Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

^ Γι αυτο και δεν παιζει να δακρυσει κανενας Ελληνας Πολιτης οταν αυτοι οι 2 σταματησουν να σπαταλανε οξυγονο, πιο πιθανο ειναι να γινει πλιατσικο σε καμια καβα για να ανοιξουν ολοι μετα σαμπανιες :devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

χτύπησες φλέβα σωστής δημοσιογραφίας με το newsit του Ευαγγελάτου :p

Φλέβα βλακείας χτύπησα αλλά αυτό που μου αρέσει είναι το χώσιμο από κάτω, το οποίο είναι και προσωποποιημένο!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που δεν ήξερα που να βάλω,

482302_534135866626116_1626074962_n.jpg

Μέγας λαϊκιστής ο συχωρεμένος.

Κυρίως όμως πραξικοπηματίας φίλτατε [MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Αμφιλεγόμενη προσωπικότητα. Στο πρόσωπο του οι κάτοικοι της Βενεζουέλας προτίμησαν μια καλύτερη ζωή από τα "καλά" της δημοκρατίας. Κατάλαβαν ότι οι δημοκρατικές διαδικασίες που και εδώ πάρα πολλοί ευαγγελίζονται είναι τόσο πολύ καθοδηγούμενες από το παγκόσμιο χρήμα που έχουν καταστεί άχρηστες.

Όπως πετυχημένα έγραψε ο Άρης Χατζηστεφάνου: Ο εκλεγμένος δικτάτορας… του προλεταριάτου

64854_10151491030694441_1952078936_n.jpg&w=606&h=&zc=1&q=90

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να με πεις τι εννοεις θα ετσουζε? απο ποια αποψη?

αν ησουν ντοπιος, και ειχες πχ μια ψαροταβερνα, ενοικιαζομενα δωματια κτλ..

θα ηθελες, πανω απο το κεφαλι σου, ενα ντουμανι σκονη? ή σε μερικα χλμ παραδιπλα τα φορτηγα πλοια να φορτωνουν μεταλλευμα?

θα παει ο τουριστας να φαει ή να κανει διακοπες σε εκεινη την περιοχη?

Link to comment
Share on other sites

αν ησουν ντοπιος, και ειχες πχ μια ψαροταβερνα, ενοικιαζομενα δωματια κτλ..

θα ηθελες, πανω απο το κεφαλι σου, ενα ντουμανι σκονη? ή σε μερικα χλμ παραδιπλα τα φορτηγα πλοια να φορτωνουν μεταλλευμα?

θα παει ο τουριστας να φαει ή να κανει διακοπες σε εκεινη την περιοχη?

Μακαρι να ειχε τοσο χρυσο να τον φορτωνουν με τα καραβια, θα ηταν ευχης εργον :laughing:

Τωρα για τον τουριστα που λες, το εργο αυτο περαν του οτι ειναι στο βουνο απεχει και 15 χλμ απο την Ιερισσο που εχει ας πουμε μια αλφα τουριστικη κινηση, απο τη δε ουρανουπολη και το σταυρο~30 χλμ . Για το αγιο ορος καμμια σχεση, ασε που οι τουριστες εκει πανε για αλλη φαση οχι για τα καλη της περιοχης. Για ποιο λογο να μην συνεχισει να μην πηγαινει ο τουριστας εκει, πως σχετιζεται με τη μεταλλευτικη δραστηριοτητα? να το θεσω αλλιως, τα ορυχεια εκει υπαρχουν πολλα χρονια, σε απωθησε εσενα να μην πας για μπανιο στις θαλασσες εκει?

Η σκονη πως θα ξεφυγει περαν των μετρων περιορισμου της, το περιμετρικο δασος και τα 15 χλμ αποστασεως απο την κοντινοτερη κωμοπολη και θα γινει κιολας και εντονο προβλημα?

Στην Νικητη δλδ που εχει 40 χρονια τα ορυχεια επαθε κανεις κατι ή σταματησαν να πηγαινουν οι τουριστες ?

Εγω ρωτησα γιατι απο αυτα που ακουω πιο πολυ σε πυρηνικο εργοστασιο μου κανει παρα σαν μεταλλειο

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να με πεις τι εννοεις θα ετσουζε? απο ποια αποψη?

Αν είχες σπίτι η μαγαζί εκεί θα είχες διαβάσει όλη τη βιβλιογραφία. Θα γνώριζες για μόλυνση υδροφόρου ορίζοντα μέχρι και την εξαφάνιση του, την μόλυνση της θάλασσας, για την επιβάρυνση της γης με βαρέα και δηλητηριώδη μέταλλα, κλπ κλπ.

