Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

NewsIt.gr: Πολιτική | Κάτι (καλό;) γίνεται.... Στην Αθήνα την Τρίτη η Μέρκελ διάγγελμα σε λίγο από τον Σαμαρά!

Τα σκάτωσε στην Ελλάδα, απέτυχε στην Πορτογαλλία

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=166650&catid=9

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα θα παίζουμε την κολοκυθιά.

Το IMF ζητάει ουσιαστικά από τους ευρωπαίους να κάνουν αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους που κατέχουν,καθώς τα μέτρα που συζητούνται τώρα δεν είναι αρκετά από μόνα τους.

Ο Draghi από τη μεριά του λέει "όχι γιατί έτσι θα είναι σαν να χρηματοδοτούμε κατευθείαν το Ελληνικό κράτος"(μάλλον για να χαϊδέψει τα αυτιά της bundesbank,τους οποίους εξόργισε με το ΟΜΤ πρόγραμμα).

Και η τροικα bundesbank δεν τα βρίσκει με την ελληνική κυβέρνηση στις διαπραγματεύσεις.

IMF Won’t Disburse Greek Loan If Debt Not Sustainable - Bloomberg

Κατά τη γνώμη μου,θα μας τα δώσουν τα λεφτά τον Νοέμβριο καθώς η Ισπανία δεν έχει μπει ακόμα στο ΟΜΤ,πόσο μάλλον η Ιταλία που αργεί πολύ ακόμα.

Απλά πιέζουν την κυβέρνηση Σαμαρά.

edit:Επίσης άκουσα ότι 12 του μηνός θα συνεισφέρουμε 900 εκ. στον ESM,τα οποία φυσικά θα τα δανειστούμε από Ευρώπη.:hehe:

Τα ponzi schemes που κατέστρεψαν την Αλβανία πριν 1,5 δεκαετία εφαρμόζονται τώρα στην ευρωζώνη επισήμως...

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
Link to comment
Share on other sites

Απλά να θυμίσω ότι οι 300 μπήκαν πριν 4 μήνες στη Βουλή με την ψήφο μας.

Πριν 4 μήνες μπήκανε. Δε μπήκανε εχθές. Δείξανε σε αυτούς τους 4 μήνες τα δείγμα γραφής τους. Τα ίδια και τα ίδια. Δηλαδή τίποτα. Ούτε η φοροδιαφυγή κυνηγήθηκε, ούτε οι μεγαλοφειλέτες βρέθηκαν, ούτε στο δημόσιο μπήκε τάξη, ούτε οι φόροι σταμάτησαν.

Πόσο πρέπει να μείνουν για να μας εξοντώσουν. Τέσσερα χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μήνες μπήκανε. Δε μπήκανε εχθές. Δείξανε σε αυτούς τους 4 μήνες τα δείγμα γραφής τους. Τα ίδια και τα ίδια. Δηλαδή τίποτα. Ούτε η φοροδιαφυγή κυνηγήθηκε, ούτε οι μεγαλοφειλέτες βρέθηκαν, ούτε στο δημόσιο μπήκε τάξη, ούτε οι φόροι σταμάτησαν.

Πόσο πρέπει να μείνουν για να μας εξοντώσουν. Τέσσερα χρόνια;

Ναι 4 χρονια πρεπει να μεινουν. Η μαλλον οχι 4, 504 γιατι αυτοι αξιζουν σε αυτους που τους ψηφισαν.

Δε τους ηξεραν ποιοι ειναι και τους ξαναψηφισαν; Καλα να παθουμε.

Απλα το ασχημο ειναι οτι την πληρωνουμε και ολοι εμεις που δεν τους εχουμε ψηφισει ποτε.

Οτι και να πω θα ειναι λιγο για τους ψηφοφορους τους. Ουστ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια κυβέρνηση καλό είναι να παραμένει μέχρι να υπάρχουν επαρκείς ενδείξεις ότι είναι ανίκανη. Για αυτή εδώ την κυβέρνηση κομβικό σημείο θα είναι η δόση των 31 δις. Το ξέρω ότι οι ποιο πολλοί εδώ μέσα διαφωνείτε, αλλά προσωπικά δεν είμαι την άποψης ότι μια κυβέρνηση με το που βγει θα πρέπει εντός του 1 μήνα, άντε 2 να αποδείξει ότι αξίζει μοιράζοντας ίσως λεφτά στο λαό. Στα 31 δις θα τελειώσει και η ανοχή του κόσμου κατά την γνώμη μου. Αν μετά από αυτή την δόση αρχίσουν τα παρατράγουδα και με αγανακτισμένους θα γεμίσει το Σύνταγμα και η κυβέρνηση θα διαλυθεί (αρχικά το ΠΑΣΟΚ, μετά η ΔΗΜΑΡ και στο τέλος μετά την εκλογική της ήττα και η ΝΔ).

