Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Οντας έξω θα απαντήσω μια γρηγορη στο Σολωνα στο τελευταίο σκέλος. Τα υπόλοιπα απο το Σπιτι.

Bank run δε γίνεται λόγω προβλημάτων που μπορεί να αντιμετωπίζει μια τράπεζα. Η μάλλον γίνεται σπανια εξαιτιασ αυτου. Για παράδειγμα το μίνι bank run πριν τις εκλογές δεν έγινε λόγω των προβλημάτων των τραπεζών αλλα υπό το φόβο της επιστροφής στη δραχμή. Επομένως πως ζητάς απο κάποιον να βρει τροπο να αποφύγει τη δημιουργία μιας κατάστασης όταν δεν την προκαλεί ο ίδιος;

Δηλαδη αυτο το πραγμα ειναι απαντηση εστω και "on t3h fly"???

Και να απαντησω στα γρηγορα κι εγω με τη σειρα μου...

ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ BANK RUN?!?!?! Δηλαδη τι συζηταμε τωρα??? Αμα ειναι ρε παιδακι μου πες μου οτι δεν νιωθω για τι πραγμα μιλας, δεν σε καταλαβαινω, δεν βγαζω τι γραφεις, μιλα καλυτερα Ελληνικα, βαζε τονους, εισαι ΧΑ-ιτης και σου υποσχομαι να βελτιωθω ή να μην το συνεχισω.

Εμενα αμα μου λεγανε το πολυμερες και το γραφενιο που εφτιαξες δεν ειναι καλο ή δεν ξερω γω τι αλλο δεν θα το επαιζα τρελλιτσα να του λεω "ναι αλλα η σταση του λεοφωρειου εχει υποστεγο!"...

Καταλαβαινεις οτι τα λεφτα που ειναι εκει μεσα καποιοι τα εχουνε δουλεψει και καποιοι τα εχουνε ιδρωσει και ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ και ειναι ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ και τα ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΑΝΕ στην τραπεζα?? Δηλαδη θα γυρισουμε στα βασικα παλι???

Ωραια θελεις να τα παρεις και να τα "επενδυσεις" ωστε να βγαλεις κερδος?? Καντο! ΚΑΝΤΟ ΜΕ ΡΕΓΟΥΛΑ ρε φιλε. Να ειναι καλυμενος λιγο ο λοκως σου σε περιπτωση στραβης!

Με ρωτησες με ποιο τροπο το fractional reserve επηρεαζει την τσεπη μου... σου λεω (μεταξυ αλλων) με το bank run... μου λες το bank run δεν γινεται (ή γινεται σπανια) λογω προβληματων τραπεζας αλλα προβληματων εμπιστοσυνης.

Σου λεω ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ! Ας το προκαλει και το MEGA channel (:smoke:) ή ο αναδρομος Τοξοτης στον Ζυγο!

Εχεις ενα ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Συμφωνεις κι εσυ οτι ειναι ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ (αντε να ειμαι καλος μαζι σου) ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ!!

Και τι βηματα εχεις παρει για να αντιμετωπισεις το ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???? 45784 βηματα.... προς την αλλη κατευθυνση.

Ευχαριστω πολυ... καλη βολτα.

Δεν το λεω ειρωνικα, αλλα αν τυχον ειναι να απαντησεις σε αναλογο υφος... αρνουμενος να δεις την ουσια αυτων που λεω... μην κανεις τον κοπο και χανεις την ωρα σου. Παμε να τα λεμε στο "γιατι πιστευετε στον Θεο". Μεγαλυτερη ακρη θα βγει :flower:

Και επειδη ειδα μετα τo δικο σου edit στο δικο μου edit :p

Επειδη πολυ σωστα δεν ειπες τιποτα εσυ για κεντρικη τραπεζα... θελεις να μου εξηγησεις που διαφερει το δικο μου παραδειγμα "δημιουργιας χρηματος με ημερομηνια ληξης που θα κανει η κεντρικη τραπεζα" απο το δικο σου παραδειγμα "δημιουργιας χρηματος με ημερομηνια ληξης που θα κανει η εμπορικη τραπεζα"?? Αν σε βολευει να σε βαλω προεδρο της Eurobank αμα ειναι να λυσεις το credit crunch.

Αν καταλαβα καλα, μου λες οτι ΜΟΝΟ στην 2η περιπτωση παραγεται χρημα που -οπως λες- επηρεαζει ελαχιστα -πληθωριστικα- την αξια του ηδη υπαρχοντος χρηματος... Στην πρωτη ο πληθωρισμος τραβαει την ανηφορα??

