Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Το ερώτημα είναι: Απο μόνος του κανείς δεν μπορεί να αξιολογήσει τα γεγονότα αυτά, και να κρίνει το πόσο σωστά και δίκαια είναι ?? πρέπει δηλαδή κάποιος να του τα χρωματίσει, για να ''καταλάβει'' τι συμβαίνει ??

exactly my point.... και για να μην ξεχαστώ @Myralis -> απλά την άποψη του είπε ο Μανδραβέλης...

και για να μην έχουν παράπονο μερικοί, βάζω και παραπάνω πληροφορία και απόψεις από άλλες πηγές...

link (το ξεχείλωσες) (το search μου)

http://pitsirikos.net/2011/04/%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BC%CE%AE-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CF%84%CE%BF/

http://nikoslagadinos.blogspot.gr/2012/08/blog-post_13.html

http://cpjournalist.wordpress.com/2012/07/29/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AD%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B5%CE%B9/\

edit: [MENTION=23]DJD[/MENTION] στην αρχή καλά είχε βγει το link..μετά ξεχειλώθηκε και δεν κατάλαβα γιατί......thanks για την αλλαγή!

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτο δίκαιο. Μόνο που για να χρωματίσεις κάτι, πρέπει να έχεις κάτι. Για να το πω και αλλιώς αν παραβλέψουμε το χρώμα, έχουμε ένα γεγονός (η τριμηνη διαγραφή του απο την ΕΣΗΕΑ) και η ανακοινωσή της που αιτιολογεί το γεγονός.

Το ερώτημα είναι: Απο μόνος του κανείς δεν μπορεί να αξιολογήσει τα γεγονότα αυτά, και να κρίνει το πόσο σωστά και δίκαια είναι ?? πρέπει δηλαδή κάποιος να του τα χρωματίσει, για να ''καταλάβει'' τι συμβαίνει ??

Όχι δεν πρέπει να του τα χρωματίσει κανείς με τρόπο που βάλεται κατά ιδεολογίας όταν δεν είχε σχέση η ιδεολογία, ή γενικότερα, να χρωματιστεί για κάτι που δεν έχει σχέση.

Είναι σαν το θέμα με τον Πακιστανό και το κοριτσάκι, αν δεν ήταν Πακιστανός, θα είχε φάει πολύ λιγότερη δημοσιότητα, αλλά χρωματίστηκε ρατσιστικά επειδή ήταν Πακιστανός, το οποίο καμία σχέση δεν έχει με το ότι έγινε.

Η άλλη μεριά αποφάνθηκε "δημοκρατικά" (εισαγωγικά γιατί πρόκεται για 5 άτομα) ότι το δημοσίευμα του Μαδραβέλη ήταν όντως αντιδεαντολογικό, αυτό δεν γράφτηκε στο capital.gr.

Αλλά ο χρωματισμός του capital ήταν αλλού. Διαβάζοντας το εγώ καταλαβαίνω ότι φταίει (κλασσικά πια) ο ΣΥΡΙΖΑ και ότι το μέλος του έβαλε την καμπάνα επειδή ο Μανδραβέλης είναι νεοφιλελευθερος, άρα ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κατά της ελευθερης διακίνησης ιδεών!:wall:

Η αλήθεια όμως είναι αρκετά διαφορετική, την έγκληση την έκαναν δύο άλλοι δημοσιογράφοι, και ο Τρίμης, είχε προταθεί ως μάρτυρας τόσο από τους εγκαλούντες, όσο και από τον εγκαλούμενο.

Η απόφαση του πειθαρχικού για την ΕΡΤ

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Η άλλη μεριά αποφάνθηκε "δημοκρατικά" (εισαγωγικά γιατί πρόκεται για 5 άτομα) ότι το δημοσίευμα του Μαδραβέλη ήταν όντως αντιδεαντολογικό, αυτό δεν γράφτηκε στο capital.gr.

