Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Όλα αυτά όμορφα αλλά μην ξεχνάμε το βασικότερο... αντε και δεν σου τύχαινε ο Καραγκιόζης το 81 με τα μεσογειακά να σε χρεωσει, που ήλπιζες να βρίσκεσαι τώρα? Αντε να είμαι γενναιόδωρος και να σου πω ότι θα ήσουν γερμανια... Και τότε γιατί οι γερμανοι κανουν κρα για να τραβήξουν καταθεσεις κυπρου κλπ κλπ για να σωσουν το βλαμμένο τραπεζικό τους σύστημα?

Δικη μου άποψη ότι εφόσον η κεντρική σου τράπεζα είναι ιδιωτική το ταξιμετρο ξεκινάει να γράφει. Ανάλογα με το πόσοι αντρεηδες σκάσουν στο διάβα σου. .. αυξάνεται εκθετικά ώστε κάποια στιγμή να είμαι μη διαχειρησιμο. Γιαυτό και δραχμή η ευρώ δεν αλλάζουν τρομερα την κατάσταση. Καλά όλα αυτά που λέτε αλλά δύστυχως για τα επιχειρήματα σας δεν βλέπω καμία άλλη χώρα να ζει στον ... αφρό και να μην χρειάζεται να μαμησει τον μικρότερο για να επιβιώσει. Μόνο μία Κίνα και μια Ινδία βλέπω να επιπλεουνε για ευνόητους λόγους εργατικού δυναμικού.

Με ακριβώς επειδη η εκδοτική σου τράπεζα είναι ιδιωτική θα περιμενες να πει στον κάθε σκατοψυχο που ανέβηκε στην εξουσία να παρει τα 3 της όταν της ζηταγε να τυπώσει χαρτουρα....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Να συμπληρώσω πως χάνουν και όσοι δάνεισαν την Α.Ε. που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άλλες τράπεζες και οι καταθέτες που στην ουσία και αυτοί είναι δανειστές και για αυτό παίρνουν τόκο όταν βάζουν τα χρήματά τους. Γιατί λοιπόν να πληρώσει ο μέσος φορολογούμενος που δεν είχε δοσοληψίες με την τράπεζα;

Οι υποχρεώσεις μιας τράπεζας γενικώς δε χάνονται. (Οι καταθέσεις της Κύπρου είναι μια αλλη πικρή ιστορία). Αν δεις η κακιά ΑΤΕ κράτησε μόνο τα μη εξυπηρετούμενα δάνεια και τα ελληνικά ομόλογα. Ολα τα αλλα στοιχεία του ενεργητικού μαζι με όλες τις υποχρεώσεις πήγαν στην καινούργια. Το ερώτημα είναι ποιος θα πληρώσει το funding gap μεταξύ απομειωμενου ενεργητικού (παλιό ενεργητικό - psi bonds - μη εξυπηρετούμενα δάνεια) και παθητικού.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και έναν υπεύθυνο μπλογκ. Από τη μία με κάτι άρθρα σαν και αυτά και από την άλλη με άρθρα γνώμης κατά του αιμοβόρου φιλελευθερισμού. Κάτι "πρασινίζει" εδώ πέρα.

Το χουμε ξαναπεί. Κόμμα που αναζητάει λύσεις εντός του ευρώ είναι απλά συνεχιστής της γερμανικής εξωτερικής πολιτικής. Μόνο ο Καζάκης και ο Αλαβάνος του ΣΥΡΙΖΑ(ασχέτως της γενικότερης γνώμης που έχω γι'αυτόν) τόλμησαν να πουν ότι "ευρώ=εξάρτηση από την ΕΚΤ" με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Και άσε τον χαχόλο τον κοσμάκη να πιστεύει σε μαγικά νομίσματα που βγάζουν αγαθά ενώ εσύ κάθεσαι ξαπλωμένος, ευρωπαϊκές-αιμομικτικές-οικογένειες, σε εγγυημένες καταθέσεις ή σε παραμύθια περί εσωστρέφειας. Ναι το μάθαμε και αυτό από τα τηλεοπτικά πάνελ. Το διεθνές εμπόριο ξεκίνησε από το ευρώ.

