Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Oικονομικά ότι αναγράφεις δεν ευσταθεί!

Έχεις δει χώρες σαν την Βουλγαρία, Πολωνία , Ρουμανία, Ουγγαρία να ανθίζουν οικονομικά?

Εδώ θέλουν και άλλο μείωση του βασικού μισθού!!!

ΕΤΣΙ μειώνεται η ανεργία και αυξάνεται η ανταγωνιστικότητα?

Μειώνοντας μισθό και με μηδενική ανάπτυξη / επένδυση?

Η ανάπτυξη και αύξηση μισθού ΣΥΝΔΥΑΖΕΤΑΙ με την ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!!!!

Ε, δεν γίνεται ο μέσος Έλληνας (ποιος μέσος , πάει !! ) , ο νεόπτωχος΄Έλληνας να ζει με 500 Ευρώ και να έχει ενοίκιο, φαγητό και παιδιά να φροντίσει.

Δεν καταναλώνει!!!!!!!

Είναι τόσο απλό, τι μαθηματικά υπολογίζεις, δεν βγάζουν νόημα βρε Tavliban!

Να ξέρω δηλαδή για να σκίσω το χαρτί του μεταπτυχιακού.:jump:

Y.Γ Έχεις κολλήσει με το Δημόσιο, ε ξεκόλλα γιατί φαίνεται μεροληπτικό και εμφανίζει τάσεις εμμονής, χωρίς Δημόσιο δεν έχεις Υγεία και Παιδεία΄.

Το Δημόσιο ΝΑΙ θέλει εξυγίανση και ΟΧΙ ξεκοκκάλισμα και τα φιλέτα στους σκύλους επιχειρηματίες.

Οι χώρες που μου αναφέρεις αποτελούν μετακομμουνιστικά κράτη (που αν και δεν το παραδεχόμαστε είμαστε και εμείς ένα πιο ήπιο όμως)...

ναι κατανάλωση που λες και εσύ αλλά από όλους...Δηλαδή και από τους τώρα άνεργους που θα έχουν δουλειά...Εγώ όλα αυτά τα ποστ που έχει βγάλει το πληκτρολόγιο μου μαλλιά τα γράφω γτ πιστεύω ότι η ανάπτυξη θα έρθει μόνο από ιδιωτική πρωτοβουλία και ναι αρχικά με το 500ρικο. Θα πάρει χρόνια δεκαετιές δεν ξέρω, αλλά μόνο αν μειωθεί η ανεργία θα δούμε προκοπή. Αυτό δεν το πιάνεις.

Μια χαρά νόημα βγάζουν τα μαθηματικά...Το εξηγούσα και παραπάνω, αυτός που θα πάρει το 500ρικο ε του πο...η θα πάρει να έχει ένα καρτοκινητό που δεν είχε ή θα πηγαίνει στο supermarket να αγοράσει το οτιδήποτε που δεν μπορούσε ή θα πάει μια βόλτα έξω από εκεί που η μόνη του βόλτα ήταν τα συσσίτια. Υπάρχουν παιδιά με πτυχίο που αντί να βρουν δουλειά (γιατί δεν βρίσκουν ή δεν ψάχνουν καλά ή θέλουν κάτι στο πτυχίο τους) κάθονται μέσα στο σπίτι. Ε δηλαδή είναι ντροπή να δουλέψουν σε βενζινάδικο ή οικοδομή ή ότι να ναι;; Δεν κάνουν ούτε αυτό. Αντ αυτού λοιπόν διαμαρτυρόμαστε εμείς και η Χ.Α. ότι δουλεύουν μετανάστες...ε αφού βρήκαν πρόσφορο έδαφος καλά κάνουν και μαγκιά τους.

