Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Οκ, ας πουμε ότι συμφωνώ μαζί σου για τον κ. Δημαρά και την επιστολή που έστειλε, ειναι πολιτικό πρόσωπο ----> δημαγωγός, λαικιστής, γελοίος κ.ο.κ.

Τα άλλα δημόσια πολιτικά πρόσωπα της κυβέρνησης που είναι στην άλλη πλευρά και που έθεσαν θέμα επιτρόπου υπερ-υπουργού με δικαίωμα ΒΕΤΟ στα οικονομικά μιας άλλης χωρας πως τα χαρακτηρίζεις ? Σε ρωτώ γιατί εγώ δεν μπαίνω καν στον κόπο να κάνω κουβέντα ή να τα χαρακτηρίσω, κλωτσιές θα έδινα αν μπορούσα.

Το να βρισεις και να αναφερθεις στην εθνικη ντροπη καποιου δεν ειναι ουτε εξωτερικη,ουτε πολιτικη.Ειναι παιδικη ηλιθιοτητα.Παντα στις διεθνεις σχεσεις ο δυνατος θα παει να φαει τον αδυναμο.Ο αδυναμος πρεπει ναναι εξυπνος και να ελιχθει καταλληλα,να "χτυπησει" σε αυτους που φοβαται ο πολιτικος πουχει απεναντι του.Γιατι απο την στιγμη που εχεις εναντιον σου μια κυβερνηση,με αυτο το ρυπαρογραφημα γουαναμπι γραμμα εχεις εναντιον σου και ολο τον λαο (=ψηφοφορους του).Για να σου δωσω να καταλαβεις πως αισθανεται ενας γερμανος που το διαβαζει αυτο...ειναι σαν να διαφωνεις με εναν αναπηρο και προσπαθωντας να δωσεις σε ολους να καταλαβουν οτι κανει λαθος,να τον χλευαζεις για την αναπηρια του.Ειναι σαν να βλεπεις οτι μια μπιατς σε παει για απορριψη και να αρχισεις να την ειρωνευεσαι.Τι λεει δηλαδη το γραμμα?Στην ουσια λεει ευγενικα "οταν εσεις τρωγατε βελανιδια,εμεις ειχαμε χοληστερινη".Απαραδεκτο ,βλακωδες,ανεπιτρεπτο.Μπορουσε να πει ποσα εκατομμυρια ευρω ακουμπαμε στην βιομηχανια τους και να συγκινησει τους παντες,εργαζομενους κλπ.

Ο τυπος δεν εχει ιδεα απο διπλωματια και εξωτερικη πολιτικη.Τετοιο υφακι,δικαιουται να εχει μονο χωρα με nukes /πετρελαιο/κοιτασματα ουρανιου ...

Link to comment
Share on other sites

-110€ με το καλημέρα στον μισθό μου.

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν αναδρομικά. Αλλά έκανα λάθος.... #@@$#@$%#%$#^

Αν ψάξεις παλαιότερα posts μου (2 χρόνια και...) θα δεις ότι το είχα αναφέρει πως θα μας βάλουν άμεσα χέρι στην τσέπη. Όχι ακρίβεια, όχι φόρους, όχι ΦΠΑ, κλέψιμο κανονικό. Γιατί όταν εγώ πήγα στον εργοδότη μου και δώσαμε τα χέρια, συμφωνήσαμε ότι θα παίρνω (πχ) 1000€ καθαρά. Τώρα ξαφνικά έγιναν 900€. Με το έτσι θέλω.

Και επειδή κάποιοι ακόμα έχουν ελπίδα, αφού πρώτα θα πεθάνουμε εμείς και μετά αυτή, αλλά θα πεθάνουμε, δείτε γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα, γιατί δεν πρόκειται αν πάμε μπροστά, αν δεν πέσει φωτιά και τσεκούρι:

NewsIt.gr: Αθάνατο Δημόσιο: Τριμελής επιτροπή αξιολόγησης παλαιού φωτοτυπικού!

