Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Άλλοι κάνουν επανάσταση από τον καναπέ, άλλοι κάνουν επανάσταση στο ίντερνετ, άλλοι την κοπανάνε στο εξωτερικό και κάνουν επανάσταση από εκεί, λίγοι πάνε στους δρόμους και κάνουν πραγματική επανάσταση. Αυτοί συνήθως μετά δεν διεκδικούν τίποτα σε αντίθεση με τους επαναστάτες του καναπέ που θέλουν να τους αναγνωριστεί ότι ήταν εκεί, τους επαναστάτες του ίντερνετ που έχουν τα logs ως απόδειξη ότι και αυτοί ήταν εκεί ή τους επαναστάτες του εξωτερικού που γυρνάνε ξανά ως Έλληνες πατριώτες των οποίων η καρδιά και το μυαλό ήταν επίσης εκεί.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=432]dellman[/MENTION]

Κάνε τα δικά σου, να κάνω τα δικά μου και στο τέλος θα φανούμε όλοι.

Εσύ λες δεν πάω καλά, είναι τιμή για εμένα που τα πηγαίνω στραβά με την κοινωνία. :T:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για εποχή πολέμου, γιατί όταν μπαίνουν τα τανκς μέσα στο γήπεδο και σκοτώνουν γυναικόπαιδα (bloody Sunday), πόλεμος και κατοχή είναι.

Στην αιματοβαμμένη λοιπόν αυτή χώρα, οι τρομοκράτες κρεμάσανε τα όπλα και οι κυβερνήσεις σταματήσανε τα έξοδα στρατιωτικού εξοπλισμού και τα ρίξανε στην Παιδεία. Λάθος παράδειγμα έφερες, γιατί οι συμπεριφορά των Ιρλανδών είναι υποδειγματική όσον αφορά την ωριμότητα. Ναι ακόμα υπάρχουν 5-10 κολλημένοι που φωνάζουν και πλακώνονται μια φορά το χρόνο, αλλά σε γενικές γραμμές, ένα λαός που μέχρι προχτές πολεμούσε και που ο μεγαλύτερος εχθρός τους, τους υπέταξε κανονικά (χάσανε την γλώσσα τους, τα ιρλανδικά στο σχολεία είναι πλέον όπως τα αρχαία ελληνικά σε μας), αντέδρασε ώριμα και άφησε τις μελανές σελίδες στο παρελθόν και χτίζει το μέλλον του.

Αν παλεύανε ακόμα για την τιμή των όπλων, τα λεφτά που ρίχνουνε στην Παιδεία τους, θα τα ρίχνανε σε άρματα και ρουκέτες και οι νέοι τους αντί να σπουδάζουν και να καλλιεργούνται, θα πηγαίνανε φαντάροι 2 χρόνια και θα ήταν πορωμένοι εις τον αιώνα τον άπαντα με τους "απέναντι". Σου θυμίζει κάτι η όλη εικόνα; Γιατί εμένα μου θυμίζει.

Από την αντίθετη μεριά, ο Έλληνας, εν καιρώ ειρήνης πεθαίνει στον δρόμο από την πείνα. Πόσο πατριώτης ακόμα να είμαι; Δεν απέφυγα ούτε μισή δραχμή φόρο, έρχονται τα χαρτιά στο σπίτι των γονιών μου κι έχω ξεσκιστεί να τα πληρώνω από δω, έχει πάρει φωτιά το web banking.

Ο πατέρας μου πήγε φαντάρος για 3 χρόνια και δε μιλάω για καψιμί και λούφες, μιλάω για εποχή που ανάβανε τα κουμπούρια. Πως τον ξεπληρώνει η Ελλάδα τώρα; Με το να αισθάνεται ευνουχισμένος που είναι 70 χρονών και ζει στο ενοίκιο κι έχει μετακομίσει 20 φορές σε 30 χρόνια και που αντί να έχει λεφτά στην άκρη να δώσει στα παιδιά του όταν πεθάνει, να του πληρώνουν τα παιδιά του το ρεύμα για να μην του το (ξανα)κόψουν; Σε πήρε ποτέ εσένα ο πατέρας σου τηλέφωνο να σε ρωτήσει κλαίγοντας αν σου περισσεύουνε 200 ευρώ για να δώσει στον γιατρό γιατί πονάει η καρδιά του εδώ και 3 βδομάδες και δεν έχει λεφτά για να πάει; Ένας περήφανος άνθρωπος από τον Βοτανικό που δεν τελείωσε δημοτικό σχολείο για να δουλεύει από τα 12 του σε λαμαρινάδικα; Που επί 50 χρόνια ερχότανε στο σπίτι κι έφτυνε χρώματα και χημικά για 20 λεπτά πριν φιλήσει την γυναίκα και τα παιδιά του, για να του μειώσουνε σήμερα την σύνταξη στα όρια της μη επιβίωσης;

