Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

^^^ Τα καλύτερα όμως ήταν παρακάτω:

1. Γυρίστε στη δραχμή, ως μοναδικό επίσημο νόμισμα της Ελλάδας.

2. Ολα τα χρέη -κρατικά και μη- να αποπληρώνονται σε δραχμές, με ισοτιμία ένα προς ένα.

3. Η κυβέρνηση και οι επιχειρήσεις πρέπει να πληρώσουν άμεσα όλο το ξένο χρέος σε αυτό το νόμισμα (δραχμή).

4. Εάν ξένοι πιστωτές, ειδικά η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, κινηθούν για να κατασχέσουν ελληνικά περιουσιακά στοιχεία στο εξωτερικό, η ελληνική κυβέρνηση να κατασχέσει ξένα περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα, επιστρέφοντας την ιδιοκτησία της χώρας στους Ελληνες.

5. Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, πριν από την αλλαγή (νομίσματος), προχωρήστε σε εμπορικές συμφωνίες ανταλλαγής προϊόντων με τη Βραζιλία, το Βιετνάμ και άλλες ισχυρές οικονομίες που δεν χρησιμοποιούν το ευρώ. Γνωρίζω προσωπικά τον πρόεδρο της Βενεζουέλας Νικολάς Μαντούρο, και είμαι σίγουρος ότι ενδιαφέρεται για πετρελαϊκές συμφωνίες με την Ελλάδα.

6. Προετοιμαστείτε για αναταραχές, που θα διαρκέσουν περίπου έξι μήνες. Ομως, καθώς η χώρα βρίσκεται σε αναταραχή τέσσερα χρόνια τώρα, έχετε την εμπειρία για να το αντιμετωπίσετε.

7. Προετοιμαστείτε για την οικονομική ανάπτυξη που θα ακολουθήσει.

8. Προετοιμαστείτε, γιατί η τρόικα θα σας παρακαλά για νέα συμφωνία. Εξετάστε την με ψυχραιμία και λογική και ενεργήστε με τόλμη.

Επίσης ακόμα καλύτερο ήταν αυτό:

Η μεγάλη πλειονότητα των Ελλήνων πιστεύει ότι πίσω από τα προγράμματα λιτότητας υπάρχει συνωμοσία εξόντωσης των Ελλήνων και του ελληνικού πολιτισμού. Τι δείχνουν οι έρευνές σας;

- Αυτή η πεποίθηση ή εντύπωση των Ελλήνων μεταφράζεται ψυχολογικά από τον Φρόιντ, που την αποκαλεί «υπεροψία της μικρής διαφοράς», δηλαδή την τάση των ανθρώπων να πιστεύουν ότι είναι ξεχωριστοί και γι' αυτό καταδιώκονται. Αυτή η θεωρία όμως είναι ανόητη. Εχω μια άλλη: όλοι όσοι χρησιμοποιούν το ευρώ είναι «Ελληνες». Είναι, δηλαδή, στόχοι της οικονομικής κατάρρευσης.

Γραφικός ? άσχετος ? επικίνδυνος ? Βαλτός ? Μάλλον και τα τέσσερα.

Link to comment
Share on other sites

^^^ Τα καλύτερα όμως ήταν παρακάτω:

Επίσης ακόμα καλύτερο ήταν αυτό:

Γραφικός ? άσχετος ? επικίνδυνος ? Βαλτός ? Μάλλον και τα τέσσερα.

Υπάρχουν και αλήθειες που τσούζουν όμως στο εν λόγω άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αλήθειες που τσούζουν όμως στο εν λόγω άρθρο.

Και βέβαια υπάρχουν !!!

Σε όλα τα καλά παραμύθια υπάρχει ΠΑΝΤΑ και ενα ψήγμα αλήθειας.

