Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Αν απολυθουν δημοσιοι υπαλληλοι, αμεσως αυξανεται κατακορυφα η ανεργια με απροβλεπτες συνεπειες.

Αν δεν απολυθουν ομως προφανως συνεχιζουμε να πληρωνουμε κερατιατικα.

Λυση δεν υπαρχει πλεον για το μπουρδελο μας

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος πρέπει να φτιάξει μια βάση δεδομένων, ένα πρόγραμμα που θα επεξεργάζεται αυτή τη βάση και μετά με βάση τα χαρτιά που έχει ο καθένας και τα στοιχεία από την βάση, θα διαμορφώνεται ο μισθός τους ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

Ωραία. Τον ιδιώτη τι τον θέλεις τότε; :p

Link to comment
Share on other sites

^^

αφού ξέρεις πολύ καλά πως ΔΕΝ θα κάτσει κανένας από αυτούς να δουλέψει ούτε την βάση ούτε το καινούργιο πρόγραμμα ούτε τίποτα. Η κοπέλα μου ασχολιέται με παραγωγή sw για τον δημόσιο τομέα και μου έχει πει από πρώτο χέρι πως αντιδρούν σε τέτοιου είδους αλλαγές...Με καχυποψία (τι;;; θα αλλάξουμε τον τρόπο εργασίας μας;;;), με καθυστέρηση (ένα πρόγραμμα που έφτιαξε η εταιρεία της κοπέλας μου εφαρμόστηκε μετά από 1 χρόνο παράδοσής του - 3μηνο το δικαιολογώ).

Επίσης εάν ο Δ.Τ. αναλάβει όντως να κάνει κάτι τέτοιο (το οποίο επικροτώ). Ποιος θα μας εγγυηθεί ότι το έργο θα γίνει στην πραγματική τιμή που πρέπει και πως δεν θα υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα όπως μίζες κλπ τα οποία εσύ και εγώ πληρώνουμε;

Συνεπώς προτιμώ 10 φορές να το αναλάβει ιδιώτης που θα καίγεται ο κ..ος του και θα το κάνει όσο πιο φτηνά γίνεται.

Σε ανταπάντηση αυτού που με ρωτάς απάντησε μου σε αυτό

Αν γίνει η βάση, πρόγραμμα κλπ

Τους 11000 δημοσίους υπαλλήλους τι θα τους θες τελικά; (που δουλεύουν για την μισθοδοσία)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα θα το έφτιαχναν μόνοι τους και δε θα το δίναν εργολαβία σε καμία εταιρία, δόξα το θεό, ανθρώπινο δυναμικό υπάρχει. Άρα ούτε μίζες, ούτε διαγωνισμοί. Από τους 11κ, κάποιοι θα μέναν για να χειρίζονται το σύστημα και οι άλλοι θα πήγαιναν σε υποστελεχωμένες υπηρεσίες (ναι, υπάρχουν και τέτοιες). Επειδή υπάρχει κακοδιαχείριση του ανθρώπινου δυναμικού στον ΔΤ, δε σημαίνει ότι πρέπει να τον καταργήσουμε, μπορούμε να τον αναμορφώσουμε και να μας φέρει λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άνθρωπος (βάζω το χέρι μου στην φωτιά και τον κόβω φέτες που λένε) στον δημόσιο τομέα που να ξέρει από javascript, HTML, JAVA, SQL, Postgress, server administration κλπ, στο επίπεδο που χρειάζετει ώστε να γίνει μια χρηστική, αξιόπιστη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ εφαρμογή.

Αν υπάρχει τους έχουν θάψει βαθειά μέσα σε ένα υπόγειο γιατί θα τους χαλάσει την πιάτσα αφού ένα τέτοιο πρόγραμμα θα καταστήσει μερικούς άχρηστους και αυτόν χρήσιμο.

