Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αφού θέλει να φορολογείται αλλού και να βοηθάει τα οικονομικά αλλού κράτους γιατί όχι; Γιατί να μην έχουμε καταναλωτική συνείδηση οι Έλληνες; Επειδή πονάει τον φιλελευθερισμό;

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Παντού κολλάει ο φιλελευθερισμός έτσι; :hehe:

FYI τα εργοστάσια θα παραμείνουν στην Ελλάδα και θα συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά. Με το σκεπτικό σου, αυτό βοηθάει τα οικονομικά του κράτους μας + κάμποσες οικογένειες; Οπότε; Confilct?

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα σε τρεις μήνες οι της "κυβέρνησης" τα κατάφεραν έτσι - Με 15 μονάδες προηγείται ο ΣΥΡΙΖΑ της ΝΔ | Newsbomb.gr δεν τους βλέπω και πολύ ζωηρούς για την τετραετία.

Παράσταση νίκης ρε συ? Οι μισοί από αυτούς ψηφίζουν άλλο κόμμα από αυτό που πιστεύουν ότι θα νικήσει. Τα ίδια έλεγα και παλιότερα όταν παραστάσεις νίκης βγάζανε πρώτη τη ΝΔ με μεγάλη διαφορά, άλλο αν στο τέλος νίκησε.

Αλλά μετά ποιο κάτω λέει "Το 32% θεωρεί ότι μια κυβέρνηση συνεργασίας ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ είναι η κατάλληλη, ενώ το 20% μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ." και "Καταλληλότερος υπουργός(lol) παραμένει ο Αντώνης Σαμαράς, ο οποίος κερδίζει τρεις ποσοστιαίες μονάδες σε σχέση με τον Σεπτέμβριο, φτάνοντας το 43%."

Go figure...:upside:

Link to comment
Share on other sites

Παντού κολλάει ο φιλελευθερισμός έτσι; :hehe:

FYI τα εργοστάσια θα παραμείνουν στην Ελλάδα και θα συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά. Με το σκεπτικό σου, αυτό βοηθάει τα οικονομικά του κράτους μας + κάμποσες οικογένειες; Οπότε; Confilct?

Φυσικα και θα παραμείνουν εδω, με χαμηλοτερους μισθους, ανυπαρκτο εργασιακο δίκαιο, κανόνες υγειονομίας που κάπτονται αναλογα με το ποσο που εχει το φακελακι κοκ. Τρελλοι ειναι να τα μεταφέρουν στο Λουξαμβούργο και να τους σκίσουν στους ελεγχους για καρτελ τιμών, παραβιασης υγειονομικου κώδικα και λοιπές λαμογιες;

ΦΑΓΕ εχει πολυ καιρο να μπει στο σπιτι μου και πλεον δεν θα ξαναδώσω φραγκο τσακιστο σε αυτην την κωλοεταιρία. Ευχομαι να κανουν το ιδιο και οι συμπολίτες μου.

Επίσης καρκινος στους ιδιοκτήτες.

Ταυτα και μενω.

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοεις;
Φυσικα και θα παραμείνουν εδω, με χαμηλοτερους μισθους, ανυπαρκτο εργασιακο δίκαιο, κανόνες υγειονομίας που κάπτονται αναλογα με το ποσο που εχει το φακελακι κοκ. Τρελλοι ειναι να τα μεταφέρουν στο Λουξαμβούργο και να τους σκίσουν στους ελεγχους για καρτελ τιμών, παραβιασης υγειονομικου κώδικα και λοιπές λαμογιες;

Έχουν κάνει κάτι τέτοιο; Αν όχι, το φαντάζεσαι και το λες για να δικαιολογήσεις την επιλογή σου να μην ξαναγοράσεις ΦΑΓΕ. Δικαίωμά σου αλλά παραμένει βασισμένο σε υποθέσεις, χωρίς ίχνος ελαστικότητας. Μπορώ κι εγώ να βγω και να πω ότι έχουν νορμαλ μισθούς και κορυφαία υγειονομία, οπότε αγοράστε ΦΑΓΕ συμπολίτες μου! Στηρίξτε τα ελληνικά εργοστάσια! Μπορείς να με διαψεύσεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάνει κάτι τέτοιο; Αν όχι, το φαντάζεσαι και το λες για να δικαιολογήσεις την επιλογή σου να μην ξαναγοράσεις ΦΑΓΕ. Δικαίωμά σου αλλά παραμένει βασισμένο σε υποθέσεις, χωρίς ίχνος ελαστικότητας. Μπορώ κι εγώ να βγω και να πω ότι έχουν νορμαλ μισθούς και κορυφαία υγειονομία, οπότε αγοράστε ΦΑΓΕ συμπολίτες μου! Στηρίξτε τα ελληνικά εργοστάσια! Μπορείς να με διαψεύσεις;

