Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

θα ψηφίσεις κάποιον επειδή απλά και μόνο επειδή θα πεί στους Ευρωπαίους να πάνε για γρούβες; Χωρίς να ξέρεις καν σε τι μπορείς να ελπίζεις για το μέλλον έστω και σε ένα optimum optimorum σενάριο;

Όχι θα ψηφίσω κάποιον που και σχέδιο έχει, και μπορεί να πει στους Ευρωπαίους να πάνε για βρούβες. Το πρόβλημα είναι, ότι όποιος λέει ότι θα πει στους στους Ευρωπαίους να πάνε για βρούβες, τρώει λάσπη από παντού.

Ενώ το να του καταστρέψουν ΜΜΕ και φίλαθλοι την καριέρα για τις πολιτικές του πεποιθήσεις είναι η αποθέωση της Δημοκρατίας.

Ας πιστευει ότι θέλει (μεταξύ μας, ακόμα δεν έχω καταλάβει αν είναι ναζιστής, ή τελοίως ηλίθιος), λάθος του ήταν που πήγε και χαιρέτησε έτσι. Τι να κάνουμε, προκαλεί! Δημόσιο πρόσωπο είναι και κρίνεται από τον κόσμο.

Επίσης, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι, η Χ.Α. λέει ότι δεν είναι νεο-ναζιστική οργάνωση, όχι επειδή πραγματικά δεν είναι, αλλά επειδή ο φασισμός δεν συνάδει με την δημοκρατία, αν λες ότι είσαι ναζιστής, είσαι εχθρός της δημοκρατίας και είναι λογικό (και απόλυτα θεμιτό) να σε ξεσκίσουν άπαντες.

Έχει σημασία αυτό που λέω. Αν δεν χαιρετούσε ναζιστικά, αλλά είχε τατού με το σήμα της Χ.Α. ή δήλωνε Εθνικιστής, θα υπήρχαν πολλές αντιδράσεις μεν, θα τον εβριζαν πάλι οι φίλαθλοι (ειδικά λόγο ΑΕΚ), αλλά τα ΜΜΕ δεν θα μπορούσαν να τον κατασπαράξουν, ούτε θα μπορούσε να φάει ποινές.

Link to comment
Share on other sites

Όχι θα ψηφίσω κάποιον που και σχέδιο έχει, και μπορεί να πει στους Ευρωπαίους να πάνε για βρούβες. Το πρόβλημα είναι, ότι όποιος λέει ότι θα πει στους στους Ευρωπαίους να πάνε για βρούβες, τρώει λάσπη από παντού.

Μάλιστα και το σχέδιο αυτό τι καταλήξη πιστεύεις ότι θα έχει αν όλα πάνε κατ' ευχήν;

Ας πιστευει ότι θέλει (μεταξύ μας, ακόμα δεν έχω καταλάβει αν είναι ναζιστής, ή τελοίως ηλίθιος), λάθος του ήταν που πήγε και χαιρέτησε έτσι. Τι να κάνουμε, προκαλεί! Δημόσιο πρόσωπο είναι και κρίνεται από τον κόσμο.

Επίσης, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι, η Χ.Α. λέει ότι δεν είναι νεο-ναζιστική οργάνωση, όχι επειδή πραγματικά δεν είναι, αλλά επειδή ο φασισμός δεν συνάδει με την δημοκρατία, αν λες ότι είσαι ναζιστής, είσαι εχθρός της δημοκρατίας και είναι λογικό (και απόλυτα θεμιτό) να σε ξεσκίσουν άπαντες.

Έχει σημασία αυτό που λέω. Αν δεν χαιρετούσε ναζιστικά, αλλά είχε τατού με το σήμα της Χ.Α. ή δήλωνε Εθνικιστής, θα υπήρχαν πολλές αντιδράσεις μεν, θα τον εβριζαν πάλι οι φίλαθλοι (ειδικά λόγο ΑΕΚ), αλλά τα ΜΜΕ δεν θα μπορούσαν να τον κατασπαράξουν, ούτε θα μπορούσε να φάει ποινές.