Δεν έχω κολλήσει με το Δημόσιο. Έχω κολλήσει με την κακοδιαχειρισή του που πιστεύω ότι ο ιδιώτης και μόνο αυτός θα το στρώσει γιατί κοιτάει την τσέπη του. Δεν θα ελπίζει στο να του δώσει χρηματοδότηση το δημόσιο... Αν τα πράγματα στο δημόσιο ήταν διαφορετικά δεν θα έλεγα κουβέντα... :shutup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ωραίο είναι λαϊκισμός και το άσχημο αναγκαίο;

Η λέξη λαϊκισμός χρησιμοποιείται τα τελευταία - και όχι μόνο - χρόνια στην Ελλάδα, ως στάχτη στα μάτια του κόσμου. Οποιοσδήποτε τάζει κάτι καλύτερο στην Ελλάδα, αλλά λαϊκιστής. Οποιοσδήποτε θέτει ερωτήματα για τις επιλογές, το ήθος, την αξιοπιστία ή την αποτελεσματικότητα ενός πολιτικού ή μιας πολιτικής, είναι λαϊκιστής. Γενικότερα για να μην θεωρείσαι λαϊκιστής θα πρέπει να βλέπεις μπροστά σου μόνο χειρότερες μέρες για τον λαό και να μην αμφισβητείς τις ικανότητες και τον ήθος αυτών που καταλαμβάνουν τις θέσεις στα έδρανα του κοινοβουλίου.

Όποτε ακούω την λέξη "λαϊκισμός" ως επιχείρημα από πολιτικό μου ανεβαίνει η πίεση στο 20. Όποτε την ακούω από συμπολίτη μου απογοητεύομαι.

θεωρώ λαικιστή αυτόν που ρίχνει στάχτη στα μάτια του κόσμου λέγοντας "Λεφτά υπάρχουν" με αυτές τις λέξεις ή άλλες...Αυτόν που τάζει λαγούς με πετραχήλια όταν από πίσω δεν υπάρχει δίφραγκο...Αυτό εννοώ λαικισμό..δηλαδή αυτός που δηλώνει κάτι για να γίνει αρεστός στον κόσμο που θα τον ψηφίσει...

Προτιμώ λοιπόν κάποιος να πει την αλήθεια και να είναι ρεαλιστής παρά λαικιστής...Επίσης κάτι κόμματα σαν την Χ.Α. λαικίζουν... αν κατάλαβαινεις το νόημα με το οποίο χρησιμοποιώ την λέξη...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παιδιά με πτυχίο που αντί να βρουν δουλειά (γιατί δεν βρίσκουν ή δεν ψάχνουν καλά ή θέλουν κάτι στο πτυχίο τους) κάθονται μέσα στο σπίτι. Ε δηλαδή είναι ντροπή να δουλέψουν σε βενζινάδικο ή οικοδομή ή ότι να ναι;; Δεν κάνουν ούτε αυτό. Αντ αυτού λοιπόν διαμαρτυρόμαστε εμείς και η Χ.Α. ότι δουλεύουν μετανάστες...ε αφού βρήκαν πρόσφορο έδαφος καλά κάνουν και μαγκιά τους.
Όταν τα επαγγέλματα που αναφέρεις είχαν δουλειά, δεν πήγαινε κανένας Έλληνας να δουλέψει για τους ευνόητους λόγους και για την κακή ασφάλιση που παρέχουν οι οικοδομικές εργασίες.

Τώρα, η οικοδομή έχει καταρρεύσει εδώ και μια τριετία+ και τα βενζινάδικα έχουν αρχίσει και κλείνουν το ένα μετά το άλλο.

Οι μετανάστες βρήκαν πρόσφορο έδαφος γιατί κάποιος/οι τους το έδωσαν, όταν οι μεγαλοεργολάβοι και οι μεγαλοεπιχειρηματίες προτιμούσαν και προτιμούν τα φθηνά μεταναστευτικά χέρια δίχως ένσημα (έξτρα κέρδος) τότε δεν φταίει κανένας μετανάστης.

