Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Οι καταθέσεις πρέπει να εξασφαλίζονται ως ένα ποσοστό, και φυσικά αν η τράπεζα χρεοκοπήσει (όταν δηλαδή δεν μπορεί να καλύψει τις καταθέσεις που έχει όταν ΟΛΟΙ οι πελάτες της ζητήσουν τα χρήματα τους πίσω)...

Οι καταθεσεις ειναι εγγυημενες εως του ποσου των 100.000€ ανα καταθετη ανα τραπεζα

Σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να βγαίνει ανακοίνωση και να κλείνει (και όχι να σώνεται από το κράτος και τους φορολογούμενους) και να μοιράζει τα λεφτά που απέμειναν στους καταθέτες (μικρούς και μεγάλους) και αυτοί να ΔΕΧΟΝΤΑΙ την χασούρα επειδή δεν πρόσεχαν που έβαλαν τα λεφτά τους, και γιατί δεν πήγαν έγκαιρα να τα βγάλουν. Με απλά λιτά ελληνικά έχει οι τράπεζα στα χαρτιά καταθέσεις 1.000.000, αλλά τα υπόλοιπα μετρητά είναι 800.000, τότε οι καταθέτες θα δεχτούν ΟΛΟΙ 20% χασούρα και τέλος η τράπεζα και τέλος οι υποχρεώσεις προς αυτήν (δανειολήπτες θα κάνουν πάρτυ αλλά δεν ευθύνονται αυτοί που πήραν δάνειο. Ευθύνονται κατά κύριο λόγο αυτοί που τους έδωσαν τα λεφτά. Δλδ Τραπεζίτες. Μετά κάποιοι τους εμπιστεύτηκαν τα χρήματά τους. Δλδ καταθέτες, επενδυτές).

Αυτο εγινε με την Lehman Brothers. Ωραια καταληξη ειχε. Δεν διαφωνω εν μερη, αλλα το να πας και να παιρνεις το 20% (βαση αυτων που ανεφερες) απο τον συνταξιουχο με τα 30.000 στην ακρη δεν εχει την ιδια κοινωνικη αναλγησια με το να παιρνεις το 20% απο το λαμογιο που εχει 30.0000.000 στην ακρη. Εξ 'ου και η εγγυηση του ποσου εως 100.000€

Γιατί νομίζεται ότι το τραπεζικό σύστημα έχει αποτύχει; Γιατί με περίσσια ανευθυνότητα πελάτες/επενδυτές με μηδενικό ρίσκο έβαζαν τα λεφτά τους στην τράπεζα (εγγύηση καταθέσεων) και οι τράπεζες με περίσσιο θράσος επίσης και κανένα σχέδιο τα μοίραζε αριστερά και δεξιά (με ληστρικό επιτόκιο συνήθως).

Το τραπεζικο συστημα εχει αποτυχει γιατι δεν υπαρχει αυστηρος ελεγχος. Οταν επιτρέπεις μοχλευση 20 και 30 φορες στα ιδια κεφάλαια και οταν η τραπεζα εχει διττο σκοπο ως τραπεζικο ιδρυμα αλλα ΚΑΙ επενδυτικη οντοτητα τοτε υπαρχουν προβληματα.

Αν ήθελαν να εξασφαλίσουν τις καταθέσεις τους, να πλήρωναν συμβόλαιο ασφάλισης και σε περίπτωση κατάρρευσης να τους αποζημίωνε η ασφαλιστική. ΟΧΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ και οι ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ.

Αυτο ειναι για επενδυσεις. Η κατάθεση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ!

Παλιά το χρήμα μοιράζονταν πολύ πιο δύσκολα και εξίσου δύσκολα έπρεπε να μοιράζεται και τώρα. Και όχι αεριτζήδες (π.χ. ΠΑΣΟΚ, ΝΔ) και άνθρωποι χωρίς δουλειά να γίνονται αποδέκτες "διακοποδανείων/θαλασσοδανείων"

Βλεπε τα περι ελεγχου παραπανω

Ναι κύριοι αυτοί που καταθέτουμε το βιος μας είμαστε επενδυτές στην τράπεζα καθώς περιμένουμε τόκο πίσω, δεν είμαστε επενδυτές του στυλ Σόρος, αλλά κάποιοι προτιμούν να τα βάλουν εκεί και να ζουν από τους τόκους ή απλά να ενισχύσουν το εισόδημα τους παίρνοντας 1000 ευρώ πίσω, παρά να αγοράσουν σπίτια, μετοχές κλπ κλπ.

