Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ε τελοιώσαμε με τους εργαζόμενους στα ΜΜΜ (είναι όλοι άθλιοι παλιάνθρωποι που τόλμησαν να απεργήσουν) , τώρα ας στραφούμε εναντίον των αγροτών.. (είναι όλοι ακόμη ποιο άθλιοι παλιάνθρωποι που διαμαρτύροντε χωρίς λόγο κάθε Γενάρη)..

Αλλά να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, αν κάθε κοινωνική ομάδα που έχει πρόβλημα δεν πιέσει με όποιον τρόπο μπορεί, εκεί που μπορεί, για να διεκδικήσει αυτό που θεωρεί δίκαιο, τότε πως περιμένετε να σας στηρίξουν όταν ο δικός σας τομέας πληγεί?

Η κυβέρνηση πολύ σωστά από άποψη τακτικής, δεν τα βάζει με όλες τις ομάδες μαζί.

Εμείς σαν καλοί χάνοι τσιμπάμε, ότι πάντα η άλλη ομάδα έχει άδικο, και μόνο όταν στρέφεται εναντίον μας η κυβέρνηση έχει άδικο.

Ούτε οι αγρότες έχουν κάτι εναντίον μας, ούτε οι εργαζόμενοι των ΜΜΜ, ούτε οι φαρμακοποιοί, ούτε οι υπάλληλοι της Βουλής, ούτε οι δικαστές, ούτε κανείς.. με την κυβέρνηση έχουν το πρόβλημα. Δεν θέλουν να μας βλάψουν, την κυβέρνηση θέλουν να πιέσουν.

Πάμε λοιπόν να στρουθοκαμιλήσουμε όλοι μαζί τώρα, και τα προβλήματα ως δια μαγείας θα εξαφανιστούν.

Να κρίνουμε αν η ομάδα που διεκδικεί αυτό που εκείνη θεωρεί δίκαιο, είναι δίκαιο για το σύνολο της κοινωνίας, ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Να κρίνουμε αν η ομάδα που διεκδικεί αυτό που εκείνη θεωρεί δίκαιο, είναι δίκαιο για το σύνολο της κοινωνίας, ή όχι;

Για κάνε το πιο λιανά. Τι διεκδικεί κάποια ομάδα και δεν είναι δίκαιο για το σύνολο της κοινωνίας?

