Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Εσύ από το γραφείο σου μπορείς να γνωρίζεις αν έβγαζε κέρδος ή υπερκέρδος;

Τώρα που το εργοστάσιο πάει για κλείσιμο, όλες αυτές οι οικογένειες θα βρουν δουλειά από το ΠΑΜΕ;

Εναλλακτικά μπορούν να βρουν δουλειά σε τίποτα Βουλγαρίες ή όπου αλλού πηγαίναν τα κεφάλαια τόσα χρόνια για ''επενδύσεις''...

Δε μιλάω για το συγκεκριμένο εργοστάσιο αλλά αυτή ήταν η γραμμή πλεύσης των περισσότερων εταιρειών.

Στα Βαλκάνια επενδύσεις (στο φθηνό προσωπικό) και στην Ελλάδα επένδυση σε φθηνούς μετανάστες.

Πολύ λίγο θα με στεναχωρούσε ακόμα και αν τα κλείναν όλοι.Ίσως έτσι ν'ανοίξει ο δρόμος για πιο σωστούς επιχειρηματίες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το εργοστάσιο κλείνει;

Μπορούν μερικά από τα τελευταία post σε αυτό το thread να είναι το επιχείρημα μου για το οτι τελικά τρώτε αμάσητο οτι βλέπετε;

Το κόκκινο κουτόχορτο να υποθέσω ότι είναι καλύτερης ποιότητας για ανώτερα μυαλά; Sorry για την ειρωνεία, αλλά εσύ ξεκίνησες.

Ένας επιχειρηματίας θα μπορούσε να τρέχει 10 διαφορετικές δουλειές. Έστω ότι η Α δουλειά του αποφέρει 5Χ κέρδος στο χαλαρό λόγω και πολιτικών γνωριμιών, ενώ η Β του αποφέρει απλά Χ κέρδος που έστω και λόγω αχαριστίας θέλει να το κάνει 2Χ. Αν δει ότι μπορεί να το κάνει στο χαλαρό, μετά μπορεί να πει "Γιατί όχι 3Χ"? Εκεί, στο 2Χ κάνεις απεργία. Ναι. Δεν λες "yes master". Ο καιρός περνάει, στον Βόλο έχουν αποδεχτεί τους νέους μισθούς, το πράγμα πάει προς αδιέξοδο - μετωπική σύγκρουση. Σταματάς την απεργία. Την σταματάς διότι ο άλλος έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι και αν του σπάσεις τα @@ θα επενδύσει αλλού, χωρίς ΠΑΜΕ/ΜΑΜΕ/ΚΑΝΕ/ΡΑΝΕ. Το ΠΑΜΕ δεν χάνει τίποτα αν κλείσει το εργοστάσιο. Θα βγει την άλλη μέρα ο ανεξάρτητος, έγκυρος και αντικειμενικός Ριζοσπάστης να βρίζει τους βάρβαρους καπιταλιστές. Αν από την άλλη δικαιωθεί ο αγώνας των εργαζομένων θα ανοίγουν... βότκες. Win/Win σενάριο. Το κεφάλι των εργαζομένων είναι στην λαιμητόμο. Το ΚΟΜΜΑ σε κάθε περίπτωση ΚΕΡΔΙΖΕΙ στα μάτια των οπαδών του, στην πρώτη περίπτωση, στα μάτια της κοινωνίας, στην δεύτερη περίπτωση.

Η υπερσυσσώρευση κερδών ανοίγει τη ψαλίδα της κοινωνικής ανισότητας,αυξάνει την εξαθλίωση,η εξαθλίωση ευνοεί το έγκλημα,διαλύεται η κοινωνική συνοχή(ότι ζούμε δλδ.),ο μηχανισμός πρόληψης και καταστολής του εγκλήματος επιβαρύνει τους φορολογούμενους!:magic:

Δεν νομίζω ότι απαντάς σχετικά με αυτό που πόσταρες πριν. Βασικά δεν μου απαντάς τι ανοίγει την ψαλίδα της κοινωνικής ανισότητας. 20 άνεργοι ή 120 άνεργοι;

Το θέμα, από την μεριά μου έστω, αν δεν έχεις καταλάβει, δεν είναι γιατί κάνανε απεργία. Το θέμα είναι γιατί επεδίωξαν να σπάσει το σκοινί.

