Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Όταν όμως παίρνεις μια πορεία και την εκμεταλλεύεσαι πολιτικά για να τσιμπήσεις ψήφους και να εδραιώσεις την λαϊκίστικη σου πολιτική, ε συγγνώμη αλλά ενοχλούμαι και μάλιστα πολύ...

Δεν το έκαναν

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] έλεος ρε βγάλε τις παρωπίδες, μόνο εσύ δεν το καταλαβαίνεις...

Εσύ βγάλε τις παρωπίδες, και αντί για "έλεος" και φωνές εξήγησε μου πως ιδιοποιεί την πορεία.

Απλή ερώτηση είναι, αφού φοράω παρωπίδες, για δοκίμασε απλά να μου τις βγάλεις.

Δείχνει φωτό από την πορεία, λέει ότι είχε κόσμο, ΔΕΝ κάνει καμία αναφορά στο μέγεθος του ΣΥΡΙΖΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ας έβαζε ο Ριζοσπάστης φωτογραφία με το μπλοκ του ΠΑΜΕ. Βάζοντας όλο το Σύνταγμα αποτελεί τεράστιο καπέλο. 70,000 κόσμου ήταν ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ? Δε γουστάρω τις ταμπέλες στις πορείες και δε γουστάρω τις δηλώσεις πολιτικών μετά από αυτές γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει η "συμπόνια" τους. Λύσεις θέλω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION]

όπως ακριβώς το έθεσες, πεποιθήσεις Β παγκοσμίου πολέμου, ακομή κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους....να σου θυμίσω ποιος άλλος το έκανε αυτό; :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Το έκαναν πρώτον...Δεν φώναξα δεύτερον...δεν φοράω παρωπίδες τρίτον...δεν θα μπω καν στον κόπο να προσπαθήσω...(ξεκίνησα να γράφω και σκέφτηκα ότι είναι μάταιο...καθώς ο τρόπος που απαντάς είναι εκκίνηση για άλλου είδους συζήτηση...δεν θα συμμετάσχω σόρυ.)

Link to comment
Share on other sites

Που το βλέπετε το καπελο ρε παίδες δηλαδή; Ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ φωνάζουν εδώ και καιρό να βγει ο κόσμος στους δρόμους γιατί απλά δεν υπάρχει άλλη λύση και το μόνο που είπαν και δείχνουν είναι ότι η πορεία είχε κόσμο. Και ναι ο κόσμος του ΠΑΜΕ ήταν ο μεγαλύτερος στην πορεία, τι σας ενοχλεί τώρα;

Φωνάζουν διότι έχουν επιλέξει αυτόν τον τρόπο προώθησης/διαφήμισης αλλά και αντίδρασης. Μην ξεχνάς ότι πέρσι που το ΚΚΕ έβλεπε την απήχηση των αγανακτισμένων στον κόσμο προσπάθησε να απαξιώσει αυτές τις συγκεντρώσεις. Δεν του γέμιζε το μάτι η πλατεία Συντάγματος με κόσμο καθημερινά, μια πορεία εδώ και κει του ΠΑΜΕ ήταν ποιο ουσιώδεις διότι κάθε συγκέντρωση πρέπει να έχει κόκκινες σημαίες.

Ο Ριζοσπάστης το καπελώνει στα φωναχτά το χτεσινό, η Αυγή εντάξει δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να περιορίζεται σε μια δήλωση του Τσίπρα. Να σου πω σε σχέση με άλλες εφημερίδες που έχουν φωτογραφίες με χαμογελαστούς ανθρώπους λες και ήταν κάποιο happening μάλλον σωστότερη είναι. Για να μην πω για άλλη εφημερίδα που έγραφε ότι οι απεργίες πάνω κάτω επιβαρύνουν το χρέος του κράτους.

