Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Μιας και αρχίσαμε τα ανέκδοτα να πω και γω ένα:

Επίσης οι εργατοπάτερες νοιάζονται μόνο για το καλό του λαού και ποτέ μα ποτέ δε βλέπουν τη συνδικαλιστική τους ιδιότητα σαν προπαρασκευαστήριο για τσιμπήσουν βουλευτική έδρα. Ποτέ όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, περίμενε την πορεία για να πει για δημοψήφισμα. Και πολλά γεγονότα γίνονται "λίγο μετά από μεγάλη πορεία" και καμιά φορά βολεύει να τα συσχετίσουμε. Αλλά να κάνω μια ερώτηση. Τους αγανακτισμένους τους θυμάσαι ή όπως το ΚΚΕ αναγνωρίζει μόνο τις πορείες του ΠΑΜΕ έτσι και εσύ; Απλή ερώτηση.

Τους θυμάμαι, τουν συνχαίρω, συμμετείχα, τους αναγνωρίζω πάρα πολλά, μαζί και πολλές απο τις πολιτικές εξελίξεις πέρσι. Για εμένα, δεν έχει σημασία αν είναι πορεία/απεργία/πλατεία, σημασία έχει να περνάει το μήνυμα "ΣΤΟΠ, δεν σας θέλουμε"

Σε κάλυψα?

Δεν μπορείς να προβλέπεις το μέλλον. Ποιος έβλεπε τον ΣΥΡΙΖΑ στο 28%; Εσύ; Ο Τσίπρας; Εγώ; Αν πεις ότι κάποιος το είχε προβλέψει ή ακόμα χειρότερα το ήξερε, καλύτερα να μην βγει ποτέ ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση. Καταλαβαίνεις υποθέτω. Αλλά πιθανόν αυτό δεν ισχύει μιας και ο ίδιος ο ΣΥΡΙΖΑ προσπάθησε να φρενάρει τα ποσοστά του πριν τις δεύτερες εκλογές.

Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος, κανείς δεν το έβλεπε, αυτό είπα, ότι παραλίγο ο ΣΥΡΙΖΑ να τους χαλάσει τα σχέδια.

Για το δευτερο σκέλος περί φρεναρίσματος, τα έχουμε πει άπειρες φορές, διαφωνώ, διαφωνείς κτλ, ας μην τα ξαναλέμε.

Ποιοι; Ρώτα τον Παπανδρέου. Και πόσο διαφέρει το ένα από το άλλο; Αν ο παίκτης δεν παίζει καλά τον κάνεις αλλαγή. Και πιθανόν κάποιοι κατάλαβαν ότι ο Παπανδρέου δεν έδινε αναφορά μόνο σε αυτούς.

Α, εκεί αναφερόσουν, οκ, απόλυτα δεκτό και κατανοητό, μαζί σου.

Δηλαδή ο χαρακτηρισμός "χαζοbitches που ακούνε Κιάμο και γκρινιάζουν επειδή τους χτυπάει το 12ποντο τακούνι" είναι η δική σου και μόνο η δική ΣΟΥ άποψη για εμάς τους υπόλοιπους εδώ μέσα; Ευχαριστούμε πολύ.

Δεν ξέρω τι άποψη έχουν οι άλλοι αριστεροί για εσάς. Εγώ χάνω την ψυχραιμία μου ευκολα, έτσι θεωρώ ότι κάνετε αφού 584 σελίδες τα λέμε και πάλι δεν κατεβαίνετε στους δρόμους, το είπα, έφαγα την κάρτα μου και ηρέμησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα δούμε αύριο το πρωτοσέλιδο του Ριζοσπάστη και τις δηλώσεις του Τσιπροπαπαρήγα και αν δεν έχουν καπελώσει τη συγκέντρωση θα πάω πάσο. Επίσης, αν πιστεύεις ότι οι βουλευτές κάνουν λειτούργημα και δεν κυνηγάνε τη βουλευτική συνταξούλα πάω ήδη πάσο.

Καλά για τη ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ και τον "αγώνα" τους καλύτερα να γράψω στα ανέκδοτα.

Βασικά από σήμερα ξεκίνησαν τα καπελώματα...