Link to comment
Share on other sites

Το να βρισεις και να αναφερθεις στην εθνικη ντροπη καποιου δεν ειναι ουτε εξωτερικη,ουτε πολιτικη.Ειναι παιδικη ηλιθιοτητα.Παντα στις διεθνεις σχεσεις ο δυνατος θα παει να φαει τον αδυναμο.Ο αδυναμος πρεπει ναναι εξυπνος και να ελιχθει καταλληλα,να "χτυπησει" σε αυτους που φοβαται ο πολιτικος πουχει απεναντι του.Γιατι απο την στιγμη που εχεις εναντιον σου μια κυβερνηση,με αυτο το ρυπαρογραφημα γουαναμπι γραμμα εχεις εναντιον σου και ολο τον λαο (=ψηφοφορους του).Για να σου δωσω να καταλαβεις πως αισθανεται ενας γερμανος που το διαβαζει αυτο...ειναι σαν να διαφωνεις με εναν αναπηρο και προσπαθωντας να δωσεις σε ολους να καταλαβουν οτι κανει λαθος,να τον χλευαζεις για την αναπηρια του.Ειναι σαν να βλεπεις οτι μια μπιατς σε παει για απορριψη και να αρχισεις να την ειρωνευεσαι.Τι λεει δηλαδη το γραμμα?Στην ουσια λεει ευγενικα "οταν εσεις τρωγατε βελανιδια,εμεις ειχαμε χοληστερινη".Απαραδεκτο ,βλακωδες,ανεπιτρεπτο.Μπορουσε να πει ποσα εκατομμυρια ευρω ακουμπαμε στην βιομηχανια τους και να συγκινησει τους παντες,εργαζομενους κλπ.

Ο τυπος δεν εχει ιδεα απο διπλωματια και εξωτερικη πολιτικη.Τετοιο υφακι,δικαιουται να εχει μονο χωρα με nukes /πετρελαιο/κοιτασματα ουρανιου ...

Ξεκίνησα κάνοντας την παραδοχή ότι συμφωνώ μαζί σου για τον κ.Δημαρά και πήγα την κουβέντα λίγο πιο πέρα, στο τι νομίζεις εσύ και ο φίλος γερμανικός λαός για αυτά που προτείνει η προηγμένη δημοκρατική φιλική γερμανική κυβέρνηση (σύμμαχος σε ΕΕ & ΝΑΤΟ) που προσπαθεί να βοηθήσει όσο μπορεί περισσότερο τούτο τον τόπο και τον λαό του. Δεν καταλαβα που χωρούν τα ροκανίδια τα βελανίδια και τα υπόλοιπα στο θέμα μας.

Στο κάτω κάτω αν δεν πιστεύουν οι φίλοι μας ότι η κυβέρνηση δεν κανεί καλά την δουλειά της και γιαυτό προτείνουν την λύση του επιτρόπου-υπερ-όλων γιατί δεν το λένε ξεκάθαρα "είναι λίγοι/κλέφτες/απατεώνες/προδώτες/whatever αυτοί που έχετε, βάλτε άλλους να σας κυβερνήσουν, ικανούς και να βοηθήσουμε και εμείς όσο/όπως μπορούμε" και αντίθετα τους στηρίζουν ?

προτιμώ να γαβγίζει ο σκύλος και ας γαβγίζει φάλτσα παρά να καλωσορίζει τον κλέφτη κουνώντας την ουρά.

edit: @Tsakonas : άλλος ένας γραφικός εδώ Ζακ Ντελπλά: «Η Γερμανία οφείλει στην Ελλάδα 575 δισ. ευρώ»

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Το γράμμα ναι είναι για :wall: και όντως μιλάει για τα κλασικά βελανίδια, αλλά αυτός έστω μια μπαρούφα την έστειλε (και πιθανόν χωρίς να συμβουλευτεί κανέναν διότι κάποιος θα του έλεγε "Μήπως να τα ξανά σκεφτείς αυτά που γράφεις?") οι άλλοι που δεν το βουλώνουν και θυμούνται να ανεβάσουν τον τόνο την φωνής μόνο απέναντι σε ανέργους, άστεγους και συνταξιούχους; Και στην τελική και οι Γερμανοί και όχι μόνο μας έχουν δείξει το δάκτυλο, έχουν βάλει πωλητήριο σε νησιά και ακρόπολη, μας έχουν πετάξει εκτός ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στη Βουλή η δικογραφία για την ΕΛΣΤΑΤ - Capital.gr και θα τους (ΓΑΠ και κομπανία) κλ@σουν τα π@π@ρια... Γιατί δεν αφήνουν την δικαιοσύνη στο λαό για μια φορά ?

