Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Όλα καλά, όλα ανθηρά κύριε Αντωνάκη μου.

Έκθεση ? σοκ: μολύνονται με AIDS για να πάρουν το επίδομα | Ελλάδα - NewsIt.gr

Οι αυτοκτονίες αυξήθηκαν κατά 17% μεταξύ 2007 και 2009 και επιπλέον 25% το 2010, σύμφωνα με ανεπίσημα στοιχεία. Ο υπουργός Υγείας ανέφερε μία περαιτέρω αύξηση 40% το πρώτο εξάμηνο του 2011. Οι απόπειρες αυτοκτονίας επίσης αυξήθηκαν, ειδικά για ανθρώπους που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσχέρειες. Φόνοι και κλοπές διπλασιάστηκαν. Οι μολύνσεις με AIDS και η χρήση ηρωίνης έχουν αυξηθεί σημαντικά, με περίπου τις μισές από αυτές τις μολύνσεις να είναι εκούσιες, προκειμένου τα άτομα να πάρουν το επίδομα των 700 ευρώ μηνιαίως και να ενταχθούν ταχύτερα στα προγράμματα απεξάρτησης με υποκατάστατα.
Link to comment
Share on other sites

WHO/Europe | Correction to HIV case study in Greece featured in WHO/Europe report on social determinants of health

Επίσης πέθανε 16χρονος στην Κυψέλη το Σ/Κ απο την πείνα. Άλλο hoax?

Γνώμη μου επι του ευφάνταστου θέματος; Οι τοξικομανείς με AIDS κτλ αντί να προηγούνται στη σχετική λίστα για μεθαδόνη θα έπρεπε να είναι στο τέλος της. Και αν σας φαίνεται σκληρή σαν αντίληψη ας κάτσουμε να συζητήσουμε για το αν είναι σωστό οι καρκινοπαθείς να αποκλείονται απο τη λίστα αναμονής για μεταμόσχευση. Μακάρι να υπήρχε δυνατότητα να μπει στο σχετικό πρόγραμμα ο κάθε άνθρωπος που θέλει να απεξαρτηθεί. Αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει οπότε ας προσπαθήσουμε να σώσουμε αυτούς με τις μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν διάβασες τι λέει το link που έβαλες.

Όσο για τους καρκινοπαθείς, δε θα το σχολιάσω καν. Δήλωση που ούτε από βόθρο δεν ακούς.

Έλα που το διάβασα. Μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις Αγγλικά. Και κατα πως φαίνεται δεν ξέρεις να διαβάζεις ούτε Ελληνικά. Δυστυχώς αυτό για τους καρκινοπαθείς δεν ήταν προτασή μου ή ιδέα μου. Αυτό είναι το standard practice αγαπητέ! Οι καρκινοπαθείς αποκλείονται απο τις λίστες μεταμοσχεύσεων. Και το ανέφερα σαν παράδειγμα για να δείξω γιατί δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο οι οροθετικοί τοξικομανείς να τυχαίνουν ευνοικής μεταχείρησης σχετικά με τη μεθαδόνη.

Link to comment
Share on other sites

Έλα που το διάβασα.

Μπα. Διάβασες μιά δυό προτάσεις κι έβγαλες τα συμπεράσματα που σε βολεύουν.

Τα νέα κρούσματα AIDS στην Ελλάδα για το 2012 ήταν ~1000. "Κάποιοι" από αυτούς το έκαναν επίτηδες. Πόσοι, δεν αναφέρεται πουθενά. Υπάρχει ένα ασαφές "κάποιοι". Άρα πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ήταν οι μισοί ή οι αρκετοί; Όσοι όμως και να είναι, μαζί με τους ναρκομανείς και τους αυτόχειρες, είναι σοβαρότατο ποσοστό για την Ελλάδα του Αντωνάκη.

Είναι πολύ εύκολο να γράφεις το ίδιο πράγμα με τέτοιο τρόπο ώστε να αναδεικνύεις τη δική σου πλευρά και να θάβεις αυτή που δε σε συμφέρει. Αρκεί να μην πέσεις σε κάποιον που ξέρει να διαβάζει.

Μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις Αγγλικά. Και κατα πως φαίνεται δεν ξέρεις να διαβάζεις ούτε Ελληνικά.

Προσωπικές προσβολές, εκεί που σε παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο να γράφεις το ίδιο πράγμα με τέτοιο τρόπο ώστε να αναδεικνύεις τη δική σου πλευρά και να θάβεις αυτή που δε σε συμφέρει. Αρκεί να μην πέσεις σε κάποιον που ξέρει να διαβάζει.

Το αυτό. Χόρεψε λοιπόν πάνω στα σώματα αρρώστων συμπολιτών μας προκειμένου να βγάλεις το συμπέρασμα που θες και να παίξεις με τις εντυπώσεις.

Προσωπικές προσβολές, εκεί που σε παίρνει.

Ώπα ρε παλικαρά. Αλλιώς τι;

Ντα;

Να το κανονίσουμε δημοκράτη μου

Μπαν;

Ενδεχομένως αλλά απο ότι ξέρω οι καουμπόυκες απειλές δε γίνονται απο moderators. Αυτοί έχουν τα infractions για τέτοιες δουλειές και δεν καταφεύγουν σε λεονταρισμούς του στυλ "ξέρεις ποιος είμαι εγώ". Και στην τελική λίγο βαρύ να έρχονται δημόσιες παραινέσεις για συμμόρφωση απο τον τύπο που πριν απο λίγο χαρακτήρισε γνώμη συμφορουμίτη του ως χειρότερη και απο βόθρο (έχοντας παρανοήσει μάλλον και τι ήθελε να πει ο συμφορουμίτης του (άρα γλωσσική ένδεια) αλλά και δείχνοντας και παντελή άγνοια πάνω στο θέμα το οποίο χρησιμοποιήθηκε σαν παράδειγμα . Οπότε θα σου μιλάω ακριβώς όπως μου μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Διάβασες μιά δυό προτάσεις κι έβγαλες τα συμπεράσματα που σε βολεύουν.

μια παρεμβασούλα, αυτό το έκαναν όσοι πιάστηκαν από το "λάθος" του WHO, μεταξύ των οποίων και εσύ.

από κει και πέρα

WHO recognizes that there is no evidence suggesting that deliberate self-infection with HIV goes beyond a few anecdotal cases
οπότε μάλλον ούτε κοντα στο μισοί, και μάλλον ούτε "αρκετοί".

για το θέμα νομίζω ότι θα έχουμε νεότερα τις επόμενες μέρες, σίγουρα κάποιος θα κάνει κάποια μικρή έρευνα

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό. Χόρεψε λοιπόν πάνω στα σώματα αρρώστων συμπολιτών μας προκειμένου να βγάλεις το συμπέρασμα που θες και να παίξεις με τις εντυπώσεις.

Sorry, δε θέλω να πάρω αυτό το προνόμιο από τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ. Είναι ήδη αρκετοί αυτοί για να χορεύουν πάνω σε πτώματα.

Ώπα ρε παλικαρά. Αλλιώς τι;

Ντα;

Που ακριβώς έγραψα εγώ τη λέξη "αλλιώς" ή κάποια παρεμφερή;

Μπαν;

Ενδεχομένως αλλά απο ότι ξέρω οι καουμπόυκες απειλές δε γίνονται απο moderators. Αυτοί έχουν τα infractions για τέτοιες δουλειές και δεν καταφεύγουν σε λεονταρισμούς του στυλ "ξέρεις ποιος είμαι εγώ".

Είναι απόλυτα λογικό να το λάβεις έτσι, γιατί εσύ έτσι θα σκεφτόσουν. Mod δεν έγινα μόνος μου, με επέλεξε μια ομάδα και οι αποφάσεις μου είναι ευθύνη και της ομάδας. Αν λοιπόν νομίζεις ότι η ομάδα αυτή, που είναι το TheLab, θα σε κάνει ban επειδή έχει διαφορετική άποψη από εσένα, τότε μάλλον δεν έχεις καταλάβει σε ποιό ιστότοπο βρίσκεσαι. Όσον αφορά στη δήλωσή μου, έχει να κάνει με παρότρυνση, ώστε ανάλογες προσβολές να τις κάνεις στα φιλαράκια σου, στις παρέες σου και γενικά εκεί που σε παίρνει. Εμένα δε με γνωρίζεις προσωπικά και το να με προσβάλεις αποτελεί απόδειξη του πολιτικάντικου επιπέδου που σε διακατέχει ως άνθρωπο. Τίποτα περισσότερο.

