Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

ρε παιδιά, εσείς που είστε σπουδαγμένοι και τα ξέρετε τα οικονομικά. Αυτό με το "σπάσιμο" των τραπεζώνε, σε καλή και κακή, που στην καλή πάνε οι καταθέσεις και τα περιουσιακά στοιχεία, και που στην κακή πάνε τα χρέη τα μη εξυπηρετούμενα δάνεια κλπ, πως στο διάτανο γίνεται;

Εγώ μπορώ να φεσώσω τον γκόσμο όλο, και μετά να πω κρατάω εγώ τα λεφτά μου και τα περιουσιακά μου στοιχεία, και τα χρέη μου ανήκουν πλέον στα μαλλιά μου, πάρτε τα αυτά (αν τα βρείτε);

Επίσης, πως αποφασίζεται ποιος θα πάρει τι; γιατί, π.χ. η χ τράπεζα απορροφάει το καλό κομμάτι της ψ τράπεζας κι εμείς (οι φορολογούμενοι - δημόσιο - κράτος) παίρνουμε το σαπάκι και το πληρώνουμε για να ξεχρεώσει;;; γιατί να μην πάρουμε εμείς το καλό κομμάτι, και το χαλασμένο να το πάρουν οι τράπεζες;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Να δεχτούν να πάρουν οι τράπεζες το κακό κομμάτι γιατί;

Δεν ξέρω ακριβώς το μηχανισμό τι assets πηγαίνουν στην καλή, τι υποχρεώσεις πηγαίνουν στην κακή.

Ο αντίλογος (μη μου πρήξετε τα @@, σας λέω τη λογική της πρακτικής) είναι ότι αυτούσια η τράπεζα δεν είναι βιώσιμη. Οπότε η τράπεζα ουσιαστικά διαλύεται, οι μέτοχοι χάνουν τις μετοχές τους (Proton, ATE) και το βιώσιμο κομμάτι πουλιέται έτσι ώστε το Δημόσιο να εισπράξει ένα αντίτιμο και οι εργαζόμενοι να συνεχίσουν να έχουν τη δουλειά τους.

Και ναι πριν με ρωτήσει κανείς η τράπεζα που αγοράζει την άλλη έχει κέρδος, απλά με τη συγχώνευση πχ Πειραιώς και καλού κομματιού της ΑΤΕ το Δημόσιο θα χρειαστεί να καταβάλει λιγότερα χρήματα απο το να κάνει split στις δυο τράπεζες χωριστά.

Στην ερώτηση γιατί να μην αφήσουμε τις τράπεζες να χρεωκοπήσουν, οι καταθέτες να χάσουν τα λεφτά τους κοκ, αν ήμουν νέος εδώ θα προσπαθούσα να το εξηγήσω. Αλλά επειδή ξέρω το thelab καλύτερα απλά θα πω ότι οι κυβερνήσεις είναι τα πουταν@κια μας και κάνουν ότι γουστάρουμε.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για το καλό κομμάτι της τράπεζας, παίρνει το κράτος (κι όχι οι πρώην μέτοχοι ή ο δεν ξέρω 'γω ποιος) λεφτά; οκ, αποκτά μια λογική.

Υπάρχει κάποιο παράδειγμα, πόσα πήρε το κράτος για το καλό κομμάτι της ΑΤΕ (ή όποιας άλλης έχει πάθει τα ίδια), και πόσα μας κόστισε να ξεχρεώσουμε το κακό;

Link to comment
Share on other sites

Στη ζωή τρία πράγματα είναι σίγουρα. Η σταθερότητα του ευρώ, η ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας και η εγγύηση των καταθέσεων.

Spain: ‘Spanish banking levy will collect €3bn’ | Presseurop (English)

Expqnsion-21032013.jpg

The new fees will see between 0.1 per cent and 0.2 per cent taxed from bank deposits and is expected to raise between €1.5bn and €3bn.
Link to comment
Share on other sites

Στη ζωή τρία πράγματα είναι σίγουρα. Η σταθερότητα του ευρώ, η ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας και η εγγύηση των καταθέσεων.

Spain: ‘Spanish banking levy will collect €3bn’ | Presseurop (English)

Expqnsion-21032013.jpg

Καλημέρα

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι παραπάνω συνέπειες θα έχει αυτό το μέτρο απο το να υπολογίζει κάποιος τους τόκους του κατά 0,1 ή 0,2% λιγότερο ?Δηλαδή, το ίδιο δεν θα ήταν αν αντί αυτού έλεγαν ''ξέρετε απο αυριο το επιτόκιο καταθέσεων απο π.χ. 3% θα πάει 2,9% ή 2,8%''. Άλλωστε και οι τόκοι χρόνια τώρα φορολογούνται με 10% και δεν είδα καμία αντίδραση. Τι ακριβώς θα αλλλάξει τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΤΑΞΕ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ

ΜΕ ΧΘΕΣΙΝΟ ΝΟΜΟ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΑΥΤΗ Η ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΗΣ ΛΗΣΤΕΙΑΣ:

1. Η παράγραφος 1 εδάφιο β΄ του άρθρου 380 Ποινικού

Κώδικα αντικαθίσταται ως εξής:

«Αν ο υπαίτιος της πράξεως αυτής ενήργησε με κα−

λυμμένα ή αλλοιωμένα τα χαρακτηριστικά του προ−

σώπου του ή αν έφερε πολεμικό τυφέκιο ή πυροβόλο

όπλο που φέρει φυσίγγιο των 40 χιλιοστών και άνω ή

πολυβόλο ή υποπολυβόλο ή χειροβομβίδα ή εκρηκτικό

μηχανισμό ή βαρύ όπλο ή όπλο πυροβολικού, τιμωρείται

με κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών.»