Αγκαλίτσες και φιλάκια Λοβέρδος και Βενιζέλος θα το βγάλουν το πόρισμα ότι για όλα φταίει ο ΓΑΠ και ο Παπακωνσταντίνου. Οι υπόλοιποι προφανώς ΔΕΝ τα φάγανε μαζί με αυτούς τους δύο και στους υπόλοιπους περιλαμβάνεται και ο Πάγκαλος βεβαίως βεβαίως...

Ρε σε όλους μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

.Τετοιο υφακι,δικαιουται να εχει μονο χωρα με nukes /πετρελαιο/κοιτασματα ουρανιου ...

Εχουμε 2/3 φιλος... τι δικαιουμαι να γραψω με 2 στα 3??

Να του πω κ-κ-κ-και για τ-τ-τ-την αδερφη του ρε Τ-τ-τ-τ-τακη??

Οτι και να λεμε παιδια η ουσια ειναι οτι αδικα ασχολουμαστε

α) ο Δημαρας δεν ανακαλυψε τον τροχο... τετοια "αρθρα" εχουν γραφτει κι απο αλλους..."

2) δεν θεωρω οτι βουλευτης δικαιουται να εκφραζεται ετσι καθως δεν πετυχαινει το βελτιστο δυνατο αποτελεσμα. Δουλεια του πολιτικου ειναι να σφουγγιζει λο-κους οχι να ξεσπαθωνει. :p

3) και κυριοτερο.... δεν εχει να κανει με τους Γερμανους αυτο το πραγμα που γινεται για να ξεσπαθωνουμε εναντιων τους.

Μακαρι να αρχισω να βλεπω 1.000.000 τρισχειροτερα λιβελογραφηματα που να σταζουν κιτρινιλα και επιχειρηματα τυπου " κατσε καλα, ο μπαμπας μου ειναι πυροσβεστης και δερνει τον δικο σου μπαμπα" που να απευθυνονται στον αληθινο υπευθυνο (τραπεζες-GS-χρηματοπιστωτικο συστημα κλπ) παρα να βλεπω να χτυπαμε με μαεστρια και λογοτεχνια και πυρινο δικηγορικο λογο το λαθος στοχο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε πως αλλάζουν οι καιροί ε; Newsbeast.gr | ΠΟΛΙΤΙΚΗ : Βορίδης: Συμβατική υποχρέωση η αύξηση στα διόδια

[Θα μου πεις, εδώ κυβερνάνε παρέα αυτοί που ήταν έξω από το πολυτεχνείο με αυτούς που ήταν μέσα. Εδώ θα κολλήσουμε;]

Link to comment
Share on other sites

in.gr - Μέτρα για την κάλυψη της «μαύρης τρύπας» 4,4 δισ. ευρώ ζητά η τρόικα - Ειδήσεις - Οικονομία

Μέτρα, μέτρα μέτρα. Τα μέτρα να σας πάρουν για τον τάφο.

Αν ψάξεις παλαιότερα posts μου (2 χρόνια και...) θα δεις ότι το είχα αναφέρει πως θα μας βάλουν άμεσα χέρι στην τσέπη. Όχι ακρίβεια, όχι φόρους, όχι ΦΠΑ, κλέψιμο κανονικό. Γιατί όταν εγώ πήγα στον εργοδότη μου και δώσαμε τα χέρια, συμφωνήσαμε ότι θα παίρνω (πχ) 1000€ καθαρά. Τώρα ξαφνικά έγιναν 900€. Με το έτσι θέλω.

Και επειδή κάποιοι ακόμα έχουν ελπίδα, αφού πρώτα θα πεθάνουμε εμείς και μετά αυτή, αλλά θα πεθάνουμε, δείτε γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα, γιατί δεν πρόκειται αν πάμε μπροστά, αν δεν πέσει φωτιά και τσεκούρι:

NewsIt.gr: Αθάνατο Δημόσιο: Τριμελής επιτροπή αξιολόγησης παλαιού φωτοτυπικού!

Καρκίνο να βγάλουν.

