Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Πρόεδρος Ισλανδίας: Πετύχαμε επειδή δεν ακολουθήσαμε τις ευρωσυνταγές - NEWS247

κάτι που υποστηρίζω και έχω γράψει...τι good bank και bad bank και αηδίες. Οι ανθρωποι επενδύουν τα λεφτά τους χωρίς ρίσκο, ξέροντας ότι θα σωθούν οι καταθέσεις μετοχές τους από το δημόσιο...χρεωκοπία κ τέρμα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι η καλύτερη εργασία στον κόσμο από πολλές απόψεις, αλλά χρειάζεται πολύ γερή απόφαση να πας από τα 4000 ευρώ το μήνα μεικτά που παίρνω στα 1000 για να κάνω πιο πολλές διακοπές.

Δεν ξέρω γιατί ανέφερες μια τόσο ανόμοια σύγκριση, εκτός αν τα 4000 μεικτά ήταν στην ίδια χώρα με το επάγγελμα του καθηγητή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί ανέφερες μια τόσο ανόμοια σύγκριση, εκτός αν τα 4000 μεικτά ήταν στην ίδια χώρα με το επάγγελμα του καθηγητή.

Για να δείξω ότι το επάγγελμα του καθηγητή δεν είναι το πιο γαμάτο στον κόσμο.

Από φράγκα για παράδειγμα στο 90% των περιπτώσεων δεν έχει, και αν θες έξτρα πρέπει να κάνεις ιδιαίτερα τα απογεύματα τα οποία όμως είναι μαύρο χρήμα και ΠΡΟΣΕΞΕ! επειδή είσαι Δ.Υ. δεν επιτρέπεται να κάνεις ΝΟΜΙΜΑ 2η δουλειά. Οπότε 700 ευρώ στην τσέπη και τέλος!

Ε όποιος αυτό το θεωρεί καλή επαγγελματική αποκατάσταση για έναν εργαζόμενο άνθρωπο να το βράσω. Τα χρήματα στην Ελλάδα ανέκαθεν ήταν λίγα για τους καθηγητές.

Όσον αφορά τη χώρα, προφανώς και αν επέλεγα χώρα για να γίνω καθηγητής θα επέλεγα την Ελλάδα για να κάνω τις διακοπές μου στο νερό της θάλασσας και όχι της βροχής.

Link to comment
Share on other sites

Για να δείξω ότι το επάγγελμα του καθηγητή δεν είναι το πιο γαμάτο στον κόσμο.

Από φράγκα για παράδειγμα στο 90% των περιπτώσεων δεν έχει, και αν θες έξτρα πρέπει να κάνεις ιδιαίτερα τα απογεύματα τα οποία όμως είναι μαύρο χρήμα και ΠΡΟΣΕΞΕ! επειδή είσαι Δ.Υ. δεν επιτρέπεται να κάνεις ΝΟΜΙΜΑ 2η δουλειά. Οπότε 700 ευρώ στην τσέπη και τέλος!

Ε όποιος αυτό το θεωρεί καλή επαγγελματική αποκατάσταση για έναν εργαζόμενο άνθρωπο να το βράσω. Τα χρήματα στην Ελλάδα ανέκαθεν ήταν λίγα για τους καθηγητές.

Όσον αφορά τη χώρα, προφανώς και αν επέλεγα χώρα για να γίνω καθηγητής θα επέλεγα την Ελλάδα για να κάνω τις διακοπές μου στο νερό της θάλασσας και όχι της βροχής.

Δεν με κατάλαβες.

Συγκρίνεις το μισθό σου στην Αγγλία με τον μισθό καθηγητή στην Ελλάδα.

Στην Ελλάδα πόσο θα ήταν ο μισθός στο επάγγελμα σου?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω πόσο ασπροκίτρινες θα παραμείνουν κάποιες από τις super free αυτές χώρες, αν κάποιος γράψει ένα άρθρο κατά των Εβραίων πχ.....

