Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αυτή τη βλακεία δε θα περίμενα να την ακούσω απο κάποιον που έχει δουλέψει σε dealing room. Ωραία τα δανειστηκες. Τώρα θα χρειαστεί να τα απο πληρώσεις. Αρα να φανταστώ αν δεν πάρουμε τη δόση θα πρέπει να τα ρολλαρουμε. Με τι επιτόκιο αν οι αγορές όρο εξοφλήσουν ότι δεν παίρνουμε άλλη δόση;

Αρα αν το έλλειμα μείνει σταθερό να υπόθεσω ότι στο τέλος του 2012 θα βρεθείς να τσουλας 7 δις;

Και ποιος σου λέει ότι θα καταφέρεις να τα ρολλαρεις ξανά μόλις κυρηξεις στάση πληρωμών;

Και εγω δεν περιμενα να ακουσω τέτοια αναλυση απο ατομο που εχει δει πως κινουνται οι αγορες χρηματος και κεφαλαιου. Εδω χεστηκε η Lehman και εφυγε σκατο σε ολοκληρες ΗΠΑ και Ευρώπη. Αν κηρυξεις σταση πληρωμων, φυσικα ολα θα εξακολουθησουν να κινουνται σε Ισπανια, Ιταλια, Αγγλια, Γαλλια και Γερμανια με τους ιδιους ρυθμους, σαν να μην εγινε τιποτα, ε;

P.S. Με 2 δις (και με 0 αν εφαρμοστουν τα μετρα δημοσιονομικης προσαρμογής) και οχι 7δις (αληθεια απο που προέκυψε το 7δις; Μιλαμε για πρωτογεννες έλλειμα, αρα χωρις τοκους και χρεολυσια) το χρονο έλλειμα ολα αυτα. Σε ενα χρονο θα εχει γινει τις ποπης αν δεν κανουν κατι δραστικο τα παλουκαρια στην ευρωπη.

Link to comment
Share on other sites

@Myralis μόλις είδα το edit σου....

απλά θα πω ότι για να συνεχίσει το κράτος να πληρώνει συντάξεις, μισθούς, εργολάβους και λοιπά έξοδα πρέπει από κάπου να βρει λεφτά... Λεφτά όπως έλεγε ο βλαξ (ΓΑΠ) τελικά δεν υπάρχουν...και δεν υπάρχουν ούτε από Ρωσσίες ούτε από Κίνες ούτε από πουθενά. Το να πεις θα σταματήσω να πληρώνω τα δάνεια που απλά θα οδηγήσει σε καταστροφή από την οποία ΔΥΣΚΟΛΑ θα επανέλθουμε γιατί (αφού λέτε περί Αργεντινής) δεν έχουμε τα πλεονεκτήματα της Αργεντινής σε εξαγώγιμα προιόντα, ούτε έχουμε ανεξάρτητο νόμισμα που είχαν αυτοί για να υποτιμήσουμε, ούτε τίποτα...συνεπώς είμαστε στα σκ@τ@ ούτως ή άλλος.

Τώρα για να φτιαχτεί η κατάσταση έπρεπε να είχε μικρύνει το κράτος με ιδιωτικοποιήσεις με πολύ γοργές κινήσεις ώστε οι Δ.Υ. να μην χάσουν την δουλειά τους, αλλά να γίνουν Ι.Υ.. Έτσι θεωρητικά οι φόροι δεν θα ήταν απαραίτητοι. Αυτά με πολύ λίγα λόγια έπρεπε να είχαν γίνει.

Τώρα για τους φοροδιαφεύγοντες που λες, ναι πρέπει να τους πιάσουν και να φορολογηθεί η περιουσία τους με τα ανάλογα πρόστιμα, αλλά δεν είναι η μόνη λύση καθώς θα βρεθούν λεφτά προσωρινά.

Πρέπει να δημιουργηθεί και να αναπτυχθεί η βιομηχανία στην Ελλάδα (με ΙΔΙΩΤΙΚΗ πρωτοβουλία ΠΑΝΤΑ και χωρίς χρηματοδοτήσεις) ώστε να εξάγει η χώρα και να μπαίνουν λεφτά από το εξωτερικό στην χώρα και όχι από το κράτος τα οποία είναι/ήταν δανεικά.

Τώρα εδώ που είμαστε δυστυχώς αλλαξοπίστησα και πιστεύω ότι ΔΕΝ πρέπει να απολυθούν Δ.Υ., αλλά η μόνη λύση είναι να ιδιωτικοποιηθούν κάποιες εταιρείες του δημοσίου και να αναλάβει ιδιώτης την χρηματοδότησή τους και τις απαραίτητες επενδύσεις. Έτσι θα κρατησουν την δουλειά τους και θα μειωθούν τα κόστη του κράτους. Αυτά τα λίγα...Ελπίζω να μην μπέρδεψα κανέναν...