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]: Γιατί υπερασπίζεσαι τόσο σθεναρά ότι συμβαίνει γύρω μας (τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση δίνεις) ; τι βλέπεις εσύ και εμείς οι αόματοι δεν βλέπουμε;;; Δεν είναι μαθηματικώς βεβαιο ότι το 2013 θα είναι χειρότερο από το 2012, το 2014 από το 2013 εκτός αν αλλάξει κάτι; Ποιός θα το αλλάξει δεν ξέρω ....σίγουρα όχι ο Αντωνάκης που έχεις ως άβαταρ ούτε κανενας βορίδης και το συνάφι του...Αλήθεια οικονομικά έχεις σπουδάσει; Ποιός θεωρείς ότι λέει περισσότερες "μπαρούφες" και ποιός εκμεταλλευτηκε τις καταστάσεις για να γίνει πρωθυπουργός; Ο Σαμαράς είναι υποκεινούμενος-φερέφωνο; και τον δέχεσαι αυτόν και την κυβέρνησή του υποστηρίζοντας τις ενέργειές τους; Δίνεις εντύπωση ότι υπερβαίνεις τα ήντα και κουρκούτιανες σαν το παππού μου (ασχέτως αν τα λεγόμενά σου τα διανθίζεις κάπως καλύτερο από κείνον που ψήφιζε ΠΑΣΟΚ επειδή του εφτιαξε γέφυρα στο χωριό)

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο το πραγμα ειναι απαντηση εστω και "on t3h fly"???

Και να απαντησω στα γρηγορα κι εγω με τη σειρα μου...

ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ BANK RUN?!?!?! Δηλαδη τι συζηταμε τωρα??? Αμα ειναι ρε παιδακι μου πες μου οτι δεν νιωθω για τι πραγμα μιλας, δεν σε καταλαβαινω, δεν βγαζω τι γραφεις, μιλα καλυτερα Ελληνικα, βαζε τονους, εισαι ΧΑ-ιτης και σου υποσχομαι να βελτιωθω ή να μην το συνεχισω.

Εμενα αμα μου λεγανε το πολυμερες και το γραφενιο που εφτιαξες δεν ειναι καλο ή δεν ξερω γω τι αλλο δεν θα το επαιζα τρελλιτσα να του λεω "ναι αλλα η σταση του λεοφωρειου εχει υποστεγο!"...

Καταλαβαινεις οτι τα λεφτα που ειναι εκει μεσα καποιοι τα εχουνε δουλεψει και καποιοι τα εχουνε ιδρωσει και ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ και ειναι ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ και τα ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΑΝΕ στην τραπεζα?? Δηλαδη θα γυρισουμε στα βασικα παλι???

Ωραια θελεις να τα παρεις και να τα "επενδυσεις" ωστε να βγαλεις κερδος?? Καντο! ΚΑΝΤΟ ΜΕ ΡΕΓΟΥΛΑ ρε φιλε. Να ειναι καλυμενος λιγο ο λοκως σου σε περιπτωση στραβης!

Με ρωτησες με ποιο τροπο το fractional reserve επηρεαζει την τσεπη μου... σου λεω (μεταξυ αλλων) με το bank run... μου λες το bank run δεν γινεται (ή γινεται σπανια) λογω προβληματων τραπεζας αλλα προβληματων εμπιστοσυνης.

Σου λεω ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ! Ας το προκαλει και το MEGA channel (:smoke:) ή ο αναδρομος Τοξοτης στον Ζυγο!

Εχεις ενα ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Συμφωνεις κι εσυ οτι ειναι ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ (αντε να ειμαι καλος μαζι σου) ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ!!

Και τι βηματα εχεις παρει για να αντιμετωπισεις το ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???? 45784 βηματα.... προς την αλλη κατευθυνση.

Ευχαριστω πολυ... καλη βολτα.

Δεν το λεω ειρωνικα, αλλα αν τυχον ειναι να απαντησεις σε αναλογο υφος... αρνουμενος να δεις την ουσια αυτων που λεω... μην κανεις τον κοπο και χανεις την ωρα σου. Παμε να τα λεμε στο "γιατι πιστευετε στον Θεο". Μεγαλυτερη ακρη θα βγει :flower:

Το πρόβλημα Σολωνα είναι οτι σου εξηγώ κάτι που δεν εννοείς να καταλάβεις. Λέγοντας μου φτιάξε ένα σύστημα θωρακίσμενο απο bank run είναι σαν χρησιμοποιώντας το παράδειγμα σου να έρχεται ένας πελάτης και να σου λέει φτιάξε μου ένα τεντοπανο με το οποίο όταν κατεβαζω την τέντα δε θα βρέχει.

