Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Τί είπατε , ζητείται ελπίς; Πάτρε την - Αντώνης Σαμαράς: Το μόνο που μπορώ να προσφέρω είναι ελπίδα | Newsbomb.gr

Πρωθυπουργός να σου πετύχει. Πάει να ξεπεράσει και τον GAP - αυτός τουλάχιστο ήξερε τί έκανε.

Ταξίδι στο άγνωστο με βάρκα τον Αντώνη ...

Προεκλογικά μιλούσε για αύξηση των χαμηλών συντάξεων και ανάπτυξη.

Μετεκλογικά μιλάει για ελπίδα. Πες ρε άνθρωπε, πως μπορείς να προσφέρεις παρηγοριά στον άρρωστο (οικονομία) μέχρι να ξεψυχήσει. Καρναβάλι. :jester:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να τελειώνουν οι ανυπόστατες φούτσες της εσωτερικής τρόϊκας περί μεγάλου ποσοστού ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα. Που το λένε λες και είναι έγκλημα.

List of countries by home ownership rate - Wikipedia, the free encyclopedia

This is a list of countries by home ownership rate, the ratio of owner-occupied units to total residential units in a specified area

Homeownership in the United States - Wikipedia, the free encyclopedia

Για την ενέργεια τώρα μετά τις απανωτές αυξήσεις που προετοιμάζουν το ξεπούλημα σε μάγκες επιχειρηματίες. Για δύο και 20 γιγαβατώρες το χρόνο.

Europe's Energy Portal » Fuel Prices, Rates for Power & Natural Gas

France € 0.0753 France € 0.0742

Germany € 0.1127 Germany € 0.1024

Greece € 0.0839 Greece € 0.0770

Ήμασταν από τους φθηνότερους. Και μη μου πει κανείς για επιδοτήσεις γιατί όσοι Φωτόπουλοι και να βγουν από τη μέση, όσοι υπάλληλοι και να απολυθούν οι φόροι δεν μειώνονται.

Tavliban, στις τηλεπικοινωνίες ο ΟΤΕ έχει έμμεσους ανταγωνιστές τα πακέτα της κινητής τηλεφωνίας. Το ρεύμα και το νερό δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Και ξέχασε τις φοροελαφρύνσεις από την απόλυση δημοσίων υπ. 16δις είναι η κάθε δόση των δανείων που πήραμε. Έχεις συναίσθηση του ποσού;

Link to comment
Share on other sites

^^ είπα πολλά ίσως για την μείωση τιμολογίων... δεν ξέρω τι θα γίνει... υποθέτω... Άμα ήξερα τι θα γινόταν θα ήμουν μάγος :magic: και πλούσιος...

Οι φόροι θα μειωθούν αν και μόνο αν μειωθεί η ανεργία... Αλλά όχι να την μειώσουμε παίρνοντας και άλλους δημ. υπαλλήλους, αλλά με το να δημιουργηθούν δουλειές... Θεωρώ πως η ανεργία θα μειωθεί αν ιδιώτες αναλάβουν κάποια πράγματα που μέχρι τώρα δούλευε (?) το δημόσιο... Με σκέτες απολύσεις στον Δ.Τ. δεν λύνεις το πρόβλημα...αντιθέτως τους κάνεις να δουλέψουν για τον ιδιώτη..ο ιδιώτης με την σειρά του θα δημιουργήσει δουλειές σε τρίτους.. αυτό πιστεύω...

να κινηθώ και σε άλλο μήκος κύματος, σχετικά και με το thelab...

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231215500

Η Ελλάδα είναι στην υψηλότερη θέση στους υπολογιστές με 18,7% απόκλιση από τον κοινοτικό μέσο όρο και το 2010 ήταν στην τρίτη με 9,3%.

Τα ακούτε μαγαζιά πληροφορικής;;;;;;; ε:::

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

lol @ ελπιδες και αναπτυξη και ολα αυτα τα καλα.