Κερδοφόρα ήταν και θα παρέμενε. Δεν πέρνανε 2000 ευρώ, πέρνανε κάτι σε 700 και θα τους πήγαινε σε 500 (σχεδόν τυχαίοι αριθμοί). Με 500 κανείς δεν ζει, και μιλάμε για ανθρώπους που παίζουν την ζωή τους κορώνα-γράμματα κάθε μέρα. Για επιδόματα, ούτε κουβέντα.

Θέλεις να βγάλεις λεφτά κύριε Μάνεση? Κάνε το, αλλά όχι στις πλάτες των εργαζομένων σου. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο κέρδος και το υπερκέρδος.

Δεν το ξέρουμε πόσο κερδοφόρα ήταν και αν η διοίκηση έβλεπε ότι θα παρέμενε κερδοφόρα και μελλοντικά. Και η AMD πριν 7 χρόνια κερδοφόρα ήταν. Μην μου πεις ότι και τώρα είναι διότι στο μεταξύ έχει απολύσει χιλιάδες κόσμο ενώ και η Intel έχει πατήσει χειρόφρενο για να μην την λιώσει και μείνει χωρίς ανταγωνιστή ώστε να δικαιολογεί το σχεδόν μονοπώλιό της. Τα υπερκέρδη δεν είναι μόνο για το νέο κότερο. Είναι και για επενδύσεις, εξαγορές, την πιθανότητα κάτι να πάει στραβά.

Και από ότι έχω καταλάβει, σχετικά με τους εργαζόμενους, στον Βόλο ζουν με αυτά που παίρνουν και σε αντίθεση με τους εργαζόμενους στο άλλο εργοστάσιο δεν είναι άνεργοι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Καλά, το γεγονός δεν το βλέπεις ε; Οτι ο επιχειρηματίας στις 100 ημέρες της απεργίας, επενδύει. Το εργοστάσιο δεν κλείνει, όλα αυτά που λέγονται είναι για να ασκήσουν πίεση στους απεργούς να σκύψουν το κεφάλι, και πλέον οι μισοί να πεταχτούν στο δρόμο και οι άλλοι να πάνε να δουλεύουν για ένα ξεροκόμματο στην κόλαση. Μιλάς για ποινικοποίηση της επιχειρηματικότητας, καλά κάνει λοιπόν και κερδίζει ο Μάνεσης σου λέω εγώ. Τους μισθούς γιατί θέλει να τους ρίξει; Το εργοστάσιο την προηγούμενη χρονιά και με 2 μήνες περίπου κλειστή την παραγωγή εξαιτίας του θανατηφόρου ατυχήματος, είχε μεγαλύτερη παραγωγή απ' οτι είχε όλο το 2010.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Όταν μια εταιρεία είναι κερδοφόρος -μιλάω για τη περίπτωση nokia-δε θα σταθώ στο σύστημα αναφοράς των απολύσεων.Εάν ήταν ζημιογόνα θα μπορούσα να δεχτώ τη μείωση προσωπικού.

Το θέμα είναι ότι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Μέσα σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία η..Κινεζοποίηση των μισθών αποτελεί μονόδρομο(εφ'όσον δεχόμαστε τη παγκοσμιοποίηση βεβαίως).

Από την άλλη πρέπει να επικεντρωθούμε στα κέντρα που αποφασίζουν πόσο χρήμα θα κυκλοφορεί στην αγορά(εκεί είναι το ζουμί).

Link to comment
Share on other sites

Εσύ από το γραφείο σου μπορείς να γνωρίζεις αν έβγαζε κέρδος ή υπερκέρδος;

Όχι, αλλά μπορώ να κρίνω και να καταλάβω από το απόσπασμα του Ριζοσπάστη πριν, και από αυτά που μας είπαν οι χαλυβουργοί όταν τους συναντήσαμε 1,5 μήνα μέσα στην απεργία.

Τώρα που το εργοστάσιο πάει για κλείσιμο, όλες αυτές οι οικογένειες θα βρουν δουλειά από το ΠΑΜΕ;

Το ΚΚΕ διώχνει κόσμο από την Τυποεκδοτική, θα βρει δουλειά σε αυτούς? Δεν είναι γραφείο ευρεσεως εργασίας.

