Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

προέρχομαι από οικογένεια αγροτών, και μπορώ να σου πω πως διαλύθηκαν 3 συνεταιρισμοί στα μέρη μου. Αυτά που λες για τα κομματόσκυλα και τους προέδρους 1000% μαζί σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι συνεταιρισμοί δεν δουλεύουν και ότι είναι κακή λύση, αλλά ότι δεν χρησιμοποιούν το εργαλείο αυτό που λέγεται συνεταιρισμός σωστά.

Μα ναι δε διαφωνούμε. και εδώ πάνω μια χαρά διαλύθηκε αφού πρώτα μπήκε μέσα για τα καλά. Η πρόκληση στην παρούσα φάση είναι να αναδημιουργηθούν οι συνεταιρισμοί με τέτοιο τρόπο που να αποκλείει την είσοδο κομματόσκυλων (και ο καθένας στην περιοχή του γνωρίζει πρόσωπα και καταστάσεις) ή τελοσπάντων να μην μπορεί ένα προεδρείο να κάνει ότι θέλει χωρίς έλεγχο μεν, και να ενδιαφέρονται όλοι να ασκήσουν έλεγχο δε. Αυτό που θέλω να δω είναι όλοι μας να ενδιαφέρονται να ασκήσουν έλεγχο σε κάθε σημείο που τους επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

ωραία, δείξε μου και ένα άρθρο άκρο-δεξιού ανθρώπου σε ακρο-δεξιό site, να είναι είδηση, και επίσης θέλω και άκρο-φασιστικό με χιτλερικό blog αν έχεις 2ο link :dirol:

Για σένα official spammer μας, και γνωρίζοντας τις πολιτικές σου πεποιθήσεις από παλιότερα σου ποστς, σου έχω το πάλι αριστερό άρθρο, όχι τόσο για το άρθρο, αλλά για την εικόνα..

Link to comment
Share on other sites

Για σένα official spammer μας, και γνωρίζοντας τις πολιτικές σου πεποιθήσεις από παλιότερα σου ποστς, σου έχω το πάλι αριστερό άρθρο, όχι τόσο για το άρθρο, αλλά για την εικόνα..

αν και σε περίμενα ποιο προετοιμασμένο στην απάντησή σου αλλά τέλος πάντων.

thread κομμουνισμού έχουμε απέναντι, μπορούσες να το πεις εκεί :lazy: όσο καίω ριζοσπάστες για να ψήσω κρέας, το ίδιο μου κάνει και εκείνο το site που έστειλες (αλλά δεν μπορώ να ανάψω κάρβουνα με αυτό :hang3:), σχήμα λόγου μη το παίρνεις προσωπικά. Χωρίς να δίνω σημασία στην εικόνα γιατί αυτή είναι η από devianart η flickr (ψάξε pikachu hitler στο yahoo και θα δεις άπειρο copy-pasta).

Όπως και νάχει, η εναντίωση με την αριστερά πήγαζε στην αρχή που ήμουν εναντίον των καταλήψεων (Γυμνάσιο ήμουν τότε), αργότερα, εναντίον των κομματικών παρατάξεων (στα Πανεπιστήμια), και τέλος. Ότι αριστερά έχουμε στην Ελλάδα είναι "fake right"-ροζουλί. Βλέπε ΚΚΕ and associates/Ξύριζα/Δημ.ΑΡ κ.α.

Προ-τελευταία φορά ψήφισα Επαμ-ΟΧΙ*, τελευταία φορά, λόγω ανόδου της Ξύριζα-Συριζα πακιστανούς enterprises, και λόγω ότι δεν κατέβηκε εκλογές το Επαμ. Είπα να ψηφίζω XA, δεν απογοητεύτηκα γιατί τους βλέπω στις ολομέλειες της βουλής και πρώτη φορά βλέπω ισχυρό αντίλογο.

*=Το συν για εμένα σε αυτούς είναι ότι δεν έχουν δεξιά η αριστερή ταυτότητα ούτε άκρα, και το εκτιμώ ιδιαίτερα καθώς με κούρασαν αυτά.

έκρυψα το μήνυμα γιατί περί κομματικών δεν ταιριάζουν στο εδώ thread.

also, DebtLab = 12000 posts :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι απολύσεις στο δημόσιο και η αναστολή συντάξεων είναι θέμα χρόνου... - Capital.gr

στο άρθρο έχει μια παράγραφο με το σχέδιο προϋπολογισμού του 2012... Τα νούμερα είναι απλά τεράστια..