Ένα χρήσιμο link:

Σύνδεσμοι | Τμήμα Οικονομικών Επιστημών | Department of Economics

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον ΟΠΑΠ, μην υποστηρίζεις την ιδιωτικοποίηση της 5ης υγιέστερης εταιρίας στον Ελλαδικό χώρο...εκτίθεσαι

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιάζει να σας πείσω...forum είναι και λέμε άποψη...άμα ήθελα να σας πείσω θα κατέβαινα στις εκλογές...

Δυστυχώς το χρέος δεν είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ, ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟ είναι...Ξεχνάς ότι το δημιούργησαν κυβερνήσεις που ψηφίστηκαν νόμιμα από εκλογές και όχι από κάποια δικτατορία...

Λοιπόν αρκετά ανέχτηκα να μου λες ότι έχεις σπουδάσει οικονομικά σε κάθε post σου (γιατί αυτό υπονοείς). Δεν με ενδιαφέρει. Οικονομολόγοι είναι ο Παπακωνσταντίνου, ο Αλογοσκούφης ο Παπαντωνίου....OK?

edit: Ο ΟΠΑΠ μπορούσε να έβγαζε δεκάδες δις κ βγάζει μόνο 300μύρια λόγο κακοδιαχείρισης και τροφοδότησης του άρρωστου και στημένου ελληνικού αθλητισμού...Εσύ εκτίθεσαι...Άμα δεν τα έκαναν αυτά θα έλεγα αντε να μην τον πουλήσουν...Έχουν κ μονοπώλειο κιόλας...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

όταν λες κάποιον παπαγαλάκι τον προσβάλλεις.... αυτή είναι η άποψή μου...δεν σου αρέσει και διαφωνείς...δεκτό.

Πρόσεξε την διαφορά. ΔΕΝ ΘΕΛΩ να χρεοκοπήσει το κράτος...γτ πιστεύω ότι απλά θα υπάρξει χάος που δεν θέλω να ζήσω... Να θυμίσω ότι όταν είχαν πει "Δυστυχώς επτωχεύσαμε" μετά βομβάρδιζαν τον Πειραιά. Δλδ δεν πιστεύω ότι θα φτάσουν σε αυτό το άκρο (πόλεμο δλδ) αλλά θα υποστούμε τις όποιες κυρώσεις... Γουστάρεις; Εγώ όχι ούτε στο 0,0000001% πιθανότητας... Test drive να κάνουμε δηλαδή;;;;

δεν έχουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο...αν ήταν έτσι δεν θα εισάγαμε κρέας από Ολλανδία π.χ. ή πατάτες από Αίγυπτο...όπως καταλαβαίνω θες χάος και αναρχία που ΔΕΝ ξέρεις καν που θα οδηγήσουν την χώρα...

Επαναλαμβανω: τα κρατη δεν ΧΡΕΟΚΟΠΟΥΝ.- Δεν γινεται δεσμευση ακινητων και ρευστων για να αποπληρωθουν οι πιστωτες.

Και οσον αφορα τις κυρωσεις. Ναι θα υποστουμε διεθνη αποκλεισμο απο τις αγορες χρηματος και κεφαλαιου.. Oh wait και τωρα αυτο δεν γινεται;

Δεν εχουμε επαρκεια σε κρεας; Σε κρεας έχουμε, σε βόειο δεν εχουμε το οποιο αντικαθιστατε ανετα απο αιγοπρόβειο. Επισης η επαρκεια σε φαρμακα υπάρχει (και το ξέρεις πολυ καλα με πατερα φαρμακοπειο, οτι οι εξαγωγες ειναι αυτες που δημιουργουν την σχετικη έλλειψη).

Και οσον αφορα το χαος και την αναρχια

ΚΑΛ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ; ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ; Ο καθε σκατιαρης ΧΑυγιτης το παιζει μπατσος και δικαστης, οι εργοδοτες ειναι οι νεοι αφεντες σκλαβων και οι ανθρωποι ψαχνουν σε σκουπιδια να φάνε ενω πολιτικα και επιχειρηματικα ΛΑΜΟΓΙΑ πινουν τις τεκιλες τους και τα πουρα τους ανενοχλητοι!

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΕΣ;

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω: τα κρατη δεν ΧΡΕΟΚΟΠΟΥΝ.- Δεν γινεται δεσμευση ακινητων και ρευστων για να αποπληρωθουν οι πιστωτες.