Άρα αν ο ίδιος πει ότι απλά έκανε το Δωρικό χαιρετισμό και αντε και γ@μηθείτε που θα τον πείτε και ναζιστή θα είναι όλα καλά;

btw και οι Κομμουνιστές είναι αντίθετοι με την αστική Δημοκρατία. Εκεί δεν υπάρχει αντίφαση;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα και το σχέδιο αυτό τι καταλήξη πιστεύεις ότι θα έχει αν όλα πάνε κατ' ευχήν;

Aν όλα πάνε κατ'ευχήν τότε όλα θα πάνε καλά, τι είναι αυτό που ρωτάς? Θα ξεχρεώσουμε (ή με κάποιο τρόπο δεν θα χρωστάμε), θα αρχίσει η παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας γιατί πλέον θα υπάρχουν λεφτά να δωθούν εκεί αντί για τους δανειστές, και σε 10-15 χρόνια θα είμαστε όλοι χαρούμενοι...

Άρα αν ο ίδιος πει ότι απλά έκανε το Δωρικό χαιρετισμό και αντε και γ@μηθείτε που θα τον πείτε και ναζιστή θα είναι όλα καλά;

Αυτή η λακαμία δεν πείθει κανέναν πέρα από την Χ.Α. Όυτε και το επιχείρημα περί Μεταξά ή και κλοπής του χαιρετισμού από τον Χίτλερ βρίσκω βάσιμο. Εχουν περάσει 70 χρόνια, όλη η Ευρώπη και όχι μόνο έχει συνδέσει τον χαιρετισμό αυτόν με τον Ναζισμό, λυπάμαι κύριοι που γουστάρετε να χαιρετιέστε αλά Δωρικά, αλλά δεν είχατε copyrights στον χαιρετισμό, και τώρα είναι ΠΑΝΤΟΥ συσχετισμένος διαφορετικά. Οπότε, σταματήστε να τον χρησιμοποιείτε έξω από τον μικρόκοσμο σας.

ξάλλου, όπως έχει πει και ο Μιχαλολιάκος, και άλλος ένας βουλευτής της ΧΑ ο δωρικός χαιρετισμός είναι 90 μοίρες, ο φασιστικός περισσότερο.. Από τις φωτογραφίες είναι προφανές ότι δεν χαιρετάει τον Απόλλωνα..

btw και οι Κομμουνιστές είναι αντίθετοι με την αστική Δημοκρατία. Εκεί δεν υπάρχει αντίφαση;

Είναι αντίθετοι με τον αστισμό, όχι με την Δημοκρατία.

Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί, και σε παρακαλώ ας μην αναλύσουμε για 435634576η φορά τις σχέσεις Δημοκρατίας και Κομμουνισμού.

1) Αν δεν σε καλύπτει το ότι το Κομμουνιστικό Κόμμα έχει γίνει αποδεκτό από το Σύνταγμα πήγαινε και διαμαρτυρήσου, δεν ξέρω τι κάνουν σε αυτές τις περιπτώσεις.

2) Ο Κομμουνισμός που υποστηρίζω εγώ, θέλεις να τον πεις μπάσταρδο? θέλεις να τον πεις ρεαλιστικό? Πες τον όπως θέλεις, αλλά υποστηρίζει την πραγματική Δημοκρατία. Η εξουσία να πηγάζει από το λαό, για τον λαό κτλ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Define μικροκοσμος

Συνάξεις αποκλειστικά Χρυσαυγητών και λοιπών χαιρετοδωρικοφρονούντων.

D48AE69679FDE0254167E3E38D264291.jpg

/facepalm

Άντε πάλι..

