Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

OXI οι κουμπάροι στο Eurogroup.

Πιτσαδόρος, Μοσχάρης και Μπαρμπα Φωτης άφαντοι.

Σιγησαν και τα νεοφιλελευθερα τσουτσεκια στο twitter και δεν εχω με καποιον να πψ μια κουβέντα

On a serious note: Αυτο ειναι η αρχη του τελους για την Ε.Ε. οποια και αν ειναι η τελικη εξελιξη του Κυπριακου middle finger στην Merkel και τον καροτσάκια

Ελα τωρα να ειμαστε λογικοι...

Δηλαδη με το χερι στην καρδια πιστευεις οτι οποιος τελος παντων ειχε αυτη την ιδεα (Μερκελ, Σοιμπλε, πιτσες μπλε, Ροκφελλερ, Οσαμα Μπιν Λαντεν) ειδε το σχεδιο του να ναυαγει και τελος????

Δηλαδη πας να περασεις 1) ΑΥΤΟ το πραγμα, 2) ΜΕ ΑΥΤΟΝ τον (υπουλο) τροπο, 3) σε μια βουλη απο 60 νοματαιους (που ολοι κουμπαροι ειναι μεταξυ τους) και 4) οπου το κυβερνον κομμα δεν εχει ΚΑΝ πλειοψηφια... και δεν εχεις σκεφτει καν το ενδεχομενο να φας πορτα?????

Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι κατι αλλο παιζει απο πισω...

Σε αυτη τη φαση το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι ή η ζημια εχει ηδη γινει οποτε αυτο θελανε να κανουνε, εξ αρχης ή απλα ηταν κινηση "βολιδοσκοπησης"

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν περάσει, τα δικα μας μπασταρδογατακια της τριολετας της κυβερνησης θα ξεβρακωθουν με τις "διαπραγματευσεις" που κανουν.
OXI οι κουμπάροι στο Eurogroup.
πολύ το χάρηκα το όχι της Κύπρου, να δούμε θα ξυπνήσουν τα Ελληνικά πρόβατα ή ακόμα.

Ώπα ώπα ώπα, καθήστε! Με μπερδέψατε! Θέλετε να πείτε ότι σε κάποια άλλη (πολύ κοντινή) χώρα, οι πολιτικοί είπανε ΟΧΙ στην Μέρκελ την στιγμή που τους απείλησαν με Χρεοκοπία την επόμενη μέρα? Κάτι που στην Ελλάδα δεν το έχουμε τολμήσει 3 χρόνια τώρα;

Και μάλιστα δεν πήγε στην Βουλή για να ψηφιστεί από την κυβέρνηση και απλά παίχτηκε λακαμία, αλλά πήγε από την αρχή για να μην ψηφιστεί? Ρε περίεργα πράγματα που συμβαίνουν..

ΕΔΙΤ:

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] μμμ, έχεις ένα δυνατό point, αλλά μην ξεχνάς ότι και ο Σοιμπλε, Μέρκελ, πίτσες μπλε κτλ κτλ τους απείλησαν με χρεοκοπία την επόμενη μέρα.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Ο καταθετης δεν ειναι επενδυτης, δεν προσδοκα μεριδιο απο τα κερδη της τράπεζας, ειναι απλα συναλλασόμενος aka πελατης. Ξεμπερδεψε λιγο τα χρηματοπιστωτικα σου.

ο οποιοσδήποτε ειναι επενδυτης οταν καταθέτει τα λεφτα του και παίρνει τοκο ή αγοράζει επενδυτικά προϊόντα όπως ασφαλισεις τα οποια λεφτά η τραπεζα με την σειρά της τα επενδύει σε "greek omologa" .-

Οσον αφορα τον Κατιδη, απλα χρησιμοποιηθηκε, γιατι αμα στο κεντρικο του μεγκα τσανελε ειχαν τον κουρεμα των καταθεσεων στην Κυπρο, σημερα θα ειχαμε ενα μικρο (ή μεγαλο) bank run στις ελληνικες τραπεζες. (Τα υποκαταστηματα των κυπριακων τραπεζων το εφαγαν κανονικα και με τον νομο, στις 9:00 δεν ειχαν σαλιο τα ΑΤΜ)

οι θεωρίες συνομοσίας δεν μου αρέσουν καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάς ότι και ο Σοιμπλε, Μέρκελ, πίτσες μπλε κτλ κτλ τους απείλησαν με χρεοκοπία την επόμενη μέρα.