Αρα και αυτος που ειναι πελατης της Intel ειναι και επενδυτης της, επειδη αν η Intel του πει οτι σε περιπτωση παραγγελιας με προκαταβολη του ποσου θα εχει εκπτωση 5% και μετα βρεθει σε οικονομικη δυστοκοια και του κρατησει ενα 15% απο την προκαταβολη ειναι οκ και θα περασει στα ψιλα αν κανει αγωγη;

On another note, αν ο Βλαδιμηρος αποφασίσει να παει Κυπρο, ο μεγάλος χαμενος θα ειναι η Τουρκια σε αυτην την περιπτωση. Και η Γερμανια σε δευτερη αναγνωση. Βεβαια το γελοιο της υπόθεσης ειναι οτι η Γερμανια (καροτσακιας, Fraulein Hitler) θελει να συρικνωθει ο υπερτροφικος/διεφθαρμενος/πλυντηριο τραπεζικος τομέας της Κυπρου που ειναι 8 φορες το ΑΕΠ της χώρας, ενω το παράλληλα ο τραπεζικος τομέας του Λουξαμβουργου που ειναι 20 φορες το ΑΕΠ του ειναι καθαρος. Φαινεται τα τραπεζικα πλυντηρια εκει εχουν μεταμφιεστει σε μπανανες και η χωρα ειναι γεωργικη κατα βαση.

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Οι καταθεσεις ειναι εγγυημενες εως του ποσου των 100.000€ ανα καταθετη ανα τραπεζα

Μικρότερο ποσό από τα 100Κ και εγγύηση π.χ. του 80% του κεφαλαίου τους αν δεν τα έχει ασφαλίσει...Αλλά όπως είπα παραπάνω, ο ελεγκτικός μηχανισμός που φαντάζομαι (αδιάφθορος φυσικά) θα χτυπήσει την καμπάνα πριν η τράπεζα δεν μπορεί να αποπληρώσει τις καταθέσεις. Άρα οι χαμένοι θα είναι οι μέτοχοι και κανένας άλλος και δεν θα χρειάζονται μέγιστα, μίνιμουμ ποσά εγγυημένων καταθέσεων.

Αυτο εγινε με την Lehman Brothers. Ωραια καταληξη ειχε. Δεν διαφωνω εν μερη, αλλα το να πας και να παιρνεις το 20% (βαση αυτων που ανεφερες) απο τον συνταξιουχο με τα 30.000 στην ακρη δεν εχει την ιδια κοινωνικη αναλγησια με το να παιρνεις το 20% απο το λαμογιο που εχει 30.0000.000 στην ακρη. Εξ 'ου και η εγγυηση του ποσου εως 100.000€

To λαμόγιο να πάει στη δικαιοσύνη. Γενικά σε μια χρεωκοπία θα τσούξει ο λοκός αρκετών... Και του παππούλη και του μαφιόζου και του επιχειρηματία...C'est la vie...Σκληρό δεν λέω και λυπάμαι για τον παππού, αλλά είπα, να σκέφτονται όλοι που τα βάζουν.

Το τραπεζικο συστημα εχει αποτυχει γιατι δεν υπαρχει αυστηρος ελεγχος. Οταν επιτρέπεις μοχλευση 20 και 30 φορες στα ιδια κεφάλαια και οταν η τραπεζα εχει διττο σκοπο ως τραπεζικο ιδρυμα αλλα ΚΑΙ επενδυτικη οντοτητα τοτε υπαρχουν προβληματα.

Ακρίβως αυτό εννοώ...Όταν τους άφηναν (και αφήνουν) να τα μοιράζουν αριστερά και δεξιά, κανείς δεν τους έλεγχε...

