Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δεν πιστεύω στα μάτια μου με αυτά που διαβάζω.

Δηλαδή μία μέση οικογένεια θα ζήσει με €500/μήνα; Ή αν κάνεις 2 δουλειές να βγάζεις τα €900/μήνα; Δηλαδή 12*900=10800 το χρόνο , βγάλε τώρα το λιγότερο απο άμμεσους και έμμεσους φόρους €2000 θα μείνουν 8800/12=€734 το μήνα για πόσο , 15 ώρες δουλειά την ημέρα;

Δεν σου βάζω νοίκια , λογαριασμούς και έξοδα ΙΧ , αυτά είναι έξτρα. Και όλα αυτά για να μείνουμε στον σκληρό πυρήνα του Ευρώ;;;

Τρελαθήκαμε από την πολύ προπαγάνδα μου φαίνεται ή συμβαίνει κάτι άλλο που δεν μπορώ να φανταστώ.

Αντιλαμβάνεστε που έχει φτάσει ο μέσος λογισμός;

Link to comment
Share on other sites

μου επιτρέπεις να διαφωνήσω στα περί τιμών προϊόντων...συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα...

σας παρακαλώ όμως θερμά (όλους) μη μου λέτε για Mega κλπ, απλά εκνευρίζομαι και με προσβάλλετε... Αυτά που λέω είναι καθαρά οι προσωπικές μου απόψεις και κάποιοι συμφωνούν...κάποιοι όχι...Απλά πράγματα...

[MENTION=16598]dangar[/MENTION] δεν ξέρω που ζεις αλλά πολλές πλέον οικογένειες ζουν (πώς ΖΟΥΝ δεν ξέρω) με αυτό το ποσό...δεν έχετε καταλάβει το πνεύμα με το οποίο τα λέω αυτά, καθώς νομίζετε ότι γουστάρω ο κόσμος να παίρνει 500...Γουστάρω όμως να παίρνει 500 αντί για 0...Δεν θέλω ανεργία...Προτιμάς λοιπόν μια οικογένεια να παίρνει 0 ή να δουλεύει μάνα πατέρας και να βγαίνει 1 χιλιάρικο;

Με 500 ευρό γιατί να έχει αμάξι ο κόσμος; με 500 ευρώ ζεις με γονείς μέχρι να βρεις (αν βρεις κάτι καλύτερο) και δεν σκέφτεσαι αμάξια και πολυτέλειες...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Όποιος άνεργος είναι καλό παιδί και άξιο παλικάρι να φτιάχνει και να πουλάει προϊόντα στην διεθνή αγορά ebay, μέσω ταχυδρομείου και αφορολόγητα (used items). Έτσι κάνω και εγώ όπως πολλοί άλλοι στον κόσμο

.

Δηλαδή φοροδιαφεύγεις. Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

η μείωση των μισθών δεν θα επιφέρει καμία μείωση σε προιόντα πρώτης ανάγκης ή ΚΑΜΙΑ ανάπτυξη, επίσης η μείωση των μισθών δεν είναι λογική και δεν έχει λογικό αίτιο

Ακριβώς αυτό...το έχει πει και κάποιος παλαιότερα...η ζήτηση σε αυτά τα αγαθά είναι ανελαστική.

Ρε παιδιά μην είστε ευκολόπιστοι, δεν χρειάζεται να σπουδάσει κάποιος για να καταλαβαίνει 5 πράγματα...

Οι μισθοί μειώθηκαν ήδη...είδε κανείς σοβαρές μειώσεις? Το γάλα πόσο είναι? Το ψωμί?

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION] αυτή ειναι η λογική του φόβου. Αυτή μας έφερε ως εδώ μαζι με 2-3 άλλα.

ΥΓ: Στη Γερμανία το γάλα έχει 50 λεπτά. Επίσης το light είναι φθηνότερο, γιατί όλες οι βιομηχανίες χρησιμοποιούν το λίπος αλλού.

Έγινε επεξεργασία από oxide
Link to comment
Share on other sites

εγώ είδα σουβλατζίδικο με 90 λεπτά κύριοι..και όχι καλαμακι (σουβλάκι για τους Θεσσαλονικείς και εμένα), κανονικό πιτόγυρο...

τώρα θα μου πείτε σκύλο ή γάτα τρώω;

γιατί ήσουν σίγουρος τι έτρωγες πριν;

συνεπώς μη μου λέτε ότι δεν έχουν πέσει οι τιμές...έχουν πέσει ενοίκια, το ψωμί στην γειτονιά μου τουλάχιστον πουλιέται φτηνότερα πλέον..