Εγω δεν ειδα καμια Μερκελ, Σοιμπλε να απειλει κανεναν με χρεοκοπια.... Εγω ειδα τον (Θεμο) Αναστασιαδη να λεει οτι τον απειλησαν... κλπ κλπ...

Με τις λιγες εμπειριες που εχω, αν ηθελα να περασω ενα τετοιο νομοσχεδιο θα εβαζα αρθρα και αραααααδες στην bild και στους London financial times και οπου αλλου να αναλυει γιατι δεν ειναι βιωσιμο το χρεος της Κυπρου, θα εκανα ιδιαιτερα στην Τρεμη να μαθει να λεει το "tsiai" και το "koummmpare" και θα την εκανα μεταγραφη στο ΜεγκαΝ ΤσανελεΝ για κανα μηνα κλπ κλπ και να παιζει απο πισω σε λουπα ατακες Μερκελ, Σοιμπλε οτι "αν δεν δεχθειτε κουρεμα θα σας καει το αρνι το Πασχα που ερχεται και το χαλουμι θα βγαινει ξυνο"

Ουτε προλαβε να κλ#$σει μεντες καποιος απο κει σε 2 μερουλες για να ιδρωσει το αυτακι του και να κιοτεψει!

Τι συγκρινεις τωρα?????

Τι να σου πω... μεχρι και οτι ο Σοιμπλε δουλευει για την Γκαζπρομ ειμαι ετοιμος να δεχθω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το τι επιπτώσεις θα έχει η Κύπρος μένει να το δούμε στη συνέχεια.

Παρόλα αυτά μην ξεχνάτε το είδος του προβλήματος που αντιμετωπίζει η χώρα αυτή. Παρόμοια περίπτωση (σε πολύ μικρότερη κλίμακα φυσικά) με την Ιρλανδία.

Αν το σκεφτείτε πάντως ο μικρομεσαίος καταθέτης στην Κύπρο το πολύ πολύ να έχανε 6κ ευρώ. Προφανώς και λέω ότι δεν είναι καλό, αλλά νομίζω ότι ο μέσος Έλληνας εργαζόμενος έχει χάσει πολύ περισσότερα.

Αυτό που με τρελαίνει όμως και δεν ξέρω τι στον π0υτσο σκέφτονται οι Ευρωπαίοι είναι ότι για 6δις γιούρια (που θα ήταν τα φράγκα που θα έπαιρναν απο αυτό το μέτρο) πάνε πικα πωλο την έννοια της τραπεζικής πίστης στην Ευρώπη.

Ή η Γερμανία έχει λυσσάξει να ρίξει και άλλο το Ευρώ για να μπουστάρει τις εξαγωγές της, ή δεν ξέρω η βόμβα δεν άφησε μόνο κινητικό κουσούρι στο Σόιμπλε.

Link to comment
Share on other sites

Για σκύλο και εγώ την ενστερνίζομαι.

Για άνθρωπο κρατάω επιφυλάξεις αφού δεν είναι τόσο απλός όσο ο σκύλος.

Για οργάνωση πολλών ανθρώπων δεν θα το έλεγα καν! Αυτός που "γάβγισε" δεν είναι απαραίτητα ο ίδιος με αυτόν που θα έρθει να σε βρει ; )

Πολλώ δε μάλλον όταν η ρώσικη μαφία είναι συνυφασμένη σε μεγάλο βαθμό με το κράτος

Πάσο. Πάντως η ''είδηση'' διαβάζεται και απο τις 2 πλευρές. Προσωπικά το έχω σίγουρο πως κάποια στιγμή θα σκάσουνε μύτη συνεντεύξεις απο αυτούς που θα θέλουν να καβατζάρουν συνέχειση θητείας, και θα μιλάνε για τους ''οικονομικους δολοφόνους'' που τους πίεσαν να πάρουν τη μία ή την άλλη αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Ελα τωρα να ειμαστε λογικοι...

Δηλαδη με το χερι στην καρδια πιστευεις οτι οποιος τελος παντων ειχε αυτη την ιδεα (Μερκελ, Σοιμπλε, πιτσες μπλε, Ροκφελλερ, Οσαμα Μπιν Λαντεν) ειδε το σχεδιο του να ναυαγει και τελος????