Ενώ τώρα

απο αυτα που ακουω
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως όμως πραξικοπηματίας φίλτατε [MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Όποιος πέρνει πάνω από 50% στις ΕΚΛΟΓΕΣ, και κερδίζει την τέταρτη συνεχή θητεία του λέγεται πραξικοματίας? Δεν το ήξερα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πέρνει πάνω από 50% στις ΕΚΛΟΓΕΣ, και κερδίζει την τέταρτη συνεχή θητεία του λέγεται πραξικοματίας? Δεν το ήξερα αυτό.

Ο ΓιαγκΤ μάλλον εννοούσε αποτυχημένος πραξικοπηματίας...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πλεον οποτε ακουω ατομα (ειτε τους λενε Σαμαρα, ειτε Τζημερο, ειτε οποιον ναναι μικρο/μεγαλο/εχοντα/μη εχοντα/υπαλληλο/Μπομπολα) να μιλανε για επενδυτες μου σκαει αυτο στο μυαλο.

886743_515108105197115_281315522_o.jpg

Δεν ειμαι εναντιον του "ξενου χρηματος" αλλα απλα βλεπω το αυτονοητο.

Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα πως καποιοι σε αυτο το ρδελομπου κρατος με αυτη την κυβερνηση θελουν τωρα να ερθουν "επενδυτες"...

Δηλαδη πιστευετε οτι οι "καλοι επενδυτες" που θα ερθουν, θα παρουν ενα αρρωστημενο πραγμα και κοιτωντας το κερδος τους θα καταφερουν μαγικα να το εξυγιανουν? Αν ναι... πασο αλλα δεν καταλαβαινω απο που αντλειτε αυτη την ιδεα.

Αναποδα επρεπε να σκεφτεστε. Πρωτα αλλαζουμε την δομη που λειτουργει η φαση και μετα φερνουμε το "ξενο χρημα". Ετσι οπως ειναι τωρα η δουλεια, περαν του οτι σαν Μπανανια και ξεφραγο αμπελι θα προσελκυσουμε μονο τα κορακια και θα γεμισουμε "Σκουριες" και "Ιερισσους" ακομα και καποιος καλος να ερθει, θα ειναι απλα τσιρωτο σε καποιον που εχει εσωτερικη αιμορραγια. Νιωθω οτι απλα χανεται η μπαλα και κυριως χανονται οι προτεραιοτητες.

Οταν σας βαζουνε να κανετε ενα οποιοδηποτε project με πολλα σκελη κλπ κλπ δεν εχει σημασια απο που θα ξεκινησετε και που θα βαλετε το 90% στης προσπαθειας στην αρχικη φαση???

Μηπως λεει κανεις...

- Ε νταξει ας ξεκινησω να γραφω σιγα σιγα και τον επιλογο και να γραψω και 1-2 "ευχαριστιες" μιας που το χω τωρα... αλλωστε χαμενο δεν παει...

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες σπίτι η μαγαζί εκεί θα είχες διαβάσει όλη τη βιβλιογραφία. Θα γνώριζες για μόλυνση υδροφόρου ορίζοντα μέχρι και την εξαφάνιση του, την μόλυνση της θάλασσας, για την επιβάρυνση της γης με βαρέα και δηλητηριώδη μέταλλα, κλπ κλπ.

Ενώ τώρα

ενταξει φιλε μου, εχεις δικιο δεν εχω διαβασει την βιβλιογραφια, αυτο ειναι :sorry:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Σε τί διαφέρει τελικά το ΣΥΡΙΖΑ από την συγκυβέρνηση;

Νέο φόρο "πλούτου" φέρνει το περιουσιολόγιο- Capital.gr

Παρατηρήστε το ουδέτερο ύφος του Capital όταν η είδηση αφορά την τριανδρία. Και την ανάλυση των στόχων/ωφελειών κάτω κάτω.

Μαντεύει κιόλας το όριο στα 500.000 €. Νταξ καλά για αρχή τα 500.000€, να συνηθίζουμε στην ιδέα. Μετά βλέπουμε. Ανάλογα με το πόσα θα λείπουν στους Γερμανούς.

Οι φορολογούμενοι με οικογενειακή αξία περιουσίας άνω των 500.000 ευρώ

Να δεις που θα βγούμε οι μισοί 'Ελληνες καπιταλιστικά γουρούνια. Κάτι ήξεραν οι Γερμανοί που έλεγαν για παράσιτα.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ! ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ ΤΟΥ!

