Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Tavliban

Δυστυχώς.....;) ο Μυραλις έχει δίκιο.

θα διαφωνήσω κάθετα και οριζόντια μαζί σου και με τον Myralis όπως του απάντησα ήδη

α. Θυμάσαι πότε άρχισαν να απολύονται ιδιωτικοί υπάλληλοι; Όταν δεν είχε λεφτά το αγοραστικό κοινό. Γιατί δεν είχε λεφτά; Διότι του μείωσαν τον μισθό.

η ύφεση της οικονομίας έχει ξεκινήσει από το 2007. Τους μισθούς τους τους μείωσαν το 9-10. Ο κόσμος απολύθηκε όχι μόνο επειδή τους μειώθηκε ο μισθός (και καλά τους έγινε, θεωρώ όμως ότι έπρεπε να τους μειωθεί λιιιιγο λιγότερο από ότι τώρα). Απολύθηκε γιατί αλλάξανε 10 φορές το φορολογικό σύστημα, αυξήσαν τους φόρους, βάλανε χαράτσια κλπ, για να μπορέσουν να πληρώσουν μισθούς και συντάξεις. Έτσι μειώθηκε και η αγοραστική ικανότητα και του Ι.Υ. (που του μειώσαν και αυτού τον μισθό για τους παραπάνω λόγους)

ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ με Bold; :hmm:

β. Δυστυχώς δεν υπάρχει σοβαρή αξιολόγηση ενός υπαλλήλου. Στην παιδεία πχ(βλέπε διααντοπουλου - άνθρωπος που δεν έχει μπει ποτέ σε τάξη να διδάξει), αυτό που θέλουν να κάνουν είναι να σε αξιολογεί ο διευθυντής σου. Δηλαδή αν ο διευθυντής είναι βλάξ, δεν σε πάει κτλ....σου τραβάει μια ωραία αξιολόγηση και χάνεις μέρος του μισθού..., προαγωγές κτλ... Αξιοκρατικότατο.

συμφωνώ...όπως είπα θα πρέπει να μπουν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ βαθμολόγισης. Αν είναι διεφθαρμένες και αυτές τι να πω.

γ. Όσον αφόρα τον ΑΣΕΠ. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τελειώσει ΑΕΙ μέσα έξω κτλ και γω δεν ξέρω που και μπήκαν. Φεύγουν; Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τελειώσει ΙΕΚ η ΤΕΙ ή Λύκειο και είναι χίλες φορές πιο εργατικοί από τους πρώτους και δεν μπήκαν με ΑΣΕΠ, γιατί δεν υπήρχε ακόμα. Φεύγουν;

Αυτό θα το κρίνει η ανεξάρτητη επιτροπή, ανάλογα και με το οργανόγραμμα. Δηλαδή όταν έχουμε όλοι ακούσει για "καθαρίστρια" που δουλεύει ως διευθύντρια σε τράπεζα ή ΟΠΑΠ και τσεπώνει 5Κ, θα την λυπηθείς; Εγώ όχι πάντως.

Παραπάνω κοινωνικός αναβρασμός δεν χρειάζεται. Το να προβείς σε απολύσεις σαν κρατικός φορέας στην παρούσα φάση χωρίς δουλεμένο και σίγουρο σχέδιο, δεν θα λειτουργήσει. Το αντίθετο. Οπότε το πάνε με την μέθοδο των πρώωρων πχ συντάξεων, πάγωμα-μειώσεις προσλήψεων κτλ.

Και τέλος, ναι χρειαζόμαστε πολλούς ΔΥ ακόμα στην Παιδεία και στην Υγεία. Διότι, αφού ζηλεύουμε τους δουλευταράδες Γερμανούς, θα πρέπει πχ κάθε τμήμα σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης να έχει τον εφεδρικό του δάσκαλο/καθηγητή, ώστε να μην χάνονται μαθήματα, ούτε να γίνεται της πόπης στις τάξεις από τα "ανήσυχα" παιδάκια. Σαφώς θα πρέπει να πάρουν πόδι όλοι όσοι δεν είναι ικανοί να βγάλουν ούτε μια φωτοτυπία.