Αυτο ειναι για επενδυσεις. Η κατάθεση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ!

Είναι όταν έχεις τόκο και παίρνεις χρήμα πίσω (λίγα θα μου πεις, αλλά παίρνεις). Δεν μου αλλάζεις την άποψη επ αυτού οπότε ας το αφήσουμε εδώ.

Βλεπε τα περι ελεγχου παραπανω

true

Αρα και αυτος που ειναι πελατης της Intel ειναι και επενδυτης της, επειδη αν η Intel του πει οτι σε περιπτωση παραγγελιας με προκαταβολη του ποσου θα εχει εκπτωση 5% και μετα βρεθει σε οικονομικη δυστοκοια και του κρατησει ενα 15% απο την προκαταβολη ειναι οκ και θα περασει στα ψιλα αν κανει αγωγη;

Όχι είναι άτοπο το παράδειγμα σου γιατί αλλιώς βλέπω εγώ τα πράγματα όπως φαίνεται. Αυτός που έχει 100Κ και τα βάζει στην άκρη και περιμένει ένα 5% επιτόκιο (άρα 5Κ το χρόνο μείον φόροι wateva) τον θεωρώ ΕΓΩ επενδυτή για όσο διάστημα κρατάει τα λεφτά του εκεί. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι ο Scrooge McDuck και απλά τα φυλάει εκεί και κάνει μπάνιο στα λεφτά του

On another note, αν ο Βλαδιμηρος αποφασίσει να παει Κυπρο, ο μεγάλος χαμενος θα ειναι η Τουκια σε αυτην την περιπτωση. Και η Γερμανια σε δευτερη αναγνωση. Βεβαια το γελοιο της υπόθεσης ειναι οτι η Γερμανια (καροτσακιας, Fraulein Hitler) θελει να συρικνωθει ο υπερτροφικος/διαθφαρμενος/πλυντηριο τραπεζικος τομέας της Κυπρου που ειναι 8 φορες το ΑΕΠ της χώρας, ενω το παράλληλα ο τραπεζικος τομέας του Λουξαμβουργου που ειναι 20 φορες το ΑΕΠ του ειναι καθαρος. Φαινεται τα τραπεζικα πλυντηρια εκει εχουν μεταμφιεστει σε μπανανες και η χωρα ειναι γεωργικη κατα βαση.

true

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι άτοπο το παράδειγμα σου γιατί αλλιώς βλέπω εγώ τα πράγματα όπως φαίνεται. Αυτός που έχει 100Κ και τα βάζει στην άκρη και περιμένει ένα 5% επιτόκιο (άρα 5Κ το χρόνο μείον φόροι wateva) τον θεωρώ ΕΓΩ επενδυτή για όσο διάστημα κρατάει τα λεφτά του εκεί. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι ο Scrooge McDuck και απλά τα φυλάει εκεί και κάνει μπάνιο στα λεφτά του

Φαινεται οτι αυτην την αποψη την εχεις ΕΣΥ και καμμια δυο ντουζινες νοματαίοι ακομα συνεπως καπου μαλλον εχετε λάθος. Αν θεωρεις επενδυση την καταθεση χρηματων σε τραπεζικο ιδρυμα, τοτε θα θεωρεις και το ΕΤΗΔΕ ασφαλιστρο οπως ο Βενιζέλος και οχι καταναγκαστικη φορολογια. Γιατι αν ερθει αυριο ο πιτσαδορος και η κουστωδία του να σου παρουν το σπιτι γιατι ετσι θελουν, ας προσεχες που το εχτιζες, ας πηγαινες στην Ζιμπαμπουε.