Και οσον αφορα τις κυρωσεις. Ναι θα υποστουμε διεθνη αποκλεισμο απο τις αγορες χρηματος και κεφαλαιου.. Oh wait και τωρα αυτο δεν γινεται;

όχι γιατί τουλάχιστον σου δίνουν λεφτά (όπως στα δίνουν) και πραγματικά μακάρι να μην τα παίρναμε ποτέ. Δηλαδή αν αποκλειστούμε διεθνώς δεν θα γίνουμε σαν την Β. Κορέα ή την Βενεζουέλα;;; ή κάποιο ακροδεξίο κράτος δεν μου έρχεται τώρα... Θες; Εγώ δεν θέλω γαμώτη μου!!!!! :D

Δεν εχουμε επαρκεια σε κρεας; Σε κρεας έχουμε, σε βόειο δεν εχουμε το οποιο αντικαθιστατε ανετα απο αιγοπρόβειο. Επισης η επαρκεια σε φαρμακα υπάρχει (και το ξέρεις πολυ καλα με πατερα φαρμακοπειο, οτι οι εξαγωγες ειναι αυτες που δημιουργουν την σχετικη έλλειψη).

ακόμα και πρόβατα/αρνιά από την βουλγαρία εισάγουμε. Επάρκεια σε φάρμακα ΔΕΝ υπάρχει και το ξέρω καλά όπως λες και συ. Μιλάνε οι φαρμακοποιοί μεταξύ τους της γειτονιάς (5-6 φαρμακεία) αν έχουν το φάρμακο που ζητά ο άρρωστος, δεν το έχει κανείς στην γειτονιά, και μετά η φαρμακαποθήκη τους στέλνει μόνο panadol γιατί η εταιρεία που το φτιάχνει απλά δεν το φαίρνει στην Ελλάδα γτ δεν την συμφέρει ή έχει πτωχεύσει η φαρμακαποθήκη...Τώρα αυτά που δεν έχουμε επίσημα χρεωκοπία. Φαντάσου και επίσημα...

Και οσον αφορα το χαος και την αναρχια

ΚΑΛ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ; ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ; Ο καθε σκατιαρης ΧΑυγιτης το παιζει μπατσος και δικαστης, οι εργοδοτες ειναι οι νεοι αφεντες σκλαβων και οι ανθρωποι ψαχνουν σε σκουπιδια να φάνε ενω πολιτικα και επιχειρηματικα ΛΑΜΟΓΙΑ πινουν τις τεκιλες τους και τα πουρα τους ανενοχλητοι!

Συμφωνώ εν μέρει. Δεν έχεις απόλυτη τάξη και νομιμότητα. Αλλά άπαξ και γίνουν αυτά που λες τότε θα δούμε τρισχειρότερες καταστάσεις και δεν θα ξέρουμε τι να πρωτοκάνουμε. κ καλά εγώ που είμαι 30 θα την παλέψω από εδώ και από εκει, θα κάνω καμιά συμμορία...Τα παιδιά και οι γέροντες τι θα κάνουν; Που από τους γέροντες δεν θα έχουν καν φάρμακα και σύνταξη (για πολλούς μήνες πιστεύω, μπορεί και χρόνο);; Θα βγουν στο χωράφι να σπείρουν;; ή θα γίνουν μέλη της συμμορίας μου;

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΕΣ;

εννοείτε όχι

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν περιμενα να ακουσω τέτοια αναλυση απο ατομο που εχει δει πως κινουνται οι αγορες χρηματος και κεφαλαιου. Εδω χεστηκε η Lehman και εφυγε σκατο σε ολοκληρες ΗΠΑ και Ευρώπη. Αν κηρυξεις σταση πληρωμων, φυσικα ολα θα εξακολουθησουν να κινουνται σε Ισπανια, Ιταλια, Αγγλια, Γαλλια και Γερμανια με τους ιδιους ρυθμους, σαν να μην εγινε τιποτα, ε;

P.S. Με 2 δις (και με 0 αν εφαρμοστουν τα μετρα δημοσιονομικης προσαρμογής) και οχι 7δις (αληθεια απο που προέκυψε το 7δις; Μιλαμε για πρωτογεννες έλλειμα, αρα χωρις τοκους και χρεολυσια) το χρονο έλλειμα ολα αυτα. Σε ενα χρονο θα εχει γινει τις ποπης αν δεν κανουν κατι δραστικο τα παλουκαρια στην ευρωπη.

