Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

δεν κατάλαβες. άλλο το να φορολογείς φυσικά πρόσωπα και φυσική περιουσια και άλλο μια επιχείρηση.

οποτε πολύ απλά φτιάχνεις ένα έδαφος με λίγη έως καθόλου γραφειοκρατία και κλιμάκιο φορολογίας ανάλογος το είδος δραστηριότητας (εισαγωγές/εξαγωγές) και (εισαγωγές/εξαγωγές κεφαλαίου) τις επιχείρησης.

δηλαδή δημιουργείς χαμηλά κλιμάκια φορολόγησης για επιχειρήσεις οι οποιες εισάγουν η ανακυκλώνουν εγχώρια το κεφαλαιο τους. και ανεβάζεις τους δείκτες σε επιχειρήσεις οι οποιες εξάγουν το κεφαλαιο τους (βλέπε coca cola). και φυσικά φορολογείς τους πάντες ανάλογα με το τι έσοδα έχουν. άμα γουστάρουν οι CEO να βγάζουν τα κερατα ας πληρώνουν. και επειδή οι μεγάλες εταιρίες είναι μέτοχοι στην διοίκηση, πολύ που θα τους νοιάξει ο CEO ποσο φόρο πληρώνει

μην ξεχνάς πως μέχρι και στην αμερική άμα βγάλεις 1m σε ένα χρόνο, θα σου μείνουν περίπου 400K

Επίσης η ελλάδα είναι η πιο ηλίθια χωρα στον κόσμο στην εισαγωγή χρημάτων. άμα έχεις πολυεθνική και τα έσοδα σου είναι σε ali χωρα και θέλεις να τα φέρεις στην ελλάδα σου περνούν από τα ήδη φορολογημένα χρήματα στην χωρα που τα έβγαλες, στα φορολογούν από πάνω έτσι με το στανιό και στο 1m σου μένει με την διπλή φορολογία στην καλύτερη 600K και από αυτά ώσπου είτε να επενδυθούν στην εταιρία, είτε να ξοδευτούν είτε να δοθούν σε μισθούς θα κινηθούν στην καλύτερη 400K καθαρά

οποτε οι εταιρίες αναγκάζονται να φέρνουν νόμιμα χρήματα σε βαλίτσες παράνομα

και αυτά δεν σου τα λέω από βλακείες που έχω διαβάσει από εδώ και από εκεί. αλλα είναι από συζητήσεις με άνθρωπο ο οποιος είναι πολυεκατομμυριούχος και τεράστιος επιχειρηματίας που δεν νομίζω πως πολλοί άνθρωποι έχουν τέτοια ευκαιρία να κάνουν τέτοιες κουβέντες με τέτοιους ανθρώπους

να και μια διαφορετική άποψη... :T:

δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό που λες και αν έχει εφαρμοστεί σε άλλες χώρες. Πάντως στέκει λογικής πιστεύω. Πάντως πιστεύω ότι οι επιχειρήσεις θα έπρεπε να φορολογούνται όσο το δυνατόν λιγότερο ώστε να πληρώνουν ΚΑΛΑ τους υπαλλήλους τους...Αυτη είναι η γενική άποψη μου όσον αφορά τις εταιρείες.Τώρα για νούμερα και προτάσεις

Κοίταξε δεν ξέρω την φορολογία της Αμερικής και τις κλίμακες όμως το 60% στο 1Μ+ μου φαίνεται λογικό. Το 70% στις 100.000 όχι.... ή το 45% στα 28.000 που έλεγαν...Βέβαια είπαμε είναι θέμα του όπτιμουμ που σου είπα.

Νομίζω αυτό ισχύει σε αλλο νόμισμα δηλαδή αν πας να φέρεις ρούβλια (λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

επίσης η ελλάδα άμα δεν ήταν τόσο διεφθαρμένη χωρα από τον μανάβη έως τον πρωθυπουργό.

Αφού η βαρέα βιομηχανία είναι σχεδόν παράνομη στην Ελλάδα θα μπορούσε να εγκλωβίσει αρχή τεραστια επενδυτικά κεφαλαια με εξαγωγή φτηνής πράσινης ενέργειας που η Γερμανία τόσο πολύ θέλει με αποτέλεσμα να γίνει γεωπολιτική δύναμη τις ευρώπης. και αυτά δεν είναι αέρια και πετρέλαια στο μυαλό του ευαγγελάτου και τον κόλο του καμένου.