Link to comment
Share on other sites

2013 World Press Freedom Index: Dashed hopes after spring

Rank Country Note Differential

1 Finland 6,38 0 (1)

2 Netherlands 6,48 +1 (3)

3 Norway 6,52 -2 (1)

4 Luxembourg 6,68 +2 (6)

5 Andorra 6,82 -

6 Denmark 7,08 +4 (10)

7 Liechtenstein 7,35 -

8 New Zealand 8,38 +5 (13)

9 Iceland 8,49 -3 (6)

10 Sweden 9,23 +2 (12)

11 Estonia 9,26 -8 (3)

12 Austria 9,40 -7 (5)

13 Jamaica 9,88 +3 (16)

14 Switzerland 9,94 -6 (8)

15 Ireland 10,06 0 (15)

16 Czech Republic 10,17 -2 (14)

17 Germany 10,24 -1 (16)

18 Costa Rica 12,08 +1 (19)

19 Namibia 12,50 +1 (20)

20 Canada 12,69 -10 (10)

21 Belgium 12,94 -1 (20)

22 Poland 13,11 +2 (24)

23 Slovakia 13,25 +2 (25)

24 Cyprus 13,83 -8 (16)

25 Cape Verde 14,33 -16 (9)

26 Australia 15,24 +4 (30)

27 Uruguay 15,92 +5 (32)

28 Portugal 16,75 +5 (33)

29 United Kingdom 16,89 -1 (28)

30 Ghana 17,27 +11 (41)

31 Suriname 18,19 -9 (22)

32 United States 18,22 +15 (47)

33 Lithuania 18,24 -3 (30)

34 OECS 19,72 -9 (25)

35 Slovenia 20,49 +1 (36)

36 Spain 20,50 +3 (39)

37 France 21,60 +1 (38)

38 El Salvador 22,86 -1 (37)

39 Latvia 22,89 +11 (50)

40 Botswana 22,91 +2 (42)

41 Papua New Guinea 22,97 -6 (35)

42 Romania 23,05 +5 (47)

43 Niger 23,08 -14 (29)

44 Trinidad and Tobago 23,12 +6 (50)

45 Malta 23,30 +13 (58)

46 Burkina Faso 23,70 +22 (68)

47 Taiwan 23,82 -2 (45)

48 Samoa 23,84 +6 (54)

49 Haiti 24,09 +3 (52)

50 South Korea 24,48 -6 (44)

51 Comoros 24,52 -6 (45)

52 South Africa 24,56 -10 (42)

53 Japan 25,17 -31 (22)

54 Argentina 25,67 -7 (47)

55 Moldova 26,01 -2 (53)

56 Hungary 26,09 -16 (40)

57 Italy 26,11 +4 (61)

58 Hong Kong 26,16 -4 (54)

59 Senegal 26,19 +16 (75)

60 Chile 26,24 +20 (80)

61 Sierra Leone 26,35 +2 (63)

62 Mauritius 26,47 -8 (54)

63 Serbia 26,59 +17 (80)

64 Croatia 26,61 +4 (68)

65 Central African Republic 26,61 -3 (62)

66 Tonga 26,70 -3 (63)

67 Mauritania 26,76 0 (67)

68 Bosnia and Herzegovina 26,86 -10 (58)

69 Guyana 27,08 -11 (58)

70 Tanzania 27,34 -36 (34)

71 Kenya 27,80 +13 (84)

72 Zambia 27,93 +14 (86)

73 Mozambique 28,01 -7 (66)

74 Armenia 28,04 +3 (77)

75 Malawi 28,18 +71 (146)

76 Republic of the Congo 28,20 +14 (90)

77 Kuwait 28,28 +1 (78)

78 Nicaragua 28,31 -6 (72)

79 Benin 28,33 +12 (91)

80 Dominican Republic 28,34 +15 (95)

81 Lesotho 28,36 -18 (63)

82 Bhutan 28,42 -12 (70)

83 Togo 28,45 -4 (79)

84 Greece 28,46 -14 (70)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω πόσο ασπροκίτρινες θα παραμείνουν κάποιες από τις super free αυτές χώρες, αν κάποιος γράψει ένα άρθρο κατά των Εβραίων πχ.....

Και εδώ, όπου έχουμε θεοποιήσει τον "Gay τον τρομερό" σε έντυπα/ΜΜΕ, έχουμε Noticable problem...

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε το πιο λιανά. Τι διεκδικεί κάποια ομάδα και δεν είναι δίκαιο για το σύνολο της κοινωνίας?

Να απαντήσω για τον φίλο [MENTION=2502]Galioni[/MENTION]

Αγρότες: Επιχορηγήσεις (που έχουν πάρει πάρα πολλές και δεν τις εκμεταλλεύτηκαν). Για να τις πάρουν κλείνουν τους δρόμους με τα τρακτέρ ταλαιπωρώντας το σύνολο της κοινωνίας

Υπάλληλοι ΔΕΗ: Ζητούν την διατήρηση του μονοπωλίου, την συνέχιση τροφοδότησης του ασφαλιστικού τους ταμείου από το κράτος με τρελά ποσά, την συνέχιση πληρωμής αυτών με 3-4-5Κ το μήνα. Για να διατηρήσουν όλα αυτά τα προνόμια, κατεβάζουν διακόπτες ή μπαίνουν σε Υπουργεία κλπ ταλαιπωρώντας το σύνολο της κοινωνίας.

Καθηγητές&Δάσκαλοι: Επιθυμούν να πάρουν τους παλιούς τους μισθούς ΑΛΛΑ να δουλεύουν 20-24ώρο (?) και να έχουν 90 μέρες άδεια. (εγώ λέω να τους πάρουν αλλά να δουλεύουν 40ώρο την εβδομάδα και να έχουν 40 μέρες άδεια) Κλείνουν τα σχολεία, απεργούν, αναγκάζονται οι γονείς να πάνε τα παιδιά τους φροντιστήριο (λόγο και ελλιπούς μόρφωσης που προσφέρουν) ταλαιπωρώντας το σύνολο της κοινωνίας. (στην Ευρώπη αντιστοιχούν 12 μαθητές ανά καθηγητή ενώ εδώ 8 μαθητές ανά καθηγητή)

Υπάλληλοι ΜΜΜ: Θέλουν να μην εφαρμοστεί το ενιαίο μισθολόγιο και να είναι προνομιούχοι σε σύγκριση με άλλους συναδέλφους τους Δ.Υ.. Παρκάρουν τα λεωφορεία, κλείνουν τα σταθμαρχεία, δεν ενδιαφέρονται για τις επιχειρήσεις και τους συμπολίτες τους που έχουν μια δουλειά να κάνουν, ταλαιπωρώντας το σύνολο της κοινωνίας.