Τους σωστούς ισχυρισμούς του Narta, θα τους βρεις εδώ, μεγάλα λαμόγια και στο καλό να πάνε:

Απολύσεις παρά την κερδοφορία

http://vathikokkino.com/2012/05/%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάνει κάτι τέτοιο; Αν όχι, το φαντάζεσαι και το λες για να δικαιολογήσεις την επιλογή σου να μην ξαναγοράσεις ΦΑΓΕ. Δικαίωμά σου αλλά παραμένει βασισμένο σε υποθέσεις, χωρίς ίχνος ελαστικότητας. Μπορώ κι εγώ να βγω και να πω ότι έχουν νορμαλ μισθούς και κορυφαία υγειονομία, οπότε αγοράστε ΦΑΓΕ συμπολίτες μου! Στηρίξτε τα ελληνικά εργοστάσια! Μπορείς να με διαψεύσεις;

Καρτελ γαλακτος: ΤΟ ΒΗΜΑ - Πώς στήθηκε το ελληνικό «καρτέλ του γάλακτος» - oικονομία

Απολυσεις (στοχευμενες) και μειώσεις μισθών παρα την κερδοφορια: Νέα 48ωρη απεργία στην ΦΑΓΕ | Palo.gr

Και ειδε το φως της δημοσιοτητας (δεν εχω προχειρο το Link) περι χρησης γαλακτος αλλοιωμένου καθως και αλλων παραβασεων υγειονομικου ενδοαφέροντος.

Ο Φιλίππου ειναι ισως απο τους χειροτερους του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Τους σωστούς ισχυρισμούς του Narta, θα τους βρεις εδώ, μεγάλα λαμόγια και στο καλό να πάνε:

Απολύσεις παρά την κερδοφορία

http://vathikokkino.com/2012/05/%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82/

Σ' ευχαριστώ γι αυτό το λινκ. Είχα ελλειπή ενημέρωση.

Για να έχεις ισορροπία στην ενημέρωσή σου πάντως αν θες διάβασε κι εδώ ΦΑΓΕ: Απολύσεις στην Ελλάδα, προσλήψεις στις ΗΠΑ - ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ - Capital.gr

Η κερδοφορία ύψους 6,2 εκατ. ευρώ το α’ εξάμηνο του 2009 έναντι ζημιών 11,1 εκατ. ευρώ το πρώτο εξάμηνο του 2008, αποδίδεται σε μεγάλο βαθμό στην επαναγορά μέρους του ομολόγου ύψους 130 εκατ. ευρώ που λήγει το 2015, καθώς και στη μείωση κατά 3 εκατ. ευρώ του προστίμου ύψους 9,4 εκατ. ευρώ που επέβαλε στην εταιρεία η Επιτροπή Ανταγωνισμού προ διετίας για την γνωστή υπόθεση του γάλακτος.

Μούφα η κερδοφορία.

Η Vivartia προ εξαμήνου είχε προχωρήσει στη μείωση της τιμής του λευκού γάλακτος ΔΕΛΤΑ στο 1 ευρώ, όταν σχεδόν την ίδια περίοδο η ΦΑΓΕ προχωρούσε σε αύξηση τιμών στα προϊόντα της. Σύμφωνα με τη λίστα που είχε δημοσιοποιήσει τότε το Υπουργείο Ανάπτυξης και στην οποία περιλαμβάνονταν επιχειρήσεις που προχώρησαν σε αυξήσεις οι οποίες δεν δικαιολογούνταν από τα κοστολόγιά τους, η ΦΑΓΕ είχε προχωρήσει σε ανατιμήσεις λόγω διαφοροποίησης της εμπορικής της πολιτικής για να καλύψει ζημιές παρελθόντων χρήσεων.

Καρτέλ, μειώσεις προστίμων, αδικαιολόγητες αυξήσεις τιμών κι άγιος ο Θεός.

I should know:Google is my friend, thanks.

Link to comment
Share on other sites

Καθηγητής Υποκρισίας του Πανεπιστημίου Κρήτης | Left.gr

DISCLAIMER:

Είναι άρθρο αριστερού ανθρώπου σε αριστερό site, δεν ειναι είδηση και δεν πρέπει να το δείτε σαν είδηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να διαλέξει τι θα αγοράσει, προσωπικά έκοψα την 3Ε και την ΦΑΓΕ όπως παλιότερα την Μισκο, την Δέλτα κ.α.

Ας ακολουθήσουν και άλλες το ίδιο δρόμο.

