Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Πρώτο ΘΕΜΑ online : Γιατί πάγωσε η τσιμινιέρα της χαλυβουργίας - Οικονομία

Εξαιρετικό άρθρο που αν δεν είναι εξαιρετικής ποιότητας και έμπνευσης... λάσπη αυτά που αναφέρονται, τότε έχουμε ουσιαστικά απεργία με χορηγό το ΠΑΜΕ και θύματα τους εργαζόμενους.

Θα σας έλεγα αν έχετε χρόνο να το διαβάσετε όλο και όχι μόνο τα quotes Ποιο κάτω. Προσωπικά πιστεύω ότι θα ήταν ποιο σωστό να κάνω quote όλο το άρθρο εδώ που τα λέμε.

Αυτά όλα είναι γραμμένα στα πρακτικά. Ενα εκατ. ευρώ έχει διακινηθεί από την αλληλεγγύη κι εμείς δεν πήραμε τίποτα. Γιατί μας αποκλείουν αφού τα χρήματα τα δίνει ο κόσμος για όλους τους εργαζομένους της Χαλυβουργίας;

............

«Για να πάρεις αυτά τα χρήματα πρέπει να υπογράψεις ένα χαρτί που λέει ότι στηρίζεις απόλυτα τις μέχρι σήμερα αποφάσεις της Γενικής Συνέλευσης του Σωματείου»

Η απεργία στη Χαλυβουργία Ελλάδος ξεκίνησε τον περασμένο Νοέμβριο. Ο βασικός μέτοχος Νίκος Μάνεσης και η διοίκηση της εταιρείας πρότειναν στο Σωματείο Εργαζομένων του Ασπρόπυργου αυτό που ήδη είχαν προτείνει και δεχτεί οι εργαζόμενοι στο εργοστάσιο της εταιρείας στον Βόλο. Για ένα διάστημα τεσσάρων μηνών που θα έληγε στο τέλος Φεβρουαρίου να εργάζονται πέντε ώρες, αντί για οχτώ, με αντίστοιχη μείωση των αποδοχών τους. Ταυτόχρονα δεσμεύονταν ότι δεν θα έκαναν απολύσεις. Η διοίκηση της Χαλυβουργίας Ελλάδος ενημέρωσε βέβαια το Σωματείο ότι σε περίπτωση που οι εργαζόμενοι δεν δέχονταν την πρόταση, τότε θα προχωρούσε κανονικά στην «αναδιοργάνωση» του εργοστασίου με κύριο μέλημα τη συνέχιση της λειτουργίας του - σαφής προειδοποίηση ότι θα ακολουθούσαν απολύσεις. Οι εκπρόσωποι των εργαζομένων αρνήθηκαν την πρόταση θεωρώντας ότι θίγει τις συλλογικές συμβάσεις τους (η διοίκηση υποστηρίζει ότι αυτό δεν ισχύει). Ετσι διεμήνυσαν ότι δεν δέχονται να εργαστούν πεντάωρο και ότι σε περίπτωση που γίνει έστω και μία απόλυση θα απαντήσουν με απεργία. Τελικά, απάντησε πρώτη η διοίκηση στέλνοντας στις 31 Οκτωβρίου σε 16 εργαζομένους τις απολύσεις τους. Την επομένη, 1η Νοεμβρίου, απολύθηκαν άλλοι 17. Η σύγκρουση είχε μόλις ξεκινήσει.

.................

Για τα μέλη του Σωματείου Εργαζομένων η πρόταση της εργοδοσίας για πεντάωρη πενθήμερη εργασία, η οποία θα σήμαινε και μείωση των αποδοχών τους κατά 37%, ήταν απαράδεκτη. «Η εργοδοσία κρύβει ότι τα κέρδη της όλα αυτά τα χρόνια ήταν τεράστια. Κέρδη βγαλμένα από τον ιδρώτα και το αίμα των εργατών», έχει πει ο πρόεδρος Σιφωνιός. Για κάποιους άλλους όμως οι εξελίξεις ήταν αναμενόμενες. «Το εργοστάσιο τα προηγούμενα χρόνια δούλευε με τρεις βάρδιες. Τον τελευταίο καιρό δούλευε όμως μόνο η βραδινή βάρδια. Οι άλλες δυο κάθονταν, δεν υπήρχε δουλειά», λέει ο Στέφανος Σαμπάνης.