[MENTION=5271]sstav[/MENTION] Πτυχίο οργάνωση και διοίκηση ΠΑΠΕΙ, MSc Finance και 6 χρόνια(με 6μηνο διαλειμα) στο χώρο της επενδυτικής τραπεζικής.

Ειλικρινή απάντηση; Ναι ο Αντωνακης μέχρι στιγμής έχει φανεί ανακολουθος. Αλλα περιμένω να κρίνω κάπου παρακάτω και όχι 3 μήνες απο όταν ανέλαβε. Το χθεσινό ας πούμε αποτέλεσμα ήταν το καλύτερο ρεαλιστικά σενάριο. Θα ήταν ο Τσιπρας καλύτερος; Η ο Καμμενος; Ετσι οπωσ το βλεπω εγω κανένος η πρόταση δεν ηχεί λογική στα αυτιά μου και θεωρώ ότι δημαγωγουν.

Μιλώντας για εντυπώσεις ξέρεις τι εντύπωση αποκομίζω εγω απο την πλειοψηφία των μελών του forum? Παλιμπαιδιζει.

Παραδείγματα; Αδυνατούμε να αντιληφθούμε την κρισιμότητα της κατάστασης. Περιμένουμε τον απο μηχανής Θεό να έρθει να μας σώσει. Και το πιο αστείο όλων; Βλέποντας ένα τσακωμο μπορείς με μια βεβαιότητα 95% να μάντεψεις ποιος θα κάνει like στο ποστ ποιου. Το δικτυακό καλα του τα πες, πες του κι αλλα, χωσε χωσε παει γόνατο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα Σολωνα είναι οτι σου εξηγώ κάτι που δεν εννοείς να καταλάβεις. Λέγοντας μου φτιάξε ένα σύστημα θωρακίσμενο απο bank run είναι σαν χρησιμοποιώντας το παράδειγμα σου να έρχεται ένας πελάτης και να σου λέει φτιάξε μου ένα τεντοπανο με το οποίο όταν κατεβαζω την τέντα δε θα βρέχει.

Παλι τα ιδια... Κι εσυ αυτο που αρνεισαι να καταλαβεις ειναι οτι "ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΡΕΞΕΙ!!!" ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ... ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ?? ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΧΟΡΤΑΡΕΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΤ ΠΑΠΑΔΑΚΟ!"

Εσυ δεν ειναι οτι δεν εχεις την δυνατοτητα για τεντοπανο... Εχεις... εχεις επιλεξει να μην επενδυσεις καθολου σε τεντοπανο και να τα φας στις τανες και οταν γινει λουτσα το σπιτι να φωναξεις τον σπιτονοικοκυρη σου να σου πληρωσει καινουργιο καναπε, χαλι, υπολογιστη που βραχηκαν γιατι εισαι too big to fail... και τον υπολογιστη, τον καναπε και το χαλι σου τα χρωστας ακομα στον Πλαισιο, την Sato και την Δεσποινα Μοιραρακη και αν δεν σε σωσουνε θα τον πιουνε και αυτες οι 3 μαζι σου!

Link to comment
Share on other sites

Παλι τα ιδια... Κι εσυ αυτο που αρνεισαι να καταλαβεις ειναι οτι "ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΡΕΞΕΙ!!!" ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ... ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ?? ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΧΟΡΤΑΡΕΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΤ ΠΑΠΑΔΑΚΟ!"

Εσυ δεν ειναι οτι δεν εχεις την δυνατοτητα για τεντοπανο... Εχεις... εχεις επιλεξει να μην επενδυσεις καθολου σε τεντοπανο και να τα φας στις τανες και οταν γινει λουτσα το σπιτι να φωναξεις τον σπιτονοικοκυρη σου να σου πληρωσει καινουργιο καναπε, χαλι, υπολογιστη που βραχηκαν γιατι εισαι too big to fail... και τον υπολογιστη, τον καναπε και το χαλι σου τα χρωστας ακομα στον Πλαισιο, την Sato και την Δεσποινα Μοιραρακη και αν δεν σε σωσουνε θα τον πιουνε και αυτες οι 3 μαζι σου!

Οκ με επιασες. Ακου λοιπόν πια είναι η λύση.

Υλικά.

Κουτί απο νες καφέ.

