Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αναδημοσιεύω και το πολύ εύστοχο σχόλιο:

Το παραμύθι ότι ο στρατός "σε κάνει άντρα" κτλ είναι ένα πολύ ύπουλο τέχνασμα μέσω του οποίου για δεκαετίες γίνεται πλύση εγκεφάλου των νέων αλλά και είναι η εύκολη δικαιολογία για την αθλιότητα που χαρακτηρίζει τη ζωή του στρατεύσιμου στο στρατό. Η βρώμα, το λίγο και κακό φαγητό, ο πανταχού παρόν παραλογισμός και η οπισθοδρομικότητα γίνονται από τους περισσότερους γαργάρα με το σκεπτικό "Και τι θα πάθεις ρε, πήγαινε στο στρατό να σκληρύνεις", και έτσι δεν διορθώνεται τίποτα αφού τα κακώς κείμενα του στρατού βαφτίζονται "καταστάσεις που σε κάνουν άντρα".

Ο παραλογισμός είναι βασικό στοιχείο κάθε στρατού. Ο στρατιώτης δεν πρέπει να σκέφτεται και να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, αλλά να υπακούει τυφλά. Το ίδιο ισχύει και για τις άσχημες συνθήκες και τα ξενύχτια. Σε προετοιμάζουν για πολύ δυσκολότερες καταστάσεις. Και οι σκοπιές ακόμα δεν είναι άσχετες με τις στρατιωτικές επιχειρήσεις σε καιρό πολέμου(βλέπε δολιοφθορές κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαλέτο πως πάμε ??

Οι αργεντίνικες... πιρουέτες του Αλέξη- Capital.gr

Εγώ πάντως δηλώνω υπεύθυνα, πως στις επόμενες εκλογές όποτε και να γίνουν θα είμαι με τον ΣΥΡΙΖΑ. Η επιλογή είναι win - win !

Link to comment
Share on other sites

Ο παραλογισμός είναι βασικό στοιχείο κάθε στρατού. Ο στρατιώτης δεν πρέπει να σκέφτεται και να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, αλλά να υπακούει τυφλά. Το ίδιο ισχύει και για τις άσχημες συνθήκες και τα ξενύχτια. Σε προετοιμάζουν για πολύ δυσκολότερες καταστάσεις. Και οι σκοπιές ακόμα δεν είναι άσχετες με τις στρατιωτικές επιχειρήσεις σε καιρό πολέμου(βλέπε δολιοφθορές κλπ.)

Αυτά που αναφέρεις γίνονται στους παραστρατιωτικούς κύκλους και στον

"Άτακτο Στρατό" που είναι ότι χειρότερο για όποιον μπει στο στόχαστρο του σε καιρό πολέμου.

Link to comment
Share on other sites

Ανάπτυξης συνέχεια - Το ΧΩΝΙ - Αίτηση πτώχευσης υπέβαλε η ΑΓΝΟ .

Κρίμα για μία βιομηχανία ορόσημο για την Θεσσαλονίκη.

Κρατικοδίαιτη ήταν; Αν ναι τότε κρίμα στους φορολογούμενους που πλήρωναν τα δάνεια της ΑΓΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρεσει που οταν μπαινει ειδηση απο defencenet και left ολοι χλευαζουν (και δικαιολογημενα) ενω απο capital θεωρειται ενημερωση.

defencenet - left - capital = same sh*t

Κανένα από αυτά δεν είναι καθαρά ενημερωτικό, το capital είναι κατά την γνώμη μου το χειρότερο..

Τα άλλα 2 σου δίνουν την είδηση και σχολιάζουν το καθένα από την σκοπιά του, το capital χλευάζει και ο σχολιασμός του σου επιβάλει το δικό του πρίσμα..

Το ιδανικό θα ήταν 0 σχολιασμός.. αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο ωραία και πιο ακριβή που έχω διαβάσει.

Μου αρεσε το κομματι που λεει οτι απο το 93 μεχρι το 2010 το δημόσιο επιβαρύνθηκε με 600.000 δημ.υπαλλήλους.

Μαλιστα. Απο το 2004 μεχρι το 2007 η χαρταετοί πάνω. Κατα τ'αλλα μαζί τα φάγαμε.

Τα λεγόμενα δάνεια του '81.

