Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Του το κόψατε το ματζαφλάρι του αλουνού ή όλο λόγια ήταν;

Εχασα κάποια εξέλιξη και αλλάχθηκε το poll?

Καμία εξέλιξη δεν έχασες, απλά αλλάχθηκε.

εμένα πάντως αυτό το σύστημα κυβέρνησης δεν με εκφράζει,ούτε ο τρόπος που παίρνονται οι αποφάσεις ούτε ο τρόπος που επιβάλλονται,οι τοπικοί βουλευτές δεν έχουν απολύτως καμιά σχέση με τον κόσμο εδώ (και δεν είναι ποτέ εδώ) ούτε ενδιαφέρονται για τα προβλήματα της δικής μου καθημερινότητας.μέχρι λοιπόν αυτό να αλλάξει ή δεν θα ασχολούμαι καθόλου ή θα ρίχνω κανένα πανακυρο κόμμα κυνηγών

και μην μου λέτε ότι αυτό θα αλλάξει και οι πολίτες πρέπει αυτό και εκείνο γιατί τα'χω ακούσει γκατζιλιον φορές

οβερ αντ αουτ

Μαζί σου. Τι επιλογές όμως έχουμε; Αν δεν πάμε στην κάλπη θα γίνουν τα ίδια, κυβέρνηση με το 1/3 του κόσμου να την αποδέχεται και βλέπεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω να απαντήσω,ειλικρινά αυτήν την περίοδο αγωνιζόμαστε να μην κλείσουμε το μαγαζί και μείνουμε με το πτηνό στο χέρι.στην τελική και ο Σεφερλής να είναι επάνω το ίδιο μου κάνει μια και οι αποφάσεις δεν παίρνονται εδώ αλλά αλλού.

μηδενισμός το ξέρω και ίσως υπάρχουν καλύτερες απόψεις αλλά έτσι το καταλαβαίνω :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω να απαντήσω,ειλικρινά αυτήν την περίοδο αγωνιζόμαστε να μην κλείσουμε το μαγαζί και μείνουμε με το πτηνό στο χέρι.στην τελική και ο Σεφερλής να είναι επάνω το ίδιο μου κάνει μια και οι αποφάσεις δεν παίρνονται εδώ αλλά αλλού.

μηδενισμός το ξέρω και ίσως υπάρχουν καλύτερες απόψεις αλλά έτσι το καταλαβαίνω :)

Φίλος, άκουσε λίγο.

Ναι, οι βουλευτές πρέπει να νοιάζοντε και να κάνουν πράγματα πρώτα από όλα για τις περιοχές τους, και υπάρχουν και βουλευτές που το κάνουν με τους γνωστούς τρόπους (επερωτήσεις στην Βουλή κτλ). Αλλά σε μια περίπτωση σαν την δικιά σου, τι μπορούν να κάνουν? Ρωτάω για να καταλάβω τι μπορεί κάποιος να περιμένει..

Δεν είσαι μόνο εσύ σε τέτοια κατάσταση, όλη η Ελληνική κοινωνία είναι.

Για να μην παρεξηγηθώ, νομίζω πως είναι κατανοητό, ότι ένας βουλευτής, μπορεί για παράδειγμα να κάνει διάφορα για να μην κλείσει το νοσοκομείο ή τα σχολεία της περιοχής του. Αλλά όταν μία ιδιωτική επιχείρηση έχει πρόβλημα, τι μπορεί να κάνει, που να μην εμπίπτει στην κατηγορία ρουσφετιού?

Link to comment
Share on other sites

δεν με κατάλαβες δεν λέω ότι ο βουλευτής πρέπει να στηρίζει ή αν θες να προμοτ;aρει την τοπική αγορά αλλά διάολε τουλάχιστον μην την σπρώχνει στον γκρεμό.

όταν τα πάντα πέφτουν(ενοίκια,τιμές,παραγωγή κτλ) και η εφορία,υπηρεσίες(νερό,δεη,οτε κτλ)τεβε,οαε,τσεμεδε κουτουλουσουπου ανεβαίνουν ή είναι ανελαστικά τι θα κάνει το κάθε μαγαζί;

σιγά μην περίμενα από τον βουλευτή να με σώσει δλφ.φφσ θα'χα ψοφήσει λονγ αγκο ρε μαν :p

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Οι θυρωροί των πολυεθνικών

Οι επιχειρηματίες της πάλαι ποτέ «ισχυρής Ελλάδας», από τον Μυτιληναίο και τον Βγενόπουλο μέχρι και τον κραταιό Μπόμπολα, μετατρέπονται σταδιακά σε «ορντινάτσες» των ξένων κολοσσών που θέλουν να εξαγοράσουν όλη τη χώρα.

Στη Μόσχα όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Το ταξίδι, που πραγματοποίησε με χρήματα του Τζορτζ Σόρος, αμέσως μετά την κατάρρευση της ΕΣΣΔ, πέτυχε θεωρητικά τον στόχο του αλλά στοίχισε μερικά δισεκατομμύρια δολάρια στους πάτρονές του. Ο Σακς κατάφερε να στήσει τον μηχανισμό ξεπουλήματος της χώρας αλλά δεν έλαβε τα κατάλληλα μέτρα ώστε η μερίδα του λέοντος να περάσει απευθείας στα χέρια των ξένων πολυεθνικών. Αντιθέτως οι μαζικές ιδιωτικοποιήσεις που επέβαλε ο τότε πρόεδρος Μπόρις Γιέλτσιν, αφού πρώτα βομβάρδισε το κοινοβούλιο, οδήγησαν στη δημιουργία των περίφημων Ρώσων Ολιγαρχών οι οποίοι μπορούσαν να διαπραγματευτούν από θέση ισχύος με τους γύπες των διεθνών αγορών – πάντα σε βάρος των Ρώσων πολιτών.