σε δεύτερο βήμα να χαρτογραφήσει το 100% των συναλλαγών εντός Ελλάδας, από τσίχλες έως κότερα και τραπεζικούς λογαριασμούς.

να ενοποιήσεις όλες τις υπηρεσίες (από το ΙΚΑ έως την τράπεζα) σε μια βάση δεδομένων με διαφορετικά επίπεδα προσβάσεις αλλα με ένα κεντρικό σύστημα που θα διασταυρώνει τα πάντα. οποτε άμα θες, βγάλε και 10000000000000000E μαύρα, αλλα για να μην σε τσακίσουν με τις φορολογίες, ζήσε σε μια καλύβα και τρώγε μακαρόνια.

βεβαια υπάρχουν και κάτι τρύπες όπως οι offshore, αλλα και εκεί άμα γινόταν ενώ τέτοιου επιπεδου διαρθρωτική αλλαγή, κάτι θα βρισκόταν να τους τσακίσουν τα πόδια ώστε να είναι ποιος συμφέροντα να έχουν μαμάδες εταιρίες εδώ παρα υποκαταστήματα

Link to comment
Share on other sites

να και μια διαφορετική άποψη... :T:

δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό που λες και αν έχει εφαρμοστεί σε άλλες χώρες. Πάντως στέκει λογικής πιστεύω. Πάντως πιστεύω ότι οι επιχειρήσεις θα έπρεπε να φορολογούνται όσο το δυνατόν λιγότερο ώστε να πληρώνουν ΚΑΛΑ τους υπαλλήλους τους...Αυτη είναι η γενική άποψη μου όσον αφορά τις εταιρείες.Τώρα για νούμερα και προτάσεις

Κοίταξε δεν ξέρω την φορολογία της Αμερικής και τις κλίμακες όμως το 60% στο 1Μ+ μου φαίνεται λογικό. Το 70% στις 100.000 όχι.... ή το 45% στα 28.000 που έλεγαν...Βέβαια είπαμε είναι θέμα του όπτιμουμ που σου είπα.

Νομίζω αυτό ισχύει σε αλλο νόμισμα δηλαδή αν πας να φέρεις ρούβλια (λέμε τώρα).

άμα πας σουηδία και δεις τι φορολογία πέφτει, όταν μέτρησα δήμους e.t.c. μου βγήκε περίπου 45% σε εισόδημα 20K. βεβαια δεν ξέρω την κλίμακα τους πως πάει. αλλα ida πως έχει παραπολους κρυφούς φόρους (p.x. δήμους e.t.c.) και σε εισοδήματα >100k αν θυμάμαι καλά έφτανε 75%+

αλλα δεν είμαι σίγουρος γιατί έχει κάτι φεγγάρια που πέρασαν

και στην αρχή πριν dieftharthei η αμερική και τσακίσουν το κογκρέσο τους και τους νομους τους. οι πλούσιοι αντιστοιχούσαν στο 90% όλων των φορων που εισέπραττε το κράτος

a.k.a. ο πρώτος άνθρωπος στο φεγγάρι που περπάτησε, ήταν χρηματοδοτημένος αποκλειστικά με τα λεφτά των πλουσιων

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Για μένα αυτό με την πράσινη ενέργεια θα αποτύχει στην Ελλάδα (εκτός εάν μιλάμε αποκλειστικά για αιολική ενέργεια. Γιατί αυτό που λένε με την ηλιακή είναι παραμύθι, αλλά θα βρεις αντιμέτωπους τους οικολόγους που δεν θέλουν μια ανεμογεννήτρια καθώς την θεωρούν άσχημη...)

Συμφωνώ 100000000000%....

για να καταπολεμήσεις τις offshore πρεπει να έχεις χαμηλότερη φορολογία από την Κύπρο φερ ειπείν...Επίσης πρέπει οι διαδικασίες να δημιουργήσεις μια εταιρεία να είναι σαφώς λιγότερες από ότι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

άμα πας σουηδία και δεις τι φορολογία πέφτει, όταν μέτρησα δήμους e.t.c. μου βγήκε περίπου 45% σε εισόδημα 20K. βεβαια δεν ξέρω την κλίμακα τους πως πάει. αλλα ida πως έχει παραπολους κρυφούς φόρους (p.x. δήμους e.t.c.) και σε εισοδήματα >100k αν θυμάμαι καλά έφτανε 75%+