Φτυάρι.

Εκτέλεση

Πας στην αυλή. Ανοίγεις λακο. Βάζεις τα ευρώ σου μέσα στο κουτί. Κλείνεις το λακο.

Δεν είναι ειρωνία. Δεδομένου ότι δε μπορείς να αντιληφθείς την έννοια του συστημικου κινδύνου (καλύτερα να ξεκινήσεις απο τη διάφορα εκδοτικής και εμπορικής τράπεζας btw) μόνο αυτή η λύση μπορεί να σε καλύψει. Και μάλιστα είς διπλουν. Και τα λεφτά σου είναι θωρακίσμενα σε περίπτωση bank run και θα αναγκασεις σκιντζηδες golden boys σαν εμένα αντί για Dom Perignon και Lamborghini να πίνουν ρετσινιά κουρτακι και να οδηγούν fiat 500 (το παλιό)

Απλά απο περιέργεια. Αν έπρεπε βάση νομου οι τράπεζες να κατέχουν το 90% των κατάθεσεων και να δίνουν σε δάνεια το 10% μπορείς να συλλαβεις ποια θα έπρεπε να είναι η διάφορα μεταξύ τόκου καταθέσεων και χορηγήσεων μόνο και μόνο για να βγαίνουν οι τράπεζες ίσα βάρκα ίσα νερά.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Περίοδο χάριτος; βδομάδα προαρμογής; στον στρατό είμαστε; δεν ήξερε που ήθελε να έρθει να αναλάβει τα ηνία; Θα έδινες ίσες ευκαιρίες στον κάθε τσίπρα και στα λάθη που θα έκανε; Δίνεις ευκαιρία στο σύστημα να συνεχίσει το έργο του (πόσο πιο αποτυχημένο μπορεί να είναι; ), ψηφίζοντας τον "άλλο Βενιζέλο" (βγάλτον απ΄το αβατάρ σου σε παρακαλώ πολύ!!) πιστεύοντας ότι θα τα κάνει καλύτερα αλλά όχι στο μη "δοκιμασμένο" και "καταστροφικό" Τσίπρα/Καμένο κτλ. Δεν θα τα κάνει καλύτερα ούτε η αριστερά. Δεν έχουμε αυταπάτες .... και ο Χριστόφιας στην Κύπρο σαλάτα τα έκανε γιατί το σύστημα είναι πιο δυνατό, γιατί δεν τον έπαιξαν Ρωσοι/κινέζοι και χίλιοι δυο άλλοι λόγοι. Οι ελληνικές κυβερνήσεις σχεδόν πάντοντε κρύβοταν πίσω απ΄τα φουστάνια της εκάστοτε υπερδύναμης, πάντα θα κάνουμε ότι μας λένε...δεν είχαμε δημοκρατία παρά μόνο την ψευδαίσθηση αυτής και ζούμε στον μικρόκοσμό μας (ο κάθενας μας χωριστά). Το θέμα δεν είναι να αφήνουμε κάθε φορά μόνο τους μπλέ-πράσινους κόκους να "καθαρίζουν τους λεκέδες"... θέλω άσπρους κόκκους που θα αποφασίζουν με γνώμονα το κοινό εθνικό συμφέρον ... Κατεβάστε τις κομματικές σημαίες...αλλιώς ας προσαρτηθούμε στη Γερμανία /ΗΠΑ

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Τράπεζα

Εχω 15 φορες μόχλευση ισίων κεφαλαίων επειδη την είδα Deutsche Bank και ηθελα να βγάλω πολύ χρημα για να με γουστέρνουν οι μετόχοι και να με δίνουν μπονους ισα με τον Λευκο πυργο να πούμε.

Εδωσα δάνεια αβέρτα, και πολλες φορές σε γνωστά λαμόγια.

Επεσα εξω.

Με την υπόθεση οτι μια τράπεζα δεν χρεοκοπει, ΠΟΤΕ, στα @@ τί θα κανει το κράτος, ας βρει να μου πληρώσει την χασούρα.

Κράτος

Πρέπει να διασφαλίζουμε την σταθεροτητα του τραπεζικου συστηματος παση θυσια και επειδη εμεις δεν εχουμε φράγκο, θα τα παρουμε απο τους πολιτες. Στην τελικη, με αυτον τον τρόπο θα διαφυλαχτουν οι καταθεσεις. Το γεγονος οτι το 9% των ελληνων εχει το 90% των καταθεσεων δεν παιζει κανενα ρόλο.

