Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Και ποσο χρονο θα του δωσεις πριν αρχισεις να γκρινιαζεις?

Εγω αυτο ρωτησα οχι το με τι θα ηθελες να κανει και με τι εισαι χαρουμενος ΑΝ το κανει....

Κάτσε ρε συ. Ο ίδιος έχει πει οτι και το μνημόνιο θα ακυρώσει και δε θα έχουμε ολική στάση πληρωμών. Αν όντως επαναφέρει τους μισθούς και τις συντάξεις στα επίπεδα του 2009 και δε δημιουργηθεί πρόβλημα στη χρηματοδότηση της χώρας προφανώς και δεν έχω να φωνάξω. Αν δεν επαναφέρει τους μισθούς και τις συντάξεις στα επίπεδα του 2009 παλι δε θα φωνάξω διότι πολυ απλα κατα τη ταπεινή μου άποψη εκείνα τα επίπεδα μισθών δεν ήταν ρεαλιστικά. Αν προσπαθήσει να φέρει τους μισθούς και τις συντάξεις στα επίπεδα του 2009 αλλα παρει τα 3 μου απο ΕΕ και τα ρέστα, δεν εχουμε λεφτα για μισθουσ και συνταξεισ προφανώς και θα φωνάξει άμεσα και μαζικά όλη η κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ. Ο ίδιος έχει πει οτι και το μνημόνιο θα ακυρώσει και δε θα έχουμε ολική στάση πληρωμών. Αν όντως επαναφέρει τους μισθούς και τις συντάξεις στα επίπεδα του 2009 και δε δημιουργηθεί πρόβλημα στη χρηματοδότηση της χώρας προφανώς και δεν έχω να φωνάξω. Αν δεν επαναφέρει τους μισθούς και τις συντάξεις στα επίπεδα του 2009 παλι δε θα φωνάξω διότι πολυ απλα κατα τη ταπεινή μου άποψη εκείνα τα επίπεδα μισθών δεν ήταν ρεαλιστικά. Αν προσπαθήσει να φέρει τους μισθούς και τις συντάξεις στα επίπεδα του 2009 αλλα παρει τα 3 μου απο ΕΕ και τα ρέστα, δεν εχουμε λεφτα για μισθουσ και συνταξεισ προφανώς και θα φωνάξει άμεσα και μαζικά όλη η κοινωνία.

Το επίπεδο μισθού του πρωθυπουργού και των λοιπών λαμογιων σου φαίνεται ρεαλιστικοτατο παρόλα αυτά ε;

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...εκείνα τα επίπεδα μισθών δεν ήταν ρεαλιστικά....

Δεν ξέρω αν το λες σοβαρά, ή απλά παπαγαλίζεις αυτά που λένε άλλοι.

Φίλος έφυγε πρόσφατα για Βέλγιο. 12 μισθοί, 7500€ το μήνα (καθαρά). Αν τους ανάγεις σε 14, βγαίνουν 6400€ το μήνα. Σπίτι; 3άρι στο κέντρο με 1200€. Πολλά; Ναι, αλλά είναι επιπλωμένο και μέσα στην τιμή κοινόχρηστα, ρεύμα, αέριο, νερό. Πληρώνει άλλα 30€ για adsl 24. Φαγητό; Ακριβότερο από εδώ. ΟΛΑ τα υπόλοιπα, ΙΔΙΕΣ τιμές. Μπορείς να καταλάβεις πόσα του περισσεύουν το μήνα για να κάνει το χόμπυ του, να διασκεδάσει, να πάει διακοπές, να βελτιώσει τη ζωή του; Και δεν το πάω καθόλου σε συνθήκες, παροχές, εγκληματικότητα, ασφάλεια, δυνατότητες. Ούτε καν...

Οπότε, αν θέλετε να μας συγκρίνετε με τη Ζιμπάμπουε, ναι, οι μισθοί είναι υψηλοί, αλλά αν μιλάμε για την ΕΕ, μάλλον είμαστε στον πάτο. Και μη μου πεις ότι αυτός ο μισθός είναι εξαίρεση. Ο μέσος μισθός στην Αθήνα είναι στα 800€, ενώ στις Βρυξέλλες στα 2500€. Ντου δε μαθ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το λες σοβαρά, ή απλά παπαγαλίζεις αυτά που λένε άλλοι.

Φίλος έφυγε πρόσφατα για Βέλγιο. 12 μισθοί, 7500€ το μήνα (καθαρά). Αν τους ανάγεις σε 14, βγαίνουν 6400€ το μήνα. Σπίτι; 3άρι στο κέντρο με 1200€. Πολλά; Ναι, αλλά είναι επιπλωμένο και μέσα στην τιμή κοινόχρηστα, ρεύμα, αέριο, νερό. Πληρώνει άλλα 30€ για adsl 24. Φαγητό; Ακριβότερο από εδώ. ΟΛΑ τα υπόλοιπα, ΙΔΙΕΣ τιμές. Μπορείς να καταλάβεις πόσα του περισσεύουν το μήνα για να κάνει το χόμπυ του, να διασκεδάσει, να πάει διακοπές, να βελτιώσει τη ζωή του; Και δεν το πάω καθόλου σε συνθήκες, παροχές, εγκληματικότητα, ασφάλεια, δυνατότητες. Ούτε καν...

