Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Βγηκε αποφαση του Συμβουλιου της Επικρατειας (ανωτατο διοικητικο δικαστηριο της χωρας αντιστοιχο του αρειου παγου) που ακυρωνει την διαταξη της Υπουργικης αποφασης που προβλεπει διακοπη ηλεκτρικου ρευματος αν δεν πλερωσεις χαρατσι

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε αποφαση του Συμβουλιου της Επικρατειας (ανωτατο διοικητικο δικαστηριο της χωρας αντιστοιχο του αρειου παγου) που ακυρωνει την διαταξη της Υπουργικης αποφασης που προβλεπει διακοπη ηλεκτρικου ρευματος αν δεν πλερωσεις χαρατσι

Με απλά ελληνικά, μπορούμε κάλλιστα να μην πληρώσουμε χαράτσι? Η θα τα προσθέσουνε μετά στην εφορία και θα τα πληρώσουμε στο 10πλάσιο?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυε εξ' αρχης αυτο (αρχη=τωρα που αρχισαν παλι να στελνουν). Πληρωνεις αν θες κανονικα μονο το ρευμα και το χαρατσι παει στην εφορια.

Σε περίπτωση που εισαι ενοικιαστής και οχι ιδιοκτήτης, και η δεη ειναι στο ονομα του ενοικιαστή σε ποιανού εφορια παει το χαρατσι?

Link to comment
Share on other sites

^^ νομίζω πως στην δήλωση σου γράφεις σε ποιο ΑΦΜ ανήκει το σπίτι (αν έχετε συμβόλαιο κλπ)...συνεπώς θα πάει στον ιδιοκτήτη του ακινήτου... (νομίζω)

Σχετικά με τον φόρο ακινησίας αυτοκινήτων υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Ήμουνα σε ένα νησί αυτό το ΠΠΣΚ και ο κολλητός είναι υπολιμενάρχης οπότε γνωρίζει ότι γίνεται στο νησί που έχει σχέση με αστυνομία κλπ. Δύο τα περιστατικά που θα πω.

1. Παίρνουν τηλέφωνο για ένα ύποπτο αυτοκίνητο παρκαρισμένο σε ένα πάρκινγκ (σημ. μεγάλου κυβισμού). Πάνε οι αστυνομικοί και διαπιστώνουν ότι είναι κλεμμένο και πως είναι δηλωμένο κλεμμένο (χωρίς πινακίδες). Παίρνουν τηλέφωνο στον ιδιοκτήτη και λέει ναι λέει το βρήκαμε (και καλά) και το έχουμε αφήσει στο νησί να κάθεται. Άρα ο τύπος ούτε ασφάλεια πλήρωνε, ούτε φόρο, ούτε τέλη ούτε τίποτα και πήγαινε στο νησί και το οδήγαγε... κύριος...

2. Αυτό έγινε μπροστά μου. Έρχεται ένας παππούς και μας κλείνει τον δρόμο. Το αμάξι ένα παλιό ΟΥΝΟ χωρίς πινακίδες. Είχε αυτός άνοιγμα πίσω στα 10μ και μπορούσε να κάνει πίσω αλλά μας έγραψε στα @@ και συνέχισε ώστε να μας αναγκάσει να κάνουμε εμείς πίσω όταν το άνοιγμα ήταν στα 500μ. Τελοσπάντων, τον πιάνει ο κολλητός του λέει γιατί δεν πας πίσω; Γιατί λέει έχω πρόβλημα και δεν βλέπω λέει καλά (ανίκανος να οδηγήσει και μάλλον και ληγμένο δίπλωμα). Που είναι οι πινακίδες σου; Τις έχεις καταθέσει; Ναι απαντά αυτός. και άρχισε να βρίζει (@@ και μ@λ@κ@ ακούσαμε).

Ξέρεις του λέει ότι πας αυτόφωρο με όλα αυτά που βλέπω μπροστά μου; Και μπορώ να φωνάξω την αστυνομία και να σε κάνουν ότι θέλουν αυτοί; Μόκο ο παππούς. Να μην τα πολυλογώ ο παππούς δεν πλήρωνε ούτε φόρους, ούτε σήμα ούτε ασφάλεια και το αμαξάκι στο νησί κομπλέ όμως.