Και για να μιλήσω συγκεκριμένα για να καταλαβαινόμαστε, ο μετανάστης θέλει το λιγότερο 150 ένσημα το χρόνο για να θεωρήσει την λεγόμενη πράσινη κάρτα, τα υπόλοιπα πάνε στη τσέπη του εργολάβου, ο Έλληνας όμως που έχει οικογένεια και βάζει στόχο να πάρει σύνταξη από εδώ δεν νομίζω ότι τον συμφέρει να κολλάει μόνο 150 ένσημα το χρόνο και να παίρνει μεροκάματο που δεν φτάνει ούτε για τα βασικά σε μια πολιτισμένη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ λαικιστή αυτόν που ρίχνει στάχτη στα μάτια του κόσμου λέγοντας "Λεφτά υπάρχουν" με αυτές τις λέξεις ή άλλες...Αυτόν που τάζει λαγούς με πετραχήλια όταν από πίσω δεν υπάρχει δίφραγκο...Αυτό εννοώ λαικισμό..δηλαδή αυτός που δηλώνει κάτι για να γίνει αρεστός στον κόσμο που θα τον ψηφίσει...

Προτιμώ λοιπόν κάποιος να πει την αλήθεια και να είναι ρεαλιστής παρά λαικιστής...Επίσης κάτι κόμματα σαν την Χ.Α. λαικίζουν... αν κατάλαβαινεις το νόημα με το οποίο χρησιμοποιώ την λέξη...

Πάντα πριν από εκλογές "Λεφτά υπάρχουν"

και πάντα μετά από εκλογές "Παραλάβαμε χάος".

Πως ξέρεις που σταματάει ο ρεαλισμός και ξεκινάει ο λαϊκισμός; Περιμένεις από κάποιο κανάλι στην TV να σε "ενημερώσει"; από κάποιον πολιτικό; από κάποιον του ΔΝΤ; από την Γερμανική κυβέρνηση; από τους New York Times;

Τα 700€ πασάρονται ως ρεαλισμός σε εσένα τον εργαζόμενο των 900€, τα 500€ σε εσένα των 700€ και αργότερα τα 300€ σε εσένα των 500€. Τουλάχιστον δεν θα έχεις πέσει θύμα του λαϊκισμού. Άλλωστε το "Να απολυθούν οι ΔΥ" είναι μια ρεαλιστική πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

σε καμία χώρα με χαμηλή ανεργία δεν πέφτει και ο μισθός...όσο η ανεργία πέφτει τόσο αυξάνονται οι μισθοί...σε δημόσιο τομέα και σε ιδιωτικό...

τώρα δεν περιμένω την τηλεόραση να με ενημερώσει, δεν βλέπω εξ άλλου. Πόσο μάλλον από πολιτικό.. Αυτό που λες με τους μισθούς θα ισχύσει όσο είμαστε σε ύφεση ή αν θα χρεοκοπήσουμε...

[MENTION=14822]AlCapone[/MENTION] παραδείγματα έφερα τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό, έχεις δίκιο στην απάντησή σου, είναι αναξιοπρεπές κάποιος να δουλεύει χωρίς ασφάλιση αλλά φταίει και ο εργαζόμενος που δεν τον καταγγέλλει γιατί φοβάται...Το κράτος γιατί δεν έλεγξε αρκετά ή έκανε τον κινέζο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Οι χώρες που μου αναφέρεις αποτελούν μετακομμουνιστικά κράτη (που αν και δεν το παραδεχόμαστε είμαστε και εμείς ένα πιο ήπιο όμως)...

ναι κατανάλωση που λες και εσύ αλλά από όλους...Δηλαδή και από τους τώρα άνεργους που θα έχουν δουλειά...Εγώ όλα αυτά τα ποστ που έχει βγάλει το πληκτρολόγιο μου μαλλιά τα γράφω γτ πιστεύω ότι η ανάπτυξη θα έρθει μόνο από ιδιωτική πρωτοβουλία και ναι αρχικά με το 500ρικο. Θα πάρει χρόνια δεκαετιές δεν ξέρω, αλλά μόνο αν μειωθεί η ανεργία θα δούμε προκοπή. Αυτό δεν το πιάνεις.