Σαν να λέμε ότι με την ελευθερία του, το άτομο πρέπει να κλέβει και να σκοτώνει.....

Link to comment
Share on other sites

αν βγεις στη γερμανία να πεις ότι οι οβραίοι κάνουν στους παλαιστίνιους, τα ίδια για τα οποία κλαίγονται 70 χρόνια τώρα, θεωρείσαι αντισιμητιστής και σε πάνε δικαστήριο. Δε νομίζω να είναι είναι ανάλογο του "με την ελευθερία του κάποιος να σκοτώσει και να κλέψει"

Link to comment
Share on other sites

αν βγεις στη γερμανία να πεις ότι οι οβραίοι κάνουν στους παλαιστίνιους, τα ίδια για τα οποία κλαίγονται 70 χρόνια τώρα, θεωρείσαι αντισιμητιστής και σε πάνε δικαστήριο. Δε νομίζω να είναι είναι ανάλογο του "με την ελευθερία του κάποιος να σκοτώσει και να κλέψει"

Χώρα καθαρά "super free" είναι ζούγκλα.

Ελευθερία λόγου και κανονισμοί συνυπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να είναι λογικοί οι κανόνες. Άλλο το να πεις "Καλά τους έκανε ο Χίτλερ", κι άλλο να πεις "ότι κάνουν ότι τους έκανε ο Χίτλερ". Στην πρώτη περίπτωση υποστηρίζεις μια γενοκτονία, στην άλλη καταδικάζεις μία. Και στις δύο περιπτώσεις, αν το πεις δημόσια στη Γερμανία, έχεις πρόβλημα. Για την ίδια κατηγορία. Άρα κι εκεί δεν υπάρχει ελευθερία λόγου, εφόσον υπάρχουν θέματα που δεν επιτρέπεται να αγγίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Για την ίδια κατηγορία. Άρα κι εκεί δεν υπάρχει ελευθερία λόγου, εφόσον υπάρχουν θέματα που δεν επιτρέπεται να αγγίξεις.

Μήπως ένα άρθρο κατά μιας εθνικότητας πατάει πάνω σε μια λεπτή γραμμή?

Πως αιτιολογείς ότι η "ελευθερία λόγου" στα δημόσια ΜΜΕ πρέπει να είναι τόσο "free"?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως στις ΓΣ που γίνονται αποκλείουν όσους δεν είναι εγγεγραμμένοι [όπως εγώ που δεν θα εγγραφώ ποτέ σε καμια παράταξη-κόμμα-σωματείο], να ψηφίσουν για κάτι που τους αφορά ΑΜΕΣΑ...Δεν θέλω να γραφτώ ρε φίλε ούτε να σας δίνω την μηνιαία συνδρομή όσο μικρή και να είναι...Θέλετε να αποφασίσετε για κάτι που με αφορά άμεσα ως εργαζόμενο; πρέπει να ψηφίσω αφού ανήκω στους εργαζόμενους στην εταιρία. ΤΕΛΟΣ. Αν αυτός ο αποκλεισμός δεν είναι παράλογος τότε τι είναι; Τα σωματεία σας, τα φυλλάδιά σας και τις σημαίες σας αλλού!...Κατεβάστε τα μπαϊράκια και θα δείτε εκατομμύρια κόσμο στην επόμενη Γενική ΑΠΕΡΓΙΑ...

Ρε θα μας τρελανετε?

Δεν θα σταθώ καν στα περί παρατάξεων κομμάτων και συνδικαλιστικών ηγεσιων.

Αν μου επιτρέπεις πόσο χρονών είσαι?

Γιατί η απορία σου δεν θα εκφραζόταν ούτε από 15 χρονών παιδί

Για να μπορέσεις να ψηφίσεις στο όργανο που ονομάζεται σωματείο, θα πρέπει πρώτα από όλα να είσαι μέλος του.