Αλλά έννοια σου και η ζωή έχει τον τρόπο της να τιμωρεί όσους τη βασίζουν σε αερολογίες.Ας πούμε το παιχνίδι που έπαιξε ο Ανανστασιαδης στην Κύπρο με κούρεμα, διάλυση πίστεως στις κυπριακές τράπεζες, πακέτο μνημονιάκι a la Greece και'χει ο Θεός. Έδωσε αδυσώπητη μάχη πάντως ο άνθρωπος. Αλλά ούτε λόγος για εθνικό νόμισμα, όπως τον συμβούλεψε το ΠΑΣΟΚ με ανακοίνωση του("να βρεθεί λύση εντός του ευρώ")

Και όσο για το τί σήμαινε το κούρεμα της Ισπανίας, δεν ήταν ο φόρος 0,00001%(για αρχή) το πρόβλημα. Αυτό είναι το πρόβλημα:

Ενδεικτική είδηση: Ο ακρωτηριασμός της Κύπρου - NEWS247

Με μαθηματική ακρίβεια οδηγηθήκαμε σε κούρεμα καταθέσεων και απορρόφηση της καλής Λαϊκής από την Τράπεζα Κύπρου. Και τα δύο δοκιμάζονται πρώτη φορά στην Ευρωζώνη. Άγνωστο το πως θα εξελιχθεί η κατάσταση και πως θα αντιδράσουν οι καταθέτες, Κύπριοι και Ρώσοι.

Oι καταθέτες παύουν πλέον να αντιμετωπίζονται ως ασφαλισμένοι αποταμιευτές, αλλά αναγνωρίζονται ως επενδυτές που αναλαμβάνουν ρίσκο και φέρουν ακέραια την ευθύνη των επιλογών τους.

Αφενός ο καταθέτης γίνεται μεγαλοκαπιτάλας και πληρώνει τραπεζικές κομπίνες, αφετέρου "come to δώθε στο απάνεμο λιμάνι" από τη Γερμανία.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Αφενός ο καταθέτης γίνεται μεγαλοκαπιτάλας και πληρώνει τραπεζικές κομπίνες, αφετέρου "come to δώθε στο απάνεμο λιμάνι" από τη Γερμανία.

Κατι γνωστοι, με φιλικες συμβουλες απο μια ελληνικη τραπεζα, αρχες 2011 που κορυφωνοταν το "αααα θα πτωχευσουμε κλπ" βγαλανε 500αρες σε ομολογα γερμανικου δημοσιου. Την περιοδο εκεινη το ταμειο παρακαταθηκων κ δανειων εδινε 5-6% ανα ετος για τετοια ποσα αν θυμαμαι καλα... Δηλ 25 χιλιαρικα σε εναν χρονο.

Τα ομολογα γερμανικου δημοσιου, ηταν 3ετη.... με αποδοση κατω απο 1 % η και 0... Με λιγα λογια, απο το μεγκα και τους καλοθελητες οι γνωστοι δανεισαν ατοκα στην γερμανια....

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]: Όπως το διεθνές εμπόριο δεν ανακαλύφθηκε χάρη στο ευρώ, έτσι και οι χρεοκοπίες δεν έπαψαν να γίνονται τόσο εντός όσο και εκτός ευρώ. Όσο για το άλλο:

Το χουμε ξαναπεί. Κόμμα που αναζητάει λύσεις εντός του ευρώ είναι απλά συνεχιστής της γερμανικής εξωτερικής πολιτικής. Μόνο ο Καζάκης και ο Αλαβάνος του ΣΥΡΙΖΑ(ασχέτως της γενικότερης γνώμης που έχω γι'αυτόν) τόλμησαν να πουν ότι "ευρώ=εξάρτηση από την ΕΚΤ" με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Θα έπρεπε να το είχαμε ήδη αντιληφθεί απο το 2005 όταν ήταν της μόδας η κουβέντα για το Ευροσύνταγμα. Η Γερμανία επεδίωκε το ίδιο πραγμα de jure. Αφού δεν της βγήκε βρήκε τη λύση που ζούμε τώρα. Το 2005 όμως ποιός μίλαγε για δημιουργία Γερμανικού imperium και άν βρισκόταν κανείς, ποιός τον έπαιρνε στα σοβαρά ?

Link to comment
Share on other sites

Κατι γνωστοι, με φιλικες συμβουλες απο μια ελληνικη τραπεζα, αρχες 2011 που κορυφωνοταν το "αααα θα πτωχευσουμε κλπ" βγαλανε 500αρες σε ομολογα γερμανικου δημοσιου. Την περιοδο εκεινη το ταμειο παρακαταθηκων κ δανειων εδινε 5-6% ανα ετος για τετοια ποσα αν θυμαμαι καλα... Δηλ 25 χιλιαρικα σε εναν χρονο.

Τα ομολογα γερμανικου δημοσιου, ηταν 3ετη.... με αποδοση κατω απο 1 % η και 0... Με λιγα λογια, απο το μεγκα και τους καλοθελητες οι γνωστοι δανεισαν ατοκα στην γερμανια....

και το ρευστο που μαζευει στο ξαναδινει πισω σαν δανειο με εναν 5-10-15% , αν δεν ειναι τοκοφλυφια αυτο τοτε τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

και το ρευστο που μαζευει στο ξαναδινει πισω σαν δανειο με εναν 5-10-15% , αν δεν ειναι τοκοφλυφια αυτο τοτε τι ειναι?

Μπιζνα ας γιουσουαλ

Sent from my LG-E970 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αααα ! ωστε ''σου έτυχε'' ε ?? 32 χρόνια επιτυχίες σαν να λέμε... Και επειδή θα φτάμαμε κατά τη γνώμη σου στον ίδιο παρονομαστή λογικό ήταν να τα κάνουμε όοοολα τάναπου. Και τώωρα η λύση είναι επανάστασις απο όσο θυμάμαι να γράφεις παραπάνω.

Ναι προσωπικα "μου ετυχε" γιατι και ΠΑΣΟΚος να ημουνα, ημουν πολυ μικρος τοτε για να τον ψηφισω :p Πως θες να το πω δηλαδη? Απο τα 32 χρονια επιτυχιες μιλας στον ανθρωπο που εχει χασει την εμπιστοσυνη του στον θεσμο των εκλογων ποοοοολλλαααα χρονια τωρα και ειτε λογω αποστασεων κλπ κλπ δεν του καθοταν η φαση να ψηφισει. Βεβαια με αυτη τη λογικη μπορεις να με βγαλεις οτι φταιω για το χαλι σου λογω αποχης αλλα τι να κανουμε.

Δεν ενθυμουμαι ποτε να εχω ζητησει "επανασταση" για να πεσει ο Αντωνακης και ο Τζεφρυ... Εγω προσωπικα τους αγανακτισμενους τους ηθελα να μαζευονται καπου στο μεσον την Πανεπιστημιου καθως η Βουλη μου ειναι παντελως αδιαφορη. Αν εδωσα τετοια εντυπωση ηταν εσφαλμενη και ζητω συγνωμη. Εγω παντα με τις τραπεζες τα ειχα. Οι πολιτικοι κατ εμε ειναι απλα ανδρεικελα και βιτρινα για να μαζευουν τα βλεμματα.

Αν παλι πιστευεις οτι η αλλαγη εξουσιας της κεντρικης τραπεζας μπορει να γινει με κατι αλλο απο επανασταση (χωρις εισαγωγικα) ειμαι ανοικτος στην αποψη σου.