Δηλαδη πας να περασεις 1) ΑΥΤΟ το πραγμα, 2) ΜΕ ΑΥΤΟΝ τον (υπουλο) τροπο, 3) σε μια βουλη απο 60 νοματαιους (που ολοι κουμπαροι ειναι μεταξυ τους) και 4) οπου το κυβερνον κομμα δεν εχει ΚΑΝ πλειοψηφια... και δεν εχεις σκεφτει καν το ενδεχομενο να φας πορτα?????

Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι κατι αλλο παιζει απο πισω...

Σε αυτη τη φαση το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι ή η ζημια εχει ηδη γινει οποτε αυτο θελανε να κανουνε, εξ αρχης ή απλα ηταν κινηση "βολιδοσκοπησης"

Οταν εχεις μαθει να λες "θα σε *μπιπ*" και να βλεπεις ξεβρακωμα και στησιμο στα τεσσερα, παιρνεις αερα. Τωρα με το οχι περιπλεκεται το θεμα και με τους Ρωσους. Επ' ουδενι δεν θελει ο καροτσακιας και η φροϋλαϊν Hitler να βάλει ποδι ο Βλαδιμηρος στα πετρελαια και το φυσικο αεριο της Κυπρου.

ο οποιοσδήποτε ειναι επενδυτης οταν καταθέτει τα λεφτα του και παίρνει τοκο ή αγοράζει επενδυτικά προϊόντα όπως ασφαλισεις τα οποια λεφτά η τραπεζα με την σειρά της τα επενδύει σε "greek omologa" .-

οι θεωρίες συνομοσίας δεν μου αρέσουν καθόλου...

Ρε παλικαρι, επικοινωνεις; Πελατης ειναι, δεν ειναι μετοχος. Σαν να πει η AMD στην MSI "ξες, επειδη δεν παμε καλα και μου εχεις δωσει μια προκαταβολη για εκεινη την παραγγελια των τσιπακιων, θα σε κρατησω ενα 10%, δεν εχεις θεμα"

Ο τοκος ειναι το δελεαρ που δινει η τραπεζα, για να μαζεψει κεφάλαια και να τα δανισει ωστε να βγαλει κερδη. Δεν ειδα πουθενα οταν ανοιγεις λογαρισμο ταμιευτηρίου να σου λενε οτι αμα βγαλουμε Χ κερδη θα παρεις και εσυ ενα 1/1000*Χ

Ξανακοίαξε το μπερδεψες τα μπουτια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειδα καμια Μερκελ, Σοιμπλε να απειλει κανεναν με χρεοκοπια.... Εγω ειδα τον (Θεμο) Αναστασιαδη να λεει οτι τον απειλησαν... κλπ κλπ...

Με τις λιγες εμπειριες που εχω, αν ηθελα να περασω ενα τετοιο νομοσχεδιο θα εβαζα αρθρα και αραααααδες στην bild και στους London financial times και οπου αλλου να αναλυει γιατι δεν ειναι βιωσιμο το χρεος της Κυπρου, θα εκανα ιδιαιτερα στην Τρεμη να μαθει να λεει το "tsiai" και το "koummmpare" και θα την εκανα μεταγραφη στο ΜεγκαΝ ΤσανελεΝ για κανα μηνα κλπ κλπ και να παιζει απο πισω σε λουπα ατακες Μερκελ, Σοιμπλε οτι "αν δεν δεχθειτε κουρεμα θα σας καει το αρνι το Πασχα που ερχεται και το χαλουμι θα βγαινει ξυνο"

Ουτε προλαβε να κλ#$σει μεντες καποιος απο κει σε 2 μερουλες για να ιδρωσει το αυτακι του και να κιοτεψει!

Τι συγκρινεις τωρα?????

Τι να σου πω... μεχρι και οτι ο Σοιμπλε δουλευει για την Γκαζπρομ ειμαι ετοιμος να δεχθω. ;)

Αν το εκαναν αυτο απο τα 30 δις που φημολογειται οτι εχουν οι κοκκινοι στις Κυπριακές τράπεζες, θα επερναν το πρωτο ψηφιο μαζι με το μακρυτερο :hehe: Εδω νυχτα το συμφωνησανε (και καλα) και καμια 10αρια δις την κανανε με ελαφρα μεσα στην προηγουμενη εβδομαδα, φανταζεσαι τι θα γινοταν αν το ψηνανε σαν γουρουνοπουλο σε σιγανη φωτια;

Link to comment
Share on other sites

Αν το εκαναν αυτο απο τα 30 δις που φημολογειται οτι εχουν οι κοκκινοι στις Κυπριακές τράπεζες, θα επερναν το πρωτο ψηφιο μαζι με το μακρυτερο :hehe: Εδω νυχτα το συμφωνησανε (και καλα) και καμια 10αρια δις την κανανε με ελαφρα μεσα στην προηγουμενη εβδομαδα, φανταζεσαι τι θα γινοταν αν το ψηνανε σαν γουρουνοπουλο σε σιγανη φωτια;

Αυτο ακριβως....!!