Έχω την πεποίθηση όμως ότι επειδή όταν είσαι απαίδευτος και δεν έχεις ιατρική περίθαλψη, σβήνεις και σαν οργανισμός αλλά και σαν έθνος, δεν θα κάνουν τίποτα. Είπαμε, χαζοί δεν είναι οι πολιτικοί μας. Υπάλληλοι είναι...

ΥΓ. ΆΚουσα το μεσημέρι για τον 4ο θάνατο μωρού λόγω μη λειτουργίας μιας καρδιολογικής πτέρυγας στο Αγία Σοφία εδώ και καιρό. Άκουσε κανείς για τους προηγούμενους 3? Όχι βέβαια. Για το 1 χαστούκι όμως του Κασιδιάρη και το μελανιασμένο μάγουλο της Λιάνας ξέρει και η κυρά της Ρω..

είπα ότι θα τσούξει. Στην Αγγλία οι ανθρακωρύχοι κάνανε απεργία 1 χρόνο (επί Θάτσερ) και υπήρχαν και νεκροί (μη μου τρελαίνεστε, δεν το γουστάρω καθόλου αυτό που γράφω). Παιδεία και Υγεία είναι δύο τομείς που θέλουν εξυγίανση και καλύτερη οργάνωση. Θέλει λιγότερα σχολεία κατά την γνώμη μου με τον ίδιο αριθμό καθηγητών που έχει και τώρα (ώστε να υπάρχει πληρότητα για τα μαθήματα). Στην υγεία είναι ένα χαος που πρέπει να γίνουν πολλά.

για το υγ σου είναι πραγματικά κρίμα...και αυτά είναι που πρέπει να μας προβληματίζουν

Αν θυμαμαι καλα τα νουμερα, ο μεγιστος αριθμος νεων θεσεων εργασιας που εχουμε πετυχει σε ενα χρονο ειναι 50000. Ετσι για να συγκρινουμε τις εξαγγελιες Σαμαρα για νεες θεσεις εργασιας και επισης τι σημαινει απολυση 150000 υπαλληλων.

Επισης ειμαι κ γω υπερ της ιδιωτικοποιησης των παντων. Η επιτυχια αλλωστε των ιδιωτικων τραπεζων τα τελευταια χρονια ειναι αναμφισβητητη.

Αναμφισβήτητη είναι και η χρεοκοπία τους. Η μόνη ιδιωτικοποίηση που πέτυχε είναι των Τηλεπικοινωνιών (ΟΤΕ - με μόνο μελανό σημείο το χάρισμα του χαλκού) και αυτή της Ολυμπιακής.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τσούξει όταν απολυθούν και η υπόλοιπη αγορά, αλλά αν γίνει αυτό που λέω οι 150.000 που θα απολυθούν θα βρουν δουλειά σχετικά γρήγορα (1-2 χρόνια) και μαζί με αυτούς θα βρουν και οι υπόλοιποι.

:hehe: να'σαι καλά με έκανες και γέλασα. Με καταγεγραμμένη ανεργία στο 22% θα βρουν δουλειά σχετικά γρήγορα. :hehe:

Αλλά ξέρεις τι; Ο επιχειρηματίας μόλις δει ότι ο άλλος έχει εμπειρία μόνιμου στον Δ.Τ. θα του δώσει μια μούτζα και δεν θα τον προτιμήσει...Γιατί άραγε;;;

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Τελικά θα βρούνε ή δε θα βρούνε;

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε 1.1 εκατομμυρια (επισημους) ανεργους και οι 150Κ επιπλεον απο το Δημοσιο που θα ερθουν, θα βρουν σε 1-2 χρονια δουλεια? λολ

Επισης την χασουρα απο τον ΦΠΑ (και απο την αγορα γενικοτερα) γιατι δεν την υπολογιζεις? Κυκλους κανει το χρημα ρε παιδια... Φοροι>Συνταξεις/Μισθοι>Αγορες>Φοροι>Συνταξεις/Μισθοι κλπ κλπ.

