Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Γιατί να υπάρχει δικαιοσύνη στον Δημόσιο τομέα ενώ δεν υπάρχει στον Ιδιωτικό; Εκεί δεν κοιτάνε κριτήρια για το ποιος θα φύγει. Απλά φεύγει. Είναι κρίμα και άδικο μεν, αλλά έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να υπάρχει δικαιοσύνη στον Δημόσιο τομέα ενώ δεν υπάρχει στον Ιδιωτικό; Εκεί δεν κοιτάνε κριτήρια για το ποιος θα φύγει. Απλά φεύγει. Είναι κρίμα και άδικο μεν, αλλά έτσι είναι.

Γιατί να κάνεις την σύγκριση τώρα? Για να μου δείξεις ότι its a cruel world out there?

Αναφέρθηκα στην δικαιοσύνη για τις ευθύνες υπουργών (που με νόμο δεν υπάρχουν!), όχι για τις απολύσεις.

Και αναφέρθηκα στις απολύσεις όχι για να κλαφτώ άλλη μία φορά υπέρ των Δ.Υ. αλλά για να πω ότι μπορεί επίτηδες να μην απολύουν αυτούς που όλοι συμφωνούμε ότι πρέπει να απολυθούν, και απολύουν όποιον τους γυαλίσει στο μάτι. Χρησιμοποιούνε τους επίορκους σαν σκαλοπάτι για να κάνουνε κάθε 2-3 μήνες ένα λογικό άλμα και να απολύσουν όποιον θέλουν.

Αυτό δεν έχει να κάνει με την δικαιοσύνη, αυτό έχει να κάνει με την καφρίλα τους και την ηλιθιότητα μας που δεν αντιδρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το θέμα το βλέπουμε τρομερά μονόπλευρα και ωθούμε τους ιδιωτικούς υπαλλήλους να εύχονται να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

Που ήταν οι Δ.Υ. όταν έκλειναν εταιρίες, όταν απόλυαν κόσμο, όταν, όταν; Μόνο όταν η φωτιά έφτασε στο σπίτι τους θυμήθηκαν την κοινωνική δικαιοσύνη, το ότι είναι κρίμα και άδικο να απολύεται κόσμος και ότι τι θα κάνει κάποιος αν τον απολύσουν και έχει δάνειο για σπίτι/αυτοκίνητο/κτλ

Δεν χαίρομαι για ότι γίνεται, αλλά οι Δ.Υ. πέφτουν στο λάκκο που έπεσαν και οι Ι.Υ. και δεν έχει μείνει κανείς να τους τραβήξει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι χαζοί όσοι μιλάνε για εθνικό νόμισμα και υποτίμηση.

Όπως χαζοί είναι και οι Ιάπωνες που έκαναν υποτίμηση στο νόμισμα τους και πήδηξαν την παγκόσμια αγορά από την μια μέρα στην άλλη!!

Mitsubishi γεννήτρια ( ζεύγος) θαλάσσης σχεδόν στο κόστος της κινέζικης!!

Για πιο άνιση σύγκριση θα έπρεπε να ψάξεις για χώρα σε άλλο πλανήτη. Πόση σχέση μπορεί να έχει μια εκ των 7 ισχυροτέρων οικονομιών του κόσμου, με την Ελλάδα ??? Άλλωστε υπάρχουν και άλλες χώρες που έχουν δικό τους νόμισμα, και δεν πήδηξαν τίποτα. Για ποίον ακριβώς λόγο εμείς ομοιάζουμε με τους Ιάπωνες και όχι με τους Βούλγαρους ????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το θέμα το βλέπουμε τρομερά μονόπλευρα και ωθούμε τους ιδιωτικούς υπαλλήλους να εύχονται να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

....με τη διαφορα οτι οι ιδιωτικοι υπαλληλοι δεν ειχαν ποτε κατσικα. Απλα πιστευαν οτι θα αποκτησουν.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο άνιση σύγκριση θα έπρεπε να ψάξεις για χώρα σε άλλο πλανήτη. Πόση σχέση μπορεί να έχει μια εκ των 7 ισχυροτέρων οικονομιών του κόσμου, με την Ελλάδα ??? Άλλωστε υπάρχουν και άλλες χώρες που έχουν δικό τους νόμισμα, και δεν πήδηξαν τίποτα. Για ποίον ακριβώς λόγο εμείς ομοιάζουμε με τους Ιάπωνες και όχι με τους Βούλγαρους ????