αντιδεολογικό δεν είναι Imo... δηλαδή επειδή ανήκεις στον ΕΣΗΕΑ ή μια εταιρεία ή οποιαδήποτε οργάνωση, πρέπει εσύ να κρατάς το στοματάκι σου κλειστό και να πηγαίνεις με τα νερά τους αν νομίζεις ότι κάτι δεν είναι σωστό;;;

Αυτά είναι πρακτικές του μεσαίωνα και φασιστικών ιδεολογιών (ακροδεξιών και ακροαριστερών)...Ο καθέ ένας μας μπορεί να πει την άποψη του αρέσει δεν μας αρέσει..

Το ότι ο Τρίμης είναι (?) του ΣΥΡΙΖΑ μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

Κλασική πόλωση, κλασικός συνδικαληστής που κοιτάει να αποδείξει στο κόμμα του τι καλός φαντάρος είναι μπας και προβιβαστεί, κλασικός φανατισμός - οποιαδήποτε άλλη άποψη είναι "ακραία αντικοινωνική" (βρε άντε και *%^&%$**), κλασσικά πράσινα - μπλε καφενεία του 80, άλλα 30 χρόνια τα ίδια σκ@τ@, εφόσον ισχύουν αυτά που αναφέρονται. Τα φωνάζω, έχω γίνει γραφικός. Όχι που οι αριστεροί είναι αθώοι και δεν συμμετείχαν στην καταστροφή του κράτους και της κοινωνίας. Αφού τα ίδια κάνουν ρε μαμώτο, τα ίδια μυαλά έχουν. Απλά δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να το αποδείξουν.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

και ότι το μέλος του έβαλε την καμπάνα επειδή ο Μανδραβέλης είναι νεοφιλελευθερος

Και εγώ αυτό κατάλαβα πάντως (αν και δεν έχω διαβάσει όλο σας τον διάλογο εδώ) και μάλιστα όχι επειδή είναι νεοφιλελεύθερος αλλά διότι εξέφρασε νεοφιλελεύθερες απόψεις.

Υ.Γ. Δεν συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο

Πειθαρχική δίωξη της ΕΣΗΕΑ στον Πάσχο Μανδραβέλη - Τι απαντά ο ίδιος | tsantiri

ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΟΜΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΕΠΙΛΗΨΙΜΟ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν το θέμα με τον Πακιστανό και το κοριτσάκι, αν δεν ήταν Πακιστανός, θα είχε φάει πολύ λιγότερη δημοσιότητα, αλλά χρωματίστηκε ρατσιστικά επειδή ήταν Πακιστανός, το οποίο καμία σχέση δεν έχει με το ότι έγινε.

εδώ θα διαφωνήσω (και όχι απο συνήθεια :p ) Αν γυρίσεις στο παρελθόν θα θυμηθείς σίγουρα πως σε κάθε περίπτωση ειδεχθούς εγκλήματος (Δουρής, σατανιστές, Σεχίδης, κυνηγοί στο Αγρίνιο, και πόσοι άλλοι) η κοινωνία μας πάντα τα καταδίκαζε απερίφραστα, και γινόταν μεγάλος ντόρος. Στη φυλακή δε από όσα διέρρεαν όλοι αυτοί δεν καλοπερνούσαν. Από εκεί και πέρα κάποιοι θα πουν (δικαίως ή αδίκως είναι στην κρίση του καθενός) πως ''μάθανε πως μπιπ, πλακώσανε και οι γύφτοι'' δίνοντας έμφαση στο γεγονός πως όντως δεν είμασταν ποτέ κοινωνία αγγέλων, και γίναμε ακόμα χειρότερα.

Αλλά ο χρωματισμός του capital ήταν αλλού. Διαβάζοντας το εγώ καταλαβαίνω ότι φταίει (κλασσικά πια) ο ΣΥΡΙΖΑ και ότι το μέλος του έβαλε την καμπάνα επειδή ο Μανδραβέλης είναι νεοφιλελευθερος, άρα ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κατά της ελευθερης διακίνησης ιδεών!:wall:

εμένα το πρόβλημά μου είναι πως η είδηση καθεαυτή, και όχι ποιος και πως τη σχολιάζει, είναι τρελό fail. Αν αυτή η πενταμελής ομάδα έχει γραμμένα στα παλιά της τα μοκασίνια το σύνταγμα και λογοκρίνει κατά το δοκούν, είναι κακό για όλους μας, Επίσης Αν αυτή η ομάδα είναι και από ετερόκλητους πολιτικούς χώρους, και αυτό (η πολιτική τους θέση) βαραίνει στη λήψη της απόφασής τους, τότε είναι ακόμα χειρότερα για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