Link to comment
Share on other sites

@Typhonios

όπως ακριβώς το έθεσες, πεποιθήσεις Β παγκοσμίου πολέμου, ακομή κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους....να σου θυμίσω ποιος άλλος το έκανε αυτό; :suicide:

Κατάλαβες ότι άλλοι βάζουν ταμπέλες αριστεροί,δεξιοί, φασίστες, μασίστες, μπασίστες και εγώ απλά σαρκάζω ή μπα??:tomato:

Σχετικά με τους Αγανακτισμένους, φιάσκο ολκής και τους κερνάει ο Σα(χλα)μάρας Pizza Antonio με το κιλό.

Το ΚΚΕ μια χαρά τα έλεγε για την μιζέρια τους.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=164994&catid=9

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

To KKE μια χαρά τα έλεγε και για το κίνημα της Πατάτας????? ;)

Το οποίο φυσικά δεν συνεχίστηκε, το θέμα είναι να είναι κάτι μόνιμο και όχι σποραδικό, έτσι απλά για να πάμε κόντρα στην εκάστοτε κυβέρνηση.

Που είναι το κίνημα της πατάτας τώρα? Που είναι οι παραγωγοί δίπλα στον δοκιμαζόμενο λαό?

Γαργάρα στην γαργάρα και το Ελλάντα ποτέ δεν πεθαίνει με τους βλακώδεις followers της Χ.Α να θέλουν να δημιουργήσουν τράπεζα αίματος μόνο για Έλληνες.

Ασχέτως εάν το 99% από τους ΧΑ είναι 1.70 και σκούροι σαν Τούρκοι,με μπάκες παραφουσκωμένες από τα σουβλακερί.

Πρότυπο Έλλην!

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο φυσικά δεν συνεχίστηκε, το θέμα είναι να είναι κάτι μόνιμο και όχι σποραδικό, έτσι απλά για να πάμε κόντρα στην εκάστοτε κυβέρνηση.

Που είναι το κίνημα της πατάτας τώρα? Που είναι οι παραγωγοί δίπλα στον δοκιμαζόμενο λαό?

Το κίνημα της πατάτας γίνεται ...μνημόνιο

Date: 13/9/12

Link to comment
Share on other sites

ε φυσικά και δεν συνεχίστηκε γιατί ήταν βλακεία τερατόνων...που να τα μαζέψεις...

Δήμος Ηλιούπολης: Διανομή αγροτικών προϊόντων στις 14 Οκτωβρίου | agrotikabook.gr

μια χαρά παίζει ακόμα η διανομή οπωροκηπευτικών κατευθείαν από τον παραγωγό...αρκεί κάποιος να ψάξει...

Μην αλλάζεις το θέμα με την Χ.Α. ... σε έχασα... :p

[MENTION=2502]Galioni[/MENTION] με πρόλαβες...thanks

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο φυσικά δεν συνεχίστηκε, το θέμα είναι να είναι κάτι μόνιμο και όχι σποραδικό, έτσι απλά για να πάμε κόντρα στην εκάστοτε κυβέρνηση.

Που είναι το κίνημα της πατάτας τώρα? Που είναι οι παραγωγοί δίπλα στον δοκιμαζόμενο λαό?

Γαργάρα στην γαργάρα και το Ελλάντα ποτέ δεν πεθαίνει με τους βλακώδεις followers της Χ.Α να θέλουν να δημιουργήσουν τράπεζα αίματος μόνο για Έλληνες.

Ασχέτως εάν το 99% από τους ΧΑ είναι 1.70 και σκούροι σαν Τούρκοι,με μπάκες παραφουσκωμένες από τα σουβλακερί.

Πρότυπο Έλλην!

Μια χαρά συνεχίστηκε και συνεχίζεται απλά τα καλά παιδιά του Νευροκοπείου, που να πάει 10 μέτρα το χιόνι, θέλανε 50 σεντς φέτος το κιλό.