Και επίσης η διαδικασία δημιουργίας ενός σωμματειου περνάει από έγκρισή πρωτοδικιου πρώτα, έτσι ώστε να μπορεί να διασφαλιστεί ότι δεν θα πηγαίνει ο καθένας να φτιάχνει το δικό του.

Εργατική νομοθεσία ...

Περιττό δε να πω, πως τα παραπάνω γίνονται για την πρωστασια των εργαζομένων και των συμφερόντων τους έναντι της εργοδοτικης αυθαιρεσίας.

Σε αντίθετή περίπτωση, αν υπάρχει σωμματειο που βάζει πρόβλημά στον εργοδότη, θα μπορούσε αυτός να πάει και να στήσει δικό του, με εργαζομένους της επιρροής και του έλεγχου του....

Κοινή λογική...

Και Γιατί όλα αυτα?

Γιατί αυτό ορίζει ο νόμος...

Και δεν λέω πως ότι ορίζει ο νομός πάντα, συνεπάγεται πως είναι και σωστό ...

Ούτε καν πως επειδή το λέει νομός, τι να κάνουμε θα πρέπει να συμβιβαστουμε

Προσωπικά είμαι ενάντια σε αυτό και δεν θα επεκταθώ

Η απάντησή στο ερώτημά σου είναι η κοινή λογική ρε φίλε....

Αν δεν είσαι μέλος ενός οργάνου, πως θα μπορείς να λάβεις μέρος στις διαδικασίες του, μου λες?

Αν δεν είσαι Έλληνας πωλητής πως θα έχεις δικαίωμά ψήφου δηλαδή?

Επειδή ζεις και εργάζεσαι εδω, δεν αποκτάς αυτόματα το δικαίωμά συμμετοχής στο πως και ποιος παίρνει τις αποφάσεις

Και όσο για την συνδρομή, ορίζεται επίσης νομοθετικά, πως στην διαδικασία ανάδειξης του ΔΣ μπορουν να λαβουν μέρος μόνο τα μέλη που είναι οικονομικά τακτοποιημένα

Τέλος, το να γραφτεις στο σωμματείο, δεν προαπαιτεί να ανοίκεις και σε κάποια παράταξη.

Μην λέτε ότι θέλετε όλη την ώρα...Φτάνει με τους οτινανιμούς δηλαδή.

Αν δεν σου αρέσουν αυτές που υπάρχουν, τράβα στις εκλογές και φτιάξε το δικό σου μαγαζί για να κάνεις αυτό που θέλεις, μαζί με όσους έχεις κοινές απόψεις

Άκου εκεί γιατί να μην μπορείς να ψηφίσεις αν δεν είσαι γραμμένος στο σωματείο ...

Να βάζετε και τους περαστικούς να ψηφίζουν αν είναι και να τους δίνεται και τυροπιτά δώρο για να έχουν κίνητρο να έρθουν...

Και μετά σας φταίνε τα κόμματα, η Αριστερά, οι απεργίες, οι συνδικαλιστές και ο Άγιος Βασίλης.

Ρε θα τρελαθούμε τελείως...

Δεν υπάρχουν ατομικές λύσεις, πάρτε το χαμπάρι επιτέλους

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ένα άρθρο κατά μιας εθνικότητας πατάει πάνω σε μια λεπτή γραμμή?

Πως αιτιολογείς ότι η "ελευθερία λόγου" στα δημόσια ΜΜΕ πρέπει να είναι τόσο "free"?

Είδες να κάνουν τίποτα τα γερμανική δικαστήρια για τη διαπόμπευση της ελλάδας από τα γερμανικά μμε;

Μιλάς για το Ισραήλ; Αν δεν πεις "τι καλοί που είναι", και τους κατακρίνεις για κάτι, είσαι αυτόματα αντισιμητιστής και πας δικαστήριο.

Για ποια "free" ελευθερία λόγου μιλάμε, λοιπόν;

Ελευθερία λόγου με κανόνες είναι να μην μπορείς να πεις αρνητικά ούτε για το Ισραήλ, ούτε για την Ελλάδα, ούτε για το Πακιστάν.