Η εξαθλίωση εχει θρονιαστεί στο σαλόνι μας και εμεις μιλάμε για διακοπες στην Χαβαη

Παρτε το χαμπάρι, η Ευρωπη χρειάζεται sweatshops και η Ελλάδα ειναι το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Με σκέτες απολύσεις στον Δ.Τ. δεν λύνεις το πρόβλημα...αντιθέτως τους κάνεις να δουλέψουν για τον ιδιώτη..ο ιδιώτης με την σειρά του θα δημιουργήσει δουλειές σε τρίτους.. αυτό πιστεύω..
Σε ποιά χώρα θα δημιουργήσουν τις νέες θέσεις εργασίας, Ινδία, Κίνα, Μπαγκλαντές ή σε κοντινές Βουλγαρίες ? Αυτή την απορία έχω.
Link to comment
Share on other sites

άμα δουλεύεις ελλάδα και τον μισθό σου τον δίνεις για να αγοράσεις ρούχο made in india για παράδειγμα, δίνεις την δουλειά στην ινδία..

Το έχω ξαναπεί το παράδειγμα αλλά θα το επαναλάβω. Ιδιωτικοποίηση ΟΣΕ.

Ο ιδιωτικοποιημένος ΟΣΕ μπορεί να χρειαστεί ανανέωση στόλου. Μπορεί λοιπόν το κράτος να τον εξαναγκάσει να κάνει επενδύσεις στην ελλάδα δίνοντας συμβόλαιο στην ΕΛΒΟ να του φτιάξει τα καινούργια βαγόνια (κάποτε έφτιαχναν και τανκ, γιατί όχι βαγόνια)..

Επίσης με το άνοιγμα των σιδηροδρόμων μπορεί να μπει και μια δεύτερη εταιρεία και να δώσει δουλειές σε άλλο κόσμο... Το κράτος θα βγάζει λεφτά με την ενοικίαση των ραγών...

Όλα αυτά θέληση θέλουν και κυνήγι.

και λίγη εξυπνάδα από τους πολιτικούς μας

κάπως αντίστοιχα κινήθηκαν οι Άγγλοι με τα αεροδρόμια τους...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

άμα δουλεύεις ελλάδα και τον μισθό σου τον δίνεις για να αγοράσεις ρούχο made in india για παράδειγμα, δίνεις την δουλειά στην ινδία..

Το έχω ξαναπεί το παράδειγμα αλλά θα το επαναλάβω. Ιδιωτικοποίηση ΟΣΕ.

Ο ιδιωτικοποιημένος ΟΣΕ μπορεί να χρειαστεί ανανέωση στόλου. Μπορεί λοιπόν το κράτος να τον εξαναγκάσει να κάνει επενδύσεις στην ελλάδα δίνοντας συμβόλαιο στην ΕΛΒΟ να του φτιάξει τα καινούργια βαγόνια (κάποτε έφτιαχναν και τανκ, γιατί όχι βαγόνια)..

Επίσης με το άνοιγμα των σιδηροδρόμων μπορεί να μπει και μια δεύτερη εταιρεία και να δώσει δουλειές σε άλλο κόσμο... Το κράτος θα βγάζει λεφτά με την ενοικίαση των ραγών...

Όλα αυτά θέληση θέλουν και κυνήγι.

και λίγη εξυπνάδα από τους πολιτικούς μας

κάπως αντίστοιχα κινήθηκαν οι Άγγλοι με τα αεροδρόμια τους...

Κάπως έτσι κινήθηκαν Γαλλία, Γερμανία κτλπ και τώρα τρέχουν να πάρει ξανά μεγάλο μερίδιο το Δημόσιο τους, από τις αντίστοιχες δικές μας ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ etc.μιας και το μοντέλο ιδιωτικοποίησης απλά χειροτέρεψε την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών (νερό) και μείωσε ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ τα κρατικά έσοδα.

