Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

από τη στιγμή που οι εκλογές του 2000 συνεχίζουν να είναι βρώμικες, κανένα αποτέλεσμα εκλογώνε δεν είναι καθαρό για εμένα. Και οι τυφλοί είχαν δει τότε, μόνο η δικαιοσύνη δεν είδε. Να τα ξαναλέμε.

Μόνο που η περιβόητη αύξηση του ΑΕΠ έγινε το 2006, πράγμα που σημαίνει πως έγινε στην επόμενη του 2000 εκλογική αναμέτρηση (δηλαδή το 2004). Ηταν και αυτή ''βρώμικη'' ?? Και επειδή ως λαός, προφανώς αρεσκόμαστε στη βρωμιά, τους ξαναεπιλέξαμε με τις εκλογές του 2007.

Και όπως λένε και οι Maiden:

''Flies around shit bees around honey''

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω "κανένα αποτέλεσμα εκλογώνε δεν είναι καθαρό για εμένα" σημαίνει ότι και τα προηγούμενα και τα επόμενα θεωρώ ότι μπορεί να είναι νοθευμένα. Και αυτό ήταν απάντηση στο "Οσο για το ποιός τον έβαλε εκεί, να μην τα ξαναλέμε ε?". Μην μπερδεύεσαι

Link to comment
Share on other sites

Αμα τελειώσει με τα γέλια ο κόσμος, ας θυμηθεί τον Αλογοσκούφη που υπολόγιζε την παραοικονομία στο 25% του ΑΕΠ και την ενέταξε εν μέρει σε αυτό. Απο όσο θυμάμαι, τότε δεν γέλαγε κανένας. Οσο για το ποιός τον έβαλε εκεί, να μην τα ξαναλέμε ε?

Στο παρόν άρθρο εγώ βλέπω αυτό που καταλάβαινα. Ο'τι και να βρεθεί στην Ελλάδα, δεν θα κάνει τον κόσμο της πλούσιο , αλλά μια χούφτα ανθρώπους, οι οποίοι θα καρπωθούν τα πάντα, με τη βοήθεια των πολιτικών ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ.

Η πτώση του ΑΕΠ και η αλήθεια | ANTINEWS

Νταξει ρε αδερφε, ειπαμε να αναπαραγουμε οτι μας συμφερει αλλα μην το "παραγα-μπιπ-μπιπ" κιολας

Δηλαδη ο Αλογοσκουφης που εχει φαει το θαψιμο της αρκουδας απο ολο τον κοσμο ειναι καλος πλεον και τον εμπιστευομαστε σε οτι λεει? Στα υπολοιπα που ειπε και εκανε ειναι καραγκιοζης, αλλα στην παραοικονομια.... ειναι λιρα εκατο ο θηλυπρεπης! Αν την κλεισουμε την τρυπα, σε 4 χρονακια (4χ25%) διπλασιαζουμε το ΑΕΠ!! :neo:

Συνεχισε να κυνηγας πρωτα τον συμπολιτη σου για οτιδηποτε κακο σου συμβαινει. Θα παμε πολυ μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή ως λαός,

Το πολύ το

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BJHnsedl_1w]Kyrie eleison-Κυριε ελεησον - YouTube[/ame]

το βαριέται και ο θεός. Πολύ δε περισσότερο όταν είναι ρατσιστικό!

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ρε αδερφε, ειπαμε να αναπαραγουμε οτι μας συμφερει αλλα μην το "παραγα-μπιπ-μπιπ" κιολας

Δηλαδη ο Αλογοσκουφης που εχει φαει το θαψιμο της αρκουδας απο ολο τον κοσμο ειναι καλος πλεον και τον εμπιστευομαστε σε οτι λεει? Στα υπολοιπα που ειπε και εκανε ειναι καραγκιοζης, αλλα στην παραοικονομια.... ειναι λιρα εκατο ο θηλυπρεπης! Αν την κλεισουμε την τρυπα, σε 4 χρονακια (4χ25%) διπλασιαζουμε το ΑΕΠ!! :neo:

Συνεχισε να κυνηγας πρωτα τον συμπολιτη σου για οτιδηποτε κακο σου συμβαινει. Θα παμε πολυ μπροστα!

Δεν το κατάλαβες καλά.

Δεν είπα ότι τοτε ήταν κακός, και τωρα που επιβεβαιώνεται καλός. Κάθε άλλο.

Αυτό που λέω είναι πως με αυτή την ενέργεια, ο ιδιος παραδέχτηκε πως το κράτος δεν είναι δυνατό να εισπράξει τους φόρους που επιβάλλει λόγω ανικανότητας των μηχανισμών, και ότι το ποσό που διαφεύγει είναι 25% του ΑΕΠ. Οι ευρωπαίοι ηγέτες τότε, και δανειστές μας σήμερον, δεν είπανε τίποτα επι αυτού, ουσιαστικά το αποδέχτηκαν ως δεδομένο. Και τωρα το ΔΝΤ αυτό παρουσιάζει στη μελέτη του. Το οτι συνέπεια της διαφθοράς και της ανικανότητας των μηχανισμών, όπου οι φόροι πάνε κατά διαόλου, δεν βρίσκεται τίποτα που να καλύπτει αυτή την αιμοραγία. Ούτε ο ορυκτός πλούτος.

Σου φαίνεται παράλογο ??

Μήπως μπορείς τώρα να μου πείς εσύ που νιώθεις Ευρωπαίος:

1. Πόσο συνεπείς είναι οι Έλληνες απέναντι στα φορολογικά τους καθήκοντα ? Διαχρονικά.

2. Πόσο έντιμοι είναι απέναντι στις συναλλαγές τους με το δημόσιο ?

3. Πόσοι Έλληνες δεν έχουν χρηματίσει ή χρηματιστεί ?

4. Θεωρείς ότι δεν υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό διαφθοράς στη χώρα ??

Αν εσύ πιστεύεις οτι η διαφορά μας απο τις χώρες που υπάρχει ευνομία, είναι μόνο ο πλούτος τους, επέτρεψέ μου να διαφωνώ σφόδρα.

Και ναί ! Πρώτα τον συμπολίτη μου θα κυνηγήσω. Τον διεφθαρμένο. Γιατί αυτός μαζί με εμένα και εσένα είμαστε το κράτος. Και άμα εσένα σου αρέσει να σου κοτσάρουνε ταμπέλες ''διεφθαρμένος'' ή ''λαμόγιο'', επειδή τέτοιος είναι ο συμπολίτης σου, εμένα δεν μου αρέσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβες καλά.

Δεν είπα ότι τοτε ήταν κακός, και τωρα που επιβεβαιώνεται καλός. Κάθε άλλο.

Ωπα ωπα.. καταρχην ποιος επιβεβαιωθηκε? Δεν ξερω τι λες, αλλα οποιαδηποτε "μελετη" του ΔΝΤ δεν την θεωρω καποιου ειδους επιβεβαιωση.

Αυτό που λέω είναι πως με αυτή την ενέργεια, ο ιδιος παραδέχτηκε πως το κράτος δεν είναι δυνατό να εισπράξει τους φόρους που επιβάλλει λόγω ανικανότητας των μηχανισμών, και ότι το ποσό που διαφεύγει είναι 25% του ΑΕΠ.

Εστω για χαριν του flame και μονο, οτι εχεις δικιο. Το μονο που φαινεται να παραδεχεται καποιος στο απο πανω, ειναι η ανικανοτητα του κρατους να εισπραξει. Συμφωνω σε αυτο και παμε παρακατω. Δεν αναγνωριζω καμμια αλλη ανικανοτητα.

Το οτι συνέπεια της διαφθοράς και της ανικανότητας των μηχανισμών, όπου οι φόροι πάνε κατά διαόλου, δεν βρίσκεται τίποτα που να καλύπτει αυτή την αιμοραγία. Ούτε ο ορυκτός πλούτος.

Σου φαίνεται παράλογο ??