αλλα δεν είμαι σίγουρος γιατί έχει κάτι φεγγάρια που πέρασαν

και στην αρχή πριν dieftharthei η αμερική και τσακίσουν το κογκρέσο τους και τους νομους τους. οι πλούσιοι αντιστοιχούσαν στο 90% όλων των φορων που εισέπραττε το κράτος

a.k.a. ο πρώτος άνθρωπος στο φεγγάρι που περπάτησε, ήταν χρηματοδοτημένος αποκλειστικά με τα λεφτά των πλουσιων

ναι ΟΚ στην Σουηδία όμως υπάρχουν παροχές που εδώ τις ονειρευόμαστε...(π.χ. έχουν ΟΛΟΙ dsl τσάμπα αν δεν κάνω λάθος) Επίσης υπάρχει μια βιομηχανία με @@ που μπορεί να στηρίξει οοοοοοοοοοοοοοοοοολο το κράτος τους το οποίο είναι κάρα-οργανωμένο και μηχανογραφημένο..και νομίζω έχουν πετρέλαιο (ή οι Νορβηγοί έχουν και κάνω λάθος τώρα)

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα βλέπω τα σκηνικά με κάτι εκατομμύρια φοροδιαφυγές και μη αποδώσεις ΦΠΑ.

αλήθεια έχουμε κάποια εικόνα το τι θα γίνει άμα κάποιος υπάλληλος που p.x. βγάζει 9500E τον χρόνο δηλώσει στο εκκαθαριστικό του 9000 ώστε να μπει στο αφορολόγητο όριο, το τι θα γίνει?

το έχω μεγάλη απορία. Θα το βρούν? άμα τον βρούν τι θα πάθει?

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION]

Στανταρ ο εργοδοτης θα το δηλωνει στα εξοδα οποτε ειναι λιγο χλωμο να μην τον βρουν. Και οταν τον βρουν προστιμο.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανα 6μηνο να δω τηλεοραση, ανοιξα χτες mega και τρελλαθηκα... Ρε ειναι εγκληματιες αυτοι, δεν ειναι δυνατον να πεφτει τετοια προπαγανδα και να μην βαζουν τα γελια αυτοι που τα λενε...

Ειδα και τον Στουρναρα που τολμησε να πει για την δικαστικη απαγορευση της εισπραξης του χαρατσιου... Λεει "το Υπουργειο Οικονομικων θα στειλει επιστολη στην ΔΕΗ να συνεχισει να εισπραττει το χαρατσι"

Εχουμε ξεφυγει τελειως ομως. Τελειως.

Λεει ο νομος (ποινικος κωδικας)

"Αρθρο 232 Α

"1. Όποιος με πρόθεση δεν συμμορφώθηκε σε προσωρινή διαταγή δικαστή ή

δικαστηρίου ή σε διάταξη δικαστικής αποφάσεως, με την οποία υποχρεώθηκε σε

παράλειψη ή σε ανοχή ή σε πράξη που δεν μπορεί να γίνει από τρίτο πρόσωπο

και η επιχείρηση της εξαρτάται αποκλειστικά από τη βούληση του, ή σε διάταξη

εισαγγελέα σχετική με την προσωρινή ρύθμιση της νομής μεταξύ ιδιώτη και

Δημοσίου ή Ο.Τ.Α. ή άλλου Ν.Π.Δ.Δ., τιμωρείται με Φυλάκιση τουλάχιστον έξι

(6) μηνών, αν η πράξη δεν τιμωρείται βαρύτερα με άλλη διάταξη."

και

Αρθρο 184.

Οποιος δημόσια με οποιονδήποτε τρόπο προκαλεί ή διεγείρει σε

διάπραξη κακουργήματος ή πλημμελήματος τιμωρείται με Φυλάκιση μέχρι

τριών ετών.

Με λιγα λογια, αν εβγαινε ενας ιδιωτης εβγαινε και ελεγε " Δεητζηδες εισπραξτε το χαρατσι, θα πηγαινε αυτος για 3 χρονια φυλακη, και ο δεητζης 5.

Υπαρχει και αλλη διαταξη που τιμωρει τον δεητζη

Καταπίεση

Αρθρο 244.

Υπάλληλος που εν γνώσει εισπράττει φόρους, δασμούς, τέλη ή

άλλα φορολογήματα, δικαστικά έξοδα ή οποιαδήποτε δικαιώματα που δεν

οφείλονται τιμωρείται με Φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Στανταρ ο εργοδοτης θα το δηλωνει στα εξοδα οποτε ειναι λιγο χλωμο να μην τον βρουν. Και οταν τον βρουν προστιμο.

