Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Μην τα γενικεύεις, υπάρχουν και πορείες στην ιστορία (και αιματοχυσίες) που κίνησαν οι αριστεροί και είχαν 100% δίκιο. για παράδειγμα οι κινητοποιήσεις που έγιναν για τα εργατικά δικαιώματα πριν 120 χρόνια. (μην βαράτε είναι το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό)

May Day - the Real Labor Day

Αν πάνε να εφαρμόσουν το 6ήμερα...εκεί να δεις ότι δεξιοί αριστεροί διαγώνιοι δεν έχει σημασία...

Άλλο βάρος έχουν οι πρώτες απεργίες στο Λαύριο, άλλο οι πρώτες πορείες αναρχικών και άλλο αφού ξεκίνησαν να τους δικάζουν, άλλο οι πορείες του ΚΚΕ πριν γίνει κόμμα και άλλο μετά. (και τότε όμως παρουσίαζαν πολλά κενά ιδεολογίας - πράξης και γενικότερα συνέπειας)

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλά δεν κατάλαβες ΚΑΝ το νόημα αυτών που έγραψα...

Κατάλαβα αλλά συνεχίζεις να είσαι κολλημένος με ταμπέλες (ΠΑΜΕ, ΕΛΑ , ΓΥΡΝΑ) και να βάλλεις εναντίον των Δ.Υ.

Οκ, το 60% είναι άχρηστοι και πρέπει να εκδιωχθούν με συνοπτικές διαδικασίες αλλά κατανόησε ότι οικονομικά δεν θα μικρύνει η ύφεση αλλά αντιθέτως θα αυξηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα αλλά συνεχίζεις να είσαι κολλημένος με ταμπέλες (ΠΑΜΕ, ΕΛΑ , ΓΥΡΝΑ) και να βάλλεις εναντίον των Δ.Υ.

Οκ, το 60% είναι άχρηστοι και πρέπει να εκδιωχθούν με συνοπτικές διαδικασίες αλλά κατανόησε ότι οικονομικά δεν θα μικρύνει η ύφεση αλλά αντιθέτως θα αυξηθεί.

Οι ταμπέλες που αναφέρεις (κατά την γνώμη μου λοιπόν) έχουν συμφέροντα τα οποία δεν θέλω να εξυπηρετήσω στο παραμικρό...Αυτό δεν το κατάλαβες...Επίσης δεν έχεις καταλάβει ότι η κατάσταση δεν αρέσει σε κανέναν, μαζί και εμένα..Πορεία όμως με κάποιους που πιστεύω ότι έχουν συμβάλλει στα χάλια της χώρας δεν κάνω...

Αφού είναι άχρηστοι και το λέμε όλοι (σχεδόν), τους διώχνουμε...Όσο τους κρατάμε τόσο περισσότεροι ιδ. υπ. χάνουν την δουλειά τους. Πώς λοιπόν να μην βάλλω εναντίων τους όταν είναι άχρηστοι (το 60% που λες); Συγγνώμη κιόλας αλλά άμα γίνει εκσυγχρονισμός μιας υπηρεσίας και ηλεκτρονικοποίησή της θα χρειάζονται 4 άτομα στον γκισέ;;; Όχι είναι η απάντηση. 2 θα χρειάζονται. Τους άλλους δύο τους διώχνεις αν δεν υπάρχει ανάγκη σε κάποια υπηρεσία. Αλλά το πιθανότερο είναι να καταλήξουν σε κάποιο πολιτικό γραφείο του βύσματός τους και τους πληρώνεις εσύ.

Αυτό που λέτε λοιπόν είναι ότι τώρα είναι αργά και ότι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα αν τους απολύσουμε...ναι ίσως...Ίσως όμως αν είχαν κάνει απολύσεις το 2009 να μην ήμασταν εδώ που είμαστε...Κάλλιο αργά πάντως παρά ποτέ...

Απολύσεις το δημόσιο μπορεί να κάνει και με ιδιωτικοποιήσεις...Ο εργαζόμενος δεν χάνει την δουλειά του, αλλά απλά εργάζεται για άλλον...Το δημόσιο όμως θα μετράει λιγότερους υπαλλήλους...