Ναι μου φαινεται παραλογο γιατι πρωτον αδυνατεις (αρνεισαι??) να δεις το αιτιο και κολλας στο αποτελεσμα. Να κανω μια παρενθεση οτι το αιτιο ειναι ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ιστορικα. Και δεν μιλαμε για 2000 χρονια πριν στον χρυσο αιωνα... Μιλαμε για 5 δεκαετιες πισω το πολυ. Το εχουν παραδεχτει οι ιδιοι. Δεν μιλαμε για ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΩΜΟΣΙΟΛΟΓΙΑ. Απλα γεγονοτα!

Αν εσύ πιστεύεις οτι η διαφορά μας απο τις χώρες που υπάρχει ευνομία, είναι μόνο ο πλούτος τους, επέτρεψέ μου να διαφωνώ σφόδρα.

Για βρες μου σε παρακαλω ποτε ειπα κατι τετοιο??

Και ναί ! Πρώτα τον συμπολίτη μου θα κυνηγήσω. Τον διεφθαρμένο. Γιατί αυτός μαζί με εμένα και εσένα είμαστε το κράτος. Και άμα εσένα σου αρέσει να σου κοτσάρουνε ταμπέλες ''διεφθαρμένος'' ή ''λαμόγιο'', επειδή τέτοιος είναι ο συμπολίτης σου, εμένα δεν μου αρέσει καθόλου.

Ξανα το παραπανω ... Πολεμας το αποτελεσμα και δεν βλεπεις 1 βημα πριν απο αυτο που κοιτας. Πραγματικα θα ηταν πολυ χρησιμο να διαβασεις αυτα τα 2-3 ονοματα που σου εγραψα απο κατω να δεις τι απεγιναν. Ηγετες δημοκρατικα εκλεγμενοι (καποιοι με πανω απο 70%). Δες που κατεληξαν και ποιοι τους διαδεχτηκαν και κυριως που οδηγησαν τις χωρες τους. Το να μην ξερω εγω (κι εσυ) τι εγινε σε αυτες τις χωρες, το λεω "ελλειπης πληροφορηση" αλλωστε δεν ειναι δουλεια μου να ειμαι πολιτικος ιστορικος. Το να το κανει το ΔΝΤ ειναι μεγαλη φουστια ιση με το "μαζι τα φαγαμε"

1) γιατι εχουμε αυτους τους μηχανισμους?

2) γιατι δεν λειτουργουν?

3) γιατι ο κοσμος δεν τους σεβεται?

Δεν γινεται παντα η απαντηση σου να ειναι απλα οτι ειμαστε (οι απο κατω) ζωα.

Ειναι τουλαχιστον αστειο (μαλλον οχι... θλιβερο ειναι) να σε "ενοχλει" το οτι οι Ευρωπαιοι σε λενε λαμογιο ή διεφθαρμενο, αλλα να μην εχεις κανενα απολυτος προβλημα να παιξεις το παιχνιδι τους και να θεωρεις ολους τους συμπολιτες σου (εκτος απο σενα) λαμογια. Το να με λεει ο Παγκαλος λαμογιο, ουδολως με ενοχλει. Η δουλεια του ειναι να αποποιειται την ευθυνη απο πανω του και να την ριχνει σε αλλους ενω αυτος, αποκλειστικα, αφησε να γιγαντωθει αυτο το φαινομενο. Το να με λες εσυ λαμογιο (εκτος αν εισαι ο Παγκαλος) με πειραζει πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εστω για χαριν του flame και μονο, οτι εχεις δικιο. Το μονο που φαινεται να παραδεχεται καποιος στο απο πανω, ειναι η ανικανοτητα του κρατους να εισπραξει. Συμφωνω σε αυτο και παμε παρακατω. Δεν αναγνωριζω καμμια αλλη ανικανοτητα.

Κατ' αρχήν λυπάμαι αν θεωρείς την όλη κουβέντα flame. όπως εσύ, έτσι και εγώ την όποια συζήτηση κάνω φροντίζω να την τεκμηριώνω με δεδομένα. άλλωστε έχω επανειλημμένα γράψει πως δεν πουλάω λύσεις, αλλά ούτε και αποδέχομαι τυφλά σαν οπαδός, τα γραπτά οποιουδήποτε.

Ναι μου φαινεται παραλογο γιατι πρωτον αδυνατεις (αρνεισαι??) να δεις το αιτιο και κολλας στο αποτελεσμα. Να κανω μια παρενθεση οτι το αιτιο ειναι ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ιστορικα. Και δεν μιλαμε για 2000 χρονια πριν στον χρυσο αιωνα... Μιλαμε για 5 δεκαετιες πισω το πολυ. Το εχουν παραδεχτει οι ιδιοι. Δεν μιλαμε για ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΩΜΟΣΙΟΛΟΓΙΑ. Απλα γεγονοτα!

Επειδή λίγο σε έχασα, μπορείς να γράψεις ξανά σε ποίο αίτιο αναφέρεσαι ?

Ξανα το παραπανω ... Πολεμας το αποτελεσμα και δεν βλεπεις 1 βημα πριν απο αυτο που κοιτας. Πραγματικα θα ηταν πολυ χρησιμο να διαβασεις αυτα τα 2-3 ονοματα που σου εγραψα απο κατω να δεις τι απεγιναν. Ηγετες δημοκρατικα εκλεγμενοι (καποιοι με πανω απο 70%). Δες που κατεληξαν και ποιοι τους διαδεχτηκαν και κυριως που οδηγησαν τις χωρες τους. Το να μην ξερω εγω (κι εσυ) τι εγινε σε αυτες τις χωρες, το λεω "ελλειπης πληροφορηση" αλλωστε δεν ειναι δουλεια μου να ειμαι πολιτικος ιστορικος. Το να το κανει το ΔΝΤ ειναι μεγαλη φουστια ιση με το "μαζι τα φαγαμε"

1) γιατι εχουμε αυτους τους μηχανισμους?

2) γιατι δεν λειτουργουν?

3) γιατι ο κοσμος δεν τους σεβεται?

Δεν γινεται παντα η απαντηση σου να ειναι απλα οτι ειμαστε (οι απο κατω) ζωα.

Αυτή τη στιγμή βιώνουμε το αποτέλεσμα μιας πολύ κακιάς πολιτικής που εφαρμοζόταν επι χρόνια, και δυστυχώς ο λαός που την επικύρωνε με την ψήφο του, ουδέποτε διαμαρτυρήθηκε για το που οδηγείται. Ειλικρινά, δεν μπορώ να βρώ όσο και αν το επιδιώκω, να υπάρχει μια αντίδραση για την πορεία που διανύαμε. 40 χρόνια οι ίδιοι και οι ίδιοι ακούγανε παχια λόγια, απο τα γνωστά τζάκια. Δεκάρα δεν έδινε κανένας για το απο πού θα βρίσκονταν αυτά που ζήτουσαν. Ο καθένας το τομάρι του και την τσεπούλα του κοίταζε. Και τώρα τι ακριβώς μου ζητάς ? να αναζητήσω το αίτιο ? και για να καταλάβω, ποιό ακριβώς πιστεύεις πως ήταν το αίτιο ? κάποια κρυφή ή φανερή επέμβαση της CIA ?

Συγνώμη αλλά δεν το δέχομαι. Απλά διαφωνώ. Αυτό που έβλεπα και βλέπω φανερά και καθαρά μπροστά μου είναι έναν κόσμο που του δίδεται απο το Σύνταγμα η δυνατότητα να επιλέξει τον κυβερνήτη του, και οι μισοί να επιλέγουν τους ίδιους ξανά και ξανά, και οι άλλοι μισοί (οι αθλιότεροι) είναι να περιφρονούν το ίδιο το Σύνταγμα που ορίζει το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι ως υποχρέωση, και να απέχουν των πάντων. Και μετά να μιλάνε και για παρανομία κιόλας, όντας παράνομοι οι ίδιοι !!!!

