Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αυτοί είναι οι όροι του παιχνιδιού για τους οποίους ποτέ κανείς κυρίαρχος λαός δεν ενδιαφέρθηκε να απαιτήσει να αλλάξουν. Πάντα απαιτούσαμε μόνο τα εφήμερα, αυξήσεις μισθών επιδόματα κτλ. Αλλαγή εκλογικού νόμου; Νόμος προστασίας υπουργών; DAFAQ? Τώρα που την τρώμε από πίσω, έχουμε τα χέρια δεμένα πίσω από την πλάτη. Ομολογώ πάντως ότι τόσα χρόνια ψηφίζαμε τους καλύτερους με διαφθορά.

Link to comment
Share on other sites

2000 Καραμανλής, Πέμπτη

Κατώτατη σύνταξη στις 150 χιλιάδες δραχμές

2000 Σημίτης, Παρασκευή

Κατώτατη σύνταξη στις 151 χιλιάδες δραχμές

Νικητής δημοπρασ.. sorry... Νικητής εκλογών: Σημίτης.

Είναι τόσο κραυγαλέο παράδειγμα για το πως ψηφίζουμε και για το πως μας δουλεύουνε κατάμουτρα, που μου έχει μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Καρούζος: Καταδικάστηκε σε 8 χρόνια φυλάκιση και κυκλοφορεί ελεύθερος

Ακούω τώρα τον Νάσο Αθανασίου που μιλάει για αυτό με τον Χατζηνικολάου

http://tunein.com/station/?stationId=78253

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεται πλειοψηφία 151 βουλευτών, και οι διεφθαρμένοι βουλευτές είναι 151 ποιος θα τους δικάσει?

Σκέφτηκες ποτέ πως έφτασαν εκεί αυτοί οι 151 βουλευτές?

Ναι.. εμείς τους ψηφίσαμε (όχι εγώ, πιθανά όχι εσύ, αλλά κατάλαβες το νόημα).

Αν υπάρχουν υπόνοιες παρανομίας, μαυρου χρήματος κτλ, και τους ξαναψηφίζουμε (για οποιονδήποτε λόγο) είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

[MENTION=2502]Galioni[/MENTION]

Νομίζω αυτά τα ζητήματα τα έβαζαν πολύ δυναμικά οι πλατείες, οπότε ο "κυρίαρχος λαός" έχει ενδιαφερθεί, απλά όχι όσο θα έπρεπε.

Ακολουθεί γκρίζα πολιτική διαφήμιση.

Κάποιος έλεγε και για αλλαγή εκλογικού νόμου, και για κατάργηση νόμου προστασίας υπουργών, δεν βγήκε πρώτος, αυτός που δεν τα έλεγε, ανταμοίφθηκε..

Link to comment
Share on other sites

2000 Καραμανλής, Πέμπτη

Κατώτατη σύνταξη στις 150 χιλιάδες δραχμές

2000 Σημίτης, Παρασκευή

Κατώτατη σύνταξη στις 151 χιλιάδες δραχμές

Νικητής δημοπρασ.. sorry... Νικητής εκλογών: Σημίτης.

Είναι τόσο κραυγαλέο παράδειγμα για το πως ψηφίζουμε και για το πως μας δουλεύουνε κατάμουτρα, που μου έχει μείνει.

Meteklogiko A.M.A.N. 2000 Part 2 ( 2/2 ) - YouTube

Link to comment
Share on other sites

Από το λαθρεμπόριο στα πετρέλαια χάνει το κράτος μερικά δις το χρόνο.

Η ερώτηση είναι....

Γίνετε να είναι διεφθαρμένος μόνο ο τελωνειακός, και όχι ο πολιτικός?

Αν ναι γιατί αυτό συνεχίζεται χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκες ποτέ πως έφτασαν εκεί αυτοί οι 151 βουλευτές?

Ναι.. εμείς τους ψηφίσαμε (όχι εγώ, πιθανά όχι εσύ, αλλά κατάλαβες το νόημα).

Αν υπάρχουν υπόνοιες παρανομίας, μαυρου χρήματος κτλ, και τους ξαναψηφίζουμε (για οποιονδήποτε λόγο) είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

[MENTION=2502]Galioni[/MENTION]

Νομίζω αυτά τα ζητήματα τα έβαζαν πολύ δυναμικά οι πλατείες, οπότε ο "κυρίαρχος λαός" έχει ενδιαφερθεί, απλά όχι όσο θα έπρεπε.

Ακολουθεί γκρίζα πολιτική διαφήμιση.

Κάποιος έλεγε και για αλλαγή εκλογικού νόμου, και για κατάργηση νόμου προστασίας υπουργών, δεν βγήκε πρώτος, αυτός που δεν τα έλεγε, ανταμοίφθηκε..

Ο ισχύων εκλογικός νόμος υπάρχει από το 2004 και το 2008 αυξήθηκε το μπόνους των εδρών κατά 50 με ιδέα του αδιάφθορου Προκόπη.