Όλη η Ευρώπη και όχι μόνο έχει συνδέσει τον χαιρετισμό αυτόν με τον Ναζισμό, λυπάμαι κύριοι που γουστάρετε να χαιρετιέστε αλά Δωρικά, αλλά δεν είχατε copyrights στον χαιρετισμό, και τώρα είναι ΠΑΝΤΟΥ συσχετισμένος διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Αποφευγεις η αδύνατεις να μου ποσοτικοποιησεις το ευτυχισμένος. Απλα λοιπόν να σου πω οτι με βάση τις παραγωγικές δυνατότητες της Ελλάδας ακόμα και αν ολα στρωσουν δε νομίζω οτι ο κατώτατος μισθός μπορεί να είναι πάνω απο 700 ευρώ(και πριν με ρωτήσεις απλα να σου πω οτι το συμπέρασμα μου είναι αυθαίρετο). Θα μου πεις μπορεί να ζήσει άνθρωπος με 700 ευρώ; Προφανώς και όχι. Αλλα δυστυχώς δεν είναι οι ανάγκες των ανθρώπων αυτές που καθορίζουν τους μισθούς αλλα οι δυνατότητες τις οικονομίας.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Εβρεξε αιμα και βγηκαν τα σκουλίκια να φανε σκατο. Αν περασει η αποφαση και κουρευτουν ολοι απο το 1ο ευρω τελειωνει το εγγυημενο των καταθεσεων στην Ε.Ε. Επισης οι Ρωσοι θα το ψαξουν λιγο παραπανω. Αν δεν περάσει, τα δικα μας μπασταρδογατακια της τριολετας της κυβερνησης θα ξεβρακωθουν με τις "διαπραγματευσεις" που κανουν.

Οπως και να εχει, φαινεται πλεον ξεκαθαρα οτι δεν υπαρχουν εταιροι, αλλα μαφια του Βορρα και περιφεριακες εταίρες του Νοτου. Προσωπικα πλεον δεν με απασχολει, εχω ηδη να ετοιμαζομαι για εξω, εκτος ΕΕ βεβαιως βεβαιως, διοτι απο το φιασκο της ΕΕ δεν θα γλυτωσει κανενας.

Και οπως ελεγε ο Πάυλος "αντε και καλη τυχη μαγκες"

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από αυτό που quotάρω.

1) Γιατί ήταν φασιστικός χαιρετισμός και όχι "φασιστικός χαιρετισμός", όσο βλάκας και να είναι δεν μπορεί να μην ήξερε τι ήταν.., 20 χρονών είναι όχι 10.

2)Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις την επίκληση στο συναίσθημα (που είναι ο παλιός Τσάκωνας). Τι σημασία έχει που δεν έχει σπουδάσει τίποτα; Δεν κρίνεται σαν ποδοσφαιριστής, αλλά σαν δημόσιο πρόσωπο. Δηλαδή αν είχε σπουδάσει και ήταν 25 χρονών και γιατρός, ή δικηγόρος, ή αστροφυσικός, θα μπορούσε να συνεχίσει την καριέρα του στο επάγγελμα αυτό και να αφήσει την μπάλα; Δεν νομίζω, η πράξη του θα τον κυνηγούσε.

Σε άλλο παράδειγμα, αν ήταν όντως κάποιος σπουδαγμένος, και έκανε το ίδιο πράγμα σε κάποια δημόσια εκδήλωση μπροστά σε τόσες χιλιάδες κόσμο, πάλι δεν θα καταστρεφόταν η καριέρα του?

έχετε ξεφύγει. Τελείως όμως. Και ούτε που το καταλαβαίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία με την κύπρο (σε ταληράκια) | Techie Chan

Είναι τεράστιο κείμενο, αλλά ίσως να ενδιαφέρει κάποιους.