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία μιας και ο Chrome κολλάει και αυτός αν του την βιδώσει, πριν λίγες μέρες έβλεπα ότι ακρίβυνε το ψωμί διότι και καλά ακρίβυνε το αλεύρι. Τι να λέμε τώρα. Ο φούρναρης στην ρεπόρτερ έλεγε "Αγοράζαμε το αλεύρι στα 22 ευρώ τα 50 κιλά και ξαφνικά πήγε 30€". Βέβαια στα lidl παίρνεις 1 κιλό αλεύρι με 60-70 λεπτά και πολύ θα ήθελα να ήμουν εκεί να ρωτήσω το φούρναρη πως και το παίρνει ίδια τιμή με την νοικοκυρά. Αλλά εντάξει τι να λέμε που δεν έχει ξανά ειπωθεί;

Από εκεί και πέρα αν από τα 1000€ με τις τιμές στο Χ είναι να θεωρούμε οκ το να πάμε στα 200€ με τιμές έστω Χ/2 και κάποιες παροχές - σίτιση, οδοιπορικά - γιατί ρε παιδιά το ΚΚΕ πέφτει; Καπιταλιστικός κομμουνισμός. Καπιταλισμός για τους λίγους έχοντες, κομμουνισμός για όλους του άλλους.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είδα σουβλατζίδικο με 90 λεπτά κύριοι..και όχι καλαμακι (σουβλάκι για τους Θεσσαλονικείς και εμένα), κανονικό πιτόγυρο...

τώρα θα μου πείτε σκύλο ή γάτα τρώω;

γιατί ήσουν σίγουρος τι έτρωγες πριν;

συνεπώς μη μου λέτε ότι δεν έχουν πέσει οι τιμές...έχουν πέσει ενοίκια, το ψωμί στην γειτονιά μου τουλάχιστον πουλιέται φτηνότερα πλέον..

Μιλάς για μία επιχείρηση και για σουβλατζίδικο, για πήγαινε μία γύρα από super market και εάν δεις μείωση τιμών σε ΒΑΣΙΚΑ αγαθά τότε σε κερνάω 100 πιτόγυρα.

Όχι δεν είναι αποδεκτό να δουλεύει μάνα /πατέρας ΜΑΖΙ για ένα χιλιάρικο...τι θα πρωτοκάνουν?

Να πληρώσουν το ενοίκιο, την εφορία, τις σπουδές των παιδιών τους, το super market, το καυσόξυλο, το δάνειο, το πετρέλαιο?

Ή θα τρώνε παρέα όλοι μαζί φασόλια, θα ζεσταίνονται με τα χνώτα τους και τα παιδιά τους ια ακολουθήσουν την μοίρα τους?

Αυτήν την Ελλάδα θέλουμε? Ε, ορίστε γίνεται με γρήγορους ρυθμούς.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

ε τότε πάλεψε για τα δικαιώματα σου και αν ο εργοδότης σου σου δώσει αύξηση κερνάω 100 πιτόγυρα και Pizza Antonio παρέα για επιδόρπιο... + γιαούρτι δώρο να πετάξεις (άμα θες το τρως με γλυκό του κουταλιού...)

Θα σηκωθεί να φύγει και μετά όχι 500...100€ και αν...

Link to comment
Share on other sites

@tavliban - Όπως γράφει και κάτω από το όνομα ζω στη Θεσσαλονίκη και πασχίζω να κρατήσω μία οικογενειακή επιχείρηση στη ζωή , η οποία δεν θα κρατηθεί για πολύ ακόμα περιμένοντας πελάτες που αμοίβονται με €500.

Μπορεί εμένα σαν εργοδότη να με συμφέρει το προσωπικό μου να εργάζεται με €200-300-500 , τί να το κάνω όμως όταν τότε κανείς δεν θα μπορεί να αγοράσει το προιόν που πουλάω.

Οι τιμές προιόντων δεν καθορίζονται απόλυτα από τους μισθούς μόνο αλλά και από πολλούς άλλους παράγοντες.

Έχασες όμως το νοημα στα όσα είπα πριν , είμαστε χειρότερα και από την Αλβανία βαδίζοντας σταθερά όλο και πιο κάτω και το λυπηρό είναι ότι δεν έχουμε πάρει χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαστε χειρότερα απο την Αλβανία..

Ακόμα....

κοίτα αυτό που λέω εγώ είναι ότι αν έχεις sub zero πιθανότητες να έρθει πελάτης άνεργος, έχεις 1% πιθανότητα (λέμε τώρα) να έρθει αυτός με τα 500...Καλύτερα από το τίποτα...