Και στην τελική λίγο βαρύ να έρχονται δημόσιες παραινέσεις για συμμόρφωση απο τον τύπο που πριν απο λίγο χαρακτήρισε γνώμη συμφορουμίτη του ως χειρότερη και απο βόθρο (έχοντας παρανοήσει μάλλον και τι ήθελε να πει ο συμφορουμίτης του (άρα γλωσσική ένδεια) αλλά και δείχνοντας και παντελή άγνοια πάνω στο θέμα το οποίο χρησιμοποιήθηκε σαν παράδειγμα . Οπότε θα σου μιλάω ακριβώς όπως μου μιλάς.

Η κριτική πάνω στη γνώμη σου, όταν αναφέρεσαι σε μια ευπαθή ομάδα με τέτοιο τρόπο που να τους θεωρείς σκουπίδια που απλά αναλώνουν τον αέρα και χώρο σε λίστες αναμονής, δεν αφορά εσένα σαν άνθρωπο. Αντίθετα, εσύ μιλάς προσβλητικά και υποτιμητικά σε εμένα προσωπικά και με περνάς για χαζό αφού νομίζεις ότι μπορείς να κρυφτείς πίσω από τις λέξεις για να δικαιολογήσεις τη στάση σου και το κόλλημά σου με την εν λόγω πολιτική παράταξη.

μια παρεμβασούλα, αυτό το έκαναν όσοι πιάστηκαν από το "λάθος" του WHO, μεταξύ των οποίων και εσύ.

από κει και πέρα οπότε μάλλον ούτε κοντα στο μισοί, και μάλλον ούτε "αρκετοί".

για το θέμα νομίζω ότι θα έχουμε νεότερα τις επόμενες μέρες, σίγουρα κάποιος θα κάνει κάποια μικρή έρευνα

Μα εγώ δεν έκανα κάποιο σχόλιο σχετικά με την "ποσότητα" ή το ποσοστό. Έβαλα μια είδηση, σχολίασα τη γενική κατάσταση που είναι διαμετρικά αντίθετη με αυτά που υποστηρίζει ο Αντωνάκης και αυτά που μας πουλάνε τα ΜΜΕ και τέλος. Ο καθένας διαβάζει και βγάζει τα συμπεράσματά του.

Όποιο κι αν είναι το ποσοστό δεν αλλάζει πουθενά η κατάσταση που ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1298]WizarD[/MENTION]

Που ακριβώς έγραψα εγώ τη λέξη "αλλιώς" ή κάποια παρεμφερή;

Οποιαδήποτε απειλή δε χρειάζεται να περιέχει τη λέξη αλλιώς. Τώρα αν το

Προσωπικές προσβολές, εκεί που σε παίρνει.

το θεωρείς παρότρυνση τότε ή επιβεβαίωνεις τα περι γλωσσικής ένδειας που είπα ή παίζεις με τις λέξεις (κάτι για το οποίο κατηγορείς εμένα).

Τώρα όλα αυτά που λες ότι πρόσβαλα το ατομό σου ενώ εσύ απλά σχολίασες την άποψη μου (με τον politically correct όρο βόθρος) είναι επίσης άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και (ξανά) παίζεις με τις λέξεις. Τα βλέπει ο κόσμος και γελάει. Θες να στο επιστρέψω και να πουλήσω και γω τρελίτσα; Εύκολο. "Αγαπητέ μου δεν πρόσβαλα εσένα. Τη δυνατότητα σου να κατανοήσεις γραπτό κείμενο σχολίασα".

