Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

για να καταλάβω... [MENTION=1167]colt3003[/MENTION] & [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] συμφωνήσατε σε πολιτικά; Έστω και σε 2 προτάσεις;

Ξέρω 'γω? Έτσι φαίνεται, αλλά κάτσε να διαφωνήσω σε κάτι, για τα προσχήματα.

Μην μπερδευεσαι και μην μπερδεύεις. ΟΛΑ τα κομματα ξεκινάνε απο μηδενική βάση για να μπούνε στη Βουλή. Η επιλογή του κόσμου είναι αυτή που καθορίζει ποιός θα μπεί.

Λάθος, η προβολή μετράει άπειρα, τα μισά κόμματα τα πρωτοείδα όταν έφτιαχνα τα ψηφοδέλτια σαν εκλογικός αντιπρόσωπος, και μιλάμε για την εποχή του Internet. Το '80 σιγά μην ήξερε ο βοσκός που είχε δει μόνο τον Ανδρέα, τι άλλο κατεβαίνει στις εκλογές.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ - INFOWAR

Έχει γίνει πλέον συνήθεια για τον λεγόμενο κεντρώο χώρο, δηλαδή τα δυο κόμματα που κυβερνούν την Ελλάδα σχεδόν αδιάλειπτα από το τέλος της δικτατορίας, να επιτίθενται με μίσος σε όποιον φωνάζει το σύνθημα ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ.

Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, ο οποίος σε μια προσπάθεια να δικαιολογήσει το φασιστικό ξέσπασμα της Χρυσής Αυγής στη Βουλή, έκανε πριν από μερικές ημέρες το παρακάτω σχόλιο: “Όταν κάποιος μιλάει για ΕΑΜ – ΕΛΑΣ – ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ, τότε θα ακούσει και το εξίσου απαράδεκτο για τον Γράμμο και το Βίτσι”.

Στόχος αυτών των τοποθετήσεων είναι οι δυνάμεις των Ελλήνων, που αντιστάθηκαν στους κατακτητές να ταυτιστούν με τη ναζιστική πολεμική μηχανή και τους συνεργάτες της. Οι δωσίλογοι της κατοχής γίνονται ένα με τους ανθρώπους που πολεμούσαν για την ελευθερία της πατρίδας τους. Η κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας (υπό τις διαταγές της οποίας κινούνταν ο ΕΛΑΣ στο Μελιγαλά) συγκρίνεται με τους γερμανοτσολιάδες.

Προφανώς σε μια μάχη όπως αυτή του Μελιγαλά σκοτώθηκαν και στις δυο πλευρές και άνθρωποι που δεν έφταιγαν σε τίποτα. Αυτή είναι η φρίκη του πολέμου. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μπορούμε να αφαιρέσουμε το περιστατικό από το ιστορικό του πλαίσιο και να ξεχάσουμε ότι ήταν μια από τις μεγαλύτερες μάχες ανάμεσα στους ανθρώπους που απελευθέρωσαν την Ελλάδα και στους συνεργάτες των Ναζί.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, η προβολή μετράει άπειρα, τα μισά κόμματα τα πρωτοείδα όταν έφτιαχνα τα ψηφοδέλτια σαν εκλογικός αντιπρόσωπος, και μιλάμε για την εποχή του Internet. Το '80 σιγά μην ήξερε ο βοσκός που είχε δει μόνο τον Ανδρέα, τι άλλο κατεβαίνει στις εκλογές.

Το 1980 υπήρχαν μονο 2 κρατκά κανάλια (ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ) και οι διαφημίσεις των κομμάτων δεν ήταν το τσίρκο που απολαμβάνουμε σήμερα. Ωστόσο το ζήτημα δεν είναι ΠΟΙΟΣ προβάλλοταν, αλλά ΓΙΑΤΙ ο ''κυρίαρχος λαός'' δεν τον έστελνε σπίτι του την επαύριο της διαπίστωσης πως εξαπατήθηκε. Ισως η απάντηση να δίδεται παρακάτω:

Ποιος είδε κράτος λιγοστό

σ' όλη τη γη μοναδικό,

εκατό να εξοδεύει

και πενήντα να μαζεύει;

Να τρέφει όλους τους αργούς,

νά 'χει επτά Πρωθυπουργούς,

ταμείο δίχως χρήματα

και δόξης τόσα μνήματα;

Νά 'χει κλητήρες για φρουρά

και να σε κλέβουν φανερά,

κι ενώ αυτοί σε κλέβουνε

τον κλέφτη να γυρεύουνε;

Όλα σ' αυτή τη γη μασκαρευτήκαν

ονείρατα, ελπίδες και σκοποί,

οι μούρες μας μουτσούνες εγινήκαν

δεν ξέρομε τί λέγεται ντροπή.

Σπαθί αντίληψη, μυαλό ξεφτέρι,

κάτι μισόμαθε κι όλα τα ξέρει.

Κι από προσπάππου κι από παππού

συγχρόνως μπούφος και αλεπού.

