Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

όλοι εσείς που συμπαθάτε τους Δ.Υ. και γενικά υποστηρίζεται ότι οι μειώσεις των μισθών τους ήταν κακό πράγμα (ήταν αλλά παράλληλα ήταν και αναγκαίο), ουσιαστικά υποστηρίζεται ότι το κράτος πρέπει να συνεχίσει να ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ ες αεί από οποιαδήποτε πηγή με οτιδήποτε επιτόκιο, για να στηρίζεται ο Δ.Τ.. ΚΑΚΟΣ! Η Ελλάδα πρέπει να ξοδεύει όσα βγάζει τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Αν βγάζει παραπάνω μετά και τις πληρωμές τόκων και χρεολυσίων ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα παίρνουν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι αυξήσεις. Αυξήσεις με δανεικά δεν γίνονται...

Διαφωνείς;

Περίπου.

Όχι δεν υποστηρίζω ότι το κράτος πρέπει να δανείζεται, το αντίθετο, εδώ ήμουν και φώναζα κάθε φορά που το ΠΑΣΟΚ μας έσωζε δανειζόμενο χρήματα. ΑΛΛΑ πιστευω ότι το κράτος μπορεί να εξοικονομήσει χρήματα από αλλού. Θες αμυντικές δαπάνες? Θες φορολόγηση των πλουσίων? Θες φορολόγηση της Εκκλησίας? Τα έχουμε πει αυτά άπειρες φορές, κάθενα από αυτά φέρνει αντιδράσεις.. από επίδοξους Τουρκοκτόνους, εφοπλιστόφιλους καταστροφολόγους και θρήσκους αντίστοιχα, και δεν έχω καμία όρεξη να ξαναλέμε τα ίδια, τα είπαμε όλα στο εκλογοthread..

Στην τελική, και οι 2 λέμε, εξω το σάπιο πολτικό σύστημα, εσύ βάζεισ εκεί τον ΣΥΡΙΖΑ, εγώ βάζω εκείο τον τζήμερο, αλλά πριν 5 μέρες Σαμαρά ψηφίσανε. Έλα τώρα να φάμε μαζί το αγγούρι. (όχι άλλη κάρτα παρακαλώ)

Μετά μας γράφεις

Θεωρώ ότι ούτε ο Ι.Τ. στηρίζει τον Δ.Τ., ούτε το αντίθετο. Η σχέση είναι "Κράτα με να σε κρατώ να ανεβούμε το βουνό

και μετά αλληλοαναιρήσε λέγοντας

Ο Δ.Υ. δίνει στο Ιδιώτη ζεστό χρήμα από τον σίγουρο μισθό του για να αγοράσει υλικά αγαθά και υπηρεσίες, ο Ιδιώτης τα δίνει πίσω στο κράτος με την μορφή φόρων.

άρα υποστηρίζεις ότι ο Δ.Τ. στηρίζει την οικονομία και τον Ι.Τ. ...εγώ αυτό καταλαβαίνω

Διαβάστηκε τόσο άσχημα αυτό? Πραγματικά, έπρεπε δηλαδή να το γράψω όπως από κάτω?

Ο Δ.Υ. δίνει στο Ιδιώτη ζεστό χρήμα από τον σίγουρο μισθό του για να αγοράσει υλικά αγαθά και υπηρεσίες, ο Ιδιώτης τα δίνει πίσω στο κράτος με την μορφή φόρων, το κράτος πληρώνει τον Δ.Υ., και ξανά, ο Δ.Υ. δίνει στο Ιδιώτη ζεστό χρήμα από τον σίγουρο μισθό του για να αγοράσει υλικά αγαθά και υπηρεσίες, ο Ιδιώτης τα δίνει πίσω στο κράτος με την μορφή φόρων, το κράτος πληρώνει τον Δ.Υ......

Κύκλους κάνει το χρήμα, κανείς δεν στηρίζει κανέναν, αν θέλετε δεν έχω πρόβλημα να το γράψω και αλλιώς.