Εμένα πάντως με ανησυχεί το παρακάτω που δείχνει ότι κάποιοι έχουν καβαλήσει το καλάμι (και ίσως να ονειρεύονται/βλέπουν βουλευτική έδρα στα αριστερά της Βουλής)

«Οι εργαζόμενοι σ’ όλον τον κόσμο μάς θεωρούν νικητές. Ο αγώνας μας θα αποτελεί αντικείμενο συζήτησης και θαυμασμού στις επόμενες γενιές. Θα αποτελεί πηγή έμπνευσης και παραδειγματισμού», γράφει σε ανακοίνωσή του ο πρόεδρος των εργαζομένων.
Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

"Συνάδελφοι που κάποτε ρίσκαραν τη ζωή τους ο ένας δίπλα στον άλλον στους 70 βαθμούς Κελσίου στον φούρνο"

1ον. Οι εργαζόμενοι που δεν απεργούσαν, αρχικά ήταν οι περίπου 40 που δουλεύανε στα γραφεία της εταιρείας, οπότε ουδεμία σχέση έχουν με τους εργαζόμενους στο χυτήριο.

2ον. Το υπόμνημα των απεργών προς την κυβέρνηση και την εργοδοσία:

"Παίρνοντας υπόψη ότι ορισμένοι από τους συναδέλφους μας έχουν παραιτηθεί ή αποχωρήσει, ότι ορισμένοι από τους συναδέλφους μας απολυμένους δε θέλουν να ξαναγυρίσουν στη δουλειά, ενώ το επόμενο διάστημα θα αποχωρήσουν και άλλοι λόγω συνταξιοδότησης, κάνουμε προς την εργοδοσία την εξής πρόταση":

-Από τους απολυμένους συναδέλφους μας να επαναπροσληφθούν αμέσως τουλάχιστον σαράντα (40) άτομα.

-Για τους υπόλοιπους απολυμένους συναδέλφους μας, θα συζητήσουμε και θα συμφωνήσουμε για τον τρόπο και το χρόνο επανόδου στην εργασία τους σε εύλογο χρονικό διάστημα. Μέχρι την επάνοδό τους δεν θα πραγματοποιηθεί καμία νέα πρόσληψη.

- Εφόσον υπάρξει μεταξύ μας συμφωνία, για την υλοποίηση των παραπάνω, θα εισηγηθούμε στη ΓΣ των μελών μας, τη διακοπή της απεργιακής κινητοποίησης και την άμεση λειτουργία του εργοστασίου.

Οι εργαζόμενοι που έχουν αποχωρήσει από την απεργία δεν έχουν σε καμία περίπτωση στηθεί απέναντι στους απεργούς.

«Το εργοστάσιο τα προηγούμενα χρόνια δούλευε με τρεις βάρδιες. Τον τελευταίο καιρό δούλευε όμως μόνο η βραδινή βάρδια. Οι άλλες δυο κάθονταν, δεν υπήρχε δουλειά», λέει ο Στέφανος Σαμπάνης.

Χαχαχαχα, πόσο ψέμα πια;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NFPegazKYVA&feature=plcp]Για τον μεγάλο απεργιακό αγώνα των χαλυβουργών subs (EN) - YouTube[/ame]

Και η άλλη άποψη, αν ενδιαφέρει κανέναν.