Αλλά αν νοιαζόταν ο Μάνεσης και ο κάθε Μάνεσης για αυτές τις οικογένοιες, ούτε θα είχε αρχίσει τις απολύσεις τότε, ούτε θα τους μοίωνε τον μισθό, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Όταν μια εταιρεία είναι κερδοφόρος -μιλάω για τη περίπτωση nokia-δε θα σταθώ στο σύστημα αναφοράς των απολύσεων.Εάν ήταν ζημιογόνα θα μπορούσα να δεχτώ τη μείωση προσωπικού.

Το θέμα είναι ότι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Μέσα σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία η..Κινεζοποίηση των μισθών αποτελεί μονόδρομο(εφ'όσον δεχόμαστε τη παγκοσμιοποίηση βεβαίως).

Από την άλλη πρέπει να επικεντρωθούμε στα κέντρα που αποφασίζουν πόσο χρήμα θα κυκλοφορεί στην αγορά(εκεί είναι το ζουμί).

Η ΝΟΚΙΑ μπήκε μέσα 1 δις νομίζω στο τελευταίο τρίμηνο; δεν θυμάμαι, αλλά έχει πάψει να είναι κερδοφόρος νομίζω.

Σε μια παγκοσμιοποιημένη αγορά - και εγώ αυτό σκέφτομαι - Ελληνικές επιχειρήσεις χωρίς ρευστό στα ταμεία, διότι φοβούνται να απολύσουν πλεονάζον προσωπικό ή να μειώσουν μισθούς, είναι εύκολος στόχος για εταιρίες του εξωτερικού ή μπορεί κάλλιστα να οδηγηθούν σε κλείσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το γεγονός δεν το βλέπεις ε; Οτι ο επιχειρηματίας στις 100 ημέρες της απεργίας, επενδύει. Το εργοστάσιο δεν κλείνει, όλα αυτά που λέγονται είναι για να ασκήσουν πίεση στους απεργούς να σκύψουν το κεφάλι, και πλέον οι μισοί να πεταχτούν στο δρόμο και οι άλλοι να πάνε να δουλεύουν για ένα ξεροκόμματο στην κόλαση. Μιλάς για ποινικοποίηση της επιχειρηματικότητας, καλά κάνει λοιπόν και κερδίζει ο Μάνεσης σου λέω εγώ. Τους μισθούς γιατί θέλει να τους ρίξει; Το εργοστάσιο την προηγούμενη χρονιά και με 2 μήνες περίπου κλειστή την παραγωγή εξαιτίας του θανατηφόρου ατυχήματος, είχε μεγαλύτερη παραγωγή απ' οτι είχε όλο το 2010.

Ρε συ δικό του είναι το εργοστάσιο ότι γουστάρει κάνει. Εφόσον δεν παρανομεί δεν φταίει αυτός. Να τουφεκίσεις τον πολιτικό που του δίνει το δικαίωμα να κόψει τους μισθούς κατά 50% ας πούμε ναι, αλλά τον επιχειρηματία γιατί να τον τουφεκίσεις; Αυτός μπορεί να σκέφτεται ότι "είμαι 5% ακριβότερος από τους άλλους αν δεν κόψω κόστος να ρίξω τις τιμές μου θα χάσω όλους τους μεγάλους πελάτες". Βρήκε πάτημα, έκοψε μισθούς. Είναι καλύτερο να μην δουλεύει κανένας από το να δουλεύουν οι μισοί με ξεφτίλα έστω μισθούς; Και ειλικρινά δεν ξέρω που θα πάει να βρει κάποιος δουλειά με προϋπηρεσία στην χαλυβουργεία. Δεν είναι μόνο ο μισθός είναι και τα ένσημα που θα χάσει μέχρι και αν βρει δουλειά.

Μακάρι να μην κλείσει το εργοστάσιο και να είναι προπαγάνδα/κουτόχορτο όλα αυτά. Αλλά και οι συνδικαλιστές θα πρέπει να κοιτάνε το χειρότερο σενάριο και να σκεφτούν ότι αντιπροσωπεύουν το μέλλων οικογενειών πιθανόν χωρίς εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

και από αυτά που μας είπαν οι χαλυβουργοί όταν τους συναντήσαμε 1,5 μήνα μέσα στην απεργία.