αυτά...

και συνοψίζω, αν μπορούσε το Ελληνικό κράτος να δίνει αυτούς τους μισθούς και τα προνόμια που ζητάνε οι Δ.Υ. και οι πολίτες καλώς και να τα έδινε (με αξιοκρατικά κριτήρια λέω εγώ αλλά λέμε τώρα).

Μέχρι να μπορέσει όμως (με δικά του λεφτά και όχι δανεικά) πρέπει να περάσει πολύς καιρός, με πολύ συμμάζεμα, πολύ ξεκαθάρισμα, τιμωρία κλπ κλπ κλπ.

Από την στιγμή όμως που δεν υπάρχει σάλιο, ο κόσμος έχει τρελαθεί και αυτοί συνεχίζουν το βιολί τους, νομίζοντας ότι ζούνε στο 2000 ή ότι απλά δεν υπάρχει πρόβλημα, γίνονται απλά εριστικοί.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε το πιο λιανά. Τι διεκδικεί κάποια ομάδα και δεν είναι δίκαιο για το σύνολο της κοινωνίας?
Αλλά να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, αν κάθε κοινωνική ομάδα που έχει πρόβλημα δεν πιέσει με όποιον τρόπο μπορεί, εκεί που μπορεί, για να διεκδικήσει αυτό που θεωρεί δίκαιο, τότε πως περιμένετε να σας στηρίξουν όταν ο δικός σας τομέας πληγεί?

Οι εργαζόμενοι στα ΜΜΜ θέλουν εξαίρεση από το ενιαίο μισθολόγιο γιατί.... είναι ειδική κατηγορία εργαζομένων. Ειδική επειδή δεν είναι πίσω από ένα γραφείο; :yes4: :jester: Τέλος πάντων εγώ δεν ψήνομαι από αυτό το υψηλού νοητικού επιπέδου επιχείρημά τους και αν ήμουν εργαζόμενος στο δημόσιο με τις μειώσεις μισθού που προβλέπονται από τα μνημόνια ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα ένιωθα μαλ@κας αν πέρναγε το δικό τους.

Εκτός... εκτός κι αν είχα κανένα διακόπτη να κατεβάσω. Φαντάσου τώρα ότι δεν είμαι εργαζόμενος στο δημόσιο και ως εκ τούτου όλα αυτά τα επιχειρήματα "βιτρίνες", τα γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Φίλε μου το καράβι βουλιάζει μαζί με το βιωτικό μας επίπεδο κι ενώ οι περισσότεροι είμαστε στα νερά, μου ζητάς να στηρίξω αυτούς που θέλουν να μπουν στις βάρκες απλά γιατί... μπορούν να εκβιάσουν. Don't think so.

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω για τον φίλο [MENTION=2502]Galioni[/MENTION]

Καθηγητές&Δάσκαλοι: Επιθυμούν να πάρουν τους παλιούς τους μισθούς ΑΛΛΑ να δουλεύουν 20-24ώρο (?) και να έχουν 90 μέρες άδεια. (εγώ λέω να τους πάρουν αλλά να δουλεύουν 40ώρο την εβδομάδα και να έχουν 40 μέρες άδεια) Κλείνουν τα σχολεία, απεργούν, αναγκάζονται οι γονείς να πάνε τα παιδιά τους φροντιστήριο (λόγο και ελλιπούς μόρφωσης που προσφέρουν) ταλαιπωρώντας το σύνολο της κοινωνίας. (στην Ευρώπη αντιστοιχούν 12 μαθητές ανά καθηγητή ενώ εδώ 8 μαθητές ανά καθηγητή)

Μεγάλος γνώστης είσαι τελικά.