Αντικειμενικό άρθρο από το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ. LOL

Για τις: Ενωμένη Κλωστοϋφαντουργία (Λαναράς), Λιπασμάτων, Ζάχαρης, ΝΤΑΪΑΜΟΝ ΕΛΛΑΣ, ΤΡΙΟΥΜΦ, Σίσερ Πάλκο, «ΦΛΩΡΑ, Κατσέλης (Θεσσαλονίκη), «Ιντεάλ Στάνταρ», FOCO, ΣΙΔΕΝΟΡ, Ναυπηγεία Σκαραμαγκά, Σόφτεξ (Δράμα), μεταλλεία Κασσάνδρας, «Μπιάνκα Παγγαίου» και άλλες πολλές δε λέει κανείς τίποτα γιατί αυτές δεν τις κλείσανε οι "απεργίες". Τις κλείσανε η ανταγωνιστικότητα και οι μέχρι τώρα πολιτικές. Νορμάλ πράγματα δηλαδή.

ΥΓ: Τώρα τη θυμηθήκατε την απεργία στη Χαλυβουργία; Στο έννατο μήνα; Τουλάχιστον τραγικό.

Έγινε επεξεργασία από cherryman
Link to comment
Share on other sites

1ον. Οι εργαζόμενοι που δεν απεργούσαν, αρχικά ήταν οι περίπου 40 που δουλεύανε στα γραφεία της εταιρείας, οπότε ουδεμία σχέση έχουν με τους εργαζόμενους στο χυτήριο.

Αρχικά, ίσως διότι αυτοί δεν θα είχαν λόγους να απεργήσουν. Μετά όμως;

2ον. Το υπόμνημα των απεργών προς την κυβέρνηση και την εργοδοσία:

"Παίρνοντας υπόψη ότι ορισμένοι από τους συναδέλφους μας έχουν παραιτηθεί ή αποχωρήσει, ότι ορισμένοι από τους συναδέλφους μας απολυμένους δε θέλουν να ξαναγυρίσουν στη δουλειά, ενώ το επόμενο διάστημα θα αποχωρήσουν και άλλοι λόγω συνταξιοδότησης, κάνουμε προς την εργοδοσία την εξής πρόταση":

-Από τους απολυμένους συναδέλφους μας να επαναπροσληφθούν αμέσως τουλάχιστον σαράντα (40) άτομα.

-Για τους υπόλοιπους απολυμένους συναδέλφους μας, θα συζητήσουμε και θα συμφωνήσουμε για τον τρόπο και το χρόνο επανόδου στην εργασία τους σε εύλογο χρονικό διάστημα. Μέχρι την επάνοδό τους δεν θα πραγματοποιηθεί καμία νέα πρόσληψη.

- Εφόσον υπάρξει μεταξύ μας συμφωνία, για την υλοποίηση των παραπάνω, θα εισηγηθούμε στη ΓΣ των μελών μας, τη διακοπή της απεργιακής κινητοποίησης και την άμεση λειτουργία του εργοστασίου.

Εντάξει δεν θα το έλεγα προτάσεις. Τελεσίγραφο είναι. Θα προσλάβεις τους 40 από τους απολυμένους τώρα και μετά θα δούμε πως θα προσλάβεις και τους υπόλοιπους (αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα τους προσλάβεις). Στο bold κείμενο αναρωτιέμαι πόσοι υποχρεώθηκαν λόγω της παρατεταμένης απεργίας και όχι λόγω των μειωμένων αποδοχών για 4-5 μήνες, να επιλέξουν την παραίτηση/αποχώρηση ή πόσοι τα πήραν στο κρανίο που θέλανε να δουλέψουν και τους απαγόρευαν οι συνάδερφοί τους. Αν ο άνθρωπος με τον οποίο δούλευα για χρόνια είναι από τους κύριους υποστηρικτές της απεργίας και με αποκαλούσε τσιράκι του Μάνεση για παράδειγμα, λογικό να μην θέλω να ξανά γυρίσω στην δουλειά αυτή.

Οι εργαζόμενοι που έχουν αποχωρήσει από την απεργία δεν έχουν σε καμία περίπτωση στηθεί απέναντι στους απεργούς.