Ειναι τουλαχιστον αστειο (μαλλον οχι... θλιβερο ειναι) να σε "ενοχλει" το οτι οι Ευρωπαιοι σε λενε λαμογιο ή διεφθαρμενο, αλλα να μην εχεις κανενα απολυτος προβλημα να παιξεις το παιχνιδι τους και να θεωρεις ολους τους συμπολιτες σου (εκτος απο σενα) λαμογια. Το να με λεει ο Παγκαλος λαμογιο, ουδολως με ενοχλει. Η δουλεια του ειναι να αποποιειται την ευθυνη απο πανω του και να την ριχνει σε αλλους ενω αυτος, αποκλειστικα, αφησε να γιγαντωθει αυτο το φαινομενο. Το να με λες εσυ λαμογιο (εκτος αν εισαι ο Παγκαλος) με πειραζει πιο πολυ.

Σωστά... σωστά. Ενα ωραίο πρωινό ξύπνησαν οι Ευρωπαίοι και είπαν: ''λοιπόν? ποιόν θα λοιδορήσουμε σήμερα ? οι Έλληνες έχουν καιρό να ακουστούν...''. Η θέση μου εδώ είναι πως κάποιος/οι κάπως τους έδωσε το δικαίωμα να λένε ότι λένε. Δες λοιπόν και μόνος σου γιατί:

Δείκτης διαφθοράς - Βικιπαίδεια

Φάουλ η γενίκευση για ''όλους εκτός απο εμένα''. Δεν το διάβασες πουθενά, και δεν θα έπρεπε να το χρησιμοποιήσεις για δημιουργία εντυπώσεων.

Συνέχισε λοιπόν να τους καλύπτεις. Δεν το έχουν ανάγκη, αλλά δεν τους χαλάει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λίγο σε έχασα, μπορείς να γράψεις ξανά σε ποίο αίτιο αναφέρεσαι ?

Μην το πολυκουραζουμε. Ποσταρες ενα λινκ που ελεγε με απλα λογια "ο ορυκτος πλουτος δεν ειναι λυση αν υπαρχει πολιτικη διαφθορα" και γελαει ο κοσμος γιατι πολυ απλα οπου υπαρχει ορυκτος πλουτος υπηρχε καποιος να τον εκμεταλλευτει. Οταν αυτος ο καποιος εφυγε κλωτσηδον απο τους πολιτες με εκλογικες και δημοκρατικες διαδικασιες και πηγαν να μπουν τα πραγματα σε μια σειρα, ηρθαν καποια "αιτια" και εβγαλαν αυτον τον σωτηρα (ανευ εισαγωγικων) απο την δημοκρατικα εκλεγμενη θεση του και εβαλαν καποιον της αρεσκειας τους. Εχει γινει και στην Ελλαδιτσα (πανω απο μια φορα) την τελευταια 50ετια και σε καθε σημειο του γης.

Ο κοσμος το χει τουμπανο...

Αυτή τη στιγμή βιώνουμε το αποτέλεσμα μιας πολύ κακιάς πολιτικής που εφαρμοζόταν επι χρόνια, και δυστυχώς ο λαός που την επικύρωνε με την ψήφο του, ουδέποτε διαμαρτυρήθηκε για το που οδηγείται.

Αδυνατεις μετα απο τοσες σελιδες να καταλαβεις το αυτονοητο. Οταν ολοι (μεταξυ των οποιων και εσυ) εχουμε γραψει "ολοι ειναι σκ@$#%" δεν το λεμε για τον χαβαλε... Το ΕΝΝΟΟΥΜΕ. Τουλαχιστον εγω. Αν δεν το εννοεις εσυ, πασο. Οταν λοιπον εγω το εννοω σημαινει πολυ απλα οτι δεν εχεις επιλογες και πρακτικα δεν εχεις δημοκρατια. Αν θελεις ενα απτο παραδειγμα δες το Γιου-Ες με τα 2 κομματα του που ειναι "φαρος δημοκρατιας" για τον κοσμο :hehe: και πες μου τι να περιμενει ο καλος στρατιωτης Σβεηκ πολιτης Colt που μενει εκει να αλλαξει με το υπαρχον συστημα, ειτε ψηφισει, ειτε δεν ψηφισει.

Στη τελικη ρε φιλε, ο Ελληνικος λαος τα τελευταια 40 χρονια εχει αλλαξει "ο κακομοιρης" 5-6 φορες "ακρα", απο την δεξια στον σοσιαλισμο και τουμπαλιν χωρις αποτελεσμα. Καποιος κοροιδευει καποιον.

Ή τους κοροιδευουμε εμεις... ή αυτοι?

Αν ειναι το πρωτο, εχουμε εμεις το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης, αν ειναι το 2ο το εχουν αυτοι. Τοσο απλα.

Δες εδω τι ταζει προεκλογικα ο σκ@#%$@%-καραγκιοζης (ναι μιλαω για τον 1ο σκουρο προεδρα-και το ελεγα απο τοτε στο αντιστοιχο νημα το 2008, αν ψαξεις θα το βρεις οταν ολοι γελαγανε οτι ο SLN πρεπει να εχει ανοιξει σαμπανιες με τις εκλογες εκει). Θα νομιζεις οτι κατεβαινει για προεδρος ο Τσε!... Ποιος κοροιδευει ποιον??? Απο που να πιαστει καποιος που θελει κατι να αλλαξει?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=fxWaiCcn3zU]Great Pacifier: Obama's 2008 broken campaign promises - YouTube[/ame]

Σωστά... σωστά. Ενα ωραίο πρωινό ξύπνησαν οι Ευρωπαίοι...

Σορρυ αλλα δεν ειδα καναν Ευρωπαιο να λοιδορει... Το ΔΝΤ μου πεταξες? Αυτο δεν ειναι Ευρωπαιοι να λοιδορουν Ελληνες. Αυτο ειναι οι απο πανω λοιδορουν τους απο κατω. Γνωστο και παμπαλαιο.

Το αν 1-5-10-1000 Γερμανοι σε ειπαν τεμπελη επειδη αυτο τους πουλαει η Αγγελικουλα για να ξαναβγει... σχωρα τους, "ου γαριδα στο τσιμπουσι" :hehe:

Υπαρχουν ενας αυξανομενος αριθμος απο "Αγγλοι-Γαλλοι-Πορτογαλοι κλπ κλπ" που εχουν ξυπνησει και δεν σε λενε τεμπελη αλλα αυτους "κλεφτες".

π.χ. Ιρλανδια

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5ZTe04URzDs]This guy knows what's going on. Why don't we? - YouTube[/ame]

Συνέχισε λοιπόν να τους καλύπτεις. Δεν το έχουν ανάγκη, αλλά δεν τους χαλάει κιόλας.

Καλυπτω ποιον? Τον συμπολιτη μου? Τον εργαζομενο? Τον μικρομεσαιο? Τον υδραυλικο? Αυτον που χρωσταει 5-10-1000-50000 ευρω στην εφορια? Ισως... Guilty.

Σε 150 ποστ ομως πρεπει να εχω πει οτι πρεπει να ξυπνησει. Ξυπναω δεν θεωρω ομως το να ειναι "καλος φορολογουμενος". Σιγουρα οχι σε αυτους τους καραγκιοζηδες.

Σιγουρα ομως δεν καλυψα ποτε τον βουλευτη, τον προεδρο, τον μεγαλοβιομηχανο για να αλαφρυνω το βαρος της ευθυνης του και να τον ριξω στον μικρο. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

Το να κατηγορω εγω, εσενα και εσυ, εμενα (με την ευρεια εννοια) δεν θα λυσει κανενα απο τα προβληματα μας.

Οσο δεν μπορεις να καταλαβεις την απλη παραπανω φραση, δυστυχως η συζητηση θα ειναι essentially flame. (<-- μην το βλεπεις σαν βρισια)

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Μην το πολυκουραζουμε. Ποσταρες ενα λινκ που ελεγε με απλα λογια "ο ορυκτος πλουτος δεν ειναι λυση αν υπαρχει πολιτικη διαφθορα" και γελαει ο κοσμος γιατι πολυ απλα οπου υπαρχει ορυκτος πλουτος υπηρχε καποιος να τον εκμεταλλευτει. Οταν αυτος ο καποιος εφυγε κλωτσηδον απο τους πολιτες με εκλογικες και δημοκρατικες διαδικασιες και πηγαν να μπουν τα πραγματα σε μια σειρα, ηρθαν καποια "αιτια" και εβγαλαν αυτον τον σωτηρα (ανευ εισαγωγικων) απο την δημοκρατικα εκλεγμενη θεση του και εβαλαν καποιον της αρεσκειας τους. Εχει γινει και στην Ελλαδιτσα (πανω απο μια φορα) την τελευταια 50ετια και σε καθε σημειο του γης.

