Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

βασικά συγγνώμη αλλά άμα είναι έτσι

1. Να επανέλθει η θανατική ποινή

2. Να πάρουμε τα όπλα και όποιος θεωρούμε ότι αξίζει θάνατο να αυτοδικούμε...

3. Να οργανώσουμε μια νέα οργάνωση η οποία θα έχει ρόλο εκτελεστικού αποσπάσματος...

Τότε ναι, θα έχουμε χρεοκοπήσει και σαν κοινωνία...

Link to comment
Share on other sites

βασικά συγγνώμη αλλά άμα είναι έτσι

1. Να επανέλθει η θανατική ποινή

2. Να πάρουμε τα όπλα και όποιος θεωρούμε ότι αξίζει θάνατο να αυτοδικούμε...

3. Να οργανώσουμε μια νέα οργάνωση η οποία θα έχει ρόλο εκτελεστικού αποσπάσματος...

Τότε ναι, θα έχουμε χρεοκοπήσει και σαν κοινωνία...

Οπως λεει κι ο colt (και συμφωνω κι εγω) η κοινωνια ειναι καθρεφτης των πολιτικων και τουμπαλιν. Αυτο ισχυει παντου.

Οταν οι απο πανω δεν ενδιαφερονται για την ανθρωπινη ζωη δεν νομιζω οτι ειναι μακρια η μερα που και οι απο κατω θα κανουν το ιδιο.

Αν δεν εχεις καταλαβει, μολις εγιναν κατι συλληψεις και μολις εμεινε "ορφανο" απο... βοσκους το ποσοστο της κοινωνιας μας που ψηφιζε αυτους που υποσχονταν αυτα ακριβως που λες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει κι ο colt (και συμφωνω κι εγω) η κοινωνια ειναι καθρεφτης των πολιτικων και τουμπαλιν. Αυτο ισχυει παντου.

Οταν οι απο πανω δεν ενδιαφερονται για την ανθρωπινη ζωη δεν νομιζω οτι ειναι μακρια η μερα που και οι απο κατω θα κανουν το ιδιο.

Αν δεν εχεις καταλαβει, μολις εγιναν κατι συλληψεις και μολις εμεινε "ορφανο" απο... βοσκους το ποσοστο της κοινωνιας μας που ψηφιζε αυτους που υποσχονταν αυτα ακριβως που λες. ;)

αν δεν κατάλαβες ο άλλος λέει ότι υπάρχουν σωστοί φόνοι... ΚΑΝΕΝΑΣ φόνος δεν είναι σωστός...

Για τους "βοσκούς" απλά θέλω να πιστεύω ότι το 10-15% το έπαιρναν γιατί οι Έλληνες ψήφισαν από αντίδραση ή αμάθεια... Αν δούμε να πηγαίνουν αυτοί οι ψηφοφόροι σε ένα μελλοντικό αντίστοιχο κόμμα εκεί θα ανησυχήσω πιο πολύ από ότι ανησυχούσα μέχρι το Σάββατο...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κατάλαβες ο άλλος λέει ότι υπάρχουν σωστοί φόνοι... ΚΑΝΕΝΑΣ φόνος δεν είναι σωστός...

Για τους "βοσκούς" απλά θέλω να πιστεύω ότι το 10-15% το έπαιρναν γιατί οι Έλληνες ψήφισαν από αντίδραση ή αμάθεια... Αν δούμε να πηγαίνουν αυτοί οι ψηφοφόροι σε ένα μελλοντικό αντίστοιχο κόμμα εκεί θα ανησυχήσω πιο πολύ από ότι ανησυχούσα μέχρι το Σάββατο...

Συμφωνω οτι κανενας φονος δεν ειναι σωστος σε μια ιδανικη κοινωνια. Δεν ζουμε σε ιδανικη κοινωνια οποτε τα ιδανικα μας εχουν την ιδια χρησιμοτητα με το χαρτι υγειας.

Οταν χιλιαδες σκοτωνονται για... πετρελαια ή απο πεινα ή επειδη το φαρμακο για την ταδε αρρωστια δεν συμφερει την εταιρια να βγει στο εμποριο γιατι θα πεσει η μετοχη της και θα μεινουνε ανεργες τοσες οικογενειες και δεν ξερω γω τι αλλο δεν θα καθομαι να λεω (επαναλαμβανω, στην κοινωνια που ζουμε σημερα) οτι κανενας φονος δεν ειναι σωστος.