και είναι καλύτερα πρώτα για τον ίδιο να σταματήσει να είναι άνεργος και να πηγαίνει στα συσσίτια (ίσως και ψυχολογικά πάρει τα πάνω του) και μετά για την κοινωνία..

καλός η κακώς δεν γίνεται όλοι πρώτο μισθό να παίρνουμε 1000ευρό...κακά τα ψέματα...εσύ πρώτος από όλους σαν επιχειρηματίας το ξέρεις καλύτερα από μένα...Τέσπα την είπα την άποψη μου...όποιοι κατάλαβαν το ύφος μου το κατάλαβαν... :p

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τον συλλογισμό του tavliban δεν είναι μόνο οι μισθοί,αλλά και η υπόθεση ότι θα έρθουν επιχειρήσεις στην Ελλάδα.

Το έχω ξαναπεί,όσο η τρόικα με τις κινήσεις της και τις δηλώσεις της δημιουργεί τον κίνδυνο της εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ,διώχνει τις ιδιωτικές επενδύσεις.

Γιατί ο άλλος σκέφτεται είτε ότι θα χάσει τα χρήματα του,είτε ότι θα ήταν καλύτερα να περιμένει μετά την έξοδο της Ελλάδας να κάνει την ίδια επένδυση με πολύ λιγότερα χρήματα στο υποτιμημένο νόμισμα.

Για αυτό λέει ο Βαρουφάκης πχ για δημόσιες επενδύσεις από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων στην οποία υπάρχουν 12 δις δεσμευμένα για την Ελληνική οικονομία και κάθονται.Τώρα το Σεπτέμβρη συμφώνησαν να μας δώσουν 750 εκατ. τα οποία είναι ψίχουλα όμως.

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαστε χειρότερα απο την Αλβανία..

Ακόμα....

κοίτα αυτό που λέω εγώ είναι ότι αν έχεις sub zero πιθανότητες να έρθει πελάτης άνεργος, έχεις 1% πιθανότητα (λέμε τώρα) να έρθει αυτός με τα 500...Καλύτερα από το τίποτα...

και είναι καλύτερα πρώτα για τον ίδιο να σταματήσει να είναι άνεργος και να πηγαίνει στα συσσίτια (ίσως και ψυχολογικά πάρει τα πάνω του) και μετά για την κοινωνία..

καλός η κακώς δεν γίνεται όλοι πρώτο μισθό να παίρνουμε 1000ευρό...κακά τα ψέματα...εσύ πρώτος από όλους σαν επιχειρηματίας το ξέρεις καλύτερα από μένα...Τέσπα την είπα την άποψη μου...όποιοι κατάλαβαν το ύφος μου το κατάλαβαν... :p

Στην Αλβανία ανακοίνωσαν αυξήσεις σε μισθούς, επίσης για πήγαινε μία από Αλβανία μεριά να δεις BMW και σπιτάρες που διαθέτουν.

Του Έλληνα η αναπνοή μυρίζει πείνα

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τον συλλογισμό του tavliban δεν είναι μόνο οι μισθοί,αλλά και η υπόθεση ότι θα έρθουν επιχειρήσεις στην Ελλάδα.

Το έχω ξαναπεί,όσο η τρόικα με τις κινήσεις της και τις δηλώσεις της δημιουργεί τον κίνδυνο της εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ,διώχνει τις ιδιωτικές επενδύσεις.

Γιατί ο άλλος σκέφτεται είτε ότι θα χάσει τα χρήματα του,είτε ότι θα ήταν καλύτερα να περιμένει μετά την έξοδο της Ελλάδας να κάνει την ίδια επένδυση με πολύ λιγότερα χρήματα στο υποτιμημένο νόμισμα.

Για αυτό λέει ο Βαρουφάκης πχ για δημόσιες επενδύσεις από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων στην οποία υπάρχουν 12 δις δεσμευμένα για την Ελληνική οικονομία και κάθονται.Τώρα το Σεπτέμβρη συμφώνησαν να μας δώσουν 750 εκατ. τα οποία είναι ψίχουλα όμως.

Άσε την τρόικα...για γέλια είμαστε...θα πήγαινες εσύ να επενδύσεις σε χώρα που αλλάζει ΚΑΘΕ χρόνο το φορολογικό? Δεν υπάρχει περίπτωση...οταν κάνεις επιχειρηματικό σχεδιασμό συνυπολογίζεις και αυτό και αφού δεν είναι σταθερό, πολύ απλά πας αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Άσε την τρόικα...για γέλια είμαστε...θα πήγαινες εσύ να επενδύσεις σε χώρα που αλλάζει ΚΑΘΕ χρόνο το φορολογικό? Δεν υπάρχει περίπτωση...οταν κάνεις επιχειρηματικό σχεδιασμό συνυπολογίζεις και αυτό και αφού δεν είναι σταθερό, πολύ απλά πας αλλού.