Ξεκολλήστε λοιπόν άλλοι όχι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Πορείες Αριστερών: Δικαούμαι 5. Ζητάω 10 για να πάρω 1. (αυτός είναι και ο απώτερος στόχος της γραμμής, ίσα ίσα να ρίξει τη στάχτη στα μάτια - "Δέστε τί κάναμε εμείς")

Παράδειγμα: Χαλυβουργική. Τώρα μας πρήζουν πόσο επιτυχημένη ήταν. Sure! Απολύονται 15, επαναπροσλαμβάνονται 10 με 75% μείωση μισθού και 9 μήνες χαμένα λεφτά.

100 χρόνια απεργίες και πορείες είδα που είμαστε.

Πορείες ΜΗ Αριστερών.

Δεν γίνοντε, δεν γινόντουσαν, δεν κατάφεραν τίποτα. Είδαμε 100 χρόνια που κάθοντε σπίτι τους που είμαστε.

Ο κόσμος πρέπει να βγει στους δρόμους, τώρα θα είναι σε πορείες, θα είναι στις πλατείες, θα είναι δεν ξέρω και εγώ που δεν έχει σημασία.

Αλλα το να λες ότι δεν γίνεται τίποτα, όταν οι 2-3 τελευταιες κυβερνήσεις άλλαξαν μετά από την γενική κατακραυγή του κόσμου πάει πολύ.

Δεν έχεις ιδέα τι έγινε στην Χαλυβουργική, και πολύ θα ηθελα να ήξερα εσύ τι θα πίστευες ότι θα χρειαζόταν για να αλλάξει κάτι.

ΥΓ δεν είναι πορείες Αριστερών, είναι πορείες.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ δεν είναι πορείες Αριστερών, είναι πορείες.

Οκ, το ίδιο μου κάνουν. Πορείες παραπλανημένου "λαού" ή άλλων συνόλων.

Δεν έχω όρεξη atm να μιλήσω για το τί πρέπει να κάνουμε και τί όχι. Όσον αφορά αυτά οι συμβουλές μου φτάνουν μέχρι το οικογενειακό - φιλικό - φοιτητικό εξάλλου, όπου μπορούν όντως να γίνουν πολλά. Ούτε πιστεύω σε ιδεολογία/σύστημα κάποιου ούτε έχω το δικό μου να μεταδώσω. Αυτά ας τα βρείτε εσείς ή άλλοι που κατέχουν τα κλειδιά.

Link to comment
Share on other sites

Στην απεργία/πορεία θα πάτε αυριο ή θα κάθεστε να γκρινιάζετε από τον υπολογιστή σας?

Και πριν πείτε "ΕΕ ποτέ δεν άλλαξε κάτι με τις απεργίες", θα ορκιζόμουν ότι αν δεν άλλαζε κάτι, θα είχαμε καθηγητή του Χάρβαρντ Πρωθυπουργό ακόμα για μισό χρόνο..

Αν το ΠΑΜΕ μαζευτεί στην Ομόνοια, το ΚΚΕ στο Σύνταγμα και ο ΣΥΡΙΖΑ στις στήλες εγώ που μένει να μαζευτώ;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ΠΑΜΕ μαζευτεί στην Ομόνοια, το ΚΚΕ στο Σύνταγμα και ο ΣΥΡΙΖΑ στις στήλες εγώ που μένει να μαζευτώ;

Εσύ θα μαζευτείς σε εκείνου του κόμματος που θέλεις να δεις την επομένη να δηλώνει με βροντερή φωνή στα μικρόφωνα, ότι την έχει μεγαλύτερη* από τους δίπλα.

*

Περιμένατε να γράφω εδώ ότι εννοώ πορεία ε; Όχι, εννοώ αυτό που σκεφτήκατε πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην απεργία/πορεία θα πάτε αυριο ή θα κάθεστε να γκρινιάζετε από τον υπολογιστή σας?