Ο κοσμος το χει τουμπανο...

θα την δεχόμουν αυτή τη γενίκευση, αν δεν υπήρχαν μερικές ενοχλητικές εξαιρέσεις: Νορβηγία, Ιράν, Κατάρ, Καναδάς. Δηλαδή εκεί γιατί τα πράγματα λειτουργούν και εδώ όχι ? Και αν δεν μπορούμε να γίνουμε ισάξιοι, δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση ?

Αδυνατεις μετα απο τοσες σελιδες να καταλαβεις το αυτονοητο. Οταν ολοι (μεταξυ των οποιων και εσυ) εχουμε γραψει "ολοι ειναι σκ@$#%" δεν το λεμε για τον χαβαλε... Το ΕΝΝΟΟΥΜΕ. Τουλαχιστον εγω. Αν δεν το εννοεις εσυ, πασο. Οταν λοιπον εγω το εννοω σημαινει πολυ απλα οτι δεν εχεις επιλογες και πρακτικα δεν εχεις δημοκρατια. Αν θελεις ενα απτο παραδειγμα δες το Γιου-Ες με τα 2 κομματα του που ειναι "φαρος δημοκρατιας" για τον κοσμο :hehe: και πες μου τι να περιμενει ο καλος στρατιωτης Σβεηκ πολιτης Colt που μενει εκει να αλλαξει με το υπαρχον συστημα, ειτε ψηφισει, ειτε δεν ψηφισει.

Στη τελικη ρε φιλε, ο Ελληνικος λαος τα τελευταια 40 χρονια εχει αλλαξει "ο κακομοιρης" 5-6 φορες "ακρα", απο την δεξια στον σοσιαλισμο και τουμπαλιν χωρις αποτελεσμα. Καποιος κοροιδευει καποιον.

Ή τους κοροιδευουμε εμεις... ή αυτοι?

Αν ειναι το πρωτο, εχουμε εμεις το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης, αν ειναι το 2ο το εχουν αυτοι. Τοσο απλα.

Δεν έχω κρύψει τις σκέψεις μου. Εσύ μου λές πως δεν έχω επιλογές. Εγώ βλέπω πως υπάρχουν κράτη με σαφώς καλύτερη οργάνωση, με πολύ λιγότερη διαφθορά, με κοινωνικές παροχές, με σεβασμό στον πολίτη. Άρα είναι εφικτό. Άρα υπάρχει τρόπος. Άρα πρέπει να υπάρχει μια επιλογή.

Καλυπτω ποιον? Τον συμπολιτη μου? Τον εργαζομενο? Τον μικρομεσαιο? Τον υδραυλικο? Αυτον που χρωσταει 5-10-1000-50000 ευρω στην εφορια? Ισως... Guilty.

Σε 150 ποστ ομως πρεπει να εχω πει οτι πρεπει να ξυπνησει. Ξυπναω δεν θεωρω ομως το να ειναι "καλος φορολογουμενος". Σιγουρα οχι σε αυτους τους καραγκιοζηδες.

Σιγουρα ομως δεν καλυψα ποτε τον βουλευτη, τον προεδρο, τον μεγαλοβιομηχανο για να αλαφρυνω το βαρος της ευθυνης του και να τον ριξω στον μικρο. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

Το να κατηγορω εγω, εσενα και εσυ, εμενα (με την ευρεια εννοια) δεν θα λυσει κανενα απο τα προβληματα μας.

Οσο δεν μπορεις να καταλαβεις την απλη παραπανω φραση, δυστυχως η συζητηση θα ειναι essentially flame. (<-- μην το βλεπεις σαν βρισια)

Εντάξει. Τους μεγάλους δεν τους καλύπτεις. Αυτούς ? Αυτόν ? Αυτές ? Το κεφάλι ίσως να μην έχει κανένας τη δύναμη να το χτυπήσει. τουλάχιστον άμεσα. Αυτοί οι λαδοπόντικες όμως που είναι γύρω γύρω και τρώνε με την δική σου ανοχή γιατί ''..που να μπλέκω τώρα...?'' και ''...έλα μωρε, εγώ θα βγάλω το φίδι απο την τρύπα ?'' ή ''Στα @@ μου αν τρώνε. Εγώ τη δουλίτσα μου την έκανα'' γιατί δηλαδή πρέπει να τους δίνουμε συγχωροχάρτι ? επειδή τάχα μου δεν θα δωθεί λύση σε κανένα απο τα προβλήματά μας ? Πιστεύω πως κάποια στιγμή θα πρέπει να ωριμάσουμε. Ο μόνος λόγος που δεν θα λυθεί ποτέ κανένα πρόβλημά μας, είναι οτι θεωρούμε το κράτος εχθρό, και πρέπει να το κλέψουμε. Και αν αυτό δείχνει να ισχύει σήμερα, ας μην ξεχνάμε πως το κακό δεν ξεκίνησε σήμερα, αλλά έχει μακριά ιστορία: Να σου θυμίσω πως όταν ο Καποδίστριας χρειάστηκε να διδάξει τον κόσμο να τρώει τον άγνωστο τότε καρπό της πατάτας, έβαλε να φρουρήσουν τις αποθήκες, με κρυφή εντολή να κοιμηθούνε οι φρουροί, επιτρέποντας στους ''ποντικούς'' να τις κλέψουν, αφού θα τις θεωρούσαν ως κάτι πολύτιμο. Κατσαπλιάδες...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαστε οι μονοι που δεν βλεπουμε την κωμωδια στο Mega?

θα την δεχόμουν αυτή τη γενίκευση, αν δεν υπήρχαν μερικές ενοχλητικές εξαιρέσεις: Νορβηγία, Ιράν, Κατάρ, Καναδάς. Δηλαδή εκεί γιατί τα πράγματα λειτουργούν και εδώ όχι ? Και αν δεν μπορούμε να γίνουμε ισάξιοι, δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση ?

To Iran ειναι textbook κατασταση αυτου που σου ελεγα. Η φαση διαδραματιστηκε παραλληλα με τους Κοντρας και ενα κομματι της παιχτηκε και προσφατα στο σινεμα στο Argo (αν και αναφεροταν σε ασχετο περιστατικο απο το Iran-Contras σκανδαλο. Το αναφερω μαζι γιατι αν εχω καταλαβει καλα τα κονδυλια για τους Κοντρας μπλεκανε/ξεπλενονταν απο τον σεϊχη του Ιραν ή το αντιστροφο).

Το πως καταφερε το Ιραν να κανει κατι καλο, μπορεις να το αναζητησεις στον Αχμαντινεζαντ και στο οτι ειναι μια απο τις χωρες που δεν εχει "ελεγχομενη" Κεντρικη Τραπεζα. Οι αλλες 4-5 -αν δεν κανω λαθος- ειναι Βενεζουελα, Ιρακ, Λιβυη, Συρια, Β.Κορεα. Παρατηρεις καποιο μοτιβο?

Νορβηγια δεν θα την ακουμπησω. Εχοντας ζησει ελαχιστα Σκανδιναβια, οι ανθρωποι ειναι "αλλου" σε επιπεδο και ισως παραδειγμα προς μιμηση, αλλα δεν εχω γνωση για τα "λερωμενα" των απο πανω τους. Κατι παντως πρεπει να παιζει με τις πετρελαικες τους. Δεν ειναι τελειως ξεπουλημενες στο Γιου-Ες οπως της Σ.Α. Εχουνε κανει τα κουμαντα τους.