"Έτσι, την περίοδο 1981-1985, εισρέουν στην Ελλάδα απίστευτα ποσά, δανεισμένα από ξένες τράπεζες, κυρίως ιαπωνικές, και δαπανώνται ασυστόλως στο όνομα της «καμένης γης»,

για να εκκολαφθεί η πασοκική εξουσία, η οποία ήταν και σαφέστατου τριτοκοσμικού χαρακτήρα. Την προαναφερόμενη περίοδο, η Ελλάδα δανείστηκε από το εξωτερικό περί τα 50 δισ. δολάρια,

παράλληλα δε εισέπραξε και άλλα 26 δισ. δολάρια από κοινοτικές επιδοτήσεις. Μέσα σε μία τετραετία, δηλαδή, η χώρα είχε δεχθεί το ισόποσο ενός έτους Ακαθάριστου Εγχωρίου Προϊόντος (ΑΕΠ).

Όσο για το δημόσιο χρέος της, από 28% του ΑΕΠ το 1980, είχε εκτιναχθεί στο 47,8% στα τέλη του 1985[2]. Είχε, δηλαδή, σχεδόν διπλασιασθεί χωρίς να γίνει στη χώρα ούτε ένα έργο!"

"Οι γιαπωνέζικες τράπεζες ψοφάνε να δανείζουν χρήμα στην Ευρώπη, κύριε πρόεδρε», λέει στον Ανδρέα Παπανδρέου ο Κωστής Βαΐτσος, που είχε διεθνή εμπειρία από τη συμβουλευτική θητεία

του σε χώρα της Λατινικής Αμερικής. Γνώριζε επίσης ο ίδιος – όπως και ο Ανδρέας Παπανδρέου – ότιστην διεθνή κεφαλαιαγορά κυκλοφορούσε και άφθονο μαύρο αραβικό χρήμα σε πετροδολάρια, που

άλλο που δεν ήθελε να τοποθετηθεί σε χώρες όπως η Ελλάδα. Το χρήμα αυτό ήταν καλοδεχούμενο από τον Ανδρέα Παπανδρέου, ο οποίος ήθελε να το χρησιμοποιήσει για να εξαγοράσει

στην κυριολεξία ψήφους και οπαδούς, ώστε να μονιμοποιήσει την παραμονή του στην εξουσία. Αυτό ήταν το μεγάλο όραμά του και, για να το αναλύσει κανείς, απαιτούνται πολλές σελίδες."

"Το ΠΑΣΟΚ, ωστόσο, εδραιώνεται κοινωνικά και εξαγοράζει ψήφους, συνειδήσεις, συνδικαλιστικές οργανώσεις, αγροτικούς συνεταιρισμούς, δήμους, κοινότητες. Όπως ψιθυρίζεται στους ευρωπαϊκούς

διαδρόμους, το «Κίνημα» του Ανδρέα Παπανδρέου αποκτά καθεστωτικό χαρακτήρα και το ότι παραμένει στην Ευρώπη οφείλεται στο χρήμα που εισρέει στην Ελλάδα από τα διάφορα κοινοτικά Ταμεία.

Τα τελευταία χρησιμοποιούνται για πλουσιοπάροχες επιδοτήσεις ημέτερων αγροτών, συνδικαλιστών, δημοσιογράφων, επιχειρηματιών, εκδοτών, ανώτερων και ανώτατων στελεχών επιχειρήσεων και,

βεβαίως, κομματικών μηχανισμών.

Ο Ανδρέας Παπανδρέου επεδίωξε –και σε μεγάλο βαθμό κατάφερε– να δημιουργήσει μία φιλική προς το ΠΑΣΟΚ μεσαία τάξη, εσωστρεφή και εχθρική προς κάθε φιλελεύθερη και ευρωπαϊκή ιδέα.

Επρόκειτο για μία τάξη που διψούσε για χρήμα, αλλά ήθελε να το αποκτήσει χωρίς κόπο και, κυρίως, όχι μέσα από μηχανισμούς της αγοράς και του οικονομικού ανταγωνισμού που συνεπάγεται

η ελεύθερη οικονομία.

Το ελληνικό δημόσιο χρέος είναι το γνήσιο προϊόν της καταληστεύσεως του δημοσίου πλούτου από συντεχνίες, συνεταιρισμούς, συνδικαλιστικά σωματεία, δημόσιες επιχειρήσεις

και κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες.

Με την πάρτη τους ΠΑΝΤΑ ρατσιστής θα είμαι. Και εφόσον η χαρταετοί έιναι τα ίδια σκ@τ@ και δεν υπάρχει και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αριστερά δεν ξαναψηφίζω και ποτέ κανέναν."