Μια χαρά νόημα βγάζουν τα μαθηματικά...Το εξηγούσα και παραπάνω, αυτός που θα πάρει το 500ρικο ε του πο...η θα πάρει να έχει ένα καρτοκινητό που δεν είχε ή θα πηγαίνει στο supermarket να αγοράσει το οτιδήποτε που δεν μπορούσε ή θα πάει μια βόλτα έξω από εκεί που η μόνη του βόλτα ήταν τα συσσίτια. Υπάρχουν παιδιά με πτυχίο που αντί να βρουν δουλειά (γιατί δεν βρίσκουν ή δεν ψάχνουν καλά ή θέλουν κάτι στο πτυχίο τους) κάθονται μέσα στο σπίτι. Ε δηλαδή είναι ντροπή να δουλέψουν σε βενζινάδικο ή οικοδομή ή ότι να ναι;; Δεν κάνουν ούτε αυτό. Αντ αυτού λοιπόν διαμαρτυρόμαστε εμείς και η Χ.Α. ότι δουλεύουν μετανάστες...ε αφού βρήκαν πρόσφορο έδαφος καλά κάνουν και μαγκιά τους.

Δεν έχω κολλήσει με το Δημόσιο. Έχω κολλήσει με την κακοδιαχειρισή του που πιστεύω ότι ο ιδιώτης και μόνο αυτός θα το στρώσει γιατί κοιτάει την τσέπη του. Δεν θα ελπίζει στο να του δώσει χρηματοδότηση το δημόσιο... Αν τα πράγματα στο δημόσιο ήταν διαφορετικά δεν θα έλεγα κουβέντα... :shutup:

Συγνώμη, αλλά ΟΧΙ και απόλυτο ΟΧΙ, τα μαθηματικά που έχεις αναρτήσεις είναι καθαρά εμπειρικά και αβάσιμα συν ουτοπικά.

Δεν μπορείς ή δεν θέλεις να κατανοήσεις ότι με 500 Ευρώ μικτά ΔΕΝ μπορεί να υπάρξει ανάπτυξη σε κανένα επίπεδο γιατί απλά δεν υπάρχει ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!

Το πως μειώνεται η ανεργία και με ποιος οικονομικούς τρόπους επιτυγχάνεται η ανάπτυξη σε οικονομικό τομέα, το διδάχθηκα στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών αρκετά χρόνια πριν, σίγουρα ΟΧΙ όμως με την κάθετη περικοπή μισθών και δώρων.

Διάβασε ένα βιβλίο Οικονομικών και θα δεις ότι τα μέτρα αυτά αοδηγούν ΜΟΝΟ στην ύφεση και στην εξαθλίσωση.

Επαναλαμβάνω 500 Ευρώ μικτά ΔΕΝ μπορούν να βοηθήσουν στην ανάπτυξη.

Εθελοτυφλείς και δεν θέλεις να το δεις? Σεβαστόν.

Αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε πάνω σε οικονομικές αβάσιμες θεωρίες.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα-πρώτα φταίει ο ανύπαρκτος κρατικός ελεγκτικός μηχανισμός στο θέμα της ασφάλισης και μετά οι εργοδότες.

Ο Έλληνας εργαζόμενος φυσικά και φταίει ο ίδιος σε μεγάλο βαθμό όταν δουλεύει ανασφάλιστος, εκτός από εξαιρέσεις που δεν έχουν στην κυριολεξία να φάνε και πηγαίνουν μόνο για το μεροκάματο για να μην μείνουν νηστικοί.

Στην παραπάνω κατηγορία των εξαθλιωμένων ανήκουν και οι περισσότεροι μετανάστες που προέρχονται από τριτοκοσμικές χώρες.

Αυτοί δεν νοιάζονται για ένσημα,ασφαλίσεις κτλ, βλέπεις τα 30€ που παίρνουν μεροκάματο στην Ελλάδα, στη χώρα τους έχουν εκατονταπλάσια αξία.

Το πρόβλημα είναι το κράτος που μάλλον βολεύεται με την κατάσταση αυτή και φυσικά οι εργοδότες που τα βάζουν στη τσέπη χοντρά.

Link to comment
Share on other sites

ενώ με 0 μικτά υπάρχει κατανάλωση? :hehe:

H παρούσα ανεργία στην Ελλάδα δεν οφείλεται στους μισθούς αλλά στην παντελή έλλειψη ανάπτυξης και επένδυσης σε νεά ή εναλλακτικά προιόντα, καθάρα και απλά πράγματα.

Είδες μείωση ανεργίας με τους νέους εξευτελιστικούς μισθούς σε επίπεδα Βουλγαρίας?