Καταρ, δεν ξερω τι γινεται και αν ειναι ολα καλα και ολα λειτουργουν. Απο σενα το ακουω πρωτη φορα. Επισης Καναδα επειδη το ειχα ψαξει να φυγω, εχω κατι αμφιβολιες περαν του οτι κανει κρυο αλλα τιποτα concrete. Απλες αποψεις απο φιλους μου εκει. Καμια σχεση με το εδω περα βεβαια, σαφως ανωτερα.

Δεν έχω κρύψει τις σκέψεις μου. Εσύ μου λές πως δεν έχω επιλογές. Εγώ βλέπω πως υπάρχουν κράτη με σαφώς καλύτερη οργάνωση, με πολύ λιγότερη διαφθορά, με κοινωνικές παροχές, με σεβασμό στον πολίτη. Άρα είναι εφικτό. Άρα υπάρχει τρόπος. Άρα πρέπει να υπάρχει μια επιλογή.

Το οτι υπαρχουν κρατη που καποια πραγματα δουλευουν δεν σημαινει οτι αυτο μπορει να γινει ανετα extrapolated και στην Ελλαδα ή σε ολα τα κρατη.

Κανεις βεβαια δεν σου απαγορευει να ελπιζεις. Ολοι στην καλπη με αυτη την ελπιδα πανε. Η επομενη μερα ειναι η δυσκολη.

Αποδειξη μου ολος ο υπολοιπος κοσμος. Αν το πας "μακρια" πολυ απλα καποιοι δεν θα σε αφησουν. Το αν εσυ δεχεσαι ή οχι την υπαρξη των "καποιων" ειναι παντελως ασχετο με την κουβεντα. Υπαρχουνε εγγραφα και μαρτυριες που το αποδεικνυουν. Ειναι τραγικη νικη τους (για την Ψαροκωσταινα) οτι πριν 2 μερες ολα τα καναλια (ακομα και το... Star!!!!) επαιζαν το σκανδαλο με τις παρακολουθησεις ολης της Ευρωπης απο τους "καποιους" και την επομενη ξεκινησε το σηριαλ Χ.Α.

Εντάξει. Τους μεγάλους δεν τους καλύπτεις. Αυτούς ? Αυτόν ? Αυτές ? Το κεφάλι ίσως να μην έχει κανένας τη δύναμη να το χτυπήσει. τουλάχιστον άμεσα. Αυτοί οι λαδοπόντικες όμως που είναι γύρω γύρω και τρώνε με την δική σου ανοχή γιατί ''..που να μπλέκω τώρα...?'' και ''...έλα μωρε, εγώ θα βγάλω το φίδι απο την τρύπα ?'' ή ''Στα @@ μου αν τρώνε. Εγώ τη δουλίτσα μου την έκανα'' γιατί δηλαδή πρέπει να τους δίνουμε συγχωροχάρτι ? επειδή τάχα μου δεν θα δωθεί λύση σε κανένα απο τα προβλήματά μας ? Πιστεύω πως κάποια στιγμή θα πρέπει να ωριμάσουμε. Ο μόνος λόγος που δεν θα λυθεί ποτέ κανένα πρόβλημά μας, είναι οτι θεωρούμε το κράτος εχθρό, και πρέπει να το κλέψουμε. Και αν αυτό δείχνει να ισχύει σήμερα, ας μην ξεχνάμε πως το κακό δεν ξεκίνησε σήμερα, αλλά έχει μακριά ιστορία: Να σου θυμίσω πως όταν ο Καποδίστριας χρειάστηκε να διδάξει τον κόσμο να τρώει τον άγνωστο τότε καρπό της πατάτας, έβαλε να φρουρήσουν τις αποθήκες, με κρυφή εντολή να κοιμηθούνε οι φρουροί, επιτρέποντας στους ''ποντικούς'' να τις κλέψουν, αφού θα τις θεωρούσαν ως κάτι πολύτιμο. Κατσαπλιάδες...

Δεν μπορω να καταλαβω τι κολλημα εχεις φαει. Πρεπει να την εχουμε ξανακανει αυτη την κουβεντα.

Αλλο πραγμα "τους καλυπτω" και αλλο πραγμα "τους θεωρω πρωταρχικα υπευθυνους για την καταντια μου/της χωρας"

Το 'χουμε???

150η φορα και ελπιζω τουλαχιστον σε μενα να μην το ξαναπροσαψεις.

ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ (και τον καθε Παγκαλο) ΓΙΑ ΤΗΝ "ΓΕΝΝΗΣΗ" ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΩΝ (οποιων) ΛΑΔΟΠΟΝΤΙΚΩΝ!

Στην τελικη ειναι δικη του δουλεια να λειτουργει ευρυθμα ενα κρατος σαν συνολο. ΤΕΛΟΣ!

Πιστεψε με αν δω καποιον πολιτικο (σε καποια χωρα) να κανει κατι σωστο με τα λεφτα των φορων μου θα χαρω παρα πολυ να του τα δωσω. Δεν ειναι σταση ζωης, ειναι απλα χωρο-χρονο-ταξικο το ζητημα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαστε οι μονοι που δεν βλεπουμε την κωμωδια στο Mega?

To Iran ειναι textbook κατασταση αυτου που σου ελεγα. Η φαση διαδραματιστηκε παραλληλα με τους Κοντρας και ενα κομματι της παιχτηκε και προσφατα στο σινεμα στο Argo (αν και αναφεροταν σε ασχετο περιστατικο απο το Iran-Contras σκανδαλο. Το αναφερω μαζι γιατι αν εχω καταλαβει καλα τα κονδυλια για τους Κοντρας μπλεκανε/ξεπλενονταν απο τον σεϊχη του Ιραν ή το αντιστροφο).

Το πως καταφερε το Ιραν να κανει κατι καλο, μπορεις να το αναζητησεις στον Αχμαντινεζαντ και στο οτι ειναι μια απο τις χωρες που δεν εχει "ελεγχομενη" Κεντρικη Τραπεζα. Οι αλλες 4-5 -αν δεν κανω λαθος- ειναι Βενεζουελα, Ιρακ, Λιβυη, Συρια, Β.Κορεα. Παρατηρεις καποιο μοτιβο?

Νορβηγια δεν θα την ακουμπησω. Εχοντας ζησει ελαχιστα Σκανδιναβια, οι ανθρωποι ειναι "αλλου" σε επιπεδο και ισως παραδειγμα προς μιμηση, αλλα δεν εχω γνωση για τα "λερωμενα" των απο πανω τους. Κατι παντως πρεπει να παιζει με τις πετρελαικες τους. Δεν ειναι τελειως ξεπουλημενες στο Γιου-Ες οπως της Σ.Α. Εχουνε κανει τα κουμαντα τους.

Καταρ, δεν ξερω τι γινεται και αν ειναι ολα καλα και ολα λειτουργουν. Απο σενα το ακουω πρωτη φορα. Επισης Καναδα επειδη το ειχα ψαξει να φυγω, εχω κατι αμφιβολιες περαν του οτι κανει κρυο αλλα τιποτα concrete. Απλες αποψεις απο φιλους μου εκει. Καμια σχεση με το εδω περα βεβαια, σαφως ανωτερα.

Το οτι υπαρχουν κρατη που καποια πραγματα δουλευουν δεν σημαινει οτι αυτο μπορει να γινει ανετα extrapolated και στην Ελλαδα ή σε ολα τα κρατη.

Κανεις βεβαια δεν σου απαγορευει να ελπιζεις. Ολοι στην καλπη με αυτη την ελπιδα πανε. Η επομενη μερα ειναι η δυσκολη.

Αποδειξη μου ολος ο υπολοιπος κοσμος. Αν το πας "μακρια" πολυ απλα καποιοι δεν θα σε αφησουν. Το αν εσυ δεχεσαι ή οχι την υπαρξη των "καποιων" ειναι παντελως ασχετο με την κουβεντα. Υπαρχουνε εγγραφα και μαρτυριες που το αποδεικνυουν. Ειναι τραγικη νικη τους (για την Ψαροκωσταινα) οτι πριν 2 μερες ολα τα καναλια (ακομα και το... Star!!!!) επαιζαν το σκανδαλο με τις παρακολουθησεις ολης της Ευρωπης απο τους "καποιους" και την επομενη ξεκινησε το σηριαλ Χ.Α.