Στην υπηρεσία αυτή που σου λέω, μπαίναν οι server admins της εταιρείας της κοπέλας μου για να στήσουν την βάση, βάλουν την εφαρμογή κλπ και μάλιστα τους είχαν δώσει έτσι απλά το root password του server. Με λίγα λόγια δεν ξέρουν που πάνε τα 4 εκεί μέσα και μπορούσαν να κάνουν ότι θέλουν και να πάρουν ευαίσθητα δεδομένα της υπηρεσίας.

Έχετε καταλάβει ότι αυτοί που βρίσκονται στις υπερστελεχωμένες υπηρεσίες, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να το κουνήσουν από εκεί και θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους (από απεργία μέχρι ότι να ναι) για να μείνουν εκεί που βρίσκονται?

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχουν. Σου λέω, σωστή διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Ο ΔΤ είναι ικανός για πολλά πράγματα, απλά μένει ανενεργος για χάρη διαφόρων καρχαρίων του ΙΤ.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι ρε φίλε άστρο...Αν δε το δω με τα μάτια μου όμως δεν το πιστεύω...πρέπει να πέσει σκούπα (και μάλιστα ηλεκτρική από τις δυνατές) για να ενεργοποιηθούν οι καλοί Δ.Υ. ...

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω μιλήσει για ιδιωτικοποιήσεις στον δημόσιο τομέα, η ιδιωτικοποίηση της ΕΥΔΑΠ κάθε υπηρεσίας παροχής νερού to be exact με βρίσκει να διαφωνώ.

Αν από τα 20 ευρώ που δίνω τώρα για νερό, ξαφνικά δίνω 120 όχι δεν θέλω να γίνει τίποτα.

Αν το ποσό παραμείνει το ίδιο και το κράτος δεν επιχορηγεί την ιδιωτική εταιρεία ύδρευσης τότε και μόνο τότε δεν με χαλάει...Αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν με κάποιο τρόπο το κράτος ελέγχει το δίκτυο και τις αποχετεύσεις...

edit: το πρώτο σενάριο βλέπω σαν πιο πιθανό βέβαια...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Άλλες σκέψεις περί ανάπτυξης - Τι σημαίνει ιδιωτικοποίηση του νερού | toxwni.gr
Δυσάρεστη κατάληξη είχε και η προσπάθεια ιδιωτικοποίησης του νερού στη Βολιβία όπου οι υπέρμετρες αυξήσεις των τιμολογίων και το σφράγισμα των ιδιωτικών γεωτρήσεων των πολιτών, είχε ως αποτέλεσμα εκτεταμένες διαμαρτυρίες, των οποίων η καταστολή οδήγησε στον θάνατο δύο ατόμων.

Even the Rain (2010) - IMDb

επειδή έχω μιλήσει για ιδιωτικοποιήσεις στον δημόσιο τομέα, η ιδιωτικοποίηση της ΕΥΔΑΠ κάθε υπηρεσίας παροχής νερού to be exact με βρίσκει να διαφωνώ.

Αν από τα 20 ευρώ που δίνω τώρα για νερό, ξαφνικά δίνω 120 όχι δεν θέλω να γίνει τίποτα.

Αν το ποσό παραμείνει το ίδιο και το κράτος δεν επιχορηγεί την ιδιωτική εταιρεία ύδρευσης τότε και μόνο τότε δεν με χαλάει...Αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν με κάποιο τρόπο το κράτος ελέγχει το δίκτυο και τις αποχετεύσεις...

Εγώ δεν θέλω την ιδιωτικοποίηση διότι δεν εμπιστεύομαι τον ιδιώτη. Μην γίνει με το νερό όπως με τα μουχλιασμένα γιαούρτια της ΦΑΓΕ που της δώσανε χρόνο να τα αποσύρει πριν βγει η ανακοίνωση του ΕΦΕΤ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω την ιδιωτικοποίηση διότι δεν εμπιστεύομαι τον ιδιώτη. Μην γίνει με το νερό όπως με τα μουχλιασμένα γιαούρτια της ΦΑΓΕ που της δώσανε χρόνο να τα αποσύρει πριν βγει η ανακοίνωση του ΕΦΕΤ.

