Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

^^ [MENTION=188]yanni[/MENTION]

εντάξει φίλε...αν και δεν απάντησες σε αυτά που αναφέρω ως απάντηση και θα ήθελα την γνώμη σου...ίσως η λύση να βρίσκεται κάπου στην μέση...

Ρε συ απάντησε ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] στα ποιο πολλά ή έστω στα ποιο σημαντικά. Να ξεκινήσουμε ένα διάλογο που θα καταλήξει σε 50 κιλά ποπ κορν και άπειρα posts όπου ο καθένας θα λέει τα δικά του τι να λέει;

Στο τέλος μπορεί να καταλήξουμε να κατηγορείς εσύ εμένα που αν μονιμοποιηθώ -ναι καλά λολ και τρεις λαλούν και τρεις χορεύουν- θα καααααααααααάθομαι αδιαφορώντας για το μέλλον των παιδιών -ευτυχώς που υπάρχουν τα φροντιστήρια με τίμιους καθηγητές όχι αλήτες- και εγώ εσένα που έχεις καβατζωμένο επάγγελμα και φαρμακείο από τα κλεψιμαίικα του ΙΚΑ. Δεν λέει. Απλά το "Αλήτη που δεν δουλεύεις με λιγότερα λεφτά για περισσότερες ώρες" ήταν το λιγότερο εγωιστικό(κάτσε ρε αλήτη στο σχολείο να προσέχεις τα παιδιά μου διότι και θέλω να δουλεύω και εγώ και η γυναίκα μου και να μου προσέχεις τα παιδιά και αν τα πιάσει πονοκέφαλος όσο τα προσέχεις σε πάω και δικαστικώς).

Link to comment
Share on other sites

Sorry εδώ αυτό που αναφέρεις είναι υπό την ευθύνη του καθηγητή...καλά θα κάνει να τα στρώσει να διαβάζουν και να ενημερώσει ΕΓΚΑΙΡΑ τους γονείς...Άμα δεν μπορεί να τα πειθαρχήσει ε τότε δεν κάνει...

Επίσης δεν θα έπρεπε οι δύο να λύνουν ασκήσεις για το φροντιστήριο γιατί δεν θα έπρεπε να πηγαίνουν φροντιστήριο... :hm:

"Άκου να δεις ρε καθηγητάκο. Εγώ τον κανακάρι μου τον έχω μεγαλώσει με αρχές. Αν είσαι εσύ άχρηστος δεν φταίει το παιδί μου. Και μην ξανά ακούσω ότι του ύψωσες την φωνή ξανά διότι ένα τηλεφωνάκι να κάνω και από του χρόνου θα θέλεις 2 ώρες οδικώς να πας στο σχολείο."

52226d1347360852-xreokopia-elladas-grades.jpg

[attach]52226[/attach]

post-188-1416076583,1796_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από yanni
photo
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ...δεν είμαι φαρμακοποιός εγώ, ούτε ο αδερφός μου ούτε η αδερφή μου...άρα καβατζωμένος δεν είμαι (προσωπικά)...

Εγώ θα ήθελα την γνώμη σου απλά στο εξής.

Δεν θα ήταν πιο καλά να απλωνόταν η διδακτέα ύλη σε περισσότερο χρόνο; Δηλαδή μάθημα να γίνεται μέχρι τον Αύγουστο;

Δεν θα ήταν καλύτερο να δούλευε το σχολείο 9-5 έτσι ώστε και οι γονείς να βολευόντουσαν, και πιο άνετα το μάθημα να κάνατε, αλλά και να είχε π.χ. ένα μονώρο διάλλειμα ώστε να διορθώσετε διαγωνίσματα, ετοιμαστείτε για το μάθημα κλπ κλπ?

Έτσι δεν πιστεύεις ότι ο γονιός δεν θα έστελνε το παιδί του στο φροντιστήριο;

Γνωστό σε όλους ότι κάποιο φαρμακοποιοί ΑΛΗΤΕΣ κλέβανε το δημόσιο σε συνεργασία με διάφορους τιποτένιους γιατρούς..Δεν βγάζω τους φαρμακοποιούς από έξω.. Έχει χαλάσει και η πιάτσα τον φαρμακοποιών....Μου αρέσει δεν μου αρέσει...

"Άκου να δεις ρε καθηγητάκο. Εγώ τον κανακάρι μου τον έχω μεγαλώσει με αρχές. Αν είσαι εσύ άχρηστος δεν φταίει το παιδί μου. Και μην ξανά ακούσω ότι του ύψωσες την φωνή ξανά διότι ένα τηλεφωνάκι να κάνω και από του χρόνου θα θέλεις 2 ώρες οδικώς να πας στο σχολείο."

funny-parents-grades-teachers-comic.jpg

έχεις δίκιο εδώ γιατί κάποιοι γονείς είναι γτπ τελείως...και η παιδεία ξεκινάει από το σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ...δεν είμαι φαρμακοποιός εγώ, ούτε ο αδερφός μου ούτε η αδερφή μου...άρα καβατζωμένος δεν είμαι (προσωπικά)...

Εγώ θα ήθελα την γνώμη σου απλά στο εξής.