Θέλει ακόμα -κι αυτό είναι ωραίο-

να παριστάνει τον ευρωπαίο.

Στα δυό φορώντας τα πόδια που 'χει

στο 'να λουστρίνι, στ' άλλο τσαρούχι.

Σουλούπι, μπόϊ, μικρομεσαίο,

ύφος του γόη, ψευτομοιραίο.

Λίγο κατσούφης, λίγο γκρινιάρης,

λίγο μαγκούφης, λίγο μουρντάρης.

Και ψωμοτύρι και για καφέ

το «δε βαρυέσαι» κι «ωχ αδερφέ».

Ωσάν πολίτης, σκυφτός ραγιάς

σαν πιάσει πόστο: δερβέναγάς.

Δυστυχία σου, Ελλάς,

με τα τέκνα που γεννάς!

Ώ Ελλάς, ηρώων χώρα,

τί γαϊδάρους βγάζεις τώρα;

Γεώργιος Σουρής (1853-1919)

Link to comment
Share on other sites

βλέπει κανείς πως το 1974 υπήρχαν 11 κόμματα. Εκτοτε σε κάθε αναμέτρηση, όλο και περισσότερα. Οι σημερινοί 60ρηδες που έζησαν ΟΛΕΣ τις εκλογές απο τότε μέχρι και σήμερα είχαν επιλογές.

Πας σε χωράφια που η ερώτηση είναι τι ψήφιζαν οι γονείς σου.

Κάνε την ερώτηση αυτή στους δικούς σου, τι ψήφιζαν?

Εμένα οι γονείς μου όντας αριστεροί (μη προσκείμενοι) ψήφιζαν ΚΚΕ, ΚΚΕ εσωτερικού και Συνασπισμό και πιθανώς το 81 και το 93 ΠΑΣΟΚ. Ο πατέρας μου δε παίζει να είχε ρίξει και Λεβέντη και -στα τελευταία χρόνια- ΛΑΟΣ, αφού ούτως ή άλλως ότι και να ψήφιζε τα ίδια γίνονταν.

Είναι θεωρώ λάθος αντίληψη να ρίχνεις όλα τα σφάλματα στο ΠΑΣΟΚ όπως κάνουν πολλές φυλλάδες και να λες η πολιτική από το 81 ήταν καταστροφική.

Δηλαδή πριν το 81 είμασταν Ελβετία? Τόσο καλός ήταν αυτός ο Καραμανλής? Μήπως υπήρχε κάποιο ... παρασύνθημα που έχει χαθεί στο βάθος του χρόνου? Και το παρασύνθημα αυτό είναι η υποστήριξη στην κατεστημένη ολιγαρχία. Το ΠΑΣΟΚ θεωρώ προσπάθησε να βάλει πιο πολλούς στην ολιγαρχία και να ανεβάσει τη μεσαία τάξη, πολιτική που στην ιδέα της ήταν σωστή. Τώρα το αν το πέτυχε με δάνεια και με ξένα κόλυβα αυτό είναι άλλο θέμα, για να μαζεύει το ΠΑΣΟΚ όμως 100.000 κόσμου το 81 προφανώς υπήρχε κάποιο ... θεματάκι, και πίστεψέ με, δεν νομίζω ότι όλοι ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ για την προσωπική τους βόλεψη, αντίθετα η ΝΔ είχε ήδη εγκατεστημένο κρατικό μηχανισμό.

Σε μια μιζέρια και κατάθλιψη, πιστεύω ότι πολύς κόσμος είδε το όραμα και τον αέρα της αλλαγής. Αποδείχθηκε εκ των υστέρων ότι ο αέρας της αλλαγής ήταν τσουνάμι της μίζας, αλλά αυτό οφείλεται και στην ποιότητα των ανθρώπων που πλαισίωναν τον κορμό του κόμματος (π.χ. Άκης).

Ακριβώς το ίδιο χαρτί παίζει σήμερα ο Τσίπρας και γι' αυτό πουλάει, προσπαθεί να πουλήσει όραμα σε έναν κατεστραμμένο οικονομικά (από την ανεργία και τις μειώσεις μισθών) λαό. Όσο και ορθολογιστικά να φαίνονται σε κάποιους αυτά που λέει ο Σαμαράς, το όραμα και η αλλαγή πάντα θα πουλάνε σε μεγάλη μερίδα του κόσμου.

Το πρόβλημα όμως με αυτό το χαρτί είναι ότι μπορεί να σε κάψει, και αν φανείς υποδεέστερος των περιστάσεων (όπως ο Γιωργάκης) θα πας για φούντο. Ο μεν Σύριζα βέβαια παίζει εκ του ασφαλούς, τι είχαμε, τι χάσαμε, 3% ήταν μια ζωή, το ΠΑΣΟΚ απ'την άλλη σβήστηκε απ'το χάρτη οριστικά (κάτι θετικό πλέον, και απορώ με το 7% που εξακολουθεί να τους στηρίζει και να τους φυλάει τα χέρια).

my2c σε όσους κράζουν αποκλειστικά το ΠΑΣΟΚ αφήνοντας τη Ν.Δ. στο απυρόβλητο και βγάζοντας τον -αντιπαθέστατο και ξεπουλημένο σε ό,τι συμφέρον υπάρχει- Μητσοτάκη τον υπέρτατο ηγέτη της μεταπολίτευσης.