σε εργοστάσιο πολύ κοντινού μου ανθρώπου, οι εργάτες δήλωναν ότι έχει σκοπό να ξεπουλήσει το εργοστάσιο και να τους αφήσει στο δρόμο. Ο άνθρωπος αυτός, εν τω μεταξύ, είχε πουλήσει 2 πολυκατοικίες που είχε, και το εξοχικό του, προκειμένου να κρατήσει ανοιχτό το εργοστάσιο (το οποίο στη συνέχεια πτώχευσε/έκλεισε). Οπότε, τους εργάτες δεν τους παίρνω στα σοβαρά σε αυτά που λένε...

Link to comment
Share on other sites

Η ΝΟΚΙΑ μπήκε μέσα 1 δις νομίζω στο τελευταίο τρίμηνο; δεν θυμάμαι, αλλά έχει πάψει να είναι κερδοφόρος νομίζω.

Σε μια παγκοσμιοποιημένη αγορά - και εγώ αυτό σκέφτομαι - Ελληνικές επιχειρήσεις χωρίς ρευστό στα ταμεία, διότι φοβούνται να απολύσουν πλεονάζον προσωπικό ή να μειώσουν μισθούς, είναι εύκολος στόχος για εταιρίες του εξωτερικού ή μπορεί κάλλιστα να οδηγηθούν σε κλείσιμο.

Κοίτα,και κερδοφόρες όταν ήταν παλιότερα ερχόντουσαν οι ξένοι και τις εξαγόραζαν.

Όπως έχω ξαναπεί παλιότερα όλα τα τεκταινόμενα μου θυμίζουν μια καλοστημένη παρτίδα σκάκι.

Ίσως ακουστεί ακραίο αλλά το μόνο αντίδοτο-εκτός από συμβιβασμό,που δεν είναι αντίδοτο-είναι το κλείσιμο των συνόρων και επιλεκτική συνεργασία με χώρες.

Διαφορετικά ότι και να κάνουμε θα είναι ανακύκλωση μέχρι τελικής πτώσεως.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δικό του είναι το εργοστάσιο ότι γουστάρει κάνει. Εφόσον δεν παρανομεί δεν φταίει αυτός. Να τουφεκίσεις τον πολιτικό που του δίνει το δικαίωμα να κόψει τους μισθούς κατά 50% ας πούμε ναι, αλλά τον επιχειρηματία γιατί να τον τουφεκίσεις; Αυτός μπορεί να σκέφτεται ότι "είμαι 5% ακριβότερος από τους άλλους αν δεν κόψω κόστος να ρίξω τις τιμές μου θα χάσω όλους τους μεγάλους πελάτες". Βρήκε πάτημα, έκοψε μισθούς. Είναι καλύτερο να μην δουλεύει κανένας από το να δουλεύουν οι μισοί με ξεφτίλα έστω μισθούς; Και ειλικρινά δεν ξέρω που θα πάει να βρει κάποιος δουλειά με προϋπηρεσία στην χαλυβουργεία. Δεν είναι μόνο ο μισθός είναι και τα ένσημα που θα χάσει μέχρι και αν βρει δουλειά.

Μακάρι να μην κλείσει το εργοστάσιο και να είναι προπαγάνδα/κουτόχορτο όλα αυτά. Αλλά και οι συνδικαλιστές θα πρέπει να κοιτάνε το χειρότερο σενάριο και να σκεφτούν ότι αντιπροσωπεύουν το μέλλων οικογενειών πιθανόν χωρίς εναλλακτικές.

Με συγχωρείς πολύ, αλλά οι πολιτικοί που εξυπηρετούν αυτά τα συμφέροντα, είναι το πολιτικό προσωπικό των επιχειρηματιών αυτών. Δε γίνονται τυχαία όλα αυτά. Δεν είπε ο Μάνεσης και ο κάθε Μάνεσης, "αα, αφού έτυχε και ψηφίστικε ο τάδε και ο δείνα νόμος, ας τον εκμεταλλευτώ".

Και τελικά, οι εργάτες που απεργούν και αυτοί που δεν απεργούν σε κάθε χώρο δουλειάς νομίζω πως έχουν το δικαίωμα καλύτερης ζωής, είναι ρεαλιστική μια καλύτερη ζωή στις σημερινές συνθήκες. Και όταν λέω συνθήκες εννοώ τα άλματα που έχει κάνει η τεχνολογία και ο πλούτος που υπάρχει, φυσικός και "τεχνητός", δλδ τα χρήματα. Τα οποία όμως, τεχνολογία, φυσικό πλούτο και χρήμα, τα έχουν στα χέρια τους και τα εκμεταλλεύονται λίγοι σε αυτόν τον πλανήτη.