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] Αδυνατώ, στο είπα από την αρχή, δεν είμαι οικονομολόγος να ξέρω. Αλλά αν εσύ λες αυθαίρετα 700, και εγώ μπορώ να πω αυθαίρετα 1000 γιατί... η οικονομία θα μπορεί να το σηκώσει. Αλλά έχουμε ήδη κάνει πολλές αυθαίρετες υποθέσεις, για να φθάσουμε σε ένα αυθαίρετο αποτέλεσμα, οπότε δεν νομίζω ότι έχει νόημα.

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Γιατί quotaρεις εμένα μόνο και μιλάς στον πληθυντικό? Και θα ήθελες να μας πεις και την δική σου γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

κάνω quote εσένα, γιατί εσύ ήσουν ο πιο "αυστηρός" και απόλυτος εδώ μέσα. Αλλά η άποψή μου αυτή πάει σε όλους όσους το ξεφτίλισαν το θέμα. Από βολευτές και κοματικοποιημένους μέχρι κανάλια.

Η άποψή μου είναι ότι έκανε βλακεία. Δικαίωμά του να είναι χρυσαυγίτης -παρ'ότι διαφωνώ πολιτικά και ιδεολογικά-, βλακεία του να χαιρετίσει έτσι μέσα στο γήπεδο, και κυρίως φορώντας την φανέλα της ΑΕΚ. Η υπόθεση ήταν της Σούπερ Λίγδ, της ΕΠΟ και της ΑΕΚ.

Το όλο πανηγύρι που έχει στηθεί τώρα, μου θυμίζει το "καθείς έχει το δικαίωμα να πιστεύει εις οίον πολιτικόν σύστημα επιθυμεί, αλλά οι Έλληνες δεν δύνανται να πιστεύουσιν είς τον κομμουνισμόν", και όπου "κομμουνισμόν" βάλε "φασισμόν".

Υπόθεση τώρα: Αν αντί να βγάλει τη φανέλα και να χαιρετίσει έτσι, έβγαζε τη φανέλα και από μέσα είχε μπλούζα με στάμπα τον Στάλιν θα γινόταν ο ίδιος χαμός; όχι. Άρα, πέρα από το ότι ξεφτιλίσατε το θέμα, τίθεται και θέμα φαρισαϊσμού

Τελειώνοντας, η όλη αντιμετώπιση του θέματος, οδηγεί στο αντίθετο αποτέλεσμα. Περισσότερη δουλειά θα έκανε στο μυυαλό του -όποιου Κατίδη- ο οπαδός που πετάχτηκε στη συνέντευξη τύπου και είπε τι κάνει η ΑΕΚ στους ναζί, παρά το όλο νταβαντούρι.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αναρωτιέμαι....

για πιο λόγο να είναι οι καταθέσεις εγγυημένες? :hmm:

Δεν πρέπει ο φιλόδοξος καταθέτης (άρα και επενδυτής της τράπεζας αφού πέρνει λεφτά με τόκο) να σκεφτεί ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ που θα βάλει τα λεφτά του; :hmm:

Γιατί ας πούμε να μην κλείσει π.χ. η αγροτική τράπεζα εδώ να συνεχίσει η λειτουργία της (σε bad&good bank) και να πληρώνει ο φορολογούμενος τα σπασμένα; :hmm:

όσον αφορά για τον Κατίδη...Τιμωρία θα ήταν η γιούχα που θα έτρωγε από τους υγιείς φιλάθλους...(όπως και με την αλτίστρια στους Ολυμπιακούς).. Έκανε μια κίνηση, δικαίωμά του, γούστο του και καμάρι του..Το να τον τιμωρείς (και ξεφτιλίζεις στα ΜΜΕ) για την ιδεολογία του ή την βλακεία του (αν θέλετε) είναι απλά φασιστικό...

Link to comment
Share on other sites

Ιστορικό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ με 1 δις ευρώ σε κυπριακές τράπεζες!