Ανάπτυξη δεν θα έρθει με το ξεπούλημα των πάντων αλλά θα ενισχυθούν τα μεγάλα πορτοφόλια και θα βαθύνει η ύφεση και θα δημιουργηθεί καρτέλ ενέργειας όπως έχει δημιουργηθεί στα τρόφιμα.

Θα βλέπεις τις τιμές να ανεβαίνουν και δεν θα μπορείς να κάνει τίποτα!

Αλήθεια, πες ότι το κράτος ξεπουλάει τα ΠΑΝΤΑ, πως στο διάολο θα έχει ανάπτυξη και προσφορά στον λαό?

Που δεν θα μπαίνει φράγκο τσακιστό στα ταμεία της, που θα έχει σμικρυνθεί σε τέτοιο στάδιο που θα απαυτώσει εντελώς την Υγεία και την Παιδεία.

Μιλάμε για το Ελλάντα, δεν ζούμε σε άλλη χώρα και καλό είναι να μην συγκρινόμαστε με Ευρωπαικές Χώρες αλλά με χώρες των Βαλκανίων, εκεί ανήκουμε και εκεί μας εντάσουν!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΔΑΠ έχω πει πως δεν πρέπει να κάνουν τίποτα...ΔΕΗ μιλάω για εργοστάσια παραγωγής...Για να μην δημιουργηθεί ΚΑΡΤΕΛ πρέπει να μπορεί το κράτος να παρεμβαίνει σε οποιαδήποτε τιμολογιακή πολιτική...Αυτό γίνεται έχοντας το 100% της ιδιοκτησίας του δικτύου και φυσικά αυτοί που ελέγχουν τα συμβόλαια να λειτουργούν προς το συμφέρον μας και όχι το δικό τους.

Είπα πως θα έχει ανάπτυξη με το παράδειγμα παραπάνω...Όπως αντίστοιχα πρέπει να γίνει με τα ΜΜΜ στην ΑΘήνα.

Για παιδεία έχω πει πως μπορεί να γίνει ιδιωτικοποίηση και η παιδεία να είναι δωρεάν για τους πολίτες...Όπως επίσης κ για την υγεία το ίδιο...Εσένα δηλαδή σαν τελικό καταναλωτή, άρρωστο, γραμματιζόμενο, σε ενδιαφέρει να το έχει κάποιος ιδιώτης το σχολείο ή νοσοκομείο, ή αν τελικά απολαμβάνεις δωρεάν παιδεία και υπηρεσίες υγείας; Ε λοιπόν εμένα δεν με ενδιαφέρει το κράτος να είναι ιδιοκτήτης ή επιχειρηματίας παρά εγώ να απολαμβάνω δωρεάν κάποια πράγματα με υψηλή ποιότητα...Με αυτά που λέω θέλω να γίνουν ιδιωτικοποιήσεις με κανέναν άλλο τρόπο...αλλιώς ας μείνουμε ως έχει...

Αν είναι να συγκρίνομαι με Αλβανούς, Βούλγαρους, Σκοπιανούς κλπ και να πέφτω από μόνος μου επίπεδο επειδή το θέλουν άλλοι και να είμαι μοιρολάτρης σόρυ δεν το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION]

Έλεγχος τους κράτους στις τιμές σημαίνει έλεγχος τιμών και αποτροπή δημιουργίας καρτέλ σε μια χώρα που δεν βασιλεύει η μίζα. Τα παραδείγματα σου είναι λογικά όσο αφήνουμε έξω από την εξίσωση τον παράγοντα άνθρωπο. Μόλις βάλεις στην εξίσωση τον παράγοντα άνθρωπο, απλά το ξεχνάς.

Link to comment
Share on other sites

ναι για αυτό ο typhonios λέει ότι λέει στο τέλος...εγώ ελπίζω σε κάτι καλύτερο....