Προσωπικά τους κράζω και τους 2 εξίσου.

Link to comment
Share on other sites

Πας σε χωράφια που η ερώτηση είναι τι ψήφιζαν οι γονείς σου.

Κάνε την ερώτηση αυτή στους δικούς σου, τι ψήφιζαν?

Εμένα οι γονείς μου όντας αριστεροί (μη προσκείμενοι) ψήφιζαν ΚΚΕ, ΚΚΕ εσωτερικού και Συνασπισμό και πιθανώς το 81 και το 93 ΠΑΣΟΚ. Ο πατέρας μου δε παίζει να είχε ρίξει και Λεβέντη και -στα τελευταία χρόνια- ΛΑΟΣ, αφού ούτως ή άλλως ότι και να ψήφιζε τα ίδια γίνονταν.

Είναι θεωρώ λάθος αντίληψη να ρίχνεις όλα τα σφάλματα στο ΠΑΣΟΚ όπως κάνουν πολλές φυλλάδες και να λες η πολιτική από το 81 ήταν καταστροφική.

Δηλαδή πριν το 81 είμασταν Ελβετία? Τόσο καλός ήταν αυτός ο Καραμανλής? Μήπως υπήρχε κάποιο ... παρασύνθημα που έχει χαθεί στο βάθος του χρόνου? Και το παρασύνθημα αυτό είναι η υποστήριξη στην κατεστημένη ολιγαρχία. Το ΠΑΣΟΚ θεωρώ προσπάθησε να βάλει πιο πολλούς στην ολιγαρχία και να ανεβάσει τη μεσαία τάξη, πολιτική που στην ιδέα της ήταν σωστή. Τώρα το αν το πέτυχε με δάνεια και με ξένα κόλυβα αυτό είναι άλλο θέμα, για να μαζεύει το ΠΑΣΟΚ όμως 100.000 κόσμου το 81 προφανώς υπήρχε κάποιο ... θεματάκι, και πίστεψέ με, δεν νομίζω ότι όλοι ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ για την προσωπική τους βόλεψη, αντίθετα η ΝΔ είχε ήδη εγκατεστημένο κρατικό μηχανισμό.

Σε μια μιζέρια και κατάθλιψη, πιστεύω ότι πολύς κόσμος είδε το όραμα και τον αέρα της αλλαγής. Αποδείχθηκε εκ των υστέρων ότι ο αέρας της αλλαγής ήταν τσουνάμι της μίζας, αλλά αυτό οφείλεται και στην ποιότητα των ανθρώπων που πλαισίωναν τον κορμό του κόμματος (π.χ. Άκης).

Ακριβώς το ίδιο χαρτί παίζει σήμερα ο Τσίπρας και γι' αυτό πουλάει, προσπαθεί να πουλήσει όραμα σε έναν κατεστραμμένο οικονομικά (από την ανεργία και τις μειώσεις μισθών) λαό. Όσο και ορθολογιστικά να φαίνονται σε κάποιους αυτά που λέει ο Σαμαράς, το όραμα και η αλλαγή πάντα θα πουλάνε σε μεγάλη μερίδα του κόσμου.

Το πρόβλημα όμως με αυτό το χαρτί είναι ότι μπορεί να σε κάψει, και αν φανείς υποδεέστερος των περιστάσεων (όπως ο Γιωργάκης) θα πας για φούντο. Ο μεν Σύριζα βέβαια παίζει εκ του ασφαλούς, τι είχαμε, τι χάσαμε, 3% ήταν μια ζωή, το ΠΑΣΟΚ απ'την άλλη σβήστηκε απ'το χάρτη οριστικά (κάτι θετικό πλέον, και απορώ με το 7% που εξακολουθεί να τους στηρίζει και να τους φυλάει τα χέρια).

my2c σε όσους κράζουν αποκλειστικά το ΠΑΣΟΚ αφήνοντας τη Ν.Δ. στο απυρόβλητο και βγάζοντας τον -αντιπαθέστατο και ξεπουλημένο σε ό,τι συμφέρον υπάρχει- Μητσοτάκη τον υπέρτατο ηγέτη της μεταπολίτευσης.

Προσωπικά τους κράζω και τους 2 εξίσου.

