Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Δλδ θέλεις να μου πεις ότι η Μαριλίζα ήταν καθίκι, πουλητάρι κτλ και τώρα που ήρθε σε σας είδε το φως αληθινό;

1) Δεν έχει έρθει ακόμα στον ΣΥΡΙΖΑ, τα επόμενα σχόλια είναι αν έρθει επίσιμα.

2) Δεν ψήφισε ούτε το δευτερο μνημόνιο ούτε το τρίτο, δεν θα είναι η μόνη πρώην ΠΑΣΟΚα, που ψήφισε το πρώτο μνημόνιο, μετά είπε "Ουψ, λακαμία" και μετά ήρθε στον ΣΥΡΙΖΑ...

3) Πρέπει να καταλάβεις κάτι βασικό, έχεις τον ΣΥΡΙΖΑ, μια δυναμική που λέει κάτι και οδηγεί κάπου, σωστό ή λάθος δεν έχει σημασία τώρα, είτε έρθει στον ΣΥΡΙΖΑ κάποιος ΚΚΕς, είτε η Μαριλίζα, είτε κάποιος από την ΧΑ, (άκρα παίρνω), τι σημαίνει αυτό για την γραμμή που θα ακολουθήσει ο ΣΥΡΙΖΑ? ΤΙΠΟΤΑ! Δεν μπορουν να την αλλάξουν! Δεν έχουν την δύναμη να την αλλάξουν. Θέλεις παράδειγμα? Μπόρεσε η ΔΗΜΑΡ να αλλάξει τίποτα στο μνημόνιο 3, μπόρεσε να στρίψει την ΝΔ? Και μιλάμε για ολόκληρο κόμμα όχι για έναν μόνο άνθρωπο..

Θα είναι η Μαριλίζα ένα κλικ προς τα δεξιά? Ναι, ίσως και να είναι, αλλά όταν έχει 500 κλικ προς τα αριστερά, και η Μαριλίζα μπορεί να έρθει, και άλλοι απογοητευμένοι ΠΑΣΟΚοι, και ο Κασιδιάρης ο ίδιος μπορεί να έρθει, δεν θα μετατοπιστεί ο ΣΥΡΙΖΑ από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

2) Δεν ψήφισε ούτε το δευτερο μνημόνιο ούτε το τρίτο, δεν θα είναι η μόνη πρώην ΠΑΣΟΚα, που ψήφισε το πρώτο μνημόνιο, μετά είπε "Ουψ, λακαμία" και μετά ήρθε στον ΣΥΡΙΖΑ...

Αυτό το ''ούψ' να το έλεγε αν έκαιγε το φαγητό της, όχι να χαντάκωνε 11 μύρια ανθρώπους.

...άκου εκεί ''ουψ''... :TD::TD:

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν έχει έρθει ακόμα στον ΣΥΡΙΖΑ, τα επόμενα σχόλια είναι αν έρθει επίσιμα.

2) Δεν ψήφισε ούτε το δευτερο μνημόνιο ούτε το τρίτο, δεν θα είναι η μόνη πρώην ΠΑΣΟΚα, που ψήφισε το πρώτο μνημόνιο, μετά είπε "Ουψ, λακαμία" και μετά ήρθε στον ΣΥΡΙΖΑ...

3) Πρέπει να καταλάβεις κάτι βασικό, έχεις τον ΣΥΡΙΖΑ, μια δυναμική που λέει κάτι και οδηγεί κάπου, σωστό ή λάθος δεν έχει σημασία τώρα, είτε έρθει στον ΣΥΡΙΖΑ κάποιος ΚΚΕς, είτε η Μαριλίζα, είτε κάποιος από την ΧΑ, (άκρα παίρνω), τι σημαίνει αυτό για την γραμμή που θα ακολουθήσει ο ΣΥΡΙΖΑ? ΤΙΠΟΤΑ! Δεν μπορουν να την αλλάξουν! Δεν έχουν την δύναμη να την αλλάξουν. Θέλεις παράδειγμα? Μπόρεσε η ΔΗΜΑΡ να αλλάξει τίποτα στο μνημόνιο 3, μπόρεσε να στρίψει την ΝΔ? Και μιλάμε για ολόκληρο κόμμα όχι για έναν μόνο άνθρωπο..

Θα είναι η Μαριλίζα ένα κλικ προς τα δεξιά? Ναι, ίσως και να είναι, αλλά όταν έχει 500 κλικ προς τα αριστερά, και η Μαριλίζα μπορεί να έρθει, και άλλοι απογοητευμένοι ΠΑΣΟΚοι, και ο Κασιδιάρης ο ίδιος μπορεί να έρθει, δεν θα μετατοπιστεί ο ΣΥΡΙΖΑ από αυτά.

Κάποιος εδώ μέσα έλεγε ότι δε μπορείς να φτιάξεις ομελέτα με μπαγιάτικα αυγά. Και εδώ μιλάμε για πρωτοπαλίκαρο του Γιωργάκη , και που υποψήφια έβαλε στις εκλογές που μας πέρασαν με το κόμμα που δε συμφωνούσε λολ).

Δικαιωμα σου να κάνεις πως κοιτάς αλλού όταν γίνεται κάτι που δε γουστάρεις μέσα στο κόμμα σου. (αν και εδώ δεν είμαστε εκπρόσωποι των κομμάτων που υποστηρίζουμε για να είμαστε υποχρεωμένοι να ωραιοποιούμε το κάθε τι). Αλλά να προσπαθείς να υποβαθμίσεις τον Καμμένο επειδή τον βλέπεις σαν το αντίπαλο μαγαζί στην αντιμνημονιακή γειτονιά με επιχείρηματα που αφήνουν πρώτα και κύρια έκθετο το κόμμα σου, το βλέπω λιγάκι τσίου.