Πες μας σε ποια χώρα της Ε.Ε και όχι μόνο, οι δάσκαλοι δουλεύουν το καλοκαίρι και τις περιόδους των γιορτών (χριστουγέννων κτλ). Θα γνωρίζεις επίσης περί διδακτικών συστημάτων, ωραρίου διδασκαλίας ανάλογα με την ηλικία των διδασκομένων, το είδος της διδασκαλίας, κτλ κτλ..Τα έχεις ψάξει όλα φαίνεται

Για τα άλλα πάλι βαθιά νυχτωμένος όπως το επιβάλλουν τα ΜΜΕ. Εδώ, υπάρχουν άπειροι καθηγητές που δεν έχουν μπει σε τάξη διδασκαλίας από την στιγμή που διορίστηκαν. Υπάρχουν δάσκαλοι-καθηγητές που ήταν στο σπιτάκι τους στην Αθήνα και πληρώνονται κανονικά, ενώ το χαρτάκι της οργανικής τους λέει ΣΑΜΟΣ πχ. Και δεν υπάρχει κανείς να αναπληρώσει την θέση του, διότι Ω! τι εκπληξη, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ στην δημόσια παιδεία και με τις ευλογίες του λαού...(καλή ώρα).. Για νιοστή φοράλοιπόν, ναι: τα σκάτα προυπάρχουν, αλλά σ' αρέσει να βλέπεις μόνο τις μύγες που μαζεύτηκαν από πάνω τους.

Και έρχεσαι εσύ ο γνώστης να μας πεις ότι για όλους αυτούς θα πρέπει να την πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι; Μάθε να ξεχωρίζεις καταστάσεις και να μην αφορίζεις γενικά όπως κάνεις συνεχώς.

Ταλαιπωρημένε μου πολίτη εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος γνώστης είσαι τελικά.

Πες μας σε ποια χώρα της Ε.Ε και όχι μόνο, οι δάσκαλοι δουλεύουν το καλοκαίρι και τις περιόδους των γιορτών (χριστουγέννων κτλ). Θα γνωρίζεις επίσης περί διδακτικών συστημάτων, ωραρίου διδασκαλίας ανάλογα με την ηλικία των διδασκομένων, το είδος της διδασκαλίας, κτλ κτλ..Τα έχεις ψάξει όλα φαίνεται

Για τα άλλα πάλι βαθιά νυχτωμένος όπως το επιβάλλουν τα ΜΜΕ. Εδώ, υπάρχουν άπειροι καθηγητές που δεν έχουν μπει σε τάξη διδασκαλίας από την στιγμή που διορίστηκαν. Υπάρχουν δάσκαλοι-καθηγητές που ήταν στο σπιτάκι τους στην Αθήνα και πληρώνονται κανονικά, ενώ το χαρτάκι της οργανικής τους λέει ΣΑΜΟΣ πχ. Και δεν υπάρχει κανείς να αναπληρώσει την θέση του, διότι Ω! τι εκπληξη, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ στην δημόσια παιδεία και με τις ευλογίες του λαού...(καλή ώρα).. Για νιοστή φοράλοιπόν, ναι: τα σκάτα προυπάρχουν, αλλά σ' αρέσει να βλέπεις μόνο τις μύγες που μαζεύτηκαν από πάνω τους.

Και έρχεσαι εσύ ο γνώστης να μας πεις ότι για όλους αυτούς θα πρέπει να την πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι; Μάθε να ξεχωρίζεις καταστάσεις και να μην αφορίζεις γενικά όπως κάνεις συνεχώς.

Ταλαιπωρημένε μου πολίτη εσύ.

διάβασε στο λινκ αυτό

Education in Germany - Wikipedia, the free encyclopedia

παράγραφος model timetables

και άσε την ειρωνεία....γνώστη των πάντων...που όπως φαίνεται θες να δουλεύουν 20 ώρες την βδομάδα και να παίρνουν μισθό 5Χ8ώρου...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Ρε ταβλιμπαν, τόσες φορές έχω βάλει ειδήσεις για τους φαρμακοποιούς που κατακλέβουν το Δημόσιο -σε συνεργασία με γιατρούς που γράφουν πλαστές συνταγές-, κι από πάνω ζητάνε να τους πληρώσει, και δεν έχεις μιλήσει. Μόνο για τους δασκάλους ξέρεις να μας πεις;