Κάπου μάλλον δεν πρόσεξες πως τα έχωνα ομοίως και στους 2. Αλλωστε στο παρόν θρέντ ανέβασα αυτό το λινκ και αυτόματα χαρακτηρίστηκα ως πολέμιος της ΝΔ και μόνο. Δεν ξέρω πως μπορώ να γίνω σαφέστερος σε αυτό που λέω: Την μεγαλύτερη ευθύνη την φέρει ο κόσμος που τους έδινε δύναμη, κατ’ εξακολούθηση, αδιαφορώντας για το τι έπρατταν. ΑΥΤΟ είναι το έγκλημα που πληρώνουμε τωρα. Δεν έχει να κάνει μόνο με το πασοκ ή μονο με τη νδ ή μονο με το κκε (για όσο συγκυβέρνησε). Και οι 3 τελικώς ήταν κατά πολύ κατώτεροι των περιστάσεων, και ουδέποτε κρίθηκαν επι αυτού, απο αυτούς που ήταν επιφορτισμένοι με αυτό το καθήκον.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά του Πειραιά και το συρτάκι ντανς... - www.capital.gr

Η Σιγκαπούρη των 704 τετραγωνικών χιλιομέτρων και των 4,5 εκατ. κατοίκων μετατρέπεται στο δεύτερο ναυτιλιακό κέντρο μετά το Λονδίνο. Ο Πειραιάς της ιστορικά πρωτοπόρου ελληνικής ναυτιλίας παραμένει γνωστός μόνο από το τραγούδι «τα παιδιά του Πειραιά». Γιατί εμείς καταστρέφουμε τα κέντρα οικονομικής μας ανάπτυξης για να γίνουμε γκαρσόνια και μετανάστες. Μόνο αυτό μπορούμε. Τίποτε άλλο.

Πω πω..... Απο τι εκμεταλλευτές γλιτώνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά του Πειραιά και το συρτάκι ντανς... - www.capital.gr

Πω πω..... Απο τι εκμεταλλευτές γλιτώνουμε....

Έλεος ! Ότι ηλιθιότητα διαβάσεις στο διαδίκτυο μας την ποστάρεις.

Μπούρδες είναι όλα όσα γράφει αλλά εδώ έχει περάσει στην επιστημονική φαντασία!

Τον ένα μάλιστα, τον Ανδρεάδη, του δώσαμε και αποζημίωση από τα λεφτά του υπερήφανου Έλληνα φορολογούμενου 7 δισ. δραχμές.

Τον άλλο, τον Περατικό, μόλις τόλμησε να αγοράσει κρατικό ναυπηγείο βάλαμε τους «ήρωες» της συμμορίας της 17 Νοέμβρη και του φάγανε τον γιο...

Τους ίδιους συμμορίτες βάλαμε να φάνε και τον Βαρδινογιάννη αλλά δεν τα καταφέρανε...

Τον άλλο τον Νιάρχο τον ξεφωνήσαμε ως ληστή και ξεκουμπίστηκε από τον Σκαραμαγκά.

Έτσι μπορέσαμε και παραδώσαμε το ναυπηγείο λάφυρο στους Έλληνες πολιτικούς...

Link to comment
Share on other sites

^^ Οπαδός της Ελληνικής Σοβιετίας ε ? Κατανοώ τον πόνο σου.

Πες μας και πως έγιναν τα πράγματα αν όχι έτσι. Ζεί ο Περατικός ή δεν πήγανε να φάνε τον Βαρδινογιάννη ??

Link to comment
Share on other sites

Για ρώτα όμως και τους Σιγκαπουριανούς πως τα βλέπουν όλα αυτά; Είναι ευχαριστημένοι; Ο απλός λαός ωφελήθηκε; Ευημερούν;

Δεν νομίζω.:)

Η Ελληνική ταινία " Καλώς ήρθε το δολλάριο " ήταν τελικά προφητική.

Δεν θα ήθελα η χώρα μου να είναι ένα απέραντο ξενοδοχείο, μια απέραντη ταβέρνα, ένα απέραντο πορνείο για να ξεσκάνε οι μαφιόζοι , ούτε να καταντήσουμε προορισμός σεξουαλικού τουρισμού, στυλ πρώην Ανατολικών χωρών. Ήδη αρκετά μέρη το καλοκαίρι είναι " τουριστικά γκέτο "

Ας μας βοηθήσουνε να σταθούμε στα πόδια μας και να αρχίσουμε να παράγουμε κάτι πρωτογενώς , όχι να κάνουν τις μπίζνες τα ξένα κοράκια με 400 Ευρώ μισθό και να λέμε και ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Franky_stein
Link to comment
Share on other sites

Η 17 Νοέμβρη έκανε τους φόνους εε;

Αυτούς που είδες στο δικαστήριο θα τους προσλάμβανες εσύ για πιστολάδες και θα έστηνες οργάνωση !

Εσύ και ο Ιουστινιανός τέτοια διορατικότητα σε συνεργάτες : P

ΥΓ Δολοφόνος είναι ο Νιάρχος και δεν τον άγγιξε κανείς.

Τον ξεφωνήσαμε ως ληστή λέει το παπαγαλάκι, αντί να πει ότι έπρεπε να τον κλίσουν ισόβια για φόνο!

