Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Κάθε μέρα, κάθε βράδυ, 24/7, όλο το χρόνο και για δεκαετίες το μόνο που έχουμε είναι καταλογισμό ευθυνών.

Λύσεις δεν έχουμε και μη-επιλεκτική εφαρμογή των νόμων.

Καταλογισμό είπα, όχι ονοματισμό ευθυνών:p Καταλογισμός σημαίνει ποινή, ονοματισμός σημαίνει ανακοίνωση από τα ΜΜΕ για το ποιός φταίει για να ικανοποιηθούν οι μάζες ότι έτσι αποδίδεται δικαιοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Σε μια σοβαρή χώρα θα μαζεύονταν όσοι πληρώνουν κανονικά φόρους και θα έκαναν μποϋκοτάζ να μην ξαναπάνε στην Ύδρα. Εδώ δεν γίνεται, γιατί έτσι μαζεύονται μόνο 5-6 άνθρωποι.

Secret Loutsa

Link to comment
Share on other sites

Καταλογισμό είπα, όχι ονοματισμό ευθυνών:p Καταλογισμός σημαίνει ποινή, ονοματισμός σημαίνει ανακοίνωση από τα ΜΜΕ για το ποιός φταίει για να ικανοποιηθούν οι μάζες ότι έτσι αποδίδεται δικαιοσύνη

Μπορεί να έχω μάθει και λάθος τον ορισμό της εν λόγω λέξης :o μιας και όλοι μιλάνε για καταλογισμό ευθυνών και όλοι έξω είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα από πότε η φοροδιαφυγή είναι κάτι το λίγο ή περισσότερο από ποτέ ΑΝΑΓΚΑΙΟ για να επιβιώσει μια επιχείρηση; Μια επιχείρηση που φοροδιαφεύγει για να επιβιώσει ή δεν έχει πελατεία διότι δεν κάνει καλά την δουλειά της ή δεν έχει πελατεία διότι δεν χρειάζεται. Οπότε να πάει να κλείσει. Δεν κατάλαβα. Δηλαδή θα πάνε σε μια περιοχή να φτιάξουν όλοι από μια καφετέρια και εμείς θα πληρώνουμε τον καφέ 5€ και επιπλέον θα φορολογούμαστε και extra για να μην κλείσουν; Σοβαρά; Παραπονούμαστε ότι πληρώνουμε επιπλέον δημόσιους υπαλλήλους που τα ξύνουν, αλλά στην περίπτωση των μικρομεσαίων δεν έχουμε πρόβλημα αν αυτοί φοροδιαφεύγουν; Δεν συμφωνώ με λογικές "δύο μέτρα και δύο σταθμά". Και στην τελική αυτό είναι άδικο διότι μπορεί να έχεις έναν κακό επιχειρηματία που δεν πληρώνει φόρο δίπλα σε έναν καλό επιχειρηματία που πληρώνει φόρο. Στο τέλος μπορεί να κλείσει το καλό μαγαζί και να μείνει ο απατεώνας που δεν κάνει καλά την δουλειά του ανοιχτός, διότι δεν πληρώνει αυτά που οφείλει.

Δε.... συνεχίζω να θεωρώ λάθος την οπτική σου.

Μια επιχειρηση στις μερες μας που δεν εχει πελατεια, ο βασικοτερος λογος δυστυχως ειναι το ξεζουμισμα των πολιτων που δεν εχουν φραγκο να κινηθουν και τα μαγαζια.

Φυσικα υπαρχουν και οι κακοι επιχειρηματιες που οπως σωστα λες δεν κανουν καλα τη δουλεια τους και αραγε παει για κλεισιμο.

Αλλα ο βασικοτερος ειναι αυτος που λεω εγω και το ξερεις...

Αρα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις (και οχι οπως αυτη στο παραδειγμα σου με τα 5€ καφε που αναφερεις) που εξηγω στα πιο πανω ποστς μου, θεωρω την φοροδιαφυγη αναγκαιο κακο για να σωθει μια μικρομεσαια επιχειρηση.

Αν κλεισει, ειναι χειροτερο για ολους μας γιατι η ανεργια αυξανεται...

Link to comment
Share on other sites

Μια επιχειρηση στις μερες μας που δεν εχει πελατεια, ο βασικοτερος λογος δυστυχως ειναι το ξεζουμισμα των πολιτων που δεν εχουν φραγκο να κινηθουν και τα μαγαζια.

Φυσικα υπαρχουν και οι κακοι επιχειρηματιες που οπως σωστα λες δεν κανουν καλα τη δουλεια τους και αραγε παει για κλεισιμο.

Αλλα ο βασικοτερος ειναι αυτος που λεω εγω και το ξερεις...

Αρα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις (και οχι οπως αυτη στο παραδειγμα σου με τα 5€ καφε που αναφερεις) που εξηγω στα πιο πανω ποστς μου, θεωρω την φοροδιαφυγη αναγκαιο κακο για να σωθει μια μικρομεσαια επιχειρηση.

Αν κλεισει, ειναι χειροτερο για ολους μας γιατι η ανεργια αυξανεται...

Η φράση "αναγκαίο κακό" δίπλα στην λέξη "φοροδιαφυγή" δεν έχει θέση. Και το μόνο που ξέρω είναι ότι διαφωνώ μαζί σου με αυτή την άποψη. Ας μείνουμε σε αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Η φράση "αναγκαίο κακό" δίπλα στην λέξη "φοροδιαφυγή" δεν έχει θέση. Και το μόνο που ξέρω είναι ότι διαφωνώ μαζί σου με αυτή την άποψη. Ας μείνουμε σε αυτό :)

Done my friend…

Edit: που να ειχα και μαγαζι τι θα ελεγα…χαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Χρεωκοπήσαμε και από τρομοκράτες.

"Τρομοκράτης" ο κύριος. Έχεις κάνει φόνο, όλοι η Ελλάδα ασχολείται με εσένα, έχεις κάνει μια ληστεία με μισό καπέλο και ένα ψέυτικο μουστάκι και ξέρεις ότι σε τραβάει η κάμερα, όλες οι τηλεοράσεις λένε ότι σε έχουν βρει από το DNA, και εσύ τι κάνεις; Ποστάρεις ψευτοαναρχικά κείμενα στο blog σου και βολτάρεις στο κέντρο της Αθήνας μαζί με τα κλειδιά από τις κρυψώνες σου.

ΕΛΕΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από εσένα, αλλά θα ήθελες να εξηγήσεις λιγάκι πως θα λειτουργούσε αυτό γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

Υπάρχουν κάποιοι ιδιώτες που τους περρισευουν χρήματα και θα χρηματοδοτήσουν τον δημόσιο τομέα για να έχουν όφελος ως? εχμ? δεν το έχω..

Μου φαίνεται τόσο πραγματικό όσο η δικιά μου πρόταση περί απόλυσεις των ιδιωτικών υπαλλήλων σε εταιρείες μεγαλοεργολάβων που το πήρες πολύ αστείο και άτοπο για να απαντήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να αντικαταστήσεις τους δημόσιους υπάλληλους των 800 και 900 € με αντίστοιχους των 400 και 500 €. Να δώ μετά πόσους πελάτες θα χάσει το κάθε μαγαζί από την βίαιη μείωση προσωπικού και μισθών που θα υποστούν 11.000 άτομα.

Αλλά βέβαια αυτά είναι ψιλά γράμματα, αρκεί να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

Αυτό που δεν μπορούμε να καταλάβουμε είναι ότι όλοι μαζί ξανά, πρέπει να διεκδικήσουμε το δικαίωμα στην εργασία και τις 8 ώρες δουλειά - 8 ώρες ανάπαυση - 8 ώρες ύπνο, γιατί προσπαθούν να μας πάνε πάνω από 126 χρόνια πίσω στον εργασιακό τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ΟΛΑ τα τμήματα ήταν 110% σωστά ως προς τους φοιτητές του ίσως να το δεχόμουνα, αλλά αφού αυτό δεν ισχύει, δεν θα δεχόμουν να πληρώσει κανένας, ούτε για Ν+2, ούτε για 2Ν, ούτε για Ν^Ν.

Δεν δικαιολογείται κατά την γνώμη μου, εν έτη 2011, σε σχολή υπολογιστών να υπάρχουν μαθήματα που να μην έχουν website, ή να μην έχουν σαφώς ορισμένη ύλη στην σελίδα τους.

Η να υπάρχουν μαθήματα που το σημαντικότερο "συγγραμα" για να περάσεις είναι οι σημειώσεις του καθηγητή, και ο Καθηγητής να μην δίνει της σημειώσεις του για εκτύπωση για να σε αναγκάσει να πας στο μάθημα (άρα να πρέπει να βρεις συνάδελφο που να μην έχει χάσει γραμμή), ή να πρέπει να πληρώσεις για να πάρεις τις σημειώσεις (το οποιοδήποτε ποσό).

Επίσης δεν δικαιολογείται κατά την γνώμη μου η κάθε παπαδιά που έκαναν οι καθηγητές στα μαθήματα τους σαν "όρους" για να περάσεις το μάθημα. π.χ. : Τελικός βαθμός = Υποχρεωτικές εργασίες 20% + Πρόοδος 20% + Project 20% + Τελικό Διαγώνισμα 40% ΑΝΝ βαθμός τελικού διαγωνίσματος >= 5, αλλιώς, Τελικός Βαθμός = Τελικό Διαγώνισμα.

Αποτέλεσμα, να ξεσκίζεσαι όλη την χρονιά, πρακτικά να περνάς ακόμα και αν δεν πας να γράψεις, και τελικά να κόβεσαι επειδή είχες να διαβάζεις και άλλα μαθήματα και έγραψες 4.

Άσε τις λαλακιές στα προγράμματα σπουδών...

Α και τέλος, μια ιστοριούλα από μία φίλη μου, στην Ιατρική.

Background:

  • Χωρίς Ορκομοσία δεν μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για την ειδικότητα.
  • Γίνοντε φυσικά (και αυστηρά) 3 ορκομοσίες τον χρόνο.
  • Οι Ιατρικές, μόνο ξύλο δεν παίζουν μεταξύ τους για το πότε θα κάνουν τις ορκομοσίες τους, γιατί όσο νωρίτερα γίνουν, τόσο πιθανότερο είναι οι φοιτητές τους να βρουν γρηγορότερα ειδικότητα, ολοι καταθέτουν τα χαρτιά τους την επόμενη της ορκομοσίας.

Η φίλη μου χρωστούσε μόνο ένα μάθημα, ο καθηγητής σχεδόν αρνιόταν να διορθώσει τα γραπτά λέγοντας "ο νόμος μου δίνει 20 μέρες για να τα διορθώσω" ενώ η ορκομοσία ήταν σε 4 μέρες.

Τελικά διορθώνει τα γραπτά των "επι πτυχίο" στα πεταχτα 4 μέρες πριν την ορκομοσία, την φίλη μου την κόβει με 4, λέγοντας ότι μπορεί να πάει και πιο πάνω, αλλά ΦΥΣΙΚΑ δεν τα διορθώνει καλά..

Τελικά τα διορθώνει όλα καλά μετά την ορκομοσία, η φίλη μου πέρνει 4.5, και με το scaling πέρνει 5.

Θα πρέπει τώρα να κάθεται και να μην κάνει τίποτα για 3-4 μήνες, επειδή ο καθηγητής είναι !@#$!#@$%.

Πες μου τώρα, γιατί να τα σκάσει σε αυτόν τον λακαμά??

EDIT:

Kαι κάτι τελευταίο, μπορεί να έχασες την σχολή στην Αθήνα για 20 μόρια πριν 2 χρόνια, επειδή ο διορθωτής τράβηξε μια γραμμή και σταμάτησε να διορθώνει την έκθεση σου όταν ξεπέρασες το όριο λέξεων.

Άρα αναγκάζεσαι να πέρνεις από την γονείς μου 600-800 ευρώ το μήνα στην άλλη πόλη που θα πας. Πλέον όμως, με τις απολύσεις, την ανεργία και τις μοιώσεις μισθών, αναγκάζεσαι να δουλέψεις για να βγάλεις τα προς το ζην. Με την δουλειά όμως, δυσκολευεσαι να βγάλεις την σχολή και πολύ ευκολα ξεπερνάς τα Ν+2..

Πλήρωνε λαλάκα την βλακεία του διορθωτή πριν 3 χρόνια, τις αλχημείες του Παπαδήμου πριν 15 χρόνια, το "Λεφτά υπάρχουν" πριν 3 χρόνια, κτλ κτλ..

Δίκαια?

Περιμένω να δώ αν θα προχωρήσει αλλα αυτο που πραγματικά ελπίζω είναι να υπάρξει τουλάχιστον πρόβλεψη για χαμένα εξάμηνα λόγω απεργιών / καταλήψεων κυρίως κατα τη διάρκεια των εξεταστικων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από εσένα, αλλά θα ήθελες να εξηγήσεις λιγάκι πως θα λειτουργούσε αυτό γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

Υπάρχουν κάποιοι ιδιώτες που τους περρισευουν χρήματα και θα χρηματοδοτήσουν τον δημόσιο τομέα για να έχουν όφελος ως? εχμ? δεν το έχω..

Μου φαίνεται τόσο πραγματικό όσο η δικιά μου πρόταση περί απόλυσεις των ιδιωτικών υπαλλήλων σε εταιρείες μεγαλοεργολάβων που το πήρες πολύ αστείο και άτοπο για να απαντήσεις..

σαφώς και η πρότασή σου πέρι απολύσεων στον Ι.Τ. ήταν αστεία... δεν απαντάω σε αστειότητες...

Δυστυχώς αυτοί οι 11.000 που βρίσκονται εκεί δεν χρειάζονται όλοι...Πάρτο χαμπάρι...Το κράτος πρέπει να φτιάξει μια βάση δεδομένων, ένα πρόγραμμα που θα επεξεργάζεται αυτή τη βάση και μετά με βάση τα χαρτιά που έχει ο καθένας και τα στοιχεία από την βάση, θα διαμορφώνεται ο μισθός τους ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

@Myralis & [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] Τώρα δεν θέτε να απολυθούν δημόσοι υπάλληλοι ε?

Συνεχίστε τότε (μαζί με εμένα) να πληρώνετε άδικους φόρους ή συνεχίστε να ελπίζετε στο θαύμα που δεν θα έρθει...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.