Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

και μια που πιασαμε το TED στα αξιολογα vide-A... παρτε κατι να σκουπισετε τα φλοκια απο την μουρη του Τζημερου και του εκαστοτε Τζημερου.

το οποιο video, κατεβηκε απο το ted με συνοπτικες διαδικασιες... γιατι αραγε?:whistling

Link to comment
Share on other sites

Ολη η Ευρωπη στο κοκκινο πλην DAX και φυσικα Σοφοκλεους.

τι εννοείς;

εν τω μεταξύ, εγώ τα έχω φτύσει. Εκτός από κάποια σχόλια εδώ μέσα, δεν έχω κουράγιο να διαβάσω άλλα οικονομικά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς;

εν τω μεταξύ, εγώ τα έχω φτύσει. Εκτός από κάποια σχόλια εδώ μέσα, δεν έχω κουράγιο να διαβάσω άλλα οικονομικά σχόλια.

Οτι ειναι οτι 'να ναι ρε το δικο μας μαγαζι... for the dick, οπου φυσαει παμε, εχει καταντησει καζινο (χχωρις πλακα 20.000 κψδικοι ενεργοι τον Μαιο :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Σκάβει σκάβει σκάβει (το λάκκο της θα πουν κάποιοι με νόημα) η ΝΔ και όλο και κάτι βρίσκει. Και λογικό από την στιγμή που σε ένα κόμμα δεν είναι όλοι "yes boss" θα ακούσεις 100 προτάσεις από 10 άτομα. Αν και θα πρέπει να γίνουν μετά τις 17 κόμμα "yes boss" με μία πολιτική. Από την άλλη βέβαια χωρίς τις εκλογές και ένα 17% ήδη καταγεγραμμένο, είσαι ποιο ειλικρινής πάνω από το μικρόφωνο.

"για να φύγει το μνημόνιο και η τρόικα θα φύγουν μαζί και οι δόσεις"

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=I-QMgL73F_w]Λαφαζάνης αδειάζει Τσίπρα - YouTube[/ame]

Αμφιβάλλω να είναι πολύ πρόσφατο διότι λέει γενικά για μη πληρωμή χρέους αν και αναφέρει τρόικα και δόσεις.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι προσφατο. Αλλα και παλι... εδω η ΝΔ και ΠΑΣΟΚ λεγανε δεν υπαρχει εναλλακτικη πριν 3 μηνες και τωρα μιλανε για αναθεωρηση/επαναδιαπραγματευση/επαεγγραφη/λαστίχιασμα or whatevah

Link to comment
Share on other sites

και μια που πιασαμε το TED στα αξιολογα vide-A... παρτε κατι να σκουπισετε τα φλοκια απο την μουρη του Τζημερου και του εκαστοτε Τζημερου.

Μαζί σου. Πόσο είναι καλά; 75%? Αν θες να πετύχει το κόλπο, πριν φορολογήσεις τον πλούτο με 75% κλείσε τα σύνορα και μπλόκαρε τις μεταφορές χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου. Πόσο είναι καλά; 75%? Αν θες να πετύχει το κόλπο, πριν φορολογήσεις τον πλούτο με 75% κλείσε τα σύνορα και μπλόκαρε τις μεταφορές χρημάτων.

lol ρε φουστη μου. Φορολογια επι εσοδων γινεται, οχι επι καταθεσεων. Ξεκολλάτε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

καλα ας φτιαχτει πρωτα ενα φορολογικο συστημα στην Ελλαδα που να δουλευει και εκτός μισθοτων και καμια δεκαρια κοροιδων και μετα ας το κανουμε να δουλευει και σωστα και μετα βλεπουμε που θα μπει το ποσοστο.

lol ρε φουστη μου. Φορολογια επι εσοδων γινεται, οχι επι καταθεσεων. Ξεκολλάτε γμτ...

εσυ ξεκολλα.

αυτα που ηξερες να τα ξεχασεις.