Φανταστείτε ότι προσπαθούν να μας σώσουν αυτοί που μας έφεραν εδώ. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα κάνοντας την παραδοχή ότι συμφωνώ μαζί σου για τον κ.Δημαρά και πήγα την κουβέντα λίγο πιο πέρα, στο τι νομίζεις εσύ και ο φίλος γερμανικός λαός για αυτά που προτείνει η προηγμένη δημοκρατική φιλική γερμανική κυβέρνηση (σύμμαχος σε ΕΕ & ΝΑΤΟ) που προσπαθεί να βοηθήσει όσο μπορεί περισσότερο τούτο τον τόπο και τον λαό του. Δεν καταλαβα που χωρούν τα ροκανίδια τα βελανίδια και τα υπόλοιπα στο θέμα μας.

Στο κάτω κάτω αν δεν πιστεύουν οι φίλοι μας ότι η κυβέρνηση δεν κανεί καλά την δουλειά της και γιαυτό προτείνουν την λύση του επιτρόπου-υπερ-όλων γιατί δεν το λένε ξεκάθαρα "είναι λίγοι/κλέφτες/απατεώνες/προδώτες/whatever αυτοί που έχετε, βάλτε άλλους να σας κυβερνήσουν, ικανούς και να βοηθήσουμε και εμείς όσο/όπως μπορούμε" και αντίθετα τους στηρίζουν ?

προτιμώ να γαβγίζει ο σκύλος και ας γαβγίζει φάλτσα παρά να καλωσορίζει τον κλέφτη κουνώντας την ουρά.

edit: @Tsakonas : άλλος ένας γραφικός εδώ Ζακ Ντελπλά: «Η Γερμανία οφείλει στην Ελλάδα 575 δισ. ευρώ»

Το τι εκανε η δεν εκανε η γερμανικη κυβερνηση ,δεν νομιζω πως εχει σχεση.Για τον καλλιτεχνη Δημαρα λεμε.

Για το θεμα του γαυγισματος,θα προσπαθησω να το πω με οικονομικους ορους.

Αν πω κατι,οτιδηποτε,εχω πολιτικο κοστος.Και αντικτυπο στην εικονα της χωρας.

Οποτε θα πρεπει να πω κατι,που να μην μου φερει μεγαλυτερο κοστος απο το πολιτικο κερδος που μπορω να εχω.

Ειδαλλως ειμαι μετοχη φουσκα.

Τι κερδος θα μπορουσε να εχει αυτο το βλακωδες γραμμα?

Θα πειθονταν μηπως οι Γερμανοι οτι ειναι πολιτιστικα υποδεεστεροι και θα μας μεταβιβαζαν πχ την Bundesbank?

Θα απεσυρε την προταση του ο πολιτικος που την εκανε?

Θα μειωνοταν με καποιον μαγικο τροπο το χρεος?

Θα ψαρωναν οι γερμανοι και θα εβαζαν μια προκαταβολη για τις αποζημιωσεις?

Εαν δεν μπορεις να αλλαξεις μια κατασταση με μια ενεργεια,ειναι σπαταλη πορων να την κανεις.

"Εβρισε" λοιπον τους κλεφτες.Ωραια,ερεθιστηκε η μιση ελλαδα.Για σκυλος δηλαδη ειναι ο,τι πρεπει.Για διπλωματης η πολιτικος ειναι απολυτος αχρηστοςΤι πετυχε?Ποσο μπορει κανεις να παρει στα σοβαρα εναν τυπο που βριζει ετσι εναν λαο?Εγω τουλαχιστον εχω μαθει να τρεμω οσους δεν βριζουν και δεν υποτιμουν...

Εαν ομως ελεγε "μπλα μπλα μπλα ,τοσα εκατομμυρια σας δινουμε στα κ@λαμαξα σας ,στα τηλεφωνα σας, κλπ,σε τοσους δικους σας δινουμε δουλεια κλπ," μπορουσε να θεσει και το θεμα του αδολφινου πιο εξυπνα "πχ ισως κι ο δικος σας λαος να ξερει τι σημαινει επικινδυνη για τον τοπο ηγεσια μπλα μπλα μπλα" και να εχει με το μερος του κατι εκατομμυρια γερμανους ,που ψηφιζουν και ελεγχουν τον γερμανο πολιτικο.Τωρα το σιγουρο ειναι οτι προκαλεσε και 80 μυρια γερμανους.