Δεν ειναι προφανες πως χαλαει το ολο πραγμα οταν κατακρεουργεις την αγοραστικη δυναμη του αλλου και δη 150Κ ατομων?

Με εναν ουμπερμπακαλιστικο υπολογισμο, απ'αυτα τα 1.8 δις που εβγαλες, στην πραγματικοτητα θα ειναι 1.3 δις αφου θα κοψει ολες τις αγορες. Μετα βαλε και την αυξηση των εισροων των απολυμενων στα ταμεια ανεργιας. Ποσο ειναι ενα επιδομα? 500€? Αλλα 900 εκ. απο εκει.

Και τι θα παρει αυτος με τα 500€? Ψωμι και γαλακτοκομικα που εχουνε 11% ΦΠΑ αντι για πιο ακριβα προιοντα (που επαιρνε με 1Κ μισθο) που εχουν 23%.

Φυσικα πρεπει να γινει μια αναδιοργανωση στο Δ.Τ να φυγουν οι αχρηστοι αλλα αιντε γιουρια 150Κ εξω? Δεν...

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

:hehe: να'σαι καλά με έκανες και γέλασα. Με καταγεγραμμένη ανεργία στο 22% θα βρουν δουλειά σχετικά γρήγορα. :hehe:

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Τελικά θα βρούνε ή δε θα βρούνε;

δηλαδή το 1Μ ιδιωτικών υπαλλήλων που είναι άνεργοι δεν το μετράς;; Μόνο τους 150Κ μονιμάδες Δ.Υ. θα σκεφτώ;

Το σχόλιο πήγαινε ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν εχουν ανάλογα προσόντα και εμπειρία και ότι αποτελούν την φυρά του εργατικού δυναμικού της χώρας. (ειδικά αυτοί που απλά σφραγίζουν χαρτιά)

Χαίρομαι που σε έκανα και γέλασες... Όμως το 22% των ανέργων πλήρωνε (κάποτε) φόρους και μπορούσε να στηριχτεί ο Δ.Τ., οι μισθοί και συντάξεις... Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό τότε ούτε εσύ ξέρεις από βασικά οικονομικά... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε 1.1 εκατομμυρια (επισημους) ανεργους και οι 150Κ επιπλεον απο το Δημοσιο που θα ερθουν, θα βρουν σε 1-2 χρονια δουλεια? λολ

Επισης την χασουρα απο τον ΦΠΑ (και απο την αγορα γενικοτερα) γιατι δεν την υπολογιζεις? Κυκλους κανει το χρημα ρε παιδια... Φοροι>Συνταξεις/Μισθοι>Αγορες>Φοροι>Συνταξεις/Μισθοι κλπ κλπ.

Δεν ειναι προφανες πως χαλαει το ολο πραγμα οταν κατακρεουργεις την αγοραστικη δυναμη του αλλου και δη 150Κ ατομων?

Με εναν ουμπερμπακαλιστικο υπολογισμο, απ'αυτα τα 1.8 δις που εβγαλες, στην πραγματικοτητα θα ειναι 1.3 δις αφου θα κοψει ολες τις αγορες. Μετα βαλε και την αυξηση των εισροων των απολυμενων στα ταμεια ανεργιας. Ποσο ειναι ενα επιδομα? 500€? Αλλα 900 εκ. απο εκει.

Και τι θα παρει αυτος με τα 500€? Ψωμι και γαλακτοκομικα που εχουνε 11% ΦΠΑ αντι για πιο ακριβα προιοντα (που επαιρνε με 1Κ μισθο) που εχουν 23%.

Φυσικα πρεπει να γινει μια αναδιοργανωση στο Δ.Τ να φυγουν οι αχρηστοι αλλα αιντε γιουρια 150Κ εξω? Δεν...

