Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ο κομουνισμός δεν συγκρίνετε απ ουδέν με τον καπιταλισμό στη μάξιμουμ ποιότητα ζωής , αλλά κερδίζει με διαφορά στη μίνιμουμ.

meh, δεν υπάρχει απόδειξη γι'αυτό (ούτε για το max ούτε για το min).

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τους εκπαιδευτικους, οταν και εφοσον θα δηλωσουν τα μαυρα που παιρνουν μετα το μαθημα στο σχολειο απο τα μαυρα ιδιέταιρα, θα τους λυπηθω. Υπάλληλος με 3 μηνες διακοπες, 6ωρο στην καλυτερη δουλεια και εισαγωγικο μισθο 800€ την σημερον ημερα, μονο για λυπηση δεν ειναι.-

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα μαθαίνουμε ότι στην Μικρά Ασία έγινε συνωστισμός στην προβλήτα και στραβώνουμε επειδή υπάρχει κόσμος που παίρνει ακόμη (άκουσον άκουσον) 800 Ευρώ μισθο (ΟΥΑΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΟΥΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΟΥ).

Εισαγωγικός μισθός στους εκπαιδευτικούς δεν είναι 800 Ευρώ, η κουμπάρα μου είναι δασκάλα Δημοτικού και με τις περικοπές παίρνει 650 Ευρώ καθαρά, με 9 χρόνια στην καμπούρα της και τα δάνεια να την έχουν γονατίσει μέχρι το πάτωμα, ενώ έχει να συντηρήσει και ανάπηρη μάνα με σύνταξη 300 Ευρώ.

Είχα πει ότι δεν θα γράψω ξανά σε αυτό το topic αλλά οι κοτσάνες πάνε σύννεφο που το νέφος της Αθήνας μοιάζει με συννεφάκι.

Link to comment
Share on other sites

meh, δεν υπάρχει απόδειξη γι'αυτό (ούτε για το max ούτε για το min).

Αποστασιοποίηση και λίγη πληροφόρηση χρειάζεται μόνο.

Εάν ζητάς αποδείξεις μάλλον θέλεις να "ξεκινήσεις δικαστήριο" σαν αντίδικος.

Μπααα δεν : )

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα, εγώ δεν θέλω, αλλά όντως θέλω να δω (μάθω), που δούλεψε (και δεν κατέρρευσε) το πολίτευμα αυτό, και έχουμε "αποδείξεις" πως το κατώτερο όριο ήταν πολύ καλύτερο απο το average κατώτατο του καπιταλισμού (μην με πάτε τώρα εν μέσω κρίσης).

On a second note, [MENTION=24311]Typhonios[/MENTION] θα ακουστώ μακάκας αν πω για την κουμπάρα σου να ΜΗΝ είχε πάρει τόσα δάνεια ενώ ήξερε με πόσα (περίπου) θα προσληφθεί?

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα μαθαίνουμε ότι στην Μικρά Ασία έγινε συνωστισμός στην προβλήτα και στραβώνουμε επειδή υπάρχει κόσμος που παίρνει ακόμη (άκουσον άκουσον) 800 Ευρώ μισθο (ΟΥΑΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΟΥΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΟΥ).

Εισαγωγικός μισθός στους εκπαιδευτικούς δεν είναι 800 Ευρώ, η κουμπάρα μου είναι δασκάλα Δημοτικού και με τις περικοπές παίρνει 650 Ευρώ καθαρά, με 9 χρόνια στην καμπούρα της και τα δάνεια να την έχουν γονατίσει μέχρι το πάτωμα, ενώ έχει να συντηρήσει και ανάπηρη μάνα με σύνταξη 300 Ευρώ.

Είχα πει ότι δεν θα γράψω ξανά σε αυτό το topic αλλά οι κοτσάνες πάνε σύννεφο που το νέφος της Αθήνας μοιάζει με συννεφάκι.

Εμένα ο ξάδερφος της γυναίκας της γειτόνισσας είναι δάσκαλος και παίρνει 7.000 μισθό και δεν έχει δάνεια και κάνει διακοπές στην Hawaii

Καταλαβαίνεις που το πάω...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο ξάδερφος της γυναίκας της γειτόνισσας είναι δάσκαλος και παίρνει 7.000 μισθό και δεν έχει δάνεια και κάνει διακοπές στην Hawaii

Καταλαβαίνεις που το πάω...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Φυσικά, ότι η γειτόνισά σου είναι λεσβία!!