Εκανε μηπως "αντισταση" "γαυγισμα"???Ιδρωσε το αυτι του γερμανου πολιτικου?

Δεν λεω,καλη η επανασταση,κι εμενα με συγκινει το V for Vendetta ,αλλα ξερω οτι αν βρισω καποιον που του χρωστω,και ταυτοχρονα την ομαδα πιεσης που τον ελεγχει,αν δεν εχω τα υλικα μεσα για να επιβαλω την γνωμη μου,τοτε ειμαι απλα ενα συμβατικο βλημα που σκαει στα μουτρα του χειριστη στρατιωτη.

Το να βαζεις τωρα το λινκ με το γαλλο ,και να τον ριχνεις στο ιδιο επιπεδο με τον δημαρα ,μαλλον ειναι λιγο ατοπο.Στην γλωσσα του Γαλλου δεν βλεπω καμμια τοσο βλακωδη προσβολη.Για να καταλαβεις ποσο βαρια παιρνουν οι γερμανοι το θεμα του β.παγκοσμιου, οι γερμανοι καθηγητες μου πρασινιζαν και μονο που ανεφερα το "χιτλερ" σαν λεξη...Πως να στο εξηγησω,σαν ελληνες δεν εχουμε κατι αντιστοιχο για να στο δωσω να το καταλαβεις,ειναι ανανδρο να καταλογιζεις σε εναν συγχρονο γερμανο τα του β'παγκοσμιου ,ποσο μαλλον σε εναν λαο συνολικα,οταν μαλιστα χρωστας σε αυτον τον λαο και η τελευταια σου ελπιδα ειναι η κοινη γνωμη...

Θα βγει τωρα ενας γερμανος να διαδηλωσει πχ οπως διαδηλωναν οι ελληνες για τον πολεμο στο Ιρακ???Γιατι να βγει?Για τους Griechen ,που χρωστανε για να γεμιζει η Λαρισα Cayenne και απο πανω τους λενε και βελανιδοφαγους και τους χτυπουν στην εθνικη τους ντροπη?????

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια, στα βιβλία της Ιστορίας στα σχολεία οι Γερμανοί αποδέχονται και παρουσιάζουν τα γεγονότα του Β' Παγκοσμίου Πολέμου όπως ακριβώς έγιναν, μαζί και τα σχετικά με τους Εβραίους. Κάτι που όντως στην Ελλάδα δε γίνεται. Καλύτερο παράδειγμα, κάτι που δε γίνεται σε χώρες όπως η Τουρκία, που αρνούντε γενοκτονίες και η Ιστορία τους είναι γραμμένη υπό ένα πρίσμα μόνο. (με προτίστη σημασία να μη θιχθεί ο εθνικισμός τους)

ειναι ανανδρο να καταλογιζεις σε εναν συγχρονο γερμανο τα του β'παγκοσμιου

Είναι άνανδρο να γίνονται πολλά, αλλά εφόσον εγώ υφίσταμαι "άνανδρα" πράγματα χάριν ενός συστήματος,μιας Ε.Ε ή δε ξέρω τί, να τα υποστούν και άλλοι. Και αυτό είναι το δίκαιο. Καλύτερα, να το πω, με ενδιαφέρει πρώτα ο λαός μου και μετά ο Γερμανός. Αν αυτά με βγάλουν απ' το χρέος, τα θέλω(/με -φαντάζομαι-) τώρα!!!

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Αγκαλίτσες και φιλάκια Λοβέρδος και Βενιζέλος και ο Πάγκαλος βεβαίως βεβαίως...