μόνο σε αυτό θα σταθώ με Βold... ΠΟΙΟΝ ΦΠΑ ρε παιδιά; Αυτοί πληρώνονται από το κράτος που οι Ι.Υ., εταιρείες και ΕΕ πληρώνουν ΦΠΑ για να πληρωθούν οι Δ.Υ.; Αν λοιπον ο δημόσιος υπάλληλος πληρώνεται 1000 ευρό μικτά τα 200 γυρνάνε στο κράτος. Το κράτος λοιπόν αν τον απολύσει θα εξοικονομίσει 800 τουλάχιστον...ο λα λα...Δεν είναι μπακαλίστικος ο υπολογισμός μου...

Ναι γιούργια όπως απολύθηκαν και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι...ίδια εργατικά δικαιώματα λέμε.

και επειδή γελάτε με το 1-2 χρόνια που είπα να το διορθώσω...μπορεί να πάρει και παραπάνω ναι...εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα δημιουργηθούν νέες δουλειές στον ιδιωτικό τομέα...

και να σε ρωτήσω εγώ τώρα... Τι παίρνει ο Ι.Υ. που είναι απολυμένος; Συμπαθάτε όλοι εδώ μέσα τους Δ.Υ. και δεν καταλαβαίνω γιατί;;; Αλλά για το 1Μ κουβέντα καμία...

Link to comment
Share on other sites

Χθες έμαθα τι έχω να πληρώσω στην εφορία φέτος... LOL!!!

Έχω μάθει και τι έχουν να πληρώσουν και άλλοι και κυρίως οικογένειες... LOL^2!!!

Αν και δεν είμαι μνησίκακος (γενικότερα :p), μ' αρέσει πολύ αυτή η κατάσταση και αναμένω τα χειρότερα που θα έρθουν... Ελπίζω να μας ξετινάξουν οικονομικά, ψυχολογικά και πνευματικά, για να νιώσει λίγο το 40% αποχής, το 80% που τόσα χρόνια τους ψηφίζει και το 50% που τους ξαναψήφισε... Χαλάλι...!!!

Όσον αφορά για τις ιδιωτικοποιήσεις είμαι κάθετα αρνητικός, προτιμώ το κοινωνικό κράτος, το μόνο που χρειάζεται είναι αξιοκρατία και κατάργηση της μονιμότητας... Για μένα το ιδανικό δημόσιο είναι αυτό στο οποίο εργάζονται μόνο γυναίκες, αξιοκρατικά πάντα και ελάχιστοι ως καθόλου άνδρες...

Όσων αφορά τους Δ.Υ. δεν με νοιάζει πραγματικά ο αριθμός τους... θα ήθελα να αξιοποιούνται καλύτερα και να είναι αποδοτικοί, να υπάρχουν ουσιαστικές ποινές και διώξεις για παρανομίες, να δουλεύουν οι υπηρεσίες και 1-2 απογεύματα την εβδομάδα ώστε να μπορεί να εξυπηρετείται ο κόσμος, να υπάρξει επιτέλους χρήση της διαδικτύωσης των υπηρεσιών και μείωση της γραφειοκρατίας, να υπάρχει δελτίο παραπόνων το οποίο να έχει ουσιαστικό ρόλο στην διαμόρφωση του δημοσίου, να εξελίσσεται και να μην μένει στάσιμο, να υπάρχει συνεχής εκπαίδευση, οι υπάλληλοι να αλλάζουν κάθε μερικά χρόνια πόστο και αρμοδιότητες, να υπάρχει πριμ αποδοτικότητας και το κυριότερο να ξεριζωθούν όλα τα συνδικαλιστικά όργανα και να υπάρχουν μόνο επιτροπές εργαζομένων ανεξάρτητες κομματικών πεποιθήσεων...