Το κακό στην προκειμένη περίπτωση είναι πως αυτά που προσπαθεί να περάσει εν μέσω αληθειών, είναι το λιγότερο, εγκληματικά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι λέει ο κάθε "γνώστης",αλλά το τι είσαι διατεθημένος σαν πολίτης να κάνεις και να υποστείς έτσι ώστε να μην σε θεωρούν και εν τέλει να μην είσαι ο "ρεζίλης" της Ευρώπης.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι λέει ο κάθε "γνώστης",αλλά το τι είσαι διατεθημένος σαν πολίτης να κάνεις και να υποστείς έτσι ώστε να μην σε θεωρούν και εν τέλει να μην είσαι ο "ρεζίλης" της Ευρώπης.

Τι απάντηση περιμένεις ???

Μετά απο τόσες σελίδες θρέντ αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι πως αρκετοί είναι έτοιμοι να πιστέψουν / δεχτούν τα πάντα ολα προκειμένου να μην κάνουν απολύτως τίποτα. Τα περί αγανακτισμένων καραγκιοζιλίκα επιβεβαιώνουν σε εμένα αυτό. Ξεχνάνε όμως πως τα λαχεία κλήρωσαν στις 17/06/2012. Και εγώ θα είμαι εδώ για το υπενθυμίζω σε όλους τους ''επαναστάτες'': 6.000.000 άτομα επέλεξαν να είναι ρεζίληδες. Και επειδή αποτελούν την πλειοψηφία, το μόνο που έχω να κάνω εγώ πλέον είναι να απολαμβάνω να τους βλέπω να σκούζουν. Ούτε να τους περιφρονήσω δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Η χειραγώγηση και ο εκφοβισμός του εκλογικού σώματος , συνεπικουρούμενη από τα ΜΜΕ είναι σχετικά εύκολη υπόθεση.

Το κακό είναι ότι ο "άλλος" πόλος δεν έχει καταφέρει ακόμα να αρθρώσει ένα ρεαλιστικό, συγκροτημένο, συγκεκριμένο, κοινό και ελπιδοφόρο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Η χειραγώγηση και ο εκφοβισμός του εκλογικού σώματος , συνεπικουρούμενη από τα ΜΜΕ είναι σχετικά εύκολη υπόθεση.

Αν αυτό έχει βάση, τότε έχει μεγάλο ενδιαφέρον να παρατηρήσουμε ποιες ειδήσεις τυγχάνουν της μεγαλύτερης προβολής τις τελευταίες 2 - 3 μέρες ......:whistle2::whistle2::whistle2: ...Και απο ποιά ΜΜΕ ετσι ??? :whistle2::whistle2::whistle2:

Το κακό είναι ότι ο "άλλος" πόλος δεν έχει καταφέρει ακόμα να αρθρώσει ένα ρεαλιστικό, συγκροτημένο, συγκεκριμένο, κοινό και ελπιδοφόρο λόγο.

Εμ, 40 χρόνια τους πήρε να τα κάνουν έτσι όπως τα έκαναν. Γίνεται τώρα να βρούνε λύση σε ένα σ/κ ??

Μην τα πετάς έτσι όμως αυτά εδω μέσα.... κινδυνεύεις να στιγματιστείς ώς συστημικός, μνημονιακός, βολεμένος, κλπ κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

@Iraklis Πολιτικό-οικονομικά θέματα, ειδικά όταν δεν είναι στο επίκαιρο των ειδήσεων, γράφοντε σε αυτό το θρεντ.

Τα οικονομικά δεν είναι το φόρτε μου, και στην τελική, αν όλοι είχαμε την ίδια γνώμη για την οικονομική πολιτική, δεν θα υπήρχε αυτό το thread.. Αλλά για να δούμε τις ενστάσεις σου...