ΠΙΚΣ ΟΡ ΙΤ ΝΕΒΕΡ ΧΑΠΕΝΤ!!!!!!

:rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα, εγώ δεν θέλω, αλλά όντως θέλω να δω (μάθω), που δούλεψε (και δεν κατέρρευσε) το πολίτευμα αυτό, και έχουμε "αποδείξεις" πως το κατώτερο όριο ήταν πολύ καλύτερο απο το average κατώτατο του καπιταλισμού (μην με πάτε τώρα εν μέσω κρίσης).

Πας καλά ρε Κλεισθένη; Δηλαδή που θες να σε πάμε; Εν μέσω άνθισης;

Στην σοβιετική ένωση ενώ πραγματικός κομουνισμός δεν υπήρχε και ήταν αποτυχημένο μοντέλο οι άνθρωποι είχαν δουλειά, ένα πιάτο φαγητό και ένα δωμάτιο να κοιμηθούν.

Δεν βγαίνανε άνεργοι στους σκουπιδοτενεκέδες να ψάχνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα, εγώ δεν θέλω, αλλά όντως θέλω να δω (μάθω), που δούλεψε (και δεν κατέρρευσε) το πολίτευμα αυτό, και έχουμε "αποδείξεις" πως το κατώτερο όριο ήταν πολύ καλύτερο απο το average κατώτατο του καπιταλισμού (μην με πάτε τώρα εν μέσω κρίσης).

On a second note, @Typhonios θα ακουστώ μακάκας αν πω για την κουμπάρα σου να ΜΗΝ είχε πάρει τόσα δάνεια ενώ ήξερε με πόσα (περίπου) θα προσληφθεί?

Το θέμα είναι ότι έπαιρνε 1300 Ευρώ μισθό εδώ και 9 χρόνια, στα οποία εργάζεται ως δασκάλα ,αλλά με αυτά τα χρήματα συντηρούσε και την παραπληγική μάνα της...τώρα με 650 Ευρώ κινδυνεύει να βρεθεί στον δρόμο (κυριολεκτικά)

Οκ, ναι 1300 Ευρώ, ήταν υπερ-αρκετά για την ηλίθια wannabe κουμπάρα μου πρώην ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ και ΝΥΝ Χ.Α (ΚΑΡΑ LOL ΟΜΩΣ Η ΤΥΠΙΣΣΑ) ......εδώ η γυναίκα μου καθαρίζει 1400 Ευρώ με 10 χρόνια ως οικονομικός ελεγκτής με δύο μεταπτυχιακά και πληρώνει από την τσέπη της βενζίνη και άλλα καλούδια , μιας και επιβάλλεται να μετακινείται συχνά εντός και εκτός Ελλάδος.

Το θέμα είναι ότι καταντήσαμε να θεωρούμε ότι τα 800 Ευρώ είναι ΜΙΣΘΟΣ.

Για να ζήσουμε με παιδιά , σκυλιά και σπίτι παίρνοντας 800 Ευρώ...mission failed.

Link to comment
Share on other sites

Πας καλά ρε Κλεισθένη; Δηλαδή που θες να σε πάμε; Εν μέσω άνθισης;

Στην σοβιετική ένωση ενώ πραγματικός κομουνισμός δεν υπήρχε και ήταν αποτυχημένο μοντέλο οι άνθρωποι είχαν δουλειά, ένα πιάτο φαγητό και ένα δωμάτιο να κοιμηθούν.

Δεν βγαίνανε άνεργοι στους σκουπιδοτενεκέδες να ψάχνουν.

Μην το πεις αυτό σε Ούγγρο ή Ρουμάνο...δεν θα συμφωνήσουν μαζί σου με την καμία όμως , ίσα ίσα που θα σε βρίσουν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Μα είπα, ΜΗΝ μου συγκρίνεται την κατάσταση τώρα μέσα στην κρίση.

Γιατί ΔΕΝ είναι αυτή η νόρμα του καπιταλισμού. Είναι η μαλα.... της μοντέρνας Ελλάδας / του νεοέλληνα

Γιατί ναι είχαν φαί, και δουλειά, μαζί σου, αλλά αν πρέπει να φέρουμε την Ελλάδα την τωρινή σαν παράδειγμα πως ο κομμουνισμός δουλεύει, τότε έχει αποτύχει ήδη.

Αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό που βλέπεις στον πλανήτη σήμερα δεν είναι η αποτυχία του καπιταλισμού;

Είναι η μaλaκίa της Ελλάδας, Ισπανίας, Πορτογαλίας, Ιταλίας, Ιρλανδίας, Αμερικής, κλπ, που όταν περάσει θα έρθει ο καλός καπιταλισμός πάλι και θα ζήσουμε ζωή χαρισάμενη

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε κάτι, το είπα απο την αρχή πως θέλω να ΜΑΘΩ.

Δεν ήρθα εδώ πάνω στο άρμα του καπιταλισμού να πω πως είναι η πανάκεια ή κάτι.

Ιστορία θέλω να μάθω και ρωτάω ΠΟΥ δούλεψε, και πως ορίζουμε το ότι δούλεψε.

Γιατί το είχαν ένα πιάτο φαί, αλλά τίποτα άλλο δεν είναι και πανάκεια στα μάτια μου, και αυτό ήταν η σταθερά.

Και μιας και λες πως ούτε εκεί ήταν κομμουνισμός -σωστός- πού ήταν? αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Πας καλά ρε Κλεισθένη; Δηλαδή που θες να σε πάμε; Εν μέσω άνθισης;

Στην σοβιετική ένωση ενώ πραγματικός κομουνισμός δεν υπήρχε και ήταν αποτυχημένο μοντέλο οι άνθρωποι είχαν δουλειά, ένα πιάτο φαγητό και ένα δωμάτιο να κοιμηθούν.

Δεν βγαίνανε άνεργοι στους σκουπιδοτενεκέδες να ψάχνουν.

στη σοβιετική ένωση το δικαίωμα στην στέγη ήταν κατοχυρωμένο συνταγματικά, είτε ήταν κομμουνιστικό ή όχι το πολιτικό καθεστώς. απο κει και πέρα το θέμα είναι να ορίσεις σωστά το "minimum" και το "maximum" μιας και πρεπει τελικά να βάλεις πολλές μεταβλητές... πχ, καλό minimum η έλλειψη (αλλά όχι εξάλειψη) των αστεγων, αλλά θα έλεγα κακό minimum την έλλειψη ελευθερίας του λόγου, για να μην πω για τα στρατόπεδα συγκέντρωσης

Link to comment
Share on other sites

στη σοβιετική ένωση το δικαίωμα στην στέγη ήταν κατοχυρωμένο συνταγματικά, είτε ήταν κομμουνιστικό ή όχι το πολιτικό καθεστώς. απο κει και πέρα το θέμα είναι να ορίσεις σωστά το "minimum" και το "maximum" μιας και πρεπει τελικά να βάλεις πολλές μεταβλητές... πχ, καλό minimum η έλλειψη (αλλά όχι εξάλειψη) των αστεγων, αλλά θα έλεγα κακό minimum την έλλειψη ελευθερίας του λόγου, για να μην πω για τα στρατόπεδα συγκέντρωσης

Δηλαδή εσύ βλέπεις ελευθερία του λόγου γύρο σου;

Γιατί ενώ βλέπω κατευθυνόμενη πληροφόρηση που ακυρώνει οποιαδήποτε ελευθερία.

Όταν ακυρώνεις την ελευθερία του λόγου είναι χειρότερο από το να την απαγορεύεις.

Η απαγόρευση είναι προφανής και εγείρει αντιδράσεις ενώ η ακύρωση αποκοιμίζει.

Link to comment
Share on other sites

οι άνθρωποι είχαν δουλειά, ένα πιάτο φαγητό και ένα δωμάτιο να κοιμηθούν.

Δεν βγαίνανε άνεργοι στους σκουπιδοτενεκέδες να ψάχνουν.

Κάτι σαν τους μαύρους δούλους στον Αμερικανικό νότο πριν 150 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν τους μαύρους δούλους στον Αμερικανικό νότο πριν 150 χρόνια.

Όχι ακριβώς.

Κάτι σαν Εβραίους μαύρους ομοφυλόφιλους δούλους σε ρωμαϊκή γαλέρα αλλά αντί για ρωμαίους φαντάσου γερμανούς SS της Κου-Κλουξ-Κλαν

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.