Αρα μηπως δεν θελανε να περασει??????

Μηπως για αλλο λογο εγινε ετσι οπως εγινε?

Νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε οτι δεν ηταν τα 5-6-10 ψωρο-δις που εφαγε ο Βγενο ο στοχος τους. Αρα παμε οτι προφανως για το φυσικο αεριο γινεται ο ντορος...

Δεν ξερω... Αυτο που λες εσυ ΜΑΚΑΡΙ να ισχυει και αυτο να ειναι η αρχη του τελους για την φαρσα που ζουμε κλπ κλπ

Απλα δεν τους εχω για τοσο ηλιθιους.

edit:

Επισης να ξανατονισω για οσους ΔΕΝ το εχουν... σκεφτειτε ενα κρατος 1/10 απο μας... λιγοτερο απο το 1/5 της Αθηνας.

Οπου ο ορος "κουμπαροι" δεν εχει βγει τυχαια και ουτε ειναι υποτιμητικος.

Ειναι αναμενομενο οτι σε μια μικρη κοινωνια δεν γινεται να υπαρχουν φαινομενα "Παγκαλου" οπου χτες δηλωνεις με αυτοκρατορικο υφος "μαζι τα φαγαμε" και σημερα ψηφιζεις ΝΑΙ στο μνημονιο 2 και αυριο διαταζεις το μπατσο να συλλαβει τον τυπα με την μηχανη επειδη σε στραβοκοιταξε μεσα απο την μερτσεντα".

Ουτε στρατιες ΜΑΤ να εχετε στο μυαλο σας να κοβουν βολτες αβερτα... σε καθε γωνια της πολης.

Τον πιο αρματωμενο μπατσο τον εχω δει να κοβει κλησεις σε 15-19χρονο για κρανος.... μεχρι εκει ή για κανα αλκοτεστ. Θα μου πεις δεν χρειαζοντουσαν... εως προχτες. Το δεχομαι!

Το θεμα ομως ειναι να μην εχετε στο μυαλο σας οτι οι "60" τους ειναι στο απυροβλητο οπως οι δικοι μας "300"...

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως....!!

Αρα μηπως δεν θελανε να περασει??????

Μηπως για αλλο λογο εγινε ετσι οπως εγινε?

Νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε οτι δεν ηταν τα 5-6-10 ψωρο-δις που εφαγε ο Βγενο ο στοχος τους. Αρα παμε οτι προφανως για το φυσικο αεριο γινεται ο ντορος...

Δεν ξερω... Αυτο που λες εσυ ΜΑΚΑΡΙ να ισχυει και αυτο να ειναι η αρχη του τελους για την φαρσα που ζουμε κλπ κλπ

Απλα δεν τους εχω για τοσο ηλιθιους.

Μα γι' αυτο εγινε "νυχτα". Για να περάσει μεσα σε απειλες για μαυρους δρακους που θα φτυνουν φωια με γευση σταση πληρωμων. Αλλα υπαρχει ενας αγραφος νομος που λεει "don't fak with peoples money" ειδικα αν ειναι κουμπαρων και Ρωσων. Το θεμα ειναι/ηταν να τρομαξουν αρκετα ολοι αυτοι ωστε να πανε τα ευρουλακια τους στο Λουξεμβούργο που ειναι πιο κοντα στην μαμα Γερμανια.

Τωρα το θεμα ειναι, αν ο Βλαδιμηρος πει, οκ δεν παιζει καστανο, θα αφησουμε εκει τα λεφτα και θα μας δωκετε χαλουμι και φυσικο αεριο, πως θα καταφερει ο καροτσακιας να τραβηξει τις κωλοτριχες του που δεν τις φτανει. Γιατι και την εννοια τραπεζικη πιστη θα εχει βιασει παρα φυσιν και τα ευρουλακια θα ειναι μακρια και αντι για φυσικο αεριο θα μυριζει τις κλανιες της Merkel.