Τις ίδιες πιθανότητες έχεις το να πίνεις κωλονερό από την δημόσια ΕΥΔΑΠ και από την ιδιωτικοποιημένη ΕΥΔΑΠ.

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου, ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ το ιδιωτικοποιείς, πόσο μάλλον σε χέρια ξένων χωρών.

Χωρίς αμάξια ζείς.

Χωρίς τηλεόραση ζείς.

Χωρίς PC ζείς.

Χωρίς σινεμά ζείς.

Χωρίς νερό ?

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχουν. Σου λέω, σωστή διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Ο ΔΤ είναι ικανός για πολλά πράγματα, απλά μένει ανενεργος για χάρη διαφόρων καρχαρίων του ΙΤ.

Ναι βέβαια το πρόβλημα δεν είναι το 50% που ξέρουν την δουλειά τους και όντως δουλεύουν. Είναι το υπόλοιπο 50% που ζει σε βάρος όλων μας. Γι'αυτούς δεν έχεις πολλές επιλογές

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

ναι συμφωνώ και σε αυτό...με το νερό δεν παίζουνε...

Αλλά με ΟΛΑ τα υπόλοιπα, (ρευμα, επικοινωνίες, εκπαίδευση, υγεία, μηχανογράφηση) ας παίζουν όσο θέλουν ε? ;)

Φίλε tavliban, δυστυχώς, όσο αστεία σου φάνηκε η δικιά μου πρόταση, τόσο αστείες μου φαίνοντε και οι δικιές σου προτάσεις απολύσεων 200.000 Δ.Υ. ή ιδιωτικοποιήσεων των πάντων (έστω εκτός νερού).

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες πιθανότητες έχεις το να πίνεις κωλονερό από την δημόσια ΕΥΔΑΠ και από την ιδιωτικοποιημένη ΕΥΔΑΠ.

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου, ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ το ιδιωτικοποιείς, πόσο μάλλον σε χέρια ξένων χωρών.

Χωρίς αμάξια ζείς.

Χωρίς τηλεόραση ζείς.

Χωρίς PC ζείς.

Χωρίς σινεμά ζείς.

Χωρίς νερό ?

Kάτσε μην καταντήσουμε να μαζεύουμε βρόχινο νερό για να επιβιώσουμε και μας το απαγορέψουν και αυτό, όπως έχει συμβεί σε χώρα που έπαιζε το ΔΝΤ μπαλίτσα.:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά με ΟΛΑ τα υπόλοιπα, (ρευμα, επικοινωνίες, εκπαίδευση, υγεία, μηχανογράφηση) ας παίζουν όσο θέλουν ε? ;)

Φίλε tavliban, δυστυχώς, όσο αστεία σου φάνηκε η δικιά μου πρόταση, τόσο αστείες μου φαίνοντε και οι δικιές σου προτάσεις απολύσεων 200.000 Δ.Υ. ή ιδιωτικοποιήσεων των πάντων (έστω εκτός νερού).

όλα αυτά που αναφέρεις έχω αναφέρει πως πρέπει να γίνει η ιδιωτικοποίηση ώστε να συμφέρουν και τον έλληνα πολίτη, χωρίς δηλαδή να χρειάζεται να βάζει παραπάνω λεφτά από την τσέπη του...

ΟΙ τηλεπικοινωνίες καλά έκαναν και έγιναν ιδιωτικές καθώς πλέον και καλύτερη υπηρεσία λαμβάνεις, αλλά και περισσότερες δουλειές άνοιξαν. Το δημόσιο όσο είχε τον ΟΤΕ τον εκανε μια ΖΗΜΙΟΓΟΝΟ εταιρεία.