Οι σύγχρονες ανάγκες του λαού συμβαδίζουν με την αλματώδη ανάπτυξη της τεχνολογίας και της επιστήμης, αλλά δεν ικανοποιούνται, εμένα αυτό δε μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς πολύ, αλλά οι πολιτικοί που εξυπηρετούν αυτά τα συμφέροντα, είναι το πολιτικό προσωπικό των επιχειρηματιών αυτών. Δε γίνονται τυχαία όλα αυτά. Δεν είπε ο Μάνεσης και ο κάθε Μάνεσης, "αα, αφού έτυχε και ψηφίστικε ο τάδε και ο δείνα νόμος, ας τον εκμεταλλευτώ".

Και τελικά, οι εργάτες που απεργούν και αυτοί που δεν απεργούν σε κάθε χώρο δουλειάς νομίζω πως έχουν το δικαίωμα καλύτερης ζωής, είναι ρεαλιστική μια καλύτερη ζωή στις σημερινές συνθήκες. Και όταν λέω συνθήκες εννοώ τα άλματα που έχει κάνει η τεχνολογία και ο πλούτος που υπάρχει, φυσικός και "τεχνητός", δλδ τα χρήματα. Τα οποία όμως, τεχνολογία, φυσικό πλούτο και χρήμα, τα έχουν στα χέρια τους και τα εκμεταλλεύονται λίγοι σε αυτόν τον πλανήτη.

Οι σύγχρονες ανάγκες του λαού συμβαδίζουν με την αλματώδη ανάπτυξη της τεχνολογίας και της επιστήμης, αλλά δεν ικανοποιούνται, εμένα αυτό δε μου αρέσει.

Πολλοί πολιτικοί εξυπηρετούν συμφέροντα. Από τέρμα δεξιά, μέχρι ΤΕΡΜΑ αριστερά. Δεν είναι έτυχε, είναι πέτυχε, αλλά αυτό δεν δίνει σε κάποιον το δικαίωμα να παρακινεί τους εργαζόμενους στο να κάνουν ζημιά στην ίδια την επιχείρηση που δουλεύουν ή να τους οδηγούν τελικώς στο να χάνουν εντελώς την δουλειά τους. Για να μην πω για τους εργαζόμενους που θέλουν να δουλέψουν, αλλά δεν τους αφήνουν. Για το καλό τους προφανώς.

Όσο για την τεχνολογία. Όσο ο άνθρωπος θέλει να είναι ανώτερος από τον διπλανό του, πάντα θα υπάρχει αδικία. Όση τεχνολογία και αν αποκτήσουμε μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη μείνετε με σταυρωμένα τα χέρια. Εμπρός για κατάληψη στο εργοστάσιο του Βόλου τώρα.

Εντάξει να καταλάβω γιατί αρχικά κάποιοι να ψήφισαν υπερ της απεργίας και γιατί κάποια νούμερα επέμεναν να κάνουν απεργία επι ένα χρόνο. Η απορία μου είναι άλλη. Δεν είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο το δικαίωμα στην εργασία; Με ποιο δικαίωμα το κάθε κομματόσκυλο/εργατοπατέρας κλείνει την είσοδο σε ένα εργοστάσιο και εμποδίζει έναν άνθρωπο να πάει να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ από το γραφείο σου μπορείς να γνωρίζεις αν έβγαζε κέρδος ή υπερκέρδος;

Τώρα που το εργοστάσιο πάει για κλείσιμο, όλες αυτές οι οικογένειες θα βρουν δουλειά από το ΠΑΜΕ;

Υπαρχει εταιρος εργοστασιαρχης στον χωρο που εχει δουλειες στο εξωτερικο, δουλευουν 3 βαρδιες και εκοψε μισθους γιατι μπορουσε.

Ξεκολλατε με την *μπιπ* που σας δερνει και υποστηριζετε τους εχοντες για να γινεται λογος. Οι εργοδότες και ιδιως σε βαρια βιομηχανια βρηκαν ευκαιρια να βγαλουν τσαμπα τις διακοπες και το αυτοκινητο του κανακαρη μαζι με τις σπουδες του εγγονιου.

Παιδιά μη μείνετε με σταυρωμένα τα χέρια. Εμπρός για κατάληψη στο εργοστάσιο του Βόλου τώρα.