Ακριβώς επειδή έχω δει τι γίνεται όταν το Σκατο βρει ανεμιστήρα και όλοι θα ξαναρχισουν να λένε τη παπαντζα για safe heavens ξέρω ότι ακόμα και αν στο κουπόνι του γραμματειου βάλουμε και μια νύχτα με την Ολγα Φαρμακη δε θα βρεθεί άνθρωπος να μας δώσει φραγκο.

Τα 7 δις είναι τα 5 του εντοκου συν τα 2 του ελλείμματος. Αλλά έχεις δίκιο. Θα κυρηξουμε ολική στάση πληρωμών θα βάλουμε μέσα και τα γραμμάτια και όταν βγούμε στις αγορές για εντοκο πρόθυμα θα έρθουν όλοι να τσονταρουν (ειδικά μέσα στο περιβάλλον που συμφωνούμε ότι θα δημιουργηθεί)

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατί τουλάχιστον σου δίνουν λεφτά (όπως στα δίνουν) και πραγματικά μακάρι να μην τα παίρναμε ποτέ. Δηλαδή αν αποκλειστούμε διεθνώς δεν θα γίνουμε σαν την Β. Κορέα ή την Βενεζουέλα;;; ή κάποιο ακροδεξίο κράτος δεν μου έρχεται τώρα... Θες; Εγώ δεν θέλω γαμώτη μου!!!!! :D

Ποιος σου δινει λεφτα μωρε; Αριθμοι ειναι που ερχονται στα βιβλια της Ελλάδας για ενα 24ωρο και παλι πανε στους δανειστες. Σου δανιζουν για να κρατανε το χρεος ζωντανο για να εισπρατουν τοκους. Ξεκινησες με 119% χρεος του ΑΕΠ και με κουρεμα 100δις, εχεις αυριο 189% του (συρρικνουμενου) ΑΕΠ. Και εδωσες και 50+ δις δωρο στις τράπεζες (ιδιωτικες κερδοσκοπικες εταιριες). Γματο σχεδιο. Δουλευει.

ακόμα και πρόβατα/αρνιά από την βουλγαρία εισάγουμε. Επάρκεια σε φάρμακα ΔΕΝ υπάρχει και το ξέρω καλά όπως λες και συ. Μιλάνε οι φαρμακοποιοί μεταξύ τους της γειτονιάς (5-6 φαρμακεία) αν έχουν το φάρμακο που ζητά ο άρρωστος, δεν το έχει κανείς στην γειτονιά, και μετά η φαρμακαποθήκη τους στέλνει μόνο panadol γιατί η εταιρεία που το φτιάχνει απλά δεν το φαίρνει στην Ελλάδα γτ δεν την συμφέρει ή έχει πτωχεύσει η φαρμακαποθήκη...Τώρα αυτά που δεν έχουμε επίσημα χρεωκοπία. Φαντάσου και επίσημα...

Επισημα τους τραβας μια απαγορευση εξαγωγης και τελειωνει η δουλεια. Και ασε τους Γιαννακοπουλεους να τραβανε τις κωλοτριχες τους.

Συμφωνώ εν μέρει. Δεν έχεις απόλυτη τάξη και νομιμότητα. Αλλά άπαξ και γίνουν αυτά που λες τότε θα δούμε τρισχειρότερες καταστάσεις και δεν θα ξέρουμε τι να πρωτοκάνουμε. κ καλά εγώ που είμαι 30 θα την παλέψω από εδώ και από εκει, θα κάνω καμιά συμμορία...Τα παιδιά και οι γέροντες τι θα κάνουν; Που από τους γέροντες δεν θα έχουν καν φάρμακα και σύνταξη (για πολλούς μήνες πιστεύω, μπορεί και χρόνο);; Θα βγουν στο χωράφι να σπείρουν;; ή θα γίνουν μέλη της συμμορίας μου;

Ενω τωρα γεροι δεν πεθαινουν, παιδια δεν πεινανε - για την ακριβεια λιποθυμανε απο την πεινα, και συμμοριες δεν υπάρχουν. Και οι συνταξεις φυσικα φτανουν για να ΖΗΣΕΙ καποιος (μιλαμε για το 80% των συναταξεων και οχι τα 2500€+ των καθικιων)

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή έχω δει τι γίνεται όταν το Σκατο βρει ανεμιστήρα και όλοι θα ξαναρχισουν να λένε τη παπαντζα για safe heavens ξέρω ότι ακόμα και αν στο κουπόνι του γραμματειου βάλουμε και μια νύχτα με την Ολγα Φαρμακη δε θα βρεθεί άνθρωπος να μας δώσει φραγκο.