Η αγορα γης, ακινητων κοκ θεωρειτε επενδυση (υπαρχουν εταιριες επενδυσεων real estate). Αρα γιατι επαναστατεις οταν πληρωνεις ασφαλιστρο κινδυνου χρεοκοπιας της χωρας για το σπιτι που εσυ εχτισες/αγορασες;

Link to comment
Share on other sites

Ο εν λόγω γραφικός πάντως έχει πέσει μέσα σε όλα. Ακόμα και για την Κύπρο - [ame=http://www.youtube.com/watch?v=fa0iufLU9eY&feature=player_embedded]Δημήτρης Καζάκης για Κυπρο 10-12-2012 - YouTube[/ame]

Προφήτης; Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λιτά ελληνικά έχει οι τράπεζα στα χαρτιά καταθέσεις 1.000.000, αλλά τα υπόλοιπα μετρητά είναι 800.000, τότε οι καταθέτες θα δεχτούν ΟΛΟΙ 20% χασούρα και τέλος η τράπεζα και τέλος οι υποχρεώσεις προς αυτήν (δανειολήπτες θα κάνουν πάρτυ αλλά δεν ευθύνονται αυτοί που πήραν δάνειο. Ευθύνονται κατά κύριο λόγο αυτοί που τους έδωσαν τα λεφτά. Δλδ Τραπεζίτες. Μετά κάποιοι τους εμπιστεύτηκαν τα χρήματά τους. Δλδ καταθέτες, επενδυτές).

ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ!!!

Κι εγω αυτα ελεγα καμια 30ρια-50ρια σελιδες πισω και ειχε πεσει το παιδι (αντε ρε σε εκανα και νεοτερο) των τραπεζων LL πανω μου να με φαει οτι "δεν γινεται..." "δεν βγαινουν μανα μου... ", "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη" θα πεσουν τα επιτοκια καταθεσεων (τα ποια??) και θα ανεβουν τα επιτοκια δανεισμων κλπ κλπ

Προφανως καταλαβαινεις οτι τα τελευταια 50+ χρονια απο το π.χ. 1.000.000 σε καταθεσεις, ολες οι τραπεζες εχουν με το ζορι ... "3πακετα τσιχλες, 1 γλυφιτζουρι και 2 χαμογελαστους ταμιες" σε μετρητα

Link to comment
Share on other sites

Ευτύχης Βαρδουλάκης.

Για τζι Κύπρο σου λέει το.

(το βρήκα καλό)

Για να προσπαθήσουμε να τα ξαναβάλουμε σε μία σειρά, μετά και τις τελευταίες εξελίξεις…

Καταρχάς, τι πέτυχε το Eurgroup με την απόφασή του:

- Έσπειρε κλίμα πανικού και ανασφάλειας σε ολόκληρο το τραπεζικό τομέα και άνοιξε το παράθυρο γενικευμένης συστημικής κρίσης, αμφισβητώντας ένα θεμελιώδες κεφάλαιο του ευρωπαϊκού τραπεζικού συστήματος.

- Έπληξε την οικονομία της Κύπρου, καθότι ακόμα και αν βρεθεί άλλη λύση, θεωρείται δύσκολο (βραχυπρόθεσμα τουλάχιστον) να μην υπάρξουν εκροές καταθέσεων και να μην πληγεί η αξιοπιστία του κυπριακού τραπεζικού συστήματος. Και μιλάμε για έναν τομέα που είναι το 45% του ΑΕΠ της οικονομίας της...

- Έσπρωξαν την Κύπρο στην αγκαλιά της Ρωσίας. Πέτυχαν δηλαδή ακριβώς το αντίθετο από αυτό που θεωρητικώς ήθελαν να πετύχουν. Ήδη οι Αμερικάνοι κράζουν άσχημα τους βορειοευρωπαίους για το ότι στέλνουν την Κύπρο στην αγκαλιά της Ρωσίας.

- Ενίσχυσε το αντιευρωπαϊκό κλίμα σε όλη την Ευρώπη και δηλητηρίασε ακόμα περισσότερο τις σχέσεις των κρατών-μελών, γεγονός που αναμφίβολα θα ενισχύσει ευρωσκεπτικιστικές, ακραίες και λαϊκίστικες φωνές σε όλες τις χώρες.

Μιλάμε για πραγματικό φιάσκο από πολλές μεριές.

