Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Με τούτα και με κείνα, έχουν τσιμπίσει ένα πεντοχιλιαρικάκι από κάθε εργαζόμενο με άμεση φορολογία και τσεκουρώματα. Και δεν βγαίνει κανείς να φτύσει τους λακαμάδες που βγαιναν και καμάρωναν γιατί λέει έσωσαν τον 13ο και 14ο μισθό. Ούστ βρε αλήτες!

Μην παραπονιέσαι!

Τα λεφτά αυτά έχουν πάει και θα πάνε στις τσέπες των Τραπεζών, οι οποίες θα δανείσουν τις μεγάλες εταιρίες για να κινηθούν στις αγορές!

Δεν είσαι χαρούμενος γι'αυτό?? Κάνουμε τον Λάτση και τον Μπόμπολα πλουσιότερους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ψόφια η κοινωνία - συνοχή μηδέν - αποχαυνωμένοι όλοι από την καθημερινότητα και το τρέξιμο (μας έκαναν έτσι). Λίγα λίγα θα μας τα πάρουν όλα και θα πούμε κι ευχαριστώ.

Κι έχω κι έναν KKE εδώ που με έβαλε στην mailing λίστα του και μου ζητάει να υπογράψω petitions κτλ. Που είστε βρε λέω! Σε μια νύχτα σκούπησαν ότι κατακτήθηκε τα τελευταία 50-τόσα χρόνια και ακόμη μιλάτε για αγώνες και κινήματα που θα μεγαλώσουν και θα γα... και θα κάνουν και θα ράνουν.

What a joke!

Link to comment
Share on other sites

Σχεση Παναγιωταρου - Προβοπουλου???

Απαπαπα αλλωστε οι ΧΑ ειναι οι μοναδικοι που θελουν το καλο μας και αγαπανε τον τοπο μας...

Ένας πρόθυμος εκτελεστής των τραπεζών « //ΠαραλληλοΓράφος//

Link to comment
Share on other sites

Κ.Ο του ΠΑΣΟΚ, πριν το "ναι σε όλα"

- "Τσαλαπατήθηκε η προγραμματική συμφωνία. Λέγαμε ψέματα στο λαό κι αυτά οδήγησαν στον εκφασισμό. Οι προϋποθέσεις έχουν προσπεραστεί με μεγάλη ευκολία. Δεν υπάρχει καμία συζήτηση για αναπτυξιακές πολιτικές." Κ. Σκανδαλίδης

- "Yπηρετήσαμε το ψέμα τόσα χρόνια, φορτώσαμε 150 δις τα ασφαλιστικά ταμεία, και σήμερα συζητάμε αν θα υποστηρίξουμε το επίδομα γάμου ή όχι. Πρόεδρε, οι στρατηγικές που έχεις ακολουθήσει έχουν οδηγήσει σε κουτσουλιές." Μ. Χρυσοχοϊδης

- "Πουλήσατε την Ακρόπολη της Ηπείρου (Δωδώνη) με αδιαφάνεια και μου λέτε να εμπιστευθώ τις αποκρατικοποιήσεις;" Μ. Κασσής

- "Έχουμε γίνει συνιστώσα Σαμαρά χωρίς λόγο και ρόλο. Η διαπραγμάτευση ήταν ανεπαρκής. Άνοιξαν μέτρα που δεν προβλεπόταν. Να μην αποφασίσουμε σήμερα. Αν τα μέτρα είναι αυτά που ακούμε και ξέρουμε να μην τα ψηφίσουμε." Ι. Κουτσούκος

ΤΟ ΒΗΜΑ - Ευ. Βενιζέλος: «Η ανακοίνωση του κ. Σαμαρά είναι το λιγότερο ατυχής» - πολιτική

Link to comment
Share on other sites

Τσακίζοντας την φοροδιαφυγή - in.gr - Ποινή τετραετούς φυλάκισης με αναστολή στον Γ.Αγούδημο για οφειλές στο NAT - Ειδήσεις - Οικονομία

με έμφαση αυτό "Για ένα μέρος από τη συνολική οφειλή του 2007, που αφορά το ποσό των 660.000 ευρώ την περίοδο από 01/01/2007 έως 30/04/2007, λόγω παραγραφής δεν επιβλήθηκε καμία ποινή και έπαυσε οριστικά η δίωξη εναντίον του Γ.Αγούδημου."

Πόσο ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

προς %CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B9.jpg

Για Παπαδόπουλο ποτέ δεν θα μάθουμε τι ακριβώς έγιναν εκείνα τα χρόνια γιατί έχει πέσει σκοτάδι !

Τέλος πάντων μια μικρή αναζήτηση που έκανα να δω τι προπαγάνδες έχουν κάνει βρήκα αυτή με τις φωτό του astro όπως και άλλες βλακείες ...