Link to comment
Share on other sites

έχω μιλήσει και για τους αλήτες φαρμακοποιούς και γιατρούς, δεν θα μου πείτε ότι μιλάω μόνο για δασκάλους ή Δ.Υ.. Παντού υπάρχουν αλητείες...Απλά φαίνεται τώρα μάλλον ότι άμα λέει κάτι κάποιος και δεν τον συμφέρει ή του αρέσει κάποιος θα θιχτεί... απλό είναι...

edit: Δηλαδή πρέπει να γράφω πάντα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις και ότι κάποιοι καθηγητές/δάσκαλοι το τιμάνε το επάγγελμά τους;

Ναι, αλλά το σύστημα είναι τέτοιο που κάνει την παιδεία ανεπαρκή αλλά και οι καθηγητές δεν θέλουν αλλάξει (οι περισσότεροι πιστεύω, μακάρι να κάνω λάθος) γιατί έχουν βολευτεί...Αυτή είναι η γνώμη μου....

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

αφού παντού υπάρχουν αλητείες, γιατί μονίμως επικεντρώνεσαι στους Δ.Υ.; Μονίμως για ιδιωτικοποιήσεις μας λες, απολύσεις, κλπ Τα φαρμακεία δεν είναι ιδιωτικά; Ή ενοχλεί μόνο η καμπούρα των αλλωνώνε;

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ μου δείχνεις βρε άνθρωπε; Ε; ΤΙ; Σελίδα της wikipedia;

Θες mails από δασκάλους 11 διαφορετικών χωρών να τους ρωτήσεις ο ίδιος το σύνολο των ημερών άδειας ανά χρόνο; Μήπως βγει το γράσο και δεις ότι είναι οι ίδιες +/- μια εδβομάδα;

Θες να σου περιγράψουν οι ίδιοι την διαφορά της έννοιας ποιότητα/ποσότητα στην ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ώστε να καταλάβεις ότι ΔΕΝ είναι το ίδιο 45λεπτά με τα μέσα που έχουν αυτοί στην Φρανκφούρτη και στο Liverpool και τα μέσα που έχει ο δάσκαλος στο χωριό της Δράμας;

Θες να σου εξηγήσουν οι ίδιοι το πως απορούν ακόμα που Έλληνες δάσκαλοι κάνουν αυτή τη δουλειά με μηδαμινά μέσα; Ενώ οι ίδιοι έχουν αίθουσες με κυματιστή οροφή για να απορροφά τις φωνές από 20 παιδιά που μιλάνε ταυτόχρονα;

Θες το mail Γερμανίδας Δασκάλας που να σου εξηγεί πως φέρνει τους Έλληνες δασκάλους σας παράδειγμα εργασίας/αποδοσης στους συναδέρφους της, και πως επιμένει να επισκέπτεται την Ελλάδα για να βελτιώνεται σαν επαγγελματίας;

Λοιπόν επειδή δεν συμφέρεις γενικά, και επειδή δεν έχω άλλο xanax εύκαιρο, τράβα κάνε μάθημα σε καμιά τάξη πρώτα από τις 8.30 μέχρι της 14.30 σε Ελληνική αίθουσα που δεν έχει πετρέλαιο και μετά έλα να ξανα-αφορίσεις ότι σε ταλαιπωρεί....

Link to comment
Share on other sites

Τα φαρμακεία είναι ιδιωτικά αφού το ξεκίνησες αλλά πληρώνονται από το δημόσιο καθώς πρέπει να εκτελούν συνταγές δημοσίων ταμείων. Άρα καλός η κακώς είναι κρατικοδίαιτα.

όταν λοιπόν το κράτος μειώνει τις τιμές των φαρμάκων στο ράφι (έχοντας το αγοράσει 10Ε το κουτί ξαφνικά σου λέει θα το πουλήσεις 9,3Ε και αυτό έγινε πριν από 5 μέρες για 3η φορά νομίζω) σε κλέβει ρε φίλε. Όταν δεν σε πληρώνει στην ώρα του, και πρέπει να πληρώσεις, νοίκι, επιταγές και βερεσέ, πάλι εκνευρίζεσαι. Όμως δεν είναι άγιοι όλοι και το ξέρω. Πολλοί συνεργαζόντουσαν με γιατρούς και τα τσεπώνανε. Απλά αυτή η κατάσταση με πονά γιατί βλέπω τον πατέρα μου να μην τα καταφέρνει και να έχει προβλήματα υγείας.