Ο Μπόμπολας ξεχνά να συμπεριλάβει στα ονόματα τον Γεωργίου της ΕΛΣΤΑΤ, που παραμένει ακόμα στην θέση του παρά το ότι διώκεται για κακουργήματα! Αντίθετα του κάνει τεμενάδες…

Ιστορική η αυριανή μέρα για την εφημερίδα της “μεγάλης, δημοκρατικής, σοσιαληστικης παράταξης! Δίνει στην δημοσιότητα 1301 ονόματα κρατικοδίαιτων ρεμπεσκέδων,

παραδοσιακών ψηφοφόρων και αναγνωστών του δηλαδή, που διώκονται για διάφορα αδικήματα, αλλά παραμένουν στις θέσεις τους. Κάτι σαν τον Γεωργίου της ΕΛΣΤΑΤ δηλαδή.

Την ίδια στιγμή, το Πρώτο Θέμα δημοσιεύει στοιχεία για το πως οι μεγαλοεργολάβοι λήστεψαν τον Ελληνικό λαό με στημένους διαγωνισμούς! Αλλά και αυτοί παραμένουν “ακλόνητοι” στις θέσεις τους!

Εμείς θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους γνωστούς φυρερίσκους του “Έθνους” γι’ αυτή την προσφορά. Διότι μας δίνει την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουμε την ατιμωρησία τους, (σιγά μην παρέμβει εισαγγελέας για την δημοσίευση) ώστε από Δευτέρα να αρχίσουμε το πανηγύρι. Με πρώτη επώνυμη αποκάλυψη τα έργα και ημέρες του πασίγνωστου Εθνικού σκηνοθέτη, κυρίου Μπιρσίμ, στενού συνεργάτη των επιχειρήσεων του Εθνικού Εργολαβου. Ας τολμήσουν να μας πιάσουν…

Link to comment
Share on other sites

The Story:

Πριν περίπου 3 εβδομάδες, σταματάει να λειτουργεί ένα μου ρολόι, ένα απλό, φτηνούλι Casio που μου είχε πάρει η γυναίκα μου.

Λέω, τελείωσε η μπαταρία, να το πάω και να αλλάξω και στο Swatch που έχω αφήσει εκτός εδώ και κανά 6μηνο χωρίς μπαταρία.

Σε άσχετη φάση, μιλώντας με τον πατέρα μου, μου λέει "Πήγαινε τα στο Γερμανό, με 2.50-3 ευρώ κάνεις τη δουλειά σου". Λέω σιγά μωρέ, έχω έναν στη γειτονιά, 2 μπαταρίες είναι, αλλά γιατί να στηρίξω το Γερμανό και όχι αυτόν την γειτονιάς; Κατά το "Αγοράζοντας από μία μικρή τοπική επιχείριση.."

Οπότε, τα παίρνω και τα 2 και τα πάω στον ρολογά της γειτονιάς μου. Ανοίγει το Casio, μου λέει:

"Σου αλλάζω τη μπαταρία, αλλά το ρολόι σου έχει πάρει νερά και ο μηχανισμός θα σταματήσει κάποια στιγμή. Εγώ θα σου το καθαρίσω λίγο, αλλά αν θέλεις με 10 ευρώ σου αλλάζω το μηχανισμό και είναι σαν καινούριο".

Σκέφτομαι, ας αλλάξω τη μπαταρία κι αν κολλήσει πάλι είναι καλή εναλλακτική, αν και το ρολόι δεν είχε πάνω από 50€ εξ αρχής και όντως είχε πάρει νερό σε κάποια φάση.. Επίσης, μου αλλάζει μπαταρία και στο Swatch.

Παίρνω τα ρολόγια και ρωτάω τι οφείλω, μου λέει 10€ και τον πληρώνω. Επιστρέφοντας σπίτι σκέφτομαι ότι ο Γερμανός χρεώνει τα μισά για 2 μπαταρίες, αλλά λέω ΟΚ μεγάλη επιχείριση έχει άλλα margins.

Μετά από μία εβδομάδα, σταματάει το φθηνούλι Casio να λειτουργεί. Λέω "Σωστός ο τύπος, όντως κόλλησε, ας αλλάξω το μηχανισμό να σώνουμε". Οπότε, το δίνω στη γυναίκα μου να το πάει για την αλλαγή και μαζί παίρνει άλλο ένα ρολογάκι της και με σκοπό να τον ρωτήσει αν μπορεί να αλλάξει και στο μεγάλο της κουζίνας μηχανισμό. Οπότε ο ρολογάς της γειτονιάς μου θα κάνει άλλη μία ή δύο δουλίτσες, δουλειά να έχει ο άνθρωπος..