Δεν μου λες κάτι για την Ρωσία και τον Αραβικό κόσμο, απλά κάνεις προβλέψεις κοιτώντας την μαγική σου σφαίρα. Η Λατινική Αμερική έχει καταφέρει πολλά και είναι πίσω επίσης σε πολλά, όμως 2 από τις χώρες τις είναι στις G20.. Σίγουρα κάτι λέει αυτό. Για την Κίνα δεν ξέρω τίποτα, αλλά... η Κίνα δεν είναι αυτή που βοήθησε τόσο πολύ το sucksess story του Αντωνάκη;...
Δεν ειναι μονο προβλεψεις ειναι και απλα μαθηματικα

υπολογισε οτι στην Ρωσια καθε χρονο πεθαινουν 1εκ με 1.5εκ ανθρωποι απο διαφορες αιτιες οπως π.χ Αλκοολ

το αλκοολ στην Ρωσια ειναι η μεγαλυτερη αιτια που πεθαινει κοσμος εκει μετα παμε στην υπογεννητικοτητα στην Ρωσια εχει χαμηλα ποσοστα αν θυμαμαι καλα το χρονο γυρο 300Κ με 500Κ ο Πουτιν αυτην την στιγμη προσπαθει να λυσει το δημογραφικο προβλημα προς το παρον δεν δειχνει κανενα σημαδι βελτιωσης.

Στον Αραβικο κοσμο αυτην την στιγμη βραζει το ποτε θα σκασει θα το δειξει σε λιγα χρονια αυτο δεν το λεω μονο εγω το λενε μεγαλοι αναλυτες που ασχολουνται με την παγκοσμια γεωπολιτικη.

Απο την αλλη η Λατινικη Αμερικη μπορει να ειναι στην G20 αλλα την ιδια στιγμη ο κοσμος παλευει με νυχια και δοντια για να ζησει επισης εχουν μικρο οπλοστασιο που δεν παραγουν σημαντικα προτυπα παρα μονο κατι αξεσουαρ

ολα τα υπολοιπα ειναι Σοβιετικης προελευσης χωρις καμια σημαντικη αναβαθμιση οποτε υστερει ποιοτικα και υπερτερει σε ποσοτητα, επομενος στην G20 μπορουσε να ηταν και η Ελλαδα.

Οσο για το succes story δεν με λεει κατι, ειναι μια επενδυση που θα προσφερει θεσεις, απλα για μενα προσωπικα δεν θα ηθελα να μπλεκεται στα ποδια μας η Κινα γιατι δεν εχει να προσφερει πολλα σε σχεση με την Ευρωπη και Αμερικη, επισης δεν ειναι τοσο εμπιστευτικο το κινεζικο χαρτι που οπως ετσι μας το παρουσιαζουν.

Συμφωνώ στο μπολντ κομμάτι, αλλά το υπόλοιπο δεν καταλαβαίνω που κολλάει.

Τίποτα από αυτά που γράφει ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ψέματα, το αν είναι ή δεν είναι πρόβλημα το χρέος δεν το ξέρω.

απο τη μια λες δεν ειναι ψεμματα απο την αλλη λες δεν ξερεις αν ειναι προβλημα το χρεος

για μενα ο Συριζα που λεει για το χρεος ειναι μπουρδες

στο επαναλαμβανο δεν ειναι προβλημα το χρεος αλλα το ελλειμα

φαντασου στην τσεπη σου οτι ο τζιρος σου ειναι 100 ευρω ημερησιως

τα εξοδα σου ομως ειναι 250 ευρω ημερησιως απο καπου πρεπει να κοψεις

απο καπου πρεπει να ζητησεις 500 ευρω για να επενδυσεις ωστε να αυξησεις το τζιρο

απο καπου πρεπει να συμμαζευτεις στα οικονομικα ελπιζω να καταλαβες το παραδειγμα

που σου εδωσα και να το μεταβιβασεις με την σκεψη σου μονο τι πραγματικα εχει γινει

στην Ελληνικη οικονομια και ποσο μεγαλη ζημια εχει υποστει απο τις Δημοσιες υπηρεσιες.

γι'αυτο αλλοι φωναζουν ιδιωτικοποιησεις γιατι μονο ετσι μπορει να ελεγχθει η κατασταση.