->

Ο Ιδιώτης πληρώνει στο κράτος φόρους από τα hard earned χρήματα του, το κράτος πληρώνει τον Δ.Υ., ο Δ.Υ. δίνει στο Ιδιώτη χρήμα από τον σίγουρο μισθό του για να αγοράσει υλικά αγαθά και υπηρεσίες, ο Ιδιώτης τα δίνει πίσω στο κράτος με την μορφή φόρων.....

Ευχαριστημένοι όλοι?

Τέλος (γιατί τα άναψα τα αίματα του thread και πήραμε δικαίως τις καρτούλες μας) θα τονίζω συνέχεια ότι ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να βλέπω κόσμος να χάνει την δουλειά του. Ι.Υ. να είναι ή Δ.Υ....

Οι Δ.Υ. όμως δεν έχουν δει τον συνάδελφό τους να φεύγει και να τους αποχαιρετά στο γραφείο τους και μετά εγώ να χάνω οποιαδήποτε διάθεση για εργασία ξέροντας ότι δεν θα τον ξαναδώ στην εταιρεία... Δεν ξέρουν τι σημαίνει αυτό...

Δεν θα τους λυπηθώ λοιπόν, αν αρθεί η μονιμότητα τους και κάποιοι αργόσχολοι κλπ απολυθούν. 20 χρονών να είναι ή και 50 χρονών να είναι.

Αλλά να γίνει με κριτήρια από ανεξάρτητη επιτροπή. Όχι στα τυφλά.

I blame you για την κάρτα μου :hehe::hehe:

Και έτσι όπως το έχεις πει πολλάκις, δεν με πείθεις καθόλου ότι δεν θέλεις να δεις κόσμο (ΔΥ) να χάνει την δουλειά του. σόρρυ.

Και όμως ξέρουνε, η εφεδρεία "χτύπησε" αρκετούς, και με τα κριτήρια να είναι τόσο περίεργα, αυτό συνέβη.

Περί άρσης μονιμότητας, ανεξάρτητες επιτροπές και τέλος κομματόσκυλων.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, συμφωνούμε και θα είναι όλα ωραία, ΠΡΑΚΤΙΚΑ όμως, είναι θεωρώ αδύνατον να γίνει χωρίς λαμογιές.

Η μονιμότητα μπήκε για κάποιους (σωστούς) λόγους, αλλά μετά έγινε exploited, οι επιτροπές θα λειτουργούσαν αν ο κόσμος μπορούσε να εμπιστευτεί κάποιον, αλλά όταν εσύ δεν εμπιστευεσαι τον Τσίπρα και εγώ δεν εμπιστευομαι τον κλαψοτζήμερο μην περιμένεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, συμφωνούμε και θα είναι όλα ωραία, ΠΡΑΚΤΙΚΑ όμως, είναι θεωρώ αδύνατον να γίνει χωρίς λαμογιές.

Η μονιμότητα μπήκε για κάποιους (σωστούς) λόγους, αλλά μετά έγινε exploited, οι επιτροπές θα λειτουργούσαν αν ο κόσμος μπορούσε να εμπιστευτεί κάποιον, αλλά όταν εσύ δεν εμπιστευεσαι τον Τσίπρα και εγώ δεν εμπιστευομαι τον κλαψοτζήμερο μην περιμένεις πολλά.

Ωραία αφού εδώ συμφωνούμε και κανένας Έλληνας δεν εμπιστεύεται κανένα Έλληνα τι μας μένει;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού εδώ συμφωνούμε και κανένας Έλληνας δεν εμπιστεύεται κανένα Έλληνα τι μας μένει;

Ποιος σου είπε για Έλληνα μόνο και ποιος σου είπε ότι εμπιστευομαι ξένους?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε για Έλληνα μόνο και ποιος σου είπε ότι εμπιστευομαι ξένους?