Τα 7 δις είναι τα 5 του εντοκου συν τα 2 του ελλείμματος. Αλλά έχεις δίκιο. Θα κυρηξουμε ολική στάση πληρωμών θα βάλουμε μέσα και τα γραμμάτια και όταν βγούμε στις αγορές για εντοκο πρόθυμα θα έρθουν όλοι να τσονταρουν (ειδικά μέσα στο περιβάλλον που συμφωνούμε ότι θα δημιουργηθεί)

Πραγματικα το ειδες; Ειδες ποσο προθυμοι γινονται ξαφνικα οι ανενδοτοι δανειστες να δανεισουν και παλι και μαλιστα με ευνοοικους ορους; Safe heaven? Μονο ο χρυσος σε μπαρες ειναι safe και τα διαμαντια. Ολα τα αλλα ειναι κωλοχαρτα με τυπωμενες φατσες πανω. Ακομα και τα Ελβετικα κωλοχαρτα, κωλοχαρτα ειναι.

Το εντοκο το απορροφίσαν οι γαμωτραπεζες. Στα @@ αν δεν μου δανισει ο Λατσης και ο παρολιγον χρεοκοπημενος και νυν διασωμενος Σαλλας με το κωλοκαραβο του την Πειραιως και το σαπάκι την αγροτικη που του δώσαν.

Ο πεινασμενος (ναι αυτον τον χειμωνα, πεινασμενος θα ειναι και μαλιστα αγρια) δεν φοβάται την δουλεια. Την δουλεια και το ξεβόλεμα το φοβαται ο χορτάτος.

BTW ασχετο και εκτος συζητησης αλλα πρεπει να το πω να το δει ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Τσιπρα, μαζεψε τους παπαρολογους σου και κανε κατι. Γιατι απο εδω και στο εξης θα σε φωναζω Τσιπανδρεου. Ξεφτιλα καιροσκόπε.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου δινει λεφτα μωρε; Αριθμοι ειναι που ερχονται στα βιβλια της Ελλάδας για ενα 24ωρο και παλι πανε στους δανειστες. Σου δανιζουν για να κρατανε το χρεος ζωντανο για να εισπρατουν τοκους. Ξεκινησες με 119% χρεος του ΑΕΠ και με κουρεμα 100δις, εχεις αυριο 189% του (συρρικνουμενου) ΑΕΠ. Και εδωσες και 50+ δις δωρο στις τράπεζες (ιδιωτικες κερδοσκοπικες εταιριες). Γματο σχεδιο. Δουλευει.

είπα εγώ ότι δουλεύει και μ'αρέσει; το προτιμώ όμως από την εναλλακτική της χρεωκοπίας, μέχρι η χώρα να αποκτήσει αξιοπιστία και να επενδύσουν σε αυτή ιδιώτες...Ας κουρέψουν τα ομόλογα τους η ΕΚΤ και λοιποί...όχι όμως να πούμε δεν πατέ να μπιπ...Κάτι τέτοιο ακούγεται εξ άλλου...

Επισημα τους τραβας μια απαγορευση εξαγωγης και τελειωνει η δουλεια. Και ασε τους Γιαννακοπουλεους να τραβανε τις κωλοτριχες τους.

Με λίγα λόγια να γίνουμε μια πολύ όμορφη δικτατορία και να μην μπορείς να κάνεις αυτό που νομίζεις επικερδές...Sorry διαφωνώ δεν μπορείς κιόλας να το επιβάλλεις. Υπάρχουν και διεθνή δικαστήρια που θα σε θάψουν. Συνεπώς μόνο σε δικτατορίες... (αν και τον Θανάση θέλω να του ρίξω 2-3 σφαλιάρες και να τον δέσω με τις άθλιες γραβάτες που φοράει) :p

Ενω τωρα γεροι δεν πεθαινουν, παιδια δεν πεινανε - για την ακριβεια λιποθυμανε απο την πεινα, και συμμοριες δεν υπάρχουν. Και οι συνταξεις φυσικα φτανουν για να ΖΗΣΕΙ καποιος (μιλαμε για το 80% των συναταξεων και οχι τα 2500€+ των καθικιων)

Δεν το σχολιάζω γτ σαφώς και το συνταξιοδοτικό της Ελλάδας είναι άνισο και άδικο. Ένας πρότεινε 700€ σύνταξη για όλους, ανεξάρτητου ταμείου...Τώρα αν έβγαινε οικονομικά δεν ξέρω...πιο δίκαιο όμως μου ακούγεται..Αν θέλει παραπάνω, ας πήγαινε σε ιδιωτικό ταμείο...Ε πήρε τα 3 γιατί έλεγε να απολυθούν και 300.000 δ.υ. ...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

είπα εγώ ότι δουλεύει και μ'αρέσει; το προτιμώ όμως από την εναλλακτική της χρεωκοπίας, μέχρι η χώρα να αποκτήσει αξιοπιστία και να επενδύσουν σε αυτή ιδιώτες...Ας κουρέψουν τα ομόλογα τους η ΕΚΤ και λοιποί...όχι όμως να πούμε δεν πατέ να μπιπ...Κάτι τέτοιο ακούγεται εξ άλλου...