Όσο για τους αγανακτισμένους, όταν πραγματικά επανέλθουν και πάλι θα καταφέρουν περισσότερα από την Παπαρήγα και πάλι αυτή θα σκούζει επειδή δεν θα βλέπει κόκκινες σημαίες στο Σύνταγμα. Απλά ο κόσμος κρατάει στάση αναμονής για αυτό δεν μαζεύεται στο Σύνταγμα. Δεν είναι τόσο κατευθυνόμενος, όσο θα θέλανε μερικοί, δεν ελπίζει στην καταστροφή της χώρας αύριο το πρωί επειδή π.χ. δεν κυβερνάει ο δικός τους. Περιμένει να δει τι θα κάνουν αυτοί οι τρεις που βρίσκονται στην κυβέρνηση. Αν αρχίσουν τα γνωστά "Δεν πάμε καλά, βυθίζεται το καράβι, στραβός είναι ο γιαλός" τότε θα αρχίσει να ξανά δημιουργείται δυναμική για αντίδραση. Θα μου πείτε τότε θα είναι αργά. Ίσως ήδη να είναι αργά (λένε ότι το χρέος θα πάει στο 180% από το 164% πριν αρχίσει(?) να υποχωρεί), αλλά ο κόσμος περιμένει. Κοιτάει να βρει δουλειά και να τα βγάλει πέρα με την καθημερινότητα και περιμένει. Δεν είναι κακό να περιμένεις να αντιδράσεις. Κακό είναι να μην αντιδράς καθόλου, όπως κακό είναι και το να αντιδράς σε όλα, διότι κυβερνάει ο άλλος (η σύγχρονη Ελληνική ιστορία). Άλλωστε και η αντιπολίτευση περιμένει για πρώτη ίσως φορά στην σύγχρονη ιστορία. Ψέμα;

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μήνες νομίζω η πλειοψηφία συμφώνησε ότι θα σωθούμε με το Σαμαρά.

Ποιος είμαι εγώ που θα αμφισβητήσω την απόφαση του κυρίαρχου λαού;

Σύμφωνα με δημοσιεύματα του Τύπου, στα βασικά μέτρα περιλαμβάνονται τα εξής:

Αύξηση του γενικού ορίου συνταξιοδότησης από 65 στα 67 έτη. Το μέτρο θα ισχύσει από το 2013 και θα επιβαρύνει και τα ενδιάμεσα όρια συνταξιοδότησης κατά 2 έτη.

Κόβεται 13ος - 14ος μισθός στο Δημόσιο.

Μείωση της σύνταξης του ΟΓΑ κατά 30 ευρώ.

Κατάργηση του ΕΚΑΣ για τους κάτω των 65 ετών.

Νέα μείωση των συντάξεων 1.000 ευρώ και άνω (αθροιστικά κύρια και επικουρική) και από το πρώτο ευρώ. Η κλίμακα προβλέπει παρακράτηση εισφορών από 1.000.000 συνταξιούχους ως εξής:

- Από 1.000 ευρώ έως 1.500 ευρώ εισφορά 2%

- Από 1.500,01 έως 2.000 ευρώ εισφορά 5%

- Από τα 2.000 ευρώ και άνω εισφορά 10%.

Μείωση στα 720 ευρώ θα υποστούν στις συντάξεις τους οι ανύπαντρες θυγατέρες.

Για να λαμβάνεται η κατώτατη σύνταξη στα 65 θα απαιτούνται τουλάχιστον 20 έτη (6.000 ημέρες ασφάλισης) αντί των 15 (4.500 ημέρες). Οι πρόσθετες ημέρες ασφάλισης θα μπορούν ωστόσο να εξαγοραστούν με πλασματικά χρόνια και εκτιμάται ότι θα εξοικονομηθούν 30 εκατ. ευρώ μέσα σε έναν χρόνο, αν η αύξηση επιβληθεί αυτόματα. Το μέτρο αφορά 150.000

ασφαλισμένους.