Για την Κύπρο:

- Είναι προφανές ότι υπάρχει plan-B το οποίο περιλαμβάνει εμπλοκή της Ρωσίας. Το σενάριο που ακούγεται είναι η εξαγορά της μίας τράπεζας (της Λαϊκής) από τη Ρωσία ώστε να μειωθεί το συνολικό κόστος διάσωσης των υπολοίπων. Αν συμβεί αυτό δεν θα χρειαστεί κούρεμα, αποφεύγεται η άτακτη χρεοκοπία (το θετικό της ιστορίας – αυτός ήταν εξαρχής το σημαντικότερο όλων) αλλά είναι αμφίβολο αν θα σωθεί μακροπρόθεσμα το τραπεζικό σύστημα, καθώς το πλήγμα υπήρξε. Απομένει να δούμε τι θα γίνει τελικώς και ποια λύση θα προκριθεί.

- Το πρόβλημα δεν έχει τελειώσει και δεν θα τελειώσει ακόμα και αν το Plan-B λειτουργήσει. Οι τράπεζες δεν έχουν ανοίξει και η λειτουργία τους δεν έχει ομαλοποιηθεί. Αυτό που όλα τα κόμματα ΗΔΗ λένε στην Κύπρο, είναι ότι χρειάζονται αλλαγές σε πολλούς τομείς του οικονομικού τους μοντέλου.

Δεν πρέπει επίσης να ξεχνάμε την γεωπολιτική ιδιαιτερότητα της Κύπρου και φυσικά την ύπαρξη εθνικού θέματος.

- Σε κάθε περίπτωση η ψυχραιμία με την οποία συζητούν (δείτε π.χ. τώρα τη συζήτηση στο ΡΙΚ – έκανε μια εξαιρετική παρέμβαση ο πρώην Πρόεδρος Γιώργος Βασιλείου) είναι αξιέπαινη.

Για την Ελλάδα και τη δική μας εσωτερική κατάσταση:

- Ασφαλώς και οι εξελίξεις στην Κύπρο επηρεάζουν και τη δική μας εσωτερική πολιτική και οικονομική κατάσταση. Το σε ποια κατεύθυνση θα είναι δεν μπορεί να εκτιμηθεί τώρα, καθώς ουδείς ξέρει ποια θα είναι η τελική έκβαση των πραγμάτων. Οι ανοησίες είναι βέβαιο ότι θα πολλαπλασιαστούν από όλες τις μεριές, τις επόμενες ώρες αλλά καλό είναι να είναι όλοι επιφυλακτικοί πριν δουν πού πάει το πράγμα.

- Σε επίπεδο «κλίματος» είναι δεδομένο ότι τα απλά μηνύματα είναι πολύ πιο ισχυρά επικοινωνιακά. Με απλά λόγια: το μήνυμα «λες ΟΧΙ και κερδίζεις» είναι πιο αποτελεσματικό από το μήνυμα «Ελλάδα και Κύπρος δεν είναι ίδιες περιπτώσεις, έχουν διαφορετικά δομικά προβλήματα, είναι διαφορετικά μεγέθη, δεν κινητοποιούν ίδια συμφέροντα». Το δεύτερο είναι πολύ πιο αδύναμο οπότε πολλοί που υποστήριζαν τα «όχι σε όλα» και τις «καταγγελίες των μνημονίων» θα νοιώσουν δικαιωμένοι. Ωστόσο, αυτές οι ευθυγραμμίσεις είναι λανθασμένες και οι μεταπρατικές αναλύσεις σπανίως είναι ορθές. Αν οι Ελλαδίτες πολιτικοί το ρίξουν στην κομματική κλωτσοπατινάδα θα είναι κατώτεροι των περιστάσεων, που παραμένουν πολύ κρίσιμες. Αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα το αποφύγουμε…

https://www.facebook.com/eftychis.vardoulakis/posts/10151563631613210

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ!!!