Χρόνια πολλά για τον αρχηγό σας που γιόρταζε προχτές btw.

Bonus: Ο πρόεδρος σας δεν ήταν που πρότεινε συνεργασία στο κόμμα του Καμμένου πριν τις εκλογές; Το αμαρτωλό του παρελθόν να υποθέσω ότι ξαναήρθε στην επιφάνεια μόλις αρνήθηκε;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Δικαιωμα σου να κάνεις πως κοιτάς αλλού όταν γίνεται κάτι που δε γουστάρεις μέσα στο κόμμα σου. (αν και εδώ δεν είμαστε εκπρόσωποι των κομμάτων που υποστηρίζουμε για να είμαστε υποχρεωμένοι να ωραιοποιούμε το κάθε τι). Αλλά να προσπαθείς να υποβαθμίσεις τον Καμμένο επειδή τον βλέπεις σαν το αντίπαλο μαγαζί στην αντιμνημονιακή γειτονιά με επιχείρηματα που αφήνουν πρώτα και κύρια έκθετο το κόμμα σου, το βλέπω λιγάκι τσίου.

Έχω ήδη πει την γνώμη μου για τον Κουρουμπλή, το ίδιο ισχύει και την Μαριλίζα αν έρθει, οπότε άσε το που κοιτάω.

Κοίτα καλύτερα εσύ τι άνθρωπο υποστηρίζεις, τι έχει πει, και πόσες φορές τα έχει γυρίσει...

"Δεν θα παώ στην ΝΔ ακόμα και αν με προτείνουν για αρχηγό" "Δεν θέλουμε μνημόνια, είναι η καταστροφή" κτλ κτλ..

Χρόνια πολλά για τον αρχηγό σας που γιόρταζε προχτές btw.

Του Αγίου Αλεξάνδρου είναι 31 Αυγούστου. Ο Ανδρέας δεν ήταν ποτέ αρχηγός μου, αλλά είναι ωραίο να βλέπεις ότι δεν μπορείτε να μας πολεμήσετε οπότε προτιμάτε να μας κάνετε Downgrade σε φιλαράκια σας (δείτε συγκυβέρνηση με ΠΑΣΟΚ!!!)..

Α! Και προσωπικά, ποτέ δεν γούσταρα την έννοια του Αρχηγού σε ένα κόμμα, τέτοια αστικά κατάλοιπα μακριά από εμένα και την Αριστερά.. Εσύ μπορεί να θες να προσκυνάς το pizzaboy πριν κοιμηθείς, εγώ δεν έχω τέτοια ανάγκη για κανέναν. Για εμένα ο Τσίπρας δεν είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, όπως δεν ήταν και ο Αλαβάνος.

Bonus: Ο πρόεδρος σας δεν ήταν που πρότεινε συνεργασία στο κόμμα του Καμμένου πριν τις εκλογές; Το αμαρτωλό του παρελθόν να υποθέσω ότι ξαναήρθε στην επιφάνεια μόλις αρνήθηκε;

Σε παραμπέμπω σε ότι είπα περί δυναμικής, ΝΔ, ΔΗΜΑΡ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη πει την γνώμη μου για τον Κουρουμπλή, το ίδιο ισχύει και την Μαριλίζα αν έρθει, οπότε άσε το που κοιτάω.

Κοίτα καλύτερα εσύ τι άνθρωπο υποστηρίζεις, τι έχει πει, και πόσες φορές τα έχει γυρίσει...

"Δεν θα παώ στην ΝΔ ακόμα και αν με προτείνουν για αρχηγό" "Δεν θέλουμε μνημόνια, είναι η καταστροφή" κτλ κτλ..

Οι τελευταίοι που μπορούν να ομιλούν για κωλοτούμπες είναι οι Συριζαίοι. Ειδικά όταν δεν έχετε καταφέρει να αποφασίσετε μέσα στο κόμμα σας αν είστε υπερ ή κατά της επιστροφής στη δραχμή. Ή αν είστε έτοιμοι να κυβερνήσετε.

Του Αγίου Αλεξάνδρου είναι 31 Αυγούστου. Ο Ανδρέας δεν ήταν ποτέ αρχηγός μου, αλλά είναι ωραίο να βλέπεις ότι δεν μπορείτε να μας πολεμήσετε οπότε προτιμάτε να μας κάνετε Downgrade σε φιλαράκια σας (δείτε συγκυβέρνηση με ΠΑΣΟΚ!!!)..

Α! Και προσωπικά, ποτέ δεν γούσταρα την έννοια του Αρχηγού σε ένα κόμμα, τέτοια αστικά κατάλοιπα μακριά από εμένα και την Αριστερά.. Εσύ μπορεί να θες να προσκυνάς το pizzaboy πριν κοιμηθείς, εγώ δεν έχω τέτοια ανάγκη για κανέναν. Για εμένα ο Τσίπρας δεν είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, όπως δεν ήταν και ο Αλαβάνος.

Μια χαρά τον wannabe Αντρέα έχεις για αρχηγό. Και μπορεί ο Αντρέας να μην ήταν ποτέ αρχηγός σου αλλά αν σκεφτούμε ότι στις εκλογές του 09 είχες 4% και τώρα έχεις 20% η πλειοψηφία των ψηφοφόρων σου τον Αντρέα είχαν και αρχηγό και Θεό. Πόσο μακρυά μπορεί θες απο σένα τα "αστικά κατάλοιπα"; Τόσο ώστε να προτείνεις για υπηρεσιακό πρωθυπουργό τον αγωνιστή και άνθρωπο του μοχθου Γεράσιμο Αρσένη;

Σε παραμπέμπω σε ότι είπα περί δυναμικής, ΝΔ, ΔΗΜΑΡ κτλ..