Επιστημονικο Edit: Μολις θυμήθηκα, οτι το φυσικο αέριο σε raw μορφη ειναι άοσμο.

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικαρι, επικοινωνεις; Πελατης ειναι, δεν ειναι μετοχος. Σαν να πει η AMD στην MSI "ξες, επειδη δεν παμε καλα και μου εχεις δωσει μια προκαταβολη για εκεινη την παραγγελια των τσιπακιων, θα σε κρατησω ενα 10%, δεν εχεις θεμα"

Ο τοκος ειναι το δελεαρ που δινει η τραπεζα, για να μαζεψει κεφάλαια και να τα δανισει ωστε να βγαλει κερδη. Δεν ειδα πουθενα οταν ανοιγεις λογαρισμο ταμιευτηρίου να σου λενε οτι αμα βγαλουμε Χ κερδη θα παρεις και εσυ ενα 1/1000*Χ

Ξανακοίαξε το μπερδεψες τα μπουτια σου.

μια χαρά επικοινωνώ..εσύ έχεις καταλάβει λάθος και μιλάς μόνο για του ταμιευτηρίου...Για κλειστούς/με περιορισμούς λογαριασμούς που έχουν ένα επιτόκιο 2-5% (ανάλογα την χώρα και την τράπεζα) μιλάω.. Έβαλε τα λεφτά του στην τράπεζα για να εισπράτει τόκο...Άρα επενδύει το κεφάλαιο του για να εισπράτει τόκους (όποτε τους εισπράξει ή όποτε τον αφήνει η τράπεζα να τους πάρει)..Και ξαναλέω...Ας πρόσεχε που τα έβαζε...

Link to comment
Share on other sites

από τα λεφτά που καταθέτεις στην τράπεζα ένα 10% υποτίθεται ότι κατατίθεται (από την τράπεζα στην οποία είσαι πελάτης) σε ένα λογαριασμό (στην ττε) για την προστασία των καταθέσεων. Από αυτόν τον "λογαριασμό" εξασφαλίζονται τα λεφτά των καταθέσεων μέχρι ένα ποσό.

Τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι πριν μερικά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά επικοινωνώ..εσύ έχεις καταλάβει λάθος και μιλάς μόνο για του ταμιευτηρίου...Για κλειστούς/με περιορισμούς λογαριασμούς που έχουν ένα επιτόκιο 2-5% (ανάλογα την χώρα και την τράπεζα) μιλάω.. Έβαλε τα λεφτά του στην τράπεζα για να εισπράτει τόκο...Άρα επενδύει το κεφάλαιο του για να εισπράτει τόκους (όποτε τους εισπράξει ή όποτε τον αφήνει η τράπεζα να τους πάρει)..Και ξαναλέω...Ας πρόσεχε που τα έβαζε...

Πραγματικα ειναι η πρωτη φορα που ακουω αυτη τη συλλογιστικη...

Δουλευω ενα σημαντικο κομματι της ζωης μου... μαζευω 5 φραγκα, αποφασιζω να στα ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ (μεγαλη λεξουλα που χρησιμοποιουν ΟΟΟΟΟΛΕΣ οι τραπεζες στην διαφημιση τους, γιατι αραγε?) για κανεναν αλλο λογο παρα γιατι μου λες... "θα σου δινω ενα 5% αλλα δεν σε ειδα δεν σε ξερω, ξαναελα σε 2-3-Χ χρονια".

Τα λεφτα εσυ τα κανεις οτι νομιζεις (τα παιζεις καζινο, cds, δεν εχει διαφορα, απλα ολοι ξερουμε ολοι οτι εχεις ενα τσουρμο μπραβους να σε καλυπτουν αν κανεις λαλακια)

Μετα λοιπον ερχεσαι και υποστηριζεις οτι δεν πρεπει να εχεις και καμμια ευθυνη απεναντι μου αλλα ας προσεχα που τα εδινα???

Πες μου σε παρακαλω οτι εισαι μεγαλοστελεχος τραπεζικης επενδυτικης εταιριας ή απλα ο Φριντμαν γραφει στο lab απο τον ταφο του...