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Για ρώτα όμως και τους Σιγκαπουριανούς πως τα βλέπουν όλα αυτά; Είναι ευχαριστημένοι; Ο απλός λαός ωφελήθηκε; Ευημερούν;

Δεν νομίζω.:)

Ε.... εγώ λέω να ευημερούν κομματάκι...

Η Ελληνική ταινία " Καλώς ήρθε το δολλάριο " ήταν τελικά προφητική.

Δεν θα ήθελα η χώρα μου να είναι ένα απέραντο ξενοδοχείο, μια απέραντη ταβέρνα, ένα απέραντο πορνείο για να ξεσκάνε οι μαφιόζοι , ούτε να καταντήσουμε προορισμός σεξουαλιστικού τουρισμού. Ήδη αρκετά μέρη το καλοκαίρι είναι " τουριστικά γκέτο "

Ας μας βοηθήσουνε να σταθούμε στα πόδια μας και να αρχίσουμε να παράγουμε κάτι πρωτογενώς , όχι να κάνουν τις μπίζνες τα ξένα κοράκια με 400 Ευρώ μισθό και να λέμε και ευχαριστώ.

Είναι η απο τις αγαπημένες μου ταινίες !!

Βέβαια η παρομοίωση σου δεν είναι απόλυτα ακριβής. Το να βρίσκεσαι σαν χώρα στην πρώτη θέση στο κόσμο στη ναυτιλία, δεν συνεπάγεται πως τα λιμάνια σου βρίθουν πορνείων για νταβρατισμένους ναυτες. Πρωτίστως σημαίνει πως ένας σεβαστός αριθμός κατοίκων στη χώρα προσπορίζονται απο το επάγγελμα του ναυτικού, όπως συνέβαινε, αλλά ο αριθμός τους βαίνει μειούμενος. Επίσης δεκάδες κλάδοι γύρω απο τη ναυτιλία ανθούν. Εδώ έκλεισε μέχρι και ο Νηογνώμονας. Και ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν θα μπορούσαμε να έχουμε απο τα πιο ισχυρά ναυπηγεία στον κόσμο (εκτός και αν η Νορβηγία, η Κορέα και η Ιαπωνία π.χ. είναι φτηνές χώρες και τα εργατικά τους κόστη αστεία). Αυτά όμως δεν γίνεται να τα περιμένεις απο το δημόσιο. Και φυσικά δεν γίνεται να ζητάς και να λαμβάνεις την εξουσία τάζοντας στους εργατοπατεράδες του λιμανιού (μερικούς βολεμένους όντας παντρεμένοι με κόρες καραβοκυραίων), πως δεν θα αφήσεις την cosco να κάνει δουλειά στο λιμάνι. Αυτά δεν είναι καπιταλισμός. Είναι καραγκιοζιλίκια, και οποιοσδήποτε εχέφρων επενδυτής δεν θα έρθει ποτέ προς τα δω. Μόνο κάτι αεριτζήδες θα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η 17 Νοέμβρη έκανε τους φόνους εε;

Αυτούς που είδες στο δικαστήριο θα τους προσλάμβανες εσύ για πιστολάδες και θα έστηνες οργάνωση !

Εσύ και ο Ιουστινιανός τέτοια διορατικότητα σε συνεργάτες : P

Χάνεις το νόημα και δεν καταλαβαίνω γιατί.

Η ουσία είναι πως ανεξάρτητα απο το ποιος μεθόδευσε αυτές τις ενέργειες, το αποτέλεσμα επήλθε.

Εσύ λίγα ποστ πιο πάνω μου έλεγες πως θέλεις να δουλέψει ο καπιταλισμός. Τί έγινε τώρα ?? άλλαξες γνώμη ??

ΥΓ Δολοφόνος είναι ο Νιάρχος και δεν τον άγγιξε κανείς.

Τον ξεφωνήσαμε ως ληστή λέει το παπαγαλάκι, αντί να πει ότι έπρεπε να τον κλίσουν ισόβια για φόνο!

Εφόσον δεν έχω απέναντί μου έναν αυτόπτη μάρτυρα, θα μου επιτρέψεις να δώσω περισσότερο βάρος στην απόφαση του δικαστηρίου.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου ένα off topic και τέλος. Απλώς κάτι μου βρωμάει στην όλη υπόθεση.

Το πολίτευμα της Σιγκαπούρης είναι

κοινοβουλευτική δημοκρατία. Η εκτελεστική εξουσία ασκείται από του Υπουργικό Συμβούλιο, του οποίου ηγείται ο πρωθυπουργός. Αρχηγός του κράτους είναι ο Πρόεδρος της Σιγκαπούρης. Το αξίωμα είναι κυρίως εθιμοτυπικό και έχει περιορισμένες εξουσίες. Προβλέπεται η απ' ευθείας εκλογή του από το λαό, αλλά μέχρι στιγμής σε όλες τις εκλογές εκτός από μία (το 1993) υπήρχε μόνο ένας υποψήφιος.