Δλδ τι; Προσκαλείς ένα λαμόγιο στο να συγκυβερνήσει μαζί σου ελπίζοντας ότι η λαμογιά του θα κουμανταριστεί απο εσάς;

Link to comment
Share on other sites

ανέφερες τους σιδηροδρόμους της Αγγλίας που όντως είναι ένα παράδειγμα προς αποφυγή σαν μοντέλο ιδιωτικοποίησης. Όντως τα πράγματα απέτυχαν εκει πέρα...Σε ΜΜΜ του εξωτερικού που έχω απολαύσει και ήταν ιδιωτικά ήταν απλά ΠΑΝΤΑ στην ώρα τους και με λογική τιμή...π.χ. στην Βουδαπέστη, Εδινβούργο...

Στην Αθήνα δεν απολαμβάνεις αντίστοιχα το μετρό? Πάει σφαίρα και είναι από τα πιο σύγχρονα που θα βρεις.

Το γενικό πρόβλημα είναι στην Ελλάδα ότι δυστυχώς υπάρχει κρατικός παρεμβατισμός χείριστου είδους..Τι εννοώ; Οτι χρησιμοποιούν τις δημόσιες υπηρεσίες για να εξυπηρετήσουν τα βύσματα τους και να αρπάξουν χρήματα από τον δημόσιο κορβανα..

Εδώ συμφωνούμε 100%. Δεν λέει κανείς ότι το δημόσιο δουλεύει αέρα, ίσα ίσα, σέρνεται, και μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης έχουν τα βύσματα και τα 'δικά μας' παιδιά.

Άρα για να γλυτώσω από αυτή την νοοτροπία διοικήσεως προτιμώ να τα πάρει ο ιδιώτης, να ανοίξει η αγορά και να σκοτώνονται 2-3 εταιρείες μεταξύ τους ποιος θα κυριαρχήσει στην αγορά... Εγώ βλέπω ότι το μοντέλο ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ σήμερα δεν λειτουργεί και παράγει μόνο έξοδα για τα ελληνικά ταμεία... + ότι μας ταλαιπωρούν λόγο απεργιών... Δηλαδή έχουν σκάψει και τον ίδιο τους τον λάκο οι δημ. υπάλληλοι

Απλά αυτό που λες 'θα τα πάρει ο ιδιώτης και τα τα φτιάξει' έχει μεν μια δόση αλήθειας, διότι ο ιδιώτης θα είναι μάλλον πιο ευέλικτος ως προς τις προσλήψεις / απολύσεις, αλλά έχει και μια δόση ανακρίβειας, καθότι η πείρα μας έχει δείξει ότι ιδιώτης σημαίνει:

1. lobbying (κάτι σαν τα βύσματα του δημοσίου)

2. κρατική επιχορήγηση για μη κερδοφόρες πράξεις

Καλώς ή κακώς η Ελλάδα είναι μια χώρα σχετικά δύσκολη. Δεν συμφέρει π.χ. καμία εταιρία να βάζει καράβι το χειμώνα να πηγαίνει στα μικρά νησιά του Αιγαίου για 10-20-50 επιβάτες. Αν μένεις εκεί όμως, θά 'θελες να μπορείς να έρθεις Αθήνα αν πάθεις κάτι. Αυτό σημαίνει κρατική επιχορήγηση ακόμη και στον ιδιωτικό τομέα (παίρνουν και η Aegean, Olympic Air και οι ακτοπλοϊκές). Αυτό σημαίνει extra μεσάζοντες και ακόμη πιο χαμένο κρατικό χρήμα.

Άρα εσείς προτίνετε να γίνει ολική αναδιάρθρωση σε αυτές τις υπηρεσίες..Μαζί σας ρε μάγκες...Τους εμπιστεύεστε? Ακόμα και τους μελλοντικούς που θα έρθουν; Προσωπικά όχι...Πρέπει να είναι άγιες παναγίες για να μην τολμήσουν να φάνε από τα δημόσια ταμεία ή να μην βάλουν τους δικούς τους κλπ κλπ... Τέτοια φάρα είμαστε...

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνει αναδιάρθρωση όσο ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΟΥΤΑΒΕΛΗΣ, ΣΥΡΙΖΑ και λοιπά λαμόγια της πολιτικής αλωνίζουν ανενόχλητοι. Πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να γίνει πραγματική αναδιάρθρωση και να σταματήσει ο Έλληνας να κλέβει τον συνέλληνα είναι να μας σκίσει η Τρόικα και να μείνουμε στον άσσο, μπας και καταλάβουμε τι γίνεται γύρω μας. Δεν μπορώ όμως να πιστέψω ότι τόσοι άνθρωποι που υπάρχουν στο δημόσιο τομέα δεν είναι ικανοί να παράξουν έργο. Αν δεις τις προδιαγραφές κλπ. είναι ίσως οι πιο ικανοί (με πτυχία κλπ.).

Αυτοί που θα πρέπει να είναι οι άξονες της πολιτικής της Ελλάδας κατά την ταπεινή μου γνώμη, όσον αφορά το θέμα είναι:

1. Έξω τα κομματόσκυλα από το δημόσιο τομέα. Δηλαδή όχι μόνο να μη δίνεις προνόμια στους συνδικαληστές, να τους πηγαίνεις μέσα. (τώρα πώς θα πείσεις κομματικό μηχανισμό να ψηφίσει εναντίον των ψηφοφόρων του, αυτό όντως είναι μια ουτοπία και φαύλος κύκλος).