Πολλά αυτά τα σκηνικά στην Ελλάδα να είστε σίγουροι...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Η δημοκρατία φθίνει στην ΕΕ | αρθρογραφια , αρθρογραφοι , γιωργος δελαστικ | ethnos.gr

Ζοφερές εποχές για την Ευρώπη. Οι χώρες της Ευρωζώνης που υπάγονται σε καθεστώς Μνημονίου χάνουν την εθνική τους ανεξαρτησία με ταπεινωτικό και επώδυνο τρόπο ως αντάλλαγμα για τη δανειακή βοήθεια από τους εταίρους τους. Οι «συλλογικές» διαδικασίες των οργάνων της ΕΕ έχουν συρρικνωθεί σε γερμανογαλλικές συναντήσεις κορυφής και στη συνέχεια επιβολή των συμφωνιών Βερολίνου - Παρισιού επί των υπολοίπων κρατών. Ακόμη και στο εσωτερικό των χωρών-μελών της ΕΕ οι όλο και στενότερα ελεγχόμενες από τις χρηματοπιστωτικές αγορές κυβερνήσεις προσπαθούν επίμονα και πετυχαίνουν να περιθωριοποιούν σταδιακά μέχρι και τα κοινοβούλια των χωρών τους. Είναι πανθομολογούμενη πλέον η στραγγαλιστική συρρίκνωση της δημοκρατίας, όπως τη γνωρίσαμε. Εχουν φουντώσει οι συζητήσεις πάνω στο θέμα αυτό.
Link to comment
Share on other sites

[...]

Πολλά αυτά τα σκηνικά στην Ελλάδα να είστε σίγουροι...

Και είμαι σίγουρος ότι και ο παππούς και το αλλος με το αυτοκίνητο ήταν Δημόσιοι Υπάλληλοι, τεμπελχανάδες που τους πληρώνεις τον μισθό εσύ ο Ιδιωτικός.

Link to comment
Share on other sites

^^

α καλά...

εσύ έχεις ξεφύγει κανονικότατα...

απλά ανάφερα και το άλλο κομμάτι που ισχύει καλός ή κακός...τώρα το σχόλιο σου το χαρακτηρίζω αν μη τι άλλο...γελοίο...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αντι να αυξανουν τιμες στα εισιτιρια ΜΜΜ να μαθαιναν τους οδηγους λεωφορειων και τρολευ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ?

Δεν παραξενευομαι που το μαγαζι τους μπαινει μεσα, εδω ξεκιναει απο σταση στα 300μ εχει κοκκινο φαναρι και παρ'ολα αυτα το παταει τερμα για να πλακωθει στα φρενα μετα.

Προφανως βολεμενοι οδηγοι στα παπακια τους αφου συντηρηση και καυσιμα δεν βγαινουν απο την τσεπη τους...

Επισης πιστευω πως το μετρο ειναι ενα απο τα ωραιοτερα της ευρωπης και λειτουργει πολυ σωστα.

Μειωστε τιμες και βαλτε μπαρες να μην μπορει να περασει κανενας χωρις καρτα η εισητηριο...

Το ιδιο μπορει να γινει και στα λεωφορεια οπως στην ευρωπη, εισοδος μονο απ'την πορτα του οδηγου και χωρις εισηρητιο και καρτα δεν μπαινεις, αν δεν εχεις αγοραζεις στον οδηγο.

Και τοτε κυριοι θα μπορειτε να απολυσετε τους αχρηστους κομαντο ελεγκτες γιατι δεν θα χρειαζονται.

Και σε ενα μακρινο ονειρο θα μ'αρεσε τα κερδη να πανε σε βελτιωση των υπηρεσιων.

Θωμα ξυπνα σχολεειοοοοοοοοοο.... :yawn:

Έγινε επεξεργασία από o polonos
Link to comment
Share on other sites

^^ νομίζω πως στην δήλωση σου γράφεις σε ποιο ΑΦΜ ανήκει το σπίτι (αν έχετε συμβόλαιο κλπ)...συνεπώς θα πάει στον ιδιοκτήτη του ακινήτου... (νομίζω)

Σχετικά με τον φόρο ακινησίας αυτοκινήτων υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Ήμουνα σε ένα νησί αυτό το ΠΠΣΚ και ο κολλητός είναι υπολιμενάρχης οπότε γνωρίζει ότι γίνεται στο νησί που έχει σχέση με αστυνομία κλπ. Δύο τα περιστατικά που θα πω.