Ποίος το λογαριάζει το MEGA ?? :p:P

Σιγά σιγά καταλαβαινόμαστε. Αυτό που κοιτάω είναι το που μπορώ να φτάσω παραπάνω, και όχι να παραδωθώ στο τίποτα. Εντάξει μη γίνουμε Νορβηγοί. Αλλά διάολε, δεν γίνεται να τα αφήνουμε όλα στον αυτόματο, αποδεχόμενοι μοιρολατρικά ότι όλα είναι μάταια.

Δεν μπορω να καταλαβω τι κολλημα εχεις φαει. Πρεπει να την εχουμε ξανακανει αυτη την κουβεντα.

Αλλο πραγμα "τους καλυπτω" και αλλο πραγμα "τους θεωρω πρωταρχικα υπευθυνους για την καταντια μου/της χωρας"

Το 'χουμε???

150η φορα και ελπιζω τουλαχιστον σε μενα να μην το ξαναπροσαψεις.

ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ (και τον καθε Παγκαλο) ΓΙΑ ΤΗΝ "ΓΕΝΝΗΣΗ" ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΩΝ (οποιων) ΛΑΔΟΠΟΝΤΙΚΩΝ!

Στην τελικη ειναι δικη του δουλεια να λειτουργει ευρυθμα ενα κρατος σαν συνολο. ΤΕΛΟΣ!

Πιστεψε με αν δω καποιον πολιτικο (σε καποια χωρα) να κανει κατι σωστο με τα λεφτα των φορων μου θα χαρω παρα πολυ να του τα δωσω. Δεν ειναι σταση ζωης, ειναι απλα χωρο-χρονο-ταξικο το ζητημα.

Το κόλλημά μου είναι οτι όλοι περιμένουν απο τους άλλους να είναι σωστοί. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. στο προηγούμενο ποστ εξαίρεσες μερικούς ''μικρούς''. Ε! εγώ είμαι πιο αυστηρός και δεν εξαιρώ κανένα. Οι λόγοι είναι οι εξής 2:

1. Πιστεύω ακράδαντα στο ''γίνε πρώτα εσύ η αλλαγή που θες να δείς''

2. Οταν ο καθένας απο εμας τους μικρούς και ασήμαντους αποφασίσει συνειδητά να είναι εντάξει, τότε ελπίζω πως θα σηκώσει τη φωνή στον πρώτο λαδοπόντικα που θα τολμήσει να κάνει τη στραβή, έστω και να του πεί ''Για κάτσε ρε φίλε. Εμείς δλδ είμαστε μ@λ@κες που είμαστε νόμιμοι ?'' Και λέω ''έστω'' γιατί το σωστό που πρέπει να πεί θα είναι ''Αυτο που πάς να κλέψεις είναι δικό μου, και άστο κάτω γιατί θα στο ξεράνω το κουλό σου''. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά στις 2 φράσεις. Στην πρώτη είσαι υπήκοος (δηλαδή απλά υπακούς έναν κανόνα) και στη δευτερη ΠΟΛΙΤΗΣ και έχεις επίγνωση της θέσης σου στην κοινωνία. Θεωρώ λοιπόν πως είναι εσφαλμένο να αποδίδεις ευθύνες απο πάνω προς τα κάτω, όταν η εξάλειψη του φαινομένου απαιτεί ενέργειες απο κάτω προς τα πάνω. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

όταν η εξάλειψη του φαινομένου απαιτεί ενέργειες απο κάτω προς τα πάνω. Καλό βράδυ.

Ιστορικα, εχει δειχτει οτι το bottom-up το "απο κατω προς τα πανω" που λες δουλευει καλυτερα σε μικρες κοινωνιες. Αν ημασταν σε κανα χωριο με 500 νοματαιους θα ειχες δικιο. Αυτη τη στιγμη σε 10εκ νοματαιους δουλευει αποδοτικα το απο πανω προς τα κατω. (Αντιστροφη) αποδειξη ειναι το ποσο ευκολα "χτιστηκαν" ολα οσα βριζει/ουμε απο το '81 και μετα σε λιγα μολις χρονακια. Οχι σε 40, μεχρι το '85 ειχε γινει η μοντα... Τα υπολοιπα χρονια απλα την εδραιωσαν.

Φυσικα δεν σημαινει οτι σε μια κοινωνια προβατων εχουμε την πολυτελεια να πιστευουμε σε καποιον σωτηρα. Λυκο θα παρουμε. Ειδικα αν περιμενουμε να κανουμε "επαναστασεις" καθε 4 χρονια πισω απο το παραβαν.

Αλλα κατι τετοιο (bottom-down) ειναι απιστευτα αποδοτικοτερο απο αυτο που πιστευεις και με πολυ καλυτερα αποτελεσματα για ολη την κοινωνια.

Ciou :)

Link to comment
Share on other sites

Ιστορικα, εχει δειχτει οτι το bottom-up το "απο κατω προς τα πανω" που λες δουλευει καλυτερα σε μικρες κοινωνιες. Αν ημασταν σε κανα χωριο με 500 νοματαιους θα ειχες δικιο. Αυτη τη στιγμη σε 10εκ νοματαιους δουλευει αποδοτικα το απο πανω προς τα κατω. (Αντιστροφη) αποδειξη ειναι το ποσο ευκολα "χτιστηκαν" ολα οσα βριζει/ουμε απο το '81 και μετα σε λιγα μολις χρονακια. Οχι σε 40, μεχρι το '85 ειχε γινει η μοντα... Τα υπολοιπα χρονια απλα την εδραιωσαν.

Φυσικα δεν σημαινει οτι σε μια κοινωνια προβατων εχουμε την πολυτελεια να πιστευουμε σε καποιον σωτηρα. Λυκο θα παρουμε. Ειδικα αν περιμενουμε να κανουμε "επαναστασεις" καθε 4 χρονια πισω απο το παραβαν.

Αλλα κατι τετοιο (bottom-down) ειναι απιστευτα αποδοτικοτερο απο αυτο που πιστευεις και με πολυ καλυτερα αποτελεσματα για ολη την κοινωνια.

Ciou :)

Καλημέρα

Αυτό που λέω φυσικά και δεν είναι ούτε εύκολο, ούτε άμεσο, και ακόμα και σε μικρές κοινωνίες όπως λές θέλει διαρκή προσπάθεια. Ασε που μπορεί και να είναι αργά για να εφαρμοστεί. Ωστοσο έχει 1 πλεονέκτημα έναντι αυτού που προτείνεις: Δεν εμπεριέχει βια. Επιπλέον η λύση που προτείνεις έχει 3 αδύνατα σημεία:

1. Δεν εξαλείφεις το αίτιο. Στα προηγουμενα ποστ σου, φάνηκε να δίνεις σημασία στην εξάλειψη του αίτιου. Τώρα απλά αποδίδοτας ευθύνες και ''καρατομώντας'' τους κύριους υπεύθυνους, αφήνεις απέξω αυτόν/αυτούς που τους έθεσαν εκεί, και κυρίως, τον λόγο που τους έθεσαν εκεί.

2. Εξ αιτίας του παραπάνω, δεν αποκλείεις ούτε το οτι δεν θα αναδειχθεί εκ νέου ένας ίδιος (αν όχι χειρότερος) ''επικεφαλής'' /κυβερνήτης/ οτιδήποτε, όπως και εσύ αναγνωρίζεις.

3. Λόγω του ''βιαστικού'' των ενεργειών, είναι μάλλον αδύνατο, να μην γίνει χρήση βίας, και μάλιστα τυφλής και καθόλου στοχευμένης (αν κάτι τετοιο έστω τη δικαιολογούσε). Οι ''παράπλευρες απώλειες'' είναι ένας εξωραισμένος όρος, αρκεί να μην είμαστε ''εμείς'' αυτές.

Γνώμονας για αυτά που γράφω δεν είναι κάποια διαστροφική σχέση αγάπης για την τρέχουσα ή την προηγούμενη / επόμενη κυβέρηση /εξουσία, όπως πολύ εύκολα και αβίαστα μου προσάπτουν κάποιοι και εδω μέσα.