εδώ θα διαφωνήσω (και όχι απο συνήθεια :p ) Αν γυρίσεις στο παρελθόν θα θυμηθείς σίγουρα πως σε κάθε περίπτωση ειδεχθούς εγκλήματος (Δουρής, σατανιστές, Σεχίδης, κυνηγοί στο Αγρίνιο, και πόσοι άλλοι) η κοινωνία μας πάντα τα καταδίκαζε απερίφραστα, και γινόταν μεγάλος ντόρος. Στη φυλακή δε από όσα διέρρεαν όλοι αυτοί δεν καλοπερνούσαν. Από εκεί και πέρα κάποιοι θα πουν (δικαίως ή αδίκως είναι στην κρίση του καθενός) πως ''μάθανε πως μπιπ, πλακώσανε και οι γύφτοι'' δίνοντας έμφαση στο γεγονός πως όντως δεν είμασταν ποτέ κοινωνία αγγέλων, και γίναμε ακόμα χειρότερα.

Εννοείται πως καταδικάζεται απερίφραστα, αλλά ήμουν μικρός τότε για να θυμάμαι, σε εκείνες τις περιπτώσεις, πήγε πλήθος (όχι 20-30 άτομα μόνο) κόσμου να προσπαθήσει να τους λιντσάρει? Κυνήγησαν την κλούβα με Ελληνικές σημαίες?

εμένα το πρόβλημά μου είναι πως η είδηση καθεαυτή, και όχι ποιος και πως τη σχολιάζει, είναι τρελό fail. Αν αυτή η πενταμελής ομάδα έχει γραμμένα στα παλιά της τα μοκασίνια το σύνταγμα και λογοκρίνει κατά το δοκούν, είναι κακό για όλους μας, Επίσης Αν αυτή η ομάδα είναι και από ετερόκλητους πολιτικούς χώρους, και αυτό (η πολιτική τους θέση) βαραίνει στη λήψη της απόφασής τους, τότε είναι ακόμα χειρότερα για όλους μας

Για να απαντήσω και στον yanni, δεν ξέρω ούτε ποιος είναι ο Τρίμμης, ούτε τι σχέση έχει με τον ΣΥΡΙΖΑ, ότι διάβασες διάβασα, @Colt δεν ξέρω ούτε ποιοι είναι σε αυτή την ομάδα, ούτε που ανήκουν πολιτικά και προφανώς συμφωνώ σε ότι λες. Η μικρή διαφωνία μου είναι, ότι τεχνικά, δεν επρόκειτο για λογοκρισία.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως καταδικάζεται απερίφραστα, αλλά ήμουν μικρός τότε για να θυμάμαι, σε εκείνες τις περιπτώσεις, πήγε πλήθος (όχι 20-30 άτομα μόνο) κόσμου να προσπαθήσει να τους λιντσάρει? Κυνήγησαν την κλούβα με Ελληνικές σημαίες?

Οχι μόνο πήγε μεγάλο πλήθος, αλλά ακόμα και συγγενείς των δραστών άλλαξαν ''εθελοντικά'' τόπο διαμονής, και ο [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] θα σε βεβαιώσει πως κάποιοι πυροβολήθηκαν μέσα στο δικαστήριο από συγγενείς θυμάτων

Για να απαντήσω και στον yanni, δεν ξέρω ούτε ποιος είναι ο Τρίμμης, ούτε τι σχέση έχει με τον ΣΥΡΙΖΑ, ότι διάβασες διάβασα, @Colt δεν ξέρω ούτε ποιοι είναι σε αυτή την ομάδα, ούτε που ανήκουν πολιτικά και προφανώς συμφωνώ σε ότι λες. Η μικρή διαφωνία μου είναι, ότι τεχνικά, δεν επρόκειτο για λογοκρισία.