Και πριν πείτε "ΕΕ ποτέ δεν άλλαξε κάτι με τις απεργίες", θα ορκιζόμουν ότι αν δεν άλλαζε κάτι, θα είχαμε καθηγητή του Χάρβαρντ Πρωθυπουργό ακόμα για μισό χρόνο..

απο τα μέχρι τωρα γραφόμενά σου μου έδειχνες οτι είχες πιο "εξυπνη" πολιτική σκέψη.

Να πάμε στην διαδήλωση και να μετέχουμε στην απεργία ,ναι γιατί το αντιλαμβανόμαστε σαν σωστό,αλλά οτι εξ αυτών έπεσε ο "μπέμπης καθηγητής" οχι (εδώ δεν έπεσε ο "μπούλης" οταν κάηκε ολη η Πελλοπόνησος ή οταν "κάηκε" η Αθήνα)

Link to comment
Share on other sites

απο τα μέχρι τωρα γραφόμενά σου μου έδειχνες οτι είχες πιο "εξυπνη" πολιτική σκέψη.

Να πάμε στην διαδήλωση και να μετέχουμε στην απεργία ,ναι γιατί το αντιλαμβανόμαστε σαν σωστό,αλλά οτι εξ αυτών έπεσε ο "μπέμπης καθηγητής" οχι (εδώ δεν έπεσε ο "μπούλης" οταν κάηκε ολη η Πελλοπόνησος ή οταν "κάηκε" η Αθήνα)

Αλλά? Βαρεθήκανε και είπανε να φύγουν?

Ποτέ δεν γίνεται κάτι την επόμενη μέρα, αλλά νομίζω ότι οι "μεγαλοιώδεις" ποροίες λειτουργούν καταλυτικά στις πολιτικές εξελίξεις.

Με τον Μπούλη, δεν θυμάμαι τι έγινε, με τον Γιωργάκη θυμάμαι όμως, ότι μετά από μεγάλη πορεία ήταν που δεν ξέραμε αν παραιτήται ή όχι, και έλεγαν τα ΜΜΕ ότι συζητάει με Σαμαρά και τελικά σήκωσε το λάβαρο της Αντι-ΝΔ ο Γιωργάκης, αλλά έκανε μετασχηματισμό.....

Μετά από πορεία ήταν που αρχίσανε να συζητάνε για Παπαδήμο και τον φέρανε, μετα από πορεία ήταν που επί τέλους μπήκε στην αντζέντα η εκλογολογία..

[MENTION=2502]Galioni[/MENTION] Αν είναι να ειρωνευεσαι, τουλάχιστον get your facts right, να μαζευτείς στο σωματείο σου, ούτε ΠΑΜΕ, ούτε ΣΥΡΙΖΑ.

[MENTION=188]yanni[/MENTION] κανείς δεν θα πει κάτι τέτοιο στα μικρόφωνα, μόνο στα μεταξύ μας πηγαδάκια αναφέροντε τέτοια πράγματα.

Συμφορουμήτες, πολύ αντίδραση είστε, οκ, δεν θέλετε να πάτε? μην πάτε! Αλλά σταματήστε την γκρίνια τότε και, τι μας κάνουνε, και τι μας κόβουνε, και όλα λάθος τα κάνουνε, και χάλια αντιπολίτευση ο ΣΥΡΙΖΑ, και που βαδίζουμε, και να σου και η pizza Αντόνιο, και πόσο ζώα είναι όλοι κτλ κτλ. Σαν χαζοbitches που ακούνε Κιάμο και γκρινιάζουν επειδή τους χτυπάει το 12ποντο τακούνι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας ενωθεί ποτέ η αριστερά στην Ελλάδα και μετά συζητάμε σε σοβαρή βάση. Μέχρι τότε από το Νέο ΠΑΣΟΚ που θα μαζευτεί σήμερα για να μην αλλάξει τίποτα στη χώρα, θα συνεχίσω να απέχω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά? Βαρεθήκανε και είπανε να φύγουν?

Ποτέ δεν γίνεται κάτι την επόμενη μέρα, αλλά νομίζω ότι οι "μεγαλοιώδεις" ποροίες λειτουργούν καταλυτικά στις πολιτικές εξελίξεις.