Είναι απόλυτα λογικό να το λάβεις έτσι, γιατί εσύ έτσι θα σκεφτόσουν. Mod δεν έγινα μόνος μου, με επέλεξε μια ομάδα και οι αποφάσεις μου είναι ευθύνη και της ομάδας. Αν λοιπόν νομίζεις ότι η ομάδα αυτή, που είναι το TheLab, θα σε κάνει ban επειδή έχει διαφορετική άποψη από εσένα, τότε μάλλον δεν έχεις καταλάβει σε ποιό ιστότοπο βρίσκεσαι. Όσον αφορά στη δήλωσή μου, έχει να κάνει με παρότρυνση, ώστε ανάλογες προσβολές να τις κάνεις στα φιλαράκια σου, στις παρέες σου και γενικά εκεί που σε παίρνει. Εμένα δε με γνωρίζεις προσωπικά και το να με προσβάλεις αποτελεί απόδειξη του πολιτικάντικου επιπέδου που σε διακατέχει ως άνθρωπο. Τίποτα περισσότερο.

Μην έχοντας εισπράξει ποτέ στο παρελθόν ποινή απο το thelab λόγω των απόψεων μου προφανώς και δεν το εξέλαβα έτσι. Η παρατήρηση σου (η οποία σερβιρίστηκε σαν να ερχόταν απο 10χρονο νεο μέλος με έφεση στον τραμπουκισμό σε φορουμ) αφορούσε την συμπεριφορά μου και προφανώς όχι τις ιδέες μου. Οπότε μη φοβάσαι. Ξέρω (εγώ τουλάχιστον) να διαβάζω και σίγουρα δε θα βγω σαν γραφικός να φωνάζω "Χούντα Χούντα διώκομαι για τις απόψεις μου" αν όταν και εφόσον φάω ban. Η ένσταση μου έγκειται στο γεγονός ότι δε γίνεται να με εγκαλείς στην τάξη για ασήμαντη αφορμή όταν εσύ προηγουμένως έχεις παρεκτραπεί εις βάρος μου με πολύ χειρότερη έκφραση. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι θα το παίζεις τσολιάς στα υποβρύχια, θα χαρακτηριζεις (έλα να σε βοηθήσω: άλλο το χαρακτηρίζω και άλλο το σχολιάζω) με όποια εκφραση γουστάρεις γνώμες συμφορουμιτών σου και μόλις κουνάς το δάχτυλο εγώ προσωπικά θα στέκομαι κλαρίνο, γελιέσαι. Μάθε να μιλάς σωστά για να σου μιλάνε και σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Κι όπως είπε ο κ. Σαμαράς, υπάρχουν «βουλευτές έτοιμοι να βοηθήσουν την κυβέρνηση, αν υπάρξουν διαρροές» - σωστός ο τρισμέγιστος! Εις αυτήν την περίπτωση δεν θα πρόκειται περί αποστασίας, αλλά περί χειμερινής συνάξεως συμπαθητικών εντομολόγων εις εσπερινήν βεγγέραν μετά τεΐου.

Και μία απαλή βροχούλα για να κυκλοφορούν τα αισθήματα. Μας κυβερνούν κωμικοί ή μάλλον κομίντιανς - προτιμώ την αγγλική βερσιόν της λέξης, ιδίως με το ηχόχρωμα που προσλαμβάνει, όταν εκστομίζεται από τίποτα κόκκινους σβέρκους στα μπαρ των μεσοδυτικών πολιτειών, πριν να αρχίσει η κλωτσοπατινάδα.

Κομίντιαν Χρυσοχοΐδης, ας πούμε. Ο άνθρωπος είναι μέσα στην καλή χαρά λες και παίρνει ελιξίρια για τρελίτσες με το κιλό. Ποια ανεργία; μια παραίσθηση γλυκιάς τεμπελιάς είναι κι αυτή! Ποιες 1.318 απολύσεις που έχω διαταχθεί να κάνω; Εγώ θα κάνω 4.000 απολύσεις, διότι είμαι καλύτερος απ’ την Τρόικα, πιο τσαχπίνης και σπιντάτος!

Κομίντιαν Μέρκελ. Σταντ απ κόμεντυ με τον Αντώνη. Μπράβο, Αντόνις! Γιατί μπράβο, χρυσή μου; Για την ανεργία και την υπερφορολόγηση. Μπράβο για τους πλειστηριασμούς, τα 350.000 νοικοκυριά που δεν έχουν ρεύμα. Μπράβο, Αντώνεν! Μόνο καλά λόγια είχε για τον Αντώνη η κυρία Μέρκελ, μπράβο για τις κατασχέσεις, πάρε κι ένα παράσημο εκ μέρους μου - έναν σιδηρούν σταυρόν μετά κεκλιμένων φύλλων δρυός, να το δώσεις εκ μέρους μου στον καμαράντεν Μπενύτο.