Εδώ βρήκα κάτι ενδιαφέρων ειδηκά το θ αν διαβάσεται που σε αυτά που ξέρω είναι κοντά !

και είναι και πρόσφατο άρθο

ΒΟΡΔΟΝΙΑ: Όλη η αλήθεια για την Χούντα του Παπαδόπουλου

Link to comment
Share on other sites

προς %CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B9.jpg

Για Παπαδόπουλο ποτέ δεν θα μάθουμε τι ακριβώς έγιναν εκείνα τα χρόνια γιατί έχει πέσει σκοτάδι !

Τέλος πάντων μια μικρή αναζήτηση που έκανα να δω τι προπαγάνδες έχουν κάνει βρήκα αυτή με τις φωτό του astro όπως και άλλες βλακείες ...

Εδώ βρήκα κάτι ενδιαφέρων ειδηκά το θ αν διαβάσεται που σε αυτά που ξέρω είναι κοντά !

και είναι και πρόσφατο άρθο

ΒΟΡΔΟΝΙΑ: Όλη η αλήθεια για την Χούντα του Παπαδόπουλου

Μου αρέσει πολύ η παράθεση στοιχείων για όσα λέει ο τύπος, δίνουν κύρος σε αυτά που γράφει...

Βέβαια για τις εξορίες, την λογοκρισία, τους βασανισμούς και γενικά την καταπάτηση της Δημοκρατίας κτλ, ούτε λόγος..

Ερώτηση, υποστηρίζεις αυτά που λέει το άρθρο? Με άλλα λόγια, γουστάρεις Χούντε και φοβάσαι την Κομμουνιστική Απειλή? :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ η παράθεση στοιχείων για όσα λέει ο τύπος, δίνουν κύρος σε αυτά που γράφει...

Βέβαια για τις εξορίες, την λογοκρισία, τους βασανισμούς και γενικά την καταπάτηση της Δημοκρατίας κτλ, ούτε λόγος..

Ερώτηση, υποστηρίζεις αυτά που λέει το άρθρο? Με άλλα λόγια, γουστάρεις Χούντε και φοβάσαι την Κομμουνιστική Απειλή? :tomato:

H ερώτηση δεν έπρεπε να αφορούσε μόνο εμένα αλλά και εσένα Myralis , τι φοβάσαι και είσαι τόσο κάθετος με την γραμμή που ακολουθάς ? το άγνωστο ?

Και κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει έχεις αναλάβει εργολαβικά να υπερασπίζεσαι την αριστερά κάθε φορά που ένας λέει κάτι αντίθετο της άποψης του χώρου σου (ειλικρινά πληρώνεσαι αν όχι σε εξαπατάνε γιατί κάνεις καλή δουλειά) !

Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ (βάλτε ένα χαρακτηριστικό εδω στην παρένθεση)

ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΑΡΧΙ+ΔΙΑ ΝΑ ΞΕΛΑΣΠΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ !

Και γουστάρω Οργάνωση και όχι ένα μεγάλο μπουρδέλο (Ελλάδα)

ΕΔΙΤ

επίσης θεωρείς τώρα ότι έχουμε δημοκρατία ?

ΥΓ για πιθανόν κάρτες τα έχω βάλει ωραία αυτά που λέω , επίσης τα έχουν πει και οι υπουργοί

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ (βάλτε ένα χαρακτηριστικό εδω στην παρένθεση)

ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΑΡΧΙ+ΔΙΑ ΝΑ ΞΕΛΑΣΠΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ !

Καλά αν περιμένεις τον πρίγκηπα με το άσπρο άλογο ας πάμε να κρεμαστούμε από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν περιμένεις τον πρίγκηπα με το άσπρο άλογο ας πάμε να κρεμαστούμε από τώρα.

Είναι το κλασικό λάθος ένας versus πολλοί

Αφού προάγεται έντονα ο ατομικισμός ενώ η ομαδικότητα υστερεί συνοχής

Η απορία μου στο post του ARMAGEDDON

Τον Myralis πως (αν) τον πληρώνουν στην Ολλανδία?

Σε είδος γνωστού τσιγάρου?

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Είναι το κλασικό λάθος ένας versus πολλοί

Αφού προάγεται έντονα ο ατομικισμός ενώ η ομαδικότητα υστερεί συνοχής.

είδαμε τι κατάφεραν αυτά τα χρόνια όλοι τους !

Επίσης νομίζω ότι θέλεις να πεις ατομισμός και όχι ατομικισμός !

γιατί αν θυμάμαι καλά ο ατομικισμός είναι στάση ζωής και ο ατομισμός είναι το ρεύμα που έχει βάσει τον άνθρωπο !