ούτε εγώ ξέρω κανένα από δαύτους. Όταν όμως επιβάλλεται μια ποινή με γνώμονα ένα άρθρο (που επαναλαμβάνω δεν εμπίπτει στις διατάξεις του συντάγματος περί αναγκαστικής λογοκρισίας) τότε τι έχουμε, αν όχι απόπειρα φίμωσης μιας γνώμης ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Η απόφαση της ΕΣΗΕΑ για τον Πάσχο Μανδραβέλη

Ο πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ, συν. Δημήτρης Τρίμης, που προτάθηκε ως μάρτυρας τόσο από τους εγκαλούντες, όσο και από τον εγκαλούμενο

Δεν βρίσκω ξεκάθαρη αναφορά ότι είναι σε κάποιο κόμμα αλλά οι περισσότερες αναφορές για αυτόν τον θέλουν αριστερό.

Είχε γίνει μεγάλο θέμα ο Δουρής. Αναλογικά πολύ μεγαλύτερο από τον Πακιστανό και με μεγαλύτερη διάρκεια. Απλά τα μέσα σήμερα λόγω ανταγωνισμού δεν έχουν μέτρο. Παλιά τα κανάλια κοιτάγανε να διατηρούν και ένα σοβαρό πρόσωπο. Πλέον δεν τα ενδιαφέρει. Θα γίνουν τα μεγαλύτερα μπ@@ρδέλα στο κυνήγι της ακροαματικότητας και της πρωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]

Απλά τα μέσα σήμερα λόγω ανταγωνισμού δεν έχουν μέτρο. Παλιά τα κανάλια κοιτάγανε να διατηρούν και ένα σοβαρό πρόσωπο. Πλέον δεν τα ενδιαφέρει. Θα γίνουν τα μεγαλύτερα μπ@@ρδέλα στο κυνήγι της ακροαματικότητας και της πρωτιάς.

εμένα μου λές.... ξεχνάς τη δεκαετία του 80 τις μεσαίες σελίδες των εφημερίδων που έδειχναν τα θύματα φόρα παρτίδα να κολυμπάνε στο αίμα. Δολοφονημένοι, τροχαία, θύματα τρομοκρατίας, αυτοκτονίες... Ακόμα θυμάμαι φωτογραφία του μακαρίτη του Διονύση Παπαγιαννόπουλου, ανάσκελα στο πάτωμα νεκρό από ανακοπή, Ούτε ''μωσαϊκά'' ούτε τίποτα... απλά σήμερα καταφέρανε να μας εξιτάρουν την περιέργεια με τα λόγια, καθώς δεν τους επιτρέπεται να δημοσιεύουν τέτοιες εικόνες (να ναι καλά το ΕΣΡ ή όποιος άλλος για αυτό) αλλιώς, σιγά που θα κόλλαγαν σε τέτοιες ''λεπτομέρειες''.

Link to comment
Share on other sites

Λύση η Αυστραλία, είναι ντροπή ότι σκέφτομαι σοβαρά να πάρω την φαμίλια και στο καλό?

Παραδίδω εύκολα τα όπλα έτσι?

Προς συμφωνία για τουριστική βίζα με δικαίωμα εργασίας | οικονομια | ethnos.gr

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου λές.... ξεχνάς τη δεκαετία του 80 τις μεσαίες σελίδες των εφημερίδων που έδειχναν τα θύματα φόρα παρτίδα να κολυμπάνε στο αίμα. Δολοφονημένοι, τροχαία, θύματα τρομοκρατίας, αυτοκτονίες... Ακόμα θυμάμαι φωτογραφία του μακαρίτη του Διονύση Παπαγιαννόπουλου, ανάσκελα στο πάτωμα νεκρό από ανακοπή, Ούτε ''μωσαϊκά'' ούτε τίποτα... απλά σήμερα καταφέρανε να μας εξιτάρουν την περιέργεια με τα λόγια, καθώς δεν τους επιτρέπεται να δημοσιεύουν τέτοιες εικόνες (να ναι καλά το ΕΣΡ ή όποιος άλλος για αυτό) αλλιώς, σιγά που θα κόλλαγαν σε τέτοιες ''λεπτομέρειες''.