Θα σου αξίζει, δεν καταλαβαίνω τι αντίθετο γράφει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Αν κατάλαβα καλά, διάβασες λάθος αυτό που έβαλες σε μπολντ..

Μάλλον φτάιει το ότι δεν έχεις συνηθίσει τα σημεία στίξης.

"μέσα από τη φορολόγηση του πλούτου και των υψηλών εισοδημάτων" (κόμμα = μικρή ανάσα) "με στόχο την αύξηση των εσόδων (του κράτους) από άμεσους φόρους στα μέσα ευρωπαϊκά επίπεδα"

Δηλαδή, φορολόγηση του πλούτου και των υψηλών εισοδημάτων ώστε τα έσοδα του κράτους από αυτη την φορολόγηση να φτάσουν τα μέσα ευρωπαϊκά επίπεδα.

ωραια δικο μου λαθος εδω θα συμφωνησω για τα κομματα.
Δικαίωμα σου ξαναλέω να διαφωνείς με την οικονομική πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ, κανένα δικαίωμα όμως δεν έχεις να με προσβάλεις προσωπικά όπως έκανες, να διαμαρτύρεσαι που δεν άκουσες για κάτι που απλά δεν έψαξες και να γράφεις άκυρα πράγματα τελοίως περί σακιών και τεμπέληδων που έβγαλες από το μυαλό σου.
Εχω γνωρισει παρα πολλους απο την Συριζα το τι τεμπεληδες ειναι ασε να το ξερω εγω

και καταλαβα πολυ καλα οτι ολοι θελουν να βολευτουν και οχι να εργαστουν.

Link to comment
Share on other sites

Από ΦΒ

Απλά είναι τα πράγματα: αντί να ψάχνουν για άτομα να βάλουν σε διαθεσιμότητα, να απολύσουν άμεσα όσους αστυνομικούς συνεργάζονται με εγκληματικές οργανώσεις.

Δεν ειναι μονο προβλεψεις ειναι και απλα μαθηματικα

υπολογισε οτι στην Ρωσια καθε χρονο πεθαινουν 1εκ με 1.5εκ ανθρωποι απο διαφορες αιτιες οπως π.χ Αλκοολ

το αλκοολ στην Ρωσια ειναι η μεγαλυτερη αιτια που πεθαινει κοσμος εκει μετα παμε στην υπογεννητικοτητα στην Ρωσια εχει χαμηλα ποσοστα αν θυμαμαι καλα το χρονο γυρο 300Κ με 500Κ ο Πουτιν αυτην την στιγμη προσπαθει να λυσει το δημογραφικο προβλημα προς το παρον δεν δειχνει κανενα σημαδι βελτιωσης.

Ξέρεις τι μου θύμησες? Ένα επεισόδιο του "Κωσταντίνου και Ελένης" που η Πέψκυ αρχίζει και παίζει στο χρηματιστήριο, και ακούει για βροχές κάπου στο κόσμο, οπότε επενδύει σε μετοχές ομπρελών..

Μπακαλομαθηματικά είναι αυτά.

Στον Αραβικο κοσμο αυτην την στιγμη βραζει το ποτε θα σκασει θα το δειξει σε λιγα χρονια αυτο δεν το λεω μονο εγω το λενε μεγαλοι αναλυτες που ασχολουνται με την παγκοσμια γεωπολιτικη.

Ωραία, και; Ξεχνάμε όλο τον Αραβικό κόσμο γιατί κάποτε κάποιο καζάνι θα σκάσει?

Απο την αλλη η Λατινικη Αμερικη μπορει να ειναι στην G20 αλλα την ιδια στιγμη ο κοσμος παλευει με νυχια και δοντια για να ζησει επισης εχουν μικρο οπλοστασιο που δεν παραγουν σημαντικα προτυπα παρα μονο κατι αξεσουαρ

ολα τα υπολοιπα ειναι Σοβιετικης προελευσης χωρις καμια σημαντικη αναβαθμιση οποτε υστερει ποιοτικα και υπερτερει σε ποσοτητα, επομενος στην G20 μπορουσε να ηταν και η Ελλαδα.