Ακουσα απο μια συνιστωσα οτι αμα βγει ο Συριζας ( φτου φτου παναγια μου) θα φορολογησει τις καταθεσεις 115%

ενω μια αλλη λεει για 147%. Μενει να μαθουμε και την γωνια μεταξυ αυτων, για να βγαλουμε την κοινη.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2502]Galioni[/MENTION]... Ωραια ρε παιδακι μου! Να μην τον φορολογησουμε τοτε τον πλουτο... Ας συνεχισουμε αυτο που κανουμε. Απαρεντλυ δουλευει σωστα!

Παλι με τον φοβο οι αποφασεις μας ολες μην τυχον φυγει ο... Τζιγγερ ποιος θα πληρωσει για να ερθει ο Μεσσι στον Βαζελο???

Ας φυγουνε! Στο καλο και να μας γραφουνε. Ο τελευταιος να κλεισει και την πορτα...

Το ΣΕΦ ειναι εδω, η Τουμπα ειναι εδω, η Αλεξανδρας ειναι εδω. Θα δουλεψει 4-5-10 χρονια "κρατικα" ή με αποκλειστικα εσοδα τα εισιτήρια και μετα θα ξανα "σηκωθει" εκει που ηταν. Το πεος δεν αποφευγεται οπως ειπα... απλα μετα καταληγεις καπου καλυτερα! :)

@απο πανω

Πηρατε το TED και το κανατε επισημη γραμμη του ΣΥΡΙΖΑ αν καταλαβα καλα?????

Συνιστωσα του ειναι και ο κυρ-Nick???

Link to comment
Share on other sites

Η Edgan-Jones υποβαθμισε αφηνει την Γερμανια σε ΑΑ- με αρνητικο outlook

Το Ισπανικο bailout γινεται ωρα με την ωρα πιο μ@μ@το!

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι προσφατο. Αλλα και παλι... εδω η ΝΔ και ΠΑΣΟΚ λεγανε δεν υπαρχει εναλλακτικη πριν 3 μηνες και τωρα μιλανε για αναθεωρηση/επαναδιαπραγματευση/επαεγγραφη/λαστίχιασμα or whatevah

Ώπα κάτσε. Απο το Ζάππειο Ι και εντεύθεν ο Σαμαράς μιλάει για αναθεώρηση. Ακόμα και στην περιβόητη επιστολή υποταγής στη Μέρκελ αυτό επίσης λέει

Link to comment
Share on other sites

@απο πανω

Πηρατε το TED και το κανατε επισημη γραμμη του ΣΥΡΙΖΑ αν καταλαβα καλα?????

Συνιστωσα του ειναι και ο κυρ-Nick???

:hehe: είναι δυνατόν να λέω 147% φορολογία στις καταθέσεις και να μην γίνεται κατανοητος ο χαβαλες στην κινδυνολογία των ημερων στην περίπτωση που βγει ο συριζας;

Link to comment
Share on other sites

Ώπα κάτσε. Απο το Ζάππειο Ι και εντεύθεν ο Σαμαράς μιλάει για αναθεώρηση. Ακόμα και στην περιβόητη επιστολή υποταγής στη Μέρκελ αυτό επίσης λέει

Το περιβοητο [ame=http://www.youtube.com/watch?v=sKAVXepVJzc]NAI ΣΕ ΟΛΑ[/ame] ηταν μερος της επαναδιαπραγματευτικης πολιτικης; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ώπα κάτσε. Απο το Ζάππειο Ι και εντεύθεν ο Σαμαράς μιλάει για αναθεώρηση. Ακόμα και στην περιβόητη επιστολή υποταγής στη Μέρκελ αυτό επίσης λέει

Λέει, λέει, λέει.... εκεί είναι το θέμα.. Δεν μπορούσε να αναθεωρήσει πριν να βάλει την υπογραφή του? Θα μου φαινόταν πιο λογικό να πιέσει και να αλλάξει ότι ήθελε πριν βάλει την υπογραφή του, αντί να υπογράψει με κλειστά μάτια και να λέει ότι κάααποτε θα αναθεωρήσει...