1. Παίρνουν τηλέφωνο για ένα ύποπτο αυτοκίνητο παρκαρισμένο σε ένα πάρκινγκ (σημ. μεγάλου κυβισμού). Πάνε οι αστυνομικοί και διαπιστώνουν ότι είναι κλεμμένο και πως είναι δηλωμένο κλεμμένο (χωρίς πινακίδες). Παίρνουν τηλέφωνο στον ιδιοκτήτη και λέει ναι λέει το βρήκαμε (και καλά) και το έχουμε αφήσει στο νησί να κάθεται. Άρα ο τύπος ούτε ασφάλεια πλήρωνε, ούτε φόρο, ούτε τέλη ούτε τίποτα και πήγαινε στο νησί και το οδήγαγε... κύριος...

2. Αυτό έγινε μπροστά μου. Έρχεται ένας παππούς και μας κλείνει τον δρόμο. Το αμάξι ένα παλιό ΟΥΝΟ χωρίς πινακίδες. Είχε αυτός άνοιγμα πίσω στα 10μ και μπορούσε να κάνει πίσω αλλά μας έγραψε στα @@ και συνέχισε ώστε να μας αναγκάσει να κάνουμε εμείς πίσω όταν το άνοιγμα ήταν στα 500μ. Τελοσπάντων, τον πιάνει ο κολλητός του λέει γιατί δεν πας πίσω; Γιατί λέει έχω πρόβλημα και δεν βλέπω λέει καλά (ανίκανος να οδηγήσει και μάλλον και ληγμένο δίπλωμα). Που είναι οι πινακίδες σου; Τις έχεις καταθέσει; Ναι απαντά αυτός. και άρχισε να βρίζει (@@ και μ@λ@κ@ ακούσαμε).

Ξέρεις του λέει ότι πας αυτόφωρο με όλα αυτά που βλέπω μπροστά μου; Και μπορώ να φωνάξω την αστυνομία και να σε κάνουν ότι θέλουν αυτοί; Μόκο ο παππούς. Να μην τα πολυλογώ ο παππούς δεν πλήρωνε ούτε φόρους, ούτε σήμα ούτε ασφάλεια και το αμαξάκι στο νησί κομπλέ όμως.

Πολλά αυτά τα σκηνικά στην Ελλάδα να είστε σίγουροι...

Κ στη Σιμη που βρεθηκα φετος για 4 μερες, τα ιδια ακριβως.

Εχω την εντυπωση οτι σε ολα τα μικρα νησια πλεον τα περισσοτερα αυτοκινητα θα κυκλοφορουν παρανομα...

Ειδικα το χειμωνα που μενουν κ οι ντοπιοι μονο.

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ ο πιτσαράς για να χρυσώσει το χάπι μας λέει - in.gr - Είναι το τελευταίο πακέτο περικοπών, δήλωσε ο πρωθυπουργός - Ειδήσεις - Ελλάδα

κάποιοι άλλοι έχουν μία διαφορετική άποψη - Αυτή είναι η αλήθεια: 35 δισ. μέτρα μέχρι και το 2013 | Newsbomb.gr

και μένω εγώ να αναρωτιέμαι ποια είναι η αλήθεια και τελικά πόσο ακόμα θα τους ανεχτεί ο κόσμος.

Ένα είναι σίγουρο , έρχεται χειμώνας βαρύς!

Link to comment
Share on other sites

Ειδήσεις ΣΚΑΪ απόψε (30/8) ώρα 21:09 σύμφωνα με το ρολόι του ΣΚΑΪ αριστερά κάτω.

Η δημοσιογράφος Κοσιώνη με τον συνάδελφό της στις ειδήσεις (με φαλάκρα και γυαλιά, δεν γνωρίζω το όνομά του) "συζητούν" για τις περικοπές σε μισθούς και συντάξεις. Δεν θυμάμαι ακριβως τα λόγια τους.

Κοσιώνη: Προεκλογική δέσμευση της κυβέρνησης ήταν οτι δεν θα θιγούν μισθοί και συντάξεις.

Συνάδελφος: Οι Έλληνες ψηφοφόροι δεν είναι μικρά παιδιά. Ψήφησαν και 2 φορές για να είναι σίγουροι. Ήξεραν τι θα συμβεί.

Ξαναλέω πως δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια. Θα ηθελα όμως να ήξερα την άποψή του για το τι είναι οι έλληνες ψηφοφόροι που ενώ ήξεραν, πήγαν και έβαλαν το κεφάλι τους στον ντορβά! Γιατί στο χωριό μου θα τους έλεγαν μ@λ@κες ακούγοντας τα λόγια του.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.