Ειλικρινα ωρες ωρες πιστευω οτι μαζι μιλαμε αλλα μαλλον κοιταμε αλλη περιπτωση. Ποια αξιοπιστια ρε φιλε, με δουλευεις; Αξιοπιστια για επενδυσεις εχεις με σταθερο φορολογικο συστημα και ξεκάθαρους κανονες αγορας. Οταν αλλαζεις το φορολογικο καθε 3 και λιγο και οι κανονες αγορας ειναι σαν σχεδία σε ανοιχτη θάλλασα με καπετάνιο τον ΓΑΠ, ποιος παπαρας θα ερθει να επενδυσει;

Με λίγα λόγια να γίνουμε μια πολύ όμορφη δικτατορία και να μην μπορείς να κάνεις αυτό που νομίζεις επικερδές...Sorry διαφωνώ δεν μπορείς κιόλας να το επιβάλλεις. Υπάρχουν και διεθνή δικαστήρια που θα σε θάψουν. Συνεπώς μόνο σε δικτατορίες...

Μα ωρα φυσικα εχουμε δημοκρατια και ελευθερη αγορα. Βεβαιως βεβαιως. Το γεγονος οτι το δημοσιο ΔΕΝ πληρωνει αλλα ζηταει να εισπρατει, το οτι τσακιζεις των ελευθερο επαγγελματια αλλα δεν σκεφτεσαι καν να φορολογησεις την ναυτιλια ειναι αποτελεσμα ελευθερης, ευνομμουμενης αγορας. Το οτι οι μπατσοι εγιναν συμμοριτες, οι δικαστικοι κλικες και οι πολιτικοι γλυφουν ο ενας τον κωλο του αλλου, δεν σε απασχολει.

Το μονο που θες φιλε μου, δεν ειναι η δικαιοσυνη, αλλα θες νεοφιλελευθερη αγορα, να τσακιστουν οι δημοσιοι υπαλληλοι με καθε κοστος και βλεποντας το American dream, οτι ο καθενας μπορει να πετυχει. Εγω απο την αλλη θελω να μην πειναει κανενας και αυτος που εχει 30 πιατα φαγητο - ελεω λαμογιας, να του μεινει 1 και αυτο να ειναι απο το συσσυτιο της φυλακης. Που θα σπαει πετρες, σε χαλικάκια.

Link to comment
Share on other sites

:pleasantry:

δεν με νοιάζει να σας πείσω...forum είναι και λέμε άποψη...άμα ήθελα να σας πείσω θα κατέβαινα στις εκλογές...

Δυστυχώς το χρέος δεν είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ, ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟ είναι...Ξεχνάς ότι το δημιούργησαν κυβερνήσεις που ψηφίστηκαν νόμιμα από εκλογές και όχι από κάποια δικτατορία...

Λοιπόν αρκετά ανέχτηκα να μου λες ότι έχεις σπουδάσει οικονομικά σε κάθε post σου (γιατί αυτό υπονοείς). Δεν με ενδιαφέρει. Οικονομολόγοι είναι ο Παπακωνσταντίνου, ο Αλογοσκούφης ο Παπαντωνίου....OK?

edit: Ο ΟΠΑΠ μπορούσε να έβγαζε δεκάδες δις κ βγάζει μόνο 300μύρια λόγο κακοδιαχείρισης και τροφοδότησης του άρρωστου και στημένου ελληνικού αθλητισμού...Εσύ εκτίθεσαι...Άμα δεν τα έκαναν αυτά θα έλεγα αντε να μην τον πουλήσουν...Έχουν κ μονοπώλειο κιόλας...

Ο Παπακωνσταντίνου, ο Αλογοσκούφης , ο Παπαντωνίου τι είναι????

Ανέκδοτο της ημέρας μου φάνηκε αυτό γιατί μόλις μου ανέφερες όλους τους άχρηστους , με τους οποίους γελάμε όλοι οι οικονομολόγοι.

Γιατί να σε ενοχλούν οι σπουδές μου??? Οκ, θα λέω ότι΄τα επιχειρήματα σου είναι οικονομικά βάσιμα και ότι είμαι ζευγολάτης στο επάγγελμα.

