Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

αυτοί είμαστε σαν κοινωνία

in.gr - Πρωτοφανές περιστατικό ομηρίας υπαλλήλων του ΣΔΟΕ στην Ύδρα - Ειδήσεις - Ελλάδα

για αυτό και δεν θα σωθούμε...παρόμοιες είναι οι πρακτικές συνδικαληστών...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο Τσίπρας δεν ήθελε να βγει πρώτος.

Δεν ήθελε.

Στο έχω ξανά πει αν και διαφωνούμε. Κάθε φορά που έβγαινε ξένος να δώσει οδηγίες προς ψηφοφόρους έστρεφε την νεολαία υπέρ του Τσίπρα, πολύ περισσότερο από ότι έστρεφε τους παππούδες υπέρ Σαμαρά. Όσοι παππούδες/μεσήλικες/νέοι παρέμεναν αναποφάσιστοι και τους έτρωγε το χέρι να ψηφίσουν για πρώτη φορά αριστερά μόλις έβγαινε στην TV στέλεχος του σύριζα και πέταγε μια ιδέα (όχι κατ' ανάγκη κακή (κατά την γνώμη μου πολλές ήταν κακές anyway), αλλά εντελώς διαφορετική από ότι είχαμε συνηθίσει δεκαετίες τώρα) έστελνε αυτούς τους ανθρώπους στον Σαμαρά.

Link to comment
Share on other sites

αυτοί είμαστε σαν κοινωνία

in.gr - Πρωτοφανές περιστατικό ομηρίας υπαλλήλων του ΣΔΟΕ στην Ύδρα - Ειδήσεις - Ελλάδα

για αυτό και δεν θα σωθούμε...παρόμοιες είναι οι πρακτικές συνδικαληστών...

Και ερχομαι εγω και λεω: οι υπαλληλοι αυτοι του ΣΔΟΕ, επιασαν πρωτα τους μεγαλους φοροφυγαδες και ειπαν ας πιασουμε και τους μικροτερους??

Ας ξεκινησουν απο "ψηλα" πρωτα που εκει ειναι το πραγματικο προβλημα και μετα συνεχιζουν…δε θα τους ελεγε κουβεντα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

ούτε το ΣΔΟΕ είναι καλά παιδιά συμφωνώ μαζί σου...αλλά δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση τέτοιες πρακτικές και συμπεριφορές...είναι κατακριτέες και άξιες τιμωρίας

Όπως δεν δικαιολογώ να μην μου κόβουν αποδείξεις (πήγα Ύδρα πριν 2 εβδομάδες και ως δια μαγείας κανένας δεν μου έκοψε απόδειξη από μόνος του).

Επίσης ναι και το μικρό ψάρι να τιμωρηθεί εξίσου με το μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

^^Η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Δε μπορει να μην πληρωνει φραγκο ο μεγαλοεπιχειρηματιας και να τρεχουν σαν τρελοι να πιασουν τους μικρους.

Αλλα ξερουμε και οι δυο οτι δεν προκειται να αλλαξει η κατασταση. Ετσι θα παραμεινει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ερχομαι εγω και λεω: οι υπαλληλοι αυτοι του ΣΔΟΕ, επιασαν πρωτα τους μεγαλους φοροφυγαδες και ειπαν ας πιασουμε και τους μικροτερους??

Ας ξεκινησουν απο "ψηλα" πρωτα που εκει ειναι το πραγματικο προβλημα και μετα συνεχιζουν…δε θα τους ελεγε κουβεντα κανεις.

Αυτή είναι μια λογική που θεωρώ λάθος. Και έφαγα μέγα κράξιμο (ΚΑΙ) για αυτό στο πρόσφατο παρελθόν.

Η παραπάνω περίπτωση ήδη αξιοποιήθηκε από τους Γερμανούς. Ο Πάγκαλος θα την αξιοποιήσει στο "Εσείς τα φάγατε" και οι μεγάλοι θα δείχνουν την Ύδρα ως παράδειγμα στον εφοριακό που θα το σκέφτεται αν θα τσιμπήσει το φακελάκι.

Τι θέλω να πω. Αν ως λαός θέλουμε να αλλάξει αυτή η χώρα και να καταπολεμηθεί η διαφθορά, θα πρέπει πρώτοι εμείς να αλλάξουμε. Το ας πιάσουν πρώτα τους μεγάλους όταν ξέρουμε ότι σε ένα διεφθαρμένο κράτος δεν τους πιάνουν, είναι απλά δικαιολογία για να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση. Παλιά πριν ξεσπάσει η κρίση έλεγα σε φίλους που συζητάγαμε ότι ως λαός κοιτάμε μόνο τι θα τσιμπήσουμε από τον δίπλα. Σε μια παρέα 4 ατόμων για παράδειγμα, ο Α βουτάει κάτι από τον Β, ο Β από τον Γ, ο Γ από τον Δ, ο Δ από τον Α και όλοι είναι ευτυχισμένοι διότι γνωρίζουν μεν τι βούτηξαν από τον δίπλα, αγνοούν όμως τι τους βούτηξε ο άλλος διπλανός τους. Αυτό πρέπει να αλλάξει. Όταν αλλάξουμε εμείς θα έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις και δεν θα μένουμε στο "Πάλι τα κουκουλώσανε. Πάμε παρακάτω".

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια λογική που θεωρώ λάθος. Και έφαγα μέγα κράξιμο (ΚΑΙ) για αυτό στο πρόσφατο παρελθόν.

Η παραπάνω περίπτωση ήδη αξιοποιήθηκε από τους Γερμανούς. Ο Πάγκαλος θα την αξιοποιήσει στο "Εσείς τα φάγατε" και οι μεγάλοι θα δείχνουν την Ύδρα ως παράδειγμα στον εφοριακό που θα το σκέφτεται αν θα τσιμπήσει το φακελάκι.

Τι θέλω να πω. Αν ως λαός θέλουμε να αλλάξει αυτή η χώρα και να καταπολεμηθεί η διαφθορά, θα πρέπει πρώτοι εμείς να αλλάξουμε. Το ας πιάσουν πρώτα τους μεγάλους όταν ξέρουμε ότι σε ένα διεφθαρμένο κράτος δεν τους πιάνουν, είναι απλά δικαιολογία για να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση. Παλιά πριν ξεσπάσει η κρίση έλεγα σε φίλους που συζητάγαμε ότι ως λαός κοιτάμε μόνο τι θα τσιμπήσουμε από τον δίπλα. Σε μια παρέα 4 ατόμων για παράδειγμα, ο Α βουτάει κάτι από τον Β, ο Β από τον Γ, ο Γ από τον Δ, ο Δ από τον Α και όλοι είναι ευτυχισμένοι διότι γνωρίζουν μεν τι βούτηξαν από τον δίπλα, αγνοούν όμως τι τους βούτηξε ο άλλος διπλανός τους. Αυτό πρέπει να αλλάξει. Όταν αλλάξουμε εμείς θα έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις και δεν θα μένουμε στο "Πάλι τα κουκουλώσανε. Πάμε παρακάτω".

Damn boy! Right on the spot... :T:

Link to comment
Share on other sites

Καταλήγετε μερικοί σε συμπεράσματα τα οποία ποτέ εγώ δεν είπα. Ποτέ δεν είπα ότι τον Μωαμεθανό ή τον Ολυμπιστή θα τον κάψω την πυρά , αλλά αφού η επίσημη θρησκεία της Ελλάδος είναι ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός θέλω αυτό να περνά σαν διδαχή και στο παιδί μου. Αν αργότερα καταλάβει ότι αυτή η Θρησκεία είναι μούφα ας πάει να πιστέψει ό,τι θέλει.

Τώρα @Myralis αν ο Τσίπρας θα έκανε όλα αυτά που περιγράφεις σαν κυβέρνηση , δεν ξέρω δικές σου εικασίες είναι , για να τα λες κάτι θα ξέρεις. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι με τα λεγόμενά του στην προεκλογική περίοδο περισσότερο δίχασε παρά έπεισε.

Τα παραπάνω και όσα έγραψα στο προηγούμενο ποστ σαφώς και είναι προσωπικές απόψεις αλλά ταυτίζονται με ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Ενός πληθυσμού που το 45% αποτελείται από άτομα μεγαλύτερα των 55-60 χρόνων και έχουν γαλουχηθεί με τελείως διαφορετικές αξίες από τις νεότερες γενιές. Δεν αλλάζουν εύκολα απόψεις σε τετοια θέματα αυτοί. Και όσο απομακρυνόμαστε από την Αθήνα τόσο οι απόψεις αυτές είναι πιο ισχυρές.

Θα συμφωνήσω όμως στην τελευταία σου φράση , δυστυχώς ο κόσμος έφαγε το λεφτά υπάρχουν2 και τους ψήφισε , τώρα ας περιμένουν το φως στην άκρη του τούνελ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την φάγαμε από εμάς, από την επαρχία, συνταξιούχους και βολεμένους χάθηκε το παιχνίδι

Ποιοι είστε εσείς; Και ποια η "αφορισμένη" επαρχία πάλι;

Γενικότερα από αμόρφωτους και χαμηλού πνευματικού επιπέδου ανθρώπους. Η πρώτη ομάδα μπήκε στο τρυπάκι "Ψηφίζω Σαμαρά για να μη βγει το παλιοκομμούνι ο Τσίπρας" και η δεύτερη ψήφισε Χρυσή Αυγή, με ποσοστό που αν δινόταν σε άλλο κόμμα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Μια απ' τα ίδια. Πως έχετε πειστεί ότι Τσίπρας και κάθε είδους "αλλαγή" έχει fans αποκλειστικά τους έξυπνους και τους όρθως σκεπτόμενους είναι απορίας άξιο!

Βρε παιδιά, αν είναι να χαλιόμαστε που ζουν ανάμεσα μας αμόρφωτοι και παλιόβλαχοι...δεν μαζευόμαστε όλοι οι "μορφωμένοι" και "υψηλού πνευματικού επιπέδου" κάτοικοι αυτού του τόπου να ζητήσουμε με υπογραφές να γίνει ένα ανεξάρτητο κρατίδιο και να κατοικούμε μόνο εμείς οι διάνοιες; Ευκαιρία να ξεκινήσει μια νέα Αμερική, με τόσα υψηλά IQs που θα μαζευτούν εκεί....

Χαραμιζόμαστε μωρέ.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια λογική που θεωρώ λάθος. Και έφαγα μέγα κράξιμο (ΚΑΙ) για αυτό στο πρόσφατο παρελθόν.

Η παραπάνω περίπτωση ήδη αξιοποιήθηκε από τους Γερμανούς. Ο Πάγκαλος θα την αξιοποιήσει στο "Εσείς τα φάγατε" και οι μεγάλοι θα δείχνουν την Ύδρα ως παράδειγμα στον εφοριακό που θα το σκέφτεται αν θα τσιμπήσει το φακελάκι.

Τι θέλω να πω. Αν ως λαός θέλουμε να αλλάξει αυτή η χώρα και να καταπολεμηθεί η διαφθορά, θα πρέπει πρώτοι εμείς να αλλάξουμε. Το ας πιάσουν πρώτα τους μεγάλους όταν ξέρουμε ότι σε ένα διεφθαρμένο κράτος δεν τους πιάνουν, είναι απλά δικαιολογία για να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση. Παλιά πριν ξεσπάσει η κρίση έλεγα σε φίλους που συζητάγαμε ότι ως λαός κοιτάμε μόνο τι θα τσιμπήσουμε από τον δίπλα. Σε μια παρέα 4 ατόμων για παράδειγμα, ο Α βουτάει κάτι από τον Β, ο Β από τον Γ, ο Γ από τον Δ, ο Δ από τον Α και όλοι είναι ευτυχισμένοι διότι γνωρίζουν μεν τι βούτηξαν από τον δίπλα, αγνοούν όμως τι τους βούτηξε ο άλλος διπλανός τους. Αυτό πρέπει να αλλάξει. Όταν αλλάξουμε εμείς θα έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις και δεν θα μένουμε στο "Πάλι τα κουκουλώσανε. Πάμε παρακάτω".

Μετα απο τετοια εξοντωτικη πολιτικη γεματα χαρατσια και φορους, περιμενεις να θεωρησω λαθος οτι μικρομεσαιοι επιχειρηματιες δεν κοβουν αποδειξεις; 23%; σοβαρα; Ανοιγω ενα μαγαζι δηλαδη και αμεσως εχω το κρατος "συναιτερο" και μου παιρνει το 1/4 των εσοδων μου. Και θα του τα δωσω αν μπορω να το γλυτωσω ωστε να σωσω το μαγαζι μου;

Μα αν δεν μπορω να πληρωσω τη φορολογια αυτη γιατι δεν εχω δουλεια στο μαγαζι μου, τι αλλο να κανω; Φοροδιαφυγη ειναι η λυση δυστηχως.

Φυσικα υπαρχουν και πολλοιιιιιιιι επιχειρηματιες που εχουν θησαυρισει επειδη δεν κοβουν αποδειξεις. Εκει μαζι σου.

Αλλα δεν ειμαι μαζι σου οσον αφορα τους μικρομεσαιους επιχειρηματιες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τετοια εξοντωτικη πολιτικη γεματα χαρατσια και φορους, περιμενεις να θεωρησω λαθος οτι μικρομεσαιοι επιχειρηματιες δεν κοβουν αποδειξεις; 23%; σοβαρα; Ανοιγω ενα μαγαζι δηλαδη και αμεσως εχω το κρατος "συναιτερο" και μου παιρνει το 1/4 των εσοδων μου. Και θα του τα δωσω αν μπορω να το γλυτωσω ωστε να σωσω το μαγαζι μου;

Μα αν δεν μπορω να πληρωσω τη φορολογια αυτη γιατι δεν εχω δουλεια στο μαγαζι μου, τι αλλο να κανω; Φοροδιαφυγη ειναι η λυση δυστηχως.

Φυσικα υπαρχουν και πολλοιιιιιιιι επιχειρηματιες που εχουν θησαυρισει επειδη δεν κοβουν αποδειξεις. Εκει μαζι σου.

Αλλα δεν ειμαι μαζι σου οσον αφορα τους μικρομεσαιους επιχειρηματιες.

Η φοροδιαφυγή στην Ελλάδα δεν είναι κάτι το νέο και ο ΦΠΑ δεν ήταν πάντα στο 23%. Αν έχεις ανοίξει μαγαζί και είσαι σωστός στην δουλειά σου ίσως να κλείσει η διπλανός, όχι εσύ.

Από εκεί και πέρα ο μισθωτός και ο συνταξιούχος γιατί να πληρώνουν ώστε εσύ να διατηρείς το μαγαζί ανοιχτό; Επειδή αυτοί δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν; Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Ο μικρομεσαίος μαγαζάτορας δεν έχει περισσότερα δικαιώματα από τον οποιοδήποτε άλλο φορολογούμενο ή έστω δεν θα έπρεπε να είχε. Και αλήθεια, που μπαίνει το όριο ανάμεσα σε μικρομεσαίο επιχειρηματία και επιχειρηματία;

Link to comment
Share on other sites

Ποστ για το "κορυφαίες ατάκες μελών του TheLab.gr". Με ποιους είσαι; Με μας ή με τους άλλους;
Ποιοι είστε εσείς; Και ποια η "αφορισμένη" επαρχία πάλι;

Εμείς είμαστε αυτοί που δεν ψήφισαν την τριανδρία. Για την αφορισμένη επαρχία, δες τι ψήφισε η επαρχία και τι ψήφισαν οι 3 μεγάλες πόλεις της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Η φοροδιαφυγή στην Ελλάδα δεν είναι κάτι το νέο και ο ΦΠΑ δεν ήταν πάντα στο 23%. Αν έχεις ανοίξει μαγαζί και είσαι σωστός στην δουλειά σου ίσως να κλείσει η διπλανός, όχι εσύ.

Από εκεί και πέρα ο μισθωτός και ο συνταξιούχος γιατί να πληρώνουν ώστε εσύ να διατηρείς το μαγαζί ανοιχτό; Επειδή αυτοί δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν; Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Ο μικρομεσαίος μαγαζάτορας δεν έχει περισσότερα δικαιώματα από τον οποιοδήποτε άλλο φορολογούμενο ή έστω δεν θα έπρεπε να είχε. Και αλήθεια, που μπαίνει το όριο ανάμεσα σε μικρομεσαίο επιχειρηματία και επιχειρηματία;

Ναι η φοροδιαφυγη δεν ειναι κατι νεο αλλα ειναι πιο αναγκαιο απο ποτε ωστε να επιβιωσουν οι μικρομεσαιες επιχηρησεις.

Οσο σωστος και αν εισαι στη δουλεια σου-στο μαγαζι σου, αν δε μπαινει μεσα να ψωνισει ουτε κατσαριδα, τοτε τι να λεει; Και παλι θα κλεισεις...

Με λιγα λογια: φυσικα και δεν επικροτω την φοροδιαφυγη. Εγω μακακας ειμαι πιυ πληρωνω δηλαδη; Απλα, οταν δεν εχεις επιλογη πλεον, γιατι το κρατος φροντισε να σε φτασει σε οριακο σημειο, τοτε ναι, απο το να κλεισει το μαγαζι σου, (αρα να χαθουν και θεσεις εργασιας) θα κρυψεις και μερικα.

Τελος, ο μικρομεσαιος μαγαζατορας θα επρεπε να εχει ΦΠΑ συμφωνα με τα εσοδα του. Οχι εγω βγαζω 10000€ το χρονο, παρε 23% ΦΠΑ και ενας που βγαζει 500000€ το χρονο να εχεις και αυτος 23%.

Κλιμακωτη φορολογηση ηλιθιο κρατος. Κλιμακωτη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάσχουμε από νόμους, από καταλογισμό ευθυνών πάσχουμε.

Κάθε μέρα, κάθε βράδυ, 24/7, όλο το χρόνο και για δεκαετίες το μόνο που έχουμε είναι καταλογισμό ευθυνών.

Λύσεις δεν έχουμε και μη-επιλεκτική εφαρμογή των νόμων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η φοροδιαφυγη δεν ειναι κατι νεο αλλα ειναι πιο αναγκαιο απο ποτε ωστε να επιβιωσουν οι μικρομεσαιες επιχηρησεις.

Οσο σωστος και αν εισαι στη δουλεια σου-στο μαγαζι σου, αν δε μπαινει μεσα να ψωνισει ουτε κατσαριδα, τοτε τι να λεει; Και παλι θα κλεισεις...

Με λιγα λογια: φυσικα και δεν επικροτω την φοροδιαφυγη. Εγω μακακας ειμαι πιυ πληρωνω δηλαδη; Απλα, οταν δεν εχεις επιλογη πλεον, γιατι το κρατος φροντισε να σε φτασει σε οριακο σημειο, τοτε ναι, απο το να κλεισει το μαγαζι σου, (αρα να χαθουν και θεσεις εργασιας) θα κρυψεις και μερικα.

Τελος, ο μικρομεσαιος μαγαζατορας θα επρεπε να εχει ΦΠΑ συμφωνα με τα εσοδα του. Οχι εγω βγαζω 10000€ το χρονο, παρε 23% ΦΠΑ και ενας που βγαζει 500000€ το χρονο να εχεις και αυτος 23%.

Κλιμακωτη φορολογηση ηλιθιο κρατος. Κλιμακωτη.

Σοβαρά τώρα από πότε η φοροδιαφυγή είναι κάτι το λίγο ή περισσότερο από ποτέ ΑΝΑΓΚΑΙΟ για να επιβιώσει μια επιχείρηση; Μια επιχείρηση που φοροδιαφεύγει για να επιβιώσει ή δεν έχει πελατεία διότι δεν κάνει καλά την δουλειά της ή δεν έχει πελατεία διότι δεν χρειάζεται. Οπότε να πάει να κλείσει. Δεν κατάλαβα. Δηλαδή θα πάνε σε μια περιοχή να φτιάξουν όλοι από μια καφετέρια και εμείς θα πληρώνουμε τον καφέ 5€ και επιπλέον θα φορολογούμαστε και extra για να μην κλείσουν; Σοβαρά; Παραπονούμαστε ότι πληρώνουμε επιπλέον δημόσιους υπαλλήλους που τα ξύνουν, αλλά στην περίπτωση των μικρομεσαίων δεν έχουμε πρόβλημα αν αυτοί φοροδιαφεύγουν; Δεν συμφωνώ με λογικές "δύο μέτρα και δύο σταθμά". Και στην τελική αυτό είναι άδικο διότι μπορεί να έχεις έναν κακό επιχειρηματία που δεν πληρώνει φόρο δίπλα σε έναν καλό επιχειρηματία που πληρώνει φόρο. Στο τέλος μπορεί να κλείσει το καλό μαγαζί και να μείνει ο απατεώνας που δεν κάνει καλά την δουλειά του ανοιχτός, διότι δεν πληρώνει αυτά που οφείλει.

Δε.... συνεχίζω να θεωρώ λάθος την οπτική σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.