ΟΚ επειδή είμαστε ένα βήμα από το να καταλήξουμε κάπου, σε παρακαλώ πες μου πως θα γίνει να αξιολογηθούν οι ΔΥ αφού δεν εμπιστεύεσαι ούτε τους Έλληνες ούτε τους ξένους.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ επειδή είμαστε ένα βήμα από το να καταλήξουμε κάπου, σε παρακαλώ πες μου πως θα γίνει να αξιολογηθούν οι ΔΥ αφού δεν εμπιστεύεσαι ούτε τους Έλληνες ούτε τους ξένους.

Δεν έχω ιδέα :hehe:

Κάτω από αυτό το πολιτικό σύστημα υπάρχει διαφθορά όπου και να κοιτάξεις, για αυτό αν δεν μιλήσεις για άλλο πολιτικό σύστημα, και εξωγήινους να φέρεις να μας αξιολογήσουν.. δεν..

Link to comment
Share on other sites

I blame you για την κάρτα μου :hehe::hehe:

Και έτσι όπως το έχεις πει πολλάκις, δεν με πείθεις καθόλου ότι δεν θέλεις να δεις κόσμο (ΔΥ) να χάνει την δουλειά του. σόρρυ.

Και όμως ξέρουνε, η εφεδρεία "χτύπησε" αρκετούς, και με τα κριτήρια να είναι τόσο περίεργα, αυτό συνέβη.

Περί άρσης μονιμότητας, ανεξάρτητες επιτροπές και τέλος κομματόσκυλων.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, συμφωνούμε και θα είναι όλα ωραία, ΠΡΑΚΤΙΚΑ όμως, είναι θεωρώ αδύνατον να γίνει χωρίς λαμογιές.

Η μονιμότητα μπήκε για κάποιους (σωστούς) λόγους, αλλά μετά έγινε exploited, οι επιτροπές θα λειτουργούσαν αν ο κόσμος μπορούσε να εμπιστευτεί κάποιον, αλλά όταν εσύ δεν εμπιστευεσαι τον Τσίπρα και εγώ δεν εμπιστευομαι τον κλαψοτζήμερο μην περιμένεις πολλά.

sorry για την κάρτα :D

ναι τα λέω έτσι έξω από τα δόντια ([ame=http://www.youtube.com/watch?v=v_MCNluI-UM]ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΛΑΜΟ - YouTube[/ame]) και η αλήθεια τσούζει, πονάει και είναι ωμή. Έτσι όπως τα λέω ωμά και με ειλικρίνεια σαφώς και δεν με πιστεύεις. Δεν με γνωρίζεις και προσωπικά για να δεις ότι είμαι και αξιόπιστη φυσιογνωμία.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΟΜΩΣ. ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ. Μόνο κάτι μαζόχες σαν εμένα.

και αυτό αποδείκνύεται περίτρανα από εδω μέσα (που όλοι όταν ακούτε από μένα για απολύσεις τρέχετε για να με φάτε), και φυσικά από το αποτέλεσμα τον εκλογών του 2009 και του 2012

Καλύτερα ακούγονται αυτά που λέει ο Τσίπρας και ο Σαμαράς, παρά εγώ και αυτά του Τζήμερου... Με το ζόρι ψήφισα Τζήμερο την 2η φορά μόνο και μόνο γιατί είχε περίπου ίδιες απόψεις με τις δικές μου. Το ότι είναι κλαψομ... συμφωνώ. Ανίκανο δεν τον κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα :hehe:

Κάτω από αυτό το πολιτικό σύστημα υπάρχει διαφθορά όπου και να κοιτάξεις, για αυτό αν δεν μιλήσεις για άλλο πολιτικό σύστημα, και εξωγήινους να φέρεις να μας αξιολογήσουν.. δεν..

challenge-accepted.png

άλλο πολιτικό σύστημα = ............