Επίσης επειδη κάπως πρεπει να χρεοκοπησουν τα πανεπιστημια, ας μετατρέψουμε τα διαθεσιμα κεφάλαι ατους σε ομολογα 3 μερες πριν κουρεψουμε τα τελευταια. Αλλιώς πως θα γινει επιτακτικη η ανάγκη για ιδιωτικοποιηση της ανωτατης εκπέδευσης;

Επισης δεν χρειαζεται να κρατησουμε οποιαδηποτε παραγωγικη διαδικασια, εστω της ενεργειας και της υδρευσης, που ειναι και ειδικου ενδιαφεροντος, αλλα να τα δωσουμε επειδη πωλουνται. Τί παει να πει ειναι κερδοφορα; Το κρατος βοηθαει μονο τις προβληματικες επιχειρησεις. Τοσα χρονια δεν κρατικοποιηθηκε κατι υγιές, μονο σαπάκια.

Τελος, οι γέροι ζουνε πολυ. Και αυτο σημαινει συνταξεις και φάρμακα. Αν τα ταμεια χασουν ας πουμε το 50% των αποθεματικων, θα πρεπει να μαζεψουν καπως το κοστος τους. Τι πιο ευκολο απο τον περιορισμο φαρμακευτικης δαπανης και νοσηλειας; Νταξ αμα εισαι 20 ετων την γλυτωνεις, αμα εισαι 70 φευγα, tough luck grandpa

Εργασιακα

Η συμπίσεη των μισθων θα μας κανει ανταγωνιστικους. Το γεγονος οτι μετα απο συμπιεση της συμπιεσης η ανταγωνιστικότητα παρέμεινε στασιμη, το γεγονος οτι τα ασφαλιστικα ταμεια χανουν εσοδα απο μαυρη εργασία και το γεγονος οτι η οικονομικη ζωη χωλαινει εως ψοφάει, δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο γιατι θα γινουμε ανταγωνιστικοι.

Οσο για το κρισιμο της καταστασης, ναι ειναι κρισιμο. Κρισιμο για τα bonus των τραπεζιτων, για τους μισθους των αργόσχολων και για τα χαβιαρια των γνωστών τοπικων λαμόγιων της κοινωνίας. Τα παιδια του Ψυχικου παιζουν κορώνα γράμματα το επόμενο iPhone και τις διακοπές στην Μυκονο. H Κυουρίες της Κηφισιάς δεν κοιμούνται γιατι μπορει αυριο να κλεισει ο Λουης Βιτονης και να μην βρίσκουν μια τσάντα της προκοπης. Αν δεν καταλαβαινετε μερικοι την κρισιμοτητα ειστε απλα φτωχομπινέδες

Link to comment
Share on other sites

Μου ανοιξες τα ματια... Φευγω τωρα για το Πρακτικερ να παρω τα συνεργα...

Μην αγχωνεσαι... πρωτον απ'ολα δεν θεωρω οτι τα λεφτα μου (σαν χαρτουρα) εχουν καποια αξια. Aν ηθελα να εχουν αξια θα τα αλλαζα με χρυσο/κονσερβες/τενεκε λαδι/whatever.

Επισης δεν αφηνω λεφτα στην τραπεζα περα απο τωρα με τα black fridays :p

Οτι περναει απο το χερακι μου το κανω εδω και πολλα χρονια.

Αντι να τρωει χημικα ο κακομοιρος ο κοσμακης με τα γουρουνακια, θα μπορουσε να πηγαινει ηρεμα και σαν κυριος στην τραπεζουλα του να σηκωσει τα λεφτουδακια του και την επομενη μερα η Βουλη θα ειχε αυταναφλεχτει απο μονη της... ;)

Οταν ο κοσμος καταλαβει οτι δεν ειναι ο εχθρος του ο Σαμαρας αλλα ο Προβοπουλος, κατι μπορει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Απλά απο περιέργεια. Αν έπρεπε βάση νομου οι τράπεζες να κατέχουν το 90% των κατάθεσεων και να δίνουν σε δάνεια το 10% μπορείς να συλλαβεις ποια θα έπρεπε να είναι η διάφορα μεταξύ τόκου καταθέσεων και χορηγήσεων μόνο και μόνο για να βγαίνουν οι τράπεζες ίσα βάρκα ίσα νερά.

Αντε να παιξω το παιχνιδι σου.... Απλα απο περιεργεια... λες να ειναι χειροτερο απο το 1-3% και 17-22% που ειναι αντιστοιχα τωρα (που κανουμε αυτα που πρεσβευεις) τα επιτοκια καταθέσεων και χορηγήσεων???