Με ακριβώς επειδη η εκδοτική σου τράπεζα είναι ιδιωτική θα περιμενες να πει στον κάθε σκατοψυχο που ανέβηκε στην εξουσία να παρει τα 3 της όταν της ζηταγε να τυπώσει χαρτουρα....

Πωωωω τρομερο! Ναι γιατι ως γνωστον δεν εκτελουσε τα συμφεροντα του ιδιωτη της σε βαθος χρονου 30ετιας... ωραια τα λες!

Μην πας σε παρακαλω πολυ να μου κανεις quote το πρωτο κεφαλαιο απο το μαθημα που εκανες στο economy 101 για τον "θεωρητικο" ρολο της (ιδιωτικης) Κεντρικη Τραπεζας γιατι θα σου κανω κι εγω quote το κεφαλαιο για τον θεωρητικο ρολο του Χρηματιστηριου και θα γελασουμε πολλλλαΝ με τις διαφορες πραξης και θεωριας...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1498]SLN[/MENTION]

Σολωνα άπαντας για να πεις κάτι η απλα για να μου την πεις;

Αυτο που είπα είναι οτι ένα ιδιωτικο ίδρυμα με ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ βαθμό ανεξαρτησίας απο ένα κρατικό θα περιμενες να είναι ένα κλικ πιο απόμακρο σε τέτοιου είδους εντολές απο την κεντρική διοίκηση. ΔΕΝ είπα οτι κάτι τέτοιο έγινε, είπα οτι κάτι τέτοιο θα ΠΕΡΙΜΕΝΑ.

ΔΕΝ πήρα θέση για το αν η Εκδοτική τράπεζα μιας χώρας πρέπει να είναι δημόσια η ιδιωτική. Αν θες την άποψη μου μου είναι σχεδόν τελείως αδιάφορο με μια ελαφρά κλίση προς το δημόσιο χαρακτήρα της απλα και μόνο για λόγους αισθητικής.

Αλλα μιας και σε βλέπω οτι εσυ παίρνεις σαφή θέση στο ζήτημα, εμπρός Σολωνα μοιράσου τη σοφία σου μαζι μας, γιατι η κεντρική τράπεζα πρέπει να είναι δημόσια;

Link to comment
Share on other sites

τελικά το μόνο θετικό στην ιστορία με τους Κύπριους ήταν ότι αυτές οι ιστορίες ότι θα μας δανείσουν οι Ρώσσοι ή οι Κινέζοι αποδείχτηκαν το λιγότερο γελοίες μαζί και αυτοί που της υποστήριζαν...Εδώ οι Ρώσοι δεν έδωσαν 5,8δις που είναι ψίχουλα πιστεύω από τα 100 που θέλαμε εμείς.

Κατά τα άλλα overall πιστεύω ότι η δεύτερη λύση που θα εφαρμόσει η Κύπρος είναι χειρότερη της πρώτης..

Μπορεί να γλυτώσουν οι καταθέσεις έως 99.999 αλλά δεν υπάρχει ηθική δικαιοσύνη (ή όλοι κούρεμα ή κανένας), από την άλλη βάση των νόμων της Κύπρου αν δεν κάνω λάθος είναι το νόμιμο... Διάλεξαν όμως να τσούξει σε 20.000 και όχι σε 380.000. Τέλος θα χανόντουσαν οι τόκοι 2-3 χρόνων σε όλους (αν εφαρμοζόταν το 1ο σχέδιο). Προσωπικά θα το δεχόμουνα. Τώρα για τους υπόλοιπους..no idea.