Δεν θα ήταν πιο καλά να απλωνόταν η διδακτέα ύλη σε περισσότερο χρόνο; Δηλαδή μάθημα να γίνεται μέχρι τον Αύγουστο;

Δεν θα ήταν καλύτερο να δούλευε το σχολείο 9-5 έτσι ώστε και οι γονείς να βολευόντουσαν, και πιο άνετα το μάθημα να κάνατε, αλλά και να είχε π.χ. ένα μονώρο διάλλειμα ώστε να διορθώσετε διαγωνίσματα, ετοιμαστείτε για το μάθημα κλπ κλπ?

Έτσι δεν πιστεύεις ότι ο γονιός δεν θα έστελνε το παιδί του στο φροντιστήριο;

Γνωστό σε όλους ότι κάποιο φαρμακοποιοί ΑΛΗΤΕΣ κλέβανε το δημόσιο σε συνεργασία με διάφορους τιποτένιους γιατρούς..Δεν βγάζω τους φαρμακοποιούς από έξω.. Έχει χαλάσει και η πιάτσα τον φαρμακοποιών....Μου αρέσει δεν μου αρέσει...

έχεις δίκιο εδώ γιατί κάποιοι γονείς είναι γτπ τελείως...και η παιδεία ξεκινάει από το σπίτι...

Είχες αυτή την δυνατότητα. Το παιδί του καθηγητή δεν το περιμένει πόστο σε σχολείο. Anyway έβαλα πολύ σάλτσα σε αυτό για να σου δείξω πως θα μπορούσε να βλέπει κάποιος άλλος την περίπτωση του φαρμακοποιού. Το ποιο σωστό που γράφτηκε στα τελευταία posts ήταν αυτό που έγραψε ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] "5) Πολύ μίσος ρε φίλε, πολύς θυμός για τον συνάνθρωπο σου. Το σχέδιο τους έχει πετύχει, κάθε κοινωνικό-επαγγελματική ομάδα, μισεί την άλλη,"

Θεωρητικά αν έχεις χρόνο μέχρι τον Αύγουστο θα κάνεις και καλύτερο και με λιγότερο άγχος μάθημα. Αλλά ίσως να μην είναι και ότι καλύτερο για μικρά παιδιά (δεν μιλάω για λύκειο) να τα πηγαίνεις σχεδόν σερί κάθε χρόνο. Χρειάζεται και το παιχνίδι σε μικρές ηλικίες. Άσε που δεν θα απλωνόταν η ύλη αλλά πιθανόν θα αυξανόταν.

Όσον αφορά το 9-5 όχι δεν θα ήταν καλύτερο. Το καλύτερο θα ήταν να μην είχε γίνει μπoυρδέλo η χώρα και να αρκούσε να δουλεύει ένας γονιός. Το να στείλεις το παιδί στο σχολείο 9-5 και μετά στο φροντιστήριο 6-10 διότι εσύ δεν προλαβαίνεις, δουλεύεις, βαριέσαι, δεν αντέχεις, δεν έχεις τις γνώσεις να το βοηθήσεις στα μαθήματά του, δεν είναι και ότι καλύτερο. Το καλύτερο είναι να γυρνάει το παιδί στο σπίτι να τρώει ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ φαγητό και να περνάει κάποιες ελάχιστες έστω ώρες με τους γονείς του. Πολλά σημερινά παιδιά ουσιαστικά βλέπουν τους γονείς τους κάθε ΣΚ. Και αν και πολλοί θα με κράξουν ότι δεν μπορώ να κατανοήσω τις αγωνίες τους να βγάλουν έναν μισθό να έχουν να δώσουν στο παιδί τους να φάει, δεν λέω αυτό. Λέω ότι το φυσιολογικό είναι το παιδί να έχει τουλάχιστον μια minimum επαφή με έναν τουλάχιστον γονιό καθημερινά. Η κοινωνία και οι συνθήκες είναι τέτοιες που δυστυχώς πολλές φορές δεν μπορεί. Μετά αναρωτιούνται οι γονείς γιατί το παιδί τους είναι αντιδραστικό, νευρικό, απότομο και... για κάτσε, για έλα εδώ, πότε πήγες και χτύπησες τατουάζ; Τι είναι αυτά τα πράγματα;....

Στο φροντιστήριο ο γονιός ΠΑΝΤΑ θα στέλνει το παιδί του. Διότι στο σχολείο είναι κάποιοι τεμπέληδες αλήτες βολεμένοι άχρηστοι καθηγητές και χωρίς φροντιστήριο δεν θα σπουδάσει. Άσε που θέλω και λίγο χρόνο με την γυναίκα μόνος να κάνουμε τρελίτσες. :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Είχες αυτή την δυνατότητα. Το παιδί του καθηγητή δεν το περιμένει πόστο σε σχολείο. Anyway έβαλα πολύ σάλτσα σε αυτό για να σου δείξω πως θα μπορούσε να βλέπει κάποιος άλλος την περίπτωση του φαρμακοποιού.

την είχα...αλλά όταν σε παίρνουν τηλέφωνο το βράδυ παππούδες γιατί τους τελείωσε το Maalox...ή όταν την μια μέρα μπαίνει ο πελάτης και την άλλη μέρα μαθαίνεις ότι πεθαίνει από καρκίνο..την σκέφτεσαι διαφορετικά και λες μακρυά, άσχετα αν θα είχες στάνταρ εισόδημα, προτιμώ ψυχική υγεία παρά τέτοια πίεση...