Είδες να μικραίνει η ύφεση??

Αμ πως!

Όσο πάει και ανεβαίνει και σε λίγο θα ακουμπήσει το 30%, η ανεργία, αγαπητέ μου φίλε!

Κάθετο ΟΧΙ,η μείωση μισθών δεν φέρνει ανάπτυξη, μην εφαρμόζουμε οικονομικά αποτυχημένα μοντέλα του Β'Παγκοσμίου Πολέμου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω καταλαβει τι θελει να πει ο tavliban.

εχει μια λογικη αλλα δεν ισχυει.

Και εξηγω μιας και το εχω πιασει

Θελει να πει οτι ο ανεργος εχει θεωρητικη μηδεν καταναλωση αφου εχει εισοδημα μηδεν.

αν παιρνει εστω 500Ε θα πρεπει να παρει τα αναγκαια αρα θα υπαρχει και καταναλωση κτλ.

το θεμα ειναι οτι και μηδεν εισοδημα να παιρνει απλα τα αναγκαια τα βρισκει καπως αλλιως οποτε καταναλωση παλι υπαρχει αλλα απλα οχι αμεσα απο αυτον.

και ενταξει καταλανωση τωρα δεν ειναι το ψωμι και το γαλα.δεν θα παμε μπροστα αν τρωμε ολοι ψωμι και γαλα γιατι τοτε θα δουλευαν ολοι σε φουρνους η θα αρμεγαν αγελαδες.

για να υπαρξει σοβαρη καταναλωση τοση ωστε να δικαιολογει αναπτυξη και το να λειτουργουν ολα τα μαγαζια πρεπει να υπαρχει ενας μισθος 1000Ε,ετσι ωστε να καλυπτεις τις βασικες αναγκες σου και να αγοραζεις και πραγματα που δεν επαιρνες οταν ησουν ανεργος.

Έγινε επεξεργασία από Dant3
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω καταλαβει τι θελει να πει ο tavliban.

εχει μια λογικη αλλα δεν ισχυει.

Και εξηγω μιας και το εχω πιασει

Θελει να πει οτι ο ανεργος εχει θεωρητικη μηδεν καταναλωση αφου εχει εισοδημα μηδεν.

αν παιρνει εστω 500Ε θα πρεπει να παρει τα αναγκαια αρα θα υπαρχει και καταναλωση κτλ.

το θεμα ειναι οτι και μηδεν εισοδημα να παιρνει απλα τα αναγκαια τα βρισκει καπως αλλιως οποτε καταναλωση παλι υπαρχει αλλα απλα οχι αμεσα απο αυτον.

και ενταξει καταλανωση τωρα δεν ειναι το ψωμι και το γαλα.δεν θα παμε μπροστα αν τρωμε ολοι ψωμι και γαλα γιατι τοτε θα δουλευαν ολοι σε φουρνους η θα αρμεγαν αγελαδες.

για να υπαρξει σοβαρη καταναλωση τοση ωστε να δικαιολογει αναπτυξη και το να λειτουργουν ολα τα μαγαζια πρεπει να υπαρχει ενας μισθος 1000Ε,ετσι ωστε να καλυπτεις τις βασικες αναγκες σου και να αγοραζεις και πραγματα που δεν επαιρνες οταν ησουν ανεργος.

Οικονομικά δεν ευσταθεί, με 500 Ευρώ μισθό ούτε ψωμί και γάλα δεν τρως , το καρτέλ τροφίμων θα αυξήσει τις τιμές τους μιας και θα παρατηρηθεί αύξηση κατανάλωσης , δεν θα γίνει καμία μείωση τιμής.

Όπως γίνεται και τώρα, μισθοί πέφτουν, η κατανάλωση βασικών προιόντων είναι η ίδια και το καρτέλ αυξάνει 200% τις τιμές τους.

Η αγορά έτσι λειτουργεί από τα γεννοφάσκια της, δεν θα αλλάξει τώρα.