Τελικά η Λαϊκή ρε μάγκες θα χρεοκοπήσει? Αν ναι τότε από ότι διάβασα εκεί έχουν τους λογαριασμούς τους τα ασφαλιστικά ταμεία της Κύπρου οπότε θα έχουν σοβαρό πρόβλημα εκεί...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1498]SLN[/MENTION]

Σολωνα άπαντας για να πεις κάτι η απλα για να μου την πεις;

Αυτο που είπα είναι οτι ένα ιδιωτικο ίδρυμα με ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ βαθμό ανεξαρτησίας απο ένα κρατικό θα περιμενες να είναι ένα κλικ πιο απόμακρο σε τέτοιου είδους εντολές απο την κεντρική διοίκηση. ΔΕΝ είπα οτι κάτι τέτοιο έγινε, είπα οτι κάτι τέτοιο θα ΠΕΡΙΜΕΝΑ.

ΔΕΝ πήρα θέση για το αν η Εκδοτική τράπεζα μιας χώρας πρέπει να είναι δημόσια η ιδιωτική. Αν θες την άποψη μου μου είναι σχεδόν τελείως αδιάφορο με μια ελαφρά κλίση προς το δημόσιο χαρακτήρα της απλα και μόνο για λόγους αισθητικής.

Αλλα μιας και σε βλέπω οτι εσυ παίρνεις σαφή θέση στο ζήτημα, εμπρός Σολωνα μοιράσου τη σοφία σου μαζι μας, γιατι η κεντρική τράπεζα πρέπει να είναι δημόσια;

Ποιος απαντησε για να την πει σε ποιον φανηκε απο την απαντηση σου... Το ρεζουμε λοιπον ειναι οτι δεν λες οτι διαφωνεις με αυτο που ειπα ή οτι δεν εγινε ετσι οπως ειπα... λες απλα οτι ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ να μην ισχυει αυτο που ειπα. Ε δεν νομιζω οτι αξιζει να συνεχισουμε αυτη την φφφφανταστικη κουβεντα.

Θα περιμενα κι εγω με τη σειρα μου να εχεις καταλαβει αυτο που λεω και να μην χρειαζεται να λεμε κλ@%@%διες για τα ματια του κοσμου.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το μόνο θετικό στην ιστορία με τους Κύπριους ήταν ότι αυτές οι ιστορίες ότι θα μας δανείσουν οι Ρώσσοι ή οι Κινέζοι αποδείχτηκαν το λιγότερο γελοίες μαζί και αυτοί που της υποστήριζαν...Εδώ οι Ρώσοι δεν έδωσαν 5,8δις που είναι ψίχουλα πιστεύω από τα 100 που θέλαμε εμείς.

Κατά τα άλλα overall πιστεύω ότι η δεύτερη λύση που θα εφαρμόσει η Κύπρος είναι χειρότερη της πρώτης..

Μπορεί να γλυτώσουν οι καταθέσεις έως 99.999 αλλά δεν υπάρχει ηθική δικαιοσύνη (ή όλοι κούρεμα ή κανένας), από την άλλη βάση των νόμων της Κύπρου αν δεν κάνω λάθος είναι το νόμιμο... Διάλεξαν όμως να τσούξει σε 20.000 και όχι σε 380.000. Τέλος θα χανόντουσαν οι τόκοι 2-3 χρόνων σε όλους (αν εφαρμοζόταν το 1ο σχέδιο). Προσωπικά θα το δεχόμουνα. Τώρα για τους υπόλοιπους..no idea.

Τελικά η Λαϊκή ρε μάγκες θα χρεοκοπήσει? Αν ναι τότε από ότι διάβασα εκεί έχουν τους λογαριασμούς τους τα ασφαλιστικά ταμεία της Κύπρου οπότε θα έχουν σοβαρό πρόβλημα εκεί...

Οταν πας τελευταια στιγμη και με σχεδιο να αποτυχεις, δεν σου δινουν

Οσο για την ηθική δικαιοσύνη, απλα πλακα κανεις... Ετσι πιστετυω δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας τελευταια στιγμη και με σχεδιο να αποτυχεις, δεν σου δινουν

Οσο για την ηθική δικαιοσύνη, απλα πλακα κανεις... Ετσι πιστετυω δηλαδη

είπα εγώ είμαι τις άποψης ή όλοι ή κανένας...Λιγότερο το ποσοστό κουρέματος από 0-100.000 e.g 5% και στις παραπάνω από 100.000 να γίνει 10%, αλλά σε όλους, καθώς είπα ότι ακόμα και ο παππούς πρέπει να προσέχει που βάζει και τι κάνει με τα χρήματά του όπως η γιαγιά εδώ...