Για την υγεία όσο τα νοσοκομεία είναι ιδιωτικά και ο ασφαλισμένος του ΙΚΑ/ΣΙΚΑ/ΜΙΚΑ δεν θα πλληρώνει τπτ για περίθαλψη (αφού το νοσοκομείο θα έχει ειδική σύμβαση και θα πληρώνεται από το Δημόσιο συγκεκριμένο ποσό) πάλι δεν με χαλάει.. Οι προμήθειές τους όμως θα ελέγχονται από τον ιδιώτη (πόσες τανάλιες για ξεδόντιασμα υπάρχουν σε ένα ΙΚΑ;;Θυμάσαι το δημοσίευμα ή όχι;;)

Το ίδιο πρέπει να ισχύει και με την εκπαίδευση. Θα παίρνουν κουπόνι οι πολίτες για το κάθε παιδί και αυτό θα απολαμβάνει ΔΩΡΕΑΝ εκπαίδευση που ουσιαστικά θα επιχορηγεί το κράτος. Οι καθηγητές όμως θα πρέπει να είναι ΚΑΛΟΙ για να κρατήσουν την δουλειά τους και όχι αυτό το πράγμα που πολλοί τους είναι τώρα. Αν ο πολίτης θέλει άλλο καλύτερο (κατά την γνώμη του σχολείο π.χ. ιδιωτικό), ας βγάλει λεφτά από την τσέπη του. Ουσιαστικά δηλαδή πάλι οι καθηγητές δημόσιοι υπάλληλοι θα είναι...Αλλά το αν θα μείνουν στην δουλειά τους εξαρτάται από την απόδοσή τους.

Ρεύμα μόνο οι παραγωγικές μονάδες θα ιδιωτικοποιηθούν. Το δίκτυο Δημόσιο για να ρυθμίζει τις τιμές προς τους καταναλωτές.

Αν στις επικοινωνίες έβαλες και τα ΜΜΕ, πιστεύω ακράδαντα πως το κράτος δεν χρειάζεται, 5 (?) σταθμούς ραδιοφώνου, ΕΡΤ, ΝΕΤ, ΕΡΤ3, ΒΟΥΛΗ και καλώς και έκανε και ενοικίασε (?) ή πούλησε (?) τα ψηφιακά και τώρα βλέπεις TV5, Deutche Welle κλπ. 1 ραδιόφωνο και 1 κανάλι χρειαζόμαστε. That's it

Όσο για τις συγκοινωνίες έχω πει την άποψη μου. Προτιμώ το λεωφορείο να είναι ΠΑΝΤΑ στην ώρα του, με πολλά δρομολόγια και να είναι 24ωρο/365 μέρες το χρόνο, όπως είναι στο εξωτερικό, και ας πληρώνω 1,5 ή και 2 ευρό.

Αν δούλευε ρολόι ο δημόσιος τομέας δεν θα είχα πρόβλημα να μείνει ως έχει.. Δεν δουλεύει όμως...

Αλλά εσύ είπαμε...Έλπιζε στο θαύμα (που δεν θα έρθει) και συνέχιζε να πληρώνεις (και να θέλεις) φόρους...

Link to comment
Share on other sites

Kάτσε μην καταντήσουμε να μαζεύουμε βρόχινο νερό για να επιβιώσουμε και μας το απαγορέψουν και αυτό, όπως έχει συμβεί σε χώρα που έπαιζε το ΔΝΤ μπαλίτσα.:crazy:

Δεν χρειάζεται το ΔΝΤ για αυτό. Σε αρκετές πολιτείες των ΗΠΑ απαγορεύεται να συλλέγεις βρόχινο νερό, και καλά με το πρόσχημα της δημόσιας υγείας. Βέβαια από πίσω κολλάει η απαγόρευση καλλιέργειας λαχανικών (στις ίδιες πολιτείες) ακόμα και για ιδία χρήση, και πάλι με το πρόσχημα της δημόσιας υγείας.

Για αυτό αν κάνεις μια βόλτα από το instructables, θα βρεις πληθώρα άρθρων για μίνι καλλιέργειες με υδροπονία ακόμα και σε κλειστούς χώρους (ναι δεν πηγαίνουν όλοι εκ του πονηρού να καλλιεργήσουν ''μαντζούνια'').