Τσίπρας: "Η σημερινή συγκέντρωση είναι ορόσημο για τη νίκη απέναντι στην τρόικα εσωτερικού και εξωτερικού"

Live Blogging: Ο λαός στους δρόμους ενάντια στα νέα μέτρα - NEWS247

12:20

edit: και λίγο πιο κάτω η Παπαρήγα στην κεφαλή του ΠΑΜΕ (δεν είπε τίποτα αλλά οι πράξεις μιλούν). Επίσης είδα και τον Χαικάλη ΑΝ.ΕΛ.

πάντως όπως είπα αν τους εκφράζει η πορεία καλώς...αλλά η θέση τους είναι "ιδιαίτερη"...

τελοσπάντων

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Βασικά από σήμερα ξεκίνησαν τα καπελώματα...

Τσίπρας: "Η σημερινή συγκέντρωση είναι ορόσημο για τη νίκη απέναντι στην τρόικα εσωτερικού και εξωτερικού"

Το καπέλωμα που ακριβώς είναι γιατί δεν το διαπιστώνω...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω και τι λένε για τα επεισόδια, και τι έγινε κτλ.

Νομίζω δεν χρειάζεται να αναλωθούμε πάλι σε αυτά, είναι κατανοητό το ποιον συμφέρουν.

Απλά δείτε 2 πραγματάκια εδώ, στο πρώτο βίντεο, ειδικά μετά την μέση, οι μπάτσοι πάνε κατευθείαν πάνω στην διαδήλωση και την σπάνε, χημικά μέσα στον κόσμο όχι πίσω τους στους μαυρους, αρπάζουν κόσμο από τα μπλοκ, εφορμούν πάνω τους, όχι στους μαυρους που είναι ουρά..

Το δευτερο βίντεο όμως είναι ακόμη καλύτερο, πραγματικά προσέξτε το στον πετροπόλεμο από το 1:34, στο 1:44, ένας τύπος με στυλιάρι κάνει κίνηση σαν να παίζει bazeball, τα ΜΑΤ τoυς προφτάνουν, ένας άλλος με στυλιάρι ξεφευγει, αλλά τον πρώτο τον ρίχνουν κάτω και τον σαπίζουν στο 1:52 (και καλά του κάνουν), θα περίμενε κανείς ότι θα τον συλλάβουν! είναι τρεις ΜΑΤάδες, τον έχουν κάτω.. ΑΛΛΑ ΟΧΙ! Τον αφήνουν, ένας άλλος μαυρος με φωτογραφική μηχανή έρχεται, τον παίρνει και φευγουν μαζί ΜΠΡΟΣΤΑ στα ΜΑΤ.. Ενδιαφέρον ότι πάλι πιάσανε κάποιους, αλλά σίγουρα όχι αυτόν με το κράνος και το ρόπαλο..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω και τι λένε για τα επεισόδια, και τι έγινε κτλ.

Νομίζω δεν χρειάζεται να αναλωθούμε πάλι σε αυτά, είναι κατανοητό το ποιον συμφέρουν.

Απλά δείτε 2 πραγματάκια εδώ, στο πρώτο βίντεο, ειδικά μετά την μέση, οι μπάτσοι πάνε κατευθείαν πάνω στην διαδήλωση και την σπάνε, χημικά μέσα στον κόσμο όχι πίσω τους στους μαυρους, αρπάζουν κόσμο από τα μπλοκ, εφορμούν πάνω τους, όχι στους μαυρους που είναι ουρά..

Το δευτερο βίντεο όμως είναι ακόμη καλύτερο, πραγματικά προσέξτε το στον πετροπόλεμο από το 1:34, στο 1:44, ένας τύπος με στυλιάρι κάνει κίνηση σαν να παίζει bazeball, τα ΜΑΤ τoυς προφτάνουν, ένας άλλος με στυλιάρι ξεφευγει, αλλά τον πρώτο τον ρίχνουν κάτω και τον σαπίζουν στο 1:52 (και καλά του κάνουν), θα περίμενε κανείς ότι θα τον συλλάβουν! είναι τρεις ΜΑΤάδες, τον έχουν κάτω.. ΑΛΛΑ ΟΧΙ! Τον αφήνουν, ένας άλλος μαυρος με φωτογραφική μηχανή έρχεται, τον παίρνει και φευγουν μαζί ΜΠΡΟΣΤΑ στα ΜΑΤ.. Ενδιαφέρον ότι πάλι πιάσανε κάποιους, αλλά σίγουρα όχι αυτόν με το κράνος και το ρόπαλο..