H E.E μας συγκρίνει με Βαλκανικές χώρες σε θέματα μισθών ,υγείας, παιδείας,κοινωνικών παροχών και εκεί μας εντάσει με έντονους και γρήγορους ρυθμούς.

Η Ελλάδα δεν ήταν ποτέ στο λόμπι των ισχυρών και ούτε μας θέλουν και ούτε φυσικά θα γίνουμε , το βλέπεις αυτό με το ΔΝΤ και τις δηλώσεις των εταίρων μας.

Ο Yanni, μίλησε σωστά.

Το κράτος δεν θα παρεμβαίνει πουθενά όπως και δεν παρεμβαίνει και στο καρτέλ τροφίμων γιατί δεν έχει την τεχνογνωσία, την θέληση και ΦΥΣΙΚΑ να χάσει την μίζα που παίρνει από τα λόμπι των Super Market.

Δεν μπορούν να κυνηγήσουν την φοροδιαφυγή μερικών χλιδάτων χιλιάδων συμπολιτών μας , πιστεύεις ότι θα μπορεί να ελέγχει και την ιδιωτικοποιημένη ΔΕΗ??

Είναι ουτοπικό!

Καλό να ονειροβατούμε και να ελπίζουμε αλλά δεν θα γίνει τίποτα το θετικό, η ύφεση βαθαίνει περισσότερο και το 2013

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] ίσως στο αστεία και παρατράγουδα...μου ήρθε εμετός με τον καραγκιόζη

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION] εγώ ξέρω ότι η μοιρολατρία και η διάθεσή μας για να μην αλλάξει τίποτα είναι μια από τις αιτίες που είμαστε εδώ...αυτό το ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, με εκνευρίζει και το απεχθάνομαι...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

@Myralis ίσως στο αστεία και παρατράγουδα...μου ήρθε εμετός με τον καραγκιόζη

@Typhonios εγώ ξέρω ότι η μοιρολατρία και η διάθεσή μας για να μην αλλάξει τίποτα είναι μια από τις αιτίες που είμαστε εδώ...αυτό το ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, με εκνευρίζει και το απεχθάνομαι...

Nα απεχθάνεσαι εκείνους που σε κάνουν να εργάζεσαι σε δύο δουλειές για να βγάζει 900 Ευρώ, σε εκείνους που σου φορολογούν τα πάντα με χαράτσια, το δικαίωμα να κάνεις παιδιά να το ανάγουν σε είδος πολυτέλειας, την σχεδόν ολική αφαίρεση στην πρόσβαση Υγείας και Παιδείας.

Εκεί πρέπει να οργίζεσαι και να επαναστατείς και όχι να περιμένουμε σαν κούκοι , έναν ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ μεγιστάνα να εξαγοράσει για πέντε Ευρώπουλα μια ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ και να προσφέρει εργασία με αμοιβή Σκοπιανού , με 11ώρα και 6ημερη εργασία και να προσφέρει με υψηλό αντίτιμο ότι σαβούρα μας προσφέρει.

Εσύ ελπίζεις να δημιουργήσει ο ιδιώτης θέσεις εργασίας, σωστό !

Αλλά τι θέσεις εργασίας? Με 500 Ευρώ μικτά???

Αυτό ονομάζεται υποδούλωση φίλε μου καλέ και η χώρα αυτή δεν χρειάζεται ραγιάδες (δεν αναφέρομαι σε εσένα) αλλά άτομα με προσδοκίες και διάθεση για πρόοδο και ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, με εκνευρίζει και το απεχθάνομαι...

Συνήθως οι χειρότερες και ποιο καταστροφικές αλλαγές είναι αυτές που γίνονται απλά και μόνο για την αλλαγή. Όταν κάτι δουλεύει δεν το αλλάζεις και όταν κάτι μπορεί να αποδώσει το φτιάχνεις, δεν το δίνεις στον άλλον κοψοχρονιά.