Το οπλοστάσιο που κολλάει; Για πόλεμο πάνε; Για πόλεμο πάμε; Το ότι έχουν τρομερά προβλήματα το έγραψα και εγώ, αλλά αυτοί είναι στους G20, εμείς δεν είμαστε.

Οσο για το succes story δεν με λεει κατι, ειναι μια επενδυση που θα προσφερει θεσεις, απλα για μενα προσωπικα δεν θα ηθελα να μπλεκεται στα ποδια μας η Κινα γιατι δεν εχει να προσφερει πολλα σε σχεση με την Ευρωπη και Αμερικη, επισης δεν ειναι τοσο εμπιστευτικο το κινεζικο χαρτι που οπως ετσι μας το παρουσιαζουν.

Δεν λες από την αρχή ότι απλά δεν γουστάρεις άλλες περιοχές εκτός από Αμερική και Ευρώπη; Οπωσδήποτε λοιπόν να έχουμε πάνω από το κεφάλι μας έναν από τους 2... Το ότι μας εκμεταλευοντε άπειρα και οι μεν και οι δεν δεν το έχεις αντιληφθεί; Γιατί λες όχι σε μία νέα συνεργασία;

απο τη μια λες δεν ειναι ψεμματα απο την αλλη λες δεν ξερεις αν ειναι προβλημα το χρεος

για μενα ο Συριζα που λεει για το χρεος ειναι μπουρδες

στο επαναλαμβανο δεν ειναι προβλημα το χρεος αλλα το ελλειμα

φαντασου στην τσεπη σου οτι ο τζιρος σου ειναι 100 ευρω ημερησιως

τα εξοδα σου ομως ειναι 250 ευρω ημερησιως απο καπου πρεπει να κοψεις

απο καπου πρεπει να ζητησεις 500 ευρω για να επενδυσεις ωστε να αυξησεις το τζιρο

απο καπου πρεπει να συμμαζευτεις στα οικονομικα ελπιζω να καταλαβες το παραδειγμα

που σου εδωσα και να το μεταβιβασεις με την σκεψη σου μονο τι πραγματικα εχει γινει

στην Ελληνικη οικονομια και ποσο μεγαλη ζημια εχει υποστει απο τις Δημοσιες υπηρεσιες.

γι'αυτο αλλοι φωναζουν ιδιωτικοποιησεις γιατι μονο ετσι μπορει να ελεγχθει η κατασταση.

Μάθε να διαβάζεις, ο ΣΥΡΙΖΑ σχολίασε κάτι, δεν είπε ότι αυτό είναι το μέγα πρόβλημα ή ότι δεν είναι.

Είπαν οι μνημονιακοί ότι με τα μνημόνια το χρέος θα γίνει βιώσιμο, ο ΣΥΡΙΖΑ σου λέει ότι είπαν ψέματα.

Οι μνημονιακοί είπαν για το χρέος, η Τροικα είπε για το χρέος, λένε μπούρδες?

Ιδιωτικοποιήσεις = απολύσεις όμως, έτσι θα φέρεις την ανάπτυξη; Με το να στείλεις μερικά ακόμα χιλιάρικα σπίτια τους;

Υπάρχουν ένα σωρό τρόποι να εξοικονομηθούν χρήματα από το δημόσιο, ΧΩΡΙΣ να ξεπουλήσεις την δημόσια περιουσία. Έγινε η ιδιωτικοποίηση του ΟΠΑΠ, είδες ποιος το πήρε; Ένας άνθρωπος που χρωστάει εκατομμύρια στο δημόσιο. Τεράστιο σκάνδαλο και κανείς δεν μίλησε...