ΣΥΝ ότι ένας χαμηλός μισθός διατηρεί την φτώχεια, είναι εμπόδιο στην προσωπική και νοητική ανάπτυξη ενός ατόμου,μεγαλώνει την ύφεση,οδηγεί σε λουκέτα χιλιάδες επιχειρήσεις , πλουτίζει ΜΟΝΟ το μεγάλο κεφάλαιο και δημιουργεί χρέη και οφειλές

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

ε ωραία και γιατί γράφεις λοιπόν στις απαντήσεις σου λες και εγώ γουστάρω που θα μειώσουν τους μισθούς και συντάξεις; Πρότεινα κάτι τέτοιο; Υποστηρίζω δηλαδή την πολιτική που ακολουθείται? Όχι βέβαια..

Αυτό που έγραψα είναι ότι αν είναι να μειωθεί η ανεργία ας μου μειωθεί και ο δικός μου μισθός, με την ιδέα ότι ο ιδιώτης θα τα επενδύσει ώστε να δημιουργηθούν δουλειές. Όχι όμως να μειωθεί αλλά να μην προσληφθεί κανένας όπως γίνεται τώρα. Αρκεί βέβαια να μην γίνει αυτό που λέει ο yanni...

1. Να παραμείνουν άνεργοι ως έχουν και τελικά οι 750.000 να γίνουν 650.000 ή να αμείβονται στο άθροισμα 650.000.000 (λόγο μειώσεων);;;

2. Να γίνουν ενεργοί 850.000 να παραμείνει ο μισθός των 750.000 στα 1000 (μακάρι) και να παίρνουν οι 100.000 ένα 500ρικο άρα να μπαίνουν ακόμα 50.000.000 στην αγορά σύνολο 800.000.000;;;

3. Και ακόμα και αν τελικά μειωθεί ο μισθός των ήδη εργαζόμενων ε λοιπόν προτιμώ να παίρνουν έξτρα άτομα αυτό το γα...ι το 500ρικο και να πέσω στα 900...Η αγορά πιστεύω θα κινηθεί αναλόγως..παραδείγματα έχω δει παντού...

Αυτό είπα...και ναι κάποια από τα λεφτά αυτά πάνε σε φόρους κλπ. (που λες ότι δεν στέκουν και είναι μπακαλίστικα κλπ) Αυτός που θα πάρει όμως το 500ρικο (έστω 400 καθαρά αν δεν κάνω λάθος) δεν μένει μόνος του συνήθως ή δεν είναι αναγκαστικά παντρεμένος με παιδί όπως μου γράφεις στις απαντήσεις του. Μπορεί να μένει με τους γονείς του (που τώρα που είναι άνεργος τον/την ταίζουν). Οπότε λεφτά θα ξοδευτούν/καταναλωθούν από τους γονείς.

Μήπως τελικά εγώ τα βλέπω λίγο πιο σφαιρικά;;

και το αφήνω εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω καταλαβει τι θελει να πει ο tavliban.

εχει μια λογικη αλλα δεν ισχυει.

Και εξηγω μιας και το εχω πιασει

Θελει να πει οτι ο ανεργος εχει θεωρητικη μηδεν καταναλωση αφου εχει εισοδημα μηδεν.

αν παιρνει εστω 500Ε θα πρεπει να παρει τα αναγκαια αρα θα υπαρχει και καταναλωση κτλ.

το θεμα ειναι οτι και μηδεν εισοδημα να παιρνει απλα τα αναγκαια τα βρισκει καπως αλλιως οποτε καταναλωση παλι υπαρχει αλλα απλα οχι αμεσα απο αυτον.

και ενταξει καταλανωση τωρα δεν ειναι το ψωμι και το γαλα.δεν θα παμε μπροστα αν τρωμε ολοι ψωμι και γαλα γιατι τοτε θα δουλευαν ολοι σε φουρνους η θα αρμεγαν αγελαδες.

για να υπαρξει σοβαρη καταναλωση τοση ωστε να δικαιολογει αναπτυξη και το να λειτουργουν ολα τα μαγαζια πρεπει να υπαρχει ενας μισθος 1000Ε,ετσι ωστε να καλυπτεις τις βασικες αναγκες σου και να αγοραζεις και πραγματα που δεν επαιρνες οταν ησουν ανεργος.