Το αρθρο 86 περί ευθύνης υπουργών που ορίζει ότι “Μόνο η Βουλή έχει την αρμοδιότητα να ασκεί δίωξη κατά όσων διατελούν ή διετέλεσαν μέλη της Κυβέρνησης ή Υφυπουργοί για ποινικά αδικήματα που τέλεσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους” ψηφίστηκε το 2003 επί ΠΑΣΟΚ.

Σχεδόν 10 χρόνια πριν, το σύστημα θεμελίωνε τη σαπίλα του.

Δε νομίζω ότι τότε, τα χρόνια των παχιών αγελάδων, μας ένοιαζε ο εκλογικός νόμος ή ποιος τρώει περισσότερο από ποιον. Μας ένοιαζε η Γιουροβίζιον το Μπιγκ Μπραδερ και η Μενεγάκη. Από πίσω βέβαια γινόταν καλή δουλειά. Ευτυχώς κάθε 4 χρόνια ψηφίζαμε όποιον μας έταζε μεγαλύτερες αυξήσεις και η ζωή συνεχίζονταν για τους απόγονους των αρχαίων Ελλήνων. Τώρα ο νόμος πρέπει να καταργηθεί αναδρομικά αλλά κάθε μετά Χριστόν προφήτη τον έχω γραμμένο εκεί που με έχει κι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μιλάνε για ανάπτυξη, και κανένας σε αυτόν τον τόπο δεν μιλάει για καινοτομία, και για τις ευρεσιτεχνίες.

Τόσο μ@λ@κες είναι που πιστεύουν ότι με το δημόσιο θα κάνουν ανάπτυξη?

Έχω βρει το καλύτερο αντισεισμικό στον κόσμο,

Aντισεισμικό σύστημα τοποθετημένο σε φρεάτιο του φέροντα

και το δημόσιο με πολεμάει για να μην το βγάλω στο εμπόριο.

Όταν πυροβολούμε τα πόδια μας, καλά να πάθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μιλάνε για ανάπτυξη, και κανένας σε αυτόν τον τόπο δεν μιλάει για καινοτομία, και για τις ευρεσιτεχνίες.

Τόσο μ@λ@κες είναι που πιστεύουν ότι με το δημόσιο θα κάνουν ανάπτυξη?

Έχω βρει το καλύτερο αντισεισμικό στον κόσμο,

Aντισεισμικό σύστημα τοποθετημένο σε φρεάτιο του φέροντα

και το δημόσιο με πολεμάει για να μην το βγάλω στο εμπόριο.

Όταν πυροβολούμε τα πόδια μας, καλά να πάθουμε.

Φύγε από το Ελλάντα απλά και ξεκάθαρα.

Εάν όντως έχεις εφεύρει κάτι τόσο καινοτόμο τι κάθεσαι και κοπανιέσαι εδώ???????

Δεν μπορώ να το καταλάβω μιας και αυτή η χώρα τρώει τα παιδιά της.

Link to comment
Share on other sites

Νικητής δημοπρασ.. sorry... Νικητής εκλογών: Σημίτης..

Μιλάμε για εκείνες τις εκλογές που δεν είχε γίνει νοθεία; που δεν είχαν ψηφίσει νεκροί, αλλοδαποί κι όποιος άλλος φανταστείς που δε θα έπρεπε να ψηφίσει, ε; ναι, το 1 χιλιάρικο έκανε τη διαφορά, όχι τίποτα άλλο.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για εκείνες τις εκλογές που δεν είχε γίνει νοθεία; που δεν είχαν ψηφίσει νεκροί, αλλοδαποί κι όποιος άλλος φανταστείς που δε θα έπρεπε να ψηφίσει, ε; ναι, το 1 χιλιάρικο έκανε τη διαφορά, όχι τίποτα άλλο.

Ναι, εκείνες τις εκλογές που οι δημοσκόποι χτυπούσαν το κεφάλι τους στον τοίχο και οι εκλογολάγνοι τρώγαν ποπ-κορν. Που άλλα έλεγαν τα exit-poll στην αρχή, άλλο αποτέλεσμα βγήκε στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Σύνταγμα της Ελλάδος, Άρθρο 4, παράγραφος 5.

Oι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.

Μισθωτός με ετήσιο εισόδημα 5000€, φόρος εισοδήματος 0€

Μισθωτός με ετήσιο εισόδημα 10000€, φόρος εισοδήματος 500€

Μισθωτός με ετήσιο εισόδημα 25000€, φόρος εισοδήματος 3670€

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 5000€, φόρος εισοδήματος 1750€

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 10000€, φόρος εισοδήματος 3500€

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 25000€, φόρος εισοδήματος 8750€

ΑΝΤΕ ΤΕΓΑΜΗΘΕΙ ΝΟΠΑΝΑΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Σύνταγμα της Ελλάδος, Άρθρο 4, παράγραφος 5.

Oι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.