Κι εγω αυτα ελεγα καμια 30ρια-50ρια σελιδες πισω και ειχε πεσει το παιδι (αντε ρε σε εκανα και νεοτερο) των τραπεζων LL πανω μου να με φαει οτι "δεν γινεται..." "δεν βγαινουν μανα μου... ", "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη" θα πεσουν τα επιτοκια καταθεσεων (τα ποια??) και θα ανεβουν τα επιτοκια δανεισμων κλπ κλπ

Προφανως καταλαβαινεις οτι τα τελευταια 50+ χρονια απο το π.χ. 1.000.000 σε καταθεσεις, ολες οι τραπεζες εχουν με το ζορι ... "3πακετα τσιχλες, 1 γλυφιτζουρι και 2 χαμογελαστους ταμιες" σε μετρητα

κοιτά, είναι πολύ άσχημο να χρεοκοπήσει μια τράπεζα έτσι; να λέμε και του στραβού το δίκιο. Αλλά άμα δεν ξεφύγουμε από τα αρπακτικά τράπεζες, πως θα συνεχίσουμε την ζωή μας και θα ξαναχτίσουμε τι διαλύθηκε; Βέβαια αυτά που λέει ο LL είναι οι συνέπειες... Για αρκετό διάστημα πολλοί δεν θα εμπιστεύονται τις τράπεζες, τα επιτόκια δανείων θα μεγαλώσουν..

Εμένα η λογική μου είναι η εξής. Τράπεζα; Έδωσες τα λεφτά σου αριστερά και δεξιά χωρίς σχέδιο και αυστηρή μελέτη του δανειολήπτη. Επένδυσες λοιπόν στα κέρδη μιας επιχείρησης ή στον μισθό ενός δανειολήπτη. Πρέπει να ΞΕΡΟΥΝ πλέον ότι αυτή η κίνηση εμπεριέχει ΡΙΣΚΟ και ότι παίζει να τα χάσουν τα λεφτά τους. Το συγκεκριμένο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΘΕΤΗΣ... Αλλιώς 1000 φορές καλύτερα ο Παππούς να δώσει τα λεφτά στην κόρη του και η κόρη του να ανοίξει μια επιχείρηση. Μπορεί να πιάσει και κάποιοι να βρουν δουλειά.

Άμα συνεχίσει το κράτος να της σώνει ες αεί, τότε το ΡΙΣΚΟ είναι ΜΗΔΕΝ και θα συνεχίσουν τα ίδια...Αυτό είναι κάτι που πρέπει να καταλάβουν οι τραπεζίτες και να ΣΕΒΟΝΤΑΙ τις καταθέσεις των ΠΕΛΑΤΩΝ τους κλπ κλπ κλπ...

Άρα κρατικοποιήσεις τραπεζών ΓΙΟΚ για μένα...Θα πληρώνω μλκιες μια ζωή για τους λόγους που ανέλυσα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Άρα κρατικοποιήσεις τραπεζών ΓΙΟΚ για μένα...Θα πληρώνω μλκιες μια ζωή για τους λόγους που ανέλυσα παραπάνω;

Δεν προκάλεσαν οι κρατικοποιήσεις τραπεζών το πρόβλημα, και οι κρατικοποιήσεις από μόνες τους δεν είναι κακό, το αντίθετο θα έλεγα.

Το πρόβλημα είναι όταν το κράτος τις κρατικοποιεί για να τις σώσει και άρα επωμίζεται αυτό το πρόβήμα που δημιούργησαν οι τραπεζίτες!

Αν η τράπεζα έχει πρόβλημα, να την αφήσουν να πεθάνει, να βάλουν μερικούς φυλακή και να επιστρέψουν στους καταθέτες τα ποσά τους (όσο αυτό είναι δυνατόν, με συγκεκριμένα ποσα και ποσοστά κτλ κτλ)

Αν είναι καλή, δεν έχει θέμα, αλλα (ευτυχώς) είναι μικρή, μια χαρά θα κάνει το κράτος να την απορροφήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκάλεσαν οι κρατικοποιήσεις τραπεζών το πρόβλημα, και οι κρατικοποιήσεις από μόνες τους δεν είναι κακό, το αντίθετο θα έλεγα.

Το πρόβλημα είναι όταν το κράτος τις κρατικοποιεί για να τις σώσει και άρα επωμίζεται αυτό το πρόβήμα που δημιούργησαν οι τραπεζίτες!