ακριβώς αυτή είναι η λογική αλλά δες στην απάντησή μου από που πιστεύω ότι θα υπάρχει κατανάλωση...Όλα αυτά θα γίνουν σιγά σιγά και όχι μέσα σε ένα μήνα...Τα 500 θα γίνουν 600, τα 600 700 κοκ...Αυτό μόνο όσο μειώνεται η ανεργία..Όσο αυξάνει όπως τώρα, μόνο μειώσεις θα βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

ε ωραία και γιατί γράφεις λοιπόν στις απαντήσεις σου λες και εγώ γουστάρω που θα μειώσουν τους μισθούς και συντάξεις; Πρότεινα κάτι τέτοιο; Υποστηρίζω δηλαδή την πολιτική που ακολουθείται? Όχι βέβαια..

Αυτό που έγραψα είναι ότι αν είναι να μειωθεί η ανεργία ας μου μειωθεί και ο δικός μου μισθός, με την ιδέα ότι ο ιδιώτης θα τα επενδύσει ώστε να δημιουργηθούν δουλειές. Όχι όμως να μειωθεί αλλά να μην προσληφθεί κανένας όπως γίνεται τώρα. Αρκεί βέβαια να μην γίνει αυτό που λέει ο yanni...

Αυτό είπα...και ναι κάποια από τα λεφτά αυτά πάνε σε φόρους κλπ. (που λες ότι δεν στέκουν και είναι μπακαλίστικα κλπ) Αυτός που θα πάρει όμως το 500ρικο (έστω 400 καθαρά αν δεν κάνω λάθος) δεν μένει μόνος του συνήθως ή δεν είναι αναγκαστικά παντρεμένος με παιδί όπως μου γράφεις στις απαντήσεις του. Μπορεί να μένει με τους γονείς του (που τώρα που είναι άνεργος τον/την ταίζουν). Οπότε λεφτά θα ξοδευτούν/καταναλωθούν από τους γονείς.

Μήπως τελικά εγώ τα βλέπω λίγο πιο σφαιρικά;;

και το αφήνω εδώ...

Βασικά χαλάρωσε, δεν σου κάνω επίθεση και ούτε σε χαρακτήρισα, τώρα εάν το ΟΧΙ μου προσδίδει και μετέπειτα χαρακτηρισμούς, εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Τα βλέπεις καθαρά μέσα από το δικό σου πρίσμα, σεβαστό αλλά το σύνολο των Ελλήνων δεν μένει με τους γονείς τους και έχει οικογένεια δικιά του.

Το οικονομικό μοντέλο που προτείνεις δεν είναι βιώσιμο , ούτε καν εφαρμόσιμο.

Θέλεις να πω ότι έχεις δίκιο σε κάτι που οικονομικά δεν ευσταθεί.

Ε δεν ευσταθεί, με το ζόρι βρε παιδάκι μου?!?:banging:

Link to comment
Share on other sites

εγώ χαλαρότατος είμαι... τέσπα μια χαρά ευσταθεί, για τον απλό λόγο ότι μπαίνουν όπως και να το κάνεις λεφτά στην αγορά...supermarket θα είναι, κινητό των 30ευρό θα είναι, σώβρακο θα είναι, σουβλάκια θα είναι; Λεφτά θα είναι... Αυτό δεν θέλει μεταπτυχιακό στα οικονομικά για να το καταλάβει κανείς...

διαφωνούμε καθώς εσύ πιστεύεις ότι θα μείνει ο μισθός 500ρικο ενώ εγώ όχι...Επίσης πιστεύεις ότι μαζί με το 500ρικο θα μειωθεί κ ο μισθός των 1000...Εκεί μόνο συμφωνώ εν μέρη γιατί δεν μπορώ να δω το μέλλον..Σενάριο πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ χαλαρότατος είμαι... τέσπα μια χαρά ευσταθεί, για τον απλό λόγο ότι μπαίνουν όπως και να το κάνεις λεφτά στην αγορά...supermarket θα είναι, κινητό των 30ευρό θα είναι, σώβρακο θα είναι, σουβλάκια θα είναι; Λεφτά θα είναι... Αυτό δεν θέλει μεταπτυχιακό στα οικονομικά για να το καταλάβει κανείς...