Τέλος να αναφέρω ότι τελικά το φαρμακείο το δώσαμε σε άλλον φαρμακοποιό και αντί να πάρουμε λεφτά στο χέρι, ξεπληρώσαμε ΧΡΕΗ και έχουν μείνει και άλλα τόσα. Όποιος με ξέρει προσωπικά ξέρει τι εννοώ. Οπότε πλέον για φαρμακοποιούς ας αναφερθεί και κάποιος άλλος πιο αντικειμενικός.

Γτ μόνιμος επικεντρώνομαι στους Δ.Υ.;;; Γιατί θεωρώ

1. αυτούς που τους έβαλαν εκεί υπεύθυνους με θεμητά και αθέμητα μέσα κάνοντας και τους ίδιους τους Δ.Υ. εξίσου υπεύθυνους για την κατάντια της χώρας.

2. Γιατί θεωρώ ότι ΔΕΝ θέλουν να αλλάξει τίποτα στην χώρα αυτή και δεν θέλουν να αποχωριστούν τα προνόμια τους.

3. Γιατί απολαμβάνουν μονιμότητα που εγώ δεν έχω, και μου κλαίγονται... Εγώ θα προτιμούσα 600ευρό, λάθος όχι 600, 400ε μισθό και να ξέρω ότι δεν θα απολυθώ ποτέ...

Πάντα όμως όπως έχω πει υπάρχουν εξαιρέσεις. ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως έχουν θαφτεί από τους συναδέλφους τους και το σύστημα...Αυτά.

Τέλος αν δεν σας αρέσει η άποψη μου, είναι δικαίωμα σας, γούστο σας και καπέλο σας. Δεν είμαι εδώ για να σας πείσω διαφορετικά. Δεν θα σας κρατήσω κακία, ούτε θα σας ειρωνευτώ ούτε θα κάνω flaming. Κάθε άλλο. Κουβέντα σε πολιτισμένο επίπεδο

Αλλά σε απαντήσεις όπως του snips και επιπέδου καφενείου θα απαντάω ανάλογα.

[MENTION=1143]Snips[/MENTION] αντί να κάνεις flaming στείλε τα όποια στοιχεία έχεις να μας ανοίξεις τα μάτια...

Link to comment
Share on other sites

όταν λοιπόν το κράτος μειώνει τις τιμές των φαρμάκων στο ράφι (έχοντας το αγοράσει 10Ε το κουτί ξαφνικά σου λέει θα το πουλήσεις 9,3Ε και αυτό έγινε πριν από 5 μέρες για 3η φορά νομίζω) σε κλέβει ρε φίλε. Όταν δεν σε πληρώνει στην ώρα του, και πρέπει να πληρώσεις, νοίκι, επιταγές και βερεσέ, πάλι εκνευρίζεσαι. Όμως δεν είναι άγιοι όλοι και το ξέρω. Πολλοί συνεργαζόντουσαν με γιατρούς και τα τσεπώνανε. Απλά αυτή η κατάσταση με πονά γιατί βλέπω τον πατέρα μου να μην τα καταφέρνει και να έχει προβλήματα υγείας.

Ο μέσος ΔΥ προγραμμάτιζε τη ζωή του με βάση το μισθό του, και ξαφνικά το κράτος έρχεται και του λέει στα @@ μου αν έχεις δόσεις για το δάνειό σου, το ένα το άλλο, σου ανεβάζω φόρους, σου κόβω και το μισθό (πόσες φορές τον τελευταίο καιρό?), σου ανεβάζω και το φόρτο εργασίας (αυτό από μόνο του δε θα ήταν κακό, αλλά και περισσότερη δουλειά, και μηδέν αξιοκρατία, και χαμηλότερος μισθός? πάει πολύ) και τράβα πνίξου, ε τότε εκνευρίζεται κι αυτός. Ή ο κρατικοδίαιτος φαρμακοποιός έχει περισσότερα δικαιώματα να εκνευρίζεται από τον κρατικοδίαιτο δημόσιο υπάλληλο;

υπ'όψιν, το δημόσιο με αφήνει παγερά αδιάφορο. Απλά προσπαθώ (χωρίς να σημαίνει ότι τα καταφέρνω) να βλέπω όσο πιο σφαιρικά γίνεται τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.