Επίσης γιατί δεν αναθεώρησε τόσο καιρό που συγκυβερνούσε? είχε να κάνει κάτι σημαντικότερο από το να σώσει την χώρα?

Link to comment
Share on other sites

Λέει, λέει, λέει.... εκεί είναι το θέμα.. Δεν μπορούσε να αναθεωρήσει πριν να βάλει την υπογραφή του? Θα μου φαινόταν πιο λογικό να πιέσει και να αλλάξει ότι ήθελε πριν βάλει την υπογραφή του, αντί να υπογράψει με κλειστά μάτια και να λέει ότι κάααποτε θα αναθεωρήσει...

Επίσης γιατί δεν αναθεώρησε τόσο καιρό που συγκυβερνούσε? είχε να κάνει κάτι σημαντικότερο από το να σώσει την χώρα?

Γιατι πολυ απλα θα εκαιγε ΚΑΙ τις γεφυρες με το εξωτερικο μετα. Πολιτικα κινηθηκε σωστα. ΑΛΛΑ βγηκε ο ΣΥΡΙΖΑ με 16% και αυτος με 18% και μετα μαμηθηκε ο ΔΙΑΣ. Εσωτερικα δεν εχει ερρισματα στον λαο ελεω ψηφισης μνημονιο 2 και το χειροτερο, οι ελληνες δειξαν οτι ψιλογραφουν τους ΕΕπαιους στα @@ τους δινοντας στο 2ο την ταξη αντιμνημομιακο κομμα δυναμη

Μετα ειναι που τα εκανε κουλουβαχατα με Ντορα, επιθεσεις Μιχελακη και αυτο το "οποιος κουτσος στραβος ας προσελθει" που δειχνουν και στον τελευταιο απελπισια...

Link to comment
Share on other sites

Λαφαζάνης αδειάζει Τσίπρα - YouTube

Αμφιβάλλω να είναι πολύ πρόσφατο διότι λέει γενικά για μη πληρωμή χρέους αν και αναφέρει τρόικα και δόσεις.

Το έπαιξε ο ΑΝΤ1 στο κεντρικό ως δηλώσεις Δεκ-2011.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας στο μυαλό την αντικειμενικότατη χθεσινοβραδυνή εκπομπή της - κατά τα άλλα αξιόπιστης(;)) - Χούκλη για τους κινδύνους που κρύβει η επιστροφή στη δραχμή (όπως βέβαια αυτοί τη φαντάζονται) , διαβάζω αυτό για τη σωτηρία των Ισπανικών τραπεζών Τεταμένο κλίμα λόγω Ισπανίας - Η οικονομική βοήθεια «πακέτο» με την Τρόικα και ένα σχετικό σχόλιο από κάποιον με λίγο διαφορετική οπτική των πραγμάτων - ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΖΑΚΗΣ: Η "διάσωση" των ισπανικών τραπεζών, νέος γύρος στην κρίση του ευρώ

Πόσοι ακόμη λαοί της Ευρώπης θα "σωθούν" στο όνομα αυτού του εγχειρήματος που λέγεται ευρώ και που όπως αποδεικνύεται σιγά σιγά δε φτιάχτηκε για το σκοπό που μας είπαν αλλά για κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2502]Galioni[/MENTION]... Ωραια ρε παιδακι μου! Να μην τον φορολογησουμε τοτε τον πλουτο... Ας συνεχισουμε αυτο που κανουμε. Απαρεντλυ δουλευει σωστα!

Παλι με τον φοβο οι αποφασεις μας ολες μην τυχον φυγει ο... Τζιγγερ ποιος θα πληρωσει για να ερθει ο Μεσσι στον Βαζελο???

Ας φυγουνε! Στο καλο και να μας γραφουνε. Ο τελευταιος να κλεισει και την πορτα...