Link to comment
Share on other sites

Και ερχομαι εγω και λεω: οι υπαλληλοι αυτοι του ΣΔΟΕ, επιασαν πρωτα τους μεγαλους φοροφυγαδες και ειπαν ας πιασουμε και τους μικροτερους??

Ας ξεκινησουν απο "ψηλα" πρωτα που εκει ειναι το πραγματικο προβλημα και μετα συνεχιζουν…δε θα τους ελεγε κουβεντα κανεις.

Εγώ λέω αφού δεν πιάνουν τα μεγάλα ψάρια να μην πιάσουν κανέναν. Μόνον που οι μικροί κλέψε κλέψε το κράτος μετά γίνονται μεγάλοι.

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά που αναφέρεις έχω αναφέρει πως πρέπει να γίνει η ιδιωτικοποίηση ώστε να συμφέρουν και τον έλληνα πολίτη, χωρίς δηλαδή να χρειάζεται να βάζει παραπάνω λεφτά από την τσέπη του...

ΟΙ τηλεπικοινωνίες καλά έκαναν και έγιναν ιδιωτικές καθώς πλέον και καλύτερη υπηρεσία λαμβάνεις, αλλά και περισσότερες δουλειές άνοιξαν. Το δημόσιο όσο είχε τον ΟΤΕ τον εκανε μια ΖΗΜΙΟΓΟΝΟ εταιρεία.

Για την υγεία όσο τα νοσοκομεία είναι ιδιωτικά και ο ασφαλισμένος του ΙΚΑ/ΣΙΚΑ/ΜΙΚΑ δεν θα πλληρώνει τπτ για περίθαλψη (αφού το νοσοκομείο θα έχει ειδική σύμβαση και θα πληρώνεται από το Δημόσιο συγκεκριμένο ποσό) πάλι δεν με χαλάει.. Οι προμήθειές τους όμως θα ελέγχονται από τον ιδιώτη (πόσες τανάλιες για ξεδόντιασμα υπάρχουν σε ένα ΙΚΑ;;Θυμάσαι το δημοσίευμα ή όχι;;)

Το ίδιο πρέπει να ισχύει και με την εκπαίδευση. Θα παίρνουν κουπόνι οι πολίτες για το κάθε παιδί και αυτό θα απολαμβάνει ΔΩΡΕΑΝ εκπαίδευση που ουσιαστικά θα επιχορηγεί το κράτος. Οι καθηγητές όμως θα πρέπει να είναι ΚΑΛΟΙ για να κρατήσουν την δουλειά τους και όχι αυτό το πράγμα που πολλοί τους είναι τώρα. Αν ο πολίτης θέλει άλλο καλύτερο (κατά την γνώμη του σχολείο π.χ. ιδιωτικό), ας βγάλει λεφτά από την τσέπη του. Ουσιαστικά δηλαδή πάλι οι καθηγητές δημόσιοι υπάλληλοι θα είναι...Αλλά το αν θα μείνουν στην δουλειά τους εξαρτάται από την απόδοσή τους.

Ρεύμα μόνο οι παραγωγικές μονάδες θα ιδιωτικοποιηθούν. Το δίκτυο Δημόσιο για να ρυθμίζει τις τιμές προς τους καταναλωτές.

Αν στις επικοινωνίες έβαλες και τα ΜΜΕ, πιστεύω ακράδαντα πως το κράτος δεν χρειάζεται, 5 (?) σταθμούς ραδιοφώνου, ΕΡΤ, ΝΕΤ, ΕΡΤ3, ΒΟΥΛΗ και καλώς και έκανε και ενοικίασε (?) ή πούλησε (?) τα ψηφιακά και τώρα βλέπεις TV5, Deutche Welle κλπ. 1 ραδιόφωνο και 1 κανάλι χρειαζόμαστε. That's it

Όσο για τις συγκοινωνίες έχω πει την άποψη μου. Προτιμώ το λεωφορείο να είναι ΠΑΝΤΑ στην ώρα του, με πολλά δρομολόγια και να είναι 24ωρο/365 μέρες το χρόνο, όπως είναι στο εξωτερικό, και ας πληρώνω 1,5 ή και 2 ευρό.