Αμ πως! Λέει στη γυναίκα μου ότι "Ο μηχανισμός στοιχίζει 15€ (από τα 10 που μου είπε) και πως εγώ ποτέ δεν έχω αλλάξει μπαταρία σε αυτό το ρολόι (το Casio που άλλαξε πριν μια εβδομάδα) γιατί δεν είναι από τις δικές μου μπαταρίες αυτή που έχει μέσα. Η γυναίκα μου πήρε τα ρολόγια και με ενημέρωσε.

Πριν μία βδομάδα, το Swatch σταμάτησε να λειτουργεί (!), οπότε πήρα αυτό και της γυναίκας, αλλά και το φθηνό Casio και πήγα στο Γερμανό, αυτόν με το κότερο, ξέρετε :p

Το Swatch είχε ΠΕΘΑΜΕΝΗ μπαταρία. Ο ρολογάς της γειτονιάς μου αποφάσισε λοιπόν να μου χρεώσει νέα μπαταρία χωρίς να την αλλάξει, ή ίσως έβαλε κάποια μεταχειρισμένη, ή πήρε την πεσμένη από το Casio και την έβαλε στο Swatch, ποιος ξέρει.

Σύνολο στο "μεγαλοκαρχαρία" για 2 ρολόγια 5,40€

Σύνολο στο "μαγαζάκι της γειτονιάς" για 1 ρολόι 10€

Με αυτά τα μυαλά λοιπόν, όταν ο άλλος κοιτάει να σε κλέψει, έστω στα 10€, που πάμε ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισες έναν ρολογά που του πήγα ένα seiko (digital - δώρο από Ιαπωνία - δεκαετία 80) για αλλαγή μπαταρίας και ανοίγοντας το καπάκι έκοψε την φλάτζα και τράβηξε το κομάτι και το πέταξε σα να μην τρέχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα εκει να του πω τι λαλακας ειναι, και γιατι δεν θα ξανα πατησω στο μαγαζι του, ουτε εγω ουτε κανεις συγγενεις μου μεχρι ενατου βαθμου. Δεν θα κανει διαφορα, αλλα λιγο θα τον τσουξει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο Γερμανό στο Μαρούσι, εμένα, μου χάλασαν το χρονογράφο του ρολογιού μου, όταν πήγα να μου αλλάξουν μπαταρία. Συγκεκριμένα, όλοι οι δείκτες σταματάνε αντί για κάθετα (ας πούμε στο 12:00) 24 μοίρες πριν (στο 11:56) και μετά μου έκαναν τους ανήξερους...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο Γερμανό στο Μαρούσι, εμένα, μου χάλασαν το χρονογράφο του ρολογιού μου, όταν πήγα να μου αλλάξουν μπαταρία. Συγκεκριμένα, όλοι οι δείκτες σταματάνε αντί για κάθετα (ας πούμε στο 12:00) 24 μοίρες πριν (στο 11:56) και μετά μου έκαναν τους ανήξερους...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Το ρολόι είναι θέμα και το ακριβό ρολόι ένα θέμα παραπάνω. Ακόμα και στην Μπενάκη που είναι οι καλύτεροι ωρολογοποιοί μου έχουν ξεχάσει να βάλουν το λαστιχάκι στο κλείσιμο. Τώρα και τα δύο μου είναι οικονομικά, απλά ρολόγια, δεν θέλω τίποτα παραπάνω από το ρολόι μου από το να λέει απλά την ώρα.

Αλλά, γιατί συζητάμε για ρολόγια ενώ το θέμα είναι ο μικρομαγαζάτορας και η νοοτροπία "να δαγκώσω;".

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] ρε φίλε, είναι 55-60 χρονών, δεν θα κάνω τον κόπο να του εξηγήσω κάτι, θα μου πει δεν θυμάται (ίσως και να ισχύει), θα μου πει δεν είναι έτσι, θα χαλάσω τη ζαχαρένια μου κλπ. Αντίθετα, ενημερώνω τους γνωστούς που κάνουμε παρέα από τη γειτονιά ότι είναι κλέφτης. Απλά, αν κλείσει το μαγαζάκι του, δεν θα στεναχωρεθώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντα πηγαινω απο εκει που το πηρα, ή στην αντιπροσωπεια.

σταματησε το swatch, λογω μπαταριας. πηγα στο καταστημα πανω στην τσιμισκη. μου αλλαξαν εκεινη την ωρα, μπαταρια,

και μου το γυαλισαν γιατι ειχε πεσει επανω καθαριστικο και ειχε θολωσει...

μου πηραν μονο το κοστος τις μπαταριας 2.5 ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.