Αν την εκανε την ληστεια με το Nanosuit του crysis?

Αν την εκανε με τανκ?

Αν την εκανε με RPG αλλα οχι σαν αυτα του πυροβολικου?

Αν ειχε οπλο με 39.5 χιλιοστα διαμετρο φυσιγγιου?

Link to comment
Share on other sites

Αν την εκανε την ληστεια με το Nanosuit του crysis?

Προτείνω να του τη χαρίσουμε για την εφευρετικότητά του, δεδομένου του προτέρου εντίμου βίου.

Αν την εκανε με τανκ?

Θα έχει παραβιάσει το μισό ΚΟΚ και βάλε, χώρια ότι λογικά το τανκ θα φέρει πάνω βαρύ οπλισμό, της κατηγορίας πολυβόλου και βαρέως οπλισμού.

Αν την εκανε με RPG αλλα οχι σαν αυτα του πυροβολικου?

Εντάσσεται στις κατηγορίες της χειβομβίδας ή εκρηκτικών, όπως θέλεις. Αλλά πρέπει να είναι πολύ λακαμάς να κάνει ληστεία με αντιαρματικό.

Αν ειχε οπλο με 39.5 χιλιοστα διαμετρο φυσιγγιου?

Ενδεικτικά να πω ότι 40 χιλιοστά είναι τα αντιαεροπορικά Μποφώρ που μπαίνουν σε καράβια ή μεταφέρονται με οχήματα του πυροβολικού, οπότε δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς σκεφτόταν ο νομοθέτης.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά να πω ότι 40 χιλιοστά είναι τα αντιαεροπορικά Μποφώρ που μπαίνουν σε καράβια ή μεταφέρονται με οχήματα του πυροβολικού, οπότε δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς σκεφτόταν ο νομοθέτης.

Λογικά πρέπει να εννοεί 40 χιλιοστά μήκος του πυρομαχικού. Και αυτό μαλλον για να καλύψει τα ντουφέκια όλων των ειδών. Τα πιστόλια (τουλάχιστον τα πιο διαδεδομένα 9αρια, 40αρια, 45αρια, και τα φονικότερα 22αρια) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι προφανώς αυτό ήθελε να πει ο ποιητής, αλλά δεν το διευκρινίζει και το default είναι το διαμέτρημα και όχι το μήκος στο βλήμα. Από την άλλη πάλι συμπεριλάβανε και όπλα πυροβολικού, οπότε καλύπτονται και για ληστεία με όλμο.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη πάλι συμπεριλάβανε και όπλα πυροβολικού, οπότε καλύπτονται και για ληστεία με όλμο.

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Ενδεικτικά να πω ότι 40 χιλιοστά είναι τα αντιαεροπορικά Μποφώρ που μπαίνουν σε καράβια ή μεταφέρονται με οχήματα του πυροβολικού...

Μποφώρ & Mπόφορς

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μπορεί να πεί ότι δεν δείχνουμε αλληλεγγύη στην Κύπρο; - Σε Alpha και Πειραιώς οι κυπριακές τράπεζες στην Ελλάδα | Newsbomb.gr

Χρεωθήκαμε μέχρι όσο δεν παίρνει σαν λαός για σώσουμε τα εδώ τραπεζολαμόγια και τώρα σώζουμε και των αδελφών Κυπρίων....

Link to comment
Share on other sites

Αποκάλυψη ΔΝΤ: Το δημόσιο χρέος που παρέλαβε ο Αναστασιάδης από τον Χριστόφια - NEWS247

Κεκαυμενη γαια παρελαβε και ο Αναστασιαδης; Τι δι@ολο, ολοι ειναι ανιδεοι μεχρι να αναλαβουν;

Μυστηριωδως "μαθαινουμε"... την αληθεια απο παραγοντες του ΔΝΤ παντα.

Link to comment
Share on other sites

Η Χρυσή Αυγή στο πλευρό των μεταλλωρύχων Κασσάνδρας

Οι αντιπρόσωποι των εργαζομένων εξέθεσαν στους συναγωνιστές τις δύσκολες συνθήκες στις οποίες εργάζονται και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν καθημερινά. Εξέφρασαν την πεποίθηση πως η εξόρυξη χρυσού στην Χαλκιδική είναι μια πολύ σημαντική δραστηριότητα, η οποία δίνει εργασία σε χιλιάδες οικογένειες του νομού, δραστηριότητα που δεν πρέπει να παύσει. Επίσης, κατήγγειλαν πως έχουν γίνει δέκτες απειλών και κατατρομοκράτησης από γνωστούς αριστερούς κύκλους, γιατί επιμένουν να στηρίζουν την εργασία των μεταλλωρύχων στο νομό, κύκλοι που έχουν δαιμονοποιήσει τους εργαζομένους στην εξόρυξη χρυσού και τους αντιπροσώπους τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.