Συναγερμός έχει σημάνει στο περιβάλλον ιστορικού στελέχους του ΠΑΣΟΚ, το οποίο ως τώρα παραμένει ανέγγιχτο από την Δικαιοσύνη. Ο λόγος δεν είναι άλλος από το κούρεμα των καταθέσεων στις τράπεζες της Κύπρου και κυρίως η πιθανότητα διαρροής ονομάτων. Το συγκεκριμένο στέλεχος, σύμφωνα με καταγγελίες που έφθασαν στον ΣΔΟΕ, “κρύβεται” πίσω από υπεράκτια εταιρεία με καταθέσεις που αγγίζουν το 1 δις ευρώ, σπασμένες σε τρεις λογαριασμούς.

Στην Κύπρο έχουν την έδρα τους και πολλές άλλες εταιρείες Ελλήνων επιχειρηματιών, εκδοτών κλπ, οι οποίοι εμπλέκονται σε εμπόριο όπλων και όχι μόνο.

Ε, ρε τι έχουμε να δούμε...

Μεσιε Λαλιωτης;;;(λεω εγω τωρα....)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Για όσους πήγαν τα λεφτά τους στην Κύπρο, ΕΙΔΙΚΑ στελέχη του ΠΑΣΟΚ, μόνο ως προδότες μπορούν να χαρακτηριστούν.

Για τέτοιους, και το 40% και το 80% να τους πάρουν δεν θα στεναχωρηθώ καθόλου.

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION], νομίζεις πραγματικά ότι η πλειοψηφία του κόσμου βλέπει τον εαυτό του ως επενδυτή σε τράπεζα και ότι που θα φτιάξειι λογαριασμό είναι τόσο σημαντική απόφαση?

Όσοι έχουν αρκετά χρήματα και 5 λογαριασμούς κτλ κτλ, ναι θα πρέπει να το κάνουν, αλλά αν εγώ θέλω απλά να παίρνω τον μισθό μου, ή να μου βάζουν οι γονείς μου λεφτά κάθε μήνα σαν φοιτητής δεν το ψάχνω τόσο πολύ.

Πάντως ξαναλέω, αν για την Κύπρο, σε κατάσταση σχεδόν χρεοκοπίας, η πρόταση του Εurogroup ήταν "40% δεσμευση για λογαριασμούς άνω των 100.000" και χωρίς νέους φόρους, μειώσεις μισθών, απολύσεις υπαλλήλων, εκτίναξη της Ανεργίας κτλ κτλ μπορώ να το πω ότι δεν το βλέπω τόσο άσχημα (δεν θα άγγιζε ΚΑΝΕΝΑΝ μικροκαταθέτη). Τώρα βέβαια, που το έκαναν ~10% άνω των 100.000 και ~6,5% από το πρώτο ευρώ, ναι υπάρχει πρόβλημα.. ΜΕΓΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

^^ εσύ σαν μικροκαταθέτης, μπορείς με 1-2 βόλτες στο ΑΤΜ να τα σηκώσεις τα λεφτά σου στα γρήγορα...

επίσης δεν υπάρχει επιτόκιο (που να αξίζει αναφοράς) σε χαμηλά ποσά...

Άρα ναι δεν θα το σκεφτείς και πολύ.

Τέλος δεν θα σε τσούξει (πολύ) αν χάσεις 100 ευρώ...(αν έχεις 1000 ευρώ στην τράπεζα)

Κάτι όμως τύποι που πήγαν τα λεφτά τους από εδώ στην Κύπρο, ή ρωσσικές εταιρείες κλπ, έπρεπε να το είχαν σκεφτεί ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ επαναλαμβάνω που πηγαίναν τα λεφτά τους. Άρα πρέπει να σταματήσει να υπάρχει μια λεγόμενη 'ατιμωρησία' των επενδυτών/καταθετών και εξασφάλιση των χρημάτων τους...