Η πολιτική στη Σιγκαπούρη ελέγχεται από ένα κόμμα, το Λαϊκό Κόμμα Δράσης (People's Action Party - PAP) από τότε που κέρδισε την ανεξαρτησία της. Ως αποτέλεσμα, ξένοι πολιτικοί αναλυτές και πολλά κόμματα της αντιπολίτευσης θεωρούν ότι η Σιγκαπούρη είναι στην ουσία ένα μονοκομματικό κράτος. Στις εκλογές δεν υπάρχει νοθεία αλλά το PAP κατηγορείται ότι εκμεταλλεύεται το πολιτικό σύστημα προς όφελος του, ότι ασκεί λογοκρισία και περιορίζει την αντιπολίτευση. Οι επικριτές του PAP ισχυρίζονται ότι το δικαστικό σύστημα μεροληπτεί υπέρ της κυβέρνησης και ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός των εξουσιών. Στις βουλευτικές εκλογές που διεξήχθησαν στις 6 Μαΐου του 2006 το κυβερνών κόμμα PAP κέρδισε 82 έδρες επί συνόλου 84 στο κοινοβούλιο.

Όλα τα μέσα ενημέρωσης στη Σιγκαπούρη, έντυπα και ηλεκτρονικά, ελέγχονται έμμεσα ή άμεσα από την κυβέρνηση. Στη χώρα λειτουργούν 7 τηλεοπτικά κανάλια και 14 ραδιοφωνικοί σταθμοί. Απαγορεύεται η κατοχή δορυφορικών δεκτών που μπορούν να λαμβάνουν μη εγκεκριμένο σήμα από το εξωτερικό. Συνολικά κυκλοφορούν 16 εφημερίδες που εκπροσωπούν και τις τέσσερις επίσημες γλώσσες. Η μεγαλύτερη σε κυκλοφορία εφημερίδα είναι η καθημερινή, αγγλόφωνη The Straits Times.

Για τα υπόλοιπα του φίλου παραπάνω πάντα υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος.

Έγινε επεξεργασία από Franky_stein
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μέσα ενημέρωσης στη Σιγκαπούρη, έντυπα και ηλεκτρονικά, ελέγχονται έμμεσα ή άμεσα από την κυβέρνηση. Στη χώρα λειτουργούν 7 τηλεοπτικά κανάλια και 14 ραδιοφωνικοί σταθμοί. Απαγορεύεται η κατοχή δορυφορικών δεκτών που μπορούν να λαμβάνουν μη εγκεκριμένο σήμα από το εξωτερικό. Συνολικά κυκλοφορούν 16 εφημερίδες που εκπροσωπούν και τις τέσσερις επίσημες γλώσσες. Η μεγαλύτερη σε κυκλοφορία εφημερίδα είναι η καθημερινή, αγγλόφωνη The Straits Times.

Το υπογραμμίζεις λες και είναι πρωτοφανές. Αυτό συμβαίνει και σε δημοκρατίες τόσο στην Ευρώπη όσο και στην απέναντι πλευρά του Ατλαντικού (αμέρικα και όχι μόνο). Το ζητούμενο στην κουβέντα μας είναι πως έχουν ΤΡΙΠΛΑΣΙΟ ΑΕΠ απο εμάς, και τους το έχει προσφέρει κατά βάση η ναυτιλία.

Link to comment
Share on other sites

Το υπογραμμίζεις λες και είναι πρωτοφανές. Αυτό συμβαίνει και σε δημοκρατίες τόσο στην Ευρώπη όσο και στην απέναντι πλευρά του Ατλαντικού (αμέρικα και όχι μόνο). Το ζητούμενο στην κουβέντα μας είναι πως έχουν ΤΡΙΠΛΑΣΙΟ ΑΕΠ απο εμάς, και τους το έχει προσφέρει κατά βάση η ναυτιλία.

Εμένα πάντως μου θυμίζει περισσότερο Βόρειο Κορέα παρά Ευρώπη . Δεν νομίζω στην Ελλάδα να σου απαγορεύει κανένας να βλέπεις ότι θέλεις στην δορυφορική σου.

Αλλά επειδή είμαστε off topic τα προβλήματά τους ας τα λύσουν αυτοί. Ας το σταματήσουμε εδώ περί Σιγκαπούρης, ε ;; :)

Link to comment
Share on other sites

Χάνεις το νόημα και δεν καταλαβαίνω γιατί.

Η ουσία είναι πως ανεξάρτητα απο το ποιος μεθόδευσε αυτές τις ενέργειες, το αποτέλεσμα επήλθε.

Εσύ λίγα ποστ πιο πάνω μου έλεγες πως θέλεις να δουλέψει ο καπιταλισμός. Τί έγινε τώρα ?? άλλαξες γνώμη ??

Εφόσον δεν έχω απέναντί μου έναν αυτόπτη μάρτυρα, θα μου επιτρέψεις να δώσω περισσότερο βάρος στην απόφαση του δικαστηρίου.