Θα ήθελα πάρα πολύ κάποιος να μου δείξει ένα παράδειγμα μιας τέτοιας πρακτικής που περιγράφεις, η οποία εφαρμόστηκε και όντως αποδείχτηκε σωτήρια και αποδοτική για τον λαό. Θα μπορέσεις να μου δώσεις ένα τέτοιο εσύ ?

Εννοείται βεβαίως πως αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση / ιδεα / δρόμος, ευχαρίστως τη συζητάμε !

Έγινε επεξεργασία από colt3003
typo
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάρα πολύ κάποιος να μου δείξει ένα παράδειγμα μιας τέτοιας πρακτικής που περιγράφεις, η οποία εφαρμόστηκε και όντως αποδείχτηκε σωτήρια και αποδοτική για τον λαό. Θα μπορέσεις να μου δώσεις ένα τέτοιο εσύ ?

Εννοείται βεβαίως πως αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση / ιδεα / δρόμος, ευχαρίστως τη συζητάμε !

Γουατεμαλα, - "πατριδα" της Τσικιτα μπανανα (πριν μπουκαρουν οι "δημοκρατες" με την επιχειρηση "urgent fury" look it up.)

edit Νικαραγουα (μην φαμε καμια ντοματα αν και στο Ελ Σαλβαδορ πανω κατω τα ιδια εγιναν)- Σαντινιστας

Χιλη-Αλιεντε και αλλα πολλα.

Εννοειται οτι αυτα ειναι ΜΟΝΟ τα δημοκρατικα εκλεγμενα. Και σε πολλες περιπτωσεις μιλαμε για 1η φορα εκλογες στην ιστορια της χωρας.

Υπαρχουν και ενα καρο "δικτακτορες" που πηραν τα γκεμια και πηγαν την κατασταση στο καλυτερο. (αντικειμενικα στο καλυτερο, δραστικες μειωσεις του αναλφαβητισμου, αναδιανομη της γης, που πριν ανηκε σε πολυεθνικες, στους αγροτες κλπ κλπ)

Παραδειγματα απειρα.

Εννοειται ολοι αυτοι, εβγαλαν, δεν εβγαλαν θητεια. Οι πιο πολλοι εκτελεστηκαν.

Αυτα ολα βεβαια μιλαμε αποκλειστικα απο τα declassifed εγγραφα. Οχι με "υποθεσεις και εκτιμησεις"....

Υπαρχουνε βεβαια και αυτοι που δεν πηγαν καν να κανουν κατι κοντρα στο ρευμα... (Κολομβια κλπ κλπ)

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Γουατεμαλα, - "πατριδα" της Τσικιτα μπανανα (πριν μπουκαρουν οι "δημοκρατες" με την επιχειρηση "urgent fury" look it up.)

Ελ Σαλβαδορ- Σαντινιστας

Χιλη-Αλιεντε και αλλα πολλα.

Εννοειται οτι αυτα ειναι ΜΟΝΟ τα δημοκρατικα εκλεγμενα. Και σε πολλες περιπτωσεις μιλαμε για 1η φορα εκλογες στην ιστορια της χωρας.

Υπαρχουν και ενα καρο "δικτακτορες" που πηραν τα γκεμια και πηγαν την κατασταση στο καλυτερο. (αντικειμενικα στο καλυτερο, δραστικες μειωσεις του αναλφαβητισμου, αναδιανομη της γης, που πριν ανηκε σε πολυεθνικες, στους αγροτες κλπ κλπ)

Παραδειγματα απειρα.

Εννοειται ολοι αυτοι, εβγαλαν, δεν εβγαλαν θητεια. Οι πιο πολλοι εκτελεστηκαν.

Αυτα ολα βεβαια μιλαμε αποκλειστικα απο τα declassifed εγγραφα. Οχι με "υποθεσεις και εκτιμησεις"....

Υπαρχουνε βεβαια και αυτοι που δεν πηγαν καν να κανουν κατι κοντρα στο ρευμα... (Κολομβια κλπ κλπ)

Είχα μείνει με την εντύπωση πως ότι βρίσκεται νοτίως των ΗΠΑ έχει τύχει όλων των πρακτικών, των δοκιμών και των θεωριών υποδούλωσης, που θα μπορύσαν να σκεφτούνε τα λαμπερά μυαλά του Λάνγκλει. Θα το μελετήσω καλύτερα.

Ανησυχητικό είναι το υπογραμμισμένο κομμάτι. Μου θυμίζει αυτό το ''όταν λέμε ισόβια, εννοούμε ισόβια''. Αν μιλάμε για παρόμοια περίπτωση, τότε τί εχουμε εδώ ? απόπειρα ανύψωσης του βιωτικού επιπέδου του λάού η οποία σαμποταρίστηκε απο μια χούφτα φοιτητούδια ??

Ερώτηση κάνω. Για το συγκεκριμένο διάστημα στη χώρα μας, ρωτάς 10, οι 2 σου απαντάνε ναι, οι άλλοι 2 όχι και οι 6 σφυρίζουν. Μένει δηλαδή να δούμε τα declassified, μπας και βγάλουμε συμπέρασμα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα μείνει με την εντύπωση πως ότι βρίσκεται νοτίως των ΗΠΑ έχει τύχει όλων των πρακτικών, των δοκιμών και των θεωριών υποδούλωσης, που θα μπορύσαν να σκεφτούνε τα λαμπερά μυαλά του Λάνγκλει. Θα το μελετήσω καλύτερα.

Ανησυχητικό είναι το υπογραμμισμένο κομμάτι. Μου θυμίζει αυτό το ''όταν λέμε ισόβια, εννοούμε ισόβια''. Αν μιλάμε για παρόμοια περίπτωση, τότε τί εχουμε εδώ ? απόπειρα ανύψωσης του βιωτικού επιπέδου του λάού η οποία σαμποταρίστηκε απο μια χούφτα φοιτητούδια ??

Ερώτηση κάνω. Για το συγκεκριμένο διάστημα στη χώρα μας, ρωτάς 10, οι 2 σου απαντάνε ναι, οι άλλοι 2 όχι και οι 6 σφυρίζουν. Μένει δηλαδή να δούμε τα declassified, μπας και βγάλουμε συμπέρασμα...

Απο οσο εχω ακουσει, χωρις να εχω κοιταξει προσεκτικα, την συγκεκριμενη περιοδο, η "ανυψωση του βιοτικου επιπεδου" που λες ηταν πανω κατω το αναποδο απο αυτο νομιζεις. ;)

Στεγνη επεμβαση εδω, ηταν λιγο μετα τον 2ο ΠΠ ειχαν δημιουργηθει κοινωνιες στα βουνα με πραγματικα συμμετοχικη δημοκρατια. Οι Αγγλοι, κυριως, φερανε τον Γεωργιο, και αργοτερα εκτυλιχθηκε ο εμφυλιος, αλλα ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ κατεστρεψαν αυτες τις "εστιες μολυνσης"

Το ιδιο και στην Ισπανια την ιδια περιοδο οπου σε παρα πολλα χωρια (τα οποια συνεργαζονταν και μεταξυ τους) λειτουργουσαν χωρις λεφτα για την παροχη αγαθων σε ολους. Επεμβαση με συνεργασια, κομμουνιστων και φασιστων, για να εκκαθαριστουν ΠΡΩΤΑ αυτοι... (να τονιστει οτι ηταν μπροσταρηδες οι κουμμουνιστες σε αυτη την "εκκαθαριση") και αργοτερα αφου εφαγαν αυτους, φαγωθηκαν μεταξυ τους στον Ισπανικο εμφυλιο.

Ξαναλεω δεν ειναι επιστημονικη φαντασια... ουτε 3000 χρονια πριν στην Εδεμ απο αρειανους. Ηταν 50 χρονια πριν (νταξει, οχι στα μεγαλα αστικα κεντρα) και ο κοσμος το ειχε δεχτει αυτοματα σαν φυσικη ροη, χωρις να αναρωτιεται "που ειναι οι τραπεζες να μας σωσουν" και "τι θα κανουμε χωρις καταναλωτικο δανειο?".