Με τον Μπούλη, δεν θυμάμαι τι έγινε, με τον Γιωργάκη θυμάμαι όμως, ότι μετά από μεγάλη πορεία ήταν που δεν ξέραμε αν παραιτήται ή όχι, και έλεγαν τα ΜΜΕ ότι συζητάει με Σαμαρά και τελικά σήκωσε το λάβαρο της Αντι-ΝΔ ο Γιωργάκης, αλλά έκανε μετασχηματισμό.....

Μετά από πορεία ήταν που αρχίσανε να συζητάνε για Παπαδήμο και τον φέρανε, μετα από πορεία ήταν που επί τέλους μπήκε στην αντζέντα η εκλογολογία..

[MENTION=2502]Galioni[/MENTION] Αν είναι να ειρωνευεσαι, τουλάχιστον get your facts right, να μαζευτείς στο σωματείο σου, ούτε ΠΑΜΕ, ούτε ΣΥΡΙΖΑ.

[MENTION=188]yanni[/MENTION] κανείς δεν θα πει κάτι τέτοιο στα μικρόφωνα, μόνο στα μεταξύ μας πηγαδάκια αναφέροντε τέτοια πράγματα.

Συμφορουμήτες, πολύ αντίδραση είστε, οκ, δεν θέλετε να πάτε? μην πάτε! Αλλά σταματήστε την γκρίνια τότε και, τι μας κάνουνε, και τι μας κόβουνε, και όλα λάθος τα κάνουνε, και χάλια αντιπολίτευση ο ΣΥΡΙΖΑ, και που βαδίζουμε, και να σου και η pizza Αντόνιο, και πόσο ζώα είναι όλοι κτλ κτλ. Σαν χαζοbitches που ακούνε Κιάμο και γκρινιάζουν επειδή τους χτυπάει το 12ποντο τακούνι.

Ο Παπανδρέου έφυγε λόγω δημοψηφίσματος, εκλογές γίνανε διότι ο Σαμαράς ήθελε την καρέκλα που τώρα έχει. Ο Παπαδήμος ήρθε διότι δεν ξέρανε πόσο πολύ ήθελε ο Σαμαράς την καρέκλα και νομίζανε ότι θα τον τουμπάρουν ώστε η κυβέρνηση Παπαδήμου να παρέμενε για 2 τουλάχιστον χρόνια σε στυλ Μόντι. Επιπλέον θεωρούσαν τον Παπαδήμο ποιο πολύ του χεριού τους από ότι ο Σαμαράς. Ο τελευταίος μάλλον τους εξέπληξε... ευχάριστα.

Τα πηγαδάκια την επομένη είναι στο πρωτοσέλιδο της επίσημης(ανεπίσημης) εφημερίδας του κόμματος και η λογική αυτή χρησιμοποιείται στις επιχειρηματολογίες των πολιτικών για να δικαιολογήσει το γιατί "θα πρέπει οι άλλοι να έρθουν με εμάς και όχι να πάμε εμείς σε αυτούς" όταν τους ρωτάνε "Γιατί δεν ενώνεστε;".

Το αν θα σταματήσουμε την γκρίνια δεν είναι κάτι που αποφασίζεις εσύ, εκτός και αν αυτό είναι το νέο σύνθημα της αριστεράς. Εμείς είμαστε οι πραγματικοί επαναστάτες και εσείς οι χαζοbitches. Αυτούς τους χαρακτηρισμούς κράτα τους για πάρτι σου "αυθεντικέ επαναστάτη".

Link to comment
Share on other sites

Αλλά? Βαρεθήκανε και είπανε να φύγουν?

Ποτέ δεν γίνεται κάτι την επόμενη μέρα, αλλά νομίζω ότι οι "μεγαλοιώδεις" ποροίες λειτουργούν καταλυτικά στις πολιτικές εξελίξεις.

Με τον Μπούλη, δεν θυμάμαι τι έγινε, με τον Γιωργάκη θυμάμαι όμως, ότι μετά από μεγάλη πορεία ήταν που δεν ξέραμε αν παραιτήται ή όχι, και έλεγαν τα ΜΜΕ ότι συζητάει με Σαμαρά και τελικά σήκωσε το λάβαρο της Αντι-ΝΔ ο Γιωργάκης, αλλά έκανε μετασχηματισμό.....