Μπενύτο! Ο uber alles Κομίντιαν! Κυβερνήτης κεκλιμένων υποβρυχίων, σερίφης και μάρσαλ της Λίστας Λαγκάρντ, μέγας δοκιμαστής μπουγάτσας αλμυρής τε και γλυκούτσικης, φρούραρχος των αγωγών κατά του Τύπου και επίτιμος Προκρούστης του Συντάγματος. Προσέτι, Αρχιναύαρχος. Τελευταίο του κατόρθωμα: Υπουργός στο Υπουργείο ΠΑΣΟΚ της Ν.Δ. Πιο Κομίντιαν δεν γίνεται, αν εξαιρέσει κανείς τον Αδωνις,

το βεληνεκές του οποίου αντηχεί στο σύμπαν, φέρνοντας έτσι πιο κοντά την ημέρα που θα μας επισκεφθούν οι εξωγήινοι για να θαυμάσουν τα έργα άλλων εξωγήινων: τον Γιωργάκη, τον νόμο περί ευθύνης υπουργών, τον Γιάννος να αγωνίζεται για τον αντιμνημονιακό σοσιαλισμό, το ελληνικό φορολογικό σύστημα και τη χαρά που κάνουν οι άνθρωποι, όταν δουλεύουν και πληρώνονται τρεις μήνες μετά. Αν πληρωθούν. Διότι κάλλιστα μπορούν με τα υποσιτισμένα παιδάκια τους να κρυώνουν όλοι μαζί μέσα στην καλή χαρά των παγωμένων σπιτιών.

Ελάτε να τραγουδήσουμε όλοι μαζί: χιονιααααστοκαμπαναριόόό πουχριστουουουγεννασημαίαίαίνουν...

enikos.gr - Ο Στάθης στον eniko: Κομαντάτε Κομίντιαν

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε απειλή δε χρειάζεται να περιέχει τη λέξη αλλιώς. Τώρα αν το

το θεωρείς παρότρυνση τότε ή επιβεβαίωνεις τα περι γλωσσικής ένδειας που είπα ή παίζεις με τις λέξεις (κάτι για το οποίο κατηγορείς εμένα).

Τώρα όλα αυτά που λες ότι πρόσβαλα το ατομό σου ενώ εσύ απλά σχολίασες την άποψη μου (με τον politically correct όρο βόθρος) είναι επίσης άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και (ξανά) παίζεις με τις λέξεις. Τα βλέπει ο κόσμος και γελάει. Θες να στο επιστρέψω και να πουλήσω και γω τρελίτσα; Εύκολο. "Αγαπητέ μου δεν πρόσβαλα εσένα. Τη δυνατότητα σου να κατανοήσεις γραπτό κείμενο σχολίασα".

Μην έχοντας εισπράξει ποτέ στο παρελθόν ποινή απο το thelab λόγω των απόψεων μου προφανώς και δεν το εξέλαβα έτσι. Η παρατήρηση σου (η οποία σερβιρίστηκε σαν να ερχόταν απο 10χρονο νεο μέλος με έφεση στον τραμπουκισμό σε φορουμ) αφορούσε την συμπεριφορά μου και προφανώς όχι τις ιδέες μου. Οπότε μη φοβάσαι. Ξέρω (εγώ τουλάχιστον) να διαβάζω και σίγουρα δε θα βγω σαν γραφικός να φωνάζω "Χούντα Χούντα διώκομαι για τις απόψεις μου" αν όταν και εφόσον φάω ban. Η ένσταση μου έγκειται στο γεγονός ότι δε γίνεται να με εγκαλείς στην τάξη για ασήμαντη αφορμή όταν εσύ προηγουμένως έχεις παρεκτραπεί εις βάρος μου με πολύ χειρότερη έκφραση. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι θα το παίζεις τσολιάς στα υποβρύχια, θα χαρακτηριζεις (έλα να σε βοηθήσω: άλλο το χαρακτηρίζω και άλλο το σχολιάζω) με όποια εκφραση γουστάρεις γνώμες συμφορουμιτών σου και μόλις κουνάς το δάχτυλο εγώ προσωπικά θα στέκομαι κλαρίνο, γελιέσαι. Μάθε να μιλάς σωστά για να σου μιλάνε και σωστά.