φυσικά και το δηλώνει ο εργοδότης, αλλα λέω πως κάποιος το κάνει. τι γίνετε? δηλαδή τέτοια μικροπράγματα τα βρίσκουν και κάτι εκατομμύρια δεν έχουν ιδέα? και όταν τα βρίσκουν.. τι πρόστιμο μπορεί να έχει κάποιος?

Το έχω μεγάλη απορία γιατί έχω την αίσθηση πως άμα κλέβεις μερικά εκατομμύρια τελικά δεν παθαίνεις τίποτα και άμα αποκρύψεις 500E θα σου πάρουν το σπίτι

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και το δηλώνει ο εργοδότης, αλλα λέω πως κάποιος το κάνει. τι γίνετε? δηλαδή τέτοια μικροπράγματα τα βρίσκουν και κάτι εκατομμύρια δεν έχουν ιδέα? και όταν τα βρίσκουν.. τι πρόστιμο μπορεί να έχει κάποιος?

Το έχω μεγάλη απορία γιατί έχω την αίσθηση πως άμα κλέβεις μερικά εκατομμύρια τελικά δεν παθαίνεις τίποτα και άμα αποκρύψεις 500E θα σου πάρουν το σπίτι

τωρα ανοιγεις μεγαλη συζητηση. Αυτοι που διακινουν/κλεβουν/γουωτεβα τα εκατομμυρια χρησιμοποιουν πολυ ψαγμενες τεχνικες και δεν βρισκονται ευκολα. Και απο κει και περα, η λογικη λεει, οταν τα εκατομμυρια αυτα ειναι κεφαλαια για τις τραπεζες , χαζοι ειναι οι τραπεζιτες να τους καρφωσουν? Χ3στηκε ο τραπεζιτης αν χασει εναν μικροκαταθετη με 2.000 ευρω , αν ομως χασει εναν πελατη με 2-3 εκατομμυρια παιζεται η θεση του. Στα εκατομμυρια παιζουν συναλλαγες με εξωτερικο, μεγαλο μερος των συναλλαγων με εξωτερικο επιβλεπει η Τραπεζα της Ελλαδας, Διοικητης της Τραπεζας της Ελλαδας ειναι ατομο που ακουγεται στο ιντερνετ οτι πηρε 3.5 μυρια μπονους απο πρωην εργοδοτη του, και εχει περασει απο τις διοικησεις πολυ μεγαλων τραπεζων, do the math ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω κανα 6μηνο να δω τηλεοραση, ανοιξα χτες mega και τρελλαθηκα... Ρε ειναι εγκληματιες αυτοι, δεν ειναι δυνατον να πεφτει τετοια προπαγανδα και να μην βαζουν τα γελια αυτοι που τα λενε...

Ειδα και τον Στουρναρα που τολμησε να πει για την δικαστικη απαγορευση της εισπραξης του χαρατσιου... Λεει "το Υπουργειο Οικονομικων θα στειλει επιστολη στην ΔΕΗ να συνεχισει να εισπραττει το χαρατσι"

Εχουμε ξεφυγει τελειως ομως. Τελειως.

Λεει ο νομος (ποινικος κωδικας)

"Αρθρο 232 Α

"1. Όποιος με πρόθεση δεν συμμορφώθηκε σε προσωρινή διαταγή δικαστή ή

δικαστηρίου ή σε διάταξη δικαστικής αποφάσεως, με την οποία υποχρεώθηκε σε

παράλειψη ή σε ανοχή ή σε πράξη που δεν μπορεί να γίνει από τρίτο πρόσωπο

και η επιχείρηση της εξαρτάται αποκλειστικά από τη βούληση του, ή σε διάταξη

εισαγγελέα σχετική με την προσωρινή ρύθμιση της νομής μεταξύ ιδιώτη και

Δημοσίου ή Ο.Τ.Α. ή άλλου Ν.Π.Δ.Δ., τιμωρείται με Φυλάκιση τουλάχιστον έξι

(6) μηνών, αν η πράξη δεν τιμωρείται βαρύτερα με άλλη διάταξη."

και

Αρθρο 184.

Οποιος δημόσια με οποιονδήποτε τρόπο προκαλεί ή διεγείρει σε

διάπραξη κακουργήματος ή πλημμελήματος τιμωρείται με Φυλάκιση μέχρι

τριών ετών.