Με εφημερίδες δεν είχα επαφή. Αλλά νομίζω έχεις δίκιο σε αυτό. Νομίζω όμως ότι στην τηλεόραση τα πράγματα δεν ήταν παλιότερα τόσο χάλια όσο είναι σήμερα. Μπορεί να θυμάμαι και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Λύση η Αυστραλία, είναι ντροπή ότι σκέφτομαι σοβαρά να πάρω την φαμίλια και στο καλό?

Η πλάκα είναι ότι αν αυξηθεί απότομα η μετανάστευση,θα μειωθούν οι άνεργοι και θα έχουν να λένε ότι αρχίζει να παίρνει τα πάνω της η οικονομία μας. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
Link to comment
Share on other sites

Λύση η Αυστραλία, είναι ντροπή ότι σκέφτομαι σοβαρά να πάρω την φαμίλια και στο καλό?

Παραδίδω εύκολα τα όπλα έτσι?

Προς συμφωνία για τουριστική βίζα με δικαίωμα εργασίας | οικονομια | ethnos.gr

Μπα επικίνδυνη η Αυστραλία. Φίδια, αλιγάτορες, ταραντούλες............:nada:...................:...:.........................:hm:

Για μια στιγμή μου φάνηκε ότι περιέγραφα το πολιτικό προσωπικό της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι τελευταίο, μπορεί να έχασες την σχολή στην Αθήνα για 20 μόρια πριν 2 χρόνια, επειδή ο διορθωτής τράβηξε μια γραμμή και σταμάτησε να διορθώνει την έκθεση σου όταν ξεπέρασες το όριο λέξεων.

Άρα αναγκάζεσαι να πέρνεις από την γονείς μου 600-800 ευρώ το μήνα στην άλλη πόλη που θα πας. Πλέον όμως, με τις απολύσεις, την ανεργία και τις μοιώσεις μισθών, αναγκάζεσαι να δουλέψεις για να βγάλεις τα προς το ζην. Με την δουλειά όμως, δυσκολευεσαι να βγάλεις την σχολή και πολύ ευκολα ξεπερνάς τα Ν+2..

Τι να πουν και τα κακομοιρα που παραδοσιακα σκοτωνονται στο "διαβασμα" ( ( lineage2 - WoW - Diablo 3 κλπ ) οποτε εχουν εξεταστικη ή/και απτις 11 το βραδυ μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες στα γνωστα "αναγνωστηρια" που υπαρχουν στο Γκαζι / Ψυρρη / Μπουρναζι, εχουν σπαταλησει 6-7 χρονια, πτυχιο δεν εχουν παρει, και οταν παει η κουβεντα στην θητεια λενε "χαμενος χρονος" "θα περιμενω να παω 45" " θα φυγω εξωτερικο να γλιτωσω τους 9 μηνες " και αλλα ωραια.

ΔΕΝ λεω πως ολοι οι ελληνες φοιτητες ειναι ετσι, οπως και ο tavliban ΔΕΝ λεει πως ειναι ολοι ελληνες Δ.Υ με εναν λουκουμα(λουκουμακι πηγα να γραψω :S :p) και μια sportday στο χερι, απλα εχω την εντυπωση - η οποια μπορει να ειναι και λανθασμενη μιας και εγω ετυχε να μεινω εξω απτον χορο, ουτε καν πανελληνιες δεν εχω δωσει - πως μεχρι προσφατα η αναλογια μεταξυ φοιτητων που δουλευαν ενω σπουδαζαν ή εστω εβγαζαν την σχολη στην ωρα τους και των 18χρονων με αμαξι του μπαμπα και 10 μαθηματα φορτωμενα στον κοκορα απτο 2ο ετος δεν πρειπει να μας τιμουσε ιδαιτερα σαν χωρα του Αριστοτελη του Σωκρατη -μπλα μπλα - που δωσαμε τα φωτα μας στουν Πολιτισμο ( αλλα μετα ξεχασαμε να τα παρουμε πισω )

Επισης θυμαμαι παλιοτερα πως οταν συγκρινανε καποιοι λαμπιτες τα ιδιωτικα πανεπηστημια με τα ΑΕΙ/ΤΕΙ η μια πλευρα πεταγε το επιχειρημα " στο ιδιωτικο πληρωνεις, οποτε αμα χρωστας μαθηματα σε τσουζει πιο πολυ " τελοςπαντων απλα γραφω οτι γραφω γιατι πρεπει να καταλαβουμε πως φταιμε ΚΑΙ εμεις σαν λαος για την τωρινη μας καταντια.