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Δεν με ενδιαφέρει με ποιους μοιάζουμε. Εκείνο που ξέρω είναι ότι το € απηχεί την οικονομία των Γερμανών και όχι την δική μας.

Συμπάσχω με αυτούς που έχουν πάρει δάνειο σε € και κόπτονται για την αλλαγή, όμως αν είχαμε δικό μας νόμισμα και κάναμε υποτίμηση, χιλιάδες άνεργοι θα έβρισκαν δουλειά στον επισκευαστικό τομέα αφού πλέον το καινούριο θα έκανε πολύ ακριβά και θα συνέφερε η επισκευή του.

Εσωτερικά δεν θα άλλαζε σχεδόν τίποτα. Εγώ πάλι 2 ντενεκέδες λάδι θα ήθελα για να σου φτιάξω το σκάφος

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Δεν με ενδιαφέρει με ποιους μοιάζουμε. Εκείνο που ξέρω είναι ότι το € απηχεί την οικονομία των Γερμανών και όχι την δική μας.

Συμπάσχω με αυτούς που έχουν πάρει δάνειο σε € και κόπτονται για την αλλαγή, όμως αν είχαμε δικό μας νόμισμα και κάναμε υποτίμηση, χιλιάδες άνεργοι θα έβρισκαν δουλειά στον επισκευαστικό τομέα αφού πλέον το καινούριο θα έκανε πολύ ακριβά και θα συνέφερε η επισκευή του.

Εσωτερικά δεν θα άλλαζε σχεδόν τίποτα. Εγώ πάλι 2 ντενεκέδες λάδι θα ήθελα για να σου φτιάξω το σκάφος

Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει. Το € όπως και ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΣΜΑ πρωτίστως απηχεί στον πλούτο που παράγει το κάθε κράτος. Παραβλέποντας συνεχώς πως πολλά χρόνια τώρα αφενός δεν παράγουμε τίποτα, και αφετέρου το μεγαλύτερο κομμάτι του πρωτογενούς τομέα (παραγωγή πρώτων υλών και γεωργία) το έχουμε αναθέσει/χαρίσει στους (λαθρο)μετανάστες γιατί εμάς μας πονάει ο λώκος μας, δεν σημαίνει πως αυτά δεν υφίστανται. Συγκρίνοντας την οικονομία της Ελλάδας με την Ιαπωνική, μόνο εντυπώσεις μπορείς να προκαλέσεις. Στον αντίποδα θα μπορούσα και εγώ με μια εικόνα να ''αποδείξω'' οτι η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα θα είναι καταστροφή.

Και μια ερωτησούλα : Εσύ ο ίδιος μερικά πόστ νωρίτερα μου περιέγραφες με τα μελανώτερα χρώματα τη ζωή των επισκευαστών σκαφών (των υπαλλήλων εννοείται. Οι μαγαζάτορες είναι το κεφάλαιο :p ). ''Υπνος σε κοντέινερ με άλλους 4, χωρίς νερό για πλύσιμο και τουαλέτα στη φύση''.

Τι ακριβώς σε κάνει να πιστέυεις πως η νεολαία θα κάνει ουρά για τέτοια ζωή, (μετά απο την παρέλευση του ευρό), αφού τέτοιες ''απάνθρωπες'' συνθήκες επικρατούν σε όλα τα χωράφια όλης της επικράτειας (λένε οι φυγόπονοι), επικρατούν ήδη σήμερα, αλλά κανένας δεν πάει, ωστε να πέσει και η ανεργία που μου λές. Ο Καζάκης και ο Βαουφάκης πάντος δεν θα πάνε για αυτό και τα λένε...