Αυτό που πάνε να κάνουν στην ΕΥΔΑΠ την ΔΕΗ και αλλού, ισοδυναμεί με το να βγάζεις για πώληση έναν δίσκο 2TB προς 20€ διότι παρουσιάζει μειωμένες επιδόσεις. Να τον παίρνει ο αγοραστής να του τραβάει ένα defrag και να αποδεικνύεται ότι οι χαμηλές επιδόσεις οφείλονταν στο ότι τα δεδομένα του δίσκου ήταν κατακερματισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι χειρότερες και ποιο καταστροφικές αλλαγές είναι αυτές που γίνονται απλά και μόνο για την αλλαγή. Όταν κάτι δουλεύει δεν το αλλάζεις και όταν κάτι μπορεί να αποδώσει το φτιάχνεις, δεν το δίνεις στον άλλον κοψοχρονιά.

Αυτό που πάνε να κάνουν στην ΕΥΔΑΠ την ΔΕΗ και αλλού, ισοδυναμεί με το να βγάζεις για πώληση έναν δίσκο 2TB προς 20€ διότι παρουσιάζει μειωμένες επιδόσεις. Να τον παίρνει ο αγοραστής να του τραβάει ένα defrag και να αποδεικνύεται ότι οι χαμηλές επιδόσεις οφείλονταν στο ότι τα δεδομένα του δίσκου ήταν κατακερματισμένα.

αυτό που λες είναι σωστό...όμως όταν τόσα χρόνια το διοικούν κάποιοι που απλά δεν μπορούν να μπουν σε αυτό το τρόπο σκέψης που αναφέρεις (για 1000 μύριους λόγους), τι κάνεις;

Και εγώ πιστεύω ότι ο Δ.Τ. θα μπορούσε να ήταν όχι απλά επικερδής, αλλά να μ@μούσε και να έδερνε... Δυστυχώς πρέπει να κάνεις αναδιάρθρωση εκεί τεραστίων διαστάσεων.

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION] κοίτα όπως είπα θέλω κάποιος να ξεκινήσει να δίνει αυτά τα 500 που λες και να μειωθεί η ανεργία από το 25%-30% που είναι τώρα στο 20% μετά στο 15% μετά στο 5% και αν μπορούμε και στο μηδέν...Όσο μειώνεται η ανεργία τόσο μεγαλύτεροι θα γίνονται και οι μισθοί. Αυτό λέει η λογική πιστεύω. Αυτά που λέτε τα λένε λαικιστές πολιτικοί (λέγε με ΓΑΠ, Τσίπρα, Σαμαρά). Ποια δηλαδή; όχι στον μισθό των 500ευρώ, όχι σε απολύσεις, σε ξεπούλημα του Δ.Τ., 1000 καθαρά ευρώ βασικό κλπ κλπ.. Μα φυσικά σε ποιον αρέσουν;

Όμως ο κόσμος, και ειδικά οι απεγνωσμένοι, έχουν μπει σε μια νοοτροπία του φυλακισμένου δηλαδή αυτήν που αναφέρω, γιατί θα την πάρει την δουλειά κάποιος άλλος. Καλύτερα λοιπόν από το 0 και @@ που παίρνει κανείς να παίρνει 500 και να κάνει μια αρχή παρά να κάθεται να περιμένει από το κράτος ή τον οποιοδήποτε να του τάζει 1000ευρώ τα οποία τελικά να γίνουν και δραχμές.