Ενα διολου ευκαταφρονητο ποσοστο Ελληναραδων-Πατεραδων μεχρι προσφατα το μονο που τους ενοιαζε ητανε πως να χτισουν 2-3-4-5 σπιτια, να γινει το βλασταρι τους Γιατρος/Δικηγορος, να γινει ο μαμιας της γειτονας ( ενω η κορουλα παρθενα ετων 40 ) να το βαλουν με βυσμα στο ΓΕΣ ενω ο ιδιοι ειχαν υπηρετησει 18 μηνες στο πευκο, μετα να το βολεψουν με κανα ρουσφετακι σε καμια δημοσια υπηρεσια κ.ο.κ

Αυτο ητανε το "Hellenic dream" για μια σημαντικη μεριδα του πληθυσμου, ολα αυτα τα βγαζω απο μεσα μου γιατι πιστευω πως αμα ειμασταν σαν λαος πιο ολιγαρκεις - φιλοτιμοι και δεν χρειαζοτανε να περασουν πρωτα 40 χρονια ΠΑΣΟΚ-ΝΔ για να αρχισει να μαζευεται ο κοσμος στο Συνταγμα τοτε μπορει να μην ειμασταν σε αυτα τα χαλια σημερα.

Κανενας αλλος λαος στην Ιστορια δεν αποδεχθηκε και μαλιστα τοσο ευκολα, πως "πρεπει" να γινουν ολοι τους γιατροι/δικηγοροι, να αγοραζουν κινητο με βασικο κριτηριο το ποσο "ουαου" φαινεται οταν θα το αφηνουν στο τραπεζακι της καφετεριας, να εξισωνουν διαφορες πολυτελειες με την καλυψη των βασικων τους αναγκων, να κλεβουν την εφορια για να αισθανονται "μαγκες" και πως καθε τετραμελης οικογενεια πρεπει οπωςδηποτε να εχει ενα σωρο ακινητα/αυτοκινητα ενω τα "κοροιδια" οι μεταναστες να κανουν ολα τα χειρονακτικα επαγγελματα για ενα κομματι ψωμι - ανασφαλιστοι κιολας -,

Μην πω για το ποσο ευκολα εγιναν "γαργαρα" η φουσκα στο Χρηματιστηριο το 1999 και ο παραφουσκωμενος προυπουλογισμος των Ολυμπιακων Αγωνων το 2004, ας ειναι καλα τα "εγκυρα" δελτια ειδησεων και οι διαφορες φυλλαδες :alien:

Για το τι πρεπει να κανουμε τωρα ιδεα δεν εχω, τα ΜΜΕ προσπαθουν να περασουν την ιδεα οτι η Κυβερνηση κανει οτι μπορει, ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ για να βρει λυση στα διαφορα προβληματα που υπαρχουν ( τι λε ρε παιδι μου .... ) και πως για ολα περναμε φταιει το "κακο" ΔΝΤ το σκουληκι ο Τζοχατζοπουλος και 2-3 αλλοι γνωστοι-αγνωστοι, αντε και στις επομενες εκλογες να βγουνε η ΧΑ 3ο κομμα και το ναυτακι Πρωθυπουργος, αν ανεβουν και τα ποσοστα του Κα(η)μμενου νταξ, θα καταρρευσω ! ( που λεει και η μπουμπουκα :hang2: )

Link to comment
Share on other sites

από τη 2η-3η μέρα που ήταν στην Κεφαλονιά οι ελεγκτές του ΣΔΟΕ, τότε δηλαδή που μαθεύτηκε ότι γίνονται έλεγχοι, ξαφνικά, όλοι άρχισαν να δίνουν αποδείξεις... Λογικά τώρα θα έχουν σταματήσει...