Θα'χει βάλει στο μάτι τα...έντερα τους!Αλήθεια πόσα χλμ. να'ναι άραγε;:p

Link to comment
Share on other sites

Το να βρισεις και να αναφερθεις στην εθνικη ντροπη καποιου δεν ειναι ουτε εξωτερικη,ουτε πολιτικη.Ειναι παιδικη ηλιθιοτητα.Παντα στις διεθνεις σχεσεις ο δυνατος θα παει να φαει τον αδυναμο.Ο αδυναμος πρεπει ναναι εξυπνος και να ελιχθει καταλληλα,να "χτυπησει" σε αυτους που φοβαται ο πολιτικος πουχει απεναντι του.Γιατι απο την στιγμη που εχεις εναντιον σου μια κυβερνηση,με αυτο το ρυπαρογραφημα γουαναμπι γραμμα εχεις εναντιον σου και ολο τον λαο (=ψηφοφορους του).Για να σου δωσω να καταλαβεις πως αισθανεται ενας γερμανος που το διαβαζει αυτο...ειναι σαν να διαφωνεις με εναν αναπηρο και προσπαθωντας να δωσεις σε ολους να καταλαβουν οτι κανει λαθος,να τον χλευαζεις για την αναπηρια του.Ειναι σαν να βλεπεις οτι μια μπιατς σε παει για απορριψη και να αρχισεις να την ειρωνευεσαι.Τι λεει δηλαδη το γραμμα?Στην ουσια λεει ευγενικα "οταν εσεις τρωγατε βελανιδια,εμεις ειχαμε χοληστερινη".Απαραδεκτο ,βλακωδες,ανεπιτρεπτο.Μπορουσε να πει ποσα εκατομμυρια ευρω ακουμπαμε στην βιομηχανια τους και να συγκινησει τους παντες,εργαζομενους κλπ.

Ο τυπος δεν εχει ιδεα απο διπλωματια και εξωτερικη πολιτικη.Τετοιο υφακι,δικαιουται να εχει μονο χωρα με nukes /πετρελαιο/κοιτασματα ουρανιου ...

στις διεθνεις σχεσεις+διαπραγματευσεις εχουμε ππαρει κουλουρα με τονο απο το '98 και μετα , για να μη πω απο ανεκαθεν και θεωρηθω γραφικος

δεν εινα αναγκη αν εχεις nukes/oil/uranium και hoes..

για να κανεις εξωτερικη πολιτικη

χωρις να θλω να πλατιασω θα αφερω 2 παραδειγματα

1. ζητημα Υφαλοκριπιδας:

η κυβερνιση της Αλβανιας (την οποια τις τελευταιες εκογες χρηματοδοτησε το ΠΑΣΟΚ) ειχε παρι καπου καπως αποτε αποφαση αναγνωριζοντας την υφαλοκριπηδα στο Ιονιο

η δουλικες κυβερνησεις ΝΔ+Πασοκ ουδεποτε δεν το χρησημοποιησαν καταφευγοτας στο ιεθνεςδικαστηριο , οπου πλεον θα υπηρχε δεικασμενο και δεδομενο.

αφου περσε ο καιρος και ο Αλβανοι δεν επικυρωσαν μεσω βουλης , οι δκοι μας κοιμθηκαν τονυπνο το δικαιου , εφτασε η ωρα που τα μαζεψαν (πλεον εχουν κολεγια με τους Τουρκους...)

2. Κοσσοβο

ειμαστε η μοναδκη χωρα, μαζι με Ρωσια, πο απο την πρωτη στιγμη ειμασταν μετους Σερβους στο θεμα του Κοσσοβου και μολις τελιωσαν οι βομβαρδισμοι , οι Σερβοι πηγα και εδωσαν ολες τις μπιζνες στους Τουρκους , ο οποιοι απο την πωτη στιγμη ηταν και ειναι αντιθετοι με την Σερβικη πολιτικη

τι θα επρεπε να κανει καποιος μη-καθυστερημενος μελος της υποδολης κυβρνισης του ΝΤ κ του μνημονιου?

case 1. δεν χρηματοδοτεις , πριν γινει η επικυρωση της αποφασης απο την απελθουσα κυβερνιση

case 2. απειλεις πως θα παψεις να στηριζεις αν δεν παρει τα ανταλαγματαπου θελεις

σε γενικες γραμμες:

εδω και μια δεκαετια ειμαστε θεατες της εξωτερικης πολιτικης αλλων χωρων , καθως και των διεθνων εξελιξεων και πλεν οτι ισχυρο διαπραγμτευτικο χαρτι ειχαμε , ουσιαστικα το χασαμε

ακομα ακομα σε αυτην την θεση ομως , οταν γινοντοσαν ο διαπραγματευσεις , κατεβασαν ππαντελονια για ενα γρηγορο προκειμενου να εχουν εξουσια (ανρωτιεμαι τι θ κυβερνανε..) , αντι να κανουν τα στοιχειωδη..