διαφωνούμε καθώς εσύ πιστεύεις ότι θα μείνει ο μισθός 500ρικο ενώ εγώ όχι...Επίσης πιστεύεις ότι μαζί με το 500ρικο θα μειωθεί κ ο μισθός των 1000...Εκεί μόνο συμφωνώ εν μέρη γιατί δεν μπορώ να δω το μέλλον..Σενάριο πιθανό.

H τρόικα ζητάει και άλλο μείωση του βασικού μισθού, όπως βλέπεις δεν πέτυχαν κάτι με τον πρώτο βιασμό και τώρα ζητάνε δεύτερο γύρο.

Στόχος είναι η δημιουργία φθηνότατου εργατικού δυναμικού στα πρότυπα Κίνας και Ινδίας, αλλά σε Ευρωπαικό έδαφος.

Κατανόησε ότι το 500ρικο (καθαρά βγαίνει κάτω από 400 ευρώ με τα τωρινα δεδομένα) δε συντηρεί τίποτα και καμία ιδιωτική εταιρία δεν θα σου κάνει αύξηση μισθών εν μέσω της κρίσης , η οποία θα διαρκέσει αρκετά χρόνια ακόμη αλλά θα προτείνει και περαιτέρω μειώσεις, στα πλαίσια του ανταγωνισμού.

Δεν είναι μεταπτυχιακό αλλά πως λειτουργεί η πιάτσα του καπιταλισμού.

"Δεν κάνω πωλήσεις Χ κόβω μισθούς Ψ"

Και ο υπάλληλος μένει με το αγγούρι Ω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γάλα όλοι στις 8 το πρωί πρέπει να αγοράζουν. Πριν μια ώρα που πέρασα από έναν Μαρινόπουλο το φτηνότερο που είχε μείνει στα ράφια ήταν το Δέλτα στα 1.18€. Θυμάστε πριν μερικά χρόνια που η Δέλτα διαφήμιζε το 1€? Παλιά αυτά. Το φρέσκο γάλα ήδη, εδώ και καιρό, έχει αρχίσει και γίνεται προϊόν πολυτελείας.

Link to comment
Share on other sites

^^ είπα πολλά ίσως για την μείωση τιμολογίων... δεν ξέρω τι θα γίνει... υποθέτω... Άμα ήξερα τι θα γινόταν θα ήμουν μάγος :magic: και πλούσιος...

Οι φόροι θα μειωθούν αν και μόνο αν μειωθεί η ανεργία... Αλλά όχι να την μειώσουμε παίρνοντας και άλλους δημ. υπαλλήλους, αλλά με το να δημιουργηθούν δουλειές... Θεωρώ πως η ανεργία θα μειωθεί αν ιδιώτες αναλάβουν κάποια πράγματα που μέχρι τώρα δούλευε (?) το δημόσιο... Με σκέτες απολύσεις στον Δ.Τ. δεν λύνεις το πρόβλημα...αντιθέτως τους κάνεις να δουλέψουν για τον ιδιώτη..ο ιδιώτης με την σειρά του θα δημιουργήσει δουλειές σε τρίτους.. αυτό πιστεύω...

να κινηθώ και σε άλλο μήκος κύματος, σχετικά και με το thelab...

in.gr - Από τις ακριβότερες χώρες της ΕΕ η Ελλάδα, παρά την ύφεση - Ειδήσεις - Οικονομία

Τα ακούτε μαγαζιά πληροφορικής;;;;;;; ε:::

Απολύσεις πιθανόν δε θα γίνουν γιατί το πολιτικό σύστημα στηρίζεται στους δημόσιους ψήφους και στις ρουσφετολογικές προσλήψεις. Όσο για τον ιδιωτικό τομέα, καλός μεν, αλλά με τη διαφθορά που υπάρχει στο δημόσιο τομέα, πολλοί έχουν ξεχάσει τη νόμιμη οδό.....Αυτά βλέπωντάς τα οι ξένοι επενδυτές, χάνουν τα μαλλιά τους στη σκέψη και μόνο να επενδύσουν στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.