Link to comment
Share on other sites

H ερώτηση δεν έπρεπε να αφορούσε μόνο εμένα αλλά και εσένα Myralis , τι φοβάσαι και είσαι τόσο κάθετος με την γραμμή που ακολουθάς ? το άγνωστο ?

Δεν είναι άγνωστο και δεν φοβάμαι κάτι. Απέφυγες να απαντήσεις, ας δώσω το παράδειγμα.

Διαφωνώ με αυτά που λέει, αφενός γιατί δεν υπάρχουν στοιχεία, αφετέρου γιατί μιλάει πάνω σε διαφορετική βάση, μιλάει πάνω στην έλλειψη δημοκρατίας, χωρίς καν να αναφέρει αυτή την μικρή λεπτομέρεια.

Πολλοί λένε ότι τα πράγματα στην Χούντα λειτουργούσαν σαν μία καλοκουρδισμένη μηχανή. Διαφωνώ κάθετα με αυτόν τον ισχυρίσμο, γιατί μια καλοκουρδισμένη μηχανή δεν χαλάει μετά από λίγα χρόνια τόσο ευκολα. Να το πω αλλιώς, αν τα πράγματα ήταν τόσο καλά, δεν θα σάπιζε η χώρα μέσα σε 10-20 χρόνια μετά.

Τα πράγματα λειτουργούσαν όπως και τώρα με την διαφορά ότι τα σκάνδαλα δεν έβγαιναν προς τα έξω γιατί τότε απλά έπαιρναν κεφάλια.

Και κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει έχεις αναλάβει εργολαβικά να υπερασπίζεσαι την αριστερά κάθε φορά που ένας λέει κάτι αντίθετο της άποψης του χώρου σου (ειλικρινά πληρώνεσαι αν όχι σε εξαπατάνε γιατί κάνεις καλή δουλειά) !

... όχι δεν πληρώνομαι, θα ζητήσω ένσημα από τον Τσίπρα τώρα που το λες.

Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ (βάλτε ένα χαρακτηριστικό εδω στην παρένθεση)

ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΑΡΧΙ+ΔΙΑ ΝΑ ΞΕΛΑΣΠΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ !

Ω καλά.. Ναι οκ, αλλά πρώτα θέλει έναν λαό να εμπιστευτεί κάποιον με τέτοια balls.

Και γουστάρω Οργάνωση και όχι ένα μεγάλο μπουρδέλο (Ελλάδα)

Και εγώ γουστάρω οργάνωση, την βρίσκω με την λέξη, μου αρέσουν τα πράγματα σε κουτάκια από το να είναι άναρχα γύρω μου.

Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι διαθετημένος να παραδώσω σε κάποιον το παραμικρό κομμάτι της Ελευθερίας μου για να το επιτύχει αυτό για εμένα. Θέλω να έχω λόγο για οτιδήποτε συμβαίνει ή ειναι να συμβεί.

ΕΔΙΤ

επίσης θεωρείς τώρα ότι έχουμε δημοκρατία ?

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? Δημοκρατία έχουμε μόνο επιφανειακά, δηλαδή μόνο στα λόγια αφού μας επιτρέπουνε να έχουμε εκλογές. Πρακτικά δεν έχουμε δημοκρατία. Όταν 30+% του λαού που σήκωσε τα οπίσθια του δεν θέλουν κάτι, αλλά εκεί εσύ πας και το κάνεις, κάτι πάει λάθος, δεν νομίζεις?

Όταν διώκοντε δημοσιογράφοι και αφήνουν τους πολιτικούς υπευθυνους έχουμε δημοκρατία? Τα παραδείγματα πολλά ας μην αναλωθούμε σε αυτό.

Τι είναι χειρότερο λοιπόν από αυτό που έχουμε τώρα?

Χειρότερο είναι να χαθεί ακόμα και αυτή η επίφαση δημοκρατίας, να μην μαθαίναμε ποτέ ότι ο Βαξεβάνης θα έβγαζε μία λίστα (και να μην την έβγαζε ποτέ), να μην μαθαίναμε τι ειπώθηκε στην χθεσινή Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ, να μην μαθαίναμε τι ακριβώς ψηφίζει η Βουλή και ο Σαμαράς και τι λένε τα νέα μέτρα.

Να μην μαθαινόταν ότι η αστυνομία κάνει προληπτικές συλλήψεις, ο κόσμος στις διαδηλώσεις να ήταν λιγότερος, όχι από φόβο, αλλά γιατί τους συλλαμβάνουν πριν βγουν από το σπίτι τους.