2. Ανεξαρτητοποίηση διοικήσεων από πολιτική ηγεσία. Αυτό το γελοίο που όταν αλλάζει η κυβέρνηση αλλάζει ο πρόεδρος ΔΕΗ / ΟΤΕ / ΕΥΔΑΠ κλπ. Αυτό είναι ΓΕΛΟΙΟ.

Οι τηλεπικοινωνίες που αναφέρεις στην Ελλάδα λειτουργεί το μοντέλο μια χαρά λόγο του ΕΕΤΤ. Αν υπάρχει αντίστοιχη υπηρεσία για τα ΜΜΜ πιστεύω ότι και φτηνά εισητήρια θα έχουμε αλλά και θα αποφύγουμε το όποιο καρτελ. Στην Αγγλία έχουν κάτι αντίστοιχο;

Προφανώς και έχουν. Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει ο μηχανισμός, είναι αν δουλεύει. Στην Ελλάδα η ΕΕΤΤ δουλεύει μια χαρά διότι ο κύριος στόχος της ήταν να εξυπηρετήσει τα ιδιωτικά συμφέροντα μαμώντας τον ΟΤΕ, οπότε όλοι ήταν χαρούμενοι. (ποιος σου έβαλε όμως DSL στο χωριό, ο ιδιωτικός πάροχος ή ο πΟΤΕς?).

Σε μια ελεύθερη αγορά πρέπει να υπάρχει και ένας αστυνόμος (όπως πολύ σωστά αναφέρεις).

1. είναι το κράτος - που θα αναλάβει να πολεμήσει όποιο καρτέλ, βάλει πρόστιμα, ελέγξει την αγορά κλπ κλπ κλπ

2. Ο κόσμος... Βάζουν το εισητήριο 3ευρώ για μονή διαδρομή...μην σώσει και δεν ξαναμπούν...

Τέλος, ελεύθερη αγορά με ιδιωτική πρωτοβουλία γιατί όπου και να ανακατεύτηκε το κράτος ΑΠΕΤΥΧΕ...Κατάντησε κάτι με προσδοκίες σε μια εταιρεία παραγωγής χρεών και μετά τα ξεπληρώνει ο κοσμάκης. Εξαίρεση ο ΟΠΑΠ αλλά εκεί έχω εκφράσει τις αντιθέσεις μου...

Ο ΟΠΑΠ δεν μπορέι να είναι πρότυπο, είναι σαν να λέμε το καζίνο και τα μπουρδέλα φέρνουν λεφτά άρα να κάνουμε παντού καζίνο και μπουρδέλα.

Οι μεγάλες δημόσιες εταιρίες είναι ΔΕΗ ΟΤΕ ΟΣΕ. Αυτές θα έπρεπε να προσπαθούμε να τις εξυγιάνουμε στα πρότυπα DB, DT etc. (Deutsche Bahn, Deutsche Telekoms).

Η ιδιωτικοποίηση σε ό,τι χρειάζεται επένδυση είναι ανέκδοτο, τουλάχιστον για τα οικονομικά δεδομένα της Ελλάδας και για τα περιθώρια κέρδους που έχουν ΟΤΕ,ΔΕΗ κλπ. Γιατί ναι, η BP είναι ιδιωτική και επενδύει σε πλατφόρμες κλπ. αλλά μιλάμε για μια τεράστια πετρελαϊκή.

Είχα μια απορία παλιότερα, γιατί η ρημαδοforthnet έβαλε double-play, πήρε μισό εκατομύριο συνδρομητές του ΟΤΕ και ολόκληρος πΟΤΕς δεν έκανε άμεσα κίνηση να βγάλει το ίδιο πακέτο φτηνότερα? (αφού οι υπηρεσίες περνάν ούτως ή άλλως από το δίκτυό του, είναι δυνατόν να είναι ακριβότερος από τη 4net?). Εκεί συνειδητοποιείς από που παίρνουν τα εξτραδάκια τους η ΕΕΤΤ και το επιτελείο μάνατζερς που έχει και χρυσοπληρώνει ο ΟΤΕ (οι οποίοι θα έπρεπε να είναι όλοι ΦΥΛΑΚΗ ως εσχάτη προδοσία στο δημόσιο, αντ' αυτού παίζει να είχαν μετοχές forthnet και να βρίσκονται σε κυβερνητικούς θώκους).

Τρόικα μέχρι θανάτου.

Δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα δεν απολαμβάνεις αντίστοιχα το μετρό? Πάει σφαίρα και είναι από τα πιο σύγχρονα που θα βρεις.

όλα καλά μέχρι όταν αποφασίζουν να κάνουν απεργία και να αποφασίσουν όλοι να πάρουν το αμάξι. έτσι ακυρώνουν ουσιαστικά και την μηνιαία κάρτα που πήρε ένας συμπολίτης μας + ότι άμα στην κλέψουν, δεν ξέρουν ότι έχεις πάρει μηνιαία κάρτα οπότε την ξανααγοράζεις...(φαντάσου στην κάρτα χρόνου). Ο ιδιώτης αυτό θα το διόρθωνε άμεσα. Επίσης αντί να βάλουν τουρνικέ στο μετρό όπως σε όλες τις υπόλοιπες χώρες μου βάλανε απλά χτυπητήρια..Τέσπα..διορθώνονται αυτά...