Επισης αν μπορεις εξηγησε μου μετα ΠΟΙΟΣ ειναι ο ρολος μιας τραπεζας αν της "βγαλουν" απο πανω της και την ευθυνη των καταθεσεων? Μονο αυτο τους εχει μεινει πλεον! Τι αλλο εχουν? Το οτι δημιουργουν θεσεις εργασιας σε ταμιες?

Να μην παρεξηγηθω, εγω συμφωνω 100000% μαζι σουγιατι αν ολοι σκεφτονταν σαν και σενα οι τραπεζες θα ειχαν κλεισει προ πολλου γιατι κανεις δεν θα κατεθετε χρηματα.

Επισης να μην παρεξηγηθω, και τωρα αυτο που λες κανουν, απλα δεν το διαφημιζουν και μετα πληρωνουμε το/τα bailout(s). Αν καταλαβα καλα εσυ προτεινεις να το γραφουν κιολας καπου στα μικρα γραμματα (εστω).

Μακαρι... ενα 80% του τραπεζικου συστηματος θα καταρρευσει αν γινει αυτο που λες. Αυτο που θα επιβιωσει με τον κοσμακη που θα μεινει, παντως θα λειτουργει ορθα :p

Αν (λεω ΑΝ) θελω να εχει ρισκο η επενδυση μου και να το ψαξω τοσο πολυ, καλυτερα να κανω το homework μου και να ψαχτω να κανω χρυσο/σπιτια/διαμαντια/μετοχες/συναλλαγμα/παμε στοιχημα με "λογικα" πολυ παραπανω κερδος σε βαθος Χ-ετιας απο το 5%. Οι τραπεζες δινουν τοσο λιγο γιατι (υποτιθεται οτι) ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ!

"5 και στο χερι παρα 10 και καρτερι" ειναι η παροιμια. Οχι "5 και καρτερι, παρα 10 κι αλλο καρτερι κι αμα σ'αρεσει"

Νταξει δεν θεωρω την commercial bank of southeast nigeria το ιδιο με την HSBC σε θεμα σιγουριας αλλα το ιδιο ελεγε και το 2007-2008 καποιος που ειχε λεφτα στην citibank...

Τελος, επειδη απο αυτη την αφορμη ξεκινησε η κουβεντα, μια ερωτηση, εστω οτι εισαι Κυπριος με 5 φραγκα...Μετοχες δεν ξερεις να μπλεξεις... μονο η τραπεζα σου μενει και την Πεμπτη 14-3-2013 αποφασιζεις να τα βγαλεις απο το στρωμα σου και εχεις τις εξης 3 επιλογες για να "ψαξεις" και να "επενδυσεις" τα χρηματα σου. Με σειρα βαρυτητας παει Κυπρου, Μαρφιν-Λαϊκη και Ελληνικη, καποια branches ελληνικων (Εθνικη, Πειραιως κλπ) και 2-3 Ρωσσικες. Οι Ελληνικες νομιζω στο πρωτο "ψαξιμο" κοβονται απο τα αποδυτηρια (εδω ολοι τα βγαζουνε... εσυ θα πας να τα βαλεις?). Μενουνε οι Ρωσσικες και οι 3 Κυπριακες. Θελω να μου περιγραψεις το τριημερο της Καθαρας Δευτερας σου μετα την καταθεση των οικονομιων σου μετα απο το ψαξιμο που εκανες για την επιλογη της καταλληλης τραπεζας.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά επικοινωνώ..εσύ έχεις καταλάβει λάθος και μιλάς μόνο για του ταμιευτηρίου...Για κλειστούς/με περιορισμούς λογαριασμούς που έχουν ένα επιτόκιο 2-5% (ανάλογα την χώρα και την τράπεζα) μιλάω.. Έβαλε τα λεφτά του στην τράπεζα για να εισπράτει τόκο...Άρα επενδύει το κεφάλαιο του για να εισπράτει τόκους (όποτε τους εισπράξει ή όποτε τον αφήνει η τράπεζα να τους πάρει)..Και ξαναλέω...Ας πρόσεχε που τα έβαζε...

Καλά όταν ξεμπλέξεις στο κεφάλι σου την σχέση επενδυτή τράπεζας και πελάτη τράπεζας τα ξαναλέμε.

