφερουν τον καθενα. Πραγματικη ελευθερη και πολυφωνικη δημοσιογραφια. :)

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, ελβετικό φράγκο. Οι δουλοπάροικοι σε χαιρετούν

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION] Τρέξε να γλιτώσεις τις καταθέσεις σου ; )

130 χιλιάρικα ε ?? αν δεν κινδύνευα με perma ban, θα τους έλεγα σε τι τα έχω διαθέσιμα για να τους τα καταθέσω.

Ο τίτλος ωστόσο είναι κομμάτι άστοχος. Ποιός ''δουλοπάροικος'' διαθέτει τέτοιο ποσό ?? ή μήπως φαντάζεται ο συντάκτης, οτι θα υπάρξει ''δουλοπάροικος'' που θα δεί το χρώμα του Ελβετικού φράγκου στα χέρια του ??

Η όλη υπόθεση δεν με αφορά ουδώλως (για εσένα τώρα, θα σε γελάσω). Και απο πίτα που δεν τρώω, να και αν καεί, νά και αν δεν καεί !

Εντιτ: [MENTION=1498]SLN[/MENTION]: Το αρθράκι της Le Figaro δεν το διάβασες φαίνεται. Η το διάβασες και δεν το πιστευεις. Εντάξει τότε. Αν χρειάζεται οπωσδήποτε να πάς στην Αργεντινή για να βάλεις τα δάχτυλα ''επι τον τύπον των ήλων'', fine by me. Προφανώς, θα διατηρώ και εγώ το ίδιο δικαίωμα να αμφισβητώ οποιοδήποτε άρθρο, επιβεβαιώνε τις δικές σου θέσεις.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος το'χει τούμπανο...

Ανακοίνωση της εταιρείας δικαστικών λειτουργών για τη Δημοκρατία και τις ελευθερίες

Η Εταιρία Ελλήνων Δικαστικών Λειτουργών για τη Δημοκρατία και τις Ελευθερίες διαπιστώνει ότι, με αφορμή τη συνεχιζόμενη οικονομική κρίση που διέρχεται η Χώρα μας, πολλά συνταγματικά δικαιώματα των πολιτών βρίσκονται σε υποχώρηση. Το δικαίωμα στην εργασία (άρθρο 22 παρ. 1), το δικαίωμα στην κοινωνική ασφάλιση (άρθρο 22 παρ. 5), το δικαίωμα στην υγεία (άρθρο 21 παρ. 3 και 5 παρ. 5) δοκιμάζονται καθημερινά. Η οικονομική ανάπτυξη της Χώρας δεν φαίνεται να προωθείται αποτελεσματικά (άρθρο 106). Η ίδια η αρχή της ισότητας (άρθρο 4 παρ. 1), και η ειδικότερη έκφρασή της, της συνεισφοράς των πολιτών στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους (άρθρο 4 παρ. 5), συχνά αγνοούνται, με αποτέλεσμα να απειλείται η απόλαυση ακόμα και του ατομικού δικαιώματος της ιδιοκτησίας (άρθρο 17). Η Εταιρία επισημαίνει ότι η ατελής εφαρμογή, στην πράξη, των πιο πάνω συνταγματικών διατάξεων δυσχεραίνει ακόμη και την ανάπτυξη της προσωπικότητας των πολιτών (άρθρο 5) και προσβάλλει την αξία του ανθρώπου, που αποτελεί πρωταρχική υποχρέωση της Πολιτείας (άρθρο 2). Η Εταιρία Ελλήνων Δικαστικών Λειτουργών για τη Δημοκρατία και τις Ελευθερίες υπογραμμίζει, τέλος, ότι η υπολειτουργία του κοινωνικού κράτους δικαίου, που προβλέπει το Σύνταγμα (άρθρο 25 παρ.1 ) έχει φτάσει σε οριακό πλέον σημείο, απειλεί την κοινωνική συνοχή , αλλά και την ίδια τη Δημοκρατία στον Τόπο μας.

Αθήνα, 12 Δεκεμβρίου 2013

Ο Πρόεδρος Η Γενική Γραμματέας

Γεώργιος Σταυρόπουλος Μαργαρίτα Στενιώτη

Link to comment
Share on other sites

πόσα χρωστάσε εκεί στην ΝΔ στην ΔΕΗ;"αυτά τα λεφτά ποιός θα τα πληρώσει;" Λαικίζω ...το ξέρω...

Θα μπει στη σχετική διάταξη για το κοινωνικό τιμολόγιο, οπότε θα πληρωθεί κι αυτό από εμάς :p

Sent from my Find 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, κείμενο Αριστερής ιδεολογίας!

Για την επίσκεψη Νταβούτογλου

Η παράθεση των δύο αποσπασμάτων (δηλώσεις Ερντογάν / Βενιζέλου) καταδεικνύει με τον πιο εύγλωττο τρόπο την διολίσθηση της Ελληνικής εξωτερικής πολιτικής στις επιδιώξεις της νεο-Οθωμανικής στρατηγικής.
Δεν είναι διόλου τυχαίο ότι ο κ. Ευάγγελος Βενιζέλος [...] είναι τώρα ο Υπουργός Εξωτερικών που επιδιώκει «επίλυση» του Κυπριακού με χιαστί τετραμερή διαπραγμάτευση, αναγνωρίζοντας έμπρακτα το ψευδοκράτος ως επίσημο συνομιλητή της Ελλάδας.
Link to comment
Share on other sites

Σαμαράς:Δεν είμαι Παπανδρέου-Δεν θα παραιτηθώ,δεν θα παραδώσω το κόμμα | Newsbomb.gr

4 σιγμα

συκα σωματεμπορoι σταφιδα ΣΑΜΑΡΑΣ :hehe:

το μισο μου σοι ειναι απο την Καλαματα, μην βαρατε :tw:

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε ότι έκοψαν συντάξεις και εφάπαξ; Ψέμματα! Συκοφαντίες!

arouraios » Εγκεφαλικό! Ο αρχισυνδικαλιστής Τσουκαλάς πήρε 1.000.000€ ευρώ εφάπαξ!

Αμ δεν τα διάβασες καλά !!

Το ποσό λεει ο μάστορας προήλθε απο ιδιωτικό πρόγραμμα ασφάλισης, όταν ήταν εργαζόμενος σε ιδωτική τράπεζα.

Αυτό που θα πρέπει να μας ανησυχεί, είναι να μην νομίσει, πως τέτοια ποσά δίνουν όλοι οι ιδιώτες ασφαλιστές (κρίνωντας εξ ιδίων), και στείλει τη δημόσια ασφάλιση περίπατο, όταν με το καλό μας κατσικωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.