Χριστουλη μου!! Ελπιζω να μην πεσει κατω απο το 1-3% το επιτοκιο καταθεσεων γιατι δεν το αντεξω να μην αβγαταινουν τα λεφτουδακια μου στην τραπεζα με τους αλματωδεις ρυθμους του 1-3% ετησιως!!

Εχεις φυσικα καταλαβει οτι πλεον περα απο την οποια "ευκολια" συναλλαγων (ebanking) και την δυναμη της συνηθειας που εχουμε συνδεσει την λεξη "κουμπαρας" με την λεξη "τραπεζα" κλπ κλπ, ο πολυς κοσμος δεν εχει πλεον κανενα απολυτως κινητρο να εχει τα λεφτα του στην τραπεζα?

Το ενδεχομενο μαζικων κλοπων δεν το εξεταζουμε. Αλλωστε μεγαλυτερος κλεφτης απο την τραπεζα (και μαλιστα με την προστασια του κρατους) δεν υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

H Goldman Sachs καταλαμβάνει την Ευρώπη

"Τι συνδέει τον Μπους με τον Παπαδήμο και τον μακαρίτη Καντάφι. Η ιστορία της Goldman Sachs με ολίγον από Γιοχαν Στράους και τους Kaiser Chiefs."

Link to comment
Share on other sites

Αντε να παιξω το παιχνιδι σου.... Απλα απο περιεργεια... λες να ειναι χειροτερο απο το 1-3% και 17-22% που ειναι αντιστοιχα τωρα (που κανουμε αυτα που πρεσβευεις) τα επιτοκια καταθέσεων και χορηγήσεων???

Χριστουλη μου!! Ελπιζω να μην πεσει κατω απο το 1-3% το επιτοκιο καταθεσεων γιατι δεν το αντεξω να μην αβγαταινουν τα λεφτουδακια μου στην τραπεζα με τους αλματωδεις ρυθμους του 1-3% ετησιως!!

Εχεις φυσικα καταλαβει οτι πλεον περα απο την οποια "ευκολια" συναλλαγων (ebanking) και την δυναμη της συνηθειας που εχουμε συνδεσει την λεξη "κουμπαρας" με την λεξη "τραπεζα" κλπ κλπ, ο πολυς κοσμος δεν εχει πλεον κανενα απολυτως κινητρο να εχει τα λεφτα του στην τραπεζα?

Το ενδεχομενο μαζικων κλοπων δεν το εξεταζουμε. Αλλωστε μεγαλυτερος κλεφτης απο την τραπεζα (και μαλιστα με την προστασια του κρατους) δεν υπαρχει...

Τι λες ρε παιδί μου σοβαρά ε; 10 φορές πάνω χρεώνουν. Ρε τα άτιμα τα golden boys.

Αυτά με βάση τις επιστημονικές εκτιμήσεις του Θείου Σόλωνα.

Εγώ βέβαια σαν π0υτάνα του συστήματος θα προτιμούσα με όλο το σεβασμό βεβαίως βεβαίως στην, είμαι σίγουρος, επιστημονική έρευνα που οδήγησε το Σόλωνα να εκτιμήσει το spread των επιτοκίων όπως το εκτίμησε και μια δεύτερη άποψη, έτσι για το γαμώτο βρε αδερφέ.

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Statistics/rates_markets/deposits.aspx

Διάνα έπεσες ρε μπαγάσα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε παιδί μου σοβαρά ε; 10 φορές πάνω χρεώνουν. Ρε τα άτιμα τα golden boys.

Αυτά με βάση τις επιστημονικές εκτιμήσεις του Θείου Σόλωνα.

Εγώ βέβαια σαν π0υτάνα του συστήματος θα προτιμούσα με όλο το σεβασμό βεβαίως βεβαίως στην, είμαι σίγουρος, επιστημονική έρευνα που οδήγησε το Σόλωνα να εκτιμήσει το spread των επιτοκίων όπως το εκτίμησε και μια δεύτερη άποψη, έτσι για το γαμώτο βρε αδερφέ.

Eπιτόκια Kαταθέσεων και Δανείων

Διάνα έπεσες ρε μπαγάσα.

Μα γιατι μου μιλας για κεντρικη τραπεζα??? Σου μιλησα εγω για κεντρικη τραπεζα???

Παρε και μια 3η αποψη.... Μην στεκεσαι στην 2η...