Ε ναι αν δεν έχεις αυτόπτη μάρτυρα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος,

Τόσος κόσμος περνάει από τiς λεωφόρους τής Σπετσοπουλας.

Σίγουρα κάποιος περαστικός την σκότωσε στο ξύλο.

Καλά τρως κάτι μπουνιές από τα βαρβιτουρικά που σκοτώνουν!

Νταξ σύμπτωση και η Τίνα από βαρβιτουρικά και αυτή μόλις παντρεύτηκε τον Νιάρχο.

Ψιτ, με βούλευμα απαλλάχτηκε ; )

Αυτό που περιγράφεις τόσες σελίδες δεν είναι Σοβιετία και διάφορες νεολογισμηκές μπούρδες. Είναι ο καπιταλισμός της ολιγαρχίας στην χειρότερη του μορφή και αϊτοί οι άνθρωποι που αναφέρει το παπαγαλάκι σου τον συντηρούν μαζί με τα πολιτικά τσιράκια τους.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αν δεν έχεις αυτόπτη μάρτυρα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος,

Τόσος κόσμος περνάει από τiς λεωφόρους τής Σπετσοπουλας.

Σίγουρα κάποιος περαστικός την σκότωσε στο ξύλο.

Καλά τρως κάτι μπουνιές από τα βαρβιτουρικά που σκοτώνουν!

Νταξ σύμπτωση και η Τίνα από βαρβιτουρικά και αυτή μόλις παντρεύτηκε τον Νιάρχο.

Ψιτ, με βούλευμα απαλλάχτηκε ; )

Μάλιστα.... Και η Χριστίνα πήγε απο βαρβιτουρικά, καθώς και η Μέριλυν Μονρόε. Τυχαίο ???

Αντε να καταργήσουμε και το τεκμήριο αθωώτητας αφου δεν σου αρέσει.

Αυτό που περιγράφεις τόσες σελίδες δεν είναι Σοβιετία και διάφορες νεολογισμηκές μπούρδες. Είναι ο καπιταλισμός της ολιγαρχίας στην χειρότερη του μορφή και αϊτοί οι άνθρωποι που αναφέρει το παπαγαλάκι σου τον συντηρούν μαζί με τα πολιτικά τσιράκια τους.

Α ναι ?? και που ακριβώς παρακαλώ ο καπιταλισμός δεν δημιουργεί τελικά ολιγαρχίες ?? Αλλά εμείς εδώ είμαστε μάγκες ρε !! θα τα κλείσουμε όλα (δρόμους λιμάνια), θα κάνουμε κατάληψη στο μαγαζί του άλλου, (άκου εκει το καθήκι να κερδίζει...) Ρήμαξέ τους και στους φόρους... εχουν αυτοί (και άσε τους μαλάκες τους Ιρλανδούς να λένε). κλείσε τους και τη χρηματοδότηση, να ψωφήσουν οι παλιοπλούσιοι. Να φύγουνε να πάνε αλλού.

Ε αυτό κάνουνε ακόμα (εδώ και 30 χρόνια για να είμαστε ακριβείς). Τι θές τώρα ; ρέστα ;;

Τελικά όλος ο υπόλοιπος πλανήτης πρέπει να έχει πολλούς μακάκες.... Ακου εκεί να κρατάνε τους κολοσσούς σε βιομηχανία, εμπόριο, ναυτιλία, τουρισμό στις χώρες τους.... να θρέφουν δηλαδή ολιγάρχες. Να τους στείλουμε λίγο την Αλέκα τώρα που προλαβαίνει όντας συνταξιούχα, να τους κάνει κανένα σεμινάριο.

Εντιτ: Πάρτε το δίκανο να έρθουν άλλοι, ή στήστε ξόβεργες να μη φύγουν:

Θα φύγουν κι άλλοι!

Την αρχή την έκαναν η ΦΑΓΕ και η 3Ε. Την σκυτάλη πήρε χτες η Βιοχάλκο. Η μία μετά από την άλλη οι μεγάλες επιχειρήσεις της χώρας τα μαζεύουν και φεύγουν. Και περιμένουμε, στα σοβαρά, ότι θα έρθουν στην θέση τους άλλοι μεγάλοι παίκτες από το εξωτερικό; Η κυβέρνηση δεν έκρινε σωστά τις προειδοποιήσεις των 50 μεγάλων βιομηχανιών της χώρας. Ας ετοιμαστούν τώρα και για τα λουκέτα.

Η οικογένεια Στασινόπουλου προσπάθησε αρκετά για να μην χάσει ο Όμιλος στοιχεία της ελληνικότητάς του. Μίλησαν με στελέχη της κυβέρνησης και παρουσίασαν όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Εισέπραξαν μόνο υποσχέσεις. Αν δεν ελάμβαναν τώρα τα μέτρα τους, σε λίγο καιρό οι επιλογές τους θα ήταν ακόμη πιο περιορισμένες.

