Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει ενιαία οικονομική πολιτική στην Ευρώπη.

Αν του βάζανε 75% σε όλη την Ε.Ε. να δω που θα πήγαινε και τι θα έκανε, θα τα πλήρωνε φυσικά.

Αυτό δεν το λέω με κακία για τον Ζεράρ, τον συμπαθώ πολύ και σαν ηθοποιό και σαν άτομο και πιστεύω ότι το βλέπει σαν 'αγώνα' αυτό που κάνει.

Αλλά πιστεύω γενικά στην ιδέα φορολόγησης των υπερυψηλών εισοδημάτων.

Δηλαδή αν δηλώνεις 5.000.000 ευρώ το χρόνο σαν φυσικό πρόσωπο ε εντάξει ρε μεγάλε και να μείνεις με ένα μύριο λιγότερο δεν θα σου πέσει και λίγο.

Το πρόβλημα κατ'εμέ είναι η συνεχής αλλαγή του φορολογικού σε όλη την ευρώπη ελέω κρίσης. Και καλά στα εισοδήματα του ζεράρ δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά εμένα οι +/- 100-200 λίρες το μήνα που μπορεί να μου διαφοροποιούνται λόγω φορολογικού συντελεστή με ενδιαφέρουν. Και δείτε πόση διαφορά υπάρχει στην Ελλάδα με την επιβολή του υψηλού συντελεστή στα 25000. Αν από τα 25000 θα πρέπει να πληρώνω 45% εφορία θα ήθελα να το ξέρω και να μην το μαθαίνω ... αναδρομικά, και να το ξέρει και η αγορά και να έχει τις ανάλογες τιμές.

Το πρωτοφανές είναι στην Ελλάδα ότι κόβονται μισθοί ενώ τα προϊόντα ακολουθούν τον πληθωρισμό και πολλές φορές ακούμε κουλές αυξήσεις (π.χ. 40% πάνω η ΔΕΗ, 50% το πετρέλαιο θέρμανσης με το -αυτό κι αν είναι έγκλημα- το φυσικό αέριο να προσαρμόζεται αυτόματα στην εκάστοτε τιμή!!!!! !!!!! !!!!! κλπ.).

Όταν περάσει η φούσκα του προσωρινού ρησέσιον και καταλάβουμε ότι αυτή η κρίση έχει παγκόσμιο ορίζοντα 10-20 ετών επειδή μαμιούνται τα μαλακιστήρια της γουώλ στρητ, θα καταλάβουμε ότι θα πρέπει να οδηγηθούμε σε ένα πιο σταθερό οικονομικό μοντέλο που όποιος θέλει να τζογάρει στο όνομα της ελεύθερης αγοράς θα πρέπει να πηγαίνει παρέα με τον κ. Άκη.

πολύ σωστά...

1Μ λιγότερο όμως είναι στα 5μύρια το 20%... Όχι το 75%...Λογικό ποσό φόρου θα ήταν ένα 30-35% στους πολύ πλούσιους και τα υπόλοιπα να τα πάρεις από τον Ζεράρ (και τον κάθε Ζεράρ) από την κατανάλωση που θα κάνει ή την επένδυση που θα κάνει...Το 75% είναι ληστεία ΚΑ-ΝΟ-ΝΙ-ΚΟ-ΤΑ-ΤΗ.

Με λίγα λόγια, πείσε τον Ζεράρ να ρίξει τα λεφτά του στην Γαλλική αγορά ξανά. π.χ. κάνωντας μια ταινία γυρισμένη στην Γαλλία με γάλλους ηθοποιούς κλπ κλπ κλπ

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

το 20% όμως που δεν πληρώνουν οι 100-200-300 επιχειρήσεις-εφοπλιστές στην Ελλάδα θα κληθούν (όχι ποσοστιαία αλλά ποσοτικά) να αποδώσουν οι λοιποι κοινοί θνητοί

Τους μαζεύεις λοιπόν (επιχειρήσεις-εφοπλιστές) σε ένα τραπέζι και τους ρωτάς ως κράτος αν έχουν να δώσουν και πόσο πιστεύουν ότι πρέπει να αποδίδουν στο κράτος...τι πιστεύετε ότι θα απαντήσουν; Μάλλον θα ζητήσουν και επιδότηση γιατί δίνουν "δουλειά" σε 100-1000 οικογένειες....

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

τώρα στον ΣΚΑΙ:

-''να πουληθεί η ΔΕΗ τώρα που μπορούμε!''

-''το πρόβλημα δεν είναι ο Μυτιλιναίος που χρωστάει στη ΔΕΗ 184 εκατ. ευρώ, αλλά τα νοικοκυριά που χρωστάνε 660 εκατ.''

Link to comment
Share on other sites

τώρα στον ΣΚΑΙ:

-''να πουληθεί η ΔΕΗ τώρα που μπορούμε!''

-''το πρόβλημα δεν είναι ο Μυτιλιναίος που χρωστάει στη ΔΕΗ 184 εκατ. ευρώ, αλλά τα νοικοκυριά που χρωστάνε 660 εκατ.''

Δεν έχω τηλεόραση αλλά άσε με να μαντέψω:

Μπάμπης Παπαδημητρίου?