Οπότε, αν θέλετε να μας συγκρίνετε με τη Ζιμπάμπουε, ναι, οι μισθοί είναι υψηλοί, αλλά αν μιλάμε για την ΕΕ, μάλλον είμαστε στον πάτο. Και μη μου πεις ότι αυτός ο μισθός είναι εξαίρεση. Ο μέσος μισθός στην Αθήνα είναι στα 800€, ενώ στις Βρυξέλλες στα 2500€. Ντου δε μαθ.

Καταρχάς μιλάω για τους μισθούς του Δήμ Τομέα. Το έχω ξαναπεί. Τόσα μπορεί το κράτος να πληρώνει και τόσα πληρώνει. Λόγω κακοδιαχείρισης; Λόγω λαμόγιας; Εστω. Τόσα μπορεί τόσα δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μιλάω για τους μισθούς του Δήμ Τομέα. Το έχω ξαναπεί. Τόσα μπορεί το κράτος να πληρώνει και τόσα πληρώνει. Λόγω κακοδιαχείρισης; Λόγω λαμόγιας; Εστω. Τόσα μπορεί τόσα δίνει.

Ο παραπάνω μισθός είναι δημοσίου τομέα. Απλά δεν υπάρχει μονιμότητα. Ένα αυτό.

Δεύτερον, ο μέσος μισθός που ανακοινώνεται επίσημα, είναι από όλους τους φορείς, δημόσιους και ιδιωτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Από status φίλου:

Στη μεγαλύτερη αραβική χώρα του κόσμου βρίσκεται πραξικόπημα σε εξέλιξη. Το χέρι μου πηγαίνει αυτόματα στο 2 του τηλεκοντρόλ, όπου είχα τη ΝΕΤ, η οποία συνήθως παρείχε κάλυψη συνεχούς ροής σε μεγάλα διεθνή γεγονότα και ήταν πλέον η μόνη ελληνική τηλεόραση που είχε το δικό της ανταποκριτή στην Αλεξάνδρεια.

Ας δούμε τώρα, που κλείσαμε την "επάρατη" ΕΡΤ και σωθήκαμε, πώς καλύπτει η ιδιωτική τηλεόραση το γεγονός, για όσους δεν έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ.

MEGA: Ευτυχισμένοι μαζί (σειρά)

ANT-1: Εργαζόμενη γυναίκα (σειρά)

STAR: Ένα σκληρό φιλί για καληνύχτα (ταινία)

ALPHA: Διαγωνισμός ομορφιάς (ταινία)

ΣΚΑΪ: The defenders (σειρά)

BBC: Κομμένο (το αναμετέδιδε η ΕΡΤ)

Deutsche Welle: Κομμένο (το αναμετέδιδε η ΕΡΤ)

CNN: Κομμένο (το αναμετέδιδε η ΕΡΤ)

TV5: Κομμένο (το αναμετέδιδε η ΕΡΤ)

Τι καλά.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ετοιμάζονται φουλ για εκλογές ...

σήμερα έκανε βόλτα η χρυσή αυγή στο πέραμα και μοίραζε φιλάδια !!!

μπορώ να πω γιατί έπεσε ένα στα χέρια μου αρκετά καλοδουλεμένο και με προτάσεις ....

αν προλάβω ίσως στο ανεβάσω εδώ

(μην ξεκινήσετε α αααα ουυυυ .... κλπ)

Link to comment
Share on other sites

πιτσιρίκος | Αθήνα έγινες πληγή

Καλά που το κατάλαβε.

Σκάναρα το κείμενο.. Έχει δίκιο πάντως. Όταν δεν είσαι Αθήνα, όλα σου φαίνοντε διαφορετικά. Πλέον, αν περπατήσεις στην Ερμού, μπορεί να σε πιάσει κατάθλιψη, οι άνθρωποι είναι σκυθρωποί.. διαφορετικοί.

πάντως ετοιμάζονται φουλ για εκλογές ...

σήμερα έκανε βόλτα η χρυσή αυγή στο πέραμα και μοίραζε φιλάδια !!!

μπορώ να πω γιατί έπεσε ένα στα χέρια μου αρκετά καλοδουλεμένο και με προτάσεις ....

αν προλάβω ίσως στο ανεβάσω εδώ

Καλά, δεν νομίζω πως υπάρχει κόμμα που δεν είναι σχεδόν πάντα έτοιμο για εκλογές.

Προσέξτε κάτι, ο Σαμαράς έκανε ανασχηματισμό. Και στο δευτερο ποιο κρίσιμο υπουργείο, στο υπουργείο που προκάλεσε την μίνι κυβερνητική κρίση, που δεν έχει δείξει κάποια πρόοδο εδώ και 1 χρόνο, και που διαχειρίζεται το θέμα που εδώ και 3 χρόνια σκοντάφτουν κάθε φορά οι διαπραγματευσεις με την Τρόϊκα πάει και βάζει τον Μητσοτάκη!