τα άλλα ότι δεν πληρώνουν τα ταμεία τα αφήνω στην άκρη...καθώς πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση...και το επάγγελμα θα ανοίξει (αν και είναι ανοικτό, μόνο που δεν θέλουν να ανοίξουν φαρμακεία στην επαρχία γιατί θέλουν πόλη και κοντά στους γονείς. Παρεπιπτόντως τα φαρμακεία επαρχίας είναι και τα πιο κερδοφόρα)

Χμμμ...ενδιαφέρουσα άποψη, αλλά από την στιγμή που η κοινωνία έχει γίνει έτσι όπως έχει γίνει μπουρδ.... πρέπει κάπως να υπάρξει μια λύση... Δεν μπορεί τώρα πλέον η μάνα να είναι στο σπίτι αφού οι ανάγκες είναι τέτοιες που πρέπει να δουλεύει και αυτή, άσε που πλέον η γυναίκα έχει γίνει ανέξαρτητη (και μαγκιά της) οπότε αν θέλει να δουλέψει καλώς να δουλέψει, αλλά να μην δουλεύει για να πληρωθεί η "νταντά". Άσε που σπιτικό μαγειρευτό φαγητό μπορεί να έχει στο ταπεράκι... :D

Σε χώρες σαν την Ιαπωνία 2-3 εβδομάδες κάθονται τα παιδιά και έχουν από τα υψηλότερα επίπεδα μάθησης. Άλλος λαός, άλλη κουλτούρα άλλα όλα θα μου πεις..Ναι αλλά τους ζηλεύω...Η διδακτέα ύλη να παραμείνει η ίδια...Αν την αυξήσουν απλά δεν θα έχει νόημα αυτό που λέω...

Άμα είναι να πληρώνω 200 (?) το μήνα στο φροντιστήριο για να κάνω τρελίτσες, προτιμώ να δώσω τα 2400 να παώ ένα ταξιδάκι με την γυναίκα μου και να τις κάνω εκεί...(και το παιδί στην πεθερά) :D

EDIT: και να συμπληρώσω το εξής...αν δούλευε έτσι το σχολείο (9-5 κλπ) φυσικά και θα ήμουν ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ της οποιασδήποτε απεργίας που θα έκαναν οι καθηγητές σε οποιαδήποτε μείωση του μισθού τους...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύετε τις απλές περικοπές μισθού και αύξηση του ωραρίου,με τις διαρθρωτικές αλλαγές στη παιδεία.

Ο στόχος της κυβέρνησης είναι να συμπληρώσει το πακέτο μέτρων,μέχρι εκεί.

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι 5 πετούσαν χαρτάκια μεταξύ τους, οι 3 κοιμόντουσαν όρθιοι στο μάθημα, και οι άλλοι 2 λύνανε ασκήσεις φυσικής για το φροντιστήριο.

Δουλειά του καθηγητή δεν είναι να μεταδίδει γνώση και να μαθαίνει πειθαρχία στη τάξη; Με συγχωρείς κιόλας αλλά αμα δε μπορείς να ελέγξεις μια τάξη και έχεις μαθητές να κοιμούνται και να χαριεντίζονται, ε τότε έχεις θέμα.

Ακριβώς, υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες, δεν μπορείς έτσι απλά να τσουβαλιάζεις ανθρώπους.

Άλλο Γυμνάσιο άλλο Λύκειο.

Άλλο μαθήματα πανελλαδικών, άλλα μαθήματα ενδοσχολικά.

Άλλο καθηγητής, άλλο καθηγήτρια.

Άλλο νέος, άλλο μεγάλος στο επαγγελμα.

Άλλο δημόσιο σχολείο στα Βόρεια Προάστια, άλλο στα Δυτικά.

Άλλο να έχεις τάξη με 15 Έλληνες, άλλο να έχεις τάξη με 30 άτομα, από τα οποία τα 20 να μην ξέρουν καλά καλά την γλώσσα.

Άρα αξίζουν όλοι τον ίδιο μισθό και να έχουν την ίδια εξέλιξη;

Link to comment
Share on other sites

Σε χώρες σαν την Ιαπωνία 2-3 εβδομάδες κάθονται τα παιδιά και έχουν από τα υψηλότερα επίπεδα μάθησης. Άλλος λαός, άλλη κουλτούρα άλλα όλα θα μου πεις..Ναι αλλά τους ζηλεύω...Η διδακτέα ύλη να παραμείνει η ίδια...Αν την αυξήσουν απλά δεν θα έχει νόημα αυτό που λέω...

Ναι εχουνε ενα 2ωρο το ΠΟΛΥ κάθε μερα, ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ απο οικογένεια, κοινωνικό περίγυρο (σχολειο) και τεράστια ποσοστά αυτοκτονιών...

Αν το θεωρεις φυσιολογικό αυτο παω πασο.

(το high expectation dad meme δε βγηκε τυχαία)

Και για να μην πεις οτι τα βγαζω απο το νου μου. http://www.reddit.com/r/explainlikeimfive/comments/yor92/eli5_why_does_japan_have_such_a_high_suicide_rate/c5xj58j?context=3

I'm teaching in Korea at the moment, which recently surpassed Japan in suicide rates. Korea has the highest suicide rate in the world, among the top 31 wealthiest nations now, and suicide is the number one cause of death for people under the age of 40 in the country. last time I checked, anyway (about 2 months ago). Japan and Korea certainly share some similarities.