Δεν το συνεχίζω άλλο μην ανησυχείς

:hehe: . Απλά θέλω να δω πως σκέφτεται ένας ακόμα Έλληνας απογοητευμένος από το υπάρχον πολιτικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δ.Υ. καταναλωνει σαν ιδιωτικος και οτι μενει ειτε τα κανει μπουκαλες πρωτο τραπεζι πιστα, ειτε αυτοκινητο, ειτε αποταμιευση.

Στις δύο πρώτες περιπτώσεις το χρήμα κινείται απευθείας στην αγορά, ενώ στην τρίτη περίπτωση πάει στις τράπεζες οι οποίες έτσι έχουν αυξημένη ρευστότητα για να δώσουν δάνεια στην αγορά. Άρα και οι τρεις περιπτώσεις, είναι αποδεκτές.

Αν σε αυτό λάβεις υπόψιν το γεγονός ότι ο ΔΥ είναι ξεκούραστος να βγει να σπαταλήσει τα λεφτά του επειδή από ότι κατάλαβα τεμπελιάζει και επιπλέον έχει άγνοια κινδύνου ως προς τα οικονομικά του, αφού είναι ισόβια μόνιμος, με αποτέλεσμα να σπαταλάει περισσότερα από όσα αντέχει, είναι προτιμότερο να τα δώσεις στον ΔΥ. Ο ΙΥ είναι πολύ κουρασμένος να σπαταλήσει και κάνει οικονομία, διότι δεν ξέρει τι του ξημερώνει αύριο. Δεν συμφέρει.

Υ.Γ.

:p

Link to comment
Share on other sites

Στις δύο πρώτες περιπτώσεις το χρήμα κινείται απευθείας στην αγορά, ενώ στην τρίτη περίπτωση πάει στις τράπεζες οι οποίες έτσι έχουν αυξημένη ρευστότητα για να δώσουν δάνεια στην αγορά. Άρα και οι τρεις περιπτώσεις, είναι αποδεκτές.

Αν σε αυτό λάβεις υπόψιν το γεγονός ότι ο ΔΥ είναι ξεκούραστος να βγει να σπαταλήσει τα λεφτά του επειδή από ότι κατάλαβα τεμπελιάζει και επιπλέον έχει άγνοια κινδύνου ως προς τα οικονομικά του, αφού είναι ισόβια μόνιμος, με αποτέλεσμα να σπαταλάει περισσότερα από όσα αντέχει, είναι προτιμότερο να τα δώσεις στον ΔΥ. Ο ΙΥ είναι πολύ κουρασμένος να σπαταλήσει και κάνει οικονομία, διότι δεν ξέρει τι του ξημερώνει αύριο. Δεν συμφέρει.

Υ.Γ.

:p

Ε ναι φυσικα. Ιδιως τα μπουκαλια στα μπουζουκια πανε στις ασφαλισμενες σερβιτορες και λουλουδουδες που παιρνουν βαρεα και ανθυγεινα καθως και βραδυνο μεροκαματο. Επίσης τα δανεια σαφως πανε στην αγορα και οχι σε ομορες εταιριες που επαναγοραζουν μετοχες και χρεη των τραπεζων...

Your logic = facepalmed

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι φυσικα. Ιδιως τα μπουκαλια στα μπουζουκια πανε στις ασφαλισμενες σερβιτορες και λουλουδουδες που παιρνουν βαρεα και ανθυγεινα καθως και βραδυνο μεροκαματο. Επίσης τα δανεια σαφως πανε στην αγορα και οχι σε ομορες εταιριες που επαναγοραζουν μετοχες και χρεη των τραπεζων...

Your logic = facepalmed

Πιστεύω ότι απλά σαρκάζει, διαφορετικά :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα μπουζούκια και τα λοιπά ευτράπελα.

Εγώ θέλω να μου πείτε αν απολυθούν μερικές χιλιάδες δημόσιοι,αυξηθεί κάτι μονάδες το ποσοστό ανεργίας και μειωθεί η κατανάλωση.Δεν θα επηρεαστεί ο ιδιωτικός τομέας καθόλου,γιατί είστε πολύ απόλυτοι σε αυτό που λέτε.