Μετά από πορεία ήταν που αρχίσανε να συζητάνε για Παπαδήμο και τον φέρανε, μετα από πορεία ήταν που επί τέλους μπήκε στην αντζέντα η εκλογολογία..

[MENTION=2502]Galioni[/MENTION] Αν είναι να ειρωνευεσαι, τουλάχιστον get your facts right, να μαζευτείς στο σωματείο σου, ούτε ΠΑΜΕ, ούτε ΣΥΡΙΖΑ.

[MENTION=188]yanni[/MENTION] κανείς δεν θα πει κάτι τέτοιο στα μικρόφωνα, μόνο στα μεταξύ μας πηγαδάκια αναφέροντε τέτοια πράγματα.

Συμφορουμήτες, πολύ αντίδραση είστε, οκ, δεν θέλετε να πάτε? μην πάτε! Αλλά σταματήστε την γκρίνια τότε και, τι μας κάνουνε, και τι μας κόβουνε, και όλα λάθος τα κάνουνε, και χάλια αντιπολίτευση ο ΣΥΡΙΖΑ, και που βαδίζουμε, και να σου και η pizza Αντόνιο, και πόσο ζώα είναι όλοι κτλ κτλ. Σαν χαζοbitches που ακούνε Κιάμο και γκρινιάζουν επειδή τους χτυπάει το 12ποντο τακούνι.

Στην Ελλάδα κανείς δεν εφυγε επειδή "βαριόταν". Εφευγε(φεύγει) γιατι εχει εκπληρώσει τον σκοπό για τον οποίο εκλέχτηκε (συμφέροντα άλλων) ή γιατί η στρατηγική των ισχυρών δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντά τους.

Και βεβαίως θα πρέπει σαν άτομα να διατηρούμε τις ελπίδες μας για άνα καλύτερο αύριο και να αγωνιζόμαστε γι'αυτό

με όποιον τρόπο πιστεύει ο καθένας οτι ταιριάζει στα πιστεύω του

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας ενωθεί ποτέ η αριστερά στην Ελλάδα και μετά συζητάμε σε σοβαρή βάση.

Και η μπάλα στις εξέδρες.

?url=http%3A%2F%2Fwww.alertlogic.com%2Fassets%2Fimages%2Fmiscellaneous%2Fmissing_point.JPG&hmac=04f0fd478ae2c9c278b5341fe37737a9

Μέχρι τότε από το Νέο ΠΑΣΟΚ που θα μαζευτεί σήμερα για να μην αλλάξει τίποτα στη χώρα, θα συνεχίσω να απέχω.

να μαζευτείς στο σωματείο σου, ούτε ΠΑΜΕ, ούτε ΣΥΡΙΖΑ.
Που είδες εσύ να λέω να πας σε κάποιο κόμμα? Το σωματείο σου είναι το Νέο Πασόκ??
Ο Παπανδρέου έφυγε λόγω δημοψηφίσματος

Πότε έγινε δημοψήφισμα και το έχασα? Μάλλον εννοείς λόγο της μπαρούφας που είπε.. Λίγο μετά από μεγάλη πορεία νομίζω..

εκλογές γίνανε διότι ο Σαμαράς ήθελε την καρέκλα που τώρα έχει.

Και παραλίγο να χάσει αν... Γιατί όταν άρχισε να το συζητάει δεν υπήρχε ο ΣΥΡΙΖΑ του 28%.

Ο Παπαδήμος ήρθε διότι δεν ξέρανε πόσο πολύ ήθελε ο Σαμαράς την καρέκλα και νομίζανε ότι θα τον τουμπάρουν ώστε η κυβέρνηση Παπαδήμου να παρέμενε για 2 τουλάχιστον χρόνια σε στυλ Μόντι. Επιπλέον θεωρούσαν τον Παπαδήμο ποιο πολύ του χεριού τους από ότι ο Σαμαράς.

Ποιοι? Και δεν σε ρώτησα γιατί ήρθε ο Παπαδήμος, αλλά γιατί έφυγε ο Παπανδρέου.

Τα πηγαδάκια την επομένη είναι στο πρωτοσέλιδο της επίσημης(ανεπίσημης) εφημερίδας του κόμματος και η λογική αυτή χρησιμοποιείται στις επιχειρηματολογίες των πολιτικών για να δικαιολογήσει το γιατί "θα πρέπει οι άλλοι να έρθουν με εμάς και όχι να πάμε εμείς σε αυτούς" όταν τους ρωτάνε "Γιατί δεν ενώνεστε;".

Δεν συμβαίνει τίποτα από αυτα. Τα πρωτασέλιδα μιλάνε για μεγάλες πορείες, όχι για το πόσο μεγαλύτερη ληταν η δικιά μας. Τέτοια επιχειρήματα δεν περνάνε πουθενά, και πάλι γίνοντε μόνο στο .. καφενείο. (και μια φορά έγινε από την Κανέλλη νομίζω, χωρίς αποίχηση?
εκτός και αν αυτό είναι το νέο σύνθημα της αριστεράς.

Με εμένα μιλάς, όχι με την Αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Με εμένα μιλάς, όχι με την Αριστερά.

Sorry για την επέμβαση, αλλά δεν έχω συναντήσει αριστερό που να μου έχει κάνει συζήτηση χωρίς να πετάξει στο τέλος την τροφή. Και καταλαβαίνω τα ίδια κι εδώ. :spell:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας ενωθεί ποτέ η αριστερά στην Ελλάδα και μετά συζητάμε σε σοβαρή βάση. Μέχρι τότε από το Νέο ΠΑΣΟΚ που θα μαζευτεί σήμερα για να μην αλλάξει τίποτα στη χώρα, θα συνεχίσω να απέχω.

To ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το νέο ΠΑΣΟΚ του 81 δεν το αμφισβητώ

το ΠΑΣΟΚ του 81 μας οδήγησε εδώ που είμαστε τώρα και όποιος το αμφισβητεί εδώ είμαι να με διαψεύσει

Αυτό που θα σχολιάσω μόνο είναι το εξής. Η αριστερά αυτή την στιγμή στην Ελλάδα είναι η ΔΗΜΑΡ, ΚΚΕ, ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ (όσοι είναι στην βουλή, τους άλλους τους αγνοώ). Το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ έχουν μια πολιτική που συμβαδίζει σε πολλά σημεία για αυτό και ο Μπένυ τους παρακαλάει να ενωθούν. Μην σας φανεί παράξενο αν το ΠΑΣΟΚ στις επόμενες εκλογές πάρει με τα βίας ένα 3%. Οι δυο τους λοιπόν μπορούν και να συνεργαστούν (καθώς έχουν πιο καθαρή Ευρωπαική πολιτική από το ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ).

Το ΣΥΡΙΖΑ όσο και να τους παρακαλάει δεν πρόκειται πιστεύω να συνεργαστούν. Η πολιτική τους είναι ο εκβιασμός -> μονομερής καταγγελία κλπ (και προφανώς αυτό δεν περνάει σε κανέναν). Αν βάλουν νερό στο κρασί τους, αφήσουν τις βλακείες ότι η χρεωκοπία δεν θα είναι η καταστροφή, ότι θα κάνουμε επενδύσεις με τα λεφτά του Έλληνα πολίτη κλπ Τότε θα μιλάμε (αν και ήδη μιλάμε) για την επόμενη κυβέρνηση, ίσως και αυτοδύναμη.

Το ΚΚΕ για μένα έχει την πιο ειλικρινή και ξεκάθαρη πολιτική άποψη. Αλλά είναι πέρα ως πέρα λάθος και απευθύνεται σε πωρωμένους ακροαριστερούς. Επίσης φυσικά έχουν δηλώσει ότι δεν πρόκειται να συνεργαστούν με κανέναν, καθώς φιλοδοξία τους είναι ένα πολιτικό καθεστώς Β. Κορέας.

Το συμπέρασμα είναι ότι η αριστερά για να ενωθεί πρέπει να ενωθούν τα κόμματα ΔΗΜΑΡ/ΠΑΣΟΚ/ΣΥΡΙΖΑ που λένε ότι έχουν ευρωπαϊκές πολιτικές. Μου φαίνεται αδύνατον.

Link to comment
Share on other sites

Και η μπάλα στις εξέδρες.

Είναι ενοχλητική αλήθεια i know.

Που είδες εσύ να λέω να πας σε κάποιο κόμμα? Το σωματείο σου είναι το Νέο Πασόκ??

Επίσης ότι ΣΥΡΙΖΑ = Νέο ΠΑΣΟΚ είναι ενοχλητική αλήθεια no2

Αν κατέβω ανεξάρτητος θα καταμετρηθώ ως δύναμη του κάθε Τσίπρα/Παπαρήγα/Αριστερού Σωτήρα ή όχι;

Θα με χρησιμοποιήσει ο κάθε καημένος για να πει τι; Μίλησε ο λαός: Φτάνει πια στα χαράτσια; Άσε φίλε αυτό το λέει και παιδάκι 5 ετών. Που είναι οι ριζοσπαστικές προτάσεις της αριστεράς για να κατεβώ μαζί της; Ναι στη συνταξιοδότηση στα 67 για να μη χάσει τη δουλεία του ο μεταφορέας εγγράφων από όροφο σε όροφο; Που είναι οι προτάσεις για αύξηση της επιχειρηματικότητας; Που είναι οι προτάσεις για να μην δηλώνουν 3δις εισόδημα οι ΕΕ και 70δις οι μισθωτοί&συνταξιούχοι;

Να σου πω;

Χ3στηκαν. Για σένα, για μένα, για όλους. Μπήκαν στη Βουλή; Job is done. Θα πούμε καμιά παπάτζα ακόμα που ακούγεται ωραία, να ξαναβγούμε μπας και φτάσουν τα λεφτά για τη βίλα και το σκάφος κι όλα κομπλέ.

Δεν υπάρχει αριστερά, δεν υπάρχει δεξιά. Υπάρχει μόνο το ατομικό συμφέρον του καθένα και ο θεός του χρήματος. Γι αυτό βλέπεις πασαλείμματα και όχι λύσεις. Διαφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινε δημοψήφισμα και το έχασα? Μάλλον εννοείς λόγο της μπαρούφας που είπε.. Λίγο μετά από μεγάλη πορεία νομίζω..

Ναι, περίμενε την πορεία για να πει για δημοψήφισμα. Και πολλά γεγονότα γίνονται "λίγο μετά από μεγάλη πορεία" και καμιά φορά βολεύει να τα συσχετίσουμε. Αλλά να κάνω μια ερώτηση. Τους αγανακτισμένους τους θυμάσαι ή όπως το ΚΚΕ αναγνωρίζει μόνο τις πορείες του ΠΑΜΕ έτσι και εσύ; Απλή ερώτηση.

Και παραλίγο να χάσει αν... Γιατί όταν άρχισε να το συζητάει δεν υπήρχε ο ΣΥΡΙΖΑ του 28%.

Δεν μπορείς να προβλέπεις το μέλλον. Ποιος έβλεπε τον ΣΥΡΙΖΑ στο 28%; Εσύ; Ο Τσίπρας; Εγώ; Αν πεις ότι κάποιος το είχε προβλέψει ή ακόμα χειρότερα το ήξερε, καλύτερα να μην βγει ποτέ ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση. Καταλαβαίνεις υποθέτω. Αλλά πιθανόν αυτό δεν ισχύει μιας και ο ίδιος ο ΣΥΡΙΖΑ προσπάθησε να φρενάρει τα ποσοστά του πριν τις δεύτερες εκλογές.

Ποιοι? Και δεν σε ρώτησα γιατί ήρθε ο Παπαδήμος, αλλά γιατί έφυγε ο Παπανδρέου.

Ποιοι; Ρώτα τον Παπανδρέου. Και πόσο διαφέρει το ένα από το άλλο; Αν ο παίκτης δεν παίζει καλά τον κάνεις αλλαγή. Και πιθανόν κάποιοι κατάλαβαν ότι ο Παπανδρέου δεν έδινε αναφορά μόνο σε αυτούς.

Δεν συμβαίνει τίποτα από αυτα. Τα πρωτασέλιδα μιλάνε για μεγάλες πορείες, όχι για το πόσο μεγαλύτερη ληταν η δικιά μας. Τέτοια επιχειρήματα δεν περνάνε πουθενά, και πάλι γίνοντε μόνο στο .. καφενείο. (και μια φορά έγινε από την Κανέλλη νομίζω, χωρίς αποίχηση?

If you say so...

Με εμένα μιλάς, όχι με την Αριστερά.

Δηλαδή ο χαρακτηρισμός "χαζοbitches που ακούνε Κιάμο και γκρινιάζουν επειδή τους χτυπάει το 12ποντο τακούνι" είναι η δική σου και μόνο η δική ΣΟΥ άποψη για εμάς τους υπόλοιπους εδώ μέσα; Ευχαριστούμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενοχλητική αλήθεια i know.

Επίσης ότι ΣΥΡΙΖΑ = Νέο ΠΑΣΟΚ είναι ενοχλητική αλήθεια no2

Αν κατέβω ανεξάρτητος θα καταμετρηθώ ως δύναμη του κάθε Τσίπρα/Παπαρήγα/Αριστερού Σωτήρα ή όχι;

Θα με χρησιμοποιήσει ο κάθε καημένος για να πει τι; Μίλησε ο λαός: Φτάνει πια στα χαράτσια; Άσε φίλε αυτό το λέει και παιδάκι 5 ετών. Που είναι οι ριζοσπαστικές προτάσεις της αριστεράς για να κατεβώ μαζί της; Ναι στη συνταξιοδότηση στα 67 για να μη χάσει τη δουλεία του ο μεταφορέας εγγράφων από όροφο σε όροφο; Που είναι οι προτάσεις για αύξηση της επιχειρηματικότητας; Που είναι οι προτάσεις για να μην δηλώνουν 3δις εισόδημα οι ΕΕ και 70δις οι μισθωτοί&συνταξιούχοι;

Να σου πω;

Χ3στηκαν. Για σένα, για μένα, για όλους. Μπήκαν στη Βουλή; Job is done. Θα πούμε καμιά παπάτζα ακόμα που ακούγεται ωραία, να ξαναβγούμε μπας και φτάσουν τα λεφτά για τη βίλα και το σκάφος κι όλα κομπλέ.

Δεν υπάρχει αριστερά, δεν υπάρχει δεξιά. Υπάρχει μόνο το ατομικό συμφέρον του καθένα και ο θεός του χρήματος. Γι αυτό βλέπεις πασαλείμματα και όχι λύσεις. Διαφωνείς;

Οι πορείες της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ, ειναι της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ, δεν είναι του Τσίπρα, της Παπαρήγας ή κάποιου Αριστερού σωτήρα, δεν είναι καν δεξιά η αριστερά.

Αυτό απλά αρνείσαι να το καταλαβεις νομίζω. Είναι η τρίτη φορά που σου λέω να μην πας σε κομματικό μπλοκ, τι πρέπει να κάνω για να το καταλάβεις?

Τα περί ατομικών συμφερόντων, βίλες, σκάφη κτλ τα προσπερνάω, όταν μιλήσεις με στοιχεία (όχι για τον Άκη, αλλά για τους Βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ) τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα δούμε αύριο το πρωτοσέλιδο του Ριζοσπάστη και τις δηλώσεις του Τσιπροπαπαρήγα και αν δεν έχουν καπελώσει τη συγκέντρωση θα πάω πάσο. Επίσης, αν πιστεύεις ότι οι βουλευτές κάνουν λειτούργημα και δεν κυνηγάνε τη βουλευτική συνταξούλα πάω ήδη πάσο.

Καλά για τη ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ και τον "αγώνα" τους καλύτερα να γράψω στα ανέκδοτα.

Έγινε επεξεργασία από Galioni
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.