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει. Το € όπως και ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΣΜΑ πρωτίστως απηχεί στον πλούτο που παράγει το κάθε κράτος. Παραβλέποντας συνεχώς πως πολλά χρόνια τώρα αφενός δεν παράγουμε τίποτα, και αφετέρου το μεγαλύτερο κομμάτι του πρωτογενούς τομέα (παραγωγή πρώτων υλών και γεωργία) το έχουμε αναθέσει/χαρίσει στους (λαθρο)μετανάστες γιατί εμάς μας πονάει ο λώκος μας, δεν σημαίνει πως αυτά δεν υφίστανται. Συγκρίνοντας την οικονομία της Ελλάδας με την Ιαπωνική, μόνο εντυπώσεις μπορείς να προκαλέσεις. Στον αντίποδα θα μπορούσα και εγώ με μια εικόνα να ''αποδείξω'' οτι η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα θα είναι καταστροφή.

Και μια ερωτησούλα : Εσύ ο ίδιος μερικά πόστ νωρίτερα μου περιέγραφες με τα μελανώτερα χρώματα τη ζωή των επισκευαστών σκαφών (των υπαλλήλων εννοείται. Οι μαγαζάτορες είναι το κεφάλαιο :p ). ''Υπνος σε κοντέινερ με άλλους 4, χωρίς νερό για πλύσιμο και τουαλέτα στη φύση''.

Τι ακριβώς σε κάνει να πιστέυεις πως η νεολαία θα κάνει ουρά για τέτοια ζωή, (μετά απο την παρέλευση του ευρό), αφού τέτοιες ''απάνθρωπες'' συνθήκες επικρατούν σε όλα τα χωράφια όλης της επικράτειας (λένε οι φυγόπονοι), επικρατούν ήδη σήμερα, αλλά κανένας δεν πάει, ωστε να πέσει και η ανεργία που μου λές. Ο Καζάκης και ο Βαουφάκης πάντος δεν θα πάνε για αυτό και τα λένε...

Τι συζήτηση περιμένεις να κάνουμε όταν παπαγαλίζεις το "δεν παράγουμε τίποτα" των άσχετων.

Δηλαδή πρέπει να ξεκινήσουμε από το 0 μαθαίνοντας τι είναι παραγωγή!

Υπόσχομαι να επανέλθω μόλις ξοφλήσης το δάνειο : P

Link to comment
Share on other sites

Τι συζήτηση περιμένεις να κάνουμε όταν παπαγαλίζεις το "δεν παράγουμε τίποτα" των άσχετων.

Δηλαδή πρέπει να ξεκινήσουμε από το 0 μαθαίνοντας τι είναι παραγωγή!

Υπόσχομαι να επανέλθω μόλις ξοφλήσης το δάνειο : P

ΤΙ ????? ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ Ο ΚΑΖΑΚΗΣ ????? :p:P:P

Ποτάμια θα φτιάξει τουλάχιστο ?

Είπαμε να μιλήσουμε σοβαρά, αλλά άρχισες τις συγκρίσεις της Ελλάδας με την Ιαπωνία, και λύγισα και εγώ...

Πάλι καλά που δεν μας σύγκρινες με τις ΗΠΑ. Και αυτές δικό τους νόμισμα έχουν. Όπως και η Ζιμπάμπουε.

Θα επανέλθω μόλις αντιληφθείς τη διαφορά μεταξύ των 2 τελευταίων.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοφανές κάλεσμα από πλευρά ΝΔ προς ΗΠΑ: "Ελάτε να μας σώσετε"!

Ας δούμε τι είπε στην εκπομπή ο Π.Παυλόπουλος:

«Η οικονομική πολιτική που έχει επιβάλλει η Γερμανία στην Ελλάδα αλλά και, γενικότερα, στην Ευρωζώνη είναι, κατά γενική ομολογία, καταστροφική. Και για την Ελλάδα αλλά και για την ίδια την Ευρωζώνη. Επιπλέον δε αυτή η πορεία εγκυμονεί πια κινδύνους για την παγκόσμια οικονομία.