"Τα ασφαλιστικά ταμεία έχουν έσοδα περί τα 20 δισ. το χρόνο. Το κράτος πληρώνει περί 6,5 δισ. για συντάξεις του στενού δημοσίου. Πληρώνει όμως περί τα 31 δισ. για συντάξεις συνολικά, συν 18 δισ. για μισθούς δημοσίου, ήτοι για μισθούς και συντάξεις 48 δισ. ευρώ. Το ποσό αυτό είναι πολύ μεγάλο όταν με όλες τις εξοντωτικές φοροδεπιδρομές ο στόχος για τα φορολογικά έσοδα το 2012 είναι 53 δισ. Ευρω."

http://www.capital.gr/stoupas/images/largeImages/7220235a-3900-491a-87ff-db985605b298.jpg

:o

Link to comment
Share on other sites

Λόγια-Σταράτα: Μια διαφορετική ιστορία από τον Γιάννη Βαρουφάκη

Σήμερα, αυτή την ώρα που μιλάμε, περίπου ένα εκατομμύριο άνθρωποι ζουν από τα παιχνίδια της Valve. Και δεν εννοώ τους 400 υπαλλήλους της εταιρείας. Π.χ. στην Κίνα τουλάχιστον διακόσιες χιλιάδες παίκτες κερδίζουν από 40 με 80 χιλιάδες δολάρια ετησίως – ποσό το οποίο αρκεί για να ζουν πλουσιοπάροχα, χωρίς να χρειαστεί καν να βγουν από το σπίτι τους και με μοναδικό «μέσο παραγωγής» ένα PC και μια κανονική σύνδεση στο διαδίκτυο! Θα μου πείτε: Οικονομία είναι αυτό; Γίνεται οικονομία χωρίς πραγματική παραγωγή; Συμφωνώ. Μέχρι τώρα αυτό που σας περιέγραψα είναι μια ανταλλακτική οικονομία. Μια οικονομία ανταλλαγών δίχως παραγωγή. Ελάτε όμως που υπάρχει και παραγωγή; Τετρακόσιες χιλιάδες άτομα είναι οι ανεξάρτητοι παραγωγοί που ζουν από αυτά τα παιχνίδια, παγκοσμίως. Πώς;

το λύσαμε το πρόβλημα ??

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION] πέραν HW, πόσα πρέπει να σκάσω σε SW και τι συμβόλαιο για να ξεκινήσω; :whistling

Και που να ξέρω ? Ο Βαρουφάκης δε μας λέει. Τα κρατάει για την πάρτη του :p:p

Link to comment
Share on other sites

Συνεταιρισμούς παραγωγών ε ...?

Και ποιός θα είναι πρόεδρας ? Συνεταιρισμοί αγροτών μια χαρά υπήρχαν αλλά φρόντισαν απο τη μια τα κοματόσκυλα και πιάσαν στασίδι (πρόεδροι - Διοικητικά συμβούλια) απο την άλλη οι υπόλοιποι είτε δεν έμπλεκαν είτε τους έβαζαν στο περιθώριο. Και η ρεμούλα πήγε σύννεφο, και φάγανε αυτοί καλά και οι ρέστοι τίποτα, και πέσανε και στην ανάγκη της τράπεζας και τελικά διαλύθηκαν.

Κοντολογίς η σωστή ερώτηση είναι αν όλοι είμαστε αποφασισμένοι να ασχοληθούμε για το συμφέρον μας, χωρίς να βάζουμε υπάλληλους για αυτό.

... εγώ πάντως δεν έχω δεί κανένα σημάδι πως έχει ξεκινήσει η αλλαγή που απαιτείται για να λειτουργήσει σωστά το συστήμα.

Νομικα ειχα βρει περσι μια νομικη φορμουλα για να το κανουμε αυτο (και να κανουμε συνεταιρισμο καταναλωτων τυπου "ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟ 30 670 ΜΕ 20% ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΠΑΩ ΑΛΛΟΥ") αλλα μετα σκεφτηκα ,τοσα και τοσα ακουμε για αγγελιες/μοντερεητινγκ, φαντασου να πεσουν κ λεφτα στην μεση..

Link to comment
Share on other sites

Νομικα ειχα βρει περσι μια νομικη φορμουλα για να το κανουμε αυτο (και να κανουμε συνεταιρισμο καταναλωτων τυπου "ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟ 30 670 ΜΕ 20% ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΠΑΩ ΑΛΛΟΥ") αλλα μετα σκεφτηκα ,τοσα και τοσα ακουμε για αγγελιες/μοντερεητινγκ, φαντασου να πεσουν κ λεφτα στην μεση..

1 αντικείμενο ανά μέλος, γραμμή προτεραιότητας σε όσους δείξουν πρώτοι ενδιαφέρον ή σε περίπτωση που υπερκαλυφθεί η ζήτηση σε όσους μέχρι εκείνη την στιγμή δεν έχουν χτυπήσει προγενέστερη προσφορά. Ελάχιστος αριθμός ποστς και χρόνου παραμονής στο site.

Αλλά έχεις δίκιο στο ότι και όλα τέλεια να τα κάνατε στο τέλος θα τρώγατε κράξιμο.

Link to comment
Share on other sites

μόνο αυτό ?