Περικοπή ειδικών μισθολογίων 5%-20%. Πρόσθετες μειώσεις 700 εκατ. ευρώ θα έχουν στα ποσά των συντάξεων που θα λάβουν όσοι αμείβονται με ειδικά μισθολόγια (τα οποία αναπροσαρμόζονται) συμπεριλαμβανομένων και 30.000 στρατιωτικών - αστυνομικών λόγω της κατάργησης της αυτόματης μισθολογικής προαγωγής.

Μείωση επιδομάτων των θέσεων ευθύνης, κατάργηση επιδομάτων παραγωγικότητας στο Δημόσιο.

Περικόπτονται προνοιακά επιδόματα, αλλά διατηρούνται τα επιδόματα των ΑμΕΑ. Οι επιδοματούχοι που θα υποστούν απώλειες υπολογίζονται σε ένα εκατομμύριο. Σε αυτούς περιλαμβάνονται:

- 400.000 που εισπράττουν τα πολυτεκνικά επιδόματα του ΟΓΑ. Τα επιδόματα θα

καταβάλλονται ολόκληρα σε όσους έχουν εισόδημα έως 10.000 ευρώ. Σε όσους έχουν

εισόδημα από 10.000,01 έως 20.000 ευρώ θα καταβάλλονται τα 2/3 και σε εισόδημα έως 30.000 ευρώ το 1/3 του επιδόματος.

-70.000 ανασφάλιστοι ηλικιωμένοι θα λαμβάνουν μειωμένη κατά 10%-20% σύνταξη.

- 160.000 εποχικά επιδοτούμενοι άνεργοι θα χάσουν το εφάπαξ επίδομα των 458-916 ευρώ που λαμβάνουν κάθε χρόνο παράλληλα με το επίδομα ανεργίας.

- 3.000 άνεργοι που έχουν απολυθεί από επιχειρήσεις οι οποίες έχουν κλείσει πριν από 5 ή και 10 χρόνια θα πάψουν να λαμβάνουν επιδότηση.

Αναδρομική επιστροφή μέρους του εφάπαξ που πήραν οι συνταξιούχοι των 22 ταµείων πρόνοιας που µε βάση τις αναλογιστικές µελέτες χορηγούσαν υψηλότερο εφάπαξ σε σχέση µε τις εισφορές, αλλά και μαχαίρι έως 83% στο εφάπαξ για τους νέους συνταξιούχους.

Εφαρμογή ενιαίου μισθολογίου και σε όλους τους υπαλλήλους των ΔΕΚΟ.

Αύξηση της συμμετοχής των ασφαλισμένων στα φάρμακα.

Μείωση των δαπανών σε νοσοκομεία και ΕΟΠΥΥ.

Φόροι

Αύξηση της φορολόγησης στους τόκους των καταθέσεων από 10% στο 15%.

Διατήρηση του βασικού αφορολογήτου για μισθωτούς και συνταξιούχους των 5.000 αλλά με κατάργηση του επιπλέον αφορολογήτου για τα προστατευόμενα παιδιά.

Αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στο υγραέριο κίνησης στο επίπεδο του πετρελαίου κίνησης.

Μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση από 23% με ισοδύναμο μέτρο την επιβολή ειδικού τέλους στους χώρους εστίασης που θα επιτρέπεται το κάπνισμα.

Αύξηση των φόρων στα τσιγάρα.

Όσοι αμείβονται με «μπλοκάκι» και έχουν συνεχή απασχόληση στον ίδιο εργοδότη δεν θα φορολογούνται ως ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά ως μισθωτοί και τα εισοδήματά τους θα φορολογούνται με την κλίμακα φορολογίας εισοδήματος.

Καταργούνται για τους μισθωτούς τα υψηλά κλιμάκια φορολογίας και αντικαθίστανται από ένα συντελεστή 35% στη φορολογία εισοδήματος.

Καθιέρωση ενιαίου συντελεστή 35% για τη φορολόγηση των κερδών των ελεύθερων επαγγελματιών.