Το έχω ξαναγράψει τόσες φόρες, αν ο ιδιώτης αγοράσει κάτι, θα το κάνει γιατί μπορεί να βγάλει κέρδος. Ε, όπως θα βγάλει ο ιδιώτης, να βγάλει το δημόσιο.

Εχω γνωρισει παρα πολλους απο την Συριζα το τι τεμπεληδες ειναι ασε να το ξερω εγω

και καταλαβα πολυ καλα οτι ολοι θελουν να βολευτουν και οχι να εργαστουν.

Εχω γνωρισει παρα πολλους απο την ΠΑΣΟΚ και το ΝΔ το τι τεμπεληδες ειναι ασε να το ξερω εγω

και καταλαβα πολυ καλα οτι ολοι θελουν να βολευτουν και οχι να εργαστουν.

Link to comment
Share on other sites

«Επιδίωξη της τυραννίας είναι να πτωχεύσουν οι πολίτες, αφ' ενός για να συντηρείται με τα χρήματά τους η φρουρά του καθεστώτος και αφ' ετέρου για να...

είναι απασχολημένοι οι πολίτες και να μην τους μένει χρόνος για επιβουλές.

Σε αυτό το αποτέλεσμα αποβλέπει τόσο η επιβολή μεγάλων φόρων, η απορρόφηση των περιουσιών των πολιτών, όσο και η κατασκευή μεγάλων έργων που εξαντλούν τα δημόσια οικονομικά...».

Αριστοτέλης

Πολιτικά

Link to comment
Share on other sites

«Επιδίωξη της τυραννίας είναι να πτωχεύσουν οι πολίτες, αφ' ενός για να συντηρείται με τα χρήματά τους η φρουρά του καθεστώτος και αφ' ετέρου για να...

είναι απασχολημένοι οι πολίτες και να μην τους μένει χρόνος για επιβουλές.

Σε αυτό το αποτέλεσμα αποβλέπει τόσο η επιβολή μεγάλων φόρων, η απορρόφηση των περιουσιών των πολιτών, όσο και η κατασκευή μεγάλων έργων που εξαντλούν τα δημόσια οικονομικά...».

Αριστοτέλης

Πολιτικά

Εκτός αν υπονοείς πως 1 χρόνο πρίν η πλειοψηφία επέλεξε την τυρανία έναντι της δημοκρατίας.

...βλέπεις το ''μειονέκτημα'' της δημοκρατίας είναι πως αυτή δεν γίνεται να επιβληθεί. Απαξ λοιπόν ο κόσμος ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ, τότε προς τί το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός ??

Link to comment
Share on other sites

Δημοκρατία κατ'όνομα μόνο...

Είμαι έτοιμος να συμφωνήσω, αν μου δείξεις σε ποιό σημείο η βούληση της λαικής κυριαρχίας αποστερήθηκε.

Και μη μου πείς για την τρομοκράτηση / χειραγώγηση των ΜΜΕ. Όσοι δεν είναι έτοιμοι να πολεμήσουν για την δημοκρατία, ή να επιβάλλουν την θέλησή τους, προφανώς δεν την αξίζουν.

Ασε που αυτό το ''ξεγελάστηκαν'' πάντα μου φέρνει στο μυαλό το παρακάτω:

Τρεις ομοφυλόφιλοι διηγούνται στον Μικρούτσικο πώς τους συνέβη. “Εγώ”,

λέει ο πρώτος, “από τότε που θυμάμαι τον εαυτό

μου, τα αγόρια μου άρεσαν…”. “Εμένα”, λέει ο άλλος, “μου έτυχε μία

ερωτική απογοήτευση όταν ήμουν στην εφηβεία, με

παρηγόρησε ένας συμμαθητής μου κι από τότε…”. “Εγώ”, λέει και ο

τρίτος, “έγινα από ατύχημα. Όταν ήμουν έντεκα χρονών,

ήμουν στο περιβόλι του θείου μου, σκυμμένος στις ντομάτες και ξαφνικά

ήρθε ένας βοσκός και εκεί που καθόμουνα, τσουπ, μου

τον φόρεσε…”. “Καλά”, ρωτάει ο Μικρούτσικος, “κι εσείς δεν

αντιδράσατε?”. “Κοιτάξτε”, λέει ο τύπος, “προσπάθησα να του

ξεφύγω, αλλά πώς να τρέξω στα χωράφια με… κάτι γόβες νααα?”.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να συμφωνήσω, αν μου δείξεις σε ποιό σημείο η βούληση της λαικής κυριαρχίας αποστερήθηκε.