Δες το και μαθηματικά. Είμαστε 1000000 και οι 250.000 είναι άνεργοι. Οι 750.000 παίρνουν 1000 ευρώ ας πούμε, άρα 750.000.000 μπαίνουν στην αγορά, τι είναι καλύτερο τώρα;

1. Να παραμείνουν άνεργοι ως έχουν και τελικά οι 750.000 να γίνουν 650.000 ή να αμείβονται στο άθροισμα 650.000.000 (λόγο μειώσεων);;;

2. Να γίνουν ενεργοί 850.000 να παραμείνει ο μισθός των 750.000 στα 1000 (μακάρι) και να παίρνουν οι 100.000 ένα 500ρικο άρα να μπαίνουν ακόμα 50.000.000 στην αγορά σύνολο 800.000.000;;;

3. Και ακόμα και αν τελικά μειωθεί ο μισθός των ήδη εργαζόμενων ε λοιπόν προτιμώ να παίρνουν έξτρα άτομα αυτό το γα...ι το 500ρικο και να πέσω στα 900...Η αγορά πιστεύω θα κινηθεί αναλόγως..παραδείγματα έχω δει παντού...

Τα νούμερα είναι καθαρά τυχαία, αυτό που θέλω να πω είναι λοιπόν ότι η αγορά θα ανακάμψει όσο μειώνεται η ανεργία. Έστω και με χαμηλούς μισθούς αρχικά...αυτά πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες είναι σωστό...όμως όταν τόσα χρόνια το διοικούν κάποιοι που απλά δεν μπορούν να μπουν σε αυτό το τρόπο σκέψης που αναφέρεις (για 1000 μύριους λόγους), τι κάνεις;

Και εγώ πιστεύω ότι ο Δ.Τ. θα μπορούσε να ήταν όχι απλά επικερδής, αλλά να μ@μούσε και να έδερνε... Δυστυχώς πρέπει να κάνεις αναδιάρθρωση εκεί τεραστίων διαστάσεων.

@Typhonios κοίτα όπως είπα θέλω κάποιος να ξεκινήσει να δίνει αυτά τα 500 που λες και να μειωθεί η ανεργία από το 25%-30% που είναι τώρα στο 20% μετά στο 15% μετά στο 5% και αν μπορούμε και στο μηδέν...Όσο μειώνεται η ανεργία τόσο μεγαλύτεροι θα γίνονται και οι μισθοί. Αυτό λέει η λογική πιστεύω. Αυτά που λέτε τα λένε λαικιστές πολιτικοί (λέγε με ΓΑΠ, Τσίπρα, Σαμαρά). Ποια δηλαδή; όχι στον μισθό των 500ευρώ, όχι σε απολύσεις, σε ξεπούλημα του Δ.Τ., 1000 καθαρά ευρώ βασικό κλπ κλπ.. Μα φυσικά σε ποιον αρέσουν;

Όμως ο κόσμος, και ειδικά οι απεγνωσμένοι, έχουν μπει σε μια νοοτροπία του φυλακισμένου δηλαδή αυτήν που αναφέρω, γιατί θα την πάρει την δουλειά κάποιος άλλος. Καλύτερα λοιπόν από το 0 και @@ που παίρνει κανείς να παίρνει 500 και να κάνει μια αρχή παρά να κάθεται να περιμένει από το κράτος ή τον οποιοδήποτε να του τάζει 1000ευρώ τα οποία τελικά να γίνουν και δραχμές.

Δες το και μαθηματικά. Είμαστε 1000000 και οι 250.000 είναι άνεργοι. Οι 750.000 παίρνουν 1000 ευρώ ας πούμε, άρα 750.000.000 μπαίνουν στην αγορά, τι είναι καλύτερο τώρα;

1. Να παραμείνουν άνεργοι ως έχουν και τελικά οι 750.000 να γίνουν 650.000 ή να αμείβονται στο άθροισμα 650.000.000 (λόγο μειώσεων);;;

2. Να γίνουν ενεργοί 850.000 να παραμείνει ο μισθός των 750.000 στα 1000 (μακάρι) και να παίρνουν οι 100.000 ένα 500ρικο άρα να μπαίνουν ακόμα 50.000.000 στην αγορά σύνολο 800.000.000;;;

3. Και ακόμα και αν τελικά μειωθεί ο μισθός των ήδη εργαζόμενων ε λοιπόν προτιμώ να παίρνουν έξτρα άτομα αυτό το γα...ι το 500ρικο και να πέσω στα 900...Η αγορά πιστεύω θα κινηθεί αναλόγως..παραδείγματα έχω δει παντού...