Εγώ σε παροτρύνω να μάθεις κάτι όντως χρήσιμο με το Link μου κι εσύ απαντάς του στυλ "η κυβέρνηση ξέρει, όχι εσύ"

Συνεχίζω να λέω ότι εκτίθενται όλοι όσοι λένε ΝΑΙ στο ξεπούλημα του ΟΠΑΠ, ανεπανόρθωτα κιόλας.

Επίσης το χρέος είναι παράνομο, όσο και να υποστηρίζουν μερικοί το αντίθετο.

Παρακαλώ να απολυθεί η καθαρίστρια με τα 100.00 Ευρώ εισόδημα και να δωθούν μισθοί Αλβανίας, έτσι θα σωθούμε:jump1::help1::crazy_pilot::help:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ξέρω πως γενικά είναι "παρμένο" νήμα, και παίζει αγανάκτηση, απλά στοιχειωδώς προσοχή στις εκφράσεις μας. Οχι σε προσωπικό επίπεδο, δεν έχω τέτοιο θέμα, αλλά γενικά μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα το ειδες; Ειδες ποσο προθυμοι γινονται ξαφνικα οι ανενδοτοι δανειστες να δανεισουν και παλι και μαλιστα με ευνοοικους ορους; Safe heaven? Μονο ο χρυσος σε μπαρες ειναι safe και τα διαμαντια. Ολα τα αλλα ειναι κωλοχαρτα με τυπωμενες φατσες πανω. Ακομα και τα Ελβετικα κωλοχαρτα, κωλοχαρτα ειναι.

Το εντοκο το απορροφίσαν οι γαμωτραπεζες. Στα @@ αν δεν μου δανισει ο Λατσης και ο παρολιγον χρεοκοπημενος και νυν διασωμενος Σαλλας με το κωλοκαραβο του την Πειραιως και το σαπάκι την αγροτικη που του δώσαν.

Ο πεινασμενος (ναι αυτον τον χειμωνα, πεινασμενος θα ειναι και μαλιστα αγρια) δεν φοβάται την δουλεια. Την δουλεια και το ξεβόλεμα το φοβαται ο χορτάτος.

BTW ασχετο και εκτος συζητησης αλλα πρεπει να το πω να το δει ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Τσιπρα, μαζεψε τους παπαρολογους σου και κανε κατι. Γιατι απο εδω και στο εξης θα σε φωναζω Τσιπανδρεου. Ξεφτιλα καιροσκόπε.

Ρε συ narta καλός χρυσός αλλά ρε παλικάρι κάτι ώρες σε τσιμπήσει μύγα και το παίζεις τρελιτσα. Τη μια λες ότι θα βρεις λεφτα για να καλύψεις το πρωτογενές έλλειμμα απο γραμματια και την άλλη λες ποτέ και μη σώσουν και δώσουν. Ας μιλήσουμε καλύτερα για πίτσες (πάσα στον τυφωνιο)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ narta καλός χρυσός αλλά ρε παλικάρι κάτι ώρες σε τσιμπήσει μύγα και το παίζεις τρελιτσα. Τη μια λες ότι θα βρεις λεφτα για να καλύψεις το πρωτογενές έλλειμμα απο γραμματια και την άλλη λες ποτέ και μη σώσουν και δώσουν. Ας μιλήσουμε καλύτερα για πίτσες (πάσα στον τυφωνιο)

Ειπα οτι μπορουν να βρεθουν αν χρειαστει. Η αποψη μου ειναι οτι δεν θα χρειαστει. Και στην τελική, προσωπικα, δεν εχω πρόβλημα αν δεν βρεθουν και νομιζω οτι πολλοι επισης δεν εχουν πρόβλημα. Προβλημα θα εχουν κατι παιδάκια εκ Ψυχικου και Κηφισιάς, που ζουνε με τα δανεικα μας ελεω ευρω.

Ειναι καλο αν βλέπεις ενα θεμα σφαιρικα και οχι με παρωπίδες. Και να ζεις με το ρητο "σχεδιάζω για το χειροτερο και ελπιζω στο καλυτερο"

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] Θα προσπαθησω να μην επαναληφθει, απλα για τους συγκεκριμενους κυριους εχω προσωπικη άποψη. Ιδιως για τον κοντοσπουπη μουστακια πασόκο.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω θέμα ρε, κανένα. και θα τα ελεγα και πολύ πιο άκομψα, απλά με πιάνετε ;)

Public forum.

Ασε που μπορει να μπει ο κοντοστουπης πασοκος και να σας/μας κανει μηνυση :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το χρέος δεν είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ, ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟ είναι...Ξεχνάς ότι το δημιούργησαν κυβερνήσεις που ψηφίστηκαν νόμιμα από εκλογές και όχι από κάποια δικτατορία...