Link to comment
Share on other sites

από τη 2η-3η μέρα που ήταν στην Κεφαλονιά οι ελεγκτές του ΣΔΟΕ, τότε δηλαδή που μαθεύτηκε ότι γίνονται έλεγχοι, ξαφνικά, όλοι άρχισαν να δίνουν αποδείξεις... Λογικά τώρα θα έχουν σταματήσει...

Τυχαίο γεγονός ρε σύ. Όπως ο τύπος με το μπιτς μπάρ, κρήτη αν θυμάμαι καλά, που την έλεγε στον πελάτη.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ "υλικό" για μάζεμα χωρίς διακιωματικά να ακουστεί κιχ! Άκου δίνεις 4Κ και παίρνεις εφάπαξ 22Κ (83% - Εργοληπτών Δημ. Έργων). Ούτε ο τοκογλύφος δεν παίρνει τόση διαφορά!

Ξαναβγήκαμε στις αγορές???? Τι είναι τούτο?

kathimerini.gr - Με ελαφρώς ακριβότερο κόστος η άντληση 4 δισ. ευρώ

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Τι να πουν και τα κακομοιρα που παραδοσιακα σκοτωνονται στο "διαβασμα" ( ( lineage2 - WoW - Diablo 3 κλπ ) οποτε εχουν εξεταστικη ή/και απτις 11 το βραδυ μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες στα γνωστα "αναγνωστηρια" που υπαρχουν στο Γκαζι / Ψυρρη / Μπουρναζι, εχουν σπαταλησει 6-7 χρονια, πτυχιο δεν εχουν παρει, και οταν παει η κουβεντα στην θητεια λενε "χαμενος χρονος" "θα περιμενω να παω 45" " θα φυγω εξωτερικο να γλιτωσω τους 9 μηνες " και αλλα ωραια.

ΔΕΝ λεω πως ολοι οι ελληνες φοιτητες ειναι ετσι, οπως και ο tavliban ΔΕΝ λεει πως ειναι ολοι ελληνες Δ.Υ με εναν λουκουμα(λουκουμακι πηγα να γραψω :S :p) και μια sportday στο χερι, απλα εχω την εντυπωση - η οποια μπορει να ειναι και λανθασμενη μιας και εγω ετυχε να μεινω εξω απτον χορο, ουτε καν πανελληνιες δεν εχω δωσει - πως μεχρι προσφατα η αναλογια μεταξυ φοιτητων που δουλευαν ενω σπουδαζαν ή εστω εβγαζαν την σχολη στην ωρα τους και των 18χρονων με αμαξι του μπαμπα και 10 μαθηματα φορτωμενα στον κοκορα απτο 2ο ετος δεν πρειπει να μας τιμουσε ιδαιτερα σαν χωρα του Αριστοτελη του Σωκρατη -μπλα μπλα - που δωσαμε τα φωτα μας στουν Πολιτισμο ( αλλα μετα ξεχασαμε να τα παρουμε πισω )

Επισης θυμαμαι παλιοτερα πως οταν συγκρινανε καποιοι λαμπιτες τα ιδιωτικα πανεπηστημια με τα ΑΕΙ/ΤΕΙ η μια πλευρα πεταγε το επιχειρημα " στο ιδιωτικο πληρωνεις, οποτε αμα χρωστας μαθηματα σε τσουζει πιο πολυ " τελοςπαντων απλα γραφω οτι γραφω γιατι πρεπει να καταλαβουμε πως φταιμε ΚΑΙ εμεις σαν λαος για την τωρινη μας καταντια.