Κατάλυση του Συντάγματος κατ'επανάληψη σε καλύπτει;

Όταν το ίδιο το ΣτΕ αποφασίζει ότι ένας νόμος είναι αντισυνταγματικός αλλά τον αποδέχεται για Χ λόγους, σου αρκεί;

Πλάκα μας κάνεις τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημοκρατια δεν ειναι καθε 4 χρονια να πας στην καλπη και να επιλεγεις (εστω) τον καταλληλοτερο. ΑΝ υποθεσουμε οτι υπαρχει αυτος στο pool των πολιτικων μας.

Δημοκρατια ειναι να συμμετεχεις σε ΤΑΚΤΙΚΗ βαση. Και το κυριοτερο να σε ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ να το κανεις αυτο. Οταν στην πορεια των 4 χρονων αυτος που επελεξες βλεπει οτι μπαγλαμιζεται και μαλιστα στο ποσοστο που αναφερει ο Wizzy, ΔΕΝ εισαι δημοκρατης αν πεις "E νταξει μωρε... αυτους εχουμε, υπομονη σε 4 χρονια θα τους δειξω εγω.... προς το παρον σεβομαι την αποψη τους".

Αν το κρατος που ειχες (οχι σε αφηνε αλλα εστω) ΔΕΝ ΣΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕ να λες και να εκφραζεις την αποψη σου, θα σε εξεπλητε ποσο γρηγορα θα αλλαζε μυαλα ο κοσμος προς το καλυτερο. Και το κυριοτερο, θα σε εξεπλητε το ποσο γρηγορα θα βελτιωνοταν το pool των διαθεσιμων πολιτικων, αφου οντως ειναι ο καθρεφτης της κοινωνιας.

Αυτη τη στιγμη οποιοσδηποτε λεει κατι αντιθετο απο την κοινη γνωμη ειναι α) βαλτος, β) βλακας ή γ) μπαχαλακιας. Δεν παει ετσι.

Δεν ξερω σε ποιο "βιβλιο δημοκρατιας" εχεις διαβασει εσυ οτι η ανα 4ετια δημοκρατια ειναι το ιδιο με την αμεση δημοκρατια και οποιοσδηποτε λεει κατι αλλο ειναι φασιστας, μπαχαλακιας και γνωστος αγνωστος.

Το οτι δεν ασχολειται κανεις με την πολιτικη και ειναι ολοι βολεψακηδες δεν εχει να κανει με τον Αντρεα και τον Σαμαρα. Εχει να κανει με πολυ μεγαλυτερα και παγκοσμια "προβληματα".

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Δημοκρατια δεν ειναι καθε 4 χρονια να πας στην καλπη και να επιλεγεις (εστω) τον καταλληλοτερο. ΑΝ υποθεσουμε οτι υπαρχει αυτος στο pool των πολιτικων μας.

Δημοκρατια ειναι να συμμετεχεις σε ΤΑΚΤΙΚΗ βαση. Και το κυριοτερο να σε ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ να το κανεις αυτο. Οταν στην πορεια των 4 χρονων αυτος που επελεξες βλεπει οτι μπαγλαμιζεται και μαλιστα στο ποσοστο που αναφερει ο Wizzy, ΔΕΝ εισαι δημοκρατης αν πεις "E νταξει μωρε... αυτους εχουμε, υπομονη σε 4 χρονια θα τους δειξω εγω.... προς το παρον σεβομαι την αποψη τους".