The week or so after I arrived, a 10 year old girl at a school near my town got a decent grade on a report card. It wasn't the best grade, it wasn't the worst. Her mom was ****ed and, as a punishment, took her to the barber shop to get her hair cut way shorter than usual. A few days later the girl jumped from the 17th story of her apartment building. She left a bunch of notes written to her friends in crayon that said "Life is too difficult."

Even in Asian countries that aren't communist, the cultures are still collectivist. You're not really you. You are a cog in your society. You're expected to do your part, keep your head down, bust your ass, and not think too much about why.

Kids here, even the tiny elementary school kids, have longer days than I do.

They go to school at 7:30, get out of school at 3.

go to after-school classes and clubs at 3:10 until 4:30. English club, science club, etc.

after that they go to piano lessons. or taekwondo. or swimming lessons.

then they go to a Hogwan, or private English school in the evenings from like, 6-9.

then they come home and study until bedtime.

The pressure is enormous to be AT LEAST as good as everyone else in the system. If your kid got a B on his test and the neighbor's kid got an A, you're gonna bust his ass until he gets that grade up. Anything less than everyone else is disgraceful.

You ever watch shows about the 1950s in America? Where the housewife's always peeking out the window and saying "Our neighbors just got a new grill. We need a new grill," or whatever? It's EXACTLY like that.

Not only that, but kids who are different don't get the help they do in the Western world. If you're ADHD or dyslexic or autistic or colorblind or have a speech impediment or, ****, artsy, there is NOTHING for you. NOTHING.

They're also super repressed. I know a 25 year old school teacher who lives with her parents, has a curfew, and isn't allowed to go on dates with boys until she brings them home to meet the folks. This isn't unheard of.

They don't really have hotels here, but they have love motels. These motels were built literally so people can ****. The walls are super thin in most homes, so if you want to have sex and not have anyone else in your family know, you have to go to a love motel. This makes for some really frustrated teenagers, some really awkward romances, and some really sexless marriages.

Prostitution here is out of CONTROL. Brothels, brothels everywhere. And a ridiculous number of men cheat on their spouses because women aren't really allowed to like sex. They don't even show kissing on TV here, so I wouldn't be surprised if a girl was considered a slut if she liked kissing boys in high school... much less giving head or ridin' that dick any time in life after that. So guys go to get blowjobs and things from the cathouse down the street so they can stay sane. And the women just get really naggy.

There's more to it than that of course, but I'm tired of writing. Point is, you take all that pressure and mix in a subtle difference and suddenly kids are throwing themselves out of windows.

EDIT: pronoun trouble, cleared up some ambiguity, formatting.

EDIT2: Korea has the top suicide rate among the 31 wealthiest nations according to the OECD. Highest rate in the world is apparently Lithuania. Sorry, everyone. Didn't mean to be a fountain of misinformation, there. I'm just a dude.

EDIT3: You should realize that I'm not an expert on Korea, either. I'm just a dude who reads the Korean news, talks to Koreans, and talks to other expats. I'm telling you what I've seen/read/heard. None of this is science.

I've also been criticized for being overdramatic. To that I say "We're talking about suicide. What did you expect."

I'm focusing on the reasons many people choose to kill themselves. We're not talking about the happy couples out there that are banging and kissing. And who love their children and give them the respect and space they deserve. We're talking about the ****ed up families.

Korea is ******* awesome in many, many, many ways. Actually, America has a hell of a lot to learn from Korea. I mean, I'm thinking hard about never going back. I love it here. Just felt like ya'll should know Korea kicks ass.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες το έχω ακούσει για την Νορβηγία (περί αυτοκτονιών) λόγο κλίματος και καταπίεσης...

Στην Ιαπωνία πριν από μερικά χρόνια έσκασε η φούσκα με τα υπερτιμημένα ακίνητα, με συνέπεια κάποιοι (λάθος -> ΠΟΛΛΟΙ) να μείνουν άνεργοι, χρεοκοπήσουν κλπ. Μήπως αυτός είναι ο πραγματικός λόγος και όχι το σχολείο;

Suicide in Japan - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...ενδιαφέρουσα άποψη, αλλά από την στιγμή που η κοινωνία έχει γίνει έτσι όπως έχει γίνει μπουρδ.... πρέπει κάπως να υπάρξει μια λύση... Δεν μπορεί τώρα πλέον η μάνα να είναι στο σπίτι αφού οι ανάγκες είναι τέτοιες που πρέπει να δουλεύει και αυτή, άσε που πλέον η γυναίκα έχει γίνει ανέξαρτητη (και μαγκιά της) οπότε αν θέλει να δουλέψει καλώς να δουλέψει, αλλά να μην δουλεύει για να πληρωθεί η "νταντά". Άσε που σπιτικό μαγειρευτό φαγητό μπορεί να έχει στο ταπεράκι... :D