Τα νούμερα είναι καθαρά τυχαία, αυτό που θέλω να πω είναι λοιπόν ότι η αγορά θα ανακάμψει όσο μειώνεται η ανεργία. Έστω και με χαμηλούς μισθούς αρχικά...αυτά πιστεύω...

Oικονομικά ότι αναγράφεις δεν ευσταθεί!

Έχεις δει χώρες σαν την Βουλγαρία, Πολωνία , Ρουμανία, Ουγγαρία να ανθίζουν οικονομικά?

Εδώ θέλουν και άλλο μείωση του βασικού μισθού!!!

ΕΤΣΙ μειώνεται η ανεργία και αυξάνεται η ανταγωνιστικότητα?

Μειώνοντας μισθό και με μηδενική ανάπτυξη / επένδυση?

Η ανάπτυξη και αύξηση μισθού ΣΥΝΔΥΑΖΕΤΑΙ με την ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!!!!

Ε, δεν γίνεται ο μέσος Έλληνας (ποιος μέσος , πάει !! ) , ο νεόπτωχος΄Έλληνας να ζει με 500 Ευρώ και να έχει ενοίκιο, φαγητό και παιδιά να φροντίσει.

Δεν καταναλώνει!!!!!!!

Είναι τόσο απλό, τι μαθηματικά υπολογίζεις, δεν βγάζουν νόημα βρε Tavliban!

Να ξέρω δηλαδή για να σκίσω το χαρτί του μεταπτυχιακού.:jump:

Y.Γ Έχεις κολλήσει με το Δημόσιο, ε ξεκόλλα γιατί φαίνεται μεροληπτικό και εμφανίζει τάσεις εμμονής, χωρίς Δημόσιο δεν έχεις Υγεία και Παιδεία΄.

Το Δημόσιο ΝΑΙ θέλει εξυγίανση και ΟΧΙ ξεκοκκάλισμα και τα φιλέτα στους σκύλους επιχειρηματίες.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέτε τα λένε λαικιστές πολιτικοί (λέγε με ΓΑΠ, Τσίπρα, Σαμαρά). Ποια δηλαδή; όχι στον μισθό των 500ευρώ, όχι σε απολύσεις, σε ξεπούλημα του Δ.Τ., 1000 καθαρά ευρώ βασικό κλπ κλπ.. Μα φυσικά σε ποιον αρέσουν;

Γιατί το ωραίο είναι λαϊκισμός και το άσχημο αναγκαίο;

Η λέξη λαϊκισμός χρησιμοποιείται τα τελευταία - και όχι μόνο - χρόνια στην Ελλάδα, ως στάχτη στα μάτια του κόσμου. Οποιοσδήποτε τάζει κάτι καλύτερο στην Ελλάδα, αλλά λαϊκιστής. Οποιοσδήποτε θέτει ερωτήματα για τις επιλογές, το ήθος, την αξιοπιστία ή την αποτελεσματικότητα ενός πολιτικού ή μιας πολιτικής, είναι λαϊκιστής. Γενικότερα για να μην θεωρείσαι λαϊκιστής θα πρέπει να βλέπεις μπροστά σου μόνο χειρότερες μέρες για τον λαό και να μην αμφισβητείς τις ικανότητες και τον ήθος αυτών που καταλαμβάνουν τις θέσεις στα έδρανα του κοινοβουλίου.

Όποτε ακούω την λέξη "λαϊκισμός" ως επιχείρημα από πολιτικό μου ανεβαίνει η πίεση στο 20. Όποτε την ακούω από συμπολίτη μου απογοητεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.