αφου οι γερμανογαλλοι κτλ σε πετανε απο το παθυρο παρτους γραπωσε τους κα παρτους μαζι σου γιατι δεν εχεις να χασεις τιποτ...

προο ΔΝΤ η Γερμανια ηταν ο δικαουχος του 1/3 του χρεους της Ελλαδας.Πλεον εχει λαμβανην παρα ενα "μικρο" ποσο

εφοσον λοιπον θελουν να σε καταστρεψουν κανεις το εξης απλο.

θελεις γερμανε να με πηδηξεις?Οκ , δεν εχω να σε πληρωσω και καταρεει το χρηματοπιστωτικο σου και της ΕΕ , συστημα

παντα υπαρχει ενα χαρτι με το οποιο μπορεις να διαπραγματευτεις , ακομα και οταν εισαι σε δυσμενη θεση.Αρκει να θελεις να διαπραγματευτεις και να μην εισαι ραγιας και προδοτης οπως αυτοι που εχουν υποθηκευσει το μελλον μας

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION]

οσο για την κουλτουρα του Γερμανου?

στα @@ μου αν ειναι αδικο ή δικαιο

οταν σε αποκαλουν τεμπελη και κλεφτη και χαραμοφαη (σαν χωρα και λαο) , οταν σου λενε οτι τους χρωστας , αλλα την ιδια στιγμη εχεις λαμβανην απο τους ιδιους τοσα , ωστε να ξεχρεωσεις και να βγεις και θετικος , ειναι το λιγοτερο για γελια το να σκεφτομαι το αν θα κατηγορισω τον Νε0-Γερμανο για τις αμαρτιες των προκατοχων του...

οι πολεμικες αποζημιωσεις που δεν δωθηκαν ποτε απο τους Γερμανους

ο μισος (??μηπως παραπανω?) χρυσος της χωρας (τραπεζα της Ελλαδος) στους Αγγλους κατα την μεταφορα...

δηλαδη για να καταλαβω τι λεμε

φωναζει ο κλεφτης για να φοβηθει ο νοικοκυρης?

Έγινε επεξεργασία από CrazyAnt
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω το μένος ορισμένων κατά του Γερμανικού λαού για πολλούς λόγους.

Πάρα πολλοί οδηγάνε Audi, VW, Mercedes και ΒΜW, αυτοί βρίζουν την Γερμανία? Γιατί αν το κάνουν είναι υποκριτές στην καλύτερη. Το ίδιο και όσοι έχουν τηλέφωνο Siemens, εργαλεία Black and Decker, και Miele κουζίνες.

Τα πράγματα για εμένα είναι απλά, προσπαθούν εδώ και 2 χρόνια να φτιάξουν ένα μίσος μεταξύ Ελλάδας και Γερμανίας, εδώ γιατί μας παρουσιάζουν μία Γερμανία με μαστίγιο, στρατιωτικόφασιστική στολή και μικρό μουστάκι που έρχεται να μας κατακτήσει οικονομικά, και εκεί που παρουσιάζουν μία Ελλάδα να κάθεται στην αιώρα όλη μέρα και να τρώει και να πληρώνεται σαν βασιλιάς.

Καταρχάς να διαχωρίσουμε κάτι, άλλο η κυβέρνηση μιας χώρας, και άλλο οι πολίτες της.

Ας δούμε λοιπόν ποιοι έχουν ευθύνη για το κλίμα μεταξύ των χωρών.

Ελληνική κυβέρνηση? Το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης είναι εκεί! Σάπιλα και παρακμή, πέρνουν δάνεια αράδα βυθίζοντας τον λαό στο χρέος και τα εξυπνοπούλια μας (ΓΑΠ) διασύρουν την χώρα (πόσες πράξεις και λόγια αυτού του ανθρώπου δεν ήταν death sentence για την χώρα? Μία κουβέντα έλεγε, στον αέρα τα Spreads.)

Έλληνες Πολίτες? Το μόνο που φταίμε είναι ότι τους ψηφίσαμε (πολλές φορές, και θα τους ξαναψηφίσουμε) και... κοιμηθήκαμε τον ύπνο του δικάιου.