Ότι ακριβώς έγραψες, διάβασέ το για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο δεν πάω να πιαστώ από λάθος αλλά δεν υπάρχει γενόσημο στα on patent. Ακριβώς επειδή τα on patent δεν έχουν εναλλακτική και για να μη κινδυνέψει η αγόρα με (περισσότερες) ελλείψεις, η μείωση σε αυτά θα είναι και μικρότερη απο αυτή στα off patent και στα γενόσημα.

Τώρα στην ερώτηση σου. Ακόμα και αν η απάντηση στην ερώτηση σου είναι θετική (δλδ ότι ναι κινδυνεύουν) ποια πιστεύεις ότι θα ήταν η σωστή πρακτική. Να στηρίξουν μη ανταγωνιστικές ελληνικές επιχειρήσεις οι Έλληνες (και μάλιστα σε μια αγορά με ανελαστική ζήτηση?) σε τέτοιες εποχές;

Έχεις δίκιο. Υπάρχει μια ασάφεια στη διατύπωση. Τα γενόσημα μετά από ασφαλιστικό rebate, rebate λόγω όγκου και clawback, λέει η ΠΕΦ, μπορεί να φτάσει να πωλείται και στο 25% της τιμής του πρωτότυπου φαρμάκου όσο το κάλυπτε η πατέντα(αυτό εννοούσα λέγοντας on patent). Άλλωστε η πατέντα αναφέρεται σε δραστική ουσία, οπότε τα γενόσημα απαγορεύονται.

Τώρα σχετικά με το ερώτημά μου η ουσία είναι η εξής. Έχουμε τρεις κατηγορίες, τα off patent, τα ποιοτικά γενόσημα(ελληνικά και μη) και τα φτηνά γενόσημα. Είπε ο Άδωνις στη συζήτηση με τον Βαρεμένο ότι ενώ στην Πορτογαλία μείωσαν το κόστος της φαρμακευτικής δαπάνης αυξάνοντας τη συμμετοχή του ασφαλισμένου, η καλή κυβέρνηση εδώ στην Ελλάδα επιβαρύνει τους βιομήχανους. Όντως τους επιβαρύνει ή προσπαθεί να αποκλείσει τους Έλληνες που παράγουν τα μέσου κόστους γενόσημα για να επιβιώσουν μόνο οι δύο ακραίες κατηγορίες(άρα οι πολυεθνικές των δύο αυτών κατηγοριών);

Άλλο είναι να αποκλείει ο ίδιος ο καταναλωτής το ελληνικό γενόσημο των π.χ. 40€(με έστω 60€ το off patent από τα 100€ του on patent) επειδή το κρίνει ισάξιο με το πακιστανικό των 20€ και άλλο να καθορίζεις ταβάνι στα 30€ για να αναγκάσεις το ελληνικό γενόσημο να σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου επι του ευφάνταστου θέματος; Οι τοξικομανείς με AIDS κτλ αντί να προηγούνται στη σχετική λίστα για μεθαδόνη θα έπρεπε να είναι στο τέλος της. Και αν σας φαίνεται σκληρή σαν αντίληψη ας κάτσουμε να συζητήσουμε για το αν είναι σωστό οι καρκινοπαθείς να αποκλείονται απο τη λίστα αναμονής για μεταμόσχευση. Μακάρι να υπήρχε δυνατότητα να μπει στο σχετικό πρόγραμμα ο κάθε άνθρωπος που θέλει να απεξαρτηθεί. Αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει οπότε ας προσπαθήσουμε να σώσουμε αυτούς με τις μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης.