Link to comment
Share on other sites

^^Εισαι πολυ ρομαντικος αδερφε. Εσυ περιμενεις το πακετο των 31 δις για να καταλαβεις ποσο πουλημενα τομαρια ειναι ΟΛΟΙ τους;

Δεν είναι θέμα ρομαντισμού, ούτε θέμα του αν ξέρω ή όχι το πόσο πουλημένοι και ψεύτες είναι. Όλοι το ξέρουν και για αυτό κάθε φορά που τους βρίζει η ΧΑ ανεβαίνουν τα ποσοστά της.

Απλά όπως και με μια ποδοσφαιρική ομάδα δεν κρίνεις τον προπονητή στο πρώτο ματς. Αν ήταν έτσι ο Ότο έπρεπε να είχε απολυθεί με το 5-1 στην Φινλανδία. Με το πρώτο ματς. Ατυχές παράδειγμα (κάποιος θα πεταχτεί να πει την βλακεία περί σύγκρισης Σαμαρά με Ότο), αλλά νομίζω καταλαβαίνεις που το πάω.

Μέχρι στιγμής έχουμε μια εικονική βελτίωση της θέσης της χώρας, μια από πολιτικής άποψης βελτίωση. Στην ουσία είμαστε τα ίδια... κακά. Ξεπουλάνε σε Λάτσιδες, κόβουν μισθούς συντάξεις, αυτοκτονάει κόσμος, φορολογούν όσους δεν έχουν τουλάχιστον 8 σπίτια, οι αποκαλύψεις για σκάνδαλα φρενάρονται και στην συνέχεια αξιοποιούνται από τους ίδιους τους εμπλεκόμενους ως απόδειξη της καθαρότητάς τους, μόλις εχτές η αυτοκτονία βουλευτή χρησιμοποιήθηκε ως αποδεικτικό ηθικής όλων των βουλευτών! Καθυστερούν τους μισθούς δημοσίων υπαλλήλων, πληρωμές σε ελεύθερους επαγγελματίες που χρωστάει το κράτος, συνεχίζουν να παίζουν με τις ζωές ανθρώπων που έχουν ανάγκη φάρμακα, σφάζουν μικρομετόχους τραπεζών για να πουλήσουν μούρη στην Μέρκελ που έρχεται σε 3 μέρες. Και πόσα δεν μου έρχονται στο μυαλό ακόμα, π.χ. Siemens που την ξέχασα, μη ακύρωση της προμύθειας επιπλέον υποβρυχίων που γέρνουν κ.τ.λ.

Από την μεριά μου θα μπορούσα να πω ότι είσαι εσύ ρομαντικός αδερφέ αν περιμένεις από κάποιο άλλο κόμμα να τα κάνει όλα σωστά, ότι θα γκρεμιστεί ο Σαμαράς, θα ανέβει η Αλέκα (δεν λέω τον γνωστό θα μου την πουν ότι έχω κόλλημα με το εν λόγω κόμμα) και θα σωθεί η χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ρομαντισμού, ούτε θέμα του αν ξέρω ή όχι το πόσο πουλημένοι και ψεύτες είναι. Όλοι το ξέρουν και για αυτό κάθε φορά που τους βρίζει η ΧΑ ανεβαίνουν τα ποσοστά της.

Απλά όπως και με μια ποδοσφαιρική ομάδα δεν κρίνεις τον προπονητή στο πρώτο ματς. Αν ήταν έτσι ο Ότο έπρεπε να είχε απολυθεί με το 5-1 στην Φινλανδία. Με το πρώτο ματς. Ατυχές παράδειγμα (κάποιος θα πεταχτεί να πει την βλακεία περί σύγκρισης Σαμαρά με Ότο), αλλά νομίζω καταλαβαίνεις που το πάω.

Μέχρι στιγμής έχουμε μια εικονική βελτίωση της θέσης της χώρας, μια από πολιτικής άποψης βελτίωση. Στην ουσία είμαστε τα ίδια... κακά. Ξεπουλάνε σε Λάτσιδες, κόβουν μισθούς συντάξεις, αυτοκτονάει κόσμος, φορολογούν όσους δεν έχουν τουλάχιστον 8 σπίτια, οι αποκαλύψεις για σκάνδαλα φρενάρονται και στην συνέχεια αξιοποιούνται από τους ίδιους τους εμπλεκόμενους ως απόδειξη της καθαρότητάς τους, μόλις εχτές η αυτοκτονία βουλευτή χρησιμοποιήθηκε ως αποδεικτικό ηθικής όλων των βουλευτών! Καθυστερούν τους μισθούς δημοσίων υπαλλήλων, πληρωμές σε ελεύθερους επαγγελματίες που χρωστάει το κράτος, συνεχίζουν να παίζουν με τις ζωές ανθρώπων που έχουν ανάγκη φάρμακα, σφάζουν μικρομετόχους τραπεζών για να πουλήσουν μούρη στην Μέρκελ που έρχεται σε 3 μέρες. Και πόσα δεν μου έρχονται στο μυαλό ακόμα, π.χ. Siemens που την ξέχασα, μη ακύρωση της προμύθειας επιπλέον υποβρυχίων που γέρνουν κ.τ.λ.