Απλά αυτό που λες 'θα τα πάρει ο ιδιώτης και τα τα φτιάξει' έχει μεν μια δόση αλήθειας, διότι ο ιδιώτης θα είναι μάλλον πιο ευέλικτος ως προς τις προσλήψεις / απολύσεις, αλλά έχει και μια δόση ανακρίβειας, καθότι η πείρα μας έχει δείξει ότι ιδιώτης σημαίνει:

1. lobbying (κάτι σαν τα βύσματα του δημοσίου)

2. κρατική επιχορήγηση για μη κερδοφόρες πράξεις

Θα είναι και εκεί ευέλικτος σαφώς, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι θα σέβεται την επένδυση που κάνει και θα προσπαθεί για το καλύτερο ως προς τους πελάτες του και τα έξοδα που θα κάνει... Τώρα δεν το κάνουν γιατί έχουν δει την κάνουλα του δημ. τομέα. Τώρα προσωπικά βρίσκω λογικό να υπάρχει επιχορήγηση αλλά θα έπρεπε να την πληρώνουν οι δημότες της πόλης και ανάλογα με το μέγεθος του εκάστοτε συγκοινωνιακού φορέα. (άλλο πχ τα λεωφορεία πάτρας, άλλο της Αθήνας.) Αλλά αν το κράτος ξόδευει 100Μ για να έχει τον ΟΑΣΑ δημόσιο (τυχαίο το νούμερο) πιστεύω ότι θα ξοδεύει το 1/10 (ή πολύ λιγότερο τελοσπάντων)...

Καλώς ή κακώς η Ελλάδα είναι μια χώρα σχετικά δύσκολη. Δεν συμφέρει π.χ. καμία εταιρία να βάζει καράβι το χειμώνα να πηγαίνει στα μικρά νησιά του Αιγαίου για 10-20-50 επιβάτες. Αν μένεις εκεί όμως, θά 'θελες να μπορείς να έρθεις Αθήνα αν πάθεις κάτι. Αυτό σημαίνει κρατική επιχορήγηση ακόμη και στον ιδιωτικό τομέα (παίρνουν και η Aegean, Olympic Air και οι ακτοπλοϊκές). Αυτό σημαίνει extra μεσάζοντες και ακόμη πιο χαμένο κρατικό χρήμα.

όντως δύσκολο πράγμα η ακτοπλοΐα και η αεροπλοία για τα νησιά..και εκεί πρέπει να υπάρχουν τα απαραίτητα μέσα. Για μένα είναι όντως αναγκαία μια τέτοια επιχορήγηση. αλλιώς πρέπει να προχωρήσουν σε εκκένωση που δεν είναι λύση σαφώς. Μην τρελαθούμε

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνει αναδιάρθρωση όσο ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΟΥΤΑΒΕΛΗΣ, ΣΥΡΙΖΑ και λοιπά λαμόγια της πολιτικής αλωνίζουν ανενόχλητοι. Πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να γίνει πραγματική αναδιάρθρωση και να σταματήσει ο Έλληνας να κλέβει τον συνέλληνα είναι να μας σκίσει η Τρόικα και να μείνουμε στον άσσο, μπας και καταλάβουμε τι γίνεται γύρω μας. Δεν μπορώ όμως να πιστέψω ότι τόσοι άνθρωποι που υπάρχουν στο δημόσιο τομέα δεν είναι ικανοί να παράξουν έργο. Αν δεις τις προδιαγραφές κλπ. είναι ίσως οι πιο ικανοί (με πτυχία κλπ.).

Αυτοί που θα πρέπει να είναι οι άξονες της πολιτικής της Ελλάδας κατά την ταπεινή μου γνώμη, όσον αφορά το θέμα είναι:

1. Έξω τα κομματόσκυλα από το δημόσιο τομέα. Δηλαδή όχι μόνο να μη δίνεις προνόμια στους συνδικαληστές, να τους πηγαίνεις μέσα. (τώρα πώς θα πείσεις κομματικό μηχανισμό να ψηφίσει εναντίον των ψηφοφόρων του, αυτό όντως είναι μια ουτοπία και φαύλος κύκλος).

2. Ανεξαρτητοποίηση διοικήσεων από πολιτική ηγεσία. Αυτό το γελοίο που όταν αλλάζει η κυβέρνηση αλλάζει ο πρόεδρος ΔΕΗ / ΟΤΕ / ΕΥΔΑΠ κλπ. Αυτό είναι ΓΕΛΟΙΟ.

True. Δεν έχω πει ότι δεν υπάρχουν ικανοί στον δημ. τομέα. Υπάρχουν. Το κακό είναι ότι τους έχουν θαμμένους οι συνδικαληστές, λαμόγια, τεμπέληδες, αργόσχολοι κλπ κλπ. Όντως αυτό που λες είναι λύση και συμφωνώ απόλυτα. Όσο όμως ο Τσίπρας χαιδεύει αυτιά και λέει καμία απόλυση στον Δημ. τομέα. όσο τα ίδια λένε και οι παρόντες στην κυβέρνηση, όσο κρατάνε επίορκους κλπ, δεν βλέπω προκοπή. Μόνο ο Μάνος έλεγε να απολύσει 300.000 και φυσικά πήρε τα 3. Επίσης η κοινωνία δεν μπορεί να δεχτεί μια τέτοια ριζοσπαστική λύση. Εγώ εδώ λέω για απολύσεις και την ακούω από τους συμφορουμίτες. (λογικό που την ακούω δεν λέω, σκληρή λύση αν μη τι άλλο.)