Μπορώ να γράψω πολλά κατεβατά ακόμα, νομίζω πιάνεις το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε ότι τα πράγματα στην Χούντα λειτουργούσαν σαν μία καλοκουρδισμένη μηχανή. Διαφωνώ κάθετα με αυτόν τον ισχυρίσμο, γιατί μια καλοκουρδισμένη μηχανή δεν χαλάει μετά από λίγα χρόνια τόσο ευκολα. Να το πω αλλιώς, αν τα πράγματα ήταν τόσο καλά, δεν θα σάπιζε η χώρα μέσα σε 10-20 χρόνια μετά.

Τα πράγματα λειτουργούσαν όπως και τώρα με την διαφορά ότι τα σκάνδαλα δεν έβγαιναν προς τα έξω γιατί τότε απλά έπαιρναν κεφάλια.

Το παραπάνω ζήτημα το έχω ξαναθέσει και ικανοποιητική απάντηση δεν έλαβα. Όχι από εσένα, να το ξεκαθαρίσω αυτό, αλλά από κανένα. Ωστόσο δεν μπορώ να μη διακρίνω μια τρύπα στο συλλογισμό σου. Γράφεις ότι

γιατί μια καλοκουρδισμένη μηχανή δεν χαλάει μετά από λίγα χρόνια τόσο ευκολα. Να το πω αλλιώς, αν τα πράγματα ήταν τόσο καλά, δεν θα σάπιζε η χώρα μέσα σε 10-20 χρόνια μετά.

Και εδώ αναρωτιέμαι: Από πότε είναι δυνατόν μια χώρα να πηγαίνει στον αυτόματο, όταν η οικονομική και πολιτική της γραμμή αλλάζει άρδην ?? Καλό το παράδειγμα του Βελγίου όπου έζησε χωρίς κυβέρνηση ουσιαστικά ενάμιση χρόνο, αλλά όταν τελικώς προέκυψε κυβέρνηση, αυτή δεν ανέτρεψε την πορεία που είχε ήδη ή χώρα με ''αλλαγή'' Και ακόμα και αν η γραμμή που τραβάνε όλοι και λένε ''από την μεταπολίτευση και μετά'' είναι λάθος, τότε ποια θα πρέπει να είναι η απαρχή που τα πράγματα πήγαν στραβά στη χώρα ? Να είναι πιο πριν από την ''μοιραία'' επταετία όταν το παλάτι τράβαγε ΤΙΣ χορηγίες για τους μεγαλειότατους ? Να είναι ακόμα πιο πίσω στο τέλος του πολέμου, την εποχή δηλαδή της περιβόητης ''αμάκας'' ?? Ή να καταλήξουμε στην εποχή της ανάληψης της διακυβέρνησης από τον Καποδίστρια (και το πόσα χρήματα βρήκε στα ταμεία), Η να πάμε ακόμα πιο πίσω την εποχή που οι οπλαρχηγοί της επανάστασης στασίαζαν αν δεν λάμβαναν μοιράδι από τα δάνεια που έρχονταν για τον αγώνα απέναντι στους Τούρκους ?

Βάσει όλων των παραπάνω λοιπόν προκύπτει πως ποτέ δεν ήμασταν ιδιαίτερα ''νοικοκύρηδες'' όταν τα οικονομικά δεν αφορούσαν την τσέπη μας, και ποτέ η ''μηχανή'' δεν ήταν καλοκουρδισμένη.

Όσον αφορά το άλλο που έγραψες :

Τα πράγματα λειτουργούσαν όπως και τώρα με την διαφορά ότι τα σκάνδαλα δεν έβγαιναν προς τα έξω γιατί τότε απλά έπαιρναν κεφάλια

και σε σχέση με τα σκάνδαλα που παρουσιάστηκαν στο ποστ του [MENTION=400]astrolabos[/MENTION], (τα οποία τη σήμερον ημέρα μια κυβέρνηση που σέβεται τον εαυτό της παράγει τα ίδια σκάνδαλα το πρώτο δεκαπενθήμερο απο την ανάληψη καθηκόντων), θα πρέπει να αναγνωρίσουμε πως είναι αστείο να μιλάμε για φόβο αποκάλυψης μετά από 38 χρόνια διακυβέρνησης από αυτούς που πολέμησαν το καθεστώς. Έτσι δεν είναι ??

Link to comment
Share on other sites

Αριστεροί και Δεξιοί, κάντε μια αγκαλίτσα!!

Αυτός εδώ μας κυβερνάει, όλα τα άλλα είναι κωλοτούμπες:

Αυστηρό μήνυμα Σόιμπλε προς την Ελλάδα | Newsbomb.gr

http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/248501/soimple-toy-hronoy-tha-asholithoyme-me-tin-kypro

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.