Σωτήρης, χάρηκα κ. Μπάμπη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

στο ίδιο καπιταλιστικό σύστημα λειτουργούν και οι επιχειρήσεις που απολύουν κόσμο, αλλά το ΠΑΜΕ πάει και κάνει καταλήψεις και διαμαρτυρίες. Εκείνοι στο κατούρι πηγάδισαν, δηλαδή, και πειράζουν οι απολύσεις τους, ενώ στο ριζοσπάστη, δεν πειράζουν;

Link to comment
Share on other sites

Μα σας παρακαλώ όλους! τι λέτε?? Δεν είναι "εργαζόμενοι" στον ριζοσπάστη, δεν υπάρχει "εργαζόμενος" στον ριζοσπάστη! Είναι Κομμουνιστές άνθρωποι που πιστευουν στον σκοπό και την ιδέα του Κομμουνισμού, και για την ψυχή της μάνας τους θα δούλευαν και τσάμπα εκεί.

Τα χρήματα είναι σαν ένα μικρό ευχαριστώ.

Γιατί να διαμαρτυρηθεί το ΠΑΜΕ? Δεν θα τους απολύσουν βίαια από την εργασία τους, απλά θα τους πούνε "οι υπηρεσίες σας δεν χρειάζοντε πλέον"..

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβετε μονο λιγα πραγματα.

Εχω κανει την ιδια διαδικασια στον Αρειο Παγο

Με το που ζηταμε την "προσωρινη διαταγη" δικαζεται την επομενη μερα , κερδιζουμε, και το συμβουλιο συγκαλειται υστερα απο 8-9 μερες, και αποφαση δημοσιευεται σε 10 μερες μετα το συμβουλιο χονδρικα

Εδω, χτες δικαστηκε η προσωρινη διαταγη, συμβουλιο συνεδριασε ΣΗΜΕΡΑ, και αποφαση βγηκε σημερα!!!!!!!

Βεβαια η αποφαση αυτη ισχυει μεχρι να δικαστει η αναιρεση του Δημοσιου. (λιεκ του χρονου σαν να λεμε). Οταν δικαστει η αναιρεση του Δημοσιου, η διαδικασια ειναι ανοιχτη στο κοινο, αν απορριφθει τοτε ισχυει η αποφαση που ριχνει πορτα στο ΕΕΤΗΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβετε μονο λιγα πραγματα.

Εχω κανει την ιδια διαδικασια στον Αρειο Παγο

Με το που ζηταμε την "προσωρινη διαταγη" δικαζεται την επομενη μερα , κερδιζουμε, και το συμβουλιο συγκαλειται υστερα απο 8-9 μερες, και αποφαση δημοσιευεται σε 10 μερες μετα το συμβουλιο χονδρικα

Εδω, χτες δικαστηκε η προσωρινη διαταγη, συμβουλιο συνεδριασε ΣΗΜΕΡΑ, και αποφαση βγηκε σημερα!!!!!!!

Βεβαια η αποφαση αυτη ισχυει μεχρι να δικαστει η αναιρεση του Δημοσιου. (λιεκ του χρονου σαν να λεμε). Οταν δικαστει η αναιρεση του Δημοσιου, η διαδικασια ειναι ανοιχτη στο κοινο, αν απορριφθει τοτε ισχυει η αποφαση που ριχνει πορτα στο ΕΕΤΗΔΕ.

ε τοτε παμε μπροστα.:-O

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό της βλάβης του κράτους είναι τρομερό.

Ας ψοφήσουν οι πολίτες, αλλά το κράτος να ζει και βασιλεύει.

Αλήθεια αν κόψω τη ΔΕΗ, το γλιτώνω το χαράτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ρε μάγκες. Ολος αυτός ο χαμός είναι για το αν θα πληρώνετε το χαράτσι ή για το πως θα το πληρώνετε; Αν είναι για το πρώτο ΟΚ κατανοητό, αλλα αν έχω καταλάβει καλα απο το 2013 αυτο θα πληρώνεται μέσω της εφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ρε μάγκες. Ολος αυτός ο χαμός είναι για το αν θα πληρώνετε το χαράτσι ή για το πως θα το πληρώνετε; Αν είναι για το πρώτο ΟΚ κατανοητό, αλλα αν έχω καταλάβει καλα απο το 2013 αυτο θα πληρώνεται μέσω της εφορίας.

δεν είναι θέμα να μην πληρωθεί η που θα το πληρώσει ο κόσμος το χαράτσι. αλλα να αποσυνδεθεί από την δεη. δηλαδή άμα κάποιος δεν έχει λεφτά για το χαράτσι να μην είναι υποχρεωμένος να χάνει βασικά agatha όπως νερό και ρεύμα.

πολύ απλά είναι τραμπουκισμός αυτό. φαντάσου σαν να σου λέει η τράπεζα "άμα δεν μου δώσεις την δόση του δανείου, σου απαγορεύω να φας"

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα να μην πληρωθεί η που θα το πληρώσει ο κόσμος το χαράτσι. αλλα να αποσυνδεθεί από την δεη. δηλαδή άμα κάποιος δεν έχει λεφτά για το χαράτσι να μην είναι υποχρεωμένος να χάνει βασικά agatha όπως νερό και ρεύμα.

πολύ απλά είναι τραμπουκισμός αυτό. φαντάσου σαν να σου λέει η τράπεζα "άμα δεν μου δώσεις την δόση του δανείου, σου απαγορεύω να φας"

Οκ αγόρινα thanks.

Link to comment
Share on other sites

... διαφορετικά μπορείς να μήν πληρώσεις το χαράτσι, και μόλις το χρέος σου στην εφορία ξεπεράσει τα 300 ευρά να χάσεις όλο το σπίτι. Ρεύμα πάντως θα εχεις .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.