Δεν το ξέρω. Αμφιβάλλω πάντως να βρίσκονται στα σπίτια τους και να χαλαρώνουν όλο αυτό το διάστημα, να μην έχουν πάει ούτε μια φορά στο εργοστάσιο.

Χαχαχαχα, πόσο ψέμα πια;

Και η άλλη άποψη, αν ενδιαφέρει κανέναν.

Αντικειμενικό άρθρο από το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ. LOL

Με πρόλαβε ο [MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Για τις: Ενωμένη Κλωστοϋφαντουργία (Λαναράς), Λιπασμάτων, Ζάχαρης, ΝΤΑΪΑΜΟΝ ΕΛΛΑΣ, ΤΡΙΟΥΜΦ, Σίσερ Πάλκο, «ΦΛΩΡΑ, Κατσέλης (Θεσσαλονίκη), «Ιντεάλ Στάνταρ», FOCO, ΣΙΔΕΝΟΡ, Ναυπηγεία Σκαραμαγκά, Σόφτεξ (Δράμα), μεταλλεία Κασσάνδρας, «Μπιάνκα Παγγαίου» και άλλες πολλές δε λέει κανείς τίποτα γιατί αυτές δεν τις κλείσανε οι "απεργίες". Τις κλείσανε η ανταγωνιστικότητα και οι μέχρι τώρα πολιτικές. Νορμάλ πράγματα δηλαδή.

Καιρός λοιπόν να κλείσουν και οι εργαζόμενοι μια επιχείρηση. Μια Ελληνική κερδοφόρο επιχείρηση. Οι άλλες είναι ζημιογόνες θα κλείσουν έτσι και αλλιώς. Αυτή που είναι κερδοφόρος, κανένα πρόβλημα, θα την κλείσουμε εμείς με το ζόρι.

Έτσι δεν θα μείνει απολύτως τίποτα όρθιο. Ούτε ζημιογόνο, ούτε κερδοφόρο. 100% success.

ΥΓ: Τώρα τη θυμηθήκατε την απεργία στη Χαλυβουργία; Στο έννατο μήνα; Τουλάχιστον τραγικό.

Τραγικό είναι το ότι μετά από 9 μήνες κάποιοι ονειρεύονται ότι θα τους στήσουν άγαλμα για τους αγώνες τους και θα τους μνημονεύουν παγκοσμίως. Τραγικό είναι να κλείσει μετά από 9 μήνες εντελώς το εργοστάσιο. Τραγικό είναι να χάσουν εντελώς τις δουλειές τους οι άνθρωποι αυτοί. Τραγικό είναι ότι μετά από 1-2 μήνες θα τους ξεχάσει και το ΠΑΜΕ. Αν πιστέψουμε το άρθρο κάποιους τους έχει ήδη ξεχάσει επειδή θέλουν να δουλέψουν.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

1. Αντιτάσσω μια διαφορετική πλευρά των πραγμάτων από αυτήν που "ανακαλύψανε" τα ΜΜΕ ξαφνικά 9 μήνες μετά την έναρξη της απεργίας.

2. Φυσικά και δεν κάνουν πίσω από το σύνολο των απαιτήσεών. Αν παρακολούθησες το video θα άκουσες πως σε συνάντηση που είχαν κυβέρνηση, εργοδοσία, απεργοί, από την κυβέρνηση υπήρξε κίνητρο προς τον Μάνεση να επιδοτηθεί για να επαναπροσλάβει μέρος των απολυμένων, στις αρχές κι όλας που ήταν σχετικά λίγοι. Αλλά δεν δέχθηκε. Να ποιος εμμένει στην αδιαλλαξία του λοιπόν.

3. Για το γενικό κλείσιμο επιχειρήσεων [MENTION=188]yanni[/MENTION] , νομίζω οτι είσαι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας συγκρίνεις με τους ΠΑΣΟΚους?