40% γιατί δεν το βλέπεις άσχημα? Σκέψου μια εταιρεία να έχει 1 μύριο αποθεματικό, ξαφνικά αυτό να γίνει 600Κ και με αυτό το εκατομμύριο να έπρεπε να πληρώσει μισθούς, φόρους κλπ. Όχι άσχημο είναι... Σκ@τ@ και απόσκ@τ@ είναι...Αλλά όπως είπα, να πρόσεχαν τι έκαναν..

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]

post13496

Όλα αυτά που λες είναι αλήθεια...Αλλά γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει η τράπεζα να εγγυάται 100% στις καταθέσεις σε κανέναν (μεγαλοκαταθέτη, μαφιόζο, μικροκαταθέτη κλπ)...μετά τις πληρώνει ο φορολογούμενος...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αναρωτιέμαι....

για πιο λόγο να είναι οι καταθέσεις εγγυημένες? :hmm:

Δεν πρέπει ο φιλόδοξος καταθέτης (άρα και επενδυτής της τράπεζας αφού πέρνει λεφτά με τόκο) να σκεφτεί ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ που θα βάλει τα λεφτά του; :hmm:

Γιατί ας πούμε να μην κλείσει π.χ. η αγροτική τράπεζα εδώ να συνεχίσει η λειτουργία της (σε bad&good bank) και να πληρώνει ο φορολογούμενος τα σπασμένα; :hmm:

όσον αφορά για τον Κατίδη...Τιμωρία θα ήταν η γιούχα που θα έτρωγε από τους υγιείς φιλάθλους...(όπως και με την αλτίστρια στους Ολυμπιακούς).. Έκανε μια κίνηση, δικαίωμά του, γούστο του και καμάρι του..Το να τον τιμωρείς (και ξεφτιλίζεις στα ΜΜΕ) για την ιδεολογία του ή την βλακεία του (αν θέλετε) είναι απλά φασιστικό...

Ο λόγος για τον οποίο βάζεις τα λεφτά σου στη τράπεζα είναι:

1. Ασφάλεια ότι δε θα μπεί κλέφτης να στα πάρει

2. Επιτόκιο (=ανταμοιβή) για τον χρόνο τον οποίο τα αφήνεις μέσα μιας και με αυτά η τράπεζα τα χρησιμοποιεί για να βγάλει περισσότερα λεφτά

Αφού εκλείπουν και οι 2 λόγοι, για ποιόν λόγο να βάλω τα λεφτά μου στη τράπεζα;

Επίσης, δε γίνεται στα δύσκολα να θεωρούμε τον καταθέτη επενδυτή και στα εύκολα να τον ξεχνάμε. Και το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη; Δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Οι δυνατοτητες της οικονομιας (της σημερινης) ετσι οπως εχει λοιπον διαμορφωθει με το τσιμεντολιθο που εχει οικοδομηθει επανω σε τραπουλλοχαρτα με αμετρητους νομους και "πιστη" (και που χωρις αυτα καταρρεει) εγω δεν δεχομαι οτι μπορουν να καθοριζουν τιποτα. Ο νομος σημερα ειναι και αυριο δεν ειναι. Η πιστη δε ειδαμε σε 2-3 μερες που οδηγει/οδηγιεται.

Κατσε ομως ρε... ο νομος ειναι ΝΟΜΟΣ... Κατς'καλα δικε μου! Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Τελευταια φορα που κοιταξα, ειχαμε νομο "ου κλεψεις" και "ου φονευσεις". Πολυ χρησιμοι...

Τον "μισθο" του 15χρονου δεν τον καθοριζουν οι αναγκες του 15χρονου αλλα οι δυνατοτητες της οικονομιας της οικογενειας. Δηλαδη βγαζει λιγα ο μπαμπας μηνας μπαινει, μηνας βγαινει, θα πας εξαρχεια για φραπε... βγαζει πολλα, θα πας στο dream city με την μπεμπα. Αλλα εδω τον καθοριζουν τα cds και ενα καρο παπατζες και ο αναδρομος Ερμης του οικου αξιολογησης Φιτς που και να σπουδαζεις 34 χρονια παλι δεν προκειται να εισαι καλυτερος σε προβλεψεις απο οτι ο Λεφακης, οποτε τα αυθαιρετα 700 ευρω του LL ειναι το ιδιο με τα αυθαιρετα 1000 του Μυραλις και τα αυθαιρετα 1400 της ΑΝΤΑΡΣΥΑΣ.