Και άλλα πολλά που βαριέμαι να γράψω...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

μόνο σε αυτό θα σταθώ με Βold... ΠΟΙΟΝ ΦΠΑ ρε παιδιά; Αυτοί πληρώνονται από το κράτος που οι Ι.Υ., εταιρείες και ΕΕ πληρώνουν ΦΠΑ για να πληρωθούν οι Δ.Υ.; Αν λοιπον ο δημόσιος υπάλληλος πληρώνεται 1000 ευρό μικτά τα 200 γυρνάνε στο κράτος. Το κράτος λοιπόν αν τον απολύσει θα εξοικονομίσει 800 τουλάχιστον...ο λα λα...Δεν είναι μπακαλίστικος ο υπολογισμός μου...

Ναι γιούργια όπως απολύθηκαν και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι...ίδια εργατικά δικαιώματα λέμε.

και επειδή γελάτε με το 1-2 χρόνια που είπα να το διορθώσω...μπορεί να πάρει και παραπάνω ναι...εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα δημιουργηθούν νέες δουλειές στον ιδιωτικό τομέα...

και να σε ρωτήσω εγώ τώρα... Τι παίρνει ο Ι.Υ. που είναι απολυμένος; Συμπαθάτε όλοι εδώ μέσα τους Δ.Υ. και δεν καταλαβαίνω γιατί;;; Αλλά για το 1Μ κουβέντα καμία...

Γέλασα που είπες ότι οι 150κ θα βρούν δουλειά αμέσως. Με 22% αυτό απλά δεν γίνεται. Δεν αντιπαρέβαλλα ΔΥ με ΙΥ.

Link to comment
Share on other sites

Γέλασα που είπες ότι οι 150κ θα βρούν δουλειά αμέσως. Με 22% αυτό απλά δεν γίνεται. Δεν αντιπαρέβαλλα ΔΥ με ΙΥ.

το αμέσως είναι την άλλη μέρα (άντε σε κανα τρίμηνο). Και ΟΚ μπορεί να υπερβάλλω με το 1-2 χρόνια...ΜΠορεί να πάρει και παραπάνω όπως λεώ...αλλά θα βρουν... και το 22% που είναι άνεργο τώρα και το 150Κ...

Θέλει όμως να κάνουν επενδύσεις στον ιδιωτικό τομέα και μόνο...και για όνομα του θεού να κάνουν επενδύσεις ιδιώτες και όχι το κράτος

Link to comment
Share on other sites

Λύση δεν είναι να απολυθούν οι Δ.Υ, λύση είναι να ανέβουν οι μισθοί των Ι.Υ και τα λεφτά να μην πηγαίνουν όλα στις τσέπες των λίγων.

Αλλά η λογική να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα καλά κρατεί.

Ενώ στο γενικότερο ποστ σου με βρίσκεις σύμφωνο αυτό μου έκατσε λίγο στο λαιμό. Μάλλον γιατί μου θύμισε τους αγώνες της αριστεράς στην Ελλάδα για εξίσωση προς τα πάνω (με το ζόρι) των μισθών του Ιδιωτικού τομέα με αυτό του δημοσίου μάλλον για να μην έχει τύψεις ο Δημόσιος τομέας για το αδικαιολόγητο άνοιγμα της ψαλίδας που περιγράφεις.

Κι εγώ θέλω λύση στο πρόβλημα, αλλά ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ. Όχι στα λόγια. Αλήθεια πως μπορείς να επιβάλεις στον εργοδότη σου να σου αυξήσει το μισθό στα επίπεδα του δημοσίου; Έχουν όλοι τα ίδια περιθώρια;