Όπως είπα όμως αν διάβασα καλά βάση νόμων Κύπρου εγγυημένες καταθέσεις είναι ως 100.000...οπότε έγινε το νόμιμο...

Link to comment
Share on other sites

είπα εγώ είμαι τις άποψης ή όλοι ή κανένας...

.....

Όπως είπα όμως αν διάβασα καλά βάση νόμων Κύπρου εγγυημένες καταθέσεις είναι ως 100.000...οπότε έγινε το νόμιμο...

Πριν 2 χρόνια που κουρευτικάν τα ελληνικά ομόλογα ~53%, θα έπρεπε αντ'αυτού να έχουν ανοίξει και όλοι οι λογαριασμοί και να έχουν τσιμπίσει $$$ από όλους ?

Άπαξ και σου λένε, "ναι έπεσε έξω η τάδε ΑΕ (=τραπεζα) και το κράτος, εσύ, όλοι θα πληρώσετε" τότε όπως και να γίνει το κούρεμα (έξτρα φόροι, άμεσοι, έμεσοι, κουρεμα μισθών συντάξεων, καταθεσεων, ομολόγων) άδικο είναι αφού ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρόνια που κουρευτικάν τα ελληνικά ομόλογα ~53%, θα έπρεπε αντ'αυτού να έχουν ανοίξει και όλοι οι λογαριασμοί και να έχουν τσιμπίσει $$$ από όλους ?

Άπαξ και σου λένε, "ναι έπεσε έξω η τάδε ΑΕ (=τραπεζα) και το κράτος, εσύ, όλοι θα πληρώσετε" τότε όπως και να γίνει το κούρεμα (έξτρα φόροι, άμεσοι, έμεσοι, κουρεμα μισθών συντάξεων, καταθεσεων, ομολόγων) άδικο είναι αφού ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί.

Άδικο δεν είναι που πληρώνεις φόρους για να αποπληρώσεις και αναχρηματοδοτήσεις τις "ατασθαλίες" των τραπεζών?

Στην Ελλάδα θα μπορούσε να γίνει προτού ξεκινήσουν και βάζουν φόρους (και αρχίσει ο κόσμος και τα βγάζει έξω)..Έτσι και αλλιώς μετά οι φόροι που πληρώνουμε όλοι, από κάπου βγήκαν... Θεωρητικά θα μας τα έπαιρναν μια και καλή...και μάλιστα δεν θα έπαιρναν τίποτα από αυτούς που ΔΕΝ έχουν καταθέσεις και περιουσία, που ΤΩΡΑ τους τα παίρνουν με μορφή φόρου...

το εντελώς δίκαιο είναι όλοι...Δεν πρέπει να υπάρχει η διάκριση μεγαλοκαταθέτης/μικροκαταθέτης...είναι καταθέτες τις τράπεζας όλοι τους και όπως έχω πει, ας πρόσεχαν που τα έβαζαν.

Link to comment
Share on other sites

είπα εγώ είμαι τις άποψης ή όλοι ή κανένας...Λιγότερο το ποσοστό κουρέματος από 0-100.000 e.g 5% και στις παραπάνω από 100.000 να γίνει 10%, αλλά σε όλους, καθώς είπα ότι ακόμα και ο παππούς πρέπει να προσέχει που βάζει και τι κάνει με τα χρήματά του όπως η γιαγιά εδώ...

Όπως είπα όμως αν διάβασα καλά βάση νόμων Κύπρου εγγυημένες καταθέσεις είναι ως 100.000...οπότε έγινε το νόμιμο...