Η σχετική αυτή αποτυχία έγινε έκτοτε μάθημα για το ΔΝΤ αλλά και τα επιχειρηματικά μεγαθήρια που επιχειρούν να υφαρπάξουν τις υποδομές μιας χώρας για ένα κομμάτι ψωμί. Ενω προσέχουν να μην χάσουν τον έλεγχο της κατάστασης, από τοπικές επιχειρήσεις που συχνά λειτουργούν με όρους μαφίας, γνωρίζουν πολύ καλά ότι χρειάζονται τις πολιτικές διασυνδέσεις αλλά και τα δίκτυα προπαγάνδας που έχουν στήσει με υπομονή και κόπο οι «ντόπιοι».

Link to comment
Share on other sites

Myralis δεν με κατάλαβες δεν λέω ότι ο βουλευτής πρέπει να στηρίζει ή αν θες να προμοτάρει την τοπική αγορά αλλά διάολε τουλάχιστον μην την σπρώχνει στον γκρεμό.

όταν τα πάντα πέφτουν(ενοίκια,τιμές,παραγωγή κτλ) και η εφορία,υπηρεσίες(νερό,δεη,οτε κτλ)τεβε,οαε,τσεμεδε κουτουλουσουπου ανεβαίνουν ή είναι ανελαστικά τι θα κάνει το κάθε μαγαζί;

σιγά μην περίμενα από τον βουλευτή να με σώσει δλδ. φφσ θα'χα ψοφήσει λονγ αγκο ρε μαν :p

Μια χαρά σε κατάλαβα. Απλά, επειδή είπες

οι τοπικοί βουλευτές δεν έχουν απολύτως καμιά σχέση με τον κόσμο εδώ (και δεν είναι ποτέ εδώ) ούτε ενδιαφέρονται για τα προβλήματα της δικής μου καθημερινότητας

ρωτάω, Τι θα ήθελες να δεις εσύ από τους Βουλευτές για να πεις "α, οκ, αυτοί νοιάζοντε/ενδιαφέροντε, έχουν σχέση με τον κόσμο κτλ" ?

Θερμή παράκληση, αν μπορείς, κάνε ένα edit και σβήσε το όνομα μου.Όσοι το ξέρουν, το ξέρουν, δεν χρειάζεται να το μάθουν όλοι :magic:

Link to comment
Share on other sites

απαγκίστρωση από την θέση του κάθε κόμματος,πρώτον γιατί η κομματική γραμμή δεν είναι απαραίτητα και δική μου γραμμή,δεύτερον κατάργηση ασυλίας,προνομίων και σύνταξης

το βουλευτιλίκι δεν είναι επάγγελμα είναι λειτούργημα,μην κοιτάς πως κατάντησε στην Ελλάδα του 2013

αλλά μην με βάζεις να αναλύσω γιατί δεν τους ψηφίζω,απλά δεν είμαι με κανένα,γιατί κανένας δεν είναι με μένα

τα υπόλοιπα κανένα βράδυ με δροσιά στο σκαιπ :mobile1:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5271]sstav[/MENTION]

Ναι έχει και θα ήθελα να ξέρω γιατι δεν απάντησε όταν η απάντηση είναι απλή.

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

Ήμουν μέσα και κανα 5 λεπτο πριν πει συγνώμη σταματώ είχα ρωτήσει τον διπλανό μου αν τα είχε κοπανησει μέσα στο αεροπλάνο γιατι τον άκουγα να ρεταρει.

Δεξιός και Καλαματιανος = Μαύρος σκύλος. Καταχλωμος αλλα το θεριο την τελείωσε την ομιλία του.

Και τώρα ξεσαλωστε :p

Link to comment
Share on other sites

Άλλο κομμα ε λαμπιτες; ποιο ή μάλλον με τι πολιτικές ιδέες;

Πάντως αν και νωρίς δείχνει οτι Πόλυ δεν έχουν εμπιστοσυνη στα τωρινά κόμματα...

Το άλλο δε σημαίνει απαραίτητα άλλο κόμμα, υπάρχει το λευκό και το άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο δε σημαίνει απαραίτητα άλλο κόμμα, υπάρχει το λευκό και το άκυρο.

κόμμα με σήμα το ντουφέκι,Λεβέντης και ελπίζω και ο Βεργης

μην πιάσουμε και αυτούς από το Τηλεφως τσανελ δλδ :p

url1.gif

Link to comment
Share on other sites

troktiko » Γιάννης Βαρουφάκης : Δεν είμαι επιστήμονας, είμαι ΣΥΡΙΖΑ

Σκέφτομαι ότι αποκλείεται να το είπε αυτό.. Ανοίγω το άρθρο και διαβάζω τον Βαρουφάκη να λέει.

Και βέβαια δεν είμαι επιστήμονας. Οικονομολόγος είμαι. Τα οικονομικά δεν είναι παρά ιδεολογήματα μετά εξισώσεων και ενίοτε μετά στατιστικών συσχετισμών

Ότι να 'ναι

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.