Μισθωτός με ετήσιο εισόδημα 5000€, φόρος εισοδήματος 0€

Μισθωτός με ετήσιο εισόδημα 10000€, φόρος εισοδήματος 500€

Μισθωτός με ετήσιο εισόδημα 25000€, φόρος εισοδήματος 3670€

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 5000€, φόρος εισοδήματος 1750€

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 10000€, φόρος εισοδήματος 3500€

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 25000€, φόρος εισοδήματος 8750€

ΑΝΤΕ ΤΕΓΑΜΗΘΕΙ ΝΟΠΑΝΑΜΟΥ

Συμφωνώ, αλλά διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Μήπως μέχρι τώρα ο ελεύθερος επαγγελματίας φρόντισε να τους δώσει αφορμή; Πες μου αν ισχύει το παρακάτω σε έναν βαθμό έστω

Μισθωτός με ετήσιο εισόδημα 5000€, δήλωνε 5000€ (αφού δεν μπορούσε να το κρύψει)

Μισθωτός με ετήσιο εισόδημα 10000€, δήλωνε 10000€ (αφού δεν μπορούσε να το κρύψει)

Μισθωτός με ετήσιο εισόδημα 25000€, δήλωνε 25000€ (αφού δεν μπορούσε να το κρύψει)

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 5000€, δήλωνε 0€ (όλα μαύρα, κάτω από το χαλί, δεν ξέρω)

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 10000€, δήλωνε 1500€ (τα υπόλοιπα μαύρα, κάτω από το χαλί, δεν ξέρω)

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 25000€, δήλωνε 3000€ (τα υπόλοιπα μαύρα, κάτω από το χαλί, δεν ξέρω)

Αυτά με κάθε επιφύλαξη διότι ίσως να λέω βλακείες. Αλλά καλύτερα να λες βλακείες και να σε διορθώνουν παρά να είσαι βλάκας και να νιώθεις έξυπνος.

Link to comment
Share on other sites

ενώ ο ελ. επαγγελματίας που έκλεβε πριν, με χαμηλότερη (?) φορολογία, τώρα που μαζί με ταμεία κρατήσεις και λοιπές φίφες θα πρέπει να δίνει στο κράτος το 82% των εσόδων του, δε θα τα αποκρύπτει, αλλά θα λέει «χάρισμά σας». Απλώς, με αυτό το μέτρο, κάνεις και τον επαγγελματία που έκοβε απόδειξη σε 8-9/10 περιπτώσεις, να κόβει κι αυτός μια στο τόσο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Η λύση είναι αυτή; Σοβαρά τα λες; ΤΩΡΑ να δεις πως θα φοροδιαφεύγουν τότε....

Εγώ που είμαι λακαμάς που τα δηλώνω όλα τι πρέπει να κάνω;

Ας μην απολύσουν τους 12000 δημόσιους υπαλλήλους που είναι να φύγουν και ας τους βάλλουν στο ΣΔΟΕ και να ελεγχουν ποια μαγαζιά δεν χτυπάνε αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ρώτησα αν αυτό σε κάποιο βαθμό ισχύει και αν είναι η αφορμή που προχωράνε σε τέτοια μέτρα. Αν νομίζετε ότι θέλω απλά να παίξω τον δικηγόρο του διαβόλου με συγχωρείτε και πολύ που σας συγχύζω βραδιάτικα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος άνεργος είναι καλό παιδί και άξιο παλικάρι να φτιάχνει και να πουλάει προϊόντα στην διεθνή αγορά ebay, μέσω ταχυδρομείου και αφορολόγητα (used items). Έτσι κάνω και εγώ όπως πολλοί άλλοι στον κόσμο

.

Δηλαδή φοροδιαφεύγεις. Μπράβο.
Το σύνταγμα καταλύεται λόγω έκτακτης ανάγκης, δε το έχεις πάρει χαμπάρι; :p

Αστρολάβε, ένα πράγμα μόνο. Η απουσία σου από τη συγκυβέρνηση στερεί από το ελληνικό δημόσιο περί τα 40δις σε ετήσια βάση. Είσαι γεννημένος Στουρνάρας. Τέτοια υπευθυνότητα θέλουμε σήμερα. :worship:

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 5000€, δήλωνε 0€ (όλα μαύρα, κάτω από το χαλί, δεν ξέρω)

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 10000€, δήλωνε 1500€ (τα υπόλοιπα μαύρα, κάτω από το χαλί, δεν ξέρω)

Ελεύθερος επαγγελματίας με ετήσιο εισόδημα 25000€, δήλωνε 3000€ (τα υπόλοιπα μαύρα, κάτω από το χαλί, δεν ξέρω)

Αυτά με κάθε επιφύλαξη διότι ίσως να λέω βλακείες. Αλλά καλύτερα να λες βλακείες και να σε διορθώνουν παρά να είσαι βλάκας και να νιώθεις έξυπνος.

Άλλος ένας υποψήφιος για υπουργικό θώκο. Άλλη μια φωνή της λογικής. :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.