Τον γιο του ανθρώπου του οποίου την κυβέρνηση έριξε! Έναν άνθρωπο, που οι μ@μάτες σπουδές του στο Χάρβαρντ και αλλού ήταν περί εξωτερικής πολιτικής και διεθνών σχέσεων, όχι περί.. διοικητικής μεταρύθμισης. Έναν άνθρωπο που δεν έχει ξανααναλάβει χρέη Υπουργού ή κάτι παρόμοιο..

Ο Σαμαράς για εμένα έτσι έκανε το εξής. Έβαλε με το ένα χέρι το πιστόλι στον κρόταφο της κυβέρνησης (του), και με το άλλο χέρι πήρε τηλέφωνο τον άλλο Μητσοτάκη και του είπε "Για 20 χρόνια έλεγες και ξανάλεγες ότι σου έριξα την κυβέρνηση, τώρα να δεις γέλια που ο ανίκανος γιός σου θα ρίξει την δικιά μου"

Αν σας αρέσει να χαζευετε αριθμούς και στατιστικά, δείτε το παρακάτω.

Ο άνθρωπος έχει γράψει στο βιογραφικό του.

Στις εκλογές του Μαΐου 2012 εξελέγη για μία ακόμη φορά πρώτος στη Β' Αθηνών

Είπα και εγώ να δω τους αριθμούς και τα κουκιά, σε σχέση με τους υπόλοιπους των άλλων κομμάτων, να δω πόσο φοβερός ήταν..

ΣΥΡΙΖΑ

Που είχε 100.000 ψήφους παραπάνω από την ΝΔ στην Β' Αθηνών

5 Βουλευτές του έχουν πάνω από τον Μητσοτάκη..

Η Σακοράφα πρώτη με 73.000+

ΝΔ

Κυριάκος Μητσοτάκης 25.807

Χατζηδάκης Κωσταντίνος 25.064

(Είναι λίγο κοντά..)

ΑΝΕΛ

Καμμένος 112.000 (!!!)

Δημαράς 40.000

ΠΑΣΟΚ

Το κόμμα που κατέρευσε..

Ο Λοβέρδος, (ναι ο Λοβέρδος) πήρε 40.000!!

ΚΚΕ

Παπαρήγα 98.000!!

Χαλβατζής 28.000

Κατσώτης 25.636 (4ο κόμμα στην περιφέρεια, και ο τρίτος σε σταυρούς πήρε σχεδόν ότι πήρε ο Μητσοτάκης!!)

ΧΑ

Μιχαλολιάκος Νικόλαος 68.000!!

ΔΗΜΑΡ

Κουβέλης 67.000

Δημιουργία Ξανά

Τζήμερος 38.000

Με άλλα λόγια, ένας ή περισσότεροι βουλευτές από όλα τα άλλα κόμματα που μπήκαν στην Βουλή, και από ένα που δεν μπήκε, κατάφεραν να πάρουν περισσότερους σταυρούς από ότι ο Μητσοτάκης.. Αυτό σε εμένα λέει ότι τον ψήφισαν μόνο χάρη ονόματος.

Πάντως ναι βάλε το, θέλω να δω τι προτάσεις μπορεί να έχει η Χ.Α. στα θέματα οικονομίας, παιδείας, υγείας, αλλά και μετανάστευσης.

Το "Να ξεβρωμίσει ο τόπος" μπορεί να ακούγεται μ@μάτο αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό που λες "πρόταση".

Link to comment
Share on other sites

Σκάναρα το κείμενο.. Έχει δίκιο πάντως. Όταν δεν είσαι Αθήνα, όλα σου φαίνοντε διαφορετικά. Πλέον, αν περπατήσεις στην Ερμού, μπορεί να σε πιάσει κατάθλιψη, οι άνθρωποι είναι σκυθρωποί.. διαφορετικοί.

πήγαινε και μια βόλτα στα μπουζούκια να δεις τον κόσμο να πετάει γαρύφαλλα...:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε περισσότερες εξηγήσεις γιατί εγώ είμαι με αυτούς που θεωρούν ότι έπεσε η κυβέρνηση

Αν είχε πέσει η κυβέρνηση, θα πηγαίναμε σε εκλογές ή έστω θα είχαμε συναντήσεις με τον Παπούλια κτλ κτλ. Έχουμε κάποια κυβέρνηση όμως αυτή την στιγμή.

Να πεις ότι λαβώθηκε, να το δεχτώ, αλλά (τεχνικά) δεν έπεσε.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε πέσει η κυβέρνηση, θα πηγαίναμε σε εκλογές ή έστω θα είχαμε συναντήσεις με τον Παπούλια κτλ κτλ. Έχουμε κάποια κυβέρνηση όμως αυτή την στιγμή.

Να πεις ότι λαβώθηκε, να το δεχτώ, αλλά (τεχνικά) δεν έπεσε.

Η προηγούμενη ήταν τρικομματική και αυτή είναι δικομματική.

Για να δεχτή δε το δεύτερο κόμμα να συμμετάσχει στην καινούρια κυβέρνηση, ζήτησε την "Άρτα με τα Γιάννενα".

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.