Επίσης δεν μπορεί η κυβέρνηση να επιβάλει την διαμεσολαβηση τραπεζικών ιδρυμάτων για τις συναλλαγές αν δεν εγγυάται το σύστημα συναλλαγών. Ας καταρρεύσει η έννοια της τραπεζικής πίστης και μετά ας δούμε αν θα υπάρχουν τράπεζες αύριο. Δεν γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτατος

Τέλος, στις προθεσμιακές καταθέσεις υπάρχει ήδη φορολογία του κέρδους και το κούρεμα των καταθέσεων αφορά εξαναγκαστικο μέτρο που δεν λαμβάνει υπόψη τα οικονομικά στοιχεία του τραπεζικού ιδρύματος. Συνεπώς άκυρο το ας πρόσεχε που τα έβαζε.

Sent from my LG-E970 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Οι καταθέσεις πρέπει να εξασφαλίζονται ως ένα ποσοστό, και φυσικά αν η τράπεζα χρεοκοπήσει (όταν δηλαδή δεν μπορεί να καλύψει τις καταθέσεις που έχει όταν ΟΛΟΙ οι πελάτες της ζητήσουν τα χρήματα τους πίσω)...

Σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να βγαίνει ανακοίνωση και να κλείνει (και όχι να σώνεται από το κράτος και τους φορολογούμενους) και να μοιράζει τα λεφτά που απέμειναν στους καταθέτες (μικρούς και μεγάλους) και αυτοί να ΔΕΧΟΝΤΑΙ την χασούρα επειδή δεν πρόσεχαν που έβαλαν τα λεφτά τους, και γιατί δεν πήγαν έγκαιρα να τα βγάλουν. Με απλά λιτά ελληνικά έχει οι τράπεζα στα χαρτιά καταθέσεις 1.000.000, αλλά τα υπόλοιπα μετρητά είναι 800.000, τότε οι καταθέτες θα δεχτούν ΟΛΟΙ 20% χασούρα και τέλος η τράπεζα και τέλος οι υποχρεώσεις προς αυτήν (δανειολήπτες θα κάνουν πάρτυ αλλά δεν ευθύνονται αυτοί που πήραν δάνειο. Ευθύνονται κατά κύριο λόγο αυτοί που τους έδωσαν τα λεφτά. Δλδ Τραπεζίτες. Μετά κάποιοι τους εμπιστεύτηκαν τα χρήματά τους. Δλδ καταθέτες, επενδυτές).

Γιατί νομίζεται ότι το τραπεζικό σύστημα έχει αποτύχει; Γιατί με περίσσια ανευθυνότητα πελάτες/επενδυτές με μηδενικό ρίσκο έβαζαν τα λεφτά τους στην τράπεζα (εγγύηση καταθέσεων) και οι τράπεζες με περίσσιο θράσος επίσης και κανένα σχέδιο τα μοίραζε αριστερά και δεξιά (με ληστρικό επιτόκιο συνήθως).

Αν ήθελαν να εξασφαλίσουν τις καταθέσεις τους, να πλήρωναν συμβόλαιο ασφάλισης και σε περίπτωση κατάρρευσης να τους αποζημίωνε η ασφαλιστική. ΟΧΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ και οι ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ.

Παλιά το χρήμα μοιράζονταν πολύ πιο δύσκολα και εξίσου δύσκολα έπρεπε να μοιράζεται και τώρα. Και όχι αεριτζήδες (π.χ. ΠΑΣΟΚ, ΝΔ) και άνθρωποι χωρίς δουλειά να γίνονται αποδέκτες "διακοποδανείων/θαλασσοδανείων"

Ναι κύριοι αυτοί που καταθέτουμε το βιος μας είμαστε επενδυτές στην τράπεζα καθώς περιμένουμε τόκο πίσω, δεν είμαστε επενδυτές του στυλ Σόρος, αλλά κάποιοι προτιμούν να τα βάλουν εκεί και να ζουν από τους τόκους ή απλά να ενισχύσουν το εισόδημα τους παίρνοντας 1000 ευρώ πίσω, παρά να αγοράσουν σπίτια, μετοχές κλπ κλπ.

Εγώ ΑΝ είχα λεφτά την συγκεκριμένη εποχή (και στο μέλλον) θα προσέξω ΠΑΡΑ πολύ που θα τα βάλω τα λεφτά μου 1ευρώ είναι ή 1 μύριο είναι...

Με την δικιά μου συλλογιστική λοιπόν ο Σάλλας δεν θα έκανε τον μάγκα εδώ πέρα, ούτε θα είμασταν σκυλάκια των τραπεζιτών, όπως λέει ο SLN.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.