Και γιατί να δώσουμε 100Ε και να το πάρουμε από Α και όχι 99Ε και να το πάρουμε από Β ? Σιγά την καλύτερη αντιμετώπιση στο after-sales που έχει το Α. Εγώ θέλω το φθηνότερο δηλαδή ομαδική από το Β... και άλλα τέτοια όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

1 αντικείμενο ανά μέλος, γραμμή προτεραιότητας σε όσους δείξουν πρώτοι ενδιαφέρον ή σε περίπτωση που υπερκαλυφθεί η ζήτηση σε όσους μέχρι εκείνη την στιγμή δεν έχουν χτυπήσει προγενέστερη προσφορά. Ελάχιστος αριθμός ποστς και χρόνου παραμονής στο site.

Αλλά έχεις δίκιο στο ότι και όλα τέλεια να τα κάνατε στο τέλος θα τρώγατε κράξιμο.

Ενας τετοιος συνεταιρισμος εχει παγια εξοδα που για να καλυφθουν χωρις φοβερο κοστος, χρειαζονται η πολλα μελη (200+) ΥΠΕΡ-αξιοπιστα και συνεπη, η καποιον που τοχει με το μανατζμεντ και μπορει να διαθετει ΠΟΛΥ τσαμπα χρονο...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα των απολύσεων στο δημόσιο - Capital.gr

δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο...τέτοια να λέει και οι πελάτες της ΝΔ να δούμε πόσο θα τον ψηφίσουν...

Οι τελευταίες εκλογές έδειξαν ότι η κοινωνία δεν θέλει τις απολύσεις στο δημόσιο και προτιμά το δρόμο που τραβάμε όλοι μαζί. Η συζήτηση εδώ μέσα έδειξε ακριβώς το ίδιο. Είμαι εντελώς περίεργος να ακούσω την επίσημη τοποθέτηση της ΝΔ πάνω στις δηλώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Και που να ξέρω ? Ο Βαρουφάκης δε μας λέει. Τα κρατάει για την πάρτη του :p:p
παίζει games, μπαίνει στο steam, και τα κονομάει χωρίς να μας λέει, φοβάται μην γίνει η Ελλάδα gaming station (η όπως αλλιώς το λένε) :whistle2:
Link to comment
Share on other sites

Περί pizza ο λόγος, άλλος έχει το όνομα και άλλος έχει την χάρη.

Pizza Antonio made in USA:

Ο Ομπάμα μοίρασε πίτσες στο επιτελείο του

Ο Ομπάμα μοίρασε πίτσες στο επιτελείο του - NEWS247

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8lkW0elQUCg]Πιτσαρία Αντώνης Σαμαράς - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες εκλογές έδειξαν ότι η κοινωνία δεν θέλει τις απολύσεις στο δημόσιο και προτιμά το δρόμο που τραβάμε όλοι μαζί. Η συζήτηση εδώ μέσα έδειξε ακριβώς το ίδιο. Είμαι εντελώς περίεργος να ακούσω την επίσημη τοποθέτηση της ΝΔ πάνω στις δηλώσεις του.

Που ακριβως το ειδες αυτο; :nada:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που είμαι υποστηρικτής απολύσεων/ιδιωτικοποιήσεων διαπίστωσα αυτό που λέει ο [MENTION=2502]Galioni[/MENTION]...

Χρειαζεται εξορθολογισμος και οχι απολυσεις για αρχη. Το να βαλω χερι και να διωξω 40.000 δημοσιους υπαλληλους κρατώντας οσους διευθυντες και προΙσταμενους ειχα πριν, το μονο που θα καταφερω ειναι να κανω το σημοσιο να δουλευει με ρυθμους πιο αργους και απο της σηψης τοπυ πτωματως που ειναι τωρα.

Διωξε (εδω και καιρο) τους επιορκους που κρατας με διοικητικα προστιμα, διωξε ολους τους επομενους επιορκους την ιδια ημερα που πιανονται να κανουν παραβαση καθηκοντος, κλεισε οργανισμους που απλα υπαρχουν γιατι ο Jim Vlaxopoulos απο την Ανω Κωλοπαιτινιτσα τον ανοιξε για να βολεψει δικους του ανθρωπους.

Στην πολη μου δουλευουν στις 6 τοπικες ΤΟΕΒ (εγγειων βελτιωσεων, βελτιωση αγροτικης γης) πανω απο 50 ατομα με αντικειμενο τιποτα (υπαρχουν πλεον γεοπώνοι). Αν απο αυτα τα ατομα μενανε στις ΤΟΕΒ τα 5 και οι αλλοι μετακομίζανε στην ΔΟΥ/ΣΟΙ/ΚΟΜΠΟΛΟΙ που εχει αναγκη, υα πηγαιναμε σε 0 προσληψεις για καθε 10 αποχωρησεις για τουλαχιστον 3-4 χρονια.

Εξορθολογισμος.

Αλλα πως να γινει κατι τετοιο οταν μεσα στο δημοσιο υπαρχουν κομματοσκυλα διευθυντες και σαπιοκοιλιαδες φιλοι τους... Αντε βαλε τον φυτεμενο διευθυντη να αξιολογησει και να αποφασισει ποιος θα φυγει και ποιος αξιζει. ΘΑ φυγουν και οι λιγοι που δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.