καταθεσεις

http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/EuroRates.pdf

και δανεια (νταξει επειδη ειναι πολλα διαλεξα π.χ τις καρτες

http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/EurobankVisaClassic2012New.pdf <-- σελιδα 3

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι μου μιλας για κεντρικη τραπεζα??? Σου μιλησα εγω για κεντρικη τραπεζα???

Παρε και μια 3η αποψη.... Μην στεκεσαι στην 2η...

καταθεσεις

http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/EuroRates.pdf

και δανεια (νταξει επειδη ειναι πολλα διαλεξα π.χ τις καρτες

http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/EurobankVisaClassic2012New.pdf <-- σελιδα 3

Ίσως επειδή η κεντρική Τράπεζα δημοσιεύει κάθε μήνα συγκεντρωτικούς πίνακες που δείχνουν τα μεσοσταθμικά επιτόκια δανεισμού και καταθέσεων με στοιχεία απο όλες τις τράπεζες; Ξέρεις έτσι αποφεύγεις να κατηγορηθείς ότι πολύ βολικά επιλέγεις ΜΙΑ κατηγορία χορηγήσεων προκειμένου να στηρίξεις την εξυπνάδα που πέταξες λίγο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε παιδί μου σοβαρά ε; 10 φορές πάνω χρεώνουν. Ρε τα άτιμα τα golden boys.

Αυτά με βάση τις επιστημονικές εκτιμήσεις του Θείου Σόλωνα.

Εγώ βέβαια σαν π0υτάνα του συστήματος θα προτιμούσα με όλο το σεβασμό βεβαίως βεβαίως στην, είμαι σίγουρος, επιστημονική έρευνα που οδήγησε το Σόλωνα να εκτιμήσει το spread των επιτοκίων όπως το εκτίμησε και μια δεύτερη άποψη, έτσι για το γαμώτο βρε αδερφέ.

Eπιτόκια Kαταθέσεων και Δανείων

Διάνα έπεσες ρε μπαγάσα.

ω! αναφέρεσαι στην ιδια τραπεζα που στον ισολογισμο 2011 αποτιμα ομολογα ελληνικου δημοσιου στην ονομαστική τους 23 δις ευρώ την στιγμη που αυτα αλλαζαν χερια στην χρηματαγορα για .... 45%-- της ονομαστικης αξιας??? ????

Link to comment
Share on other sites

Να πεις δηλαδη οτι δεν το διαβασες το δικο σου λινκ...

Ενω -συμφωνα με τα δικα σου στοιχεια- ειναι πραγματικα εξυπναδα να εχει πεσει μεσα ο αλλος -χωρις επιστημονικη μελετη και 5 χρονια στο L.S.E.- στο καταθετικο επιτοκιο (1-4% λενε τα δικα σου χαρτια) και να εχει πεσει στο ~μισο (6-15%) στο εκαστοτε δανειο...

Ελα νταξει μου την ειπες... ειναι καλες οι τραπεζες. Με το ζορι τα βγαζουν περα. Εγω ηθελα να τις βγαλω κακες και επιλεγω τι να βγαλω. me foul...

Link to comment
Share on other sites

ω! αναφέρεσαι στην ιδια τραπεζα που στον ισολογισμο 2011 αποτιμα ομολογα ελληνικου δημοσιου στην ονομαστική τους 23 δις ευρώ την στιγμη που αυτα αλλαζαν χερια στην χρηματαγορα για .... 45%-- της ονομαστικης αξιας??? ????

Έχετε όρεξη σήμερα ρε μπαγάσηδες ε;

http://www.bankofgreece.gr/BogEkdoseis/isologismos2011.pdf

Σημείωση 7. Αν όταν και εφόσον γίνει OSI τότε ναι θα πρέπει να απομειωθούν τα συγκεκριμένα στοιχεία στον ισολογισμό. Με βάση ό,τι ήξεραν εκείνη τη στιγμή η αποτίμηση των ομολόγων στο 100% της αξίας τους ήταν λογική και νόμιμη.

Απο κει και πέρα με όποια κακιά φήμη και αν συνοδεύονται τα greek statistics τα προτιμώ every day of the week and twice on Sundays όταν έχω να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά και τα TsakonoData/SLNMetrics.

Α και μιας και το θυμήθηκα, δεν είδα απάντηση σε αυτό που σου είπα πριν περί του όγκου συναλλαγών. Any further thoughts?

Link to comment
Share on other sites

Α και μιας και το θυμήθηκα, δεν είδα απάντηση σε αυτό που σου είπα πριν περί του όγκου συναλλαγών. Any further thoughts?