Νομίζω, λοιπόν, ότι είναι η ώρα του Barack Obama, ο οποίος ούτως ή άλλως αποδεικνύει στην πράξη ότι είναι πια οπαδός της παρεμβατικής πολιτικής τύπου Keynes. Οι ΗΠΑ δεν μπορούν να παραμείνουν απαθείς όταν η Ευρωζώνη παραπαίει. Πολλώ μάλλον όταν η οικονομία των ΗΠΑ είναι σήμερα η ισχυρότερη στον Πλανήτη και, εν πάση περιπτώσει, σαφώς ισχυρότερη της Γερμανίας.

Η οποία, κατά βάθος –έστω και αν προσπαθούν να το κρύψουν- είναι σε κακή κατάσταση και ήδη ακολουθεί υφεσιακή πορεία. Μια λίγα λόγια –και, φυσικά, τηρουμένων των ιστορικών αναλογιών για να μην παρεξηγηθώ- ο Barack Obama πρέπει να εμπνευσθεί από το παράδειγμα του Ρούσβελτ κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, ως προς τη στάση των ΗΠΑ έναντι της Ευρώπης, και όχι μόνο».

Προφανώς ο Παυλόπουλος δεν μίλησε από μόνος του. Έπαιξε το ρόλο του "λαγού", καθότι στην κυβέρνηση καταλαβαίνουν ότι με τις φορολογικές μεθόδους ΄τυπου "Στάζι" που επιβάλλει η Γερμανία, ο χρόνος επιβίωσής της θα είναι πολύ σύντομος, και πέραν τούτου μετά και την έκθεση του ΔΝΤ για χώρα εξαρτώμενη από εξωτερική βοήθεια μέχρι το 2045 (και πλέον), η μοίρα της Ελλάδας φαντάζει το λιγότερο απελπιστική.

Έτσι αποφάσισαν να σκεφτούν την πιθανότητα αλλαγής Χαλίφη.

Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως φαίνεται η Ελλάδα πλέον είναι επαρχία της Γερμανίας, με πολιτικές αποφάσεις, νομοσχέδια και ροές χρημάτων κατευθείαν από / προς Γερμανία* γιατί δεν γινόμαστε λίγο ρεαλιστές;; Παρακαλώ τους Administratorες να βγάλουν τα Ελληνικά κόμματα από το poll και να βάλουν τα Γερμανικά για τις επικείμενες εκλογές.

* μέχρι και για την μείωση του φόρου εστίασης, η ομιλίες του Σαμαρά και των διάφορων άλλων δεν ήταν του στυλ "Μειώνουμε τον φόρο εστίασης", ήταν "Μετά από 3 χρόνια που τους γλύφαμε τα @@ μας άφησαν να μειώσουμε τον φόρο στην εστίαση!! Suckcess! "

Ποιο οσφυοκάμπτης πεθαίνεις.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Η γερμανική τράπεζα Sparkasse ανοίγει υποκαταστήματα στην Ελλάδα | Το Χρήμα

ανοιγουν υποκαταστηματα, δινουν ρευστο, σε αυτους που εχουν αναγκη, με υποθηκες σπιτια, χωραφια κτλ...

δεν εχεις να δωσεις, κατασχεση γης κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο το ειχε πει κι ενας καθηγητης/λεκτορας απο το Χαρβαρντ (Τζεφρυ το μικρο... το επιθετο μου διαφευγει... Παπα-κατι)

Ειμαστε που ειμαστε χρεωμενοι στο αϋλο ευρω... Ετσι και παμε στο απυθμενο (πετρο-)$$$ την κατσαμε την βαρκα.

14τρις ελλειμμα (...and counting) θα βρεθουμε να μοιραζομαστε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως φαίνεται η Ελλάδα πλέον είναι επαρχία της Γερμανίας, με πολιτικές αποφάσεις, νομοσχέδια και ροές χρημάτων κατευθείαν από / προς Γερμανία* γιατί δεν γινόμαστε λίγο ρεαλιστές;; Παρακαλώ τους Administratorες να βγάλουν τα Ελληνικά κόμματα από το poll και να βάλουν τα Γερμανικά για τις επικείμενες εκλογές.