Για τις επιχειρήσεις η ανώτατη επιβάρυνση περιορίζεται στο 35% από 42,5% σήμερα.

Μείωση ΦΠΑ αγροτών στο 6%.

Αύξηση του ορίου εισφορών των παλαιών ασφαλισμένων στο ΙΚΑ στο ίδιο επίπεδο με των νέων ασφαλισμένων.

Φόρος στα μηχανάκια του ΟΠΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρομάγαζα του δημοσίου, και ο ιδιωτικός Γολγοθάς.

Ξέρουμε όλοι μας ότι το δημόσιο έχει νόμους τους οποίους μας επιβάλουν να ακολουθούμε.

Εγώ είμαι οικοδόμος, και για να πάω με τον νόμο, πρέπει στις 10 μέρες εργασίας, τις πέντε να ασχολούμαι με την γραφειοκρατία.

Ο παράνομος, στις 10 μέρες, εργάζεται και τις 10.

Δεν πληρώνει φόρους γιατί είναι αλλοδαπός και ανασφάλιστος, οπότε ούτε ασφάλιστρα.

Μέσα στο δημόσιο υπάρχουν μικρομάγαζα τα οποία θέλουν γρηγορόσημο για να κάνουν την δουλειά μου.

Εγώ πως θα κάνω την επιχειρησή μου ανταγωνιστική ?

Η θα γίνω παράνομος για να ζήσω, ή θα είμαι νόμιμος και θα πεθάνω στην ψάθα.

Το ερώτημα είναι το εξής.

Αν το κράτος δεν καταργήσει μερικούς νόμους, φόρους, και επίορκους, ποιος είναι αυτός που θα επενδύσει, ή δεν θα κλείσει την επιχείριση του?

Αν όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις κλείσουν, το κράτος που θα βρει χρήματα να λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αρχίσαμε τα ανέκδοτα να πω και γω ένα:

Επίσης οι εργατοπάτερες νοιάζονται μόνο για το καλό του λαού και ποτέ μα ποτέ δε βλέπουν τη συνδικαλιστική τους ιδιότητα σαν προπαρασκευαστήριο για τσιμπήσουν βουλευτική έδρα. Ποτέ όμως.

Να ανοίξουν οι τραπεζικοί λογαριασμοί και αυτών των καλόπαιδων.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μήνες νομίζω η πλειοψηφία συμφώνησε ότι θα σωθούμε με το Σαμαρά.

Ποιος είμαι εγώ που θα αμφισβητήσω την απόφαση του κυρίαρχου λαού;

Ε εντάξει, η σωτηρία με αυξήσεις μισθών και συντάξεων είναι ΠΑΝΤΑ(για να μην παρεξηγηθώ) δουλειά της αντιπολίτευσης.

Η κυβέρνηση παραλαμβάνει ΠΑΝΤΑ(για να μην ξανά παρεξηγηθώ) ΧΑΟΣ το οποίο οφείλεται ΠΑΝΤΑ(ε.... ξέρετε) σε μισθωτούς και συνταξιούχους.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μήνες νομίζω η πλειοψηφία συμφώνησε ότι θα σωθούμε με το Σαμαρά.

Ποιος είμαι εγώ που θα αμφισβητήσω την απόφαση του κυρίαρχου λαού;

To 29,66% του 62,47% του σώματος ψηφοφόρων, είναι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού; :p

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο νόμος της βουλευτικής ασυλίας.

Υπάρχει η εξεταστική επιτροπή της βουλής για το πόθεν έσχες.

Υπάρχει η εξεταστική της βουλής για την άρση της ασυλίας.

Υπάρχει.....Υπάρχει.....

Το ερώτημα είναι το εξής.

Αν χρειάζεται πλειοψηφία 151 βουλευτών, και οι διεφθαρμένοι βουλευτές είναι 151 ποιος θα τους δικάσει?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.