Το ΣΕΦ ειναι εδω, η Τουμπα ειναι εδω, η Αλεξανδρας ειναι εδω. Θα δουλεψει 4-5-10 χρονια "κρατικα" ή με αποκλειστικα εσοδα τα εισιτήρια και μετα θα ξανα "σηκωθει" εκει που ηταν. Το πεος δεν αποφευγεται οπως ειπα... απλα μετα καταληγεις καπου καλυτερα! :)

@απο πανω

Πηρατε το TED και το κανατε επισημη γραμμη του ΣΥΡΙΖΑ αν καταλαβα καλα?????

Συνιστωσα του ειναι και ο κυρ-Nick???

Όταν λέμε κρατικά εννοούμε με την Ελληνική έννοια κρατικά; Ποια ακριβώς κρατική ελληνική υπηρεσία απολαμβάνεις σήμερα; Αυτό που δεν έχετε καταλάβει είναι ότι στην Ελλάδα το κράτος είναι Σ-Α-Π-Ι-Ο.

Συγχωράτε με που είμαι τόσο "ρατσιστής" με το δημόσιο αλλά ο καθένας κρίνει από τις προσωπικές του εμπειρίες. Η δικιά μου εμπειρία σαν ιδιωτικός υπάλληλος ήταν 2 χρόνια support on site σε δημόσια υπηρεσία. Αυτά που είδα εκεί μέσα τα 2 χρόνια που δούλεψα επηρέασαν ανεπανόρθωτα την κρίση μου. Ο μισθός μου τότε ήταν 950 ευρώ και του ΙΤ του δημοσίου (ω ναι υπήρχε ΙΤ τμήμα 3 ατόμων + 1 προιστάμενο και παρόλα αυτά νοίκιαζαν ιδιωτική εταιρία για να τους κάνει το support) ήταν 1800 χωρίς τα εξτραδάκια (επιδόματα, εκδρομές τσάμπα κτλ).

Από τους 5 ορόφους οι 2 δούλευαν σαν τα σκυλιά και οι 3 δούλευαν την πασιέντζα και το facebook. Από τους 2 ορόφους που δούλευαν οι περισσότεροι ήταν συμβασιούχοι. Καλό;

Μια Τετάρτη, την πρώτη Τετάρτη των αγανακτισμένων, πέτυχα τον ένα από τους 4 ΙΤ στο Σύνταγμα να μουτζώνουν μαζί με μένα. "Μας μειώσαν το μισθό 10% οι μ@λάκες" φώναζε και δώστου η μούτζα. "Έτσι και μας τον μειώσουν κι άλλο θα σχολάω στις 12". Καλό Νο2;

Αργότερα δούλεψα στο αεροδρόμιο και είδα από κοντά πως δουλεύουν στην ΥΠΑ... Είδα τις λευκές τους απεργίες όταν ήθελαν να μειώσουν και το δικό τους παχυλό μισθό και την ίδια στιγμή ήμουν απλήρωτος για 4 μήνες. Μετά από όλα αυτά αδυνατώ να δώσω ψήφο εμπιστοσύνης σε οτιδήποτε κρατικό. Ο κάθε άνθρωπος αναπτύσει την κρίση του λογικά και συναισθηματικά. Εγώ λογικά δέχομαι σαν ιδανική λύση να ήταν όλα κρατικά και τα οφέλη να τα καρπωνόταν η κοινωνία.

Δεν είμαι μαζόχας να θέλω ο πλούτος να συγκεντρώνεται σε λίγους ιδιώτες. Συναισθηματικά όμως, μετά από αυτά τα λίγα που έχω δει, πιστεύω ότι στην Ελλάδα αυτή η ιδανική λύση δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Έτσι απλά. Αν το κράτος δεν αλλάξει, το να θέλουμε να τα παραδώσουμε όλα σε αυτό, δεν είναι λύση.

Συνοψίζοντας, ναι όλα κρατικά. Αλλά όχι στην Ελλάδα του σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.