Ελευθερία λόγου είναι να μπορείς να κάνεις την κριτική σου απέναντι στην Ελλάδα, στο Πακιστάν και το Ισραήλ. Αν μπορείς να γράφεις ότι σου κατέβει στην κούτρα για την Ελλάδα, το Πακιστάν και όλους τους άλλους πλην Ισραήλ, δεν υπάρχει ελευθερία λόγου. Δεν μπορώ να το εκφράσω πιο απλά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Άμα είσαι Π*****Α, αναρχικός ή διαδηλωτής οι φωτογραφίες σου θα φτάσουν σ' όλη την επικράτεια. Άμα είσαι ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ χρυσαυγίτης, πυροσβέστης ή δημοτόμπατσος είσαι κομπλέ, δε συντρέχει λόγος.

*clopyrighted

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να είναι λογικοί οι κανόνες. Άλλο το να πεις "Καλά τους έκανε ο Χίτλερ", κι άλλο να πεις "ότι κάνουν ότι τους έκανε ο Χίτλερ". Στην πρώτη περίπτωση υποστηρίζεις μια γενοκτονία, στην άλλη καταδικάζεις μία. Και στις δύο περιπτώσεις, αν το πεις δημόσια στη Γερμανία, έχεις πρόβλημα. Για την ίδια κατηγορία. Άρα κι εκεί δεν υπάρχει ελευθερία λόγου, εφόσον υπάρχουν θέματα που δεν επιτρέπεται να αγγίξεις.

Εντάξει καλή η δημοκρατία αλλά υπάρχουν και κάποια θέματα που είναι πολλή ευαίσθητα. Ούτε οι Γερμανοί οι σημερινοί είναι περήφανοι για ότι κάνανε οι πρόγονοί τους, ούτε έναν Εβραίο που έχει χάσει συμπατριώτη του από Παλαιστίνιο μπορείς να του πεις πως δεν κάνει καλά. Όπως και τον Παλαιστίνιο που τραβάει τα πάνδεινα από τον Εβραίο δε μπορείς να του πεις πως δεν κάνει σωστά. Αν αρχίσουν να λέει ο καθένας τις θέσεις του θα γίνει χαμός. Θέλει λεπτούς χειρισμούς με δημοκρατικές διαδικασίες όπως είναι ο πολιτισμένος διάλογος και όχι τα παραληρήματα μίσους από όλες τις πλευρές στο όνομα της ελευθερίας του λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει καλή η δημοκρατία αλλά υπάρχουν και κάποια θέματα που είναι πολλή ευαίσθητα. Ούτε οι Γερμανοί οι σημερινοί είναι περήφανοι για ότι κάνανε οι πρόγονοί τους, ούτε έναν Εβραίο που έχει χάσει συμπατριώτη του από Παλαιστίνιο μπορείς να του πεις πως δεν κάνει καλά. Όπως και τον Παλαιστίνιο που τραβάει τα πάνδεινα από τον Εβραίο δε μπορείς να του πεις πως δεν κάνει σωστά. Αν αρχίσουν να λέει ο καθένας τις θέσεις του θα γίνει χαμός. Θέλει λεπτούς χειρισμούς με δημοκρατικές διαδικασίες όπως είναι ο πολιτισμένος διάλογος και όχι τα παραληρήματα μίσους από όλες τις πλευρές στο όνομα της ελευθερίας του λόγου.

Θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να ανακαλύψεις ισραηλινό που έχει χάσει συμπατριώτη του από παλαιστίνιο

post-93-1416077034,2224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

«Τρύπα» 305 εκατ. ευρώ στα έσοδα του προϋπολογισμού τον Ιανουάριο - Ειδήσεις - Οικονομία - in.gr

Έτσι για να δουν ότι η λιτότητα δεν φέρνει απότέλεσμα. 0 κατανάλωση 0 έσοδα από φπα.

Ξυπνάτε ζώααα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.