Γερμανική Κυβέρνηση? Welcome to Capitalism, τι θέλετε δηλαδή να κάνει η Μερκελ? να μας χαρίσει λεφτά? Αν δεν τα δώσει τα ακούει από την μία, αν τα δώσει τα ακούει από την άλλη, τι κάνει? τα δίνει με τεράστια επιτόκια και είναι όλοι τους ευχαριστημένοι. Το καλύτερο για την χώρα της θα κάνει και ας μας πατήσει στο σβέρκο.

Γερμανοί Πολίτες? Το μικρότερο μερίδιο της ευθύνης. Σίγουρα δεν φταίνε αυτοί για τις κινήσεις της Μέρκελ, δεν νομίζω να την ψήφισαν/δεν ψήφισαν με βάση το τι θα έκανε με την Ελλάδα. Ούτε νομίζω να φταίει ο 25χρονος ή ο 60χρονος γερμανός για το τι έκανε ο Χίτλερ. Βάλτε και την προπαγάνδα που τρώνε (όπως και εμείς τρώμε) και να το εκρηκτικό κλίμα δυναμιτίζεται ακόμα περισσότερο.

Τι νόημα έχει λοιπόν να βρίζουμε τους Γερμανούς? Τι νόημα έχει να κοροιδευουμε την Μέρκελ? Μήπως να κοιτάξουμε τα χάλια μας καλύτερα? Γιατί την Μέρκελ την έχω δει σε γελοιγραφίες με Ναζιστική στολή και μικρό μουστάκι, τον Γιωργάκη δεν τον έχω δει όμως με μαύρη κουκούλα.

Μόνο και μόνο που εδώ και τόσο καιρό έχουμε ΜΗ ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ και δεν έχει πάρει ακόμα φωτιά η Βουλή με κάνει να πιστεϋω ότι φταίμε και εμείς πολύ περισσότερο από ότι είπα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δε τους βρίζουμε όλοι, αλλά με τη λογική αυτή να μη διεκδικούμε ούτε τα Ελίνεια;

'Οχι ότι τα διεκδικούμε.Έχουμε ξεχάσει εδώ και χρόνια ότι υπάρχουν.

Ναι, φταίνε τα άτομα που ψηφίζουμε και εμείς. Φταίει που δεν έχουν ίχνος πατριωτισμού. Και προ κρίσης δε θα ζητούσαν τίποτα.

Ούτε η κυβέρνησή τους ούτε οι πολίτες τους φταίνε φυσικά, αλλά -χωρίς να την κρίνω- με παραξενεύει πώς όλο και περισσότεροι Έλληνες παύουν να διεκδικούν όσα τους ανήκουν. Και όχι μόνο, δικαιολογούν και την άλλη πλευρά.(Μακεδονικό,γκρίζες ζώνες,κλεμμένα αρχαία,χρήματα)

Πώς έτσι;

Να θυμίσω ότι το ποσό δεν είναι απλά χρωστούμενα από στοίχημα. Είναι αποζημιώσεις για καταστροφές,βιασμούς,δολοφονίες και μαζικές εκτελέσεις επί Β' Παγκοσμίου Πολέμου στον ελληνικό χώρο.Για μερικούς μπορεί να μη λέει τίποτα, αλλά από τη στιγμή που έχουν αποζημιωθεί οι άλλες χώρες και η Ελλάδα έμεινε εκτός αποζημιώσεως, είναι άδικο. Δε ξέρω (προσωπικά δεν με ενδιαφέρει) ποιός φταίει. Είναι άδικο και ζητώ απόκατάσταση.

Μπορώ να μην πληρώνω και εγώ σε 6-7 χρόνια από το βασικό μου εισόδημα για τα δάνεια γιατί και εγώ δεν έφταιξα σε τίποτα; Δεν ψήφισα τους κερατάδες ούτε έκλεψα την εφορία. Μάλλον όχι, γιατί δεν είναι όλα δίκαια στον κόσμο. Έτσι και ο γερμανός του σήμερα, όπως εγώ θα πληρώνω τα χρωστούμενα άλλων...

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κόψουν σε έναν το ρεύμα, ας κόψουμε σε όλη την πόλη εμείς... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.