Με λιγα λογια, αν εβγαινε ενας ιδιωτης εβγαινε και ελεγε " Δεητζηδες εισπραξτε το χαρατσι, θα πηγαινε αυτος για 3 χρονια φυλακη, και ο δεητζης 5.

Υπαρχει και αλλη διαταξη που τιμωρει τον δεητζη

Ε και ???

σου έχω και κάτι καλύτερο:

Προστατεύουν τους τραπεζίτες για την επαναγορά των ομολόγων με νόμο - όνειδος | DefenceNet.gr

απιστία το λένε νομίζω, και το κράτος νομοθετεί υπερ της διάπραξής της.

Δυστυχώς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Το διακριτό των εξουσιών έχει προ πολλού πάει περίπατο (απλά τώρα διαπιστώνουμε τις συνέπειες) και η αναστροφή αυτού του φαινομένου απαιτεί ''ακραία'' μέτρα, τα οποία όμως δεν θα έρθουν απο πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

τωρα ανοιγεις μεγαλη συζητηση. Αυτοι που διακινουν/κλεβουν/γουωτεβα τα εκατομμυρια χρησιμοποιουν πολυ ψαγμενες τεχνικες και δεν βρισκονται ευκολα. Και απο κει και περα, η λογικη λεει, οταν τα εκατομμυρια αυτα ειναι κεφαλαια για τις τραπεζες , χαζοι ειναι οι τραπεζιτες να τους καρφωσουν? Χ3στηκε ο τραπεζιτης αν χασει εναν μικροκαταθετη με 2.000 ευρω , αν ομως χασει εναν πελατη με 2-3 εκατομμυρια παιζεται η θεση του. Στα εκατομμυρια παιζουν συναλλαγες με εξωτερικο, μεγαλο μερος των συναλλαγων με εξωτερικο επιβλεπει η Τραπεζα της Ελλαδας, Διοικητης της Τραπεζας της Ελλαδας ειναι ατομο που ακουγεται στο ιντερνετ οτι πηρε 3.5 μυρια μπονους απο πρωην εργοδοτη του, και εχει περασει απο τις διοικησεις πολυ μεγαλων τραπεζων, do the math ;)

ναι το καταλαβαίνω αυτό. αλλα έχω σοβαρή απορία τα 500E ή 1E (που είναι το τίποτα) ποσο θα το πληρώσει κάποιος?

γενικά είναι κάτι που δεν βρήκα τίποτα στην internet :/

Link to comment
Share on other sites

Ε και ???

σου έχω και κάτι καλύτερο:

Προστατεύουν τους τραπεζίτες για την επαναγορά των ομολόγων με νόμο - όνειδος | DefenceNet.gr

απιστία το λένε νομίζω, και το κράτος νομοθετεί υπερ της διάπραξής της.

Δυστυχώς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Το διακριτό των εξουσιών έχει προ πολλού πάει περίπατο (απλά τώρα διαπιστώνουμε τις συνέπειες) και η αναστροφή αυτού του φαινομένου απαιτεί ''ακραία'' μέτρα, τα οποία όμως δεν θα έρθουν απο πουθενά.

εχεις δικιο. Και σε αλλα παρομοια θεματα εχουν ψηφιστει εξωφρενικες διαταξεις απαλλαγης.

Ομως οι δικαστες ταχουν παρει ασχημα γιατι τους εχουν ξεσκισει στις περικοπες και στην δουλεια. Πρωτα οι απεργιες τους (τυπικα η απεργια δικαστη απαγορευεται απο το Συνταγμα), τωρα η αποφαση με το χαρατσι, μετα τι? Σου αποκλειει κανεις οτι καποιοι τσαντισμενοι δικαστες θα βρουν τροπο να "παρακαμψουν" τις αντισυνταγματικες διαταξεις? Καθε καλος νομικος, αν ψαχτει, μπορει να βρει χιλιους τροπους να πετυχει αυτο που θελει. Τι θα κανουν τοτε αυτοι που κυβερνουν? Εναν μπορεις να τον βγαλεις εκτος, 2 ισως,3 μπορει, παραπανω τι?

ναι το καταλαβαίνω αυτό. αλλα έχω σοβαρή απορία τα 500E ή 1E (που είναι το τίποτα) ποσο θα το πληρώσει κάποιος?