Αυτή την πατρίδα και αυτή την σημαία εγώ τα έχω χεσμένα, χωρίς αστεράκια στο κείμενο και χωρίς ενδιασμούς στην καρδιά. Δεν έχει να κάνει με καλοβόλεμα, ούτε με το κάνεις το χρήμα θεό. Είναι θέμα επιβίωσης και ανθρώπινης αξιοπρέπειας και η ανθρώπινη φύση μου λέει να φροντίσω πρώτα να μην πεθάνω από την πείνα και μετά να ασχοληθώ με τους ρομαντισμούς, τις σημαίες και την πατριδολαγνεία.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεστε ίδιοι σαν αυτούς που μας κυβερνάνε και οι οποίοι είναι η δικαιολογία που επικαλείστε γράφοντας περί χεσμένης σημαίας και πατρίδας. Καρατζαφέρηδες και Παπανδρέιδες θα ήσασταν ίσως και χειρότεροι στην θέση τους. Την δικαιολογία άλλωστε την έχετε έτοιμη ήδη, που να καθόσασταν και πάνω στα εκατομμύρια/δισεκατομμύρια του προυπολογισμού. Δεν θα ξέρατε από που να ξεκινήσετε να τρώτε για να δείξετε πόσο χεσμένη έχετε την σύγχρονη Ελλάδα και τον σύγχρονο Έλληνα.

...αφού μου θέλετε χρωματάκια και bold.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=596]greekfragma[/MENTION] [MENTION=432]dellman[/MENTION] αντε θα κατεβειτε? Ειμαι μπροστα στην βουλη μπροστα απο πορτοκαλι πανο με ελικοπτερακι και "ουστ" φοραω μαυρο σκουφο και μπουφαν, μουσια και χαζευω το κινητο μου

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεστε ίδιοι σαν αυτούς που μας κυβερνάνε και οι οποίοι είναι η δικαιολογία που επικαλείστε γράφοντας περί χεσμένης σημαίας και πατρίδας. Καρατζαφέρηδες και Παπανδρέιδες θα ήσασταν ίσως και χειρότεροι στην θέση τους. Την δικαιολογία άλλωστε την έχετε έτοιμη ήδη, που να καθόσασταν και πάνω στα εκατομμύρια/δισεκατομμύρια του προυπολογισμού. Δεν θα ξέρατε από που να ξεκινήσετε να τρώτε για να δείξετε πόσο χεσμένη έχετε την σύγχρονη Ελλάδα και τον σύγχρονο Έλληνα.

...αφού μου θέλετε χρωματάκια και bold.

Αφορισμοί, γενικότητες και ασυναρτησίες x-large... Α, και που είσαι, όπου "αυτοί που μας κυβερνάνε" βάζε καλύτερα "αυτοί που ψηφίζαμε", άμοιρε ευθυνών :)

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου πήγε φαντάρος για 3 χρόνια και δε μιλάω για καψιμί και λούφες, μιλάω για εποχή που ανάβανε τα κουμπούρια. Πως τον ξεπληρώνει η Ελλάδα τώρα; Με το να αισθάνεται ευνουχισμένος που είναι 70 χρονών και ζει στο ενοίκιο κι έχει μετακομίσει 20 φορές σε 30 χρόνια και που αντί να έχει λεφτά στην άκρη να δώσει στα παιδιά του όταν πεθάνει, να του πληρώνουν τα παιδιά του το ρεύμα για να μην του το (ξανα)κόψουν; Σε πήρε ποτέ εσένα ο πατέρας σου τηλέφωνο να σε ρωτήσει κλαίγοντας αν σου περισσεύουνε 200 ευρώ για να δώσει στον γιατρό γιατί πονάει η καρδιά του εδώ και 3 βδομάδες και δεν έχει λεφτά για να πάει; Ένας περήφανος άνθρωπος από τον Βοτανικό που δεν τελείωσε δημοτικό σχολείο για να δουλεύει από τα 12 του σε λαμαρινάδικα; Που επί 50 χρόνια ερχότανε στο σπίτι κι έφτυνε χρώματα και χημικά για 20 λεπτά πριν φιλήσει την γυναίκα και τα παιδιά του, για να του μειώσουνε σήμερα την σύνταξη στα όρια της μη επιβίωσης;