Σιγα τωρα μετα απο ολα αυτα που θα επιμενουνε μερικοι οτι η οικονομια ειναι "ζωντανος οργανισμος" και το "αορατο χερι της αγορας" ρυθμιζει τα παντα! Το αορατο χερι του... Γκορντον Γκεκο πιο πιθανο ειναι να ρυθμισει κατι, παρα οι "αγορες"

Εζησα τα τελευταια 2 χρονια Κυπρο και ειδα ποσο αορατα ειναι τα χερια και ποσο ζωντανος οργανισμος ειναι η οικονομια.

Φτανει ρε με το παραμυθι σας για την "επιστημη". Ημαρτον! Καθε μερα ολο και λιγοτεροι πιστευουν τη μουφα. Μονο οι επαγγελματιες εχουνε μεινει και τα ζωα με IQ < 5, ευτυχως για σας για να εχετε καποιο μοχλευμα.

30% λεει στην Κυπρο λενε "καλα κανει και τα κουρευει"

Τα ιδια ζωα αμα τα ρωτουσες για την αποψη του Γλεζου που ελεγε τα ιδια ελεγαν ο "γερος το εχασε, παει κι αυτος, τον βαρεσε κανας μπατσος και το καψε και οταν ανεβηκε στην Ακροπολη το 40 εκαψε το τελευταιο του εγκεφαλικο κυτταρο" Τωρα που κανει τα ιδια ο Αναστας στα μουλωχτα σε 3ημερο και ειναι ολοι "μαζι σου προεδρε, δυσκολη αποφαση αλλα εισαι παλικαρι κι αλλους τετοιους θελουμε" Αντε ρε γιδια ολοι! Ζωντοβολα!

5 τηλεφωνηματα απο τους απο πανω και 3-4 πουλημενοι πολιτικοι και καταρρεει το συμπαν ολοκληρο σε χρονο dt και θελετε να μου πειτε οτι δεν μπορουμε να ορθοποδησουμε γιατι δεν μας δεχονται οι "αγορες" και ο πρασινος δρακος κραταει την πριγκηπισσα στον ψηλοτερο πυργο του ψηλοτερου καστρου και αλλα παραμυθακια για μικρα παιδια με το μικρο μου πονυ σταυλος-σπιτακι.

Η Γερμανια με τα περισσοτερες "ατακτες χρεοκοπιες" και στασεις πληρωμων στην ιστορια του κοσμου θα κατσει να επιβαλλει τον νομο και ταξη μην τυχον και ακολουθησει κανεις το παραδειγμα της. 2 χρονια μετα και το μοναδικο λογικο επιχειρημα που υπαρχει απο την "αντιθετη πλευρα" και αναμασσιεται για ~600 σελιδες τωρα ειναι οτι το δημοσιο εχει καποιους τεμπεληδες που παιρνουν τσαμπα λεφτα και οτι οι πολιτικοι μας ειναι ΓΤΠ. Μεχρι εκει. Ολα τα υπολοιπα ειναι συζητηση για ισοβιτες...

1000 φορες πιο χρησιμο να ασχολουμαι με τον Κατιδη παρα με την "οικονομια" και τις "αγορες". Θα περασει κι αυτη η μοδα... που θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι καθόλου. Απλά ενστερνίζομαι την άποψη πως σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει

Για σκύλο και εγώ την ενστερνίζομαι.

Για άνθρωπο κρατάω επιφυλάξεις αφού δεν είναι τόσο απλός όσο ο σκύλος.