Δικαίωμα σου να μην καταλαβαίνεις ότι δεν είμαστε εμείς ο εχθρός σου, και ότι αντίθετα με ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ-ΝΔ δεν έχουμε αποδειχθεί ψευτες..

Τίποτα από οσα είπε το ΠΑΣΟΚ στο βιντεάκι δεν έγινε (δεν μπορώ να δω το βίντεο τώρα, νομίζω το θυμάμαι όμως), ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν μπόρεσε ποτέ να δοκιμάσει να εφαρμόσει όσα είπε όμως.

Aυτό που λες είναι "ο Μάκης είπε κόκκινο και έκανε πράσινο, ο Τάκης είπε κόκκινο και δεν του δώσανε μπογιά, άρα ο Τάκης είναι σαν τον Μάκη", makes sense.. NOT.

Εκεί, συνέχισε να πιστευεις ότι η Αλέκα έχει το αλάθητο του Πάπα, ότι υπάρχει μόνο μία γραμμή, και ότι θα στήσεις κομμουνισμό χωρίς να πας κοντά στον απλό άνθρωπο και να τον ακούσεις. (Γιατί αυτό είναι το κύριο πρόβλημα σας, δεν ακούτε όποιον ξεφευγει ένα χιλιοστό από αυτό που λέει η Αλέκα)

Link to comment
Share on other sites

3. Για το γενικό κλείσιμο επιχειρήσεων [MENTION=188]yanni[/MENTION] , νομίζω οτι είσαι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

Ε ναι, προφανώς. Αν δεν παπαγαλίζω τις ανακοινώσεις του Περισσού και αν δεν ξέρω απέξω και ανακατωτά τα ονόματα τουλάχιστον μιας ντουζίνας επιχειρήσεων που κλείσανε οι κακοί καπιταλιστές, είμαι "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε". Εσύ που ενημερώνεσαι από τον Περισσό και γνωρίζεις όλες αυτές τις περιπτώσεις με λεπτομέριες μπορείς να ομιλείς. Οι υπόλοιποι καλύτερα να βγάλουμε το σκασμόν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενοχλεί δηλαδή η άλλη άποψη; Θες να βγάλω εγώ το σκασμό στην τελική. Έχουν το δικαίωμα στο λόγο μόνο αυτοί που καταφέρονται εναντίον μιας απεργίας και όχι αυτοί που την υπερασπίζονται; Για να καταλάβω δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου είπα ότι με ενοχλεί η άποψή σου; Μια χαρά χρειάζονται όλες οι απόψεις. Αλλά προσωπικά δεν σου αράδιασα μια λίστα με άλλες περιπτώσεις ζητώντας σου να μου πεις τι έκανες σε αυτές. Αυτό εσύ το ζήτησες. Το ξέχασες; Ενώ μιλάμε για την Χαλυβουργία Ελλάδος τα τελευταία σου ποστ είναι

"Εκεί τι κάνατε;"

"Εκεί τι είπατε;"

"Εκεί δεν θα σχολιάσετε;"

Μετά είμαι εγώ "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε".

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά και σου αραδιάζω μια λίστα με άλλες περιπτώσεις, γιατί ξαφνικά το πρόβλημα που κλείνουν οι επιχειρήσεις γίνεται μια απεργία και σε τόσες άλλες περιπτώσεις επιχειρήσεων που κλείσανε και πρόκειται να κλείσουν δεν έχει ακουστεί το παραμικρό κιχ. Ξαφνικά το πρόβλημα βιωσιμότητας μια επιχείρησης έχει γίνει ο ίδιος ο εργαζόμενος και όχι οι πολιτικές που τις έχουν φέρει σε αυτήν την κατάσταση.

Το αν είμαι ενημερωμένος είναι ζήτημα παπαγαλίας μια συγκεκριμένης πολιτικής στέγης; Είναι γεγονότα τα παραδείγματα που ανέφερα ή όχι; Είναι, δεν τα εφηύρε ούτε τα προκάλεσε το ΚΚΕ αυτά. Οπότε τα υποτιμιτικά σχόλια νομίζω πως δε χωράνε στη συζήτηση.