Ο "κρατικός μηχανισμός" όχι μόνο δεν έχει καταλάβει ακόμη το παραμικρό, αλλά χτες έψαχνε να βρει τρόπους για να "εξαναγκάσει" την εταιρεία να αλλάξει την απόφασή της. έψαχναν τα κιτάπια τους να βρουν αν έχει παραβιαστεί η χρηματιστηριακή νομοθεσία. Δεν έχουν καταλάβει ότι στο σύγχρονο παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον αυτές οι πρακτικές δεν έχουν τύχη.

Κι οι διοικήσεις των υπολοίπων 49 μεγάλων ενεργοβόρων εταιρειών βρίσκονται μπροστά σε ανάλογα διλλήματα με εκείνα της διοίκησης της Βιοχάλκο. Το ρεπορτάζ λέει ότι όσοι δεν μπορούν, λόγω μεγέθους, να ακολουθήσουν τις επιλογές της οικογένειας Στασινόπουλου, θα προχωρήσουν σε κλείσιμο των παραγωγικών τους μονάδων. Από το να δουλεύουν με ζημία, είναι προτιμότερο να μην δουλεύουν.

Αυτό που τους έχει εξοργίσει περισσότερο είναι το γεγονός ότι στις συναντήσεις τους με κυβερνητικούς παράγοντες δέχτηκαν υποσχέσεις ότι τα δίκαια αιτήματά τους θα τύχαιναν της άμεσης ικανοποίησής τους. Κι ήσαν οι ίδιοι μάρτυρες των εντολών που δόθηκαν σε υπηρεσιακούς παράγοντες προς αυτή την κατεύθυνση. Δεν χρειάστηκε να περάσει αρκετός καιρός για να διαπιστώσουν ότι έπεσαν θύματα κοροϊδίας.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι υπουργοί μας είναι ότι σε λίγο καιρό δεν θα έχει μείνει ούτε μία βιομηχανία σε αυτή την χώρα. Κι ότι οι ίδιοι θα είναι οι αποκλειστικοί υπεύθυνοι για το νέο αυτό μεγάλο κύμα αποβιομηχάνισης της Ελλάδας.

Είναι γνωστό ότι οι βιομηχανίες αυτές ζήτησαν μόνο να πληρώνουν το ρεύμα όσο και οι Ευρωπαίοι ανταγωνιστές. Ζήτησαν μόνο το αυτονόητο. Τα προβλήματά τους δεν είναι ίδια με εκείνα της 3Ε και της ΦΑΓΕ. Το κοινό τους πρόβλημα, όπως και όλων των ελληνικών επιχειρήσεων, είναι η έλλειψη ρευστότητας και η υψηλή (μέχρι εξαντλήσεως) φορολογία. Το επιπλέον πρόβλημα των ενεργοβόρων είναι ότι πληρώνουν το ρεύμα σε τιμή αυξημένη ως και 30% σε σχέση με τους Ευρωπαίους ανταγωνιστές τους. Δηλαδή, είναι από χέρι χαμένοι. Μπρος οι φόροι και πίσω τα σκληρά ενεργειακά λόμπι.

Κορυφαίος υπουργός ζητούσε από τους βιομήχανους να του υποδείξουν πώς το ελληνικό δημόσιο θα αντιστάθμιζε τα 200 εκατ. ευρώ που ήταν το κόστος των μέτρων που ζητούσαν οι βιομήχανοι. Νομίζουμε ότι έχει ήδη πάρει την απάντηση. Το συνολικό κόστος δεν θα είναι 200 εκατ. ευρώ, αλλά μερικά δισεκατομμύρια ευρώ. Μπορεί να το μεταφέρει, αν θέλει, και στην τρόικα...

Στις επόμενες εβδομάδες θα έχουμε κι άλλα δυσάρεστα νέα από αυτό το μέτωπο. Αυτά λέει το ρεπορτάζ. Μία ακόμη μεγάλη βιομηχανία ετοιμάζεται για να μεταφέρει την έδρα της στο εξωτερικό και κάποιες άλλες θα σταματήσουν την παραγωγική τους δραστηριότητα. Ας ετοιμαστούμε για μία αύξηση της ανεργίας κατά 200.000 ακόμη ανθρώπους. Τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν σε αυτή την φαρσοκωμωδία των τελευταίων μηνών με τις συναντήσεις κορυφής και τις κούφιες υποσχέσεις...

Θανάσης Μαυρίδης

...Για να μάθουν !!! οι παλιο-ολιγάρχες...

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμένο σε όσους πιστεύουν ότι εμείς φταίμε και ότι είμαστε εδώ λόγω ΠΑΣΟΚ-ΝΔ που ψηφίζαμε τα τελευταία 40 χρόνια. Υπάρχει μερίδιο ευθύνης, αλλά το σχέδιο είναι πολύ παλαιότερο και πολύ μεγαλύτερο.

Ρότσιλντ Εθνική Τράπεζα και "Ελληνικό" Κράτος | ΘΡΥΑΛΛΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.