Μυραλή αυτό που μου λες είναι ότι κατάλαβες ότι ο σκύλος δουλεύει για τον βοσκό με σκοπό να ελέγχει τα πρόβατα. Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχουμε εξαθλιωθεί τόσο ώστε να τα κάνουμε όλα ίσωμα και να περάσει ο λόγος μας. Όσο έχουμε ακόμα πράγματα να χάσουμε δε θα ρισκάρουμε το τομάρι μας. Όταν μας τα πάρουν και αυτά, τότε θα μιλήσουμε για το ποιος θα πάει να μπαχαλέψει διαδηλώσεις και τι θα πάθει από τους διαδηλωτές. Μέχρι τότε βελάξτε ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Μυραλή αυτό που μου λες είναι ότι κατάλαβες ότι ο σκύλος δουλεύει για τον βοσκό με σκοπό να ελέγχει τα πρόβατα. Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχουμε εξαθλιωθεί τόσο ώστε να τα κάνουμε όλα ίσωμα και να περάσει ο λόγος μας. Όσο έχουμε ακόμα πράγματα να χάσουμε δε θα ρισκάρουμε το τομάρι μας. Όταν μας τα πάρουν και αυτά, τότε θα μιλήσουμε για το ποιος θα πάει να μπαχαλέψει διαδηλώσεις και τι θα πάθει από τους διαδηλωτές. Μέχρι τότε βελάξτε ελεύθερα.

Σωστά αυτά που λες και έχεις απόλυτο δίκιο. Τα έγραψα και τα κατέδειξα, γιατί κάποιοι επιμένουν να πιστευουν ότι τα ΜΑΤ-ΔΕΛΤΑ κτλ κάνουν σωστά την δουλειά τους. Και με το σωστά εννοώ αυτό που θα έπρεπε να κάνουν όλα τα σώματα ασφαλείας ή ακόμα και η Μονάδα Αποκατάστασης Τάξης, δηλαδή να προστατευουν τον πολίτη, και να αποκαθιστούν την τάξη "μαζευοντας" τα ταραχοποιά στοιχεία.

Απεναντίας αυτό που κάνουν (και προσπαθώ να πω) είναι ότι τρομοκρατούν τον κόσμο, είτε με το του πετάν χημικά, είτε εφορμόντας πάνω του, είτε ενίοτε "φυτεύοντας" του μπουκάλια (πότε ήταν που κάποιος εδώ μέσα έκανε τον κινέζο όταν βίντεο έδειχνε όλες τις κινήσεις των ΔΕΛΤΑ και το φύτευμα, μπόλιασμα κτλ??)

Ενώ τα ταραχοποιά στοιχεία, τα αφήνουν να φύγουν.. Τώρα ήταν άνωθεν εντολές? Ήταν συναδελφική αλληλεγγύη, δεν το ξέρω..

Όσο για τα ρίσκα, δεν ξέρω αν θέλω να φτάσουμε σε αυτό το σημείο, από την άλλη, ίσως αυτό χρειάζεται για να δω επί τέλους τον yanni στην πορεία δίπλα στον tavliban, και τον Gallioni με τον Typhonio να βαράνε μαυρους..

Link to comment
Share on other sites

Παίζει και να ήταν "σπάστε τη διαδήλωση να πάμε σπίτια μας".

Για Έλληνες δεν το αποκλείω. Σε άλλη χώρα μπορεί να έιχαν άνωθεν εντολές.

Μάλλον δεν κατάλαβες 2 βασικά πραγματάκια.

Το "μαυροι" αναφέρεται στους (Έλληνες) κουκουλοφόρους. (Δεν κατάλαβα τον σκοπό της υπογραμμισμένης φράσης)

Οι άνωθεν εντολές αναφέροντε στους ανωτέρους τους, αξιωματικούς κτλ, τουτέστιν "Μην συλλάβετε τους γνωστούς αγνώστους, πιάστε κυρίως πολίτες"

Link to comment
Share on other sites

Το καπέλωμα που ακριβώς είναι γιατί δεν το διαπιστώνω...

κατά την γνώμη μου το ότι πήγε για να δείξει ότι είναι ένα με την πορεία και να τσιμπήσει ψήφους κλπ κλπ και κάνει δήλωση σαν την παραπάνω το κάνει καπέλωμα...για αυτό και λέω ότι η θέση τους είναι "ιδιαίτερη"...από το δικό μου τρόπο σκέψης βέβαια...άλλοι σαν εσένα δεν το καταλαβαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες 2 βασικά πραγματάκια.