Από την μεριά μου θα μπορούσα να πω ότι είσαι εσύ ρομαντικός αδερφέ αν περιμένεις από κάποιο άλλο κόμμα να τα κάνει όλα σωστά, ότι θα γκρεμιστεί ο Σαμαράς, θα ανέβει η Αλέκα (δεν λέω τον γνωστό θα μου την πουν ότι έχω κόλλημα με το εν λόγω κόμμα) και θα σωθεί η χώρα.

Λες φιλε μου οτι δεν κρινεται ο προπονητης απο το πρωτο ματς.Σωστο.

Εδω ομως μιλαμε για εγκληματικες κυβερνησεις τουλαχιστον τα τελευταια 20 χρονια (μην πω μετα τη χουντα και με πεισ υπερβολικο) . Αρα δε μιλαμε για πρωτο ματς εδω. Μιλαμε για κατ εξακολουθηση εσκεμμενεσ εγκληματικεσ αποφασεισ κατα του λαου.

Οχι φυσικα δε περιμενω κανενα κομμα να μας σωσει γιατι απλα κανενα κομμα δε θελει. Μπορουν, αλλα δε θελουν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λες φιλε μου οτι δεν κρινεται ο προπονητης απο το πρωτο ματς.Σωστο.

Εδω ομως μιλαμε για εγκληματικες κυβερνησεις τουλαχιστον τα τελευταια 20 χρονια (μην πω μετα τη χουντα και με πεισ υπερβολικο) . Αρα δε μιλαμε για πρωτο ματς εδω. Μιλαμε για κατ εξακολουθηση εσκεμμενεσ εγκληματικεσ αποφασεισ κατα του λαου.

Οχι φυσικα δε περιμενω κανενα κομμα να μας σωσει γιατι απλα κανενα κομμα δε θελει. Μπορουν, αλλα δε θελουν.

Υποθέτω μια απάντηση στο παραπάνω, αλλά θα συμφωνήσω αισιόδοξη ή/και αφελέστατη, είναι ότι έχεις τους ίδιους παίκτες, αλλά άλλον προπονητή. Οπότε ελπίζεις ο "νέος" προπονητής να τρέξει καλύτερα την ομάδα και να μην κάψει την πίτσα. Λέμε τώρα.

Απλά το που είμαστε σήμερα είναι πλέον δεδομένο. Αυτό το αποτέλεσμα βγήκε από την κάλπη, αυτό οφείλουμε να αποδεχτούμε/ανεχθούμε για την ώρα. Οποιαδήποτε ανατροπή τώρα απλά θα διατηρούσε τον διχασμό. Σήμερα φωνάζουν οι αντι-μνημονιακοί, αύριο θα φωνάζουν οι αντι-αριστεροί. Το αντί και η γκρίνια θα παραμείνει.

Αν όμως τα κάνουν... κακά και μετά την δόση, η κυβέρνηση θα καταρρεύσει με δική της ευθύνη και η όποια κυβέρνηση ακολουθήσει θα έχει σαφέστατα περισσότερη υποστήριξη και λιγότερη γκρίνια από κάτω. Περισσότερη υποστήριξη και λιγότερη γκρίνια σημαίνει και περισσότερο χρόνο και λιγότερο άγχος για την νέα κυβέρνηση που μπορεί να βοηθήσει στο να μην πάρουν βεβιασμένες αποφάσεις στην προσπάθειά τους να αποδείξουν από την πρώτη μέρα ότι και διαφέρουν από τους άλλους και δεν διαψεύδουν τις προσδοκίες των ψηφοφόρων τους.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Κλέβοντας 30 ευρώ από μία σύνταξη 360 Ευρώ είναι ο ορισμός της ξεφτίλας και της ανηθικότητας.

Ποια δόση περιμένετε να μας σώσεις? Ανάπτυξη δεν υπάρχει.

Τώρα τι λέτε για εικονική βελτίωση (έλεος όμως ε, έλεος) και ρομαντικές διαθέσεις.

Απόψεις που ανήκουν στο άρλεκιν.

Όλα τα άλλα είναι απλά για να χαιδεύουμε τα αυτάκια μας επειδή κάποιοι ψήφισαν τα λαμόγια.

Ρομαντικές κορδέλες και φούμαρα φάγαμε τόσα χρόνια, ο καλός ραγιάς μας τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλεις να σχολιάσεις σχολίασε. Άμα θέλεις να πετάξεις καρφιά και να προσβάλλεις στον καθρέπτη. :rant:

Βλέπεις να ανέφερα κάπου το όνομα σου?

Άσε τον καθρέφτη μου ήσυχο, μια χαρά βλέπω τον εαυτό μου κάθε πρωί που ξεκινάω για την δουλειά μου.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.