Εδω εχει να παρεις μια ιδεα για τη συγκεκριμενη περιοδο. Μιλαει ο Τσομσκυ, μεταξυ συνεντευξεων απο πολιτες τοτε, οχι κανας τυχαρπαστιδης.

The Power Principle: (Full Length Documentary) - YouTube

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Ποίος το λογαριάζει το MEGA ?? :p:P

Το κόλλημά μου είναι οτι όλοι περιμένουν απο τους άλλους να είναι σωστοί. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. στο προηγούμενο ποστ εξαίρεσες μερικούς ''μικρούς''. Ε! εγώ είμαι πιο αυστηρός και δεν εξαιρώ κανένα. Οι λόγοι είναι οι εξής 2:

1. Πιστεύω ακράδαντα στο ''γίνε πρώτα εσύ η αλλαγή που θες να δείς''

2. Οταν ο καθένας απο εμας τους μικρούς και ασήμαντους αποφασίσει συνειδητά να είναι εντάξει, τότε ελπίζω πως θα σηκώσει τη φωνή στον πρώτο λαδοπόντικα που θα τολμήσει να κάνει τη στραβή, έστω και να του πεί ''Για κάτσε ρε φίλε. Εμείς δλδ είμαστε μ@λ@κες που είμαστε νόμιμοι ?'' Και λέω ''έστω'' γιατί το σωστό που πρέπει να πεί θα είναι ''Αυτο που πάς να κλέψεις είναι δικό μου, και άστο κάτω γιατί θα στο ξεράνω το κουλό σου''. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά στις 2 φράσεις. Στην πρώτη είσαι υπήκοος (δηλαδή απλά υπακούς έναν κανόνα) και στη δευτερη ΠΟΛΙΤΗΣ και έχεις επίγνωση της θέσης σου στην κοινωνία. Θεωρώ λοιπόν πως είναι εσφαλμένο να αποδίδεις ευθύνες απο πάνω προς τα κάτω, όταν η εξάλειψη του φαινομένου απαιτεί ενέργειες απο κάτω προς τα πάνω. Καλό βράδυ.

Για να μην γράφεις ολόκληρα κατεβατά για πολίτες "Μαχάτμα Γκάντι" που θα αναμορφώσουν πρώτα την Ελλάδα και μετά το σύμπαν δες στο παρακάτω βίντεο έναν άνθρωπο να αναλύει πόσες παραποιήσεις έχει υποστεί το Σύνταγμα της Ελλάδας για να καταργήσει τη λογοδοσία αυτών που επιλέγεις να σε κυβερνούν. Το ίδιο το Σύνταγμα έχει καταλύσει την δημοκρατία με εξόφθαλμη περίπτωση το άρθρο για την άσκηση αγωγής κατά βουλευτών.

Αν δεν καταλάβεις το βίντεο ψάξε στο google για το πώς κυβερνιέται πραγματικά δημοκρατικά(aka από τους μετόχους) μια Ανωνυμη Εταιρεία όπου υπάρχουν δύο βασικές ομάδες με αντικρουόμενα συμφέροντα, οι μέτοχοι και το μάνατζμεντ, υπό συνθήκες ασύμμετρης γνώσης/πληροφόρησης (π.χ. μέτοχοι άσχετοι με την τιμολόγηση ή τα εταιρικά μυστικά). Μπορείς να ψάξεις με τους όρους "Εταιρική Διακυβέρνηση" και "Εσωτερικός Έλεγχος".

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=aQr7LDOXFSk]Anti-ntp.org Αλήθειες που σοκάρουν για το Σύνταγμα της Ελλάδος - YouTube[/ame]

Ξεκινάει από το πρώτο λεπτό η συνέντευξη.

Link to comment
Share on other sites

Για τα 100 χρονια απο την γεννηση του Καμυ* ενα πολυ καλο... συνονθυλευμα σκεψεων του για την δημοκρατια

Η μετριοφροσύνη της δημοκρατίας | Εφημερίδα των Συντακτών | online έκδοση

*εχει πει μεταξυ αλλων κι ενα πολυ ομορφο, σορρυ αν δεν το θυμαμαι κατα λεξη "Τι πιο ευκολο να σκλαβωσεις (οχι απο ευγενεια :p) καποιον απο το να του δωσεις το δικαιωμα ψηφου και να του πεις οτι εισαι ελευθερος"

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γράφεις ολόκληρα κατεβατά για πολίτες "Μαχάτμα Γκάντι" που θα αναμορφώσουν πρώτα την Ελλάδα και μετά το σύμπαν δες στο παρακάτω βίντεο έναν άνθρωπο να αναλύει πόσες παραποιήσεις έχει υποστεί το Σύνταγμα της Ελλάδας για να καταργήσει τη λογοδοσία αυτών που επιλέγεις να σε κυβερνούν. Το ίδιο το Σύνταγμα έχει καταλύσει την δημοκρατία με εξόφθαλμη περίπτωση το άρθρο για την άσκηση αγωγής κατά βουλευτών.

Ωραία.

Μετά απο τον ανέξοδο χλευασμό, μήπως ευαρεστείσαι να μου πείς και τη δική σου στάση που θα απέτρεπε τα παρακάτω δυσάρεστα ?

Νεότερο εντιτ:

πρόλαβα και έψαξα λίγο τους όρους που μου παρέθεσες περι Εταιρικής διακυβέρνησης και εσωτερικού ελέγχου.

Πολύ ωραία ακούγονται. Προφανώς απόψεις λογιστή. (σε εμένα ήταν άγνωστα). Εγώ πάλι που είμαι ηλεκτρονικός θα μπορούσα να σου κάνω ανάλυση της πραγματικής δημοκρατίας, κάνοντας χρήση λογικών πυλών και μικροελεγκτών. Και πάλι θα είχαμε ένα σύστημα που θα λειτουργούσε δημοκρατικά, συναρτήσει τις προυποθέσεις που θα όριζες.

Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει ένα αδύνατο σημείο:

Ο κόσμος δεν αντιλαμβάνεται ότι είναι μέτοχοι στην κοινωνία. Στο δικό μου δε παράδειγμα, δεν είναι ηλεκτρονια.

Και εδώ μπαίνει για άλλη μια φορά το ζήτητμα της συμμετοχής στα κοινά. Αυτό είναι η προυπόθεση. Παρατηρείς κάτι τέτοιο διαχρονικά ?

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Για να μην γράφεις ολόκληρα κατεβατά για πολίτες "Μαχάτμα Γκάντι" .

Ο Γκάντι, ο Μαντέλα και άλλοι «εραστές της βίας» - INFOWAR

Ο Γκάντι, λόγου χάρη, είχε σπεύσει να να ξεκαθαρίσει ότι θεωρεί τη χειρότερη μορφή βίας τη φτώχεια – θέση την οποία αρνούνται μετά βδελυγμίας οι φιλελεύθεροι αναλυτές και πολιτικοί της εποχής μας, ακόμη και όταν τοποθετούν φωτογραφίες του μεγάλου Ινδού επαναστάτη στο γραφείο τους για εντυπωσιασμό των τηλεοπτικών συνεργείων. Μεταξύ άλλων ο Γκάντι θεωρούσε ως πηγές της βίας «τον πλούτο που δεν προέρχεται από την εργασία σου… το εμπόριο χωρίς ηθική… και την πολιτική χωρίς αρχές».

Ο ίδιος μάλιστα προχωρούσε και ένα βήμα περισσότερο θέτοντας το πλαίσιο μέσα στο οποίο η άσκηση βίας, με τη μορφή άμυνας, είναι όχι μόνο αποδεκτή αλλά και επιβεβλημένη: «Οταν αναφέρομαι στη μη βία» έλεγε «δεν εννοώ να εγκαταλείπουμε τη μάχη αφήνοντας απροστάτευτους αυτούς που αγαπάμε. Ανάμεσα στη βία και τη φυγή του δειλού επιλέγω τη βία».

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.