Ποιο πάνω έγραψες ότι "η παιδεία ξεκινάει από το σπίτι...". Αν δεν συναντιούνται παιδιά και γονείς για τον Χ,Υ ΣΟΒΑΡΟ λόγο έστω, για ποια παιδεία από το σπίτι μιλάμε; Και όταν τα παιδιά έχουν μάθει σε μια οικογένεια τύπου "απλή συγκατοίκηση", με τι πρότυπα θα μεγαλώσουν την δική τους οικογένεια; όσο για το ταπεράκι, δεν αντικαθιστά το οικογενειακό τραπέζι, ούτε ο γονιός είναι σίγουρος ότι το παιδί θα φάει το φαΐ στο ταπεράκι και δεν θα πάει να φάει το molto που είναι ποιο ωραίο από τα ρεβίθια. Το να βάζουμε το παιδί στον αυτόματο δεν είναι καλή λύση. Είναι μια κάποια λύση διότι η γυναίκα θέλει να είναι ανεξάρτητη και μαγκιά της, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ok, έχω λίγη δουλίτσα, και δεν μπορώ να απαντάω σήμερα συνέχεια

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] [MENTION=22080]tavliban[/MENTION]

Sorry εδώ αυτό που αναφέρεις είναι υπό την ευθύνη του καθηγητή...καλά θα κάνει να τα στρώσει να διαβάζουν και να ενημερώσει ΕΓΚΑΙΡΑ τους γονείς...Άμα δεν μπορεί να τα πειθαρχήσει ε τότε δεν κάνει...

Επίσης δεν θα έπρεπε οι δύο να λύνουν ασκήσεις για το φροντιστήριο γιατί δεν θα έπρεπε να πηγαίνουν φροντιστήριο... :hm:

Γενικά, έχετε δίκιο, ευθύνη του καθηγητή είναι, ΑΛΛΑ, ξαναλέω, υπάρχουν πολλοί παράγοντες.

Σε μία τάξη με 25-30 παιδιά 1ης-2ας λυκείου, αυτό (να επιβάλει την τάξη) μπορεί να είναι δύσκολο για μια νέα καθηγήτρια.

Υπάρχουν καθηγητές που "δεν το έχουν", δεν μπορούν να φωνάζουν μέσα στην τάξη, ή δεν θέλουν, ή για οποιονδήποτε λόγο μπορεί να μην έχουν το κουράγιο να το κάνουν (άσχημη κατάσταση στο σπίτι, προβλήματα κτλ),δεν θέλουν και πολύ τα παιδιά για να πάρουν θάρρος.

Και για να κάνω και λίγη πλάκα, εσύ Αστρολάβο έυκολα ρίχνεις κόκκινες κάρτες από το PC σου για να βάλεις εδώ μέσα την τάξη, θα μπορούσες όμως σε μία τάξη με 25 γλυκοίτατα πλασματάκια που σε κοιτάνε σαν το κοριτσάκι της διαφήμησης της ΝΔ με το ευρώ να τους βάλεις μονωτική ταινία στο στόμα αν απλά δεν σταμάταγαν το ψουψουψου??

Ο ρόλος των καθηγητών είναι πολλαπλός, πρέπει να διδάξουν, να είναι παιδαγωγοί κτλ, ε σόρρυ, αλλά δεν τα καταφέρνουν όλοι σε όλα. Ναι θα έπρεπε, κάποιοι το κάνουν, άλλοι όχι.

ΕΔΙΤ: Απλή αναφορά σε περιστατικό, ο πατέρας μου γενικά μπορούσε να επιβάλει την τάξη (και μιλάω για το παρελθόν γιατί πλέον δεν διδάσκει, και πριν αρχήσετε τα περί Δ.Υ. κάνει άλλη δουλειά, εξίσου σημαντική/χρονοβόρα/πιεστική κτλ), κάποτε, μια γρατζουνιά 3 μέτρων, φανερά απο κλειδιά εμφανίστηκε στο αυτοκίνητο του.. Τι έφταιγε?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...κατ αρχήν όπως βλέπω εδώ το πιτσιρίκι είχε έναν γονέα ο οποίος ήταν για ξύλο και έπρεπε να του πάρουν την επίβλεψη...

Στην Κορέα επίσης οι αγαπημένοι σπουδαστές στα πανεπιστήμια είναι οι ξένοι. γιατί όταν υπάρχουν οι ξένοι στην τάξη, τότε δεν τρώνε ξύλο... Για αυτό και δεν την ανέφερα...Ήξερα και δεν είπα...

Φυσικά και δεν εννοώ ποτέ να γίνουν τέτοιες καταστάσεις. Εγώ προσωπικά στο σχολείο διασκέδαζα, είχα μια μπάλα στην σάκα, και παίζαμε μπάσκετ με τα υπόλοιπα παιδιά. Δεν είπαμε ότι πρέπει να λιώσουν στο σχολείο, μετά full διάβασμα..Ποιος δεν θυμάται που ο ποπός μας έβγαλε σπυριά όταν διαβάζαμε για πανελλήνιες όταν η ύλη διδασκόταν στο σχολείο ΕΛΛΙΠΩΣ και μετά καπάκια πηγαίναμε φροντιστήριο μέχρι της 8, και μετά βάλε και το διάβασμα για το σχολείο... Αν η ύλη γίνεται πλήρως με επαναλήψεις δεν θα χρειαζόταν να πάει φροντιστήριο και μάλλον αν ελύναν μαζί με τον καθηγητή τις ασκήσεις στην τάξη να ήταν καλύτερα...Αυτό πιστεύω..