Ενα διολου ευκαταφρονητο ποσοστο Ελληναραδων-Πατεραδων μεχρι προσφατα το μονο που τους ενοιαζε ητανε πως να χτισουν 2-3-4-5 σπιτια, να γινει το βλασταρι τους Γιατρος/Δικηγορος, να γινει ο μαμιας της γειτονας ( ενω η κορουλα παρθενα ετων 40 ) να το βαλουν με βυσμα στο ΓΕΣ ενω ο ιδιοι ειχαν υπηρετησει 18 μηνες στο πευκο, μετα να το βολεψουν με κανα ρουσφετακι σε καμια δημοσια υπηρεσια κ.ο.κ

Αυτο ητανε το "Hellenic dream" για μια σημαντικη μεριδα του πληθυσμου, ολα αυτα τα βγαζω απο μεσα μου γιατι πιστευω πως αμα ειμασταν σαν λαος πιο ολιγαρκεις - φιλοτιμοι και δεν χρειαζοτανε να περασουν πρωτα 40 χρονια ΠΑΣΟΚ-ΝΔ για να αρχισει να μαζευεται ο κοσμος στο Συνταγμα τοτε μπορει να μην ειμασταν σε αυτα τα χαλια σημερα.

Κανενας αλλος λαος στην Ιστορια δεν αποδεχθηκε και μαλιστα τοσο ευκολα, πως "πρεπει" να γινουν ολοι τους γιατροι/δικηγοροι, να αγοραζουν κινητο με βασικο κριτηριο το ποσο "ουαου" φαινεται οταν θα το αφηνουν στο τραπεζακι της καφετεριας, να εξισωνουν διαφορες πολυτελειες με την καλυψη των βασικων τους αναγκων, να κλεβουν την εφορια για να αισθανονται "μαγκες" και πως καθε τετραμελης οικογενεια πρεπει οπωςδηποτε να εχει ενα σωρο ακινητα/αυτοκινητα ενω τα "κοροιδια" οι μεταναστες να κανουν ολα τα χειρονακτικα επαγγελματα για ενα κομματι ψωμι - ανασφαλιστοι κιολας -,

Μην πω για το ποσο ευκολα εγιναν "γαργαρα" η φουσκα στο Χρηματιστηριο το 1999 και ο παραφουσκωμενος προυπουλογισμος των Ολυμπιακων Αγωνων το 2004, ας ειναι καλα τα "εγκυρα" δελτια ειδησεων και οι διαφορες φυλλαδες :alien:

Για το τι πρεπει να κανουμε τωρα ιδεα δεν εχω, τα ΜΜΕ προσπαθουν να περασουν την ιδεα οτι η Κυβερνηση κανει οτι μπορει, ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ για να βρει λυση στα διαφορα προβληματα που υπαρχουν ( τι λε ρε παιδι μου .... ) και πως για ολα περναμε φταιει το "κακο" ΔΝΤ το σκουληκι ο Τζοχατζοπουλος και 2-3 αλλοι γνωστοι-αγνωστοι, αντε και στις επομενες εκλογες να βγουνε η ΧΑ 3ο κομμα και το ναυτακι Πρωθυπουργος, αν ανεβουν και τα ποσοστα του Κα(η)μμενου νταξ, θα καταρρευσω ! ( που λεει και η μπουμπουκα :hang2: )

Ειλικρινά, να αγιάσει το στόμα σου, στην προκειμένη περίπτωση, τα χέρια σου γι'όλα αυτά που έγραψες!!!:worship::worship::worship::worship:

Η ουσία είναι ότι πρέπει να ενωθούμε σαν λαός για αντιμετωπίσουμε την επικείμενη παράνοια και λαίλαπα που μας έρχεται.

Μπορούμε να διώξουμε τις ταμπέλες από πάνω μας και σαν ώριμα μέλη μιας ιδιότροπης και παγκοσμίως ιδιαίτερης κοινωνίας να βρούμε λύση ή θα αυτο- εξοστρακιστούμε μόνοι μας?

[ame]

[/ame]

Ο all time beloved Pizza Boy ( "Εγώ, Εγώ,Εγώ,Εγώ,Εγώ")

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

Που ΕΙΝΑΙ τα χρήματα των ΕΣΠΑ?? ΟΕΟΕ?? ΟΕΟΕΟΟΕΟΕΟΟΕΟΕΟΕ? Ρέει το χρήμα το ΡΕΥΣΤΟ! Ρέει σου λέω!!!

"Τα παιδιά μου πάνε σε ιδιωτικό σχολείο γιατί έχω την δυνατότητα"

Μάλισταααααααααααα..........

[ame]

[/ame]

Απαγκίστρωση και όχι συνεργασία:

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

Μάλισταααααααααααα........................

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.