Ειναι εντελώς μα εντελώς αστείο να ακούω και πάλι (τώρα πρόσφατα) κομμουνιστές και αριστερούς να λένε "Μακαρι να είχαμε Παπαδόπουλο"

Καλα να πάθουμε. Καλημερίζω και πάω να φτιάξω καφέ πριν σπάσω και το PC και το γραφειο.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Το defencenet είναι δικτυακός τόπος που ειδικεύετε στην τεχνολογία οπλικών συστημάτων. Είναι σαν να μπαίνεις στο thelab για να διαβάσεις ειδήσεις περί την τεχνολογία των υπολογιστών τα βιντεοπαιχνίδια ή τα κινητά και να περιμένεις να είναι αποστασιοποιημένες. Πρέπει να έχεις προσωπική κρίση να φιλτράρεις αυτά που διαβάζεις.

ΠΧ Τέτοιες ειδήσεις είναι το φαΐ τους

Α.Ρωσσώνης: Ο "άγνωστος" της λίστας Λαγκάρντ είναι ο ... άρχων των εξοπλισμών του Π.Ν.!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]

Αν αναφέρεσαι σε μένα, με τετοιο μίσος που έχω μέσα μου απο την καθημερινή κλοπή και την αδικη υποβάθμιση δεν ΘΕΛΩ να φιλτράρω τπτ.

Θελω κατασχέσεις,φυλακίσεις και επιτελους να φύγουν οι κλέφτες. Οπου κι αν ανήκουν. Μακαρι να υπήρχε και θανατική ποινή. Δεν ανεχομαι να ακούω "Λυπάμαι χαθηκε" ειναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ το λιγότερο.

Διοτι και εγώ και πολλοί αλλοι φτωχύναμε χωρίς να φταίμε. Και χωρίς φυσικα να είμαστε προνομιούχοι.

Αυτό το είδες ?

Δηλαδή δεν είναι εντελώς γελοία και τραγική ειρωνεία να πει μεσα στην Βουλή "Εχασα το CD" ? Πληρώνω το θράσος τους. Σε φόρους,χαράτσια και μειώνω την "τυπική" ποιότητα ζωής μου για να κλέβουν.

Αμα εγώ τον πυροβολούσα στο κεφάλι θα ήμουν κακοποιός ? Η θα είχα ξεβρωμίσει τα σκ@τά ? Αν τολμάει ας βγεί έξω στο πεζοδρόμιο να μου το πει χωρίς τσίρους να σου πω τι θα χάσει.

Ειναι αδιανόητο Υπουργός Οικονομικών να λεει κατι τετοιο. Βεβαια δεν μου κάνει και εντύπωση διοτι τα Πασόκια ειναι ολοι αλήτες και ποντάρουν στην "ηλιθιότητα των Ελλήνων" οτι ΟΛΑ θα ξεχαστούν με τον καιρό.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αδιανόητο Υπουργός Οικονομικών να λεει κατι τετοιο. Βεβαια δεν μου κάνει και εντύπωση διοτι τα Πασόκια ειναι ολοι αλήτες και ποντάρουν στην "ηλιθιότητα των Ελλήνων" οτι ΟΛΑ θα ξεχαστούν με τον καιρό.

Ισως να φταίει το γεγονός πως έχουν σαφείς ενδείξεις ότι τα καταφέρνουν. Ηδη εντός κοινοβουλίου λειτουργεί παράρτημα της κολυμβήθρας του Σιλωάμ όπου τα αμαρτωλά στελέχη της μεγάλης παράταξης, βουτάνε, και αναδύονται ειλικρινώς μεταμεληθέντες και με διάθεση να πολεμήσουν (τώρα που διαλύεται απο μόνο του) το σύστημα που τάιζε αυτούς και τους δικούς τους τα προηγούμενα χρόνια. Κάτσε να δείς πόσοι θα χωρέσουν ακόμα σε αυτό το θαύμα.

Link to comment
Share on other sites

(Αναφερόμενος στην ληστεία της Ελλάδος )κατά τα άλλα έχουμε δρόμους, πλατείες, μνημεία με το ονομα Α.Παπανδρεου κτλ....ο νο 1 λαοπλάνος πολιτικός παγκόσμιας εμβέλειας, ο θεμελιωτής του σημερινού κατεστημένου που έφερε την Ελλάδα σε αυτήν την θέση!!

Link to comment
Share on other sites

(Αναφερόμενος στην ληστεία της Ελλάδος )κατά τα άλλα έχουμε δρόμους, πλατείες, μνημεία με το ονομα Α.Παπανδρεου κτλ....ο νο 1 λαοπλάνος πολιτικός παγκόσμιας εμβέλειας, ο θεμελιωτής του σημερινού κατεστημένου που έφερε την Ελλάδα σε αυτήν την θέση!!

Και να φανταστείς πως κάποτε αν τον κατηγορούσες μπορεί και να πλάκωναν στο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κανάλι επρεπε να αποσυρθει οριστικά μαζι με την Ελευθεροτυπία.

Μαντέψτε τις πολιτικες πεποιθήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.