Ο πατέρας μου π.χ. (Ι.Υ.) λόγο μειωμένης ζήτησης πλέον από 6 μέρες που δούλευε τώρα τους χρειάζονται μόνο 4 φορές την εβδομάδα.

Το θέμα είναι λοιπόν τι κερδίζουμε και τι χάνουμε με μια τέτοια κίνηση(μαζικές απολύσεις) εν μέσω της κρίσης που περνάμε.

Και εγώ θέλω να εξυγιανθεί ο δημόσιος τομέας αλλά θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να λυθεί το πρόβλημα χρέους που έχουμε.Και αφού αρχίσουν οι επενδύσεις να αναδιοργανώσουμε το εργατικό δυναμικό.Το να πετάξουμε και άλλους ανθρώπους στο δρόμο,απλά για να πατσίσουν με αυτούς του ιδιωτικού τομέα,χωρίς σχέδιο τι νόημα έχει?

Link to comment
Share on other sites

τι να ασχολουμαστε ρε παιδια

παρτε ατομα

ατομο No1

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SzXDKCQVBXo]Βαξεβανης Κατα Βενιζελου! (17/10/2011) - YouTube[/ame]

Καθε προταση, καθε λεξη, καθε επιχείρημα, καθε απαντηση, λεπτο προς λεπτο,

ΑΥΤΟΞΕΒΡΑΚΩΜΑ ο ρήτορας.

ατομο No2. - πρωθυπουργός Ελλαδας

Ο Αντώνης Σαμαράς για την συγκυβέρνηση [διαδώστε το] - YouTube

τι να λεμε τωρα...

ενταξει για το Νο3. κουβελακο τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι φυσικα. Ιδιως τα μπουκαλια στα μπουζουκια πανε στις ασφαλισμενες σερβιτορες και λουλουδουδες που παιρνουν βαρεα και ανθυγεινα καθως και βραδυνο μεροκαματο. Επίσης τα δανεια σαφως πανε στην αγορα και οχι σε ομορες εταιριες που επαναγοραζουν μετοχες και χρεη των τραπεζων...

Your logic = facepalmed

tumblr_m0jz3novys1r8ffrs.jpg

HINT

50950d1340371251-xreokopia-elladas-hint.jpg

[attach]50950[/attach]

post-188-1416076357,5204_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα μπουζούκια και τα λοιπά ευτράπελα.

Εγώ θέλω να μου πείτε αν απολυθούν μερικές χιλιάδες δημόσιοι,αυξηθεί κάτι μονάδες το ποσοστό ανεργίας και μειωθεί η κατανάλωση.Δεν θα επηρεαστεί ο ιδιωτικός τομέας καθόλου,γιατί είστε πολύ απόλυτοι σε αυτό που λέτε.

Ο πατέρας μου π.χ. (Ι.Υ.) λόγο μειωμένης ζήτησης πλέον από 6 μέρες που δούλευε τώρα τους χρειάζονται μόνο 4 φορές την εβδομάδα.

Το θέμα είναι λοιπόν τι κερδίζουμε και τι χάνουμε με μια τέτοια κίνηση(μαζικές απολύσεις) εν μέσω της κρίσης που περνάμε.

Και εγώ θέλω να εξυγιανθεί ο δημόσιος τομέας αλλά θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να λυθεί το πρόβλημα χρέους που έχουμε.Και αφού αρχίσουν οι επενδύσεις να αναδιοργανώσουμε το εργατικό δυναμικό.Το να πετάξουμε και άλλους ανθρώπους στο δρόμο,απλά για να πατσίσουν με αυτούς του ιδιωτικού τομέα,χωρίς σχέδιο τι νόημα έχει?

Θα επηρεαστεί...και μάλιστα άσχημα...αλλά μακροπρόθεσμα και έχοντας το κράτος έρθει σε πλεόνασμα (όχι πρωτογενές πλεόνασμα που λένε, αλλά πλεόνασμα μετά από την πληρωμή τοκων και χρεολύσιων), θα μπορέσει να ανακάμψει η οικονομία.