Αυτά τα clubs που λέει προφανώς είναι τα αντίστοιχα φροντιστήρια...Αγγλικά στο σχολείο έπρεπε να μαθαίνονται αλλά είτε οι ώρες είναι λίγες, είτε επειδή πήγαιναν φροντιστήριο τα παιδιά δεν έδιναν προσοχή. Αν το επίπεδο εκμάθησης αγγλικών στο σχολείο ήταν υψηλό τότε το παιδί δεν θα πήγαινε στο φροντιστήριο. Τώρα κάνουν 2 ώρες την εβδομάδα αγγλικά...Ε και; Μια τρύπα στο νερό έκαναν.

Λύσεις υπάρχουν...θέληση χρειάζεται πιστεύω από όλους μας... Γονείς, καθηγητές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πάνω έγραψες ότι "η παιδεία ξεκινάει από το σπίτι...". Αν δεν συναντιούνται παιδιά και γονείς για τον Χ,Υ ΣΟΒΑΡΟ λόγο έστω, για ποια παιδεία από το σπίτι μιλάμε; Και όταν τα παιδιά έχουν μάθει σε μια οικογένεια τύπου "απλή συγκατοίκηση", με τι πρότυπα θα μεγαλώσουν την δική τους οικογένεια; όσο για το ταπεράκι, δεν αντικαθιστά το οικογενειακό τραπέζι, ούτε ο γονιός είναι σίγουρος ότι το παιδί θα φάει το φαΐ στο ταπεράκι και δεν θα πάει να φάει το molto που είναι ποιο ωραίο από τα ρεβίθια. Το να βάζουμε το παιδί στον αυτόματο δεν είναι καλή λύση. Είναι μια κάποια λύση διότι η γυναίκα θέλει να είναι ανεξάρτητη και μαγκιά της, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι η καλύτερη λύση.

σίγουρα το καλύτερο είναι αυτό που λες..δεν διαφωνώ...αλλά δυστυχώς οι εποχές έχουν αλλάξει και είτε πρέπει να προσαρμοστούμε σε αυτές, είτε να τις ξαναλλάξουμε...Να τις ξαναλλάξουμε λίγακι δύσκολο...οπότε τείνω στην προσαρμογή με ένα μοντέλο που θα στηρίξετε πιο πολύ εσείς οι καθηγητές. Θα είναι ευχής έργο πιστεύω να μην πηγαίνει ο γονιός του το παιδί του σε ΚΑΝΕΝΑ φροντιστήριο. Αυτό πιστεύω ότι πιο πολύ είναι στα χέρια σας. Γιατί το να του κόψω πχ εγώ τα αγγλικά δεν είναι λύση. Πρέπει να μάθει και Αγγλικά...Όχι όμως να δίνω παραπάνω λεφτά από ότι χρειάζεται για την παιδεία του παιδιού μου, πέρα από τους φόρους που πληρώνω για την παιδεία... ;)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα το καλύτερο είναι αυτό που λες..δεν διαφωνώ...αλλά δυστυχώς οι εποχές έχουν αλλάξει και είτε πρέπει να προσαρμοστούμε σε αυτές, είτε να τις ξαναλλάξουμε...Να τις ξαναλλάξουμε λίγακι δύσκολο...οπότε τείνω στην προσαρμογή με ένα μοντέλο που θα στηρίξετε πιο πολύ εσείς οι καθηγητές. Θα είναι ευχής έργο πιστεύω να μην πηγαίνει ο γονιός του το παιδί του σε ΚΑΝΕΝΑ φροντιστήριο. Αυτό πιστεύω ότι πιο πολύ είναι στα χέρια σας. Γιατί το να του κόψω πχ εγώ τα αγγλικά δεν είναι λύση. Πρέπει να μάθει και Αγγλικά...Όχι όμως να δίνω παραπάνω λεφτά από ότι χρειάζεται για την παιδεία του παιδιού μου, πέρα από τους φόρους που πληρώνω για την παιδεία... ;)

Οπότε επειδή οι εποχές έχουν αλλάξει και τι να κάνουμε, κύριε καθηγητά παρακαλώ περάστε περισσότερες ώρες καθημερινά από ότι εγώ ως γονιός με το παιδί. Άλλωστε εσείς δεν έχετε παιδιά. Και φροντίστε να παίρνει 20άρια για να μην αναγκαστώ να το πάω στο φροντιστήριο.

Ουσιαστικά στο τέλος αυτό θα γίνει και αυτό θα ήθελες να γίνει (σχολείο 9-5). Ο καθηγητής να αναλάβει το παιδί όλη την μέρα ώστε εσύ ως γονιός μαζί με την σύζυγο, να έχετε χρόνο να δουλέψετε αλλά και να ξεκουραστείτε, από την μία, από την άλλη να σου εγγυηθεί ότι το παιδί θα είναι άριστο στα μαθήματα ώστε να μην υποχρεωθείς να το πας φροντιστήριο. Και αυτό ακριβώς γίνεται στην τελική. Οι γονείς απαιτούν από τους καθηγητές να κάνουν περισσότερα για το παιδί τους από όσα κάνουν οι ίδιοι ως γονείς. Και που καταλήγουμε. Στο παραπάνω σκιτσάκι όπου δεν φταίνε οι ίδιοι ή το παιδί, αλλά οι καθηγητές.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Στο περίπου...Φυσικά και δεν θα αφήσω την ανατροφή του παιδιού μου σε αγνώστους οι οποίοι μπορεί και να το παραμελήσουν...Θέλω να γίνεται δουλειά τέτοια στο σχολείο ώστε τα λεφτά μου να τα ξοδεύω να αγοράσω στο παιδί μου π.χ. μια κιθάρα να παίζει και να κάνει μαθήματα μουσικής ή να του πάρω ρούχα ή να το πάω να κάνει κάποιο hobby ή έστω ρε παιδί μου να τα φάω τα λεφτά μου σε άλλα πράγματα πέραν από τα φροντιστήρια να κινηθεί η αγορά διαφορετικά...