Εντάξει να καταλάβω γιατί αρχικά κάποιοι να ψήφισαν υπερ της απεργίας και γιατί κάποια νούμερα επέμεναν να κάνουν απεργία επι ένα χρόνο. Η απορία μου είναι άλλη. Δεν είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο το δικαίωμα στην εργασία; Με ποιο δικαίωμα το κάθε κομματόσκυλο/εργατοπατέρας κλείνει την είσοδο σε ένα εργοστάσιο και εμποδίζει έναν άνθρωπο να πάει να δουλέψει;

Ειναι. Επισης ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενη η ισοβαρης κατανομη των φορολογικων βαρων αναλογα με τις δυνατοτητες των φορολογουμενων. Ο εργοδοτης μου με οικογ. εισοδημα >52.000 πληρωνει λιγοτερο φορο απο τον συνταξιουχο πατερα μου με 16.000.

Μεχρι να εφαρμοστει το Συνταγμα καθ' ολα, κανει ο καθενας οτι θελει.

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εταιρος εργοστασιαρχης στον χωρο που εχει δουλειες στο εξωτερικο, δουλευουν 3 βαρδιες και εκοψε μισθους γιατι μπορουσε.

Ξεκολλατε με την *μπιπ* που σας δερνει και υποστηριζετε τους εχοντες για να γινεται λογος. Οι εργοδότες και ιδιως σε βαρια βιομηχανια βρηκαν ευκαιρια να βγαλουν τσαμπα τις διακοπες και το αυτοκινητο του κανακαρη μαζι με τις σπουδες του εγγονιου.

Ειναι. Επισης ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενη η ισοβαρης κατανομη των φορολογικων βαρων αναλογα με τις δυνατοτητες των φορολογουμενων. Ο εργοδοτης μου με οικογ. εισοδημα >52.000 πληρωνει λιγοτερο φορο απο τον συνταξιουχο πατερα μου με 16.000.

Μεχρι να εφαρμοστει το Συνταγμα καθ' ολα, κανει ο καθενας οτι θελει.

Δώστον. Στεγνά. Μπορείς; Θες;

Link to comment
Share on other sites

σε εργοστάσιο πολύ κοντινού μου ανθρώπου, οι εργάτες δήλωναν ότι έχει σκοπό να ξεπουλήσει το εργοστάσιο και να τους αφήσει στο δρόμο. Ο άνθρωπος αυτός, εν τω μεταξύ, είχε πουλήσει 2 πολυκατοικίες που είχε, και το εξοχικό του, προκειμένου να κρατήσει ανοιχτό το εργοστάσιο (το οποίο στη συνέχεια πτώχευσε/έκλεισε). Οπότε, τους εργάτες δεν τους παίρνω στα σοβαρά σε αυτά που λένε...

Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω και πραγματικά αν πούλησε τα 10 σπίτια που είχε για να σώσει τις οικογένειες που δούλευαν στο εργοστάσιο και όχι την τσέπη του τον τιμά.

Αλλά ειλικρινά λύσε μου μια απορία, λες ότι τους εργάτες δεν τους παίρνεις στα σοβαρά, αυτοί που πηδάν από τα μπαλκόνια λες να είναι απεγνωσμένοι επιχειρηματίες με 10 σπίτια και εξοχικά ο καθένας ή απελπισμένοι εργάτες/μικρομεσαίοι που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο το δικαίωμα στην εργασία; Με ποιο δικαίωμα το κάθε κομματόσκυλο/εργατοπατέρας κλείνει την είσοδο σε ένα εργοστάσιο και εμποδίζει έναν άνθρωπο να πάει να δουλέψει;

Μας τα είχαν πει τότε οι εργάτες από κοντά.

Αν ήθελε κάποιος να δουλέψει, από αυτούς που δούλευαν ας πούμε σε διαφορετικό τομέα, μπορούσαν, αρκει να υπέγραφαν κάτι χαρτιά και να γινόντουσαν κάτι ελένγχοι περιφρούρησης της απεργίας (για φαντάσου κάποιος εργαζόμενος να έκλεβε εξοπλισμό).

Και κάτι τέτοιο έγινε, είχαν κλείσει μέσα κάτι φορτηγά, ήρθαν οι οδηγοί και τα πήραν.. Άλλοι υπάλληλοι, που δεν είχαν σχέση με τις βαριές δουλειές δούλευαν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.