Απλα θα πω οτι ευτυχώς δεν αποφασιζεις εσυ για το τι ειναι δικαιο και ηθικο γιατι η πυξίδα της ηθικης σου ειναι διπλα σε ανηθικο μαγνητη.

Link to comment
Share on other sites

είναι καταθέτες τις τράπεζας όλοι τους και όπως έχω πει, ας πρόσεχαν που τα έβαζαν.

εν τάξει, άμα το έχεις πει εσύ, δεν πάνε στο διάολο και οι νόμοι και οι κανονισμοί; θα λειτουργούμε από εδώ και πέρα με το λόγο του tavliban...

Link to comment
Share on other sites

εν τάξει, άμα το έχεις πει εσύ, δεν πάνε στο διάολο και οι νόμοι και οι κανονισμοί; θα λειτουργούμε από εδώ και πέρα με το λόγο του tavliban...

δηλαδή δεν επιτρέπεται να έχω άποψη;

και όπως λέει η παροιμία οι απόψεις είναι σαν τις κ..........ς όλοι έχουν από μία...εσείς την δικιά σας εγώ την δικιά μου.. το τι γίνεται και ποιοι αποφασίζουν είναι άλλη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Άδικο δεν είναι που πληρώνεις φόρους για να αποπληρώσεις και αναχρηματοδοτήσεις τις "ατασθαλίες" των τραπεζών?

Στην Ελλάδα θα μπορούσε να γίνει προτού ξεκινήσουν και βάζουν φόρους (και αρχίσει ο κόσμος και τα βγάζει έξω)..Έτσι και αλλιώς μετά οι φόροι που πληρώνουμε όλοι, από κάπου βγήκαν... Θεωρητικά θα μας τα έπαιρναν μια και καλή...και μάλιστα δεν θα έπαιρναν τίποτα από αυτούς που ΔΕΝ έχουν καταθέσεις και περιουσία, που ΤΩΡΑ τους τα παίρνουν με μορφή φόρου...

το εντελώς δίκαιο είναι όλοι...Δεν πρέπει να υπάρχει η διάκριση μεγαλοκαταθέτης/μικροκαταθέτης...είναι καταθέτες τις τράπεζας όλοι τους και όπως έχω πει, ας πρόσεχαν που τα έβαζαν.

Να σου θυμίσω ότι όποιος εκτείθεται σε ρίσκο, συμμετέχει και στα κέρδη και όχι μόνο στις χασούρες. Από τη στιγμή που οι καταθέτες δεν έπαιρναν μέρισμα για τα κέρδη των τραπεζών μέχρι τώρα, το κόβω ανήθικο και παράνομο να τους ζητείται να συμμετάσχουν στη χασούρα.

Το τραπεζικό σύστημα έπαιξε πλεονεκτικά και έχασε και κάποιος πρέπει να το πληρώσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμίσω ότι όποιος εκτείθεται σε ρίσκο, συμμετέχει και στα κέρδη και όχι μόνο στις χασούρες. Από τη στιγμή που οι καταθέτες δεν έπαιρναν μέρισμα για τα κέρδη των τραπεζών μέχρι τώρα, το κόβω ανήθικο και παράνομο να τους ζητείται να συμμετάσχουν στη χασούρα.

Το τραπεζικό σύστημα έπαιξε πλεονεκτικά και έχασε και κάποιος πρέπει να το πληρώσει αυτό.

όπως έχω πει ο καταθέτης για μένα είναι επενδυτής (και τεμπέλης επενδυτής μάλιστα) αφού περιμένει τόκο...

Και όπως έχω πει, η λύση είναι χρεωκοπία η τράπεζα, εκκαθάριση και ότι περισσέψει στους καταθέτες...χωρίς κουρέματα και αηδίες... απλά θα δεχτούν την χασούρα που θα υπάρχει στο κεφάλαιο τους... (όποια είναι αυτή)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.