Δηλαδή πιστεύεις ότι αν αύριο έκανε μια ανακοίνωση το υπ.οικονομικών ότι το φορολογικό δεν θα ξαναλλαξει,και με κάποιο μαγικό τρόπο τους πιστεύαμε,θα έτρεχαν επενδυτές να βάλουν τα λεφτά τους?Όταν συζητιέται το greek exit?

Για να βγούμε από την κρίση πρέπει και εμείς να γίνουμε άνθρωποι,αλλά και η ευρώπη να αλλάξει πολιτική απέναντι μας.Από μόνοι μας δεν μπορούμε εδώ που φτάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω πολυ εντονα το τελευταιο διαστημα και εχω την εντυπωση οτι αναμεσα μας ζει παρα πολυς κοσμος οποιος νομιζει πως βρισκομαστε ακομη στο 2006.

Επιχειριματιες (μικρομεσαίες επιχειρήσεις) οποιες πουλανε με τιμες του 2008 και ΑΜΑ σ'αρεσει φιλαρακι αμα δεν θες, τον πουλο.

Σκεπτομενος απ'τη αλλη την αλλαγη στις προτιμησεις του καταναλωτη αναρωτιεμαι για ποσο καιρο ακομα μια τετοια επιχειριση μπορει να ειναι βιωσιμη.

Μηπως αυτος ο κυριος που δεν θελει να προσαρμοστει στις καινουργιες συνθηκες της αγορας θα ειναι αυτος που αυριο, μεθαυριο θα βγαινει στα δελτια και θα κλαει γιατι εβαλε λουκετο ?

Για τα σπιτια, καταστηματα που ενοικιαζονται τωρα...

Παω βλεπω ενα σπιτι το οποιο για να καθαρισει και να φτιαξει καλυτερα να ριξεις μια χειροβομβιδα μεσα και να κλεισεις την πορτα.

Ειναι στην γειτονια, 4 μηνες τωρα δεν μπορει να το νοικιασει.

Ρωταω λοιπον για την τιμη, 250 μου λεει. Ωραια, συζητησημα ?

ΟΧΙ!, παρακατω δεν το δινω φιλαρακι, ε ωραια κατσε να το κοιτας η βαλε τον σκυλο σου μεσα.

Το ιδιο και για καταστημα, πηγαμε με εναν φιλο που ψαχνει να ανοιξει μαγαζι στην πευκη.

Τυπος δεν εχει καταφερει να το δωσει εδω και καμποσο καιρο.

Τι ζητας γι'αυτο ? 850 του λεει.

800 και στο κλεινω τωρα, εεεε οχι μωρε 850 θελω...

Έγινε επεξεργασία από o polonos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζουν ότι η κρίση πλησιάζει στο τέλος της τώρα που όλοι λατρεύουν τον Σαμαρά.

Αμ δε Όλα ξανά στο τραπέζι...- Capital.gr

Από εκεί και πέρα οι μαγαζάτωρες έχουν μάθει όλα αυτά τα χρόνια στα υπερκέρδη. Άλλωστε αυτό διατηρούσε όλα αυτά τα καταστήματα ανοιχτά, όλες αυτές τις επιχειρήσεις, όλα αυτά τα περιοδικά και εφημερίδες. Για αυτό και δυσκολεύονται να ρίξουν τιμές. Διότι δεν έχουν μάθει πως διατηρείς ένα μαγαζί ανοιχτό πουλώντας ποσότητα, αλλά πως διατηρείς ένα μαγαζί ανοιχτό ξεσκίζοντας τον πελάτη. Έτσι αν πούλαγες το Χ προϊόν 5 ευρώ σε 6 πελάτες και τώρα έχεις μείνει με 4 πελάτες τι κάνεις; Ανεβάζεις την τιμή στα 6 και δικαιολογήσαι στα 4 θύματα που συνεχίζουν (κακώς) να σε στηρίζουν, να λες διάφορες δικαιολογίες περί κρίσης, περί προμυθευτή, μεσάζοντα, κακών κυβερνώντων, ενοικίων, χαρατσιών κ.τ.λ.

10 πίτες για σουβλάκι στην λαϊκή (φρέσκο παράδειγμα της ώρας) από 1.3€ σε 1.5€.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.