Τελοσπάντων, πιστεύω ότι η λύση είναι κάπου στην μέση γιατί και τα σχολεία μας είναι ανεπαρκή από εγκαταστάσεις αλλά και το παρών σύστημα και χαρακτήρας του Έλληνα δεν σηκώνει τέτοιου είδους ριζοσπαστικές λύσεις που προτείνω..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν θα αφήσω την ανατροφή του παιδιού μου σε αγνώστους

Συγνώμη αλλά τόση ώρα αυτό ζητάς. Το περί παραμέλησης το άφησα εκτός διότι είναι η δικαιολογία που θα επικαλεστείς αργότερα ως γονιός αν το παιδί σου δεν μεγαλώσει σωστά "Εγώ ως γονιός ήμουν σωστός, αλλά ποιος ξέρει τι κάνανε αυτοί οι μπιπ στο σχολείο".

Στις αγορές που αναφέρεις ποιο κάτω βάλε και καινούριο αυτοκίνητο για σένα ή την σύζυγο. Και με την ίδια ευκολία που κλείνεις το ποστ για τον Έλληνα θα μπορούσα και εγώ να μιλήσω για τον Έλληνα που θέλει την τσέπη γεμάτη και τις ευθύνες στους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

9-5 δεν θα είναι μόνο με τους καθηγητές ρε Yanni. Θα παίζει με τους φίλους του, θα κοινωνικοποιείται...Μετά θα γυρνάει σπίτι θα διαβάζει τρώει και από τις 7 θα είναι free να κάνει ότι θέλει. Να παίξει, να βγει έξω, να κάνει το hobby του, να δει την γκόμενα/ο. Τα λεφτά που λέω τα έφερα σαν παράδειγμα, ότι θα βοηθούσε και την οικονομία (μιας και το thread λέγεται Χρεωκοπία Ελλάδας)..

Εγώ προσωπικά δεν θα κατηγορήσω τον καθηγητή αν μεγάλωσα έναν τσόγλ..Είμαι τουλάχιστον υπεύθυνος και αναγνωρίζω λάθη...Αν το κάνουν άλλοι απλά είναι γελοίοι. Η ευθύνη φυσικά και βαραίνει τον γονιό και κανέναν άλλο. Επίσης μην ξεχνάς ότι ο καθηγητής/σχολείο παίζει πολύ σημαντικό ρόλο έτσι και αλλιώς στην διαμόρφωση χαρακτήρα του παιδιού (δεν αμφιβάλλεις πιστεύω). Αλλά το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης έχουν οι γονείς...Αν το παραμελήσουν αυτοί θα φταίνε...(εμένα π.χ. με έκαναν να σιχαίνομαι τους αργόσχολους καθηγητές :D )

Εγώ πιστεύω ότι λίγο θα αλλάξουν οι ισορροπίες πάντως με το μοντέλο εκμάθησης που φαντάζομαι...Γιατί ούτε το Κορεάτικο θέλω φυσικά, αλλά ούτε το τωρινό Ελληνικό...Κάτι στην μέση δεν γίνεται δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Βρε tavliban

Σου φταίξαν οι καθηγητές; Σου φταίξαν που κάνουν διακοπές το καλοκαίρι;

Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι οι ώρες διδασκαλίας και οι διακοπές χριστουγέννων/πάσχα/καλοκαιριού κτλ ισχύουν σε όλη την Ευρώπη και όχι μόνο. Το ξέρεις, δεν μπορεί.

Και αλήθεια ρε παιδιά, πότε θα σταματήσετε την καραμέλα της "παραγωγικότητας" και θα την αντικαταστήσετε με τις λέξεις απόδοση και έλεγχος;

Παράγει τίποτα τo super market; Tα εμπορικά γενικά; Ο χρηματιστής; Ο διευθυντής προσωπικού μιας ιδιωτικής εταιρίας; Ο Ταξιτζής; Ο οδηγός λεοφωρείου; Ο δικηγόρος; Ο συμβολαιογράφος; Ο πληροφορικάριος που ουδέποτε θα φτιάξει δικό του πρόγραμμα; Ο τεχνικός που θα τον έχουν σε μια εταιρία να βιδώνει και να ξεβιδώνει βίδες;

Όλοι οι παραπάνω και όλοι αυτοί που κατηγορείτε είτε παρέχουν υπηρεσίες, είτε μεταπολούν. Το αν δικαιούνται ή όχι χρήματα έχει σχέση με την απόδοση τους και όχι με το ΤΙ και αν παράγουν. Και αν η απόδοση συνολικά δεν είναι η αναμενόμενη τότε πρέπει να αλλάξει κάτι στον ΕΛΕΓΧΟ τους.