Όντως θα δεις μια ύφεση για τον χρόνο που θα κάνεις την κίνηση αυτή, αλλά από την επόμενη χρονιά κιόλας η οικονομία (θεωρώ) ότι θα είναι σε ανάπτυξη. Έγινε σε μια χώρα στην Βαλτική (θα κάνω ποστ τα στοιχεία σύντομα) είχαν ύφεση 17% (:jump:!!!! αν θυμάμαι καλά) αλλά την επόμενη χρονιά κιόλας είχαν πλεόνασμα και ανάπτυξη. Αυτό το οποίο κάνουν σε μας δεν έχει λογική γιατί ναι μεν περιορίζεις τον ρυθμό της ύφεσης, αλλά αυξάνεται η ύφεση σε χρονική διάρκεια κάτι που έχει κουράσει τον Έλληνα πολίτη. Εμένα προσωπικά η υπομονή μου εξαντλήθηκε όταν ο Βεννυ ανακοίνωσε την έκτακτη εισφορά και το χαράτσι της ΔΕΗ (στον 1,5 χρόνο δηλαδή). Αν τα είχε κάνει μέσα σε 1 χρόνο όλα αυτά ο Έλληνας πιστεύω ότι ούτε θα τρομοκρατούνταν, ούτε θα έκαιγε την Αθήνα... (θεωρίες ξέρω, και δεν θα επιβεβαιωθούν ποτέ)

Αν καταργήσεις την μονιμότητα, είμαι 1000% σίγουρος ότι θα αποτέλέσει κίνητρο για τους Δ.Υ. να αυξήσουν τις επιδόσεις τους. Ο πατέρας μου μου είχε πει ότι αυτό είχε γίνει επί χούντας (βέβαια ο Δημ. Τομ. ήταν σαφώς μικρότερος) και δούλευε ρολόι η μηχανή. ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ την χούντα, αναφέρω απλά το γεγονός. όποιος γηραιότερος εδώ ας μου το επιβεβαιώσει.

Αν δείξεις μετά στους Ευρωπαίους και λοιπούς πιστωτές ότι έχεις πλεον πλεονάσματα, μπορείς να δανείζεσαι με καλύτερα επιτόκια, χωρίς ΔΝΤ στην πλάτη και μνημόνια 1&2&3 και λοιπές μ@λ@...ς. (αν και δεν θέλω προσωπικά να δανειστεί το κράτος ξανά αλλά λέμε τώρα)

Θα δει ο επενδυτής ότι η Ελλάδα είναι μια ασφαλής χώρα στην οποία αν επενδύσει, δεν θα χάσει τα λεφτά του, οπότε θα προχωρήσει στο να ανοίξει ένα εργοστάσιο.

Δεν ζητάω εκδίκηση αν εννοείς αυτό (πατσίσουν λες). Ζητώ όλοι οι εργάτες να έχουν τα ίδια δικαιώματα. Κοινωνική δικαιοσύνη ζητάω. Δεν είπαμε χωρίς σχέδιο. Με σχέδιο. π.χ αν οι υποψήφιοι είναι ανδρόγυνο και οι δύο δημ. υπαλλ. θα απολυθεί ο ένας από τους δύο, όποιος δεν δεχτεί την μετάταξή του, όποιος τολμήσει και βάλει το βύσμα του για να μην κουνηθεί, όποιος έχει χαμηλή απόδοση, όποιος δεν εμφανίζεται στην υπηρεσία του και φυσικά όποιος είναι διεφθαρμένος. Ειδικά για τους τελευταίους (έλεγχο τραπεζικών λογαριασμών για όλους τους Δ.Υ.) έλεγχο τραπεζικών λογαριασμών, κλείσιμο στην φυλακή, κατάσχεση περιουσίας κλπ.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Ανάπτυξη με 300 Ευρώ μισθό,φορολογία 2000 Ευρώ και 22% ανεργία, ε, όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Η' μήπως νομίζουμε ότι ο ξένος επενδυτής (ΠΟΙΟΣ???) θα πάρει Έλληνες στην δούλεψη του, όταν θα υπάρχουν ορδές μεταναστών προς κατανάλωση?