Αν η τράπεζα έχει πρόβλημα, να την αφήσουν να πεθάνει, να βάλουν μερικούς φυλακή και να επιστρέψουν στους καταθέτες τα ποσά τους (όσο αυτό είναι δυνατόν, με συγκεκριμένα ποσα και ποσοστά κτλ κτλ)

Αν είναι καλή, δεν έχει θέμα, αλλα (ευτυχώς) είναι μικρή, μια χαρά θα κάνει το κράτος να την απορροφήσει.

όταν κάνεις κρατικοποίηση το ΚΡΑΤΟΣ (δηλαδή οι φορολογούμενοι) αναλαμβάνει την χασούρα που δημιούργησαν οι τραπεζίτες.

Συνεπώς; Ξανά μανά τα λέω - Καταθέτες τα λεφτά τους πίσω με χασούρα λογικά (όσα περίσσεψαν στο θησαυροφυλάκιο). Επενδυτές ομολόγων τον Bούλο (με αγγλικό Β). Δανειολήπτες πάρτυ στον Κιάμο... ΑΝ βρεθεί επενδυτικό σώμα και αναλάβει να γεμίσει τα ταμεία τις τράπεζας τότε και μόνο τότε να συνεχιστεί η λειτουργία της τράπεζας... Ειδαλώς ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΊΠΕΙ ΤΟ ΒΥΣΙΝΟ...

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνεις κρατικοποίηση το ΚΡΑΤΟΣ (δηλαδή οι φορολογούμενοι) αναλαμβάνει την χασούρα που δημιούργησαν οι τραπεζίτες.

Συνεπώς; Ξανά μανά τα λέω - Καταθέτες τα λεφτά τους πίσω με χασούρα λογικά (όσα περίσσεψαν στο θησαυροφυλάκιο). Επενδυτές ομολόγων τον Bούλο (με αγγλικό Β). Δανειολήπτες πάρτυ στον Κιάμο... ΑΝ βρεθεί επενδυτικό σώμα και αναλάβει να γεμίσει τα ταμεία τις τράπεζας τότε και μόνο τότε να συνεχιστεί η λειτουργία της τράπεζας... Ειδαλώς ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΊΠΕΙ ΤΟ ΒΥΣΙΝΟ...

Στην Ελλάδα δεν γίνεται αυτό. Στην Ελλάδα πληρώνει ο λαός τις πτωχευμένες τράπεζες χωρίς καν να γίνουν αυτές περιουσία του (κρατικοποίηση), αγοράζει "ειδικές μετοχές" των τραπεζών αυτών που δεν του δίνουν δικαίομα μετόχου, ξεπουλάει κρατικές τράπεζες σε χρεωμένους για ένα πιάτο φακές.

Σόρρυ που στο λέω αλλά ζούμε σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν όπου μόνη μας επαφή είναι αυτό εδώ το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν γίνεται αυτό. Στην Ελλάδα πληρώνει ο λαός τις πτωχευμένες τράπεζες χωρίς καν να γίνουν αυτές περιουσία του (κρατικοποίηση).

Σόρρυ που στο λέω αλλά ζούμε σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν όπου μόνη μας επαφή είναι αυτό εδώ το φόρουμ.

Ρε συ Μάνθο εγώ δεν λέω αυτό...Εγώ λέω να την αφήσει το κράτος να πτωχεύσει...

και όχι να πληρώσει ο Έλληνας πολίτης φόρους και αηδίες για να τις σώσουν ούτε να τις κρατικοποιήσουν... ΤΙΠΟΤΑ... Έτσι για παραδειγματισμό ρε πως το λένε???? :p

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνεις κρατικοποίηση το ΚΡΑΤΟΣ (δηλαδή οι φορολογούμενοι) αναλαμβάνει την χασούρα που δημιούργησαν οι τραπεζίτες.

Συνεπώς; Ξανά μανά τα λέω - Καταθέτες τα λεφτά τους πίσω με χασούρα λογικά (όσα περίσσεψαν στο θησαυροφυλάκιο). Επενδυτές ομολόγων τον Bούλο (με αγγλικό Β). Δανειολήπτες πάρτυ στον Κιάμο... ΑΝ βρεθεί επενδυτικό σώμα και αναλάβει να γεμίσει τα ταμεία τις τράπεζας τότε και μόνο τότε να συνεχιστεί η λειτουργία της τράπεζας... Ειδαλώς ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΊΠΕΙ ΤΟ ΒΥΣΙΝΟ...