γενικά είναι κάτι που δεν βρήκα τίποτα στην internet :/

για τα ακριβη προστιμα ρωτα λογιστη. Αποτι θυμαμαι υπαρχει ενα κατωτατο οριο για τις παραβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Video από τη συνέντευξη σοκ του Δένδια στο Unfollow

"Το γύρο ηλεκτρονικών και έντυπων μέσων ενημέρωσης εξακολουθεί να κάνει η συνέντευξη του υπουργού προστασίας του πολίτη Ν.Δένδια στο περιοδικό Unfollow.

Μεγαλύτερη αίσθηση όμως προκαλεί η παραδοχή ότι η επέμβαση των ΜΑΤ κατά των απεργών Χαλυβουργών ήταν μια «πολιτική απόφαση». Στην ιδια συνέντευξη όμως δηλώνει άγνοια για τις επιχειρησιακές δραστηριότητες της ΕΛ.ΑΣ.

Η εφημερίδα Αυγή από την πλευρά της, πάντα με αφορμή τη συνέντευξή του στο Unfollow, δίνει στον Ν.Δένδια τον τίτλο του «νεοφιλελευθερου τρολ»."

http://www.dailymotion.com/video/xvobb4_yyyyy-yyyyyyy-y-yyyyyyyy-yyy-yyy-yyy-yyyyyyyyyyy-yyyy-yyyyyyyy-yyyyyyy_news#.UMNJcneBV8c

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξαν δικό τους κόμμα ή ακολούθησαν την προκαθορισμένη γραμμή του ΣΥΡΙΖΑ;

Ο μπρόουζερ σου μια χαρά είναι, το πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνεις την διαφορά..

H γραμμή αυτή όμως πάει και έρχεται με τις διαφορετικές απόψεις που ακούγονται κατά καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

Αν φοροδιεφευγες και αντιμετωπιζόσουν με δημευση περιουσίας και πολυετη φυλάκηση αλα ΗΠΑ, ας το έκανες. Η μεγάλη πληγη της Ελλάδας ειναι η ατιμωρησία. Οι περισσοτεροι φοροδυαφευγουν επειδη δεν τιμωρουνται αν πιαστουν.

Και στην τελικη, γιατι ΟΧΙ φορολογία 70%? Στην Ελλάδα δεν ζεις; Αμα δεν σου αρέσει, αντε κουβαδάκια και αλλου. Οι περισσοτεροι μενουν εδω επειδη ακριβως μπορουν να κανουν οτι θέλουν, οχι γιατι ειναι τοσο επικερδές να μενουν εδω.

Τελευταια μοδα, οι κωλοφυλάδες βλέπουν οτι αργει η δοση και θα το πιουνε και σκουζουν για το οτι ειναι πατριωτικο κεφάλαιο και πρεπει να διασωθουν.

Επίσης αν οι φοροφυγάδες τιμωρούνταν με δημευση περιουσίας και πολυετη φυλάκηση αλα ΗΠΑ, δεν θα χρειαζόταν φορολογία 70%.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο. Και σε αλλα παρομοια θεματα εχουν ψηφιστει εξωφρενικες διαταξεις απαλλαγης.

Ομως οι δικαστες ταχουν παρει ασχημα γιατι τους εχουν ξεσκισει στις περικοπες και στην δουλεια. Πρωτα οι απεργιες τους (τυπικα η απεργια δικαστη απαγορευεται απο το Συνταγμα), τωρα η αποφαση με το χαρατσι, μετα τι? Σου αποκλειει κανεις οτι καποιοι τσαντισμενοι δικαστες θα βρουν τροπο να "παρακαμψουν" τις αντισυνταγματικες διαταξεις? Καθε καλος νομικος, αν ψαχτει, μπορει να βρει χιλιους τροπους να πετυχει αυτο που θελει. Τι θα κανουν τοτε αυτοι που κυβερνουν? Εναν μπορεις να τον βγαλεις εκτος, 2 ισως,3 μπορει, παραπανω τι?

για τα ακριβη προστιμα ρωτα λογιστη. Αποτι θυμαμαι υπαρχει ενα κατωτατο οριο για τις παραβασεις.

Και δικαίως διαμαρτύρονται τα Χρύσα μου. Είναι η άλλωστε η μονη κατηγορία εργαζομένων στην Ελλάδα που τους έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Αχου τα μωρε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν οι φοροφυγάδες τιμωρούνταν με δημευση περιουσίας και πολυετη φυλάκηση αλα ΗΠΑ, δεν θα χρειαζόταν φορολογία 70%.

Γιατί όχι; Γιατί δεν θα μείνουν λεφτά για επενδύσεις; lol

Sent from my MB886 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.