Προφανώς και έχουν. Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει ο μηχανισμός, είναι αν δουλεύει. Στην Ελλάδα η ΕΕΤΤ δουλεύει μια χαρά διότι ο κύριος στόχος της ήταν να εξυπηρετήσει τα ιδιωτικά συμφέροντα μαμώντας τον ΟΤΕ, οπότε όλοι ήταν χαρούμενοι. (ποιος σου έβαλε όμως DSL στο χωριό, ο ιδιωτικός πάροχος ή ο πΟΤΕς?).

Βασικά έχεις καταλάβει λάθος τον ρόλο του ΕΕΤΤ. Ο σκοπός του είναι να σχηματίσει μια ανταγωνιστική αγορά στην οποία οι εναλλακτικοί πάροχοι να μπορούν να σταθούν απέναντι στον ΟΤΕ. Άπαξ και μειώσει ΤΩΡΑ ο ΟΤΕ εγώ που δουλεύω σε εναλλακτικό πάροχο το πιο πιθανό είναι να δω το χαρτί απόλυσής μου, γιατί ο ΟΤΕ απλά θα σαρώσει την αγορά και σε μικρό χρονικό διάστημα θα δούμε μονοπώλειο γυρνώντας στην εποχή του ISDN. Αν δεν υπήρχε ο ΕΕΤΤ στο υπογράφω θα ήμουν άνεργος. Σκέψου ότι και για τους υπόλοιπους παρόχους δουλεύουν άλλα τόσα πράγματα πέραν από τους άμεσα εργαζόμενους σε αυτούς. Call centers, διαφημίσεις, ηλ. εξοπλισμός, μεταφορείς κλπ κλπ.

Προφανώς και DSL θα βάλει ο ΟΤΕς στα χωριά. Το δίκτυό του είναι χαώδες και τόσα χρόνια απολάμβανε μονοπώλειο.

Βέβαια έτρεξε πρόγραμμα ΚΤΠ που με κρατική επιχορήγηση πάροχοι σε συγκεκριμένες περιοχές στήσανε δίκτυο (οπτικό) και κάποια χωριά απολαμβάνουν DSL από πάροχο με 50% έκπτωση.)

Ο ΟΠΑΠ δεν μπορέι να είναι πρότυπο, είναι σαν να λέμε το καζίνο και τα μπουρδέλα φέρνουν λεφτά άρα να κάνουμε παντού καζίνο και μπουρδέλα.

Οι μεγάλες δημόσιες εταιρίες είναι ΔΕΗ ΟΤΕ ΟΣΕ. Αυτές θα έπρεπε να προσπαθούμε να τις εξυγιάνουμε στα πρότυπα DB, DT etc. (Deutsche Bahn, Deutsche Telekoms).

Νταξ, ο τζόγος καλός ή κακός είναι μια μπίζνα. Δεν με ενοχλεί προσωπικά να ανοίξουν παντού καζίνο ή και μπουρδελ@ και να γίνουμε Άμστερνταμ (δεν έχω πάει απλά έχω ακούσει). Λεφτά θα μπαίνουν. Αρκεί να είναι όλα όπως πρέπει. Νόμιμα δηλαδή.

ΟΤΕ πάει το χάσαμε. Αφού τον διάλυσαν, τον ξεπούλησαν μαζί και το δίκτυο και περνάμε μια χαρά. Ο ΟΣΕ πρέπει να κλείσει έτσι όπως είναι. Δυστυχώς. Έχει υπέρογκα χρέη, πολλούς υπαλλήλους και πολύ κακές υπηρεσίες. Για να κλείσεις από το ιντερνετ εισητήριο φτάσαμε στο 2012 για να μπορείς. Γελοίο; Για μένα αφού δεν μπορούν να τον διοικήσουν, ας δώσουν το management σε γερμανούς/γάλλους και να ενοικιάζουν τις γραμμές σε 2-3 εταιρείες. Εκτός εάν βέβαια καταφέρουν στον επόμενο χρόνο να τον κάνουν επικερδή επιχείρηση. ΔΕΗ πάλι κρατάς το δίκτυο και μετα αν έχεις ας πούμε 2 λιγνιτικά, 2 υδροηλεκτρικά και 2 φυσικού αερίου εργοστάσια, φτιάχνεις 2 μικρές εταιρείες με 1+1+1 εργοστάσια και τα πουλάς σε 2 ιδιώτες για να κάνεις άμεσο ανταγωνισμό. Φυσικά για μένα όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο. Δίκτυο το κρατάς δικό σου.

Η ιδιωτικοποίηση σε ό,τι χρειάζεται επένδυση είναι ανέκδοτο, τουλάχιστον για τα οικονομικά δεδομένα της Ελλάδας και για τα περιθώρια κέρδους που έχουν ΟΤΕ,ΔΕΗ κλπ. Γιατί ναι, η BP είναι ιδιωτική και επενδύει σε πλατφόρμες κλπ. αλλά μιλάμε για μια τεράστια πετρελαϊκή.

Είχα μια απορία παλιότερα, γιατί η ρημαδοforthnet έβαλε double-play, πήρε μισό εκατομύριο συνδρομητές του ΟΤΕ και ολόκληρος πΟΤΕς δεν έκανε άμεσα κίνηση να βγάλει το ίδιο πακέτο φτηνότερα? (αφού οι υπηρεσίες περνάν ούτως ή άλλως από το δίκτυό του, είναι δυνατόν να είναι ακριβότερος από τη 4net?). Εκεί συνειδητοποιείς από που παίρνουν τα εξτραδάκια τους η ΕΕΤΤ και το επιτελείο μάνατζερς που έχει και χρυσοπληρώνει ο ΟΤΕ (οι οποίοι θα έπρεπε να είναι όλοι ΦΥΛΑΚΗ ως εσχάτη προδοσία στο δημόσιο, αντ' αυτού παίζει να είχαν μετοχές forthnet και να βρίσκονται σε κυβερνητικούς θώκους).