Ωραία στα χαρτιά. Βρες τον τρόπο να καλύψεις την ζήτηση τραπεζογραματίων που θα υπάρξει. Κοινώς βρες τρόπο να τυπώσεις τα απαιτούμενα χρήματα

Sent from my LG-E970 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνεις κρατικοποίηση το ΚΡΑΤΟΣ (δηλαδή οι φορολογούμενοι) αναλαμβάνει την χασούρα που δημιούργησαν οι τραπεζίτες.

Συνεπώς; Ξανά μανά τα λέω - Καταθέτες τα λεφτά τους πίσω με χασούρα λογικά (όσα περίσσεψαν στο θησαυροφυλάκιο). Επενδυτές ομολόγων τον Bούλο (με αγγλικό Β). Δανειολήπτες πάρτυ στον Κιάμο... ΑΝ βρεθεί επενδυτικό σώμα και αναλάβει να γεμίσει τα ταμεία τις τράπεζας τότε και μόνο τότε να συνεχιστεί η λειτουργία της τράπεζας... Ειδαλώς ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΊΠΕΙ ΤΟ ΒΥΣΙΝΟ...

Ρε το ίδιο λέμε, ο λαός την πληρώνει όταν το κράτος κρατικοποιεί μια ψόφια τράπεζα. (χωρίς να ξέρω αυτό που λέει ο TifoziF1, αλλά δεν είναι εκεί αυτό θέλω να πω).

Λέω ότι ο "εχθρος" δεν είναι η Κρατικοποίηση γενικά και πάντα, ο εχθρός είναι η Κρατικοποίηση όταν γίνεται σε ψόφια τράπεζα. Εκεί το κράτος ΔΕΝ πρέπει να κρατικοποιήσει. Πρέπει να κρατικοποιεί τις καλές τράπεζες (όταν συντρέχει λόγος).

Link to comment
Share on other sites

Βρες τον τρόπο να καλύψεις την ζήτηση τραπεζογραματίων που θα υπάρξει. Κοινώς βρες τρόπο να τυπώσεις τα απαιτούμενα χρήματα

Μεταφορά υπολοίπου σε άλλη τράπεζα παίζει? (Δεν ξέρω, ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

^^ άλλο αυτό, αν το κράτος έχει περίσσευμα χρημάτων και μπορεί να κάνει μια επένδυση με ΣΟΒΑΡΟ bussiness plan, δεν θα διαφωνούσα...Αλλά! Σκοπός της κρατικής τράπεζας θα είναι να βγάλει λεφτά και να βοηθήσει επιχειρηματίες και επενδύσεις (ιδιωτικές και δημόσιες). Όχι να αγοράζει ομόλογα και να μας χρεώνει και να βολεύει πελάτες του κόμματος όπως έκαναν οι παρούσες

edit: το πρόβλημα φυσικά είναι ότι εγώ δεν εμπιστεύομαι πλέον καμία δημόσια επένδυση που γίνεται...δηλαδή, ποιοι θα την δουλέψουν αυτή την τράπεζα, θα δίνουν δάνεια μόνο στους φίλους τους (με βύζμα δλδ) κλπ κλπ; καταλαβαίνεις...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε ψωμί σήμερα πήρατε, οι φούρνοι της γειτονιάς σας μάλλον γκρεμίστηκαν για να συμφωνώ εγώ με τον Ταβλιμπαν σε κάτι.

Όχι να αγοράζει ομόλογα και να μας χρεώνει και να βολεύει πελάτες του κόμματος όπως έκαναν οι παρούσες

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι οι πελάτες του κόμματος (οι των κομμάτων) είναι οι μεγαλύτερες και γνωστότερες επιχειρήσεις της Ελλάδας, με εταιρείες σε μίντια, εργολαβικές εταιρείες, μίντια, καράβια, μίντια, καυσιμα και φυσικά μίντια για να ελεγχουν τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.