Καλα μην τρελλαινεσαι.. Εγω δεν εχω δει ακομα απαντηση σε τιποτα απο αυτα που ειπα αλλα δεν κανω ετσι... Ελπιζω να πηγε καλα το βολταρακι σου και να μην εισα ακομα στο tapatalk... Ξερω οτι ειναι σπαστικο το swipe...

Απο κει και πέρα με όποια κακιά φήμη και αν συνοδεύονται τα greek statistics τα προτιμώ every day of the week and twice on Sundays όταν έχω να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά και τα TsakonoData/SLNMetrics.

(ξανα)Γελαει ο κοσμος! Οχι και επειδη σου κανουμε τη χαρη να παιξουμε μπαλα στο δικο σου γηπεδο, να αποκτανε αξιοπιστια αυτοι που αποδεδειγμενα μαγειρεψαν στο φουρνο με πατατες τα στοιχεια για να μπουμε στο ευρω το 2001... και που εχουν εφευρει απο την αρχη την επιστημη των μαθηματικων 1+1=56 x 345982.3455...

Καλα κανεις βεβαια και τα προτιμας any day of the week. Αυτη ειναι η δουλεια σου αλλωστε. Σε καμμια περιπτωση ομως δεν ειναι η δικη μου και για το δικο μου καλο η ιστορια (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) εχει δειξει οτι 99% ΔΕΝ θα ηταν καλο να τα εμπιστευομαι περισσοτερο απο οσο εμπιστευομαι την Τρεμη, τον Πρετεντερη και το banksareawesome.blogspot.com...

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην τρελλαινεσαι.. Εγω δεν εχω δει ακομα απαντηση σε τιποτα απο αυτα που ειπα αλλα δεν κανω ετσι... Ελπιζω να πηγε καλα το βολταρακι σου και να μην εισα ακομα στο tapatalk... Ξερω οτι ειναι σπαστικο το swipe...

(ξανα)Γελαει ο κοσμος! Οχι και επειδη σου κανουμε τη χαρη να παιξουμε μπαλα στο δικο σου γηπεδο, να αποκτανε αξιοπιστια αυτοι που αποδεδειγμενα μαγειρεψαν στο φουρνο με πατατες τα στοιχεια για να μπουμε στο ευρω το 2001... και που εχουν εφευρει απο την αρχη την επιστημη των μαθηματικων 1+1=56 x 345982.3455...

Καλα κανεις βεβαια και τα προτιμας any day of the week. Αυτη ειναι η δουλεια σου αλλωστε. Σε καμμια περιπτωση ομως δεν ειναι η δικη μου και για το δικο μου καλο η ιστορια (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) εχει δειξει οτι 99% ΔΕΝ θα ηταν καλο να τα εμπιστευομαι περισσοτερο απο οσο εμπιστευομαι την Τρεμη, τον Πρετεντερη και το banksareawesome.blogspot.com...

Να κάτσω να σου απαντήσω σε τι ακριβώς; Απευθύνομαι σε άτομα με εκ των πραγμάτων στοιχειώδη άγνοια βασικών έννοιων. Πιο πριν μιλάγαμε για το ρόλο των εμπορικών τραπεζών στη δημιουργία χρήματος και εσύ για αντ' επιχείρημα σε αυτό που σου έλεγα που τσαπούναγες για τύπωμα δραχμών απο την Κεντρική Τράπεζα.

Και εντάξει η άγνοια δικαιολογείται και αν κάποιος έχει τη διάθεση να ακούσει την αντίθετη άποψη ευχαρίστως να την παραθέσω. Την εμμονή στην πλάνη όμως πως να την χαρακτηρίσω; Ο καθένας πετάει νούμερα απο τη στομάχα του (αν νομίζεις ότι την ίδια εντύπωση αφήνει το κατάθεση 1-3 και δάνεια 17-22 με το μεσοσταθμικό επιτόκιο καταθέσεων 2,86 και χορηγήσεων 5,91 μαγκιά σου) και όταν κάποιος έρθει με τα επίσημα νούμερα η τακτική είναι η απαξίωση της πηγής και αυτού που τα παραθέτει. Ε συγνώμη το ξαναλέω δεν το εμπιστεύομαι το παχύ σου έντερο ρε φίλε. Προτιμώ τα επίσημα στοιχεία του κράτους.

Στην τελική Populus me sibilat, at mihi plaudo ipse domi, simul ac nummos contemplar in arca

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.