Αν θες καλύτερη παιδεία, αυξάνεις τις ώρες εκπαίδευσης/επιμόρφωσης των ίδιων των εκπαιδευτικών όταν πρέπει, εφαρμόζεις νέες μεθόδους διδασκαλίας, φροντίζεις να έχεις ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ/(ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΕΣ για τους παλιούς) που ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΕ ΤΑΞΗ έστω και μια φορά στη ζωή τους, και ξέρουν τι θα πει να κουμαντάρεις 20 κακομαθημένα τσογλανάκια, ρίχνεις λεφτά για μέσα και υλικά και δεν αφήνεις τους δασκάλους να παρακαλάνε από τους συλλόγους γονέων κ κηδεμόνων να μαζέψουν όλοι μαζί λεφτά για το πετρέλαιο του σχολείου, κτλ τκλ. Δεν αυξάνεις τις ώρες εκπαίδευσης των παιδιών. Και ούτε το να τους κόψεις λεφτά, αύξάνει καμιά απόδοδη στην τάξη.

Επίσης tavliban κανείς δεν θέλει να υπάρχουν φροντιστήρια. Ούτε και οι ιδιοκτήτες τους. Τι να κάνουν όμως που κάποτε τα πανεπιστήμια πέρνανε πολλούς αλλά δεν διοριζότανε ποτέ; Τι θα κάνουν; Εσύ τι θα έκανες; Θα έλεγες "περιμένω την δευτέρα παρουσία"; Δεν θα δουλέψεις; Τι επιλογές είχες; Αυτό που λες για την αγορά επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν έχει νόημα. Τα φροντηστήρια αποτελούσαν και αποτελούν μέρος της αγοράς. Οι ιδιοκτήτες/καθηγητές έχουν και αυτοί ανάγκες και απαιτήσεις όπως αυτές που περιέγραψες για τον εαυτό σου. Τα λεφτά που θα του έδινες σαν γονιός δεν θα τα έβγαζε στην Ελβετία. Στην αγορά θα τα διοχέτευαι...στον μανάβη, στον φούρναρη, στον ταβερνιάρη, και στον παιχνιδοπώλη ή έστω, θα έτρωγε τα λεφτά του σε άλλα πράγματα....

Τέλος πάντων.

Ας συνεχίσουμε στο κλίμα του...."Την δική μου την δουλειά την ξέρουν και την κάνουν καλύτερα ΟΛΟΙ....εκτός από μένα"

Βοηθάει πολύ.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

1. και γιατί δηλαδή να έχουμε τις Ευρώπης το πρόγραμμα και να μην έχουμε κατί καλύτερο (κατά την γνώμη μου πάντα)??? Μου έφταιξαν όπως κατάλαβες οι καθηγητές που δεν κάνουν δουλειά...Στην Γερμανία λοιπόν, τα σχολεία δουλεύουν από 7.30 με 15:15...(8ωρο παρά 15 λεπτά δηλαδή) 6 εβδομάδες κάθονται το καλοκαίρι και 2 τα Χριστούγεννα. Εγώ θέλω 31 Ιουλίου να κλείνουν τα σχολεία και να ανοίγουν 11 Σεπτεμβρίου -> 5 εβδομάδες δηλαδή... Όχι τον ΜΑΙΟ που κλείνουν εδώ... Για τους εξεταζόμενους 2 εβδομάδες από 15 Ιουλίου ως 31 Ιουλίου είναι υπεραρκετές για να γίνει οποιαδήποτε εξέταση. Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να το καταλάβει κανείς? (Αν θέλουν παραπάνω χρόνο για διορθώσεις ας τροποποιηθεί ανάλογα η ημερομηνία που δίνω)

2. Συμφωνώ απόλυτα με τους επιθεωρητές και τους ελεγκτές. Βαθμολογία του καθηγητή από τα παιδιά και ανεξάρτητη αρχή (να μην έχει σχέση με τα βύσματα κλπ κλπ).

3. Καλύτερη παιδεία θα έχω όταν το παιδί μου και κάθε παιδί θα πηγαίνει στο σχολείο και θα απολαμβάνει τα πάντα.. Από γνώση, από ενδιαφέροντα θες, κοινωνικοποίηση θες από εκγύμναση θες...Εδώ γυμναστές και είναι χοντροί...ήμαρτον...

4. Κάποτε τα πανεπιστήμια έπαιρναν ΟΣΟΥΣ χρειάζοταν. μετά έγινε ένα ακόμα εργαλείο για να μπουν όσο το δυνατόν περισσότεροι, να ικανοποιηθούν οι γονείς που σπουδάζει ο γιόκας, και να ικανοποιηθούν οι πελάτες του κράτους και να τσιμπάνε λεφτά από επιχορηγήσεις.. Όλοι ευτυχισμένου...

Τώρα δηλαδή είναι ωραία που είμαστε οι περισσότεροι πτυχιούχοι, άνεργοι και παίρνουμε αλλοδαπούς για εργάτες, ενώ καθόμαστε στα σπίτια μας... Αν εννοείς ότι θα μείνουν άνεργοι γιατί δεν θα χρειάζονται τα φροντιστήρια, κάνεις λάθος. Είτε αυτοί θα απορροφηθούν από το σύστημα, καθώς οι ανάγκες για καθηγητές με το σύστημα που θέλω εγώ, θα είναι σαφώς πιο αυξημένες, είτε θα συνεχίσουν ως Ε.Ε. να κάνουν ιδιαίτερα. Το θέμα είναι οι πολίτες να μπορούν να παρέχουν στο παιδί τους περισσότερα πράγματα, αλλά και για τους ίδιους τους τους εαυτούς.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.