Υπαρχει ο φονος για να κλεψω 100 ευρω απο την γιαγια, υπαρχει ο φονος να τρακαρω ενα αεροπλανο σε ενα ουρανοξυστη, υπαρχει ο φονος να σκοτωσω τον Χιτλερ το 1940-κατι (παιζει και ο Τομ Κρουζ, συμπαθητικη ταινια :p), υπαρχει ο φονος "σε αυτοαμυνα", υπαρχει κι ο φονος "φατε τους πλουσιους" κλπ κλπ

Ειναι προφανες ποια ειναι η σωστη και δικαιη αποφαση αλλα ειναι επισης προφανες οτι η κοινωνια που ζουμε δεν ειναι ουτε σωστη, ουτε δικαια. Τα μισα πραγματα για τα οποια διαφωνουμε στις τελευταιες 200 σελιδες ειναι θεμα σωστου και δικαιου. Ειναι λιγο "γκριζο" το να υποστηριζεις "Ε τι να κανουμε για να βγουμε απο την κριση πρεπει να δουλεψουμε ολοι για 300 ευρω αν θελουμε να αναπτυχθουνε οι εταιριες μας και να ανασανει ο βιομηχανικος κλαδος μας και να ανοιξουνε κι αλλες δουλειες και να υπαρχει ανταγωνισμος κλπ κλπ" και να τραβας την γραμμη στο "Οχι στον φονο". Εκτος αν ως φονο λαμβανεται μονο ο αμεσος φονος και ολοι οι υπολοιποι ειναι "νταξει, δεν ξερω, αφου..."

Δεν το λεω για την κοντρα αλλα ενα μεγαλο ποσοστο τους, ψηφισε επειδη του "υποσχεθηκαν" τιμωρια των υπευθυνων (και των μεταναστων). Οχι δικαιοσυνη και κουραφεξαλα... πισσα και πουπουλα κλπ κλπ

Το ποσες φορες εχω δει ποστ στο φουμπου απο τετοιους να λενε "Α ρε δεν θα ερθει η μερα που θα σας κρεμασω στο Συνταγμα με τα χερακια μου!" δεν λεγεται. Και το δυστυχημα ειναι οτι 7/10 δεν αναφερονται καν στον Τζεφρυ και τον χοντρο αλλα σε κατι αναρχικους/μαυρους/πακιστανους που κυνηγιο(σα)ντε -sic- με τα ΜΑΤ. Αυτο εγω δεν το λεω ουτε αμαθεια, ουτε αγανακτηση. Απλη εκδικητικοτητα το λεω.

Γενικα οπως εχω ξανατονισει ειμαι 50-50 στα παρακατω 2. Θεωρω οτι ισχυουν και στην περιπτωση που συζηταμε.

Violence as a way of achieving racial justice is both impractical and immoral. I am not unmindful of the fact that violence often brings about momentary results. Nations have frequently won their independence in battle. But in spite of temporary victories, violence never brings permanent peace. It solves no social problem: it merely creates new and more complicated ones. Violence is impractical because it is a descending spiral ending in destruction for all. It is immoral because it seeks to humiliate the opponent rather than win his understanding: it seeks to annihilate rather than convert. Violence is immoral because it thrives on hatred rather than love. It destroys community and makes brotherhood impossible. It leaves society in monologue rather than dialogue. Violence ends up defeating itself. It creates bitterness in the survivors and brutality in the destroyers.

-- Martin Luther King Jr.

I think there are plenty of good people in America, but there are also plenty of bad people in America and the bad ones are the ones who seem to have all the power and be in these positions to block things that you and 1 need. Because this is the situation, you and I have to preserve the right to do what is necessary to bring an end to that situation, and it doesn't mean that I advocate violence, but at the same time I am not against using violence in self-defense. I don't even call it violence when it's self-defense. I call it intelligence.

-- Malcolm X

Link to comment
Share on other sites

βασικά είμαι υπέρ της γνώμης του Λούθηρου παρά του Μάλκολμ Χ, γιατί θεωρώ ότι ο δεύτερος απλά θέλει να δικαιολογήσει τις τυχών βίαιες πράξεις αυτού ή αυτών που τον πίστευαν...

Επανάσταση βίαιη μόνο εναντίων καθεστώτων απολυταρχικών (Stalin, Hitler, Tsausescu, Taliban και πολλοί άλλοι δεν μου έρχονται) καθώς σου εκμηδενίζουν το αίσθημα ελευθερίας. Άμα έχουν έρθει στην εξουσία από νόμιμες διαδικασίες και εννοώ φυσικά της εκλογές, ο μόνος τρόπος είναι να τους ρίξεις από την εξουσία με την ψήφο σου. Για αυτό όποιος δεν θέλει ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και λοιπούς λοιπόν, ας πείσει τους γύρω του να ψηφίσουν κάτι άλλο ή να τους πείσει ο αρχηγός του αντίστοιχου κόμματος χωρίς βία, αλλά με πειθώ. τίποτα άλλο... Τέσπα ξέφυγα, καταλαβαίνεις τι εννοώ..

by the way η ταινία με τον Cruise είναι από τις καλές...