Αν δούλευε ρολόι ο δημόσιος τομέας δεν θα είχα πρόβλημα να μείνει ως έχει.. Δεν δουλεύει όμως...

Αλλά εσύ είπαμε...Έλπιζε στο θαύμα (που δεν θα έρθει) και συνέχιζε να πληρώνεις (και να θέλεις) φόρους...

Ειδικά με τα λεωφορεία....κάθε πρωί χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ, κάθε πρωί μου έρχεται να πάω να στρασάρω μία σφαλιάρα στον οδηγό,να του πάρω τον φραπέ από τα χέρια και να του μάθω ότι δεν κουβαλάει κρέατα στο τσιγκέλι αλλά bloody f@cking humans!

Ειδικά στα λεωφορεία είμαι απόλυτα σύμφωνος με κλώτσο , ουστ στον Καιάδα και ιδιωτικοποίηση στην χειρότερη μορφή του νεο-φιλελευθερισμού!

Και ας πάει το ticket στα 3 Ευρώ.:triniti:

Μπαίνει σήμερα ελεγκτής και με ρωτάει "Εισιτήριο?" με περίσσια μαγκιά και γυαλί Rayban.

Τον ρωτάω : "Τι θα γίνει με τα δρομολόγια?"

Απαντάει: " Να καλέσεις το Υπ.Μεταφορών ρε ψηλέ" (btw ένα 1.80 είμαι και αυτός ήταν ψηλότερος αλλά το είπε για και καλά μαγκιά)

Ρωτάω: "Το γυαλί Rayban?"

Απαντάει: "Εισιτήριο ? και ναι το γυαλί Rayban είναι, πολλά ρωτάς , εισιτήριο αλλιώτικα θα σου κόψω πρόστιμο " (και φωνάζει ένα goblin που τον συνόδευε μαζί του, να έρθει κοντά του).

Δείχνω την κάρτα απεριορίστων διαδρομών (πρώτο βούλωμα) και καθώς κάνει κίνηση να φύγει του λέω "Από Rayban καλά πας από τρόπους όμως είσαι μέγας καραγκιόζης" , με κοιτάει καλά καλά και μουρμουράει "ΒρωμοΈλληνες"

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Άλλο σκηνικό:

Η σύζυγος έγκυος στον 7 μήνα και πήραμε λεωφορείο για 2 στάσεις.

Ο οδηγός ΤΕΡΜΑ ΜΟΥΣΙΚΗ Τερλέγκα, κινητό στο χέρι και πάλι (τυχαίο?? δεν νομίζω) μαύρο γυαλί Rayban.

Πήγαινε του σκοτωμού όμως, λες και έπαιρνε μέρος σε drift αγώνες.

Εγώ δεν μιλάω γιατί έχω θέμα με τα νεύρα μου.

Πάει η σύζυγος όμως και του λέει:

"Μπορείτε να μην οδηγείτε σαν τρελός? Είμαι έγκυος!"

Και της απαντάει: " Και τι να κάνω εγώ, να έπαιρνες ταξί , με την κοιλιά στο στόμα, έχω αργήσει να παραδόσω"

"'Αντε ρε καραγκιόζη " απαντάει το γυναικάκι μου.

Κατεβαίνουμε από την στάση και ο οδηγός φωνάζει "Άντε σπίτι σου κυρά μου"

Εμ...του είπε η σύζυγος ένα άντε και γ@μήσου και ο τυπάς σταματάει και κατεβαίνει κάτω και κινείται απειλητικά προς εμάς.

Δεν είχε πάρει χαμπάρι όμως ότι ήμασταν μαζί.

Του λέω " Έαν έχεις όρεξη τα παιδιά σου να κάνουν τα σαράντα , έλα"

Δεν ήρθε, λόγοι αρκετοί μα πάρα πολύ αρκετοί.

Συγνώμη αλλά τέτοιο κόκκινο φανάρι στα ΜΜΜ , ούτε οι Ταλιμπάν δεν έχουν.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.