Αλλά μην ξεχνάμε , οι φτωχοί φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι.

Μην ξεχνάμε:

"Εξαφάνιση της έννοιας του κοινού οφέλους ή της κοινότητας και αντικατάστασή τους από την ιδιωτική πρωτοβουλία. Καταπίεση των πιο φτωχών ανθρώπων μιας κοινωνίας, για να βρουν μόνοι τους λύσεις στην έλλειψη υγειονομικής περίθαλψης, εκπαίδευσης και κοινωνικής ασφάλισης, και στη συνέχεια να τους κατηγορήσουν - αν αποτύχουν - σαν τεμπέληδες.

Ανά τον κόσμο ο νεοφιλελευθερισμός έχει επιβληθεί από ισχυρότατους οικονομικούς θεσμούς όπως το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ), την παγκόσμια τράπεζα και την Δια-Αμερικανική Τράπεζα Ανάπτυξης. Αυτό έχει θορυβήσει όλη τη Λατινική Αμερική. Το πρώτο ξεκάθαρο παράδειγμα νεοφιλελευθερισμού στην πράξη έγινε στη Χιλή (χάρη στον οικονομολόγο του πανεπιστημίου του Σικάγο Μίλτον Φρίντμαν) μετά από το, υποστηριζόμενο από τη CIA, πραξικόπημα εναντίον του δημοφιλούς εκλεγμένου καθεστώτος του Αλλιέντε, το 1973. Ακολούθησαν κι άλλες χώρες, με μερικά από τα χειρότερα αποτελέσματα στο Μεξικό, όπου οι μισθοί μειώθηκαν κατά 40% με 50% τον πρώτο χρόνο του NAFTA, όταν το κόστος ζωής αυξήθηκε κατά 80%. Πάνω από 20.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις χρεοκόπησαν και πάνω από 1.000 κρατικές επιχειρήσεις ιδιωτικοποιήθηκαν. Όπως είπε ένας μελετητής, "Νεοφιλελευθερισμός σημαίνει νέο-αποίκηση της Λατινικής Αμερικής".

Στις ΗΠΑ, ο νεοφιλελευθερισμός καταστρέφει τα προγράμματα κοινωνικής πρόνοιας, επιτίθεται στα δικαιώματα των εργατών και περικόπτει τα κοινωνικά προγράμματα. Το Ρεπουμπλικανικό "Συμβόλαιο" στην Αμερική είναι γνήσιος νεοφιλελευθερισμός. Οι υποστηρικτές του δουλεύουν σκληρά για ν' αρνηθούν την προστασία στα παιδιά, στη νεολαία, στις γυναίκες και στον ίδιο τον πλανήτη, και προσπαθούν να μας εξαπατήσουν ώστε να τον δεχτούμε, λέγοντας ότι αυτό θα μας απαλλάξει από την κυβέρνηση.

Οι επωφελούμενοι από το νεοφιλελευθερισμό είναι μια μειονότητα του παγκόσμιου πληθυσμού. Για τη συντριπτική πλειοψηφία επιφέρει ακόμη περισσότερη εξαθλίωση από πριν: υποφέροντας χωρίς τα μικρά και σκληρά κερδισμένα δικαιώματα των τελευταίων 60 χρόνων, υποφέροντας χωρίς τέλος. "

Πηγή:http://www.epohi.gr/martinez_issues_1562003.htm

http://www.oikoen.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=607:-q-q--&catid=51:2009-06-01-18-52-44&Itemid=84

Tα καλά του ΔΝΤ:

http://olympia.gr/2012/06/19/%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%BD%CF%84%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%BF%CE%BD/

http://www.actionaid.gr/Article/imf/27-305.html

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.