Link to comment
Share on other sites

βασικά είμαι υπέρ της γνώμης του Λούθηρου παρά του Μάλκολμ Χ, γιατί θεωρώ ότι ο δεύτερος απλά θέλει να δικαιολογήσει τις τυχών βίαιες πράξεις αυτού ή αυτών που τον πίστευαν...

Επανάσταση βίαιη μόνο εναντίων καθεστώτων απολυταρχικών (Stalin, Hitler, Tsausescu, Taliban και πολλοί άλλοι δεν μου έρχονται) καθώς σου εκμηδενίζουν το αίσθημα ελευθερίας. Άμα έχουν έρθει στην εξουσία από νόμιμες διαδικασίες και εννοώ φυσικά της εκλογές, ο μόνος τρόπος είναι να τους ρίξεις από την εξουσία με την ψήφο σου. Για αυτό όποιος δεν θέλει ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και λοιπούς λοιπόν, ας πείσει τους γύρω του να ψηφίσουν κάτι άλλο ή να τους πείσει ο αρχηγός του αντίστοιχου κόμματος χωρίς βία, αλλά με πειθώ. τίποτα άλλο... Τέσπα ξέφυγα, καταλαβαίνεις τι εννοώ..

by the way η ταινία με τον Cruise είναι από τις καλές...

Hitler = εκλογες.

Ταλιμπαν = μαλλον δεν εχεις καταλαβει ποιοι ειναι οι παραγοντες που τους εκαναν να εχουνε τοσο λαικο ερεισμα για να παρουν την εξουσια. Δεν ξερω για σενα εμενα μου φτανει οτι τους την επεσαν οι ΗΠΑ για να επαναφερουν την δημοκρατια στο Αφγανισταν για να καταλαβω οτι κατι σωστο εκαναν.

Οταν η μοναδικη δημοκρατια που εχεις να επιδειξεις ειναι οι "εκλογες" τοτε πολλες "δικτακτοριες" ειναι πιο ωφελιμες (για τον λαο) απο πολλες "δημοκρατιες"

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κατάλαβες ο άλλος λέει ότι υπάρχουν σωστοί φόνοι... ΚΑΝΕΝΑΣ φόνος δεν είναι σωστός...

Για τους "βοσκούς" απλά θέλω να πιστεύω ότι το 10-15% το έπαιρναν γιατί οι Έλληνες ψήφισαν από αντίδραση ή αμάθεια... Αν δούμε να πηγαίνουν αυτοί οι ψηφοφόροι σε ένα μελλοντικό αντίστοιχο κόμμα εκεί θα ανησυχήσω πιο πολύ από ότι ανησυχούσα μέχρι το Σάββατο...

Όταν μετατρέπεις λεφτά του δημοσίου και των ιδιωτών σε ομόλογα έχοντας δόλο, ακόμα και αν είσαι νόμιμος σου, αξίζει ο φόνος. Είδες τί έκανε η Ρωσία του Πούτιν; Κυνήγησε, μέχρι και εκτός συνόρων, όλους τους αμερικανόφερτους ολιγάρχες και τους "έτρωγε" έναν έναν. Αν είμασταν σοβαρό κράτος σήμερα το ίδιο θα κάναμε. Όχι μόνο για εκδίκηση, αλλά και για παραδειγματισμό και εκφοβισμό των επίδοξων συνεχιστών.

Επανάσταση βίαιη μόνο εναντίων καθεστώτων απολυταρχικών (Stalin, Hitler, Tsausescu, Taliban και πολλοί άλλοι δεν μου έρχονται) καθώς σου εκμηδενίζουν το αίσθημα ελευθερίας. Άμα έχουν έρθει στην εξουσία από νόμιμες διαδικασίες και εννοώ φυσικά της εκλογές, ο μόνος τρόπος είναι να τους ρίξεις από την εξουσία με την ψήφο σου. Για αυτό όποιος δεν θέλει ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και λοιπούς λοιπόν, ας πείσει τους γύρω του να ψηφίσουν κάτι άλλο ή να τους πείσει ο αρχηγός του αντίστοιχου κόμματος χωρίς βία, αλλά με πειθώ. τίποτα άλλο... Τέσπα ξέφυγα, καταλαβαίνεις τι εννοώ..