Το "μαυροι" αναφέρεται στους (Έλληνες) κουκουλοφόρους. (Δεν κατάλαβα τον σκοπό της υπογραμμισμένης φράσης)

Οι άνωθεν εντολές αναφέροντε στους ανωτέρους τους, αξιωματικούς κτλ, τουτέστιν "Μην συλλάβετε τους γνωστούς αγνώστους, πιάστε κυρίως πολίτες"

Εγώ αναφέρομαι στα όργανα. Λέω πως με βάση τη νοοτροπία του Έλληνα, μπορεί να σπάνε τη διαδήλωση αφού μπορούν, να πάνε για rest μετά.

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν λέμε ότι η αστυνομία είναι οίκος ανοχής, δεν κάνουν ότι τους κατέβει. Μπορεί να κάνουν τον κινέζο σε κάτι, γιατί βαριούνται, φοβούνται, έχουν ηθικό κόλλημα ή ό,τι άλλο φανταστείς, αλλά το να κάνουν παραπάνω απ'ότι τους έχουν δώσει εντολή δεν παίζει. Ακόμη κι αν είναι για να πάνε για rest...

Link to comment
Share on other sites

ίσως αυτό χρειάζεται για να δω επί τέλους τον yanni στην πορεία

Όταν θα κατανοήσεις, εσύ και ο κάθε μπλε, πράσινος, κόκκινος, πορτοκαλής, μαύρος κ.τ.λ. Myralis, ότι πρέπει να σκέφτεσαι μόνος σου και όχι όπως σου λέει το κόμμα σου, τότε δεν θα δεις απλά τον yanni σε μια πορεία, αλλά θα δεις τον κάθε yanni σε ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ πορεία όπου οι πολιτικοί και οι σημαίες δεν θα είναι στην αρχή της πορείας, αλλά στα σπίτια τους.

Αντιπολίτευση; Στην κεφαλή της πορείας. Κυβέρνηση; Στέλνουμε τα ΜΑΤ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

από την άλλη, ίσως αυτό χρειάζεται για να δω επί τέλους τον yanni στην πορεία δίπλα στον tavliban, και τον Gallioni με τον Typhonio να βαράνε μαυρους..

από την απάντηση του yanni είδα ότι αναφέρθηκες στο ότι ελπίζεις να κατέβω σε πορείες...

συμφωνώ με τον @yanni 100000000%. Όταν οι πορείες σταματήσουν να έχουν το πολιτικό χρώμα που έχουν, χωρίς νεολέες κομμάτων, ΠΑΜΕ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ whatever, τότε και μόνο τότε θα με δεις σε πορεία...

A ναι! μιας που είσαι στην Ολλανδία άνοιξε τα μάτια σου να δεις μια άλλη χώρα (από τις καλύτερες κατά την γνώμη μου) πως είναι οργανωμένη η οποία στηρίζεται σε φιλελεύθερες πολιτικές... Σύγκρινέ τα με τα εδώ πράγματα και σχημάτισε μια πιο σφαιρική ιδέα το του τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

A ναι! μιας που είσαι στην Ολλανδία άνοιξε τα μάτια σου να δεις μια άλλη χώρα (από τις καλύτερες κατά την γνώμη μου) πως είναι οργανωμένη η οποία στηρίζεται σε φιλελεύθερες πολιτικές... Σύγκρινέ τα με τα εδώ πράγματα και σχημάτισε μια πιο σφαιρική ιδέα το του τι συμβαίνει.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την Ελλάδα με την Ολλανδία, και να βάζεις το θέμα... "φιλελευθερης πολιτικής"..

ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι διαφορετικά εδώ, ξεκινώντας από νοοτροπία, εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια αφού οι ιστορικές συνθήκες ήταν πολύ διαφορετικές. Οπότε ας μην πάμε σε συγκρίσεις.. Γιατί δεν ξέρω κατά πόσο έχουν φιλελευθερη πολιτική, αλλά ξέρω ότι έχουν κοινωνικές παροχές για όλους (μέχρι και εγώ, αλλοδαπός εδώ, δικαιούμε επίδομα ενοικίου), το κράτος λειτουργεί μια χαρά ακόμα και μετά από 6 μήνες ακυβερνησίας και άλλα πολλα. Είναι διαφορετικός λαός, σε όλα.