Επειδή μια κυβέρνηση εκλέχθηκε νόμιμα, δεν σημαίνει πως ο,τι κάνει μένει στο απυρόβλητο. Υπάρχουν νόμοι περί εσχατης προδοσίας, απιστίας σε βάρος του δημοσίου, κλπ. Δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλοι οι πολιτικοί χώροι ζητούν λογιστικό έλεγχο του χρέους, ούτε λαϊκισμός είναι. Και φυσικά οι κυβερνώντες δεν αναφέρουν τίποτα, γιατί γνωρίζουν ότι θα στηθούν ειδικά δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Μονομερής διαγραφή -> σταματάνε να σου δανείζουν -> σταματάς να ξεπληρώνεις δάνεια

άρα ξεκινάς από το μηδέν ψάχνοντας 2 δις

Tα οποία είναι στη λίστα Lagard αλλά επειδή οι μεγαλοφειλέτες είναι κολλητοί των 300 πουλημένων μας βάζουν σε οικονομική δικτατορία.

Link to comment
Share on other sites

:pleasantry:

Ο Παπακωνσταντίνου, ο Αλογοσκούφης , ο Παπαντωνίου τι είναι????

Ανέκδοτο της ημέρας μου φάνηκε αυτό γιατί μόλις μου ανέφερες όλους τους άχρηστους , με τους οποίους γελάμε όλοι οι οικονομολόγοι.

Γιατί να σε ενοχλούν οι σπουδές μου??? Οκ, θα λέω ότι΄τα επιχειρήματα σου είναι οικονομικά βάσιμα και ότι είμαι ζευγολάτης στο επάγγελμα.

Εγώ σε παροτρύνω να μάθεις κάτι όντως χρήσιμο με το Link μου κι εσύ απαντάς του στυλ "η κυβέρνηση ξέρει, όχι εσύ"

Συνεχίζω να λέω ότι εκτίθενται όλοι όσοι λένε ΝΑΙ στο ξεπούλημα του ΟΠΑΠ, ανεπανόρθωτα κιόλας.

Επίσης το χρέος είναι παράνομο, όσο και να υποστηρίζουν μερικοί το αντίθετο.

Παρακαλώ να απολυθεί η καθαρίστρια με τα 100.00 Ευρώ εισόδημα και να δωθούν μισθοί Αλβανίας, έτσι θα σωθούμε:jump1::help1::crazy_pilot::help:

για να μην παρεξηγούμε το ύφος "εγώ έχω σπουδάσει οικονομικά και συ όχι άρα δεν ξέρεις τίποτα" δεν μου αρέσει...έχω μια άποψη την οποία πρέπει να σεβαστείς όχι όμως και να συμφωνήσεις απαραίτητα...(δεν με ενδιαφέρει κιόλας αν συμφωνείς)... αλλά το να μου τσαμπουνάς Link από την σχολή οικονομικών επιστημών είναι πέρα ως πέρα απαράδεκτο και εριστικό...Γιατί προφανώς με κοροϊδεύεις...Θα σου άρεσε να γράψεις τίποτα για το ADSL και εγώ να σου τσαμπουνήσω το msc που έχω στις τηλεπικοινωνίες;

[MENTION=14120]narta[/MENTION] είπα ότι όταν η χώρα αποκτήσει αξιοπιστία...Τώρα με το φορολογικό που λες (το εχω αναπτύξει σε παλαιότερα ποστ) συμφωνώ απόλυτα..

[MENTION=4080]darien[/MENTION] αυτά που λες δεν πιστεύω ότι θα εφαρμοστούν στο παραμικρό...όταν κάποιοι αυτούς τους ψήφιζαν για να κάνουν αυτά που κάνανε τους θεωρώ συνυπεύθυνους..εξ ου και η νομιμότητα του χρέους..Τώρα για αυτούς που αποκτήσαν βίλα στην εκάλη κλπ τα γνωστά να μην τα ξαναλέω...δήμευση και φυλακή αν δεν αποδείξουν πως την πήραν. Έτσι απαντώ γιατί ξέρω τι έχει γίνει με τους επίορκους οι οποίοι έχοντας ληστέψει το δημόσιο συνεχίζουν να δουλεύουν και να πληρώνονται... Με λίγα λόγια δεν έχω εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη... Επίσης για το χρέος δεν μπορείς να πας στα ελληνικά δικαστήρια μόνο...Πλέον το χρέος μας υπόκειται σε διεθνής κανόνες και δυστυχώς θα μας γδάρουν και με το δίκιο τους...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.