Η δημοκρατία δεν ορίζεται κατά το δοκούν. Δύο στοιχεία πρέπει να έχει ένα σύστημα για να λέγεται δημοκρατικό. Αντιπροσωπευτικότητα και λογοδοσία. Η αντιπροσωπευτικότητα εξασφαλίζεται μέσα από εκλογές ή κλήρωση κατευθείαν από τον λαό. Η λογοδοσία με την ανεξαρτησία της δικαστικής εξουσίας και τη δυνατότητα άσκησης δίωξης κατά βουλευτών από τους εισαγγελείς.

Βάσει του άρθρου 86 του Συντάγματος:

1. Μόνο η Βουλή έχει την αρμοδιότητα να ασκεί δίωξη κατά όσων διατελούν ή διετέλεσαν μέλη της Κυβέρνησης ή Υφυπουργοί για ποινικά αδικήματα που τέλεσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους, όπως νόμος ορίζει. Απαγορεύεται η θέσπιση ιδιώνυμων υπουργικών αδικημάτων.

Οπότε ας αφήσουμε τα ψόφια περί δημοκρατίας.

Και για να απαντήσω στον Chosen περί απελπισίας των Ελλήνων και φαινομένου ΧΑ, με βάση ένα ποστ του στο θρεντ των ειδήσεων:

Ναι, η κατάσταση στην Ελλάδα είναι τόσο τραγική που προσεύχεσαι για το χάος παρά για την "ομαλότητα". Από τη μία βλέπεις την ανεργία στο 37,5% στους νέους ηλικίας 25-34 ετών περιμένοντας τη σειρά σου και από την άλλη βλέπεις αρπακτικά να φορολογούν περιουσία, επίτηδες για να μην γλιτώσει ούτε ο άνεργος που τρώει από τα έτοιμα, ούτε ο εργαζόμενος με τις πετσοκομμένες αποδοχές. Θέλουν ό,τι ρευστό υπάρχει και το παίρνουν σταδιακά και σίγουρα.

Εξάλλου θα γούσταρα πολύ να δω τις φάτσες των Ευρωπαίων με τη ΧΑ ή παρόμοιο γραφικό κόμμα πάνω στην εξουσία. Τί θα μας έλεγαν άραγε οι ξεφτυλισμένοι κορποροκράτες της Ε.Ε.; Να βούμε από την ΟΝΕ λόγω ναζιστικών πεποιθήσεων; Όταν μας κρατάνε όλους μέσα, με νύχια και δόντια, ξέροντας ότι εντός ΟΝΕ τα κράτη είναι μηδενικά που περιμένουν τί θα τους ανακοινώσουν οι ανεξέλεγκτοι γραφειοκράτες στις Βρυξέλλες;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, λοιπόν. Να το καταργήσουμε το μνημόνιο! - ΣΙΩΠΗΤΗΡΙΟ - Capital.gr

Λέει ο άλλος: Θέλω να αναπτυχτεί ο τουρισμός. Ωραία! Πού θέλεις να τον φτάσεις, πώς και με τι ενέργειες; Πόσα κεφάλια θα απαιτηθούν, πού θα τα βρεις και ποιο θα είναι το αποτέλεσμα; Το ίδιο για την γεωργία, για την βιομηχανία, για την παιδεία, την υγεία. Τόσα κόμματα έχουμε, τόσους νοματαίους συντηρούν και δεν βρέθηκε ούτε μία ομάδα να συντάξει ένα business plan;

Με νούμερα, με στοιχεία, με προβολή σεναρίων. Μία σοβαρή δουλειά, τέλος πάντων. Αν η τράπεζα απαιτεί από τον περιπτερά της γειτονιάς business plan για να του χρηματοδοτήσει την αγορά δύο ψυγείων, οι πολίτες μιας χώρας τι πρέπει να απαιτήσουν από τους υπεύθυνους πολιτικούς τους;

σωστά τα λέει ο αρθρογράφος...

Link to comment
Share on other sites

Yπέροχο σκηνικό, άθλια παράσταση

Και ξαφνικά, το «κράτος» αντέδρασε. Τα βρήκαν όλα. Συνταγματικές διατάξεις, άρθρα, νομικές κατοχυρώσεις. Ούτε άρση ασυλίας, ούτε ταμπού και ιδεολογικοί δισταγμοί. Το σύνταγμα, οι θεσμοί και οι νόμοι βρέθηκαν τόσο εύκολα... που απορεί κανείς γιατί έμεναν κρυμμένοι για τόσο πολύ φασισμό γύρω μας, σε γήπεδα, πανεπιστήμια, πορείες, καταχρήσεις, κομπίνες, πολεοδομικές παραβάσεις και τόσα άλλα καθημερινά, μικρά και μεγάλα εγκλήματα που μας έσυραν στο μηδενισμό. Για να αποδειχτεί ότι η δημοκρατία έχει όλα τα όπλα για να προστατευτεί. Το ζήτημα είναι ποιος και πότε θέλει να τα χρησιμοποιήσει. Ή μάλλον, πότε τον αναγκάζουν να τα χρησιμοποιήσει...