* μέχρι και για την μείωση του φόρου εστίασης, η ομιλίες του Σαμαρά και των διάφορων άλλων δεν ήταν του στυλ "Μειώνουμε τον φόρο εστίασης", ήταν "Μετά από 3 χρόνια που τους γλύφαμε τα @@ μας άφησαν να μειώσουμε τον φόρο στην εστίαση!! Suckcess! "

Ποιο οσφυοκάμπτης πεθαίνεις.

Δεν είναι απαραίτητα κακό να είσαι επαρχία της Γερμανίας πάντως, δες την Τσεχία πόσο καλά τα πάει που είναι και αυτοί επαρχία.

Το πρόβλημα είναι να είμαστε επαρχία με παραγωγή και όχι επαρχία ξεπουλάμε - αγοράζουμε αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα κακό να είσαι επαρχία της Γερμανίας πάντως, δες την Τσεχία πόσο καλά τα πάει που είναι και αυτοί επαρχία.

Το πρόβλημα είναι να είμαστε επαρχία με παραγωγή και όχι επαρχία ξεπουλάμε - αγοράζουμε αέρα.

Δεν ειναι απαραιτητα κακο να εισαι επαρχια ξεπουλάμε - αγοράζουμε αέρα, δες την Wall Street ποσο καλα τα παει.

Το προβλημα ειναι να εισαι επαρχια οταν φτανει η στιγμη να θελουν κατι απο σενα (υδ-ΑΤΑ-νθρακες, χρυσος, δεν ξερω γω τι αλλο κλπ κλπ

:p

Link to comment
Share on other sites

Αρβελέρ: Με φοβίζει περισσότερο απ΄όλα ότι ο Ελληνας δεν έχει όραμα | κοινωνια | ethnos.gr

Όσο για τους ίδιους τους Έλληνες, εμφανίζεται ιδιαίτερα επικριτική. «Οι Έλληνες αυτή τη στιγμή πάνε με όποιον δίνει τα λεφτά. Είναι άσχημο αυτό, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Θυμάμαι μία μέρα ταξίδευα με τον Ντελόρ και μου λέει "πες μου λίγα πράγματα για την Ελλάδα". "Είναι μία χώρα, όπου δεν είσαι άνθρωπος, είσαι πακέτο, το πακέτο Ντελόρ" του απάντησα. Η Ευρώπη δεν είναι μόνο τα χρήματα που δίνει. Η Ευρώπη έχει υποχρεώσεις, αλλά και εμείς έχουμε υποχρεώσεις απέναντί της. Αν ρωτήσεις έναν Έλληνα ποιες είναι οι υποχρεώσεις που έχουμε απέναντι στην Ευρώπη, δεν θα σου απαντήσει κανείς. Εκείνο που περιμένουμε είναι η Ευρώπη να μας ζήσει, να μας θρέψει, τα πακέτα Ντελόρ, το ΕΣΠΑ". Αυτό που με φοβίζει πολύ είναι ένα είδος αδράνειας. Νομίζεις ότι οι Έλληνες έχουν πάθει καθίζηση. Δεν υπάρχει ένα όραμα. Μνημόνιο-όχι μνημόνιο. Το μνημόνιο είναι όραμα; Τι θα πεις στα παιδιά; Όχι μνημόνιο, καλά, αλλά μετά; Λοιπόν, αυτό με φοβίζει πολύ περισσότερο απ' όλα. Ότι έχασαν οι Έλληνες τη δυνατότητα -όχι της ελπίδας, την οποία έχουν εναποθέσει στους ξένους- αλλά του οράματος. Εγώ γνώρισα την κατοχή. Για να πάω στο σχολείο περνούσα πάνω από πτώματα πεινασμένων ανθρώπων, τα οποία μάζευε ένα καροτσάκι του δήμου. Λοιπόν, όταν μου λένε ότι υπάρχει κρίση, γελώ».
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.