Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Καλά που έχουμε αξιωματική αντιπολίτευση με @@ και τους ξεμπροστιάζει όπως άλλωστε τους το έταξε:

''θα σας ταράξουμε στη νομιμότητα''

αλλά μάλλον δε μιλάνε γιατί έχουν καλούς τρόπους: κανένας όταν τρώει δεν πρέπει να μιλάει.

ΣΥΡΙΖΑ: Σύγκληση της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής για τους «32» | πολιτικη | ethnos.gr

Δεν μπορούνε να κάνουνε πολλά χωρίς στοιχεία. Και τα στοιχεία μάλλον πέταξαν όταν ο Σαμαράς απομάκρυνε τον Διώτη από το ΣΔΟΕ.

Αλλά εκεί το κόλλημα, ο ΣΥΡΙΖΑ..

Link to comment
Share on other sites

Α μάααααααιστα ΤΩΡΑ δεν μπορούνε να κάνουνε πολλά...

Και ποιός ακριβώς τους πίεσε να λένε (άντε να μην πώ) προεκλογικά ? Η μήπως τότε μπορούσαν να κάνουν πολλά ενώ τώρα όχι ?

Φτάνει πια με το χορτάρι. Αμα δεν μπορούν να κάνουν κάτι, να βγούν φόρα παρτίδα και να το πούνε στον κόσμο. Όχι να αμολάνε κορώνες περι νομιμότητας προεκλογικά, για να τσιμπήσουν ψηφαλάκια απο αυτούς που διψάνε για δικαιοσύνη, και μετά που σε είδα που σε ξέρω.

Και άμα είναι έτσι δηλαδής γιατί να τους πιστέψουμε και για τα περεταίρω ? Πως ακριβώς θα πείσουν ότι για τα φλέγοντα ζητήματα που διακυβεύονται θα πράξουν ότι εξαγγέλουν, και δε θα το παίξουν κινέζοι την επαύριο ?

.... Κάπως έτσι ξεκινάνε να μοιάζουν με όλους τους άλλους.... Ίσως βέβαια να φταίει πως σιγά σιγά τους προσεταιρίζεται όλο και μεγαλύτερο κομμάτι της μούργας που κυβερνούσε τόσα χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Α μάααααααιστα ΤΩΡΑ δεν μπορούνε να κάνουνε πολλά...

Παρεξήγησες, βασικά δεν παρεξήγησες, απλά επέλεξες να μην δώσεις σημασία στις λέξεις.

Χωρίς ΣΤΟΙΧΕΙΑ δεν μπορείς να βγεις να λες διάφορα, απλά πράγματα. Αν είχαν στοιχεία, να ξέρεις ότι θα τα έδιναν, αλλα χωρίς στοιχεία, κινδυνευεις να φας μυνήσεις για συκοφαντική δυσφήμηση κτλ κτλ.

Για ότι έχουν στοιχεία ή ότι δεν χρειάζεται στοιχεία, βγαίνουν και τα λένε και φωνάζουν ενώ άλλοι βέβαια, που και καλά κόπτοντε για το καλό του έθνους κάνουν μόκο εκεί.

Όσο για προσαιτερισμούς μούργας κτλ, να υποθέσω ότι έχεις σοβαρά ΣΤΟΙΧΕΙΑ για αυτά που λες ε?

Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτύρονται για τον Μωάμεθ, σεβαστό δεν λέω, αλλά κάτω στην Συρία αποκεφαλίζουν άτομα επειδή μόνο και μόνο είναι Χριστιανοί ( τι οξύμωρο το μίσος μεταξύ Μουσουλμάνων και Χριστιανών, μιας και η ρίζα τους είναι η ίδια αλλά και τα Βιβλία τους είναι αρκετά όμοια μεταξύ τους).

Κοίτα, το να ξυπνάω από τους αμανέδες των ιμάμηδων δεν μου είναι και ότι καλύτερο και με την ίδια νοοτροπία τότε ας δούμε και Church of Satan στην γειτονιά μας.

Επίσης σε λίγα χρόνια και στο Ελλάντα:

Σκλάβος επί 27 χρόνια για 40 κιλά ρύζι - NEWS247

και ποιος γουστάρει να ακούει ψαλμούς κάθε μέρα; Δεν λέω η θρησκεία τους είναι καταπιεστική κλπ, αλλά είναι πρώτον άνθρωποι, έχουν κάποια πιστεύω που οφείλεις να σεβαστείς (άσχετα αν δεν το σέβονται αυτοί σε άλλες χώρες, κάποιοι σε σέβονται), αλλά πρέπει να δείξεις ότι είσαι πιο φιλόξενος και ότι υπάρχουν δικαιώματα.