Πηγή:www.capital.gr

Το χειρότερο που θα προκύψει απο όλη αυτή την ιστορία είναι πως ακόμα περισσότερος κόσμος θα χωνέψει για τα καλά πως τελικά, ποτέ δεν ήταν θέμα ανικανότητας επιβολής των νόμων, αλλά έλλειψη βούλησης.

Αυτο θα πονέσει...

Link to comment
Share on other sites

Yπέροχο σκηνικό, άθλια παράσταση

Το χειρότερο που θα προκύψει απο όλη αυτή την ιστορία είναι πως ακόμα περισσότερος κόσμος θα χωνέψει για τα καλά πως τελικά, ποτέ δεν ήταν θέμα ανικανότητας επιβολής των νόμων, αλλά έλλειψη βούλησης.

Αυτο θα πονέσει...

Επέτρεψε μου...

ΕΣΚΕΜΜΕΝΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΒΟΥΛΗΣΗΣ. Γιατί δεν υπάρχει πολιτικός-εξουσιαστής-κυβερνήτης που δεν θέλει να πλουτίζει έχοντας τα πρόβατα απο κάτω του ικανοποιημένα, έτσι ώστε να τον κάνουν ακόμα πιο πλούσιο.

Αλλά για θεωρίες που απλά πια και μαθηματικά επαληθεύονται με το 1+1=2, δεν κάνει να μιλάμε. Κάνει τζί.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω το ΙΚΕΑ ή το κάθε ΙΚΕΑ σε καμια περίπτωση, το παραπάνω λινκ βασίζεται σε κάποια μελέτη ή απλά ο αρθρογράφος έπιασε και συγκρινει τιμές χύμα για να δημιουργήσει εντυπώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω το ΙΚΕΑ και κάθε εταιρεία (που όντως οι τιμές τους είναι πιο ακριβές εδώ από ότι στην Γερμανία καθότι το έψαξα πριν από δυο μέρες, απλά κατεβάστε την εφαρμογή του ΙΚΕΑ στα android και δείτε το μόνοι σας), μπορεί η διαφορά στις τιμές να οφείλετε για δύο παράγοντες που οφείλει η πολιτεία να ελέγξει και λύσει.

1. Τα μεταφορικά κόστη των προϊόντων προς την Ελλάδα, είναι ίδια με αυτά τις Γερμανίας; Μήπως υπάρχουν φόροι και δασμοί που δεν ξέρουμε;

2. Υπάρχει ανταγωνισμός των ΙΚΕΑ στην Γερμανία στα φτηνά έπιπλα; Εδώ νομίζω πως δεν υπάρχει, αν κάποιος ξέρει κάνα άλλο επιπλάδικο στυλ ΙΚΕΑ ας μου το πει καθώς ενδιαφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω το ΙΚΕΑ ...
χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω το ΙΚΕΑ...

Χωρίς να θέλω να σας δικαιολογήσω... :p

Αυτή είναι η επίσημη απάντηση του υφ. Ανάπτυξης:

Ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Θανάσης Σκορδάς απάντησε ότι σύμφωνα με τον δείκτη ισότιμης αγοραστικής δύναμης καταναλωτή, το επίπεδο τιμών της χώρας τόσο για τις συνολικές καταναλωτικές δαπάνες όσο για τις δαπάνες μόνο επίπλων και ειδών οικιακού εξοπλισμού των νοικοκυριών βρίσκεται χαμηλότερα από το μέσο όρο 37 ευρωπαϊκών χωρών. (σ.σ. ευτυχώς που δεν είπε ότι οι Ελληνες είναι ακόμα πλούσιοι και αγοράζουν τέτοια προϊόντα όπως είχε απαντήσει σχ σχετική απάντηση γιατί οι ελληνες αγοράζουν i-phone).

Σε απλά Ελληνικά, είστε ηλίθιοι.

Πηγή: Γιατί τα ΙΚΕΑ και MediaMarkt είναι ακριβότερα στην Ελλάδα; - ThePressProject

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.