Θα ήθελα να εκφράσω την αντίθεση μου στο σκεπτικό του συν-forum-ιτη. Είναι χρέος ενός πολιτισμένου και κοινωνικού κράτους να δίνει τις ίδιες ευκαιρίες σε όλους τους ανθρώπους ανεξάρτητα πιθανοτήτων επιτυχίας (ειδικά δε όταν πρόκειται για την ίδια τους την επιβίωση). Ποιος μπορεί να είναι εκείνος που θα αναλάβει την ευθύνη να στερήσει τη δυνατότητα σε ένα ναρκομανή/καρκινοπαθή/ότι άλλο, να παλέψει για τη σωτηρία του βάσει μόνο των πιθανοτήτων επιτυχίας που έχει? Η λογική της παράκαμψης (ή του αποκλεισμού αύριο μεθαύριο, γιατί να μην οδηγηθούμε και εκεί?) οδηγεί σε άλλα μονοπάτια. Πιστεύω ότι πρέπει να εξαντλείται καθε πιθανότητα/δυνατότητα, ειδικά όταν αφορά θέματα υγείας. Στο κάτω κάτω ας αφήσουμε τη φύση να αποφασίσει για την επιβίωση του ισχυρότερου χωρίς δικές μας παρεμβάσεις. Δυστυχώς όμως, μεγαλύτερο ρόλο στη σημερινή ζωή μας κατέχουν οι αριθμοί παρά οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ναζιστικά, μην ντρέπεσαι να το πεις. Είναι γνωστό ότι οι ναζί εξολόθρευαν τους αδύνατους/αδύναμους.

Όποιος έχει διαβάσει στοιχειώδη κομμάτια της νεότερης παγκόσμιας ιστορίας ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το χοντρίνατε με τα ναζιστικά και τους βόθρους. Αν δεν σας αρέσει κάποια άποψη δεν είναι ανάγκη να της βάζετε και τεράστιες απαξιωτικές ταμπέλες. Διότι βάζοντας τέτοιες ταμπέλες ουσιαστικά προτρέπετε τον άλλον, που δεν έχει απόψεις σύμφωνες με εσάς, να σταματήσει να εκφράζεται εδώ μέσα. Μπορεί ο [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] να μην μασάει, αλλά είναι και λίγο άσχημο για το thread το να έχουμε φτάσει σε ένα σημείο όπου εκφράζονται κυρίως μόνο η της μιας άποψης. Διότι προσωπικά αυτό διαπιστώνω.

Αν και προσωπικά διαφωνώ με την άποψή του, διότι το αν κάποιος έχει περισσότερες ή λιγότερες πιθανότητες επιβίωσης ενδεχομένως να μπορεί να καθοριστεί και από την δουλειά που κάνει, το εισόδημά του ή τον τόπο διαμονής του, δεν θα μίλαγα για βόθρους και ναζιστικές απόψεις. Πάει πολύ μακριά η βαλίτσα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το χοντρίνατε με τα ναζιστικά και τους βόθρους.

Sorry κιόλας, αλλά όταν ο άλλος σου λέει ότι ο συνάνθρωπός σου είναι "κατώτερο είδος" επειδή είναι άρρωστος και ας τον αφήσουμε να πεθάνει, δε υπάρχει δυνατότητα να τον χαρακτηρίσεις αλλιώς. Αλλά να δεις πως αλλάζουν όλοι αυτοί γνώμη όταν τύχει στους ίδιους ή σε στενά τους πρόσωπα...

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιόλας, αλλά όταν ο άλλος σου λέει ότι ο συνάνθρωπός σου είναι "κατώτερο είδος" επειδή είναι άρρωστος και ας τον αφήσουμε να πεθάνει, δε υπάρχει δυνατότητα να τον χαρακτηρίσεις αλλιώς.

Είναι τόσο απλό και εύκολο λοιπόν να αντικρούσεις μια τέτοια άποψη, που δεν υπάρχει λόγος να καταφύγεις σε χαρακτηρισμούς. Επιπλέον αν καθόμασταν και βάζαμε ο καθένας μας τέτοιες ταμπέλες στα λεγόμενα του άλλου, θα γινόταν εδώ μέσα το έλα να δεις, οι κάρτες θα πέφτανε "στις τρεις η μία δώρο" και βέβαια ούτε λόγος για ανταλλαγή απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.