Όπως το πας Tifozi θα πεθάνεις από την πείνα :-O

Link to comment
Share on other sites

Και άλλοι πολλοί

BTW αγόρασα σήμερα από το "λαϊκό" παζάρι του δήμου Παλλήνης, 4 κιλά μέλι κρητικό (7.5Ε/κιλο), 5 κιλά φακές, 6 κιλά ρύζι, 5 κιλά φασόλια, και 5 κιλά φέτα σε τιμές χώμα, από παραγωγούς κατευθείαν.

ΠΟΣΟ μυαλό θέλει ότι πρέπει να οργανωθούμε σε συνεταιρισμούς παραγωγών και συνεταιρισμούς καταναλωτών για να μπορούμε να αγοράζουμε προϊόντα καλά σε καλές τιμές χωρίς τα καπέλα των 300-500% των μεσαζόντων, να μπορούν και οι παραγωγοί να ταΐζουν τις οικογένειές τους ?

Link to comment
Share on other sites

DISCLAIMER:

Είναι άρθρο αριστερού ανθρώπου σε αριστερό site, δεν ειναι είδηση και δεν πρέπει να το δείτε σαν είδηση.

ωραία, δείξε μου και ένα άρθρο άκρο-δεξιού ανθρώπου σε ακρο-δεξιό site, να είναι είδηση, και επίσης θέλω και άκρο-φασιστικό με χιτλερικό blog αν έχεις 2ο link :dirol:
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ μυαλό θέλει ότι πρέπει να οργανωθούμε σε συνεταιρισμούς παραγωγών και συνεταιρισμούς καταναλωτών για να μπορούμε να αγοράζουμε προϊόντα καλά σε καλές τιμές χωρίς τα καπέλα των 300-500% των μεσαζόντων, να μπορούν και οι παραγωγοί να ταΐζουν τις οικογένειές τους ?

Συνεταιρισμούς παραγωγών ε ...?

Και ποιός θα είναι πρόεδρας ? Συνεταιρισμοί αγροτών μια χαρά υπήρχαν αλλά φρόντισαν απο τη μια τα κοματόσκυλα και πιάσαν στασίδι (πρόεδροι - Διοικητικά συμβούλια) απο την άλλη οι υπόλοιποι είτε δεν έμπλεκαν είτε τους έβαζαν στο περιθώριο. Και η ρεμούλα πήγε σύννεφο, και φάγανε αυτοί καλά και οι ρέστοι τίποτα, και πέσανε και στην ανάγκη της τράπεζας και τελικά διαλύθηκαν.

Κοντολογίς η σωστή ερώτηση είναι αν όλοι είμαστε αποφασισμένοι να ασχοληθούμε για το συμφέρον μας, χωρίς να βάζουμε υπάλληλους για αυτό.

... εγώ πάντως δεν έχω δεί κανένα σημάδι πως έχει ξεκινήσει η αλλαγή που απαιτείται για να λειτουργήσει σωστά το συστήμα.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
ορθογραφίας διόρθωση....
Link to comment
Share on other sites

Συναιτερισμούς παραγωγών ε ...?

Και ποιός θα είναι πρόεδρας ? Συναιτερισμοί αγροτών μια χαρά υπήρχαν αλλά φρόντισαν απο τη μια τα κοματόσκυλα και πιάσαν στασίδι (πρόεδροι - Δοιοικητικά συμβούλια) απο την άλλη οι υπόλοιποι είτε δεν έμπλεκαν είτε τους έβαζαν στο περιθώριο. Και η ρεμούλα πήγε σύνεφο, και φάγανε αυτοί καλά και οι ρέστοι τίποτα, και πέσανε και στην ανάγκη της τράπεζας και τελικά διαλύθηκαν.

Κοντολογίς η σωστή ερώτηση είναι αν όλοι είμαστε αποφασισμένοι να ασχοληθούμε για το συμφέρον μας, χωρίς να βάζουμε υπάλληλους για αυτό.

... εγώ πάντως δεν έχω δεί κανένα σημάδι πως έχει ξεκινήσει η αλλαγή που απαιτείται για να λειτουργήσει σωστά το συστήμα.

Και τα δάνεια που πήρανε από την Αγροτική Τράπεζα και τα φάγανε τους χαρίστηκαν και τα πλήρωσαν οι απλοί φορολογούμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Συναιτερισμούς παραγωγών ε ...?
προέρχομαι από οικογένεια αγροτών, και μπορώ να σου πω πως διαλύθηκαν 3 συνεταιρισμοί στα μέρη μου. Αυτά που λες για τα κομματόσκυλα και τους προέδρους 1000% μαζί σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι συνεταιρισμοί δεν δουλεύουν και ότι είναι κακή λύση, αλλά ότι δεν χρησιμοποιούν το εργαλείο αυτό που λέγεται συνεταιρισμός σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.