Σου απάντησα στο ερώτημα σου παραπάνω. Ρυθμίζει τις τιμές ο ΕΕΤΤ ώστε να σχηματιστεί ανταγωνισμός και να μπορούν οι πάροχοι να αντιδράσουν σε μια τέτοια κίνηση του ΟΤΕ. Τώρα δεν μπορούν με τίποτα, για αυτό και δεν βλέπω να γίνεται κάποια συγχώνευση μεταξύ τους.

Τρόικα μέχρι θανάτου.

Δυστυχώς.

Δυστυχώς ναι. Αλλά αυτά που λένε να κάνουμε, έπρεπε να τα είχαμε κάνει χρόνια πριν. Αν είχαν γίνει ίσως τώρα είμασταν η Δανία του Νότου που είπε και ένας "σοφός" τρομάρα του. Αλλά κάποιοι βόλεψαν τους φίλους τους, φάγανε λεφτά και κάποιοι παίζαν playstation.

edit: σαφώς και δεν εννοώ τις αυξήσεις φορολογίας και μειώσεις μισθών κλπ κλπ. αλλά το άνοιγμα επαγγελμάτων/αγορών, την πάταξη των καρτέλ, την μείωση διαδικασιών στο δημ. τομέα κλπ κλπ κλπ

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

ρε [MENTION=22080]tavliban[/MENTION] χωρις παρεξηγηση και εντελως πλακατζιδικα... οποτε σε διαβαζω ειναι σαν να ακουω ΚΝ-ιτη να μου περιγραφει την ιδανικη σοσιαλιστικη κοινωνια αλλα απο την αλλη πλευρα... :p

Διακρινω πολυ αισιοδοξια στα γραφομενα σου. Σαν τον Θεμη Γεωργαντα-Amita Motion-Θετικη Ενεργεια του Νεοφιλευθερισμου!

Ωσαν τον Αδωνη ενα πραγμα... πρεπει πραγματικα να τα πιστευεις κι εσυ οτι "ναι μπορουνε να γινουνε!"

Δεν ειναι λαθος αυτα που λες... αλλα πρεπει να ξερεις κι εσυ ο ιδιος οτι ειναι απλα ο "καπιταλισμος οπως τον διαφημιζουνε".

Στην πραξη τα 3 μας παιρνουμε αλλα στην βιτρινα... ειναι ωραιος... οπως αλλωστε και ολοι οι -ισμοι (καπιταλισμοι, σοσιαλισμοι, φασισμοι κλπ) ειναι ωραιοι στην βιτρινα.

Link to comment
Share on other sites

ρε [MENTION=22080]tavliban[/MENTION] χωρις παρεξηγηση και εντελως πλακατζιδικα... οποτε σε διαβαζω ειναι σαν να ακουω ΚΝ-ιτη να μου περιγραφει την ιδανικη σοσιαλιστικη κοινωνια αλλα απο την αλλη πλευρα... :p

Διακρινω πολυ αισιοδοξια στα γραφομενα σου. Σαν τον Θεμη Γεωργαντα-Amita Motion-Θετικη Ενεργεια του Νεοφιλευθερισμου!

Ωσαν τον Αδωνη ενα πραγμα... πρεπει πραγματικα να τα πιστευεις κι εσυ οτι "ναι μπορουνε να γινουνε!"

Δεν ειναι λαθος αυτα που λες... αλλα πρεπει να ξερεις κι εσυ ο ιδιος οτι ειναι απλα ο "καπιταλισμος οπως τον διαφημιζουνε".

Στην πραξη τα 3 μας παιρνουμε αλλα στην βιτρινα... ειναι ωραιος... οπως αλλωστε και ολοι οι -ισμοι (καπιταλισμοι, σοσιαλισμοι, φασισμοι κλπ) ειναι ωραιοι στην βιτρινα.

χοχοχοχο...ε το σωστό θέλω ρε (κατά την γνώμη μου και τα πιστεύω μου)...πες με και αφελή αν θες..σαφώς και ισχύει αυτό που λες.

Γιατί να μην πιστεύω ότι μπορούν να γίνουν; Αφού το έχουν πετύχει (όχι απόλυτα) άλλες χώρες. Γιατί να μην μπορούμε δηλαδή και εμείς να φτάσουμε σε ένα σημείο ανεκτό, και μετά να το βελτιώνουμε σιγά σιγά; Ξέρεις γιατί; Γιατί ο Έλληνας είναι ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ...Εγώ δεν με θεωρώ Έλληνα ρε γαμώτο...Με καταλαβαίνεις; Νιώθω ότι ζω αλλού. Μάκαρι να ζούσα αλλού δηλαδή. Όσο και αν αγαπώ την Ελλάδα και τις ομορφιές της κλπ κλπ, άλλο τόσο μισώ την νοοτροπία που έχει ο Έλληνας.. Έλα μωρέ σιγά, και αύριο μέρα είναι. Και τι να μας πει ο γείτονας; Τον γράφω στα @@ μου και κάνω αυτό που θέλω. Από το πιο μικρό παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο ως το φακελάκι κλπ.... :(

Θέληση θέλει από μερικούς (από όλους μας μάλλον) και να εναντιωθούν στο σύστημα του ρουσφετιού και ότι στραβού. π.χ. σου λέει ο γιατρός φακελάκι; ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕ τον τον τσούστη...Μη του το δίνεις γμτ μου...Είμαστε και μεις ζώα όρθια ρε...πφφφφ...συγχίστηκα

Δυστυχώς όμως όσο αισιόδοξο με βλέπεις στα γραφόμενα μου, άλλο τόσο απαισιόδοξος είμαι όταν βλέπω μερικά παλληκάρια εδώ μέσα και έξω να τάσσονται υπέρ των δίπολων όπως στο παρελθόν (ΝΔ/ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ/ΧΑ+ΝΔ) και να μιλάνε για αιματοχυσίες χάος και ξύλο...