Είτε θέλουμε να το αντικρίσουμε είτε όχι, το πρόβλημα είναι η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΔΙΚΙΑ. Έχουμε από τη μία το μόνιμο μοσχοαναθρεμένο πελατειακό κράτος του δημοσίου και από την άλλη τον μόνιμο χαμάλη της κοινωνίας, τον ιδιωτικό υπάλληλο. Ο τελευταίος πέφτει πολλές φορές θύμα της εργοδοσίας, ειδικά εν μέσω κρίσης, και σαστίζει όταν ακούει για το μέγα φετιχ, την απόλυση δημοσίων υπαλλήλων. Είναι απλήρωτος, είναι συμβασιούχος, δουλεύει εκ περιτροπής, δουλεύει με απλήρωτες υπερωρίες, τον απειλούν με απόλυση χωρίς αποζημίωση, τον πληρώνουν ψίχουλα και τον φορολογούν χωρίς έλεος για να πληρώνει τους ΧΡΗΣΙΜΟΥΣ και ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΔΥ. Κανείς δε ζήτησε κατάργηση του κράτους. ΕΞΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ ζητάνε όλοι. Να ξεχωρίσουν οι καλοί ΔΥ από τους άχρηστους και οι άχρηστοι να πάνε σπίτι τους, όχι γιατί έχουμε πουλήσει την ψυχή μας στο διάβολο και θέλουμε κι άλλους ανέργους, αλλά γιατί ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΜΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΤΟΥΣ.

Αυτονόητο;

Βέβαια...αυτονόητο...δε θα γίνει όμως ποτέ, γιατί οι ΔΥ δεν θα ψηφίσουν ποτέ κάποιον που θα το δηλώσει προεκλογικά, και οι ΙΥ θα το καταδικάσουν ως νεοφιλελεύθερο, απάνθρωπο, ρατσιστικό και θα προτιμήσουν να βλαστημούν τα χαράτσια της ΔΕΗ και την τρόικα. Στη δημοκρατία τελικά όλα είναι θέμα επιλογών. Ακόμα και το να βγάλεις έναν Σαμαρά πρωθυπουργό.

Link to comment
Share on other sites

για όνομα του θεού να κάνουν επενδύσεις ιδιώτες και όχι το κράτος

Ποιος ιδιώτης θα βάλει τα λεφτά του σε μια χώρα ερείπιο,την οποία κρατάνε διασωληνομένη σε μια zombie κατάσταση που δεν ξέρεις αν αύριο θα έχει χρεωκοπήσει ή όχι?

Μόνο αν του βάλουν το πιστόλι στον κρόταφο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ιδιώτης θα βάλει τα λεφτά του σε μια χώρα ερείπιο,την οποία κρατάνε διασωληνομένη σε μια zombie κατάσταση που δεν ξέρεις αν αύριο θα έχει χρεωκοπήσει ή όχι?

Μόνο αν του βάλουν το πιστόλι στον κρόταφο.

Κάποιος που θα δεί ότι επιτέλους η χώρα έχει ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΟΧΗ, ότι το κράτος της δουλεύει ρολόι με σταθερό φορολογικό περιβάλλον και όχι αυτόν τον τραγέλαφο και ότι γενικά έχει περιθώρια για κέρδος.

Τώρα εννοείται πως δεν παίζει τέτοιο σενάριο...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μεγάλα ονόματα έχουν αλλάξει χώρα και εμείς ονειρευόμαστε για νέες επενδύσεις στο Ελλαδιστάν.

Όποιος θεωρεί ότι με 22% ανεργία , θα ανέβει και άλλο την ανηφόρα, μπορεί κάποιος να βρει εύκολα δουλειά,συγνώμη αλλά έχει θέμα κατανόησης.

Στον δημόσιο τομέα υπάρχουν και άτομα με τρομερή εργασιακή εμπειρία, πτυχία και επαγγελματισμό.

Μην διαιωνίζεται αυτό που έκανε ο New Liberation!

Σύγκρουση Ιδιωτικού με Δημοσίου Τομέα, ούτε να χαιρόμαστε που έγιναν μειώσεις στον Δ.Τ μιας και η μπάλα πήρε και τον ΙΔ.ΤΟΜ.

Μείωση μισθών = ύφεση.

Τώρα για κορδελίτσες του στυλ "αύξηση ανταγωνιστικότητας" και άλλα κουραφέξαλα, αλλού

Εκτός και εάν έμαθα κάτι λάθος στο Οικ.Πανεπ. και στο Μεταπτυχιακό μου.

Link to comment
Share on other sites

Χθες σε δημοτικο κολυμβητηριο ειδα μια "προπονητρια"...