Και θα επιμείνω, θέλω την άποψη σου και άλλων φυσικά για τη νίκη των εργαζομένων στη PhoneMarketing. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος φυσικά, αλλά τη ζητάω.

Link to comment
Share on other sites

Το αν είμαι ενημερωμένος είναι ζήτημα παπαγαλίας μια συγκεκριμένης πολιτικής στέγης;

Κοίτα μιλώντας πάντως για παπαγαλία η απαντησή σου στο αν θεωρείς νικηφόρο των αγώνα των εργαζομένων μετά το κλείσιμο του εργοστασίου ήταν απελπιστικά ίδια με αυτό που είπε ο πρόεδρος των "νικηφόρων" απεργών...

«Οι εργαζόμενοι σ’ όλον τον κόσμο μάς θεωρούν νικητές. Ο αγώνας μας θα αποτελεί αντικείμενο συζήτησης και θαυμασμού στις επόμενες γενιές. Θα αποτελεί πηγή έμπνευσης και παραδειγματισμού», γράφει σε ανακοίνωσή του ο πρόεδρος των εργαζομένων.
Η επιτυχία τους λοιπόν θα είναι επιτυχία δική τους και όλης της εργατικής τάξης και η αποτυχία επίσης θα είναι δική τους και όλης της εργατικής τάξης. Μόνο που σαν αποτυχία εγώ θεωρώ το να σκύψουν τελικά το κεφάλι και να γυρίσουν στις δουλειές τους με μειωμένες απαιτήσεις και όχι το να κλείσει η εταιρεία. Ακόμα και σε αυτό το ενδεχόμενο, το παράδειγμα τους έχει δείξει το δρόμο και τον έχουν ήδη ακολουθήσει πολλοί εργαζόμενοι, οπότε επιτυχία είναι.

Link to comment
Share on other sites

DefenceNet - Α.Μέρκελ για ... δέσιμο: "Πρέπει να τιμωρηθεί η Ελλάδα με ύφεση για να εξαγνιστεί"!

"Μάλιστα χαρακτήρισε την συρρίκνωση των «προβληματικών» οικονομιών και την ύφεση, την ανεργία και την εξαθλίωση, ως «απαραίτητη και φυσιολογική εξέλιξη»!"

Για να δούμε τι θα πει ο Pizza Antonio και ο Κουνέλης της ΡΗΜ.ΑΔ για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ασχολείστε ακόμα ρε σεις;

Αυτοί οι άνθρωποι το σπουδάζουν αυτό που κάνουν. Κοιμούνται το βράδυ. ΑΥτό τα λέει όλα. Οι φυσιολογικοί άνθρωποι αν χρωστάνε/κλέψουν 50 ευρώ, έχουν ανησυχίες, τύψεις, αυπνίες...Ένας φυσιολογκός εργοδότης αν αδικήσει έναν υπάλληλο του, το ίδιο...

Σπουδαγμένοι επιστήμονες είναι οι άνθρωποι, στα εξωτερικά με όλες τις ανέσεις τους. Την χώρα τους την έίχαν και την έχουν γραμμένη. Όπως και πολλοί απο τους σημερινούς νεολαίους πχ, που κάποτε θα αποφοιτήσουν απο ένα γαμάτο πανεπιστήμιο, και θα ασελγούν σε βαρος απλών ανθρώπων. Αλλά θα είναι "επιστήμονες" και σπουδαγμένοι, και όχι βλάχοι των χωριών και αμόρφωτοι......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά Πήγα στον λογιστή κ μου έβγαλε ότι περίπου 800€ θα πληρώσω για την εφορία!!!! Και προσέξτε, χωρίς να έχω τπτ στο όνομα μου!!! Κ τώρα τη μου λέτε για τα κόμματα;;;;

Sent from my WT19i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.