Για οργάνωση πολλών ανθρώπων δεν θα το έλεγα καν! Αυτός που "γάβγισε" δεν είναι απαραίτητα ο ίδιος με αυτόν που θα έρθει να σε βρει ; )

Πολλώ δε μάλλον όταν η ρώσικη μαφία είναι συνυφασμένη σε μεγάλο βαθμό με το κράτος

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αναρωτιέμαι....

για πιο λόγο να είναι οι καταθέσεις εγγυημένες? :hmm:

Δεν πρέπει ο φιλόδοξος καταθέτης (άρα και επενδυτής της τράπεζας αφού πέρνει λεφτά με τόκο) να σκεφτεί ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ που θα βάλει τα λεφτά του; :hmm:

Γιατί ας πούμε να μην κλείσει π.χ. η αγροτική τράπεζα εδώ να συνεχίσει η λειτουργία της (σε bad&good bank) και να πληρώνει ο φορολογούμενος τα σπασμένα; :hmm:

όσον αφορά για τον Κατίδη...Τιμωρία θα ήταν η γιούχα που θα έτρωγε από τους υγιείς φιλάθλους...(όπως και με την αλτίστρια στους Ολυμπιακούς).. Έκανε μια κίνηση, δικαίωμά του, γούστο του και καμάρι του..Το να τον τιμωρείς (και ξεφτιλίζεις στα ΜΜΕ) για την ιδεολογία του ή την βλακεία του (αν θέλετε) είναι απλά φασιστικό...

Για το εγγυημενο των καταθέσεων, θα σου πω κατι πολυ απλο: αν οι κ.κ. υπευθυνοι τραπεζοληστες και η πολιτικη κουστωδια που τους συντροφεύει δεν εγγυηθουν τις καταθέσεις, τοτε ας αρουν και το υποχρεωτικο των συναλλαγων μεσω τραπεζών. Να μπορει ο καθενας να πληρώνεται και να πληρώνει μεσω hard cold cash χερι με χερι (χωρις Καρατζαφερη). Αλλα βλεπεις αυτο θα απαιτουσε μια εξωπραγματικη ροη τραπεζογραμματιων στην αγορα και μηδενικα κέρδη ωσαν διαμεσολαβηση συναλλαγων για το τραπεζικο συστημα, plus θα ειχανε tier one κεφαλαια πιο μειον και απο το απολυτο μηδεν, μιας και ολοι θα ειχαν τα (εναπομεινοντα) χρηματα ειτε στο στρωμα είτε σε χρυσο/ασημι/κοκα/φυστικια σπιτι τους.

Ο καταθετης δεν ειναι επενδυτης, δεν προσδοκα μεριδιο απο τα κερδη της τράπεζας, ειναι απλα συναλλασόμενος aka πελατης. Ξεμπερδεψε λιγο τα χρηματοπιστωτικα σου.

Οσον αφορα τον Κατιδη, απλα χρησιμοποιηθηκε, γιατι αμα στο κεντρικο του μεγκα τσανελε ειχαν τον κουρεμα των καταθεσεων στην Κυπρο, σημερα θα ειχαμε ενα μικρο (ή μεγαλο) bank run στις ελληνικες τραπεζες. (Τα υποκαταστηματα των κυπριακων τραπεζων το εφαγαν κανονικα και με τον νομο, στις 9:00 δεν ειχαν σαλιο τα ΑΤΜ)

Link to comment
Share on other sites

OXI οι κουμπάροι στο Eurogroup.

Πιτσαδόρος, Μοσχάρης και Μπαρμπα Φωτης άφαντοι.

Σιγησαν και τα νεοφιλελευθερα τσουτσεκια στο twitter και δεν εχω με καποιον να πψ μια κουβέντα

On a serious note: Αυτο ειναι η αρχη του τελους για την Ε.Ε. οποια και αν ειναι η τελικη εξελιξη του Κυπριακου middle finger στην Merkel και τον καροτσάκια

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.