Η τυπισσα ηταν ισα με 55ετων οκ δεν εχει να λεει η ηλικια...

Ηταν επισης ΧΟΝΤΡΗ σε σημειο να φευγει η μπακα κατω απ'το μπλουζακι...

ΠΟΣΟ μα ΠΟΣΟ τρελο κονε επαιξε για να δουλευει αυτο το ατομο εκει ?

Και οχι δεν ειναι με συμβαση η συγκεκριμενη, ειναι Δ.Υ

Δεν μπαινει καν στη πισινα ας πουμε, ειναι απ'εξω και δειχνει στα παιδακια με σκουποξυλο :wall:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που θα δεί ότι επιτέλους η χώρα έχει ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΟΧΗ, ότι το κράτος της δουλεύει ρολόι με σταθερό φορολογικό περιβάλλον και όχι αυτόν τον τραγέλαφο και ότι γενικά έχει περιθώρια για κέρδος.

Τώρα εννοείται πως δεν παίζει τέτοιο σενάριο...

Και ούτε θα παίξει για τα επόμενα 20 χρόνια , τηρώντας το Μνημονιακό καθεστώς.

Μόνο φόροι έχουν εφαρμοσθεί, τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Χθες σε δημοτικο κολυμβητηριο ειδα μια "προπονητρια"...

Η τυπισσα ηταν ισα με 55ετων οκ δεν εχει να λεει η ηλικια...

Ηταν επισης ΧΟΝΤΡΗ σε σημειο να φευγει η μπακα κατω απ'το μπλουζακι...

ΠΟΣΟ μα ΠΟΣΟ τρελο κονε επαιξε για να δουλευει αυτο το ατομο εκει ?

Και οχι δεν ειναι με συμβαση η συγκεκριμενη, ειναι Δ.Υ

Δεν μπαινει καν στη πισινα ας πουμε, ειναι απ'εξω και δειχνει στα παιδακια με σκουποξυλο :wall:

Σχετικά με την μπάκα, θα την πάρει σε μπόι!

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετός ο ιδιωτικός με τον δημόσιο και κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να τα στοιχίζουμε προσπαθώντας να δούμε τί αλλαγές θα μπορούσαν να γίνουν στον καθέναν.

Για παράδειγμα, χωρίς αυτό να επηρεάζεται από σκέψεις μου για το δημόσιο, αν ήμουν επιχειρηματίας προσωπικά... θα προσλάμβανα μόνο μέσω γνωριμιών, δηλαδή "με μέσο" όπως λέτε. Θα είχα μια παραπάνω εγγύηση ότι η επιχείρησή μου θα λειτουργούσε ρολόϊ. Φυσικά αυτοί δεν θα ήταν ξέμπαρκοι απλώς για να τους κάνουμε τη χάρη, θα είχαν γνώσεις και ό,τι χρειάζεται για τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Και ούτε θα παίξει για τα επόμενα 20 χρόνια , τηρώντας το Μνημονιακό καθεστώς.

Μόνο φόροι έχουν εφαρμοσθεί, τίποτα άλλο.

έχω πει πολλάκις ότι το μνημόνιο έτσι όπως εφαρμόζεται μας παει γραμμή στην δραχμή και στο χάος. Αν δεν γίνουν μεταρυθμίσεις ανοίγματα επαγγελμάτων, πάταξη συνδικαλιστών κοκ...όχι σε 20 χρόνια...σε 100 χρόνια...

Είναι διαφορετός ο ιδιωτικός με τον δημόσιο και κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να τα στοιχίζουμε προσπαθώντας να δούμε τί αλλαγές θα μπορούσαν να γίνουν στον καθέναν.