Αν το κρατος που ειχες (οχι σε αφηνε αλλα εστω) ΔΕΝ ΣΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕ να λες και να εκφραζεις την αποψη σου, θα σε εξεπλητε ποσο γρηγορα θα αλλαζε μυαλα ο κοσμος προς το καλυτερο. Και το κυριοτερο, θα σε εξεπλητε το ποσο γρηγορα θα βελτιωνοταν το pool των διαθεσιμων πολιτικων, αφου οντως ειναι ο καθρεφτης της κοινωνιας.

Η γνωστή διακιολογία....

Αντε λοιπόν να δώσω την γνωστή απάντηση ξανά:

Αυτό που βιώνουμε σήμερα δεν γεννήθηκε χτές. Τους πήρε ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.

Αυτό που γινόταν όμως ήταν, το πολιτικό σύστημα να εισπράττει την ανοχή και σε πολές περιπτώσεις την ανοιχτή υποστήριξη του εκλογικού σώματος.

Κάτι σαν τον βάτραχο στην κατσαρόλα.

Μήπως μπορείς να μου πείς ΠΟΣΕΣ πορείες/διαμαρτυρίες/απεργίες/ οτιδήποτε έγιναν όταν π.χ. ψηφιζόταν ο νόμος περί ευθύνης υπουργών ??? Υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ τέτοια παραδείγματα.

Και επειδή μιλάς για άμεση δημοκρατία.... ΠΟΙΑΝΟΥ ΕΥΘΥΝΗ ΗΤΑΝ να ασχολείται /ενημερώνεται με / για τα κοινά ??? Απο το χεράκι τους τραβολογούσαν ??

Η δική μου άποψη είναι πως μόνοι μας απωλέσαμε την δημοκρατία. Και αυτό θα γίνεται φανερό κάθε μέρα πια.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι πως μόνοι μας απωλέσαμε την δημοκρατία. Και αυτό θα γίνεται φανερό κάθε μέρα πια.

Δεν είχαμε ποτέ δημοκρατία.

Εκλεγμένη ολιγαρχία είναι το πολίτευμά μας.

Δημοκρατία είναι προτού μπούμε στο μνημόνιο να μου πούνε:

Σωτήρη, γουστάρεις το μνημόνιο να κρατήσεις τις καταθέσεις σου να ζεις άνεργος 10 χρόνια μέχρι να ορθοποδήσουμε ή προτιμάς να χάσεις τις καταθέσεις σου και να δουλεύεις αυτά τα 10 χρόνια έχοντας τη δυνατότητα να ζήσεις?

Το πρώτο κ. Σαμαρά, να κάθομαι θέλω.

Το να μου λένε μας ψήφισες άρα αποφασίζουμε για σένα, είναι κατ'επίφασιν δημοκρατία.

Εκλεγμένη ολιγαρχία ή δημοκρατία δια αντιπροσώπων, πές το όπως θες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαμε ποτέ δημοκρατία.

Το να μου λένε μας ψήφισες άρα αποφασίζουμε για σένα, είναι κατ'επίφασιν δημοκρατία.

Εκλεγμένη ολιγαρχία ή δημοκρατία δια αντιπροσώπων, πές το όπως θες!

Θα το πώ ακριβώς όπως το λέει το Συνταγμα:

Προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία.

Και αυτοί που μου λένε για ολιγαρχίες και τα λοιπά, ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙΣΕΙ πως το επίπεδο του κόσμου είναι τέτοιο που να του αξίζει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

...Εκτός βέβαια, και αν την θέλεις τη δημοκρατία (όπως την οραματίζεσαι) χάρισμα.

Ασε που δεν ξέρω τι σόι δημοκρατία είναι αυτή που θέλεις, όταν δεν στηρίζεται στην ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ της βούλησης του κόσμου. Πιο πολύ για ολιγαρχία το κόβω, που αγωνίζεται να αντικαταστήσει μια άλλη (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.