Όσο για το ακομμάτικο, στο χέρι σας είναι να πάτε σε μπλοκ χωρίς κόμμα. Τώρα αν εσείς δεν θέλετε κανένα κόμμα στην πορεία για να έρθετε, μάλλον ζητάτε πολλά.. Αλλά τι να λέμε τώρα, εσύ θεωρείς ότι ο Τσίπρας με την δήλωση του πήγε να καπελώσει.. Το πρόβλημα σου δεν ήταν αυτά που είπε (καμία αναφορά στο μέγεθος του ΣΥΡΙΖΑ και της πορείας ή στο μέγεθος των άλλων) αλλά ότι πήγε εκεί..

[MENTION=188]yanni[/MENTION] εσύ διαμαρτυρόσουν όταν κάποιος που μίλαγε σε εσένα αναφερόταν εμμέσως σε προηγούμενα μηνύματα σου, και είπες κάτι περί άβαταρ, και κανείς δεν βλέπει τι γράφεις, αλλά βλέπει ότι είσαι ο yanni, με τα παλιότερα μηνύματα περί θρησκείας κτλ κτλ..

Well, μην κάνεις το ίδιο, 2 σελίδες τώρα, δεν έκανα δική μου αναφορά στον ΣΥΡΙΖΑ, δεν σας είπα ελάτε στην πορεία του ΣΥΡΙΖΑ, και σας είπα όλες τις φορές πάτε κάπου ακομμάτιστα. Και σε ρωτάω, εσύ διάβαζες αυτά που έγραφα, ή έβλεπες "Α! ο Myralis ο ΣΥΡΙΖΑΙος, που θα μας τα πρίζει πάλι για τον Τσίπρα και τον ΣΥΡΙΖΑ, το κομματικοποιημένο ζώο που κάνει ότι του λέει το κόμμα του"?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] εσύ διαμαρτυρόσουν όταν κάποιος που μίλαγε σε εσένα αναφερόταν εμμέσως σε προηγούμενα μηνύματα σου, και είπες κάτι περί άβαταρ, και κανείς δεν βλέπει τι γράφεις, αλλά βλέπει ότι είσαι ο yanni, με τα παλιότερα μηνύματα περί θρησκείας κτλ κτλ..

Well, μην κάνεις το ίδιο, 2 σελίδες τώρα, δεν έκανα δική μου αναφορά στον ΣΥΡΙΖΑ, δεν σας είπα ελάτε στην πορεία του ΣΥΡΙΖΑ, και σας είπα όλες τις φορές πάτε κάπου ακομμάτιστα. Και σε ρωτάω, εσύ διάβαζες αυτά που έγραφα, ή έβλεπες "Α! ο Myralis ο ΣΥΡΙΖΑΙος, που θα μας τα πρίζει πάλι για τον Τσίπρα και τον ΣΥΡΙΖΑ, το κομματικοποιημένο ζώο που κάνει ότι του λέει το κόμμα του"?

Μου παραπονιόσουν ότι αναφέρω την Ολλανδία. Τώρα μου παραπονιέσαι που απαντάω σε σχόλιο στο οποίο αναφέρεσαι προσωπικά σε μένα

"ίσως αυτό χρειάζεται για να δω επί τέλους τον yanni στην πορεία"

Δηλαδή εσύ αναφέρεσαι σε μένα ξεκάθαρα, σχολιάζεις το που μπορεί να είμαι και το τι να μην κάνω, εγώ δεν μπορώ. Μάλιστα. Αν σε πείραξε το "κάθε Myralis" sorry, έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο. Αν σε πείραξε η ουσία αυτού που έγραψα, να με συγχωρείς αλλά έτσι τα βλέπω εγώ τα πράγματα. Για αυτό και η μόνη πορεία/συγκέντρωση/διαδήλωση/οτιδήποτε στην οποία συμμετείχα ήταν αυτή των αγανακτισμένων, έστω και για 1-2 φορές. Εκεί έσπασε το ρόδι και εκεί θα με ξαναδείς. Σε πορείες όπου θα βγαίνει ο κάθε κομματάρχης στα κανάλια να κάνει "επαναστατικές" δηλώσεις, αλλά εσύ 100% αντικειμενικά και ακομμάτιστα δεν θα βλέπεις κανένα καπέλωμα αυτής της πορείας, εγώ δεν συμμετέχω.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.