Για παράδειγμα, χωρίς αυτό να επηρεάζεται από σκέψεις μου για το δημόσιο, αν ήμουν επιχειρηματίας προσωπικά... θα προσλάμβανα μόνο μέσω γνωριμιών, δηλαδή "με μέσο" όπως λέτε. Θα είχα μια παραπάνω εγγύηση ότι η επιχείρησή μου θα λειτουργούσε ρολόϊ. Φυσικά αυτοί δεν θα ήταν ξέμπαρκοι απλώς για να τους κάνουμε τη χάρη, θα είχαν γνώσεις και ό,τι χρειάζεται για τη δουλειά.

ο ΙΤ και ο ΔΤ είναι αλληλένδετοι καθώς μαζί σχηματίζουν την οικονομία της χώρας. Συνεπώς κάποιος πρέπει να κάνει αλλαγές και στους δύο τομείς για να πάει μπροστά η χώρα.

Τώρα αν ήμουν επιχειρηματίας θα πέρναγα από συνέντευξη κανονικότατα ακόμα και αυτόν που θα ερχόταν με τα καλύτερα credentials. Γενικά όταν παίζονται λεφτά (και ειδικά τα δικά μου) δεν θα είχα καμία εμπιστοσύνη. Πολλά τα παραδείγματα μέσα στην εταιρεία που δουλεύω αλλά και από γνωστούς που έχουν γνωστούς και βύσματα που ήρθαν με συστάσεις και τελικά ήταν άχρηστοι.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετός ο ιδιωτικός με τον δημόσιο και κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να τα στοιχίζουμε προσπαθώντας να δούμε τί αλλαγές θα μπορούσαν να γίνουν στον καθέναν.

Για παράδειγμα, χωρίς αυτό να επηρεάζεται από σκέψεις μου για το δημόσιο, αν ήμουν επιχειρηματίας προσωπικά... θα προσλάμβανα μόνο μέσω γνωριμιών, δηλαδή "με μέσο" όπως λέτε. Θα είχα μια παραπάνω εγγύηση ότι η επιχείρησή μου θα λειτουργούσε ρολόϊ. Φυσικά αυτοί δεν θα ήταν ξέμπαρκοι απλώς για να τους κάνουμε τη χάρη, θα είχαν γνώσεις και ό,τι χρειάζεται για τη δουλειά.

Η Microsoft , Google και μεγάλοι όμιλοι δεν λειτούργησαν με μέσο αλλά πήραν στο δυναμικό τους υπαλλήλους με μεγάλα καρύδια και όρεξη για προσωπική ανάπτυξη.

Είμαι κατά του μέσου , προσωπική άποψη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

έχω πει πολλάκις ότι το μνημόνιο έτσι όπως εφαρμόζεται μας παει γραμμή στην δραχμή και στο χάος. Αν δεν γίνουν μεταρυθμίσεις ανοίγματα επαγγελμάτων, πάταξη συνδικαλιστών κοκ...όχι σε 20 χρόνια...σε 100 χρόνια...

Μα με μαθηματική ακρίβεια οδηγούμαστε στην δραχμή, ίσως είναι προμελετημένο , δεν ξέρω πλέον αλλά πιστεύω και στις συνομωσίες.

Μπορεί να κάνω λάθος, μακάρι .

Link to comment
Share on other sites

ΙΔΑΝΙΚΗ ΛΥΣΗ

Προτείνω τη σύσταση ανεξάρτητης ομάδας για ανασυγκρότηση του δημοσίου. Οι υπάλληλοι που θα κριθούν ανεπαρκείς ως προς την εργασία τους θα απολύονται.

Παράλληλα ανοίγει λογαριασμός στην ΤΤΕ για να καταθέτουν οι Έλληνες πολίτες ποσό που θα χρησιμοποιηθεί ως επίδομα ανεργίας των απολυμένων ΔΥ.

Αποτέλεσμα: Το δημόσιο θα εξοικονομήσει άμεσα πόρους χωρίς νέους φόρους και η αγοραστική δύναμη των απολυμένων δεν θα πληγεί αφού οι απανταχού Έλληνες (έχοντες και μη) θα σπεύσουν να τους στηρίξουν κατά το δοκούν.

248b947d-0982-4483-88a3-4badc7edea75.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.