Ο πατέρας μου ΔΕΝ είναι στην ίδια κατάσταση με τον δικό σου Πέτρο, αλλά δυστυχώς και αυτός παίρνει ΑΤΜ το 44% της σύνταξης που έπαιρνε.

Ασχέτως αυτού, αν και τραγικά συναισθηματικά φορτισμένο το ποστ σου, δείχνει το ΠΟΥ έχουμε φτάσει σαν λαός και σαν έθνος, γιατί ακόμα πιο άσχημο είναι πως 9/10 κάνουν relate σε αυτό με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Σπάνια διαβάζω κάτι και με αγγίζει τόσο σε τέτοιο φόρουμ.

Να λες πάλι καλά που μπορείς και τον στηρίζεις τον άνθρωπο γιατί σε αυτές τις ηλικίες που είναι οι γονείς μας, δεν είναι και πολλά που μπορούν να αντέξουν.

Link to comment
Share on other sites

Αφορισμοί, γενικότητες και ασυναρτησίες x-large... Α, και που είσαι, όπου "αυτοί που μας κυβερνάνε" βάζε καλύτερα "αυτοί που ψηφίζαμε", άμοιρε ευθυνών :)

Τα επιχειρήματά σου με αφήνουν άφωνο κύριε Πάγκαλε του μαζί τα φάγαμε και αν ΕΣΥ τους ψήφισες ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ.

Εγώ δεν κοιτάω ούτε τον Παπανδρέου ούτε τον λογαριασμό της ΔΕΗ για να δω αν έχω χεσμένη την χώρα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Τα επιχειρήματά σου με αφήνουν άφωνο κύριε Πάγκαλε του μαζί τα φάγαμε και αν ΕΣΥ τους ψήφισες ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ.

Εγώ δεν κοιτάω ούτε τον Παπανδρέου ούτε τον λογαριασμό της ΔΕΗ για να δω αν έχω χεσμένη την χώρα.

Μιας και γουστάρεις το role-playing, εσύ ποιον υποδύεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γουστάρεις το role-playing, εσύ ποιον υποδύεσαι;

Τον yanni. Συγνώμη αν σας χαλάω την διάθεση εκφράζοντας την δική μου άποψη. Συγνώμη αν δεν μιλάω με ξύλινη γλώσσα και αν σου προσβάλω τα φιλαράκια σου στην ΔΟ. Συγνώμη αν σου βρομίζω το forum, αν είμαι για γέλια, αν είμαι ο γραφικός τους χωριού. Συγνώμη αν έχω άποψη.

Ξέρω ξέρω.... Αφορισμοί, γενικότητες και ασυναρτησίες x-large...

Link to comment
Share on other sites

Τον yanni. Συγνώμη αν σας χαλάω την διάθεση εκφράζοντας την δική μου άποψη. Συγνώμη αν δεν μιλάω με ξύλινη γλώσσα και αν σου προσβάλω τα φιλαράκια σου στην ΔΟ. Συγνώμη αν σου βρομίζω το forum, αν είμαι για γέλια, αν είμαι ο γραφικός τους χωριού. Συγνώμη αν έχω άποψη.

Ξέρω ξέρω.... Αφορισμοί, γενικότητες και ασυναρτησίες x-large...

Επιμένω στο αφορισμοί, γενικότητες και ασυναρτησίες x-large, τις βρίσκω διάχυτες στις καταχωρήσεις σου ακόμα και σε αυτήν που κάνω quote αυτή τη στιγμή.

Δεν θέλω να σε μειώσω αλλά δεν έχεις καταφέρει να προσβάλεις κανέναν στα δικά μου μάτια τουλάχιστον. Λυπάμαι εάν αυτός είναι ο στόχος σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.