ΚΝίτης δεν είμαι πάντως...Οι τύποι ζουν σε έναν άλλο πλανήτη κατά την γνώμη μου. Αλλά είναι ειλικρινείς στα πιστεύω τους και δεν είναι κωλοτούμπες...

Link to comment
Share on other sites

ΚΝίτης δεν είμαι πάντως...Οι τύποι ζουν σε έναν άλλο πλανήτη κατά την γνώμη μου. Αλλά είναι ειλικρινείς στα πιστεύω τους και δεν είναι κωλοτούμπες...

Και πολλοί άλλοι ήταν ειλικρινής στα πιστεύω τους μέχρι που μπήκαν σε τροχιά εξουσίας, ή αλλιώς όσοι είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λένε.

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί το λες αυτό; ΚΚΕ λέει σαφή πράγματα..

Έξω από την ευρώπη, καταγγελία, απομόνωση από ΝΑΤΟ, EU και να γίνουμε μια όμορφη Β.Κορέα με τα πάντα δημόσια και τα πάντα να περνάνε από επιτροπές και γ.γ..

Τώρα αν πιστεύω ότι θα τα εφαρμόσουν; Το πιστεύω. Αν θα τους δοθεί η ευκαιρία; Μπαααααα...

Εκτός εαν κάνει κάτι καμιά κομμουνιστική συνιστώσα (αν μπορεί να επηρεάσει την πολιτική του) του ΣΥΡΙΖΑ που δεν το έχω καταλάβει καν σαν κόμμα...τέσπα...αυτό να το απαντήσει ο Μυραλις :p

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά το ΚΚΕ ειδικά είναι το νο1 κόμμα που ΔΕΝ θέλει να κυβερνήσει και όπως λέει και ο Αντώνης, είναι σε θέση να λέει ΟΤΙ θέλει, γιατί απλά ΠΟΤΕ δεν θα κριθεί επί των πράξεων και των συνεπειών του ότι λέει.

Ξεχνάτε στις τελευταίες εκλογές που απέφυγε σαν ο διάολος το λιβάνι οποιαδήποτε πιθανότητα να ασπαστεί κάποιο απο τα σχήματα?

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο βέβαια όταν το ανακοινώνεις ανοιχτά (κοινώς δεν είμαστε κόμμα εξουσίας) το θεωρω τίμιο.

Θα το ψήφιζα ποτέ; Ακόμα και αν ήταν στη θέση του κάποιο δεξιό κόμμα με τέτοια δήλωση ποτε. Παρολαυτα δε μπορεί να παραγνωρίσει κανεις ότι αυτο το ρόλο έχουν επιλέξει για τον εαυτό τους και το καθιστούν γνωστό προς τον κάθε ενδιαφερόμενο. Πληρώνοντας μάλιστα και μεγάλο τίμημα (και) εξαιτίας αυτής της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πιστεύω ότι μπορούν να γίνουν; Αφού το έχουν πετύχει (όχι απόλυτα) άλλες χώρες. Γιατί να μην μπορούμε δηλαδή και εμείς να φτάσουμε σε ένα σημείο ανεκτό, και μετά να το βελτιώνουμε σιγά σιγά; Ξέρεις γιατί; Γιατί ο Έλληνας είναι ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ...Εγώ δεν με θεωρώ Έλληνα ρε γαμώτο...Με καταλαβαίνεις;

Εχεις καταλάβει οτι το συστημα του καπιταλισμου/νεοφιλελευθερισμου ειναι το πιο "ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ" συστημα που υπάρχει, right?

Πανω απ' ολα και πρώτα απ' ολα το ατομικό κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλάβει οτι το συστημα του καπιταλισμου/νεοφιλελευθερισμου ειναι το πιο "ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ" συστημα που υπάρχει, right?

Πανω απ' ολα και πρώτα απ' ολα το ατομικό κέρδος.

Μλκς λες! Δεν συμφωνω καθολου... απο το κεφαλι σου τα βγαζεις...

Ολα βαινουν καλως οταν υπαρχει ανταγωνισμος, ευγενης αμιλλα, επιχειρηματικοτητα κλπ κλπ

Αντιθετα τα αναρχικα στοιχεια πρεπει να βγαλουμε απο την μεση να παει μπροστα η χωρα...

Δεν είχαν κάψει οι κουκουλοφόροι το Sprider, αλλά οι ιδιοκτήτες του! | ΚΟΙΝΩΝΙΑ | LiFO

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλάβει οτι το συστημα του καπιταλισμου/νεοφιλελευθερισμου ειναι το πιο "ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ" συστημα που υπάρχει, right?

Πανω απ' ολα και πρώτα απ' ολα το ατομικό κέρδος.

έχεις καταλάβει ότι εγώ θέλω ένα κράτος καθαρό (χωρίς να προσποιείται τον επιχειρηματία όπως κάνει τώρα) και να ελέγχει/τιμωρεί την αγορά όταν κινείτε στα πλαίσια που αναφέρεις? Τώρα ο καπιταλισμός δεν δουλεύει για τον λόγο ότι υπάρχουν άτομα (παρτάκηδες) οι οποίοι τα έχουν κάνει πλακάκια με τους Λάτσηδες/Μπόμπολες και δεν ελέγχουν κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.