Επίσης μια μέρα γυρνούσα από δουλειά και είδα έναν μουσουλμάνο με ένα χαρτοκούτι να προσκυνά στο πεζοδρόμιο, πίσω από ένα κάδο σκουπιδιών, κοιτώντας την ανατολή...Ε τέτοιες εικόνες δεν μου αρέσουν..

Link to comment
Share on other sites

Παρεξήγησες, βασικά δεν παρεξήγησες, απλά επέλεξες να μην δώσεις σημασία στις λέξεις.

Χωρίς ΣΤΟΙΧΕΙΑ δεν μπορείς να βγεις να λες διάφορα, απλά πράγματα. Αν είχαν στοιχεία, να ξέρεις ότι θα τα έδιναν, αλλα χωρίς στοιχεία, κινδυνευεις να φας μυνήσεις για συκοφαντική δυσφήμηση κτλ κτλ.

Για ότι έχουν στοιχεία ή ότι δεν χρειάζεται στοιχεία, βγαίνουν και τα λένε και φωνάζουν ενώ άλλοι βέβαια, που και καλά κόπτοντε για το καλό του έθνους κάνουν μόκο εκεί.

Όσο για προσαιτερισμούς μούργας κτλ, να υποθέσω ότι έχεις σοβαρά ΣΤΟΙΧΕΙΑ για αυτά που λες ε?

Καλημέρα

Σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει, στοιχεία υπήρχαν. Διαφορετικά δεν θα έβγαιναν στην επιφάνεια αυτά. Εκτος και αν θες να μου πεις πως αυτοί που ανακίνησαν πρώτοι τα θέματα (ξεπλύματα μαύρου χρήματος, φοροδιαφυγή, λαθρεμπόρια κλπ κλπ κλπ) το έκαναν χωρίς στοιχεία μιλώντας έτσι στον αέρα, και διακινδυνεύοντας μηνύσεις. Στο χωριό μου λένε πάντως πως όποιος δε θέλει να ζυμώσει χίλια χρόνια κοσκινάει, και να με συμπαθάς, αλλά το να ακολουθείς τα γεγονότα καλώντας χλιαρές ''κοινοβουλευτικές επιτροπές'', αντί να πρωτόστατείς αυτών, δεν συντελεί στη δυναμική αξιωματική αντιπολίτευση που έχει ανάγκη ο τόπος, και που δεσμεύτηκες έναντι αυτών που σε ψήφισαν.

Οσο για τα στοιχεία που ψάχνεις και δε βρίσκεις, ας σε βοηθήσω: Σακοράφα, Μητρόπουλος, Γλέζος, Κουρουπλής, και απο ότι ακούγεται θα έροθυν και άλλοι

Εντάξει λοιπόν, όταν δούμε και τον ΓΑΠ στο ΣΥΡΙΖΑ τότε θα έχουμε όοοοοολοι αρκετα στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κ. Στούπα οι παρακάτω πρέπει να τιμωρηθούν. Σε αυτούς αναφέρομαι και εγώ σε αυτό το thread.

"Δεν είναι οι 32 πολιτικοί που άπλωσαν τα δάχτυλα στο «μέλι», είναι εκατοντάδες οι πρώτης γραμμής πολιτικοί, είναι χιλιάδες οι δεύτερης γραμμής πολιτικοί και συνδικαλιστές, είναι δεκάδες οι χιλιάδες τα στελέχη της δημόσιας διοίκησης και είναι εκατοντάδες χιλιάδες όσοι τα τελευταία 20-30 χρόνια προσπορίστηκαν έσοδα είτε εισπράττοντας γρηγορόσημα, είτε εκβιάζοντας φορολογούμενους, είτε πουλώντας συμπληρώματα δωρεάν παιδείας με μαύρα δίδακτρα παραπαιδείας, είτε φοροδιαφεύγοντας σαν ελεύθεροι επαγγελματίες και επιχειρηματίες του γλυκού νερού χωρίς επιχειρηματικό ρίσκο αλλά με κρατικές και κοινοτικές επιδοτήσεις..."

όλο το άρθρο εδώ

Η ψήφος στο ανοδικό σενάριο... Και όταν λέμε όλοι οι κλέφτες. Εννοούμε όλοι... - Capital.gr

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κ. Στούπα οι παρακάτω πρέπει να τιμωρηθούν. Σε αυτούς αναφέρομαι και εγώ σε αυτό το thread.

"Δεν είναι οι 32 πολιτικοί που άπλωσαν τα δάχτυλα στο «μέλι», είναι εκατοντάδες οι πρώτης γραμμής πολιτικοί, είναι χιλιάδες οι δεύτερης γραμμής πολιτικοί και συνδικαλιστές, είναι δεκάδες οι χιλιάδες τα στελέχη της δημόσιας διοίκησης και είναι εκατοντάδες χιλιάδες όσοι τα τελευταία 20-30 χρόνια προσπορίστηκαν έσοδα είτε εισπράττοντας γρηγορόσημα, είτε εκβιάζοντας φορολογούμενους, είτε πουλώντας συμπληρώματα δωρεάν παιδείας με μαύρα δίδακτρα παραπαιδείας, είτε φοροδιαφεύγοντας σαν ελεύθεροι επαγγελματίες και επιχειρηματίες του γλυκού νερού χωρίς επιχειρηματικό ρίσκο αλλά με κρατικές και κοινοτικές επιδοτήσεις..."

όλο το άρθρο εδώ

Η ψήφος στο ανοδικό σενάριο... Και όταν λέμε όλοι οι κλέφτες. Εννοούμε όλοι... - Capital.gr

Έχει απόλυτο δίκιο. Τελικά το μαζί τα φάγαμε μήπως έχει και δόση αλήθειας; Δεν είναι λίγοι αυτοί που φάγανε.

Link to comment
Share on other sites

Το "μαζί τα φάγαμε" είναι σοφή κουβέντα και είναι αληθινή πέρα ως πέρα. Το πρόβλημα είναι ότι το είπε ένας καραγκιόζης μεγίστου είδους που απλά δεν έπρεπε καν να μιλάει...

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά να τον πουλήσουν, αλλά να ανοίξουν και την αγορά και να μπορεί η bwin, betoto ή οποιαδήποτε άλλη να ανοίξει αντίστοιχα Προπατζίδικα μειώνοντας ίσως τις τιμές σε λαχνούς, αυξάνοντας τις δουλειές. Έτσι θεωρητικά πάντα τα κέρδη του κράτους από τον ΟΠΑΠ ναι μεν θα μηδενιστούν αφού πλέον θα είναι ιδιωτικός, αλλά τα κέρδη θα είναι πολλαπλάσια γιατί θα πληρώνουν φόρους betoto, bwin κλπ, αλλά και κόσμος θα δουλεύει για αυτούς...για να μην πω ότι θα τον διαχειριστούν και καλύτερα...(γνωστά τα σκάνδαλα με τις απευθείας αναθέσεις έργων σε εταιρείες)

Link to comment
Share on other sites

Στην απεργία/πορεία θα πάτε αυριο ή θα κάθεστε να γκρινιάζετε από τον υπολογιστή σας?

Και πριν πείτε "ΕΕ ποτέ δεν άλλαξε κάτι με τις απεργίες", θα ορκιζόμουν ότι αν δεν άλλαζε κάτι, θα είχαμε καθηγητή του Χάρβαρντ Πρωθυπουργό ακόμα για μισό χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι ειλικρινής. όσο και αν δεν γουστάρω τα μέτρα, σε απεργίες και πορείες που οργανώνει το ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΜΕ, ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ δεν πρόκειται να πατήσω το πόδι μου. Το μόνο που θα καταφέρω είναι να ενδυναμώσω την πολιτική τους δύναμη και αξία...

και τώρα έχουμε τον pizzaδόρο...και αύριο τον επικίνδυνο Alex...και μεθαύριο τον ΝΑΖΙ-Μιχαλιολιάκο...

εγώ θέλω μια πορεία με πανό που λένε "ΑΠΟΛΥΣΤΕ Δημοσίους υπαλλήλους εισακτέους εκτός ΑΣΕΠ". "Κλείστε άχρηστες ΔΕΚΟ". "ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΧΤΕΣ"

Να δεις τι ξύλο και προπηλακισμό έχουμε να φάμε... :jester:

Άρα και με τους της Βουλής δεν συμφωνώ αλλά και με αυτούς που θα απεργήσουν/κάνουν πορεία. Συνεπώς δεν με εκφράζει. Για όσους τους εκφράζει καλά θα κάνουν να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Στην απεργία/πορεία θα πάτε αυριο ή θα κάθεστε να γκρινιάζετε από τον υπολογιστή σας?

Και πριν πείτε "ΕΕ ποτέ δεν άλλαξε κάτι με τις απεργίες", θα ορκιζόμουν ότι αν δεν άλλαζε κάτι, θα είχαμε καθηγητή του Χάρβαρντ Πρωθυπουργό ακόμα για μισό χρόνο..

Πορείες Αριστερών: Δικαούμαι 5. Ζητάω 10 για να πάρω 1. (αυτός είναι και ο απώτερος στόχος της γραμμής, ίσα ίσα να ρίξει τη στάχτη στα μάτια - "Δέστε τί κάναμε εμείς")

Παράδειγμα: Χαλυβουργική. Τώρα μας πρήζουν πόσο επιτυχημένη ήταν. Sure! Απολύονται 15, επαναπροσλαμβάνονται 10 με 75% μείωση μισθού και 9 μήνες χαμένα λεφτά.

100 χρόνια απεργίες και πορείες είδα που είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι ειλικρινής. όσο και αν δεν γουστάρω τα μέτρα, σε απεργίες και πορείες που οργανώνει το ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΜΕ, ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ δεν πρόκειται να πατήσω το πόδι μου. Το μόνο που θα καταφέρω είναι να ενδυναμώσω την πολιτική τους δύναμη και αξία...

και τώρα έχουμε τον pizzaδόρο...και αύριο τον επικίνδυνο Alex...και μεθαύριο τον ΝΑΖΙ-Μιχαλιολιάκο...

εγώ θέλω μια πορεία με πανό που λένε "ΑΠΟΛΥΣΤΕ Δημοσίους υπαλλήλους εισακτέους εκτός ΑΣΕΠ". "Κλείστε άχρηστες ΔΕΚΟ". "ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΧΤΕΣ"

Να δεις τι ξύλο και προπηλακισμό έχουμε να φάμε... :jester:

Άρα και με τους της Βουλής δεν συμφωνώ αλλά και με αυτούς που θα απεργήσουν/κάνουν πορεία. Συνεπώς δεν με εκφράζει. Για όσους τους εκφράζει καλά θα κάνουν να πάνε.

Α, οκ , οπότε είσαι ικανοποιημένος με τα λουκέτα στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, με την μείωση του κατώτατου μισθού ξεφτίλας, με την αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης (έλα μωρέ τώρα ποιος θα ζήσει μέχρι τα 67 ), με την κατάρρευση της υγείας, με την ξεφτίλα της παιδείας (ΠΟΙΑ?), με την αύξηση του πετρελαίου θέρμανσης, με την παντελή απουσία ανάπτυξης και επιχειρηματικότητας ΄, με τον κατακερματισμό του Στρατού και άλλα χίλια δύο μύριααααα!!:tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato:

Κάτι δεν πάει καλά εδώ...ναι ονομάζεται εν μέρη απώλεια επαφής με την παραγματικότητα γύρω μας.

Link to comment
Share on other sites

Πορείες Αριστερών: Δικαούμαι 5. Ζητάω 10 για να πάρω 1. (αυτός είναι και ο απώτερος στόχος της γραμμής, ίσα ίσα να ρίξει τη στάχτη στα μάτια - "Δέστε τί κάναμε εμείς")

Παράδειγμα: Χαλυβουργική. Τώρα μας πρήζουν πόσο επιτυχημένη ήταν. Sure! Απολύονται 15, επαναπροσλαμβάνονται 10 με 75% μείωση μισθού και 9 μήνες χαμένα λεφτά.

100 χρόνια απεργίες και πορείες είδα που είμαστε.

Μην τα γενικεύεις, υπάρχουν και πορείες στην ιστορία (και αιματοχυσίες) που κίνησαν οι αριστεροί και είχαν 100% δίκιο. για παράδειγμα οι κινητοποιήσεις που έγιναν για τα εργατικά δικαιώματα πριν 120 χρόνια. (μην βαράτε είναι το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό)

May Day - the Real Labor Day

Αν πάνε να εφαρμόσουν το 6ήμερα...εκεί να δεις ότι δεξιοί αριστεροί διαγώνιοι δεν έχει σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ , οπότε είσαι ικανοποιημένος με τα λουκέτα στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, με την μείωση του κατώτατου μισθού ξεφτίλας, με την αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης (έλα μωρέ τώρα ποιος θα ζήσει μέχρι τα 67 ), με την κατάρρευση της υγείας, με την ξεφτίλα της παιδείας (ΠΟΙΑ?), με την αύξηση του πετρελαίου θέρμανσης, με την παντελή απουσία ανάπτυξης και επιχειρηματικότητας ΄, με τον κατακερματισμό του Στρατού και άλλα χίλια δύο μύριααααα!!:tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato:

Κάτι δεν πάει καλά εδώ...ναι ονομάζεται εν μέρη απώλεια επαφής με την παραγματικότητα γύρω